Hore

Leica X2

Leica - žiadna iná značka sa neteší takej úcte ako táto. Synonymum pre kvalitu, nezničiteľnosť, mechanickú precíznosť a tradičné hodnoty. Ale ani jej sa nevyhla digitalizácia fotografie. Do rúk sa nám dostal kompakt Leica X2. Je to dôstojný zástupca značky, alebo len bežný lepší kompakt s červeným krúžkom magicky priťahujúcim pozornosť?


Prvý kontakt

To že X2 nie je len tak bežne predávaný fotoaparát pre najširšie vrstvy dokazuje balenie. Je luxusné a skôr než na krabicu s fotoaparátom sa podobá na šperkovnicu. Fotoaparát a príslušenstvo je rozdelené do troch krabičiek. Výnimočne sme pre vás nafotili aj tzv. “unboxing”, aby ste si urobili predstavu o luxusnom balení tohto fotoaparátu.

Leicu tohto konceptu nemáme v redakcii prvý krát. Testovali sme už jej predchodcu X1. Od nej sa dizajnom odlišuje minimálne, najvýraznejšie konštrukciou vstavaného blesku. To najvýraznejšie je ukryté vo vnútri. Hlavný rozdiel medzi X1 a X2 je v snímači. Leica X1 má rozlíšenie 12,2 MPx, X2-ka 16,3 Mpx.




Základná charakteristika

X2 je najvyšším z kompaktov Leica. Pokiaľ ostatné modely majú svoj proťajšok u značky Panasonic, X2 je výhradne v ponuke Leica. Fotoaparát je osadený CMOS snímačom veľkosti APS-C s rozlíšením 16,3 Mpx. Objektív je pevný Leica Elmarit 24 mm (ekvivalent 35 mm) so svetelnosťou F/2,8. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 30 cm.

Senzor: APS-C CMOS, 16,3 Mpx

Objektív: Leica Elmarit 24 mm F/2.8 ASPH (135EQ = 35 mm)

Rozsah clôn: F2,8-16 (po 1/3 EV)

Expozičné režimy: P, A, S, M

Automatické zaostrovanie: 1bod, 11 bodov, Face Detection, Spot

Meranie svetla: zónové, integrálne, bodové

Závierka: 30 s - 1/2000 s

Kontinuálne snímanie: max. 5 obr./s

Displej: 2,7" s rozlíšením 230 000 bodov

Hmotnosť: 316 g bez batérie

Rozmery: 124 x 69 x 51,5 mm

Oficiálne stránky: http://en.leica-camera.com/photography/compact_cameras/x2/


Strieborná verzia s prídavným hľadáčikom. Foto: LEICA.


Nákup fotoaparátu sa môže podobať kúpe automobilu. Vyberte si z niekoľkych farieb “kapoty” a “poťahov”.


Limitovaná edícia Paul Smith.


Leica X2 á la carte.

Dizajn a ergonómia




Otočné voliče zo “starej školy”.

Z dizajnu budú fanúšikovia Leica nadšení, jasne odkazuje na rad fotoaparátov M. Dávno som si tak neužil fotografovanie produktoviek. Krivky typické pre túto značku, decentnosť, pozornosť k detailom, minimalistické ovládanie. Spracovanie a kvalita materiálov je prvotriedné. Zhora vyzerá fotoaparát ako čisto mechanický. Okolo chrómovanej spúšte je otočný prepínač OFF/S/C, ktorým sa okrem zapínania fotoaparátu nastavuje aj snímanie po jednotlivých obrázkoch alebo v sérii. Väčší otočný volič slúži na nastavenie času, menší clony. V osi objektívu sa nachádzajú inteligentné sánky pre pripojenie príslušenstva (blesk, elektronický hľadáčik). Vrch vstavaného blesku má oválny tvar. Blesk sa vyklápa mechanicky, tlačidlom na zadnej strane fotoaparátu.


Vstavaný blesk.



Roller pod nápisom “Made in Germany” má len malé využitie.


Kombinovaný volič aký nájdete na väčšine kompaktov.


Tlačidla po ľavej strane displeja napomáhaju dobrej ergonómii ovládania základných parametrov.

Prednej časti dominuje objektív s odnímateľnou krytkou. Okrem červeného loga sa tu nachádza len dióda pomocného prisvetlenia automatického zaostrovania.

Na zadnej strane je po ľavej strane displeja umiestnená pätica tlačidiel. Play - režim prehrávania záberov. Delete/Focus - vymazávanie záberov/nastavenie automatického zaostrovania. WB - nastavenie vyváženia bielej, vrátane užívateľského nastavenia. ISO - nastavenie citlivosti. INFO - zobrazenie informácií na displeji.

Na spodnej časti fotoaparátu je jedna zaujímavosť, ktorú na väčšine ostatných fotoaparátov nenájdete. Nápis “Made in Germany”. Leica to pre istotu pripomína aj nad rollerom.


Made in Germany.



Hore USB, dole HDMI konektor.

Snímač

X2-ka patrí medzi hŕstku kompaktov s “veľkým” snímačom APS-C, ktorý jej dáva potenciál obrazového výstupu porovnateľného so zrkadlovkou. Využiteľné rozlíšenie je 16,3 Mpx. Snímač je vyrobený technológiou CMOS.

Objektív


Leica Elmarit 24 mm F/2,8 v aktívnej polohe.


Objektív Leica Elmarit 24 mm F/2,8 je pevne zabudovaný, ale má svoje vlastné výrobne číslo. Objektív je chránený odnímateľnou krytkou. Pokiaľ je krytka nasadená a zapnete fotoaparát, je vysunutie objektívu z bezpečnostných dôvodov zablokované.

Škoda, že na objektív sa nedá nasadiť filter.

Displej

2,7” TFT LCD ukazuje 100% snímaného obrazu. Má podpriemerné rozlíšenie 230 000 bodov a u takéhoto fotoaparátu je to hanba. Raster je viditeľný a to výrazne. Pri prechádzaní menu sa pozeráte na zubaté písmenká. Pri fotografovaní nižšie rozlíšenie až tak nevadí. Displej má výborné pozorovacie uhly. Jas je nastaviteľný v niekoľkých krokoch.

Menu

Celková jednoduchosť fotoaparátu sa prejavuje aj v grafike a logike menu. Menu nie je rozdelené do žiadnych záložiek. Na obrazovke sa striedajú svetlejšie a tmavšie pásy. Kvôli malému rozlíšeniu displeja sú písmená rozpixelované. Menu ako také je prehľadné a funkčné, chýba mu však elegancia.

Ovládanie

Fotoaparát sa zapína a vypína prepínačom okolo spúšte. Toto riešenie považujem za najpraktickejšie. Prepínač má tri polohy: OFF, S, C. S - jednotlivé zábery a C - sériové zábery. Na vrchnej strane fotoaparátu sa nachádzajú dva otočné voliče zo “starej školy”, jeden pre nastavenie času a druhý pre nastavenie clony. Vzájomnou kombináciou sa dajú nastaviť expozičné programy P, A, S, M.

ISO a WB majú samostatne vyvedené tlačidlá. Rovnako aj samospúšť, AF/MF, režimy blesku a korekcia expozície. Hriešne nevyužitý je roller, ktorý funguje prakticky len pri manuálnom zaostrovaní a listovaní fotografiami. Prečo nefunguje ako korekcia expozície?

Expozičné programy

Na fotoaparáte nájdete len pokročilé expozičné programy P, A, S, M. Nehľadajte samostatný volič programov. K dispozícii sú voliče času a clony, na ktorých sú manuálne hodnoty a Automatika. Vzájomnou kombináciou nastavenia dosiahnete želaný expozičný program. Je to klasika, ktorú niektorí poznajú z manuálnych filmových fotoaparátov.

Nechýba ani korekcia expozície, ktorá je vyvedená na samostatný otočný volič.

Meranie expozície

Fotoaparát ponúka tri štandardné režimy merania expozície: viaczónové, integrálne so zvýhodneným stredom a bodové. V šedivom zimnom počasí mal fotoaparát trend k miernej podexpozícii. Korekcia expozície má rozsah +/- 3EV, nastaviteľná je po 1/3EV, rovnako aj bracketing.

Vyváženie bielej

Vyváženie bielej pracuje spoľahlivo. V ponuke okrem automatiky nájdete predvoľby pre rôzne svetelné zdroje a manuálne vyváženie bielej.

Citlivosť

Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu 100 - 12500. V automatike je maximum ISO 1600. Hodnoty sa dajú nastaviť len po celých stupňoch, chýba jemnejšie odstupňovanie.

Uzávierka

Rozsah uzávierky je 30 s. - 1/2000 s.

Sériové snímanie

Sériové snímanie je užívateľský nastaviteľné na 3 alebo 5 obr./s. Maximálna séria je 8 obr., počas testu to bolo najčastejšie okolo 3 - 5 obr. v sérii. Viac o sériovom snímaní, nižšie v časti o praktickom fotografovaní.

Automatické zaostrovanie

Automatické zaostrovanie funguje na princípe vyhodnocovania kontrastu. Scéna je pokrytá 11 bodmi. Používať môžete všetky naraz, jeden z nich, alebo aj bodové zaostrovanie so senzorom menších rozmerov.

Manuálne zaostrovanie

Manuálne zaostrovanie je elektronické, prostredníctvom rollera. Na displeji sa presúva zelená čiarka ukazujúca na zaostrenú vzdialenosť. Dĺžka čiarky sa mení v závislosti na nastavenej clone a zobrazuje aktuálnu hĺbku ostrosti. V menu je možné aktivovať asistenta manuálneho zaostrovania, čo nie je nič iné ako lupa v strede obrazovky. Škoda, že prstenec okolo objektívu je len dekoratívny a neslúži pre manuálne zaostrovanie.

Blesk


Vstavaný blesk je výklopný. Vyklápanie je mechanické, po stlačení zámku na zadnej časti fotoaparátu. Jeho zdvih je pomerne vysoký, čo by malo eliminovať vznik červených očí. Fotoaparát je vybavený inteligentnými sánkami pre externý blesk a iné príslušenstvo. V prípade blesku sa dá nastaviť synchronizácia na začiatok alebo koniec expozície.

Napájanie

Výdrž akumulátora je nadpriemerný. Fotoaparát bol nový a akumulátor neprešiel ani zabehávacími dobíjacimi cyklami. Aj tak pri mínusových teplotách vydržal takmer 500 záberov, výrobca udáva 450.

Softvér

V balení nenájdete žiadne CD so softvérom. Nemusíte ale smútiť. Stačí fotoaparát zaregistrovať a môžete si stiahnuť aktuálnu verziu Adobe Lightroom. Sériové číslo obdržíte elektronickou poštou. Adobe Lightroom je štandardom v profesionálnej katalogizácii a spracovaní fotografie. Naviac je univerzálny a môžete ho používať s takmer ľubovoľným typom fotoaparátu.

Doplnky

Aj keď je Leica X2 relatívne jednoduchý kompakt, majiteľ si ho môže dovybaviť elektronickým hľadáčikom, externým bleskom, prídavným gripom, či elegantným koženým puzdrom. Je dobrou správou pre tých, ktorí chcú niečo usporiť, že fotoaparát je kompatibilný aj s elektronickým hľadáčikom Olympus. Ten je podstatne lacnejší, ako originálny od Leica.

Praktické fotografovanie

Štart fotoaparátu je rýchly. Rýchlosť zaostrovania sa oproti predchodcovi, modelu X1, zlepšila. X2 neostrí bleskovo, ale konečne nie je zúfalo pomalá. Rýchlosť je dostatočná na to, aby vo väčšine situácií postačovala a užívateľa neznérvozňovala. Pre potreby akčnej fotografie, napr. street photo, by mohlo byť zaostrovanie rýchlejšie. V určitých situáciach si automatické zaostrovanie nevie poradiť a musíte zvoliť manuálne zaostrovanie. Nestáva sa to často a preto to neberiem ako väčšiu chybu, skôr ako občasnú nepríjemnosť.

Leica si ovládaním iných funkcií ako základných veľa práce nedala. Všetko je strohé a neosobné, nemecky chladné. Takýto prístroj by vás mal rozmaznávať prepracovanou grafikou a logikou. Nie je tomu tak. Napr. pri prehliadaní fotografií ani nevidíte, ktoré tlačidlá fungujú ako lupa.

Stabilizácia objektívu ma sklamala. V automatike ISO je možné nastaviť limitný najdlhší čas 1/8, 1/15 a 1/30 s. Kedže sa kompakt drží menej stabilne ako zrkadlovka, sú tieto časy príliš dlhé. Prijal by som možnosť nastavenia aspoň 1/60 s. Pri 1/30 som mal pomerne veľa fotografií menej ostrých, než som ochotný tolerovať.

Problém som sa snažil riešiť v manuálnom expozičnom režime, kedy som si chcel nastaviť čas 1/60 s a clonu podľa potreby, pričom by som si fotografovanie uľahčil automatickým nastavením citlivosti. To však v manuálnom režime nie je k dispozícii.

Priamo prepínačom ON/OFF sa dá zvoliť režim snímania po jednotlivých obrázkoch alebo sériovo. Pre mňa nepochopiteľné je správanie sa fotoaparátu v týchto dvoch režimoch. Pri jednotlivých záberoch sa správa fotoaparát štandardne. Ak sa ukladá fotografia na kartu, môžete fotografovať ďalej. V režime sériových záberov fotoaparát dokáže urobiť krátku sériu (cca 3 - 4 obr. RAW) pomerne rýchlo, ale ukladanie súborov je zúfalo pomalé a to dokonca aj keď urobíte jediný záber. Na obrazovke sa ukáže hláška o ukladaní dát, vy čakáte 5 sekúnd na každý nasnímaný záber. Buffer ja malý na tak veľké súbory. Nepomáha ani rýchla karta, ja som skúšal rýchle karty Sandisk a Samsung. Kým sa buffer úplne nevyprázdni, nemôžete fotografovať ďalej. Pri maximálnej sérii som zúrivo pozeral nekonečných 20 sekúnd na displej.

Kvalita fotografií

Strohosť fotoaparátu sa prejavuje v ponuke farebných profilov. Tých je pomenej, ale mne urobili radosť tie pre ČB fotografiu. Leice X2 najviac pristane práve čiernobiele fotografovanie. Pre tento účel má pripravené dva profily: štandardný a kontrastný. Dnes tak populárne umelecké filtre nehľadajte vôbec.

Pri testovaní som snímal súčasne do formátov JPG a RAW. Zvedavý som bol najmä na čiernobiele fotografie vo formáte JPG. Kvalita je výborná a fotoaparát má veľmi dobre naprogramované profily pre prevod farieb do šedej škály. Doostrovanie je primerané, odšumovanie nie je v ponuke a to ma skôr teší, akoby mi chýbalo. Fotografie nie sú poškodené necitlivým postprocesingom. Aj keď nie som priaznivcom formátu JPG, v tomto prípade by som urobil výnimku.

RAW súbor, či vlastne DNG som vyvolával v programe Adobe Lightroom 4. Chýba v ňom profil objektívu, keďže je objektív vynikajúci, nejaké opravy skreslenia a vinetácie ani nie sú potrebné. DNG zaviedla firma Adobe ako univerzálny formát (digitálny negatív), ktorý sa zatiaľ príliš neujal, aj keď od jeho predstavenia ubehlo niekoľko rokov.

Dynamický rozsah

Jeden z najsledovanejších parametrov snímačov. Leica X2 má výborný dynamický rozsah, ktorý pri snímaní do DNG umožňuje výrazné úpravy expozície, záchranu prepalov, vylepšenie prekreslenia tieňov.



Vďaka veľkému dynamickému rozsahu sa vyhráte aj s fotografiami snímaními za nie príliš
dobrých svetelných podmienok.

Šum

Od snímača veľkosti APS-C očákávate nízky šum. Tu Leica rozhodne nesklamala. Šum má zmysel riešiť nad ISO 800. Rozdiel medzi ISO 1600 a 3200 nie je veľký, použiteľné je aj ISO 6400. Až ISO 12500 je mimo mojej tolerancie, šum už prekrýva priveľa detailov. Príjemne som prekvapený spracovaním šumu pri formáte JPG.  Odšumovanie je prakticky nulové a len JPG kompresia mierne zjemňuje šum oproti formátu RAW. Na fotografiách mám radšej šum, ako rozmazané detaily. Urobil som si porovnávaci test medzi Leica X2 a Sony NEX-5 s objektívom Sigma 30/2,8. Z hľadiska šumu je tu rozdiel približne 1/EV v neprospech Leica.

Kvalita objektívu

Leica X2 má objektív, ktorý jej nerobí hanbu, práve naopak. Sférické skreslenie je minimálne, dobrý je prenos kontrastu, ale hlavne výborná je ostrosť aj v rohoch. Elmaritu najlepšie sadne asi architektúra. Po priclonení sa naplno prejaví kvalita objektívu. Skúšal som aj pracovať s hĺbkou ostrosti pri otvorenej clone. Pri svetelnosti F/2,8 rozmažete pozadie len u detailných záberov. Pri pokuse odpichnuť od pozadia napr. človeka, nie je rozostrenie dostatočné. Jednoducho širokáč nie je portréťak a tak je lepšie radšej pracovať s väčšou hĺbkou ostrosti. Pri clone F/2,8 sa prejavuje mierna chromatická chyba. Pri fotografovaní do formátu JPG ju fotoaparát veľmi dobre kompenzuje. Aj keď má objektív dobrú kresbu, chýbal mi ten povestný krôčik k úplnej spokojnosti v podobe väčšej pixelovej ostrosti.

Leica X2 a konkurencia

Kompaktov s APS-C snímačom je menej než prstov na jednej ruke. Najväčším konkurentom je FujiFilm X100 a nedávno predstavený nástupca X100s. Sú cenovo dostupnejšie, majú hybridný hľadáčik, ale sú rozmernejšie. Canon konkuruje modelom G1x, ktorý je osadený transfokátorom. Je to bohato vybavený fotoaparát, opät o niečo väčších rozmeroch. Koncepčne podobné sú fotoaparáty Sigma D1/D2, ktoré doplácajú na nedotiahnuté detaily, hardvérové aj z hľadiska spracovania obrazu. Každý z výrobcov APS-C kompaktov si zvolil iný štýl a tak je ťažké ich navzájom porovnávať. Záleží na preferenciách konkrétneho užívateľa, aká koncepcia ho osloví.

Ku konkurencii môžeme smelo pridať aj niektoré CSC fotoaparáty. Menšie modely ako Olympus PEN E-PL5, Sony NEX-5r, Samsung NX-1000, či Panasonic G1x s vhodným objektívom. Kvalitou záberov je Leica X2 v prvej časti pelotónu.

Leica X2 je oproti konkurenci sparťanskejšie vybavená. Neponúka video, displej je podpriemerný, rovnako aj možnosť snímania menších detailov. Vyniká v technickom spracovaní a jednoduchom ovládaní. Nadpriemerné je spracovanie obrazu vo formáte JPG. Pomer cena/výkon nie je tak priaznivý ako u konkurencie, ale to sa u prémiovej značky ani nedá očakávať. Čo neponúka žiaden z konkurentov, je image legendy a exkluzivita.


Plusy a mínusy

+  dizajn

+  kvalita spracovania

+  ovládanie

rýchly štart

+  sánky pre blesk a ďalšie príslušenstvo

+  kvalita objektívu, klasické ohnisko

APS-C snímač

+  kvalita obrazu

+  spracovanie JPG

imidž

+  v cene Adobe Lightroom

výdrž batérie


displej

grafika menu

vyrovnávacia pamäť pri kontinuálnom snímaní

-  nemá režim Video

nemá jemnejšie stupňovanie ISO

-  absencia filtrového závitu

nevhodný pre fotografovanie detailov

cena

Spevák Seal o Leica X2.


Street a urban fotograf Hoveeto o Leica X2 v oficiálnom videu.

Záver

Ak by sme pozerali len na cenu, je Leica X2 predražený fotoaparát. Takmer 1750 € je skutočne veľká suma. Lenže Leica, to nie je len kov a sklo, zákazník si kupuje niečo viac. Nič, čo sa nedá vyjadriť technickými parametrami. Kupuje si meno, kupuje si členstvo v klube privilegovaných. Ak sa na fotoaparát pozrieme bez emócií uvidíme nadpriemernú kvalitu spracovania, vynikajúci objektív, obrazovú kvalitu porovnateľnú s APS-C zrkadlovkami. Na druhej strane aj podpriemernú výbavu, displej s malým rozlíšením, priemerný autofokus. Fotoaparátu by rozhodne prospelo preprogramovanie expozičnej krivky, tá stávajúca by sa viac hodila fotoaparátu s dlhším ohniskom. V situáciach kedy je dostatok svetla, fotoaparát radšej výrazne skráti čas, akoby priclonil.







Tu si môžete stiahnuť brožúru aj návody na použitie: http://en.leica-camera.com/service/downloads/compact_cameras/x2/

Za zapožičanie fotoaparátu Leica X2 ďakujeme spoločnosti K-FOTO s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vd
2013-01-30 10:50:44
kresli to pekne, ale za tu cenu sa da kupit 5D po stranke designu je to velmi pekny kusok s nadychom filmovej klasiky. myslim, ze to zvladne aj portret...
 
marcus_labeo
2013-01-30 10:51:30
Pekná recenzia nie bežného foťáku. Oceňujem najmä objektívny a vecný prístup, keď si Karol nesadol na zadok len z mena Leica a dokázal triezvo pomenovať aj negatíva. Osobne za jediného reálneho konkurenta považujem len X100 a mohlo byť v recenzii trochu viac porovnania týchto dvoch konkurentov. Každopádne good job!
 
JohnNewton
2013-01-30 13:03:32
Za posledných pár rokov skúseností z rôznymi výrobkami a firmami"made in germany" musím konštatovať , že nie sú v ničom lepší, iba omnho drahší ako ich konkurenti v Japonsku. Veľkým oblúkom sa im vyhýbam.
 
Ultra TXF
2013-01-30 15:27:05
príspevok od: marcus_labeo
Pekná recenzia nie bežného foťáku. Oceňujem najmä objektívny a vecný prístup, keď si Karol nesadol na zadok len z mena Leica a dokázal triezvo pomenovať aj negatíva. Osobne za jediného reálneho konkurenta považujem len X100 a mohlo byť v recenzii trochu viac porovnania týchto dvoch konkurentov. Každopádne good job!
Tých porovnaní sú spústy na webe, čo som čítal,tak zakaždým vyhrala X100 vka .
 
alkaline
2013-01-30 18:58:04
...pekne napísané...
...jeden dôležité zlepšenie oproti x jeden je väčší odpor voličov času a clony...
...x stovka od fuji je rozhodne iný stroj...netvrdím že horší...je skrátka iný...
...pokiaľ ide o kvalitu...
...vypadá to pekne pri rozbalení...
...a že sa s ním karol pohral...)))...
...a pri sviatočnom fotení paráda...
...dôsledky denného používania sa však na tomto aparáte podpíšu pomerne drsne...
...takže tá kvalita spracovania je veľmi diskutabilná...
...len námatkom...
...potlač na ovládacích prvkoch vydrží prvý rok...
...na druhej strane...
...pri pomerne jednoduchej logike ovládania časom ani nie je potrebná...
...no pri tej cene by som očakával prevedenie švajčiarskych hodiniek...
...a od toho majú inženýři z ndr hodne ďaleko...
...ktorý z vás si pamätajú značku ruhla...budú vedieť prečo píšem ndr...
...treba však povedať že mašinka vie prirásť k srdcu...
...a je kopec záberov ktoré by zkadlovkou pre jej prílišnú prezentnosť nevznikli...
...dá sa to však vyriešiť aj rozumnejšou volbou...



 
JohnNewton
2013-01-30 20:08:26
príspevok od: alkaline
...pekne napísané...
...jeden dôležité zlepšenie oproti x jeden je väčší odpor voličov času a clony...
...x stovka od fuji je rozhodne iný stroj...netvrdím že horší...je skrátka iný...
...pokiaľ ide o kvalitu...
...vypadá to pekne pri rozbalení...
...a že sa s ním karol pohral...)))...
...a pri sviatočnom fotení paráda...
...dôsledky denného používania sa však na tomto aparáte podpíšu pomerne drsne...
...takže tá kvalita spracovania je veľmi diskutabilná...
...len námatkom...
...potlač na ovládacích prvkoch vydrží prvý rok...
...na druhej strane...
...pri pomerne jednoduchej logike ovládania časom ani nie je potrebná...
...no pri tej cene by som očakával prevedenie švajčiarskych hodiniek...
...a od toho majú inženýři z ndr hodne ďaleko...
...ktorý z vás si pamätajú značku ruhla...budú vedieť prečo píšem ndr...
...treba však povedať že mašinka vie prirásť k srdcu...
...a je kopec záberov ktoré by zkadlovkou pre jej prílišnú prezentnosť nevznikli...
...dá sa to však vyriešiť aj rozumnejšou volbou...



Ruhla mala za zlomok ceny aj 17 jewels
 
alkaline
2013-01-30 21:24:15
príspevok od: JohnNewton
Ruhla mala za zlomok ceny aj 17 jewels
...veď mala...len tie puzdrá...


 
tomis.ales
2013-01-31 10:58:32
kokos ze 230tis pixelov, teraz???? 2013??? hanba
 
panpriatel
2013-01-31 11:16:20
chcelo by to recenziu dakeho poriadneho leica fotaku...
leica mp
leica m monochrom
alebo noveho m (240)?
 
zdq
2013-01-31 11:43:58
príspevok od: panpriatel
chcelo by to recenziu dakeho poriadneho leica fotaku...
leica mp
leica m monochrom
alebo noveho m (240)?
To teda ... v porovnani vyssiespomenutych by vyhral MP lebo nikdy nebude zastaraly. Ale je stale drahy takze mudri ludia (kupuju) setria na M6.
 
panpriatel
2013-01-31 12:19:14
príspevok od: zdq
To teda ... v porovnani vyssiespomenutych by vyhral MP lebo nikdy nebude zastaraly. Ale je stale drahy takze mudri ludia (kupuju) setria na M6.
vsak preto som ju dal v poradi poriadnych fotakov na prve miesto.
my pričmrdovači si poriadny fotak nezasluzime... preto ty setris na m6 a ja mam...
 
M72
2013-01-31 12:44:24
príspevok od: panpriatel
chcelo by to recenziu dakeho poriadneho leica fotaku...
leica mp
leica m monochrom
alebo noveho m (240)?
Kúpil som si M6 klasik v septembri 2011. Po roku som chcel napísať užívateľskú recenziu sem na ephoto. Zatiaľ sa tak nestalo. Koncepciu mám vymyslenú, už len dolaďujem. Nuž, ale pri mojom tempe, to bude možno recenzia po troch rokoch používania.Myslím si, že je to stále fotoaparát, ktorý má čo ponúknuť aj v dnešnej digitálnej dobe.
 
panpriatel
2013-01-31 12:52:03
príspevok od: M72
Kúpil som si M6 klasik v septembri 2011. Po roku som chcel napísať užívateľskú recenziu sem na ephoto. Zatiaľ sa tak nestalo. Koncepciu mám vymyslenú, už len dolaďujem. Nuž, ale pri mojom tempe, to bude možno recenzia po troch rokoch používania.Myslím si, že je to stále fotoaparát, ktorý má čo ponúknuť aj v dnešnej digitálnej dobe.
velmi sa tesim na recenziu
drzim palce nech ju coskoro dokoncis.
 
jan.f.lukas
2013-01-31 17:41:26
Výborná recenzia!
 
Jozi Mačutek
2013-02-04 19:33:15
ci pana 1750€ za to si kupim bazárovú D700 a výsledky su iné
 
Jozi Mačutek
2013-02-04 19:34:41
ale na druhej strane je to lejka a od nej sa ina suma neda čakať ale ako už písal karol ta značka ma už Nejaku historiu
 
kigor
2013-02-15 07:27:38
príspevok od: Jozi Mačutek
ci pana 1750€ za to si kupim bazárovú D700 a výsledky su iné
V tom máš pravdu. No napriek tomu, že mám k dispozícii D7000, OMD so 4 pevnými sklami, tak na poznávací zájazd hodím radšej na krk staršiu X1. A to isté platí na dovolenke. Mám doma 3 baby a keď mi každá hodí do batohu niečo zo svojich vecí, tak mi je každý ušetrený gram k dobru. A kvalita fotiek nie je horšia ako z tých dvoch vyššie menovaných strojov.
 
kigor
2013-02-15 07:33:00
príspevok od: tomis.ales
kokos ze 230tis pixelov, teraz???? 2013??? hanba
Áno, je to málo. Ale napriek zhodnému množstvu bodov ako na kompaktoch v cene okolo €99 je obraz vernosťou farieb a dynamiky iný. To je ale môj subjektívny názor, nikomu nevnucujem.
Čo však je pre mňa dôležité, displej alebo obr. výstup? Osobne dám prednosť tomuto pred kompaktom za povedzme €550, síce s miliónom bodov na LCD/OLED displeji, ale s fotkou na úrovni €200-300 kompaktu.
 
kigor
2013-02-15 07:35:04
príspevok od: panpriatel
chcelo by to recenziu dakeho poriadneho leica fotaku...
leica mp
leica m monochrom
alebo noveho m (240)?
M Monochrom nám neprišiel ešte ani kus a M typ 240 má teraz na jar ešte len začiatok predaja. Každopádne sa budem snažiť ich do redakcie na test poskytnúť. Nemôžem v tejto chvíli povedať približný termín, no keď bude, tak bude.
 
tomis.ales
2013-02-15 09:04:11
príspevok od: kigor
Áno, je to málo. Ale napriek zhodnému množstvu bodov ako na kompaktoch v cene okolo €99 je obraz vernosťou farieb a dynamiky iný. To je ale môj subjektívny názor, nikomu nevnucujem.
Čo však je pre mňa dôležité, displej alebo obr. výstup? Osobne dám prednosť tomuto pred kompaktom za povedzme €550, síce s miliónom bodov na LCD/OLED displeji, ale s fotkou na úrovni €200-300 kompaktu.
No mne to pride ako kupovat Mercedes triedy S s manualnou klimou Za tu cenu a v tejto triede ocakavam ten najlepsi display.
 
alkaline
2013-02-15 09:14:52
príspevok od: Jozi Mačutek
ci pana 1750€ za to si kupim bazárovú D700 a výsledky su iné
...tak to by si sa velice čudoval...
...sú momenty kedy sa nikon na túto hračku nechytá...

 
panpriatel
2013-02-15 23:42:41
príspevok od: kigor
M Monochrom nám neprišiel ešte ani kus a M typ 240 má teraz na jar ešte len začiatok predaja. Každopádne sa budem snažiť ich do redakcie na test poskytnúť. Nemôžem v tejto chvíli povedať približný termín, no keď bude, tak bude.
ja tesit.
 
daislen
2013-03-30 12:47:43
ten vstup na mini USB konektor je pozlátený? žeby boli aj plošáky pozlátené?
 
tomas2009
2015-06-06 18:50:49
Hmm super to chceme
 
Roman Point
2015-06-06 19:19:52
príspevok od: tomas2009
Hmm super to chceme
Herr Trollič už to dávno máme asi tak dva roky
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia