Hore

Fototechnika / Užívateľské recenzie

NIKON D800 - prvé ( subjektívne ) dojmy + aktualizované foto


Ako fotografovi mi je de facto jedno či mám v ruke Sony, Canon, Nikon alebo Agafon, dôležité je ako sa foťák chová, čo z neho lezie von, ako lezie na nervy on mne, prípadne čo sa dá vytiahnúť z RAW-u.

Dlhodobo fotím s Canonom 5D Mark II takmer od momentu, kedy sa dostal na trh a súčasne zhruba rok a pol fotím so SONY A850.
To je pre mňa dosť slušný mienkotvorný základ, keď uvážime, že sa jedná (v podstate) o to najlepšie, čo obaja výrobci v segmente Full Framu donedávna ponúkali a z tohoto dôvodu bude teda článok viac-menej komparatívny.

ISO100, 14mm, f/9



Pre Nikon D800 som sa rozhodol z jediného dôvodu. Často fotím s Nikkorom 14-24mm G
f/2.8 na Canone 5DMII pomocou adaptéru Novoflex - ovládanie je preto úplne manuálne. Pre krajinársku fotku a architektúru je to excelentné combo, ale behať s ultrawide sklom trebárs po Shanghaji a ostriť, cloniť výhradne manuálne mi rýchlo začalo liezť na nervy.
A to z dôvodu nepohodlnosti, zmeškaných momentov, či percenta nie dokonale ostrých snímkov. Hyperfocal metóda je na tomto geniálnom skle čisté zverstvo.







D800: Hotový je od júna 2011 avšak vývojové embargo a záplavy v Thajsku posunuli jeho predstavenie verejnosti až na február 2012. Cez to všetko má Nikon naďalej obrovské výrobné problémy ako s telami, tak s objektívmi. Amazon.com to vzdal a po troch mesiacoch príjmania predobjednávok ich začal k veľkej radosti čakateľov hromadne stornovať. V posledných 3 - 4 týždňoch naviac vyšiel najavo problém s batériami. Ak má váš akumulátor deviaty znak v sériovom čísle písmeno E alebo F – ide o nebezpečnú sériu, ktorú NIKON sťahuje z obehu späť a bezplatne vymieňa. Moja je zo šarže D z roku 2011, teda v poriadku.

ISO 400, f/5




ISO 1250, f/6.3




ISO 100, f/6.3






V ruke: Zarazil ma plytký úchop pre pravú ruku a to niesom žiadny drevorúbač. V zápätí mi začal vadiť aj slabý oporný výstupok pre palec pravej ruky na zadnej strane tela. Som zvyknutý udržať 1kg telo s cca. 1 kg sklom po dobu 5-6 hodín bez odloženia, potom mi už ruka odpadne sama … To všetko za predpokladu, že sa palec má o čo oprieť a telo zavesiť na prsty – to v pohode dovoľuje 5DMII a A850. Nikon musím kŕčovito zvierať, uvidí sa časom, ale na 5-6 hodín to nevidím …

Hľadáčik má 100% pokrytie a má možnosť zaclonenia. Jasom mi pripadá rovnaký ako u 5DMII, ale u A850 je hľadáčik podstatne svetlejší.

Autofocus: tu bude moje info veľmi obmädzené, lebo mám len 14-24 G a Sigmu 70mm 2.8 Macro EX DG – staršia bez HSM motora. Cez to všetko AF ostrí na oboch sklách presne, aj keď obe potrebovali microadjust autofocusu. Na G-čkovom Nikone je ostrenie super-rýchle, Sigma je ale pomalá a hlučná.
V LiveView sa aktivuje okrem bežného AF-S ostrenia aj AF-F mód, čo je kontinuálne ostrenie ako pri točení videa, tak pri bežnom fotení. Je jasné, že 3D tracking funguje v LV presnejšie a citlivejšie ako 3D matrix pri ostrení fázovou detekciou. V oboch prípadoch to riešia iné snímače a spracuvávajú iné procáky. V LV sa na 3D sledovanie využíva celá obrazová plocha a celkovo to funguje. Ak by som to vyjadril percentuálne, tak v 75% si zvládne scénu ustrážiť, ale sem-tam sa popletie inou rastrovou štruktúrou. Ku cti mu slúži fakt, že sa k nej vie vrátiť hneď ako sa mu naskytne trochu rozumnejšia zhoda. Na softwérový tracking planárneho obrazu alá MOKEY si ešte počkáme...

ISO 3200, f/8







LiveView: Tlačidlo LV má pridružený prepínač na fotorežim, alebo video mód. Po prepnutí do jednej z polôh sa nastaví buď aspect 3:2 pre kinofilmový formát, alebo videoformát 16:9 vrátane prednastavených hodnôt clony, času a citlivosti ISO, zvlášť pre natáčanie videa a zvlášť pre fotografiu. To považujem za prínos, pretože u 5D MII bolo potrebné všetko prenastavovať pre konkrétný účel a to je dosť otravné.
Ostrenie v LV prebieha pomocou detekcie kontrastu, je presné, neomylné a oproti 5D MII je podstatne urýchlené. Odhadom 1-1.2 sec. V porovnaní s Mark II , ktorý sem - tam zapumpuje aj na 3 sekundy a často aj nezaostrí je to super výsledok ale NEX AF-systém to nieje. AF sa aktivuje zadným tlačidlom AF-ON alebo namačknutím hlavnej spúšte – to sa dá naštastie uživateľsky vypnúť. Pri panorámach to človek ocení.
V LiveView pri maximálnom crop zoome prestane z nepochopiteľného dôvodu fungovať tlačidlo DoF preview, takže definitívna kontrola ostrosti na finálnej clone pri objektívoch so shift focusom sa nedá overiť.
V dnešnej dobe by som očakával focus peaking ako štandartnú funkciu - žiaľ, NIKON moje pocity takto nevníma.
Novinkou je možnosť ovládania clony u objektívov bez clonového prstenca počas natáčania videa. Tlačidlám DoF Preview a Fn pod spúšťou môžeme priradiť otváranie a zatváranie clony v ešte jemnejších krokoch, ako je štandartná 1/3EV. Nahrávanie má vlastné dedikované tlačidlo RECORD pri hlavnej spúšti.
Pri použití manuálných skiel alebo v snahe ostriť cez LV manuálne, dochádza pri maximálnom zväčšení k nepríjemnému zubateniu hrán spôsobeného extrapoláciou. Dá sa síce precízne zaostriť, ale chce to odhad , kedy je detail najkontrastnejší. Zoom LV lupy má 5 krokov a aj tri kroky späť stále vykazuje určitý aliasing hrán. Takéto zväčšenie je však už na kritické ostrenie nedostatočne detailné. Očakávam riešenie cestou nového firmwaru.
Ako užitočnosť hodnotím aj inklinometer – síce vyzera ako budík v lietadle, ale poslúži.

O kvalite videa sa nebudem rozpisovať, pretože pre mňa je to len doplnková funkcia foťáku na úrovni rodinného camcorderu. Nemyslím tým kvalitu, ta je excelentná (a poráža Mark II), ale môj záujem o video ako také. D800 má možnosť nekomprimovaného HD streamu priamo cez interný HDMI out port, a aj preto mu predpovedám veľkú budúcnosť.

ISO 640, f/6.3





Menu: Ponuka uživateľských nastavení je dychberúca, tam sa 5DMII a A850 ani nechytajú.
Cez to má menu svoju pochopiteľnú štruktúru, no hierarchia hlbšieho vnorenia do submenu uživateľských funkcií nieje na displeji nikde indikovaná a chce to dobrú pamäť.

Súčasťou OS D800 je vstavaný RAW-Nef procesor s možnosťou nastavenia bežných parametrov obrazu ako je korekcia expozície, vyváženie bielej, D-lighting, vinetácie, zmena parametrov Picture Control: jas, kontrast, saturácia atď. Žial výstup je len do niekoľkých kvalít JPG, žiadny TIFF. Aj s doostrením mi ale výstup pripadal veľmi mäkký.

Zaujímavosťou je vstavané intervalové snímanie na vytváranie časozberných sekvencií. Avšak ide o jednoduchý časovač s možnosťou okamžitého alebo odloženého štartu, počtu expozícií a snímkov v každej z nich, expozičný interval v hh:mm.ss. Na serióznejšie timelapse zábery s prechodom medzi dennou a nočnou fázou však chýba pokročilejší bramper.

Displej: Áno, displej ťahá do žlta. Nikon tvrdí, že to tak viac zodpovedá realite. Kravina. Pohľad do hľadáčika a na displej jasne dokazuje posun do žltej a to aj pri rôznych úrovniach WB. Je to však vec , ktorá sa nijako nedotýka RAW-u. Pri priamom výstupe z foťáku do JPG už môže byť fotograf zmätený farebným podaním a nastaví v teréne offset WB (logickým), avšak nesprávnym smerom do modra. A na domácom monitore bude už iba oči vyvaľovať na Rhapsody in Blue. Ale aj to je riešitelné budúcim FW.

ISO 1250, f/6.3





ISO 1600, f/6.3





Rýchlosť, stabilita: D800 je rýchly, menu reaguje svižne, v obsluhe ma nič nezdržovalo. Zaťiaľ sa mi ani raz nekúsol, a tak sa mi predpovede o mrznúcom OS nepotvrdili.

Ovládanie: Tu je pre mňa osobne veľká zmena v rozložení tlačidiel PLAY, ERASE, lupa + a -, WB, ISO a DRIVE – časovač.
Čo považujem za nepraktické rovnako ako u 5D MII je lupa snímku v zoomových krokoch s tým, že dva posledné kroky sú zväčšenie na 200% a 400% - opäť interpolované ??? Prečo tam nemôže byť ako u A850 náhľad na 100% snímku jedným stlačením buttonu. Pre boha kto kontroluje ostrosť snímku na inom zväčšení než v pomere 1:1 !!! Jak u debilov, nikdy som to nepochopil u 5DMII a nepochopím to ani tu... Zadné vrátka sú, že si v menu nastavíte na stredové tlačidlo voliča zoom in/out prezeraného snímku, k...a ale zase zväčšeného rastru na 200%, takže následuje Lupa mínus a dostávam sa na aktuálnu pixelovú veľkosť 1:1.
Ak je už výrez zväčšený , scrolling kurzorom je rýchly a okamžite pri podržaní prechádza do spojitého svižného posunu. Mazanie snímkov je dvojstiskom tlačidla kôš – to je rýchlejšie ako u A850 a Mark II.
Za ergonomickú chybu považujem umiestnenie Power ON/OFF prepínača tak blízko k dôležitému ovládaciemu prvku, ktorý má navyše rovnakú logiku posunu. Ale to je žiaľ vrodená vada Nikonu a x-krát prediskutovaná krížom-krážom. Nikto, naozaj nikto na svete nepotrebuje umiestnenie On/Off switchu práve na tomto mieste. Zlatý Canon, SONY. Počas fotenia sa mi niekoľkokrát stalo, že som si pri zmene clony vypol foťák. Šialenstvo, kedy NIKON pochopí, že je to takto úplne na peachu.

ISO a šum: Jedným slovom PARÁDA. Ak si uvedomím , že D800 má pixelovú denzitu ako CANON 50D s ktorým fotí otec a ktorého zašumené snímky na mňa pôsobia odstrašujúco, urobil NIKON obrovský krok vpred. Prekročil 5D Mark II, A850 a D3X. Úroveň šumu na vysokých ISO je pre mňa veľmi príjemná. Charakter luminančného šumu má „analógovú“ distribúciu, akési filmové zrno. Chrominančný šum viditeľný je, ale má nízku saturáciu.
Na nízkych ISO 100-400 nie je o čom na tému šum debatovať.
Takýto výstup má obrovský význam v masívnom processingu a vyťahovania kresby z oblasti tmavých tieňov. Pri Canone 5D Mark II sa aj pri ISO 100 vytiahne hnusný farebný šum z tmavých oblastí.

Trochu odbočím: technicky gramotní môžu čítať ďalej, ženy a deti môžu následujúci odstavec preskočiť.

To ako foťák zaznamená vstupujúci svetelný rozsah je dané po
a. kvalitou snímača – logické, že ? ...
b. A/D prevodníkom a jeho továrensky nastavenou krivkou kontrastu.
Pozor, nezamieňať s krivkou kontrastu v RAW editore. Táto krivka sa uplatňuje ešte pred zápisom do súboru, na úrovni riadenia A/D prevodníka elektrónových nábojov zo snímača na digitálne úrovne – najčastejšie sa kvantizuje do 14-bitovej škály, tak aby obraz zodpovedal perceptuálnemu videniu ľudského oka. Snímač za normálnych podmienok nepracuje lineárne, ale v určitých pásmach vybudenia produkuje odlišné množstvo elektrónov. A/D prevodník musí tieto rozdiely napätia poľudštiť do reálnej interpretácie kontrastu. V nedávnej histórii sme takéto rozdiely v A/D konvertoroch mohli pozorovať napríklad u foťákov s identickým snímačom v Nikone D3X a SONY A850/A900 , a cez to všetko podávali tieto aparáty odlišné výstupy. Alebo Canon 5D Mark II a 1Ds Mark III - zhodný snímač, ale 1Ds má drahší a presnejší prevodník, preto má aj o chlp lepšiu saturáciu farieb a kontrast. A tiež kvalitnú cenu...

ISO 320, f/5.6




ISO 640, f/5








Späť:
Kontrast D800 vyzerá dobre aj bez úprav. Nieje síce tak pohľadnicovo „napumpovaný“ ako 5D Mark II a III, ale pôsobí decentne a dovoľuje radikálny PP bez vzniku rušivých artefaktov.
Pre mňa sú to otvorené dvere. Na 5D Mark II a ISO100 som schopný v určitých extrémnych situáciach vytiahnúť šum aj z modrej oblohy, ktorá v praxi býva práve najmenej problémová. Krivka 5DMII je upravená na zachytenie väčšieho množstva tonálnych gradientov v oblasti highlight a menej v pásme najhlbších tieňov. Preto pri metóde Push-out vykazujú tiene slabšiu kresbu deštruovanú šumom. Ale na druhej strane dáva určitú možnosť zachrániť vysoké svetlá v prepaloch. SONY A850 je presne opačné k 5DMII. Veľmi háklivá na prepal (väčšinou nezachrániteľný), no oblasť tieňov je relatívne čistá aj pri pushnutí o +2EV. (platí pre ISO100, výššie je to iná story). Preto je A850 považovaná za štúdiový foťák, kde sú kontrolované svetelné podmienky.

ISO 100, f/7.1, Snímok je bez akejkoľvek úpravy, pre predstavu farebného podania:





ISO 1600, f/6.3






No a dostal som sa k dynamickému rozsahu D800. Druhý krát PARÁDA.
Vyfotím pár testovacích záberov s veľkým kontrastom a hovorím si , tento prepal je v r..i a tieto tiene budú skládka uhlia. Ooops, pár ťahov v Adobe Camera RAW 6.7 a z pásma prepalu zrazu vybehne kompletná kresba múru. Vytiahnem tiene a opäť sa ukazuje ničím nenarušená kresba v oblasti kríkov – čo zodpovedá najhlbším tieňom scény. Určitý luminančný šum tam je, ale vôbec ma netrápi.
Dynamický rozsah je úžasný a je hriech nefotiť do RAW-u. Snímač má veľkú headroom rezervu. V oblastiach tieňov je ukryté ešte obrovské množstvo mäsa.
Pre krajinársku fotku veľký prínos.

Súbory: RAW sa dá uložiť v troch kompresných módoch:
14-bit nekomprimovaný – zaberá 74 MB
14-bit bezstrátovo komprimovaný - 45MB
14-bit strátová kompresia – veľkosť variabilná, záleží na obsahu snímku
12-bit – opäť tri formáty ako u 14-bit
Je k dispozícii aj 8-bitový nekomprimovaný TIFF a samozrejme rôzne veľkosti JPG a ich súbežné kombinácie s RAW.

Úložisko: CF + SD slot.
Dá sa nastaviť primárny a sekundárny slot a ich kombinované režimy:
- Mirroring - do oboch sa zapisujú zhodné dáta
- Overflow – ak sa primárny slot zaplní , presúva sa zápis na sekundárne médium.
- Primárny ukladá RAW , sekundárny JPG. Len ak je zvolený súbežný zápis RAW+JPG.

Používam LEXAR 16GB 300x - rýchlosti zápisu fotiek sú v pohode a nebol som ničím zdržovaný. Zápis HDTV videa prebiehal hladko – bez vianočných „trhov“ a stratených framov. Trochu odlišne prebieha zápis v LiveView, po expozícii sa foťák na cca. 1.5-2 sekundy odmlčí a zapisuje. Premýšľa pritom tak intenzívne, že po celú dobu zápisu nastane blackout a zhasne aj LCD displej ...


Prenos ostrosti: D800 potrebuje skutočne vynikajúce sklá, nie dobré alebo nadpriemerné ale špičkové. Ináč zostane potenciál foťáku využitý len zhruba v DX móde – teda APS-C crope. Na zvyšok obrazového poľa nestačia “dobré“ objektívy s dychom. Uspokojivo možno zvládnu vykresliť centrálny disk o priemere 16-24mm ale ďalej od stredu sa budú prehlbovať optické vady, zvlášť chromatická aberácia može vyskočiť a stať sa omnoho zretelnejšou než na 21 Mpix snímači. Myslím tým práve excelentný Nikkor 14-24/2.8 ktorý si s 5D MII bohovsky sadnú. D800 je však aj pre Nikkor tvrdý orech a okraje obrazu majú mäkšiu definíciu hrán. Pri kúpe som zvažoval, či vziať drahšiu D800E verziu ale vzhľadom k tomu, že nebola zohnateľná v celom Hong Kongu bolo rozhodnuté. A je to aj v poriadku, SIGMA EX 70/2.8 je sice starý drevený bazmek ale kreslí bohovo. V strede obrazu mi predviedla pixelovú ostrosť takže ma E verzia bez AA filtra už netrápi.

ISO 3200, f/8




ISO 2000, f/8





Nechcem naplňovať jeden z Murphyho zákonov a tak sa manuál zatiaľ pokojne váľa v krabici. Hovorím si, nemôžem byť taký ….. aby som nezvládol foťák za tri dni. Zatiaľ úspešne vzdorujem.

Už teraz si môže fotograf povedať, že drží v ruke seriózny pracovný nástroj o čom svedčí aj fakt , že sa ešte neobjavil nový firmware , ktorým by NIKON plátal fatálne errory.
D800 je veľký pokrok ako v oblasti DSLR všeobecne, tak pre samotný Nikon. Po dlhej dobe uviedol na trh FF foťák, ktorý je schopný konkurovať Canonu a SONY funkciami, rozlíšením a výstupom so straviteľnou cenou. Keď manažéri z Nikonu sledovali predajné čísla Canonu 5D Mark II a fenomén ktorý sa okolo neho tvoril, museli roniť krokodýlie slzy. Do momentu uvedenia D800 si Nikon za všetko pýtal príliš veľa. Áno, hovorím o tebe D3X a D3s. Možno tragická tsunami a záplavy v Ayutthayi primela Nikon zvoliť opačnú stratégiu a nasadiť lákavú cenu. Do toho sa naviac Canon znemožnil s cenou nového 5D Mark III, ktorého predaje zďaleka nekopírujú predajné úspechy famózneho predchodcu. Snáď si Nikon s D800-kou zahojí rany.

Opísal som čo na mňa najviac zapôsobilo, alebo čo som si všimnúť chcel. Ak tu niečo nie je, asi ma to nezaujímalo, a tak som tomu nevenoval žiadnu pozornosť. Externý blesk, GPS modul ani WiFi transmitter nemám, preto nepodám žiadne info.

Verdikt ? Nikonisti môžu byť spokojní, je načo šetriť....


V galérii - (rozloženej priebežne po texte) - je pár snímkov ukazujúcich úroveň šumu pri rôznych hodnotách ISO. Žiadny zo snímkov nebol odšumovaný ani vo foťáku ani v PC. Všetky sú priamy export do TIFF-u z RAW konvertora s bežnou úpravou tonálnych úrovní, alebo úplne bez úprav tonality, odstránenou chr. aberáciou a doostrené v RAW. Následne vyexportované z Photošrotu do JPG. Vo výrezoch sú oblasti vždy v aktuálnej pixelovej veľkosti 1:1. Keďže nemám administrátorské práva redaktorov, fullres snímkov sa nedočkáte. Okrem výrezov uvádzam pre ilustráciu aj samotný záber so stranou x1600, aby si čitateľ urobil predstavu z ktorej časti obrazu výrez pochádza. Žiaľ, niektoré z náhľadových snímkov pri ukladaní pre web prešli hardcore kompresiou až na zúfalých 39%, aby preliezli pod 500kB. Prosím neriešte výtvarnú stránku fotiek, sú to obligátne „vychádzkové“ cvaky a svoj účel plnia.

Taaaak, kladívko do pravej a všetky prasiatka na stôl.

Dovi a dopi
Zdieľajte článok
Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Pospo
2012-05-29 10:59:26
Na rozdiel od ofiko doublerecenzie som tuto zlupol na jeden sup. Ziadne omacky, super.
 
dePappa
2012-05-29 11:33:28
k tomu prezeraniu, oprav ma ak sa mylim ale nie je 100% nahodou toto:
Multiselector cener button -> Playback mode -> Zoom on/off -> Medium maginfication? podla mna je to 1:1...

btw fajn citanie
 
haplo602
2012-05-29 12:32:32
dobra recenzia
 
rk.
2012-05-29 12:54:31
super recenzia, zaujimava aj pre neNikonistu
 
Romanesko
2012-05-29 14:25:17
Velmi dobre si to napísal mozem len potvrdit . Je to velmi dobra masinka radost s tym fotit vysledok je dobry len treba dost silny comp lebo moj Imac so 4 GB RAM ronil slzy a premietal onanizacne kolecko .Treba na to silnu masinu ked len jedna HDR fotka ma 120 mega ale to je o inom.
Recenziu si napisal fantasticku
 
atlantel
2012-05-29 19:43:55
Dakujem a som rad ak bol clanok prinosom.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2012-05-29 20:41:11
a nestacilo len doplnit fotky do clanku spred tyzdna? Alebo viac clankov viac uzivatel
 
atlantel
2012-05-29 21:12:55
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
a nestacilo len doplnit fotky do clanku spred tyzdna? Alebo viac clankov viac uzivatel
Bohuzial nie, az vcera bola odstranena chyba v redakcnom systeme Ephota. Nekontrolovane zmensovanie fotiek v galerii. Ver mi, ze upload novych fotiek do stareho textu som skusil hned ako sa dalo .... Nestacilo to. Bolo nutne vytvorit uplne novy clanok s novym uploadom snimkov a znova publikovat.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2012-05-29 21:40:56
príspevok od: atlantel
Bohuzial nie, az vcera bola odstranena chyba v redakcnom systeme Ephota. Nekontrolovane zmensovanie fotiek v galerii. Ver mi, ze upload novych fotiek do stareho textu som skusil hned ako sa dalo .... Nestacilo to. Bolo nutne vytvorit uplne novy clanok s novym uploadom snimkov a znova publikovat.
tak ten prvy zmaz
 
dj_miki
2012-05-30 15:21:10
Perfektná recenzia Prasiatko davno rozbite, zeiss sklá na poličke ale kde je D800?
 
total empty
2012-05-30 20:53:18
To fakt stojí 2700 eury telo ? Nato nenašporím nikdy.
 
atlantel
2012-05-30 21:27:30
príspevok od: total empty
To fakt stojí 2700 eury telo ? Nato nenašporím nikdy.
No ja som paradoxne zanho vyplazol viac ako je oficialna cena 3000 USD. Ale ber to z tej lepsej stranky, fotak s takymto vykonom stal pred 3 rokmi 7.000 USD, dnes sotva polovicu a dokaze podstatne viac.
 
deimos01
2012-05-31 13:21:28
Recenzia aj fotky su pekne, z praxe, ale...... Nechcem byt na na redaktorov ephoto zly, ale zasa ste sa raz vyznamenali. Na Karolovu slovencinu na urovni bacu sme si uz zvykli, ale po precitani tohto clanku mi skoro oci vypadli. Nebudem komentovat zahadnu "ceskoslovensku anglictinu", ci co to vlastne je? No napriek tomu si nemozem nevsimnut vyrazy, ako "jak u debilov" a o redakcii ephoto vypoveda najviac vyraz "uplne na peachu"!
Ak toto sefredaktor fotoportalu schvali, je to ubohe. O tom, ze za Julesa by to preslo, velmi pochybujem. Ale zda sa, ze casy sa aj tu menia.
Nic v zlom Dano, ale toto je clanok nanajvys na urovni Kosicana z Lunika IX.
 
deimos01
2012-05-31 13:27:13
To tragicke poukazovanie na "predrazeny" Nikon D3X a D3S su trapne. Nespominam si na to, ze by niekto poukazoval na prehnane ceny ekvivalentnych Canonov!
 
bubu1687
2012-05-31 14:06:57
príspevok od: deimos01
Recenzia aj fotky su pekne, z praxe, ale...... Nechcem byt na na redaktorov ephoto zly, ale zasa ste sa raz vyznamenali. Na Karolovu slovencinu na urovni bacu sme si uz zvykli, ale po precitani tohto clanku mi skoro oci vypadli. Nebudem komentovat zahadnu "ceskoslovensku anglictinu", ci co to vlastne je? No napriek tomu si nemozem nevsimnut vyrazy, ako "jak u debilov" a o redakcii ephoto vypoveda najviac vyraz "uplne na peachu"!
Ak toto sefredaktor fotoportalu schvali, je to ubohe. O tom, ze za Julesa by to preslo, velmi pochybujem. Ale zda sa, ze casy sa aj tu menia.
Nic v zlom Dano, ale toto je clanok nanajvys na urovni Kosicana z Lunika IX.
ooou...stlačením buttonu a na peachu aj mna zarazilo toto cele je jak status na fb ked chces vyzerat mudro.....hrozna stylizacia textu.
 
bubu1687
2012-05-31 14:08:20
technicky gramotní môžu čítať ďalej, ženy a deti môžu následujúci odstavec preskočiť.
a tato poznamka je absolutne nevhodna, a negrmotna na foto portal kde chodi siroka verejna
 
bubu1687
2012-05-31 14:14:53
príspevok od: bubu1687
technicky gramotní môžu čítať ďalej, ženy a deti môžu následujúci odstavec preskočiť.
a tato poznamka je absolutne nevhodna, a negrmotna na foto portal kde chodi siroka verejna
verejnost tam malo byt. a photošrot....hm neviem kolko ma autor rokov ale vyjadrovanie ma ako pubertiak. pardon
 
atlantel
2012-05-31 23:07:42
príspevok od: deimos01
Recenzia aj fotky su pekne, z praxe, ale...... Nechcem byt na na redaktorov ephoto zly, ale zasa ste sa raz vyznamenali. Na Karolovu slovencinu na urovni bacu sme si uz zvykli, ale po precitani tohto clanku mi skoro oci vypadli. Nebudem komentovat zahadnu "ceskoslovensku anglictinu", ci co to vlastne je? No napriek tomu si nemozem nevsimnut vyrazy, ako "jak u debilov" a o redakcii ephoto vypoveda najviac vyraz "uplne na peachu"!
Ak toto sefredaktor fotoportalu schvali, je to ubohe. O tom, ze za Julesa by to preslo, velmi pochybujem. Ale zda sa, ze casy sa aj tu menia.
Nic v zlom Dano, ale toto je clanok nanajvys na urovni Kosicana z Lunika IX.
V prvom rade niesom clen redakcie Ephota , ale citatel. Za clanok nedostanem nic, robim to z nezistnych dovodov, vlastnej iniciativy. Je urceny pre kazdeho koho by fotak mohol zaujimat. V nazve je uvedene "subjektivny" - teda reflektuje autorove ego. Vyviedol ta z miery jeden deformovany vulgarizmus? Tak sa priprav, po dovrseni tvojich osemnastich sa v zivote este stretnes s kadecim.... Ak si myslis ze Lunik XI je na urovni mojho clanku, zijes v iluzii...
 
Tomáš Machara
2012-06-01 08:56:33
príspevok od: deimos01
Recenzia aj fotky su pekne, z praxe, ale...... Nechcem byt na na redaktorov ephoto zly, ale zasa ste sa raz vyznamenali. Na Karolovu slovencinu na urovni bacu sme si uz zvykli, ale po precitani tohto clanku mi skoro oci vypadli. Nebudem komentovat zahadnu "ceskoslovensku anglictinu", ci co to vlastne je? No napriek tomu si nemozem nevsimnut vyrazy, ako "jak u debilov" a o redakcii ephoto vypoveda najviac vyraz "uplne na peachu"!
Ak toto sefredaktor fotoportalu schvali, je to ubohe. O tom, ze za Julesa by to preslo, velmi pochybujem. Ale zda sa, ze casy sa aj tu menia.
Nic v zlom Dano, ale toto je clanok nanajvys na urovni Kosicana z Lunika IX.
Peťo, vyzerá to tak, že si sa registroval práve včera, napriek tomu ste s Julesom, zdá sa podľa poupravenia mena, starí známi. Čože si toľko otáľal a neregistroval sa už dávno? Vari si tu už dávno a len si mal po toľkom čase sebazapierania a pohoršovania sa chuť niekoho poučiť? Komentovať Karolovu slovenčinu tebou použitým spôsobom je myslím viac úsmevné ako na zamyslenie. Dôvod je prostý - Karol dal a dáva toľko užitočných vedomostí širokej fotografickej verejnosti na tomto portáli, že by si mal byť rád, že ephoto nieje súčasťou plateného Piana a nie riešiť banálne pravopisné chyby. Príde mi to trošku infantilné. Sem chodia ľudia diskutovať na témy, ktoré sú o ich či už koníčku alebo práci. Nemyslím si, že sem chodia ľudia, teda s výnimkou teba a slečny Bubu Bububu, rozoberať jazykovedné okienko, rypkať do ľudí, ktorí venujú svoj drahocenný čas napísaniu takto obsiahleho a kvalitného článku pre nás. Vyjadrenie "Nic v zlom Dano, ale toto je clanok nanajvys na urovni Kosicana z Lunika IX." si si určite mohol odpustiť.

 
DropDead
2012-06-01 11:08:28
príspevok od: bubu1687
verejnost tam malo byt. a photošrot....hm neviem kolko ma autor rokov ale vyjadrovanie ma ako pubertiak. pardon
no neviem koho verzia je horšia, autor to nemyslel v zlom
 
DropDead
2012-06-01 11:17:04
príspevok od: deimos01
Recenzia aj fotky su pekne, z praxe, ale...... Nechcem byt na na redaktorov ephoto zly, ale zasa ste sa raz vyznamenali. Na Karolovu slovencinu na urovni bacu sme si uz zvykli, ale po precitani tohto clanku mi skoro oci vypadli. Nebudem komentovat zahadnu "ceskoslovensku anglictinu", ci co to vlastne je? No napriek tomu si nemozem nevsimnut vyrazy, ako "jak u debilov" a o redakcii ephoto vypoveda najviac vyraz "uplne na peachu"!
Ak toto sefredaktor fotoportalu schvali, je to ubohe. O tom, ze za Julesa by to preslo, velmi pochybujem. Ale zda sa, ze casy sa aj tu menia.
Nic v zlom Dano, ale toto je clanok nanajvys na urovni Kosicana z Lunika IX.
výrazy "jak u debilov" a "úplne na peachu"...vďaka týmto výrazom vieme, že recenzie, články nepíšu stroje ale ľudia !
..a ak to mám vziať za iný koniec...oni si to môžu dovoliť, keďže už niečo dokázali a spravujú ci vlastný foto web, mne to osobne veľmi vyhovuje, keď viem, že aj oni sú ľudia a nie písacie stroje, a "Karolova slovenčina na úrovni baču"....bol by som zvedavý ako sa vyjadruješ ty v bežnom živote...

a prosím, pán deimos01 napíš nám recenziu alebo ako pozerám minimálne urob ctrl+c a ctrl + v a publikuj ju, ako užívateľ môžeš urobiť článok..

je ľahké hovoriť, že niekoho recenzia je na úrovni košičana z luníka IX (pre opravu, oni sú rómovia z luníka iX - v žiadnom prípade košičania) ak si lepšiu neurobil nikdy a možno takú ani neurobíš.

...a nakoniec, očakávam reakciu tipu...že som rasista atď.

pekný deň
 
bubu1687
2012-06-01 12:02:31
príspevok od: Tomáš Machara
Peťo, vyzerá to tak, že si sa registroval práve včera, napriek tomu ste s Julesom, zdá sa podľa poupravenia mena, starí známi. Čože si toľko otáľal a neregistroval sa už dávno? Vari si tu už dávno a len si mal po toľkom čase sebazapierania a pohoršovania sa chuť niekoho poučiť? Komentovať Karolovu slovenčinu tebou použitým spôsobom je myslím viac úsmevné ako na zamyslenie. Dôvod je prostý - Karol dal a dáva toľko užitočných vedomostí širokej fotografickej verejnosti na tomto portáli, že by si mal byť rád, že ephoto nieje súčasťou plateného Piana a nie riešiť banálne pravopisné chyby. Príde mi to trošku infantilné. Sem chodia ľudia diskutovať na témy, ktoré sú o ich či už koníčku alebo práci. Nemyslím si, že sem chodia ľudia, teda s výnimkou teba a slečny Bubu Bububu, rozoberať jazykovedné okienko, rypkať do ľudí, ktorí venujú svoj drahocenný čas napísaniu takto obsiahleho a kvalitného článku pre nás. Vyjadrenie "Nic v zlom Dano, ale toto je clanok nanajvys na urovni Kosicana z Lunika IX." si si určite mohol odpustiť.

ja v ziadnom pripade nerypkam to si vyprosim. stokrat mi viac proste sadne karolov clanok nech ma slovencinu jaku chce ale snazi sa v tom clanku drzat nejaku uroven. to je cele. takze klud
 
bubu1687
2012-06-01 12:14:55
príspevok od: DropDead
no neviem koho verzia je horšia, autor to nemyslel v zlom
sak ja viem mne je to jedno ja som len povedala svoj nazor: poznamky na zeny a lá tupce nemam rada. duplom nie tie na chlapa a lá mudrosť sveta D:
 
Tomáš Machara
2012-06-01 12:45:12
príspevok od: bubu1687
ja v ziadnom pripade nerypkam to si vyprosim. stokrat mi viac proste sadne karolov clanok nech ma slovencinu jaku chce ale snazi sa v tom clanku drzat nejaku uroven. to je cele. takze klud
Draha Bubu Bububu, mohol by som rozdávať môj kľud, toľko ho mám
 
bubu1687
2012-06-01 13:30:58
príspevok od: Tomáš Machara
Draha Bubu Bububu, mohol by som rozdávať môj kľud, toľko ho mám
aspon ze tak
 
Jozi Mačutek
2012-06-01 14:34:03
možno trochu blba otazka ale ked dam do vyhladavania fotogrfie z fotoaparatu ... tak mi zobrazi avšetky fotaky ale ešte tam nesu nikon d800e,d800,d4,d3200 iba tak pre info
 
Manicy
2012-06-01 20:01:27
Dobry clanok, ale naozaj skoda tych nevhodnych slov
 
lacikam
2012-06-01 22:36:02
Kurva, chlape (atlantel), tak sa píše! Perfektné!!! "Tleskám" a prečítam si to ešte raz.
 
rbr69
2012-06-02 12:56:43
som ten clanok prosto "zozral", skvele ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-02 13:21:37
príspevok od: deimos01
Recenzia aj fotky su pekne, z praxe, ale...... Nechcem byt na na redaktorov ephoto zly, ale zasa ste sa raz vyznamenali. Na Karolovu slovencinu na urovni bacu sme si uz zvykli, ale po precitani tohto clanku mi skoro oci vypadli. Nebudem komentovat zahadnu "ceskoslovensku anglictinu", ci co to vlastne je? No napriek tomu si nemozem nevsimnut vyrazy, ako "jak u debilov" a o redakcii ephoto vypoveda najviac vyraz "uplne na peachu"!
Ak toto sefredaktor fotoportalu schvali, je to ubohe. O tom, ze za Julesa by to preslo, velmi pochybujem. Ale zda sa, ze casy sa aj tu menia.
Nic v zlom Dano, ale toto je clanok nanajvys na urovni Kosicana z Lunika IX.
Toto je uzivatelsky clanok. Moze ho pridat kazdy registrovany uzivatel, vratane teba. Tieto clanky neprechadzaju redakcnym vyberom a redakcia ich ani neschvaluje. Je to akasi obdoba blogu s tym, ze tu sa specializujeme na fotografiu, takze temy su fotograficke.
Za obsah clanku zodpoveda jeho autor. Redakcia ma pravo vymazat clanok, ak by porusoval pravidla portalu, alebo moralne pravidla.
 
ciki62
 
lt
2012-06-02 20:48:50
Článok má emočnú šťavu .. dobre sa cital.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-06-03 21:06:45
ina palebna sila ten fotak s tým sklom, rešpekt !
 
Crazy41
2012-06-04 10:54:05
príspevok od: deimos01
Recenzia aj fotky su pekne, z praxe, ale...... Nechcem byt na na redaktorov ephoto zly, ale zasa ste sa raz vyznamenali. Na Karolovu slovencinu na urovni bacu sme si uz zvykli, ale po precitani tohto clanku mi skoro oci vypadli. Nebudem komentovat zahadnu "ceskoslovensku anglictinu", ci co to vlastne je? No napriek tomu si nemozem nevsimnut vyrazy, ako "jak u debilov" a o redakcii ephoto vypoveda najviac vyraz "uplne na peachu"!
Ak toto sefredaktor fotoportalu schvali, je to ubohe. O tom, ze za Julesa by to preslo, velmi pochybujem. Ale zda sa, ze casy sa aj tu menia.
Nic v zlom Dano, ale toto je clanok nanajvys na urovni Kosicana z Lunika IX.
napis nieco lepsie a potom si mozes otvarat hubu, kritizovat vie kazdy sedlak
 
S3030150
2012-06-04 11:36:13
príspevok od: Karol Srnec
Toto je uzivatelsky clanok. Moze ho pridat kazdy registrovany uzivatel, vratane teba. Tieto clanky neprechadzaju redakcnym vyberom a redakcia ich ani neschvaluje. Je to akasi obdoba blogu s tym, ze tu sa specializujeme na fotografiu, takze temy su fotograficke.
Za obsah clanku zodpoveda jeho autor. Redakcia ma pravo vymazat clanok, ak by porusoval pravidla portalu, alebo moralne pravidla.
"na peachu", "jak u debilov" nie je v rozpore so vseobecnou moralkou ? Ak naozaj nie, tak aspon z pohladu redaktora trochu dbat na "dobre meno" portalu.



"VŠEOBECNÉ PRAVIDLÁ FOTOPORTÁLU www.ephoto.sk"

V. POVINNOSTI POUŽÍVATEĽA

1.Používateľ berie na vedomie, že pri využívaní služieb na portáli sa nesmie správať vrozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky a/alebo so všeobecnou morálkou.

4.Používateľ nesmie žiadnym spôsobom poškodzovať prevádzkovateľa ajeho dobré meno.
 
S3030150
2012-06-04 11:40:20
príspevok od: Crazy41
napis nieco lepsie a potom si mozes otvarat hubu, kritizovat vie kazdy sedlak
alebo obmädzený drevorúbač
 
Marcel Rebro
2012-06-04 11:47:35
príspevok od: S3030150
alebo obmädzený drevorúbač
"obmädzeného drevorúbača" si dopĺňam do Zbierky slovieňskích irečiťích nadávôk hneď za "ogrgeľa, chrchľa, mrmľa a chriašteľa" ...
 
S3030150
2012-06-04 11:55:24
príspevok od: Crazy41
napis nieco lepsie a potom si mozes otvarat hubu, kritizovat vie kazdy sedlak
btw. ma to nieco spolocne s priezviskom "júzra", ktory "vrajtol" tento "artikel" ?
 
janF
2012-06-04 12:13:30
super citanie, vdaka.. vs. 5D mkIII nebude?
 
atlantel
2012-06-04 12:19:06
príspevok od: janF
super citanie, vdaka.. vs. 5D mkIII nebude?
Zial, nemam 5D Mark III. Urcite by to bolo zaujimave porovnanie.
 
IceDive1
2012-06-04 14:26:13
Som rad ze Nikon ma ON/OFF tam kde ma a dufam ze aj dlho mat bude. Osobne sa mi este nestalo zeby som si fotak vypol pri nastavovani clony.
 
atlantel
2012-06-04 14:45:07
príspevok od: IceDive1
Som rad ze Nikon ma ON/OFF tam kde ma a dufam ze aj dlho mat bude. Osobne sa mi este nestalo zeby som si fotak vypol pri nastavovani clony.
Som rad , ze ti D800 vyhovuje.
 
IceDive1
2012-06-04 14:49:15
príspevok od: atlantel
Som rad , ze ti D800 vyhovuje.
To este uvidime, zatial nabijam baterku. Len v ON/OFF sa urcite nezhodneme co je aj tak vec zvyku.
 
atlantel
2012-06-04 14:53:19
príspevok od: IceDive1
To este uvidime, zatial nabijam baterku. Len v ON/OFF sa urcite nezhodneme co je aj tak vec zvyku.
No som zvedavy aku budes mat vydrz lebo moja bateria ma zatial neoslnila.
 
dePappa
2012-06-04 15:12:56
príspevok od: atlantel
No som zvedavy aku budes mat vydrz lebo moja bateria ma zatial neoslnila.
tak to sme dvaja, vydrz nic moc... ale mam 3 baterky vzdy pri sebe tak sa to da... btw skusal si to zvacsovanie nahladu na 100% co som ti pisal hore?

Multiselector center button -> Playback mode -> Zoom on/off -> Medium maginfication
 
IceDive1
2012-06-04 15:16:20
príspevok od: atlantel
No som zvedavy aku budes mat vydrz lebo moja bateria ma zatial neoslnila.
V tomto smere co citam tak krok spat cize zazrak neocakavam. Dnes ho trochu prevetram na prechadzke s drobcom tak uvidime. ZVedavy som aj na video a este ako si poradi s datami moj Mac Air. Uz aby tu bol avizovany update Macbookov
 
vilkoo
2012-06-04 15:32:25
Jedno je zaujimave niekto tu poskytne svoje skusenosti a druhy to kritizuju ked uleti nejake slovo ved to patri k tomu aj ked mozno je to ironicky myslene nie kazdy to vie pochopit .Clanok je fajn fotky este lepsie ,a co sa tyka Luniku IX ten kto to tamk nepozna nevie o com je rec .Zdar do dalsieho poucneho clanku . Drzim palce .
 
atlantel
2012-06-04 16:00:23
príspevok od: vilkoo
Jedno je zaujimave niekto tu poskytne svoje skusenosti a druhy to kritizuju ked uleti nejake slovo ved to patri k tomu aj ked mozno je to ironicky myslene nie kazdy to vie pochopit .Clanok je fajn fotky este lepsie ,a co sa tyka Luniku IX ten kto to tamk nepozna nevie o com je rec .Zdar do dalsieho poucneho clanku . Drzim palce .
Dakujem.
 
atlantel
2012-06-04 16:02:25
príspevok od: IceDive1
V tomto smere co citam tak krok spat cize zazrak neocakavam. Dnes ho trochu prevetram na prechadzke s drobcom tak uvidime. ZVedavy som aj na video a este ako si poradi s datami moj Mac Air. Uz aby tu bol avizovany update Macbookov
Hmmm, myslim si ze budes spokojny. ... a 75 MB RAW-y nerobia v Capture One problem ani mojmu staremu Q6600 s 4GB RAM.
 
atlantel
2012-06-04 16:40:08
príspevok od: dePappa
tak to sme dvaja, vydrz nic moc... ale mam 3 baterky vzdy pri sebe tak sa to da... btw skusal si to zvacsovanie nahladu na 100% co som ti pisal hore?

Multiselector center button -> Playback mode -> Zoom on/off -> Medium maginfication
Skusal ale neuspesne. Aky mas firmware ?
 
atlantel
2012-06-04 17:16:44
príspevok od: dePappa
tak to sme dvaja, vydrz nic moc... ale mam 3 baterky vzdy pri sebe tak sa to da... btw skusal si to zvacsovanie nahladu na 100% co som ti pisal hore?

Multiselector center button -> Playback mode -> Zoom on/off -> Medium maginfication
Takze prehravanie som uz poriesil. Ale Liveview je na 100% zubate ako na 200%. Aj ked to tak je asi spravne ....
 
vilkoo
2012-06-04 17:29:48
príspevok od: atlantel
Dakujem.
Nemas za co ked je nieco dobre tak je dobre ak niecomu rozumies a vies to tak aj kvalita sa ukaze .
 
blondak
2012-06-06 01:56:21
Článok výborný a dobre, že subjektívny, aspoň sa to veselšie číta, že sa dáke bubu a deimos urážajú netreba riešiť, netušia o čom točia, aj Luník IX videli tak max v tv Pisatel je nielen zberateľ fototechniky, ale zrejme aj slušný fotograf, aj ked ja nie som na krajinky, mesto a tak, šumné veci (v profile)...človek ani nevie kolko dobrých ftografov býva na vedlajšej ulici Každopádne, ja som zrejme viac fotograf ako technik, a moju umeleckú dušu príliš technické termity nezaujímajú, radšej nech má fotka dobré svetlo a emócie, prepaly prežijem To zazoomovanie, výrez práve urobenej fotky stredným tlačidlom na "kruhovom" voliči si ja na D3 viem nastaviť lubovoľne v menu, možno to ide aj na D800...a ešte jedna vec, ja som už mal od Minolt, Praktík, Zenitov, Pentaxov a Canonov, to vsio na filmoch, cez Olyho a Nikonu, takže značka mi môže byť teoreticky ukradnutá, prakticky ma zaujíma len to čo mi za už tak či tak vysokú cenu ponúka, a Nikon (D3+D300s) mi vyhovuje ergonomicky natoľko, že sa mi ešte osobne nestalo, že by som pri manipulácii predným otočným voličom vypol foťák (asi mám vtedy prst trocha nižšie, haha), práve že mi vyhovuje takéto umiestnenie spoločne s ovládaním podsvietenia displeja (-jov), je to podla mňa viac po ruke ako hladať gombík niekde na hornej strane tela ale to bude asi tým, že Nikonom fotím takmer každý deň už 2,5 roka Dobré fotky všetkým
 
IceDive1
2012-06-06 10:00:14
príspevok od: atlantel
Hmmm, myslim si ze budes spokojny. ... a 75 MB RAW-y nerobia v Capture One problem ani mojmu staremu Q6600 s 4GB RAM.
Takze spokojnost a upravovat v LR 4 sa to v pohode da aj na Aire. Zatial jedine sklamanie je nekompatibilita s CF Kingston 32GB 600x. Kupil som si 2ks a mozem si z nich spravit nausnice.
 
Miro Bartánus
2012-06-06 10:40:14
príspevok od: IceDive1
Takze spokojnost a upravovat v LR 4 sa to v pohode da aj na Aire. Zatial jedine sklamanie je nekompatibilita s CF Kingston 32GB 600x. Kupil som si 2ks a mozem si z nich spravit nausnice.
Aj ja som takto "ušetril"
Dúfal som, že to vyrieši nový firmér, ale zdá sa že nie...
 
uomo
2012-06-06 11:13:23
Hmmm... tak k tomuto fotaku sa nedostanem, ale poradte mi. Viem,ze asi trosku rozveselim dakoho a kapanek to pomiesam ale vyber fotoaparatu medzi D300s D700 a D7000 ma doniesol iba na rozdohodovanie sa medzi nulami , kde cislo zostava 7. Z toho vecneho badania ma uz boli hlava a tak sa obraciam na Vas s prosikom o radu (samozrejme zakladne rozdiely poznam Mpix, hladacik, ostriace body, ISO, sekvencia..) Moc velka vdaka za nejaky moj posun vpred
 
IO-NR
2012-06-06 12:34:50
5D3 a 5D2 sa nedaju priamo velmi porovnavat... 5D3 je uplne ina liga (je to asi ako porovnavat 50D so 7D, lenze este o triedu vyssie). Cenovka je uplne opravnena, ved prakticky v kazdom parametre okrem fps zlepsuje aj vyrazne drahsie profi modely 1D4 a 1Ds3....
D800 je ale trefa do cierneho a pre tych, co nepotrebuju 6fps a rychle spracovavanie fotiek (=5D3 je o skor univerzalnejsi "fotak na vsetko") bude novy Nikon prakticky bezkonkurencna volba co sa tyka kvality vystupu.
 
milan-t
2012-06-06 20:46:34
Ďakujem za tento príspevok, avšak nedá mi, aby som sa nepozastavil nad tónom celého príspevku, ktorým oslovujete iba zopár zainteresovaných majiteľov digitálnej zrkadlovky s menom Nikon. Prednášal som kvantovú mechaniku, ale čo sa týka digitálnej fotografie podľa vášho kritéria patrím medzi "ženy a deti" v tejto oblasti. Keby som na škole prednášal vaším tónom, asi by mi v učebni nezostal nik, pretože o to ide a to je umenie písania príspevkov, aby to pochopili aj "ženy a deti".
Rozhodol som sa napísať tento komentár, pretože podobný téon príspevku som si na tomto portály všimol už viackrát. Takže majitelia portálu ePhoto, ak nechcete aby vám odišli všetky "ženy a deti", prosím pozastavte sa nad podobne písanými príspevkami.
Inak ďakujem a cením si, že ste sa s nami podelili o svoje skúsenosti.
 
lu_boss
2012-06-06 21:41:01
príspevok od: milan-t
Ďakujem za tento príspevok, avšak nedá mi, aby som sa nepozastavil nad tónom celého príspevku, ktorým oslovujete iba zopár zainteresovaných majiteľov digitálnej zrkadlovky s menom Nikon. Prednášal som kvantovú mechaniku, ale čo sa týka digitálnej fotografie podľa vášho kritéria patrím medzi "ženy a deti" v tejto oblasti. Keby som na škole prednášal vaším tónom, asi by mi v učebni nezostal nik, pretože o to ide a to je umenie písania príspevkov, aby to pochopili aj "ženy a deti".
Rozhodol som sa napísať tento komentár, pretože podobný téon príspevku som si na tomto portály všimol už viackrát. Takže majitelia portálu ePhoto, ak nechcete aby vám odišli všetky "ženy a deti", prosím pozastavte sa nad podobne písanými príspevkami.
Inak ďakujem a cením si, že ste sa s nami podelili o svoje skúsenosti.
... rozumiem tomu, co chcete povedat, no aj prednasatelia su a boli rozni. Toto je clanok jedneho z nas, napisal ho na urovni, na ktorej je on sam a nepredpokladam, ze ho urcil najsirsej moznej verejnosti, uz len z toho dovodu, ze pisal o fotaku, ktory tiez nie je urceny do ruk sirokej verejnosti a je prakticky nemozne o velmi komplikovanom zariadeni, ktorym D800 je pisat stylom pre "zeny a deti". Tolko k obhajobe autora clanku.
Keby clanok pisal Karol, alebo niekto z redakcie, tiez by musel zvolit uroven, na ktorej budu o stroji informovat a v zasade tiez vylucujem, ze by o Nikone D800 (alebo Sony alfa 900, alebo Canon 5D mark III, alebo Pentax 645D alebo Leica S2) pisali zaciatocnickym stylom.
Ale som presvedceny, ze si tu najdu svoje clanky aj zeny a deti
 
atlantel
2012-06-07 00:20:31
príspevok od: milan-t
Ďakujem za tento príspevok, avšak nedá mi, aby som sa nepozastavil nad tónom celého príspevku, ktorým oslovujete iba zopár zainteresovaných majiteľov digitálnej zrkadlovky s menom Nikon. Prednášal som kvantovú mechaniku, ale čo sa týka digitálnej fotografie podľa vášho kritéria patrím medzi "ženy a deti" v tejto oblasti. Keby som na škole prednášal vaším tónom, asi by mi v učebni nezostal nik, pretože o to ide a to je umenie písania príspevkov, aby to pochopili aj "ženy a deti".
Rozhodol som sa napísať tento komentár, pretože podobný téon príspevku som si na tomto portály všimol už viackrát. Takže majitelia portálu ePhoto, ak nechcete aby vám odišli všetky "ženy a deti", prosím pozastavte sa nad podobne písanými príspevkami.
Inak ďakujem a cením si, že ste sa s nami podelili o svoje skúsenosti.
"Zeny a deti mozu" ale nemusia - netreba to brat tak tragicky. Islo len o to aby som citatela humornou cestou informoval , ze bude nasledovat pomerne nezazivna technicka odbocka od samotneho D800. Niekoho mozu tieto veci k smrti nudit. Som realista, moja manzelka tiez 20 rokov foti , ale technicke pozadie fotografie z duse nenavidi a nerozumie pojmom dynamicky rozsah atd. Preto ju nadpis stati neurazil.
 
fotograficek
2012-06-07 09:44:19
Mne len jedno nesedí prečo autor porovnával D800 s MarkII, to že bol jeho vlastníkom je fajn ale sú to dva odlišné stroje.
 
om7aqa
2012-06-07 22:28:23
príspevok od: Marcel Rebro
"obmädzeného drevorúbača" si dopĺňam do Zbierky slovieňskích irečiťích nadávôk hneď za "ogrgeľa, chrchľa, mrmľa a chriašteľa" ...
... doplň si ešte "oštinohu" ...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-06-08 09:34:54
príspevok od: fotograficek
Mne len jedno nesedí prečo autor porovnával D800 s MarkII, to že bol jeho vlastníkom je fajn ale sú to dva odlišné stroje.
lebo 5D2 všetci poznaju
 
maTTo_corp
2012-06-08 19:45:43
príspevok od: Marcel Rebro
"obmädzeného drevorúbača" si dopĺňam do Zbierky slovieňskích irečiťích nadávôk hneď za "ogrgeľa, chrchľa, mrmľa a chriašteľa" ...
http://www.tomasulej.sk/nadavky/

ale asi poznáš, bol by som prekvapený keby nie
 
Juraj-BN
2012-06-09 21:26:51
Ake značky CF kariet podporuje D800? Čítal som o nejakých problémoch s Kingston.
 
atlantel
2012-06-09 21:32:02
príspevok od: Juraj-BN
Ake značky CF kariet podporuje D800? Čítal som o nejakých problémoch s Kingston.
KINGSTON 600x 32GB nefunguje ...
 
atlantel
2012-06-09 21:33:47
tento chlap podrobne testuje vacsinu dostupnych CF a SD kariet v roznych fotakoch a uverejnuje vysledky merani> tu su merania z D800 http://www.robgalbraith.com/bins/camera_wb_multi_page.asp?cid=6007-12451
 
Juraj-BN
2012-06-09 21:50:03
príspevok od: atlantel
tento chlap podrobne testuje vacsinu dostupnych CF a SD kariet v roznych fotakoch a uverejnuje vysledky merani> tu su merania z D800 http://www.robgalbraith.com/bins/camera_wb_multi_page.asp?cid=6007-12451
vdaka, uzitocny link a palec hore za recenziu, good job!
 
kaFOtka
2012-09-15 19:19:24
príspevok od: Karol Srnec
Toto je uzivatelsky clanok. Moze ho pridat kazdy registrovany uzivatel, vratane teba. Tieto clanky neprechadzaju redakcnym vyberom a redakcia ich ani neschvaluje. Je to akasi obdoba blogu s tym, ze tu sa specializujeme na fotografiu, takze temy su fotograficke.
Za obsah clanku zodpoveda jeho autor. Redakcia ma pravo vymazat clanok, ak by porusoval pravidla portalu, alebo moralne pravidla.
Vyjadrenie o "ženách a deťoch" je absolútne politicky nekorektné! Portál by si to mal ustrážiť, lebo takýmto tempom sem začnú pridávať články "pre bielych a pre čiernych".. takéto správanie dnešná doba netoleruje a je to ošetrené aj právne. Vulgarizmy nech si píše aké len chce, ale toto veru nie.. to je jasná diskriminácia. Ja žiadam, aby bol tento článok zmazaný, alebo editovaný.
 
Pospo
2012-09-15 19:50:35
príspevok od: kaFOtka
Vyjadrenie o "ženách a deťoch" je absolútne politicky nekorektné! Portál by si to mal ustrážiť, lebo takýmto tempom sem začnú pridávať články "pre bielych a pre čiernych".. takéto správanie dnešná doba netoleruje a je to ošetrené aj právne. Vulgarizmy nech si píše aké len chce, ale toto veru nie.. to je jasná diskriminácia. Ja žiadam, aby bol tento článok zmazaný, alebo editovaný.
Ano, cenzura tomu uz len pomoze.
 
dodo_bb
2013-01-01 10:35:49
Je tu síce debata už dosť ďaleko od predmetu článku, ale aj tak pridám môj pohľad - možno neštandardný Týka sa často spomínanej "honby za pixelmi". Podľahol som a prešiel z D300 na D800E. A zatiaľ sa stále utvrdzujem, že tá 800E je naozaj bomba. Keď pominiem rozlíšenie, je tam obrovský rozdiel v ostrosti a hlavne dynamickom rozsahu. Tie fotografie majú úžasnú ostrosť, hĺbku a iný feeling. Pri kúpe som zvažoval aj fakt, že mám viacero kvalitných DX objektívov, ktorých mi bolo ľúto. Ukazuje sa, že to bola dobrá úvaha. Všetok výkon čipu v kvalite obrazu aj v dynamickom rozsahu zostáva zachovaný aj na menšej ploche a tak výstupy D800E s objektívom NIKON 17-55/2,8 či 10,5/2,8 na formát DX sú výborné a stále ešte o dosť lepšie ako z D300. Využívam niekedy DX formát aj ako telekonvertor - prepnutím na DX formát na FX skle mám možnosť použiť 300/2,8 ako 450/2,8 pri stále úžasnej kvalite výstupu, čo je určite lepšie ako využívanie telekonvertoru. Pritom dosiahnuté rozlíšenie viac ako 15 megapixlov predstavuje stále dostatočnú kvalitu na bežné fotografie. Plné rozlíšenie využijem pri krajinách či motívoch, ktoré to vedia "oceniť" Možno sa niekomu tá úvaha bude zdať divná - kúpiť si FF a využívať ho aj ako DX. Ale nikde nie je napísané, že veci musíme využívať na hranici ich možností, ja osobne zďaleka nevyužívam naplno ani výkon svojho auta ani mobilu
A používanie DX formátu na FF fotoaparáte má ešte jeden zaujímavý prvok, ktorý je výborný hlavne pri reportáži - v hľadáčiku vidím oveľa viac scény, ako bude na zábere. Vidím, či mi niekto nevletí do záberu , či by nebolo dobre mierne posunúť záber alebo zmeniť ohnisko a podobne. Je to vlastne akoby 150 percentné pokrytie hľadáčika
 
slavmiro
2013-01-01 11:01:48
príspevok od: dodo_bb
Je tu síce debata už dosť ďaleko od predmetu článku, ale aj tak pridám môj pohľad - možno neštandardný Týka sa často spomínanej "honby za pixelmi". Podľahol som a prešiel z D300 na D800E. A zatiaľ sa stále utvrdzujem, že tá 800E je naozaj bomba. Keď pominiem rozlíšenie, je tam obrovský rozdiel v ostrosti a hlavne dynamickom rozsahu. Tie fotografie majú úžasnú ostrosť, hĺbku a iný feeling. Pri kúpe som zvažoval aj fakt, že mám viacero kvalitných DX objektívov, ktorých mi bolo ľúto. Ukazuje sa, že to bola dobrá úvaha. Všetok výkon čipu v kvalite obrazu aj v dynamickom rozsahu zostáva zachovaný aj na menšej ploche a tak výstupy D800E s objektívom NIKON 17-55/2,8 či 10,5/2,8 na formát DX sú výborné a stále ešte o dosť lepšie ako z D300. Využívam niekedy DX formát aj ako telekonvertor - prepnutím na DX formát na FX skle mám možnosť použiť 300/2,8 ako 450/2,8 pri stále úžasnej kvalite výstupu, čo je určite lepšie ako využívanie telekonvertoru. Pritom dosiahnuté rozlíšenie viac ako 15 megapixlov predstavuje stále dostatočnú kvalitu na bežné fotografie. Plné rozlíšenie využijem pri krajinách či motívoch, ktoré to vedia "oceniť" Možno sa niekomu tá úvaha bude zdať divná - kúpiť si FF a využívať ho aj ako DX. Ale nikde nie je napísané, že veci musíme využívať na hranici ich možností, ja osobne zďaleka nevyužívam naplno ani výkon svojho auta ani mobilu
A používanie DX formátu na FF fotoaparáte má ešte jeden zaujímavý prvok, ktorý je výborný hlavne pri reportáži - v hľadáčiku vidím oveľa viac scény, ako bude na zábere. Vidím, či mi niekto nevletí do záberu , či by nebolo dobre mierne posunúť záber alebo zmeniť ohnisko a podobne. Je to vlastne akoby 150 percentné pokrytie hľadáčika
zaujimave, mozno len suhlasit. Inde som pisal a tu sa potvrdzuje, ze EOS system ma nezanedbatelny a vcelku nepochopitelny handikep v podobe vlastnej nekompatibility objektivov EF a EF-S. Ako vyznamne Ta motivuje do DX modu narast fps?
 
dodo_bb
2013-01-01 11:08:49
príspevok od: slavmiro
zaujimave, mozno len suhlasit. Inde som pisal a tu sa potvrdzuje, ze EOS system ma nezanedbatelny a vcelku nepochopitelny handikep v podobe vlastnej nekompatibility objektivov EF a EF-S. Ako vyznamne Ta motivuje do DX modu narast fps?
Ani nie, rýchlosť sériového snímania ma u D800 veľmi nezaujíma, ale aj to je trošku argument pre občasné DX. Na to som pozabudol
 
slavmiro
2013-01-01 12:18:25
príspevok od: dodo_bb
Ani nie, rýchlosť sériového snímania ma u D800 veľmi nezaujíma, ale aj to je trošku argument pre občasné DX. Na to som pozabudol
rozumiem, pytal som sa preto lebo pomerne casto fotis sport. Aj nizsie fps bol pre mna argument ze preco som uprednostnil D600. Fotim pomerne malo krajinu, ani portret nie je moja hlavna domena, inac by padla volba asi na D800E.
 
dodo_bb
2013-01-01 13:36:30
Posledný rok sa postupne presúvam čo sa týka zamerania od športu smerom k statickejším námetom, pre mňa predtým neobvyklým - skôr krajiny, architektúra a kompozície, hodne v čiernobielom. V športe som začínal mať pocit, že už som odfotil všetko, čo stálo za cvaknutie a že začínam vykrádať svoje vlastné námety
 
markato1
2013-01-01 15:24:41
príspevok od: slavmiro
zaujimave, mozno len suhlasit. Inde som pisal a tu sa potvrdzuje, ze EOS system ma nezanedbatelny a vcelku nepochopitelny handikep v podobe vlastnej nekompatibility objektivov EF a EF-S. Ako vyznamne Ta motivuje do DX modu narast fps?
Ty mas stale nejake neskutocne problemy s eos systemom..naco to furt v kazdej teme riesis?..mam ja nejake problemy s nejakym inym systemom s ktorym nefotim?..neuveritelne..
 
slavmiro
2013-01-01 17:42:56
príspevok od: markato1
Ty mas stale nejake neskutocne problemy s eos systemom..naco to furt v kazdej teme riesis?..mam ja nejake problemy s nejakym inym systemom s ktorym nefotim?..neuveritelne..
lebo vzdy sa nejaky kanon najde, ktoremu to zdvihne adrenalin.
Teraz vazne, vyzdvihol som nespornu vyhodu zlto-cierneho tabora v Nikon D800 vlakne, kde dodo_bb spontanne upozornil na neocakavany prinos DX/FX kompatibility.

Apropo, aka je Tvoja pridana hodnota do tejto diskusie? Ked to nechces pocut, naco to tu citas?
 
markato1
2013-01-01 18:38:46
príspevok od: slavmiro
lebo vzdy sa nejaky kanon najde, ktoremu to zdvihne adrenalin.
Teraz vazne, vyzdvihol som nespornu vyhodu zlto-cierneho tabora v Nikon D800 vlakne, kde dodo_bb spontanne upozornil na neocakavany prinos DX/FX kompatibility.

Apropo, aka je Tvoja pridana hodnota do tejto diskusie? Ked to nechces pocut, naco to tu citas?
Ak si myslis ze mi to zdvyhlo adrenalin,tak to len preto ze ma nepoznas. ,
Jednoducho ma udivuju niektore tvoje poznamky,nemozem za to ze stale na nejake "odborne" zhodnotenia narazim.Ja si rad precitam kadeco,aj o D800,ale radsej od skusenych pouzivatelov,ako nejakych tarajkov.(neber to osobne)
Skoda ze si tak jednostrane nasmerovany,neposobis objektivne,ale to je tu na fore uz myslim kazdemu jasne.
Moja pridana hodnota je tu nulova,tak ako castokrat aj tvoja,mame si nieco vycitat?
Vraj za rok vznikne na svete 80miliard fotografii,prd na tom zalezi cim boli fotene..dobra momentka z nokie moze byt pre viac ludi zaujimavejsia,ako perfektne technicky odfotena ..

 
zuzka1
2013-03-08 21:33:57
Ak niekto tiez riesi nakup novych kariet pre D800/800 E , nasla som link porovnani , ktory mi pomohol. Zdielam: http://www.robgalbraith.com/bins/camera_wb_multi_page.asp?cid=6007-12451
 
lacoslav
2013-03-09 21:10:24
príspevok od: Marcel Rebro
"obmädzeného drevorúbača" si dopĺňam do Zbierky slovieňskích irečiťích nadávôk hneď za "ogrgeľa, chrchľa, mrmľa a chriašteľa" ...
Neurážaj chriašteľa, je to vták.
 
streak5
2013-03-09 22:24:41
príspevok od: dodo_bb
Je tu síce debata už dosť ďaleko od predmetu článku, ale aj tak pridám môj pohľad - možno neštandardný Týka sa často spomínanej "honby za pixelmi". Podľahol som a prešiel z D300 na D800E. A zatiaľ sa stále utvrdzujem, že tá 800E je naozaj bomba. Keď pominiem rozlíšenie, je tam obrovský rozdiel v ostrosti a hlavne dynamickom rozsahu. Tie fotografie majú úžasnú ostrosť, hĺbku a iný feeling. Pri kúpe som zvažoval aj fakt, že mám viacero kvalitných DX objektívov, ktorých mi bolo ľúto. Ukazuje sa, že to bola dobrá úvaha. Všetok výkon čipu v kvalite obrazu aj v dynamickom rozsahu zostáva zachovaný aj na menšej ploche a tak výstupy D800E s objektívom NIKON 17-55/2,8 či 10,5/2,8 na formát DX sú výborné a stále ešte o dosť lepšie ako z D300. Využívam niekedy DX formát aj ako telekonvertor - prepnutím na DX formát na FX skle mám možnosť použiť 300/2,8 ako 450/2,8 pri stále úžasnej kvalite výstupu, čo je určite lepšie ako využívanie telekonvertoru. Pritom dosiahnuté rozlíšenie viac ako 15 megapixlov predstavuje stále dostatočnú kvalitu na bežné fotografie. Plné rozlíšenie využijem pri krajinách či motívoch, ktoré to vedia "oceniť" Možno sa niekomu tá úvaha bude zdať divná - kúpiť si FF a využívať ho aj ako DX. Ale nikde nie je napísané, že veci musíme využívať na hranici ich možností, ja osobne zďaleka nevyužívam naplno ani výkon svojho auta ani mobilu
A používanie DX formátu na FF fotoaparáte má ešte jeden zaujímavý prvok, ktorý je výborný hlavne pri reportáži - v hľadáčiku vidím oveľa viac scény, ako bude na zábere. Vidím, či mi niekto nevletí do záberu , či by nebolo dobre mierne posunúť záber alebo zmeniť ohnisko a podobne. Je to vlastne akoby 150 percentné pokrytie hľadáčika
Nie si náhodou autorom Nokia PureView?
 
dodo_bb
2013-03-09 23:27:04
príspevok od: streak5
Nie si náhodou autorom Nokia PureView?
Hmm... nechápem súvis. Ani neviem, čo to je Nokia Pure view, ale neznie to ako urážka, tak som v kľude. Môj koment je o Nikone, nie o Nokii, možno si to len zle čítal Skús čítať ešte raz a pomaly
 
streak5
2013-03-10 09:49:12
Nokia využila podobný princíp, 41 MPx čip, z ktorého je potom snímka v menšom rozlíšení... Mal to byť fór, urážať som naozaj nemienil. Mrzí ma, že si to zle pochopil. Čítať naozaj viem a nemusím ani pomaly...
 
yossarian
2013-12-31 14:32:08
príspevok od: atlantel
No ja som paradoxne zanho vyplazol viac ako je oficialna cena 3000 USD. Ale ber to z tej lepsej stranky, fotak s takymto vykonom stal pred 3 rokmi 7.000 USD, dnes sotva polovicu a dokaze podstatne viac.
pred par dnami sa mi podarilo kupit za 1500€. Fotak ma este pol roka zaruku a je skoro ako novy. Odporucam.
 
tomas.novacik
2014-01-01 16:51:33
príspevok od: atlantel
V prvom rade niesom clen redakcie Ephota , ale citatel. Za clanok nedostanem nic, robim to z nezistnych dovodov, vlastnej iniciativy. Je urceny pre kazdeho koho by fotak mohol zaujimat. V nazve je uvedene "subjektivny" - teda reflektuje autorove ego. Vyviedol ta z miery jeden deformovany vulgarizmus? Tak sa priprav, po dovrseni tvojich osemnastich sa v zivote este stretnes s kadecim.... Ak si myslis ze Lunik XI je na urovni mojho clanku, zijes v iluzii...
Nic v zlom, ale na druhu stranu, po dovrseni 18tky by clovek mal vediet spravne vyberat slova. Obzvlast vtedy, ked vie, ze to bude public.
Recenzia OK.