Hore

Samsung NX300 - rýchlejší ako Bolt?

Na začiatku roka 2013 predstavila firma Samsung svoj najvyšší model CSC fotoaparátov - NX300. V retro dizajne nie nepodobnom svojim predchodcom - NX200 a NX210 ale ponúka kopu vylepšení a ešte väčšie prepojenie s modernými technológiami a chytrými zariadeniami. 

Základné špecifikácie 

  • Rozlíšenie – 20,3Mpx - 5472 x 3648px
  • Veľkosť senzora - APS-C (23,5 x 15,7 mm)
  • Procesor - DRIMe IV
  • Rozsah ISO - 100-25600
  • Autofokus - Detekcia kontrastných hrán, fázová detekcia
  • Displej - 3.3” výklopný dotykový, 768k bodov
  • Hľadáčik - Nie
  • Závierka - 1/6000s – 30s
  • Sériové snímanie – 8,6sn./s.
  • Vstavaný blesk - Nie
  • Video - 1080@50p
  • Úložný priestor - SD/SDHC/SDXC
  • Batéria - Li-Ion (320 záberov)
  • Rozmery - 122 x 64 x 41 mm
  • Váha - 284g
  • Utesnenie voči vplyvom počasia – Nie


Dizajn a ergonómia


Menu

Menu sa pri Samsungu NX300 delí na štyri hlavné skupiny, viditeľné v stĺpci naľavo, jednotlivé funkcie potom vo väčšej pravej časti. Spodná časť obrazovky potom patrí tlačidlám pre návrat a potvrdenie výberu. Menu je možné ovládať ako hardvérovými tlačidlami na prave strane fotoaparátu, tak aj dotykovo ako sme zvyknutí z dnešných chytrých telefónov. Je delené logicky a má rýchlu odozvu. 

Senzor

Hoci si senzor zachoval už klasické Samsungové rozlíšenie - 20,3 megapixelu, mal by byť úplne novej architektúry, ktorá umožňuje zvládať lepšie vysokú citlivosť. Hlavnou zmenou sú pixely na fázovú detekciu. 

Závierka

Nová je aj elektronicky riadená štrbinová závierka s vertikálnym chodom, ktorá umožňuje snímať fotografie až rýchlosťou 1/6000s. Predchádzajúce modely mali 1/4000s. 

Autofokus

Okrem tradičného zaostrovania za pomoci kontrastných hrán je NX300 vybavený aj fázovou detekciou a autofokus je teda hybridný. Počas testovania sa ukázalo, že autofokus je pri tomto aparáte skutočne rýchly a presný - využíva 105 fázových a 247 kontrastných bodov. 

Displej

Ako to môžeme pozorovať pri smartfónoch značky Samsung, aj tu musí mať firma niečo naviac. Veľký 3,3” AMOLED displej s Pentile zobrazovacou technológiou. Slušne čitateľný na slnku s dobrým podaním farieb. Dotykové ovládanie je príjemné, intuitívne a hlavne rýchle a spoľahlivé. 

Konektory

Na ľavej strane nájdeme jedinú štrbinu ktorá slúži ako konektor pre externý mikrofón, na pravej strane aparátu pod dvierkami potom microUSB a microHDMI konektory. 

Dynamický rozsah

V dobe testovania Samsungu NX300 ešte neboli dostupné exaktné hodnoty od DxO Labs. Dynamický rozsah je ale pomerne slušný a ani vo výrazne kontrastných situáciách sa senzor nestratí. V prípade, že to nezvláda, v menu je možnosť nastavenia filtra “Rich Tones”, ktorý v rýchlosti zhotoví dva snímky a zloží ich do jedného v JPEG formáte. Hoci som odporcom HDR, túto funkciu som počas testovania používal celkom rád pre jej veľmi slušné výsledky. 


Citlivosť a miera šumu

Samsung NX300 zvláda šum veľmi dobre. V rozsahu 100-800 je v podstate nepozorovateľný, pri ISO 1600 sa začína objavovať drobná krupica. 3200-6400 sú ešte stále pomerne dobre použiteľné hodnoty, kdežto najvyššie hodnoty sa potom už vyznačujú veľkou mierou šumu a stratou detailov. Funkcia AutoISO je taktiež spoľahlivá a aparát neženie do zbytočne vysokých hodnôt. 


Napájanie

O napájanie fotoaparátu sa stará 1130 mAh Li-Ion batéria, ktorá sa nabíja cez microUSB konektor. CIPA udáva výdrž 320 snímkov. Bohužiaľ počas testovania sa nám k tejto hodnote nepodarilo dopracovať a aparát po cca 200 fotografiách umrel. V prípade zapnutého WiFi je výdrž ešte oveľa menšia. Ďalšou nepríjemnou vecou je, že ak má aparát už slabú batériu, tak má občas tendenciu sa ani nezapnúť a ukázať, že batéria je slabá, hoci niečo z kapacity ešte ostáva. Rovnako po pripojení na nabíjačku sa zapne až po pár minútach. 

Sériové snímanie

Výrobca udáva rýchlosť snímkovej frekvencie až 8,6 snímkov za sekundu. Hodnota naozaj nadpriemerná, pri zachovaní snímania do RAWu a samozrejme pri preostrovaní. Hoci buffer aparátu je pomerne veľký, po cca 10-12 snímkach sa už zapotí a zápis na kartu následne vyradí aparát z prevádzky na 3-4 sekundy. V porovnaní s nedávno testovaným Nikonom D7100 sú to výsledky lepšie, ale na profi fotoaparáty typu Nikon D4 sa nechytá. 


Video 


NX300 točí video do formátu .mp4 a to v maximálnom rozlíšení 1920 x 1080 pri snímkovej frekvencii 50p. Samozrejmosťou sú nižšie rozlíšenia a netreba zabúdať ani na zaujímavosť v podobe 2D/3D objektívu, ktorý by mohol produkovať veľmi zaujímavé fotografie/videá. 

Čo sa týka obrazového výstupu nemáme čo Samsungu vytknúť. Automatické ostrenie a zvuk trpia klasickými neduhmi - šialené preostrovanie, pri náročnejšej scéne sa AF-F často nechytí tam, kde človek chce (človek mieni, autofokus mení) a na nahrávanie zvuku postačujú zabudované mikrofóny naozaj málokedy. Ak však ostríme manuálne a pripojíme externý mikrofón, tak na veľkom 3,3" displeji sa video točí celkom slušne.

Kvalita fotografií

Príde mi, že súdruhovia v Samsungu si týmto senzorom trochu upílili konár pod základnými zoom objektívmi. Bohužiaľ sme nemali možnosť vyskúšať NX300 s niektorým z pevných objektívov, avšak 18-55 OIS III má trochu problém daný senzor “nakŕmiť až do rohov.” Predpokladáme, že s pevnými ohniskami to bude lepšie a kresba s nimi nebude až tak mäknúť. Ak sa pozrieme na stredovú oblasť fotografií, je vidieť veľké množstvo detailov a kvalita je výborná. Potreba kvalitnej optiky je teda namieste.  

Plusy a mínusy

  • ergonómia a dizajn
  • výborný dotykový displej
  • nízka miera šumu na ISO 100-1600
  • kvalitný a rýchly autofokus
  • WiFi a prepojenie so smartfónami, tabletmi


  • slabá výdrž batérie
  • WiFi výrazne znižuje životnosť batérie
  • pri niektorých efektoch nemožnosť snímať do RAW
  • umiestnenie očiek na uchytenie popruhu
  • vyvýšený otočný volič režimov obmedzuje prístup k ovládaciemu rolleru
  • v manuálnom režime trochu nelogické ovládanie 


Praktické skúsenosti

Samsung NX300 sme v redakcii mali s novým objektívom 18-55mm F3.5-5-6 OIS III so zabudovaným i-function tlačidlom. Spolu tvorili veľmi dobre vyzerajúcu a vyváženú zostavu. Práca s modelom NX300 bola pomerne jednoduchá, hoci miestami trochu nelogická (napríklad v manuálnom režime, kde chýbal druhý roller pre nastavovanie clony a jeho funkciu zastupoval zoom prstenec na objektíve). V prípade nastavovania parametrov cez i-function a dotykový displej išlo všetko rýchlo a ľahko, hoci “staršie ročníky”, zvyknuté na manuálne nastavovanie asi z tohoto štýlu nadšené nebudú. Fotoaparátu by sa zišiel EVF hľadáčik, kedy by nastavovanie parametrov cez zoom a focus prstenec na objektíve bolo logickejšie a nebolo by treba fotoaparát dať preč od oka.

Vítanou vecou, rovnako ako pri predchádzajúcich modeloch je prepojenie s inými chytrými zariadeniami cez WiFi. Možnosť automatickej zálohy na tablet alebo telefón, či odoslanie fotografií cez e-mail za pomoci Samsung CameraApp je šikovná vec. Rovnako ďiaľková spúšť s obrazom v reálnom čase na displeji vášho zariadenia je super. Jediná škoda je, že minimálne pri Apple verzii je stále optimalizovaná iba na telefóny a nie na tablety (Android verziu sme nemali možnosť vyskúšať).

Teraz k samotnému fotoaparátu a práci. Fotoaparát sa dobre drží, je svižný, dobrý aj v horších svetelných podmienkach a kvalita fotografií produkovaných 20,3 megapixelovým APS-C senzorom výborná. Najhlavnejším nedostatkom fotoaparátu sa javí príliš malá výdrž batérie, ktorá je ešte umocnená zapnutým WiFi.

Objektív NX 18-55mm F3.5-5-6 OIS III je pomerne malý, ľahký, oba prstence majú príjemne dlhý a tuhý chod a stabilizátor obrazu je pomerne účinný. Objektív má slušnú kresbu a netrpí nejakými výraznejšími optickými chybami. 

Záver

Hoci Samsung patrí na poli CSC fotoaparátov stále medzi nováčikov, najnovší model NX300 je naozaj podarený kúsok. Stále rozrastajúce sa portfolio objektívov taktiež dokáže uspokojiť hlavne amatérov alebo nadšených poloprofesionálov.

Zrejme budeme časom musieť prekonať dogmu, že firma vyrábajúca chladničky a televízie nemôže vyrábať aj naozaj kvalitné fotoaparáty. Model NX300 je toho totiž živým dôkazom. Jedinou vecou, čo celý fotoaparát mierne zráža na kolená je stále vyššia cena oproti konkurencii. 

Zaujímavým ťahom od firmy Samsung je aj nedávne uvoľnenie zdrojového kódu k modelom NX300 a NX2000. Uvidíme čo tento krok prinesie, očakávať však môžeme rýchle zvýšenie popularity NX mirrorlessov a ak sa toho chytí nejaká skupina ako napr Magic Lantern Group, tak možno aj veľmi zaujímavé výsledky v podobe zvýšenia kvality obrazu, zlepšeného snímaia videa, či odomknutia rôznych nastavení. 

Samsung NX300 je šikovný a podarený fotoaparát, ktorý by nemal chýbať vo vašom užšom výbere ak premýšľate nad kúpu bezzrkadlovky, aj preto mu udeľujeme TIP redakcie ePhoto. 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
martinX34
2013-06-03 09:41:14
Ak by predavali set s 30 mm f/2 pancake za rozumnu cenu, mohla by to byt zaujimava alternativa k Nikon Coolpix A a podobnym fotakom.
Skoda, ze nizsi model NX2000 nema fazove ostrenie, ale marketing vladne svetu.
 
JohnNewton
2013-06-03 10:07:19
Blato v rohoch a výrazná aberácia je u toho skla celkom viditeľná
 
haplo602
2013-06-03 10:28:26
no konecne recenzia na NX300ku skoda ze ste mali len kit zoom.
 
ayran
2013-06-03 20:31:57
video v článku je súkromne...
 
stancok
2013-06-04 04:04:40
to video v recenzii nefunguje!!! dajte ho prec alebo vymente!!!
 
stancok
2013-06-04 04:13:42
..inak samotna recenzia super, bude tazke vyberat idealny mirrorless z tohtorocnych modelov.. bol som viacmenej rozhodnuty ist do NEX6 ale toto je vazny konkurent aj ked ta bateria odradza dost..mozno este fuji X-E1 je porovnatelny s tymito masinkami a prip oly OM-D(aj ked tu uz je iny senzor) no lahky vyber to nebude kazdopadne..a stale som nevypustil este aj moznost ist do triedy profikompaktov..
 
Tomáš Muška
2013-06-04 07:49:49
príspevok od: stancok
to video v recenzii nefunguje!!! dajte ho prec alebo vymente!!!
ou, chybka... už by to malo byť ok
 
Ľuboš Capcara
2013-07-02 12:13:16
Nechapem preco vsetky demonstracne videa robite len zo stativu.
 
doki
2013-10-18 19:19:51
máte niekto tento foťáčik?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia