Hore

Nikon Coolpix P500 – niečo pre cestovateľov?

Nikon, ako jeden z výrobcov tých najlepších zrkadloviek, nezabúda ani na triedu ultrazoomov. Aktuálnym zástupcom v tejto rade je model Coolpix P500. Lepšie sme sa na neho pozreli v redakčnom teste.

Lákavý balík – všetko v jednom

Čas veľkej obľuby ultrazoomov je už za nami. Výrobcovia však ešte stále majú v ponuke tieto kedysi veľmi obľúbené kompakty. Svojho času (cca v rokoch 2000-2005) to bola nevyhnutnosť, pretože zrkadlovky boli vtedy šialene drahé. Tiež som mal vtedy ultrazoomový kompakt Panasonic Lumix FZ20. Bol to môj prvý digitál, na ktorom bol plne manuálny režim, natáčal video so zvukom a mal naozaj svetelný objektív so svetelnosťou F2,8 po celej dĺžke. Čo sa v tomto segmente zmenilo? Nikon P500 by mal ponúkať nové technológie, ale je to skutočne pokrok?

Základné parametre

Nikon P500 je typický predstaviteľ ultrazoomov, pýši sa 36-násobným priblížením, výklopným monitorom LCD a funkciou zaznamenávania videosekvencií s vysokým rozlíšením. Objektív ponúka rozsah 22,5-810mm a v kombinácii s obrazovým snímačom CMOS osvetleným zozadu umožňuje vytvárať snímky aj pri slabšom svetle. Výklopný monitor LCD, ktorý umožňuje zhotovovať snímky zvrchu alebo zospodu, poskytuje väčšiu tvorivú voľnosť. Pokročilé expozičné režimy umožňujú ovládanie kľúčových nastavení a špeciálne tlačidlo sériového snímania umožňuje prepínať medzi jednotlivými snímkami a sériovým snímaním.

Ergonómia a ovládanie

Materiálom konštrukcie je plast doplnený o niekoľko kovových prvkov ako sú obruba objektívu a zopár drobností. Konštrukcia je veľmi pevná a na cestách niečo znesie. Mrholenie v Drážďanoch zvládal hrdinsky. Škoda len tej chýbajúcej slnečnej clony alebo nejakého adaptéru na predsádky, ktorý by ochránil predný člen pred dažďom a slnkom.  Držanie je veľmi isté a pohodlné vďaka pogumovanému gripu a vhodne zvolenej štruktúre a tvaru materiálu. Prehľadný otočný volič informuje o zvolenom programe. K dispozícii máte aj užívateľský expozičný režim, čo v tejto triede nie je štandardom.

Ovládanie prístroja je logické až na niekoľko maličkostí. Potešil rýchly, až instantný štart, no ostatné reakcie nie sú až také rýchle. Ukladanie na kartu by mohlo byť rýchlejšie, pretože počas neho nemôžete prehliadať/zväčšovať nafotený snímok. Vyrovnávacia pamäť je dostatočne veľká, takže fotiť môžete rýchlo za sebou, toho sa obávať netreba. Tento ultrazoom, tak ako väčšina jemu podobných, má obyčajnú krytku objektívu. Po dvoch hodinách ju budete na výlete nenávidieť. Vždy pred fotením ju treba zložiť. Ak ju pri prechádzke necháte zloženú a zavesenú na šnúrke, bude vám veselo trieskať do foťáka. Háčik na zavesenie na popruh foťáka na nej nenájdete. Ak ju zvesíte zo šnúrky do hodiny ju pravdepodobne niekde stratíte. Špecialitou je bočný ovládač zoomu s užívateľskými funkciami.

Fotoaparát má výklopný 7,5 cm LCD displej s rozlíšením 921 000px, ktorý je zvlášť vhodný pre makro alebo zábery z netradičných pohľadov. Displej je dobre čitateľný a celkom dobre sa na ňom vyhodnocuje ostrosť záberov. Prístroj ponúka aj histogram, ktorý pri ostrom svetle môžete použiť na predstavu o rozložení jasov v zábere. Hľadáčik je veľmi príjemným bonusom ak potrebujete šetriť energiu alebo fotíte pri veľmi prudkom slnečnom svetle.

Meranie expozície

Logike tohto konkrétneho matrixového merania expozície som veľmi nepochopil. Matrixové meranie bolo trochu roztopašné hlavne v protisvetle a pri zatiahnutej oblohe, či kontrastných motívoch. Občas podexponovalo, inokedy preexponovalo. Jednoducho toto v zrkadlovkách Nikon funguje inak, myslím s nemeckou (alebo japonskou?) presnosťou. Osvedčila sa mi, možnosť použiť zdôraznený stred s permanentnou korekciou do záporných hodnôt -0,3 až -0,7 EV. Samostatnou kapitolou je ISO Auto. Automatika prístroja je schopná pri 600mm ohnisku zvoliť hodnotu ISO 200 a čas 1/50 hoci by mohla zvoliť ISO 400 a čas 1/100s čím by závratne zvýšila šancu urobiť ostrú, aj keď možno trošku zašumenejšiu fotku. Vstavaný stabilizátor síce funguje veľmi dobre, no 10x dlhší čas ako je odporúčaný udrží iba statív.

Obrazová kvalita

Neviem či to je len môj pocit, ale stále mám dojem, že kompakty by mali mať približne 8-10 Mpx rozlíšenie. Tento kúsok disponuje 12 Mpx efektívnym rozlíšením. Chvalabohu, že to nie je viacej. Obraz je na nižších ISO do 400 ISO veľmi dobrý, no nad túto hodnotu ide skôr o akvarelovú maľbu ako o fotografiu. Samozrejme to má na svedomí redukcia šumu a malý senzor. Dobrý obraz zaisťuje aj vydarený objektív. Na najširšom ohnisku je obraz veľmi dobrý, v stredných hodnotách dobrý a na najdlhšom ohnisku je slušne použiteľný ak budete tlačiť najväčší rozmer fotky 13x18cm, či prezerať obraz na Full HD TV. Objektív alebo aj softvér prístroja majstrovsky potláčajú aberáciu – na záberoch ju prakticky nenájdete. Zhrnuté a podčiarknuté obrazovo je tento model na tom tak, ako lepší kompakt strednej triedy. Na tie najdrahšie kompakty mu ešte trochu chýba, o zrkadlovkách či micro 4/3 aparátoch ani nehovorím. Trochu ma sklamala funkcia D-Lightning, ktorú má Nikon pri zrkadlovkách podľa mňa dotiahnutú do dokonalosti. V tomto prípade síce tiež algoritmus rozjasní tiene, no výstup je odsaturovaný a s malým kontrastom. Keď sa ju rozhodnete použiť zvoľte radšej najnižšiu hodnotu rozjasnenia tieňov.

Mínusom objektívu je, že nemá lepšiu svetelnosť. Pri týchto rozmeroch aparátu by si výrobca mohol dovoliť radšej konštantnú svetelnosť F2,8 hoci aj pri kratšom rozsahu. Pokojne by stačilo niečo typu 25mm -250mm. Prípadne, keď už mega rozsah zoomu tak aspoň F2,8 – F4. Výrazne by to zlepšilo úžitkovú hodnotu tohto modelu. Na najdlhšom ohnisku pri F5,7 je problém fotiť už pri zamračenej poludňajšej oblohe.

Rýchly no miestami trochu váhavý Japonec

Pri zaostrovaní na najdlhších ohniskách má aparát problémy už pri zatiahnutej oblohe, či v podvečerných hodinách. Nepríjemné je, že ak sa raz pokúsi zaostriť tak mu to nijako nevyhovoríte a bude to skúšať pokojne 3-4 sekundy, kým vám neoznámi, že nezaostril. Počas tohto procesu nejde urobiť nič iné len čakať. Instantný prístup k videu príde veľmi vhod, hlavne ak zistíte, že video je naozaj dosť kvalitné aj pre Full HD televízory. Maximálny zoom pri natáčaní z ruky ani neskúšajte, nie je ho možné použiteľne udržať. Zvuková stopa je veľmi slušná, viac ako dostatočná na rodinné použitie. Video má aj vysokorýchlostný režim HS, ktorý dokáže urobiť až 240 obrázkov za sekundu v rozlíšení QVGA alebo 60 snímok za sekundu v rozlíšení HD 720p.

Plusy

+ široké 25mm začiatočné ohnisko

+ dobré ovládanie (priame tlačidlo na video, isté držanie, pohotový zoom, otočný volič, multifunkčné ovládacie koliesko, dobrý chod tlačidiel, bočný ovládač zoomu na objektíve)

+ užívateľský režim

+ dobrý výklopný 7,5 palcový displej

+ jemný EVF hľadáčik

+ manuálne zaostrovanie

+ HDMI výstup, dobrá kvalita Full HD videa

+ nabíjanie cez USB kábel

+ rýchly štart

+ dobrá výdrž batérie (v kombinácii s hľadáčikom vydrží v prevádzke celodenný výlet)

 

Mínusy

- svetelnosť objektívu by mohla byť lepšia

- nepodporuje RAW

- chýbajúce efektové filtre ako dierková kamera, pop art a pod.

- váhavé zaostrovanie na najdlhšom konci pri slabšom svetle

- vyšší šum na ISO 800 a viacej

 

Záver

Recenzovaný model P500 je určený pre tých užívateľov, ktorí nutne potrebujú 800mm ohnisko v malom tele a dostupnej cene. Zaujme aj možnosťou viacerých pokročilých expozičných režimov, dobrým ovládaním, príkladnou ergonómiou a výdržou batérie (najmä pri fotení cez hľadáčik). Nepoteší vás práca AF na dlhších ohniskách a slabá svetelnosť objektívu.

Nikon Coolpix P500 som pri teste vôbec nešetril. Pritom ide o celkom vydarený model, ktorý by som pokojne odporučil niekomu, kto potrebuje tento druh kompaktu. Je to jednoducho dobrý aparát z triedy dnešných ultrazoomov. Ultrazoomov – a tu je ten problém. Nejde tu vôbec o kritiku konkrétneho modelu, ako skôr o kritiku triedy a koncepcie dnešných ultrazoomov. Cenou a rozmermi temer ako najdostupnejšia zrkadlovka a obrazom, rýchlosťou fotenia a spôsobom ovládania a možnosťami ako kompakt. Ak ste náročným amatérom a potrebujete kompakt na cesty (a oželiete 800mm ohnisko), zvoľte radšej model s menšími rozmermi (S8100, S9100 a pod.). Budete mať rovnaký obraz aj možnosti len kratšie maximálne ohnisko, ale aj nenápadnejšie rozmery vhodnejšie na cesty. Ak chcete fotoaparát väčších rozmerov a ste naozaj nároční, tak si trochu priplaťte a kúpte radšej amatérsku zrkadlovku (Pokojne Nikon D3100 v kite s 18-55mm VR + 55-200mm VR, či s jedným objektívom  AF-S 18-105mm VR alebo 18-200mm VR).

 

Špecifikácia Nikon Coolpix P500 podľa Nikon.sk

Efektívny počet pixlov

12,1 milióna pixlov

Obrazový snímač

Typ: 1/2,3-palcový typu CMOS s množstvom aktívnych buniek, množstvo farebných filtrov: filter RGB, celkový počet pixlov: približne 12,75 milióna pixlov, počet pixlov pri zaznamenávaní: približne 12,00 milióna pixlov (4000 x 3000)

Objektív

Objektív NIKKOR s 36-násobným optickým priblížením, ohnisková vzdialenosť: 4,0 – 144 mm (ekvivalent rozsahu 22,5 – 810 mm vo formáte 35 mm [135]), clona: f/3,4 – 5,7, konštrukcia objektívu: 14 prvkov v 9 skupinách (jeden prvok zo skla ED)

Zaostrovací rozsah (od objektívu)

Normálne snímanie: približne 50 cm až nekonečno (pri širokouhlom nastavení), približne 2,2 m až nekonečno (pri nastavení teleobjektívu), režim makrosnímok: približne 1 cm až nekonečno (pri najkratšej zaostriteľnej vzdialenosti), približne 2,2 m až nekonečno (pri nastavení teleobjektívu)

Monitor

Veľkosť: 7,5 cm, počet bodov: približne 921 000 bodov, typ: monitor TFT LCD, (akrylátový) kryt: ochranný akrylátový panel s antireflexnou vrstvou na obidvoch stranách a vrstvou HD (štruktúra bez vzduchových medzier)

Pamäťové médiá

Interná pamäť (približne 102 MB), pamäťová karta SD/SDHC/SDXC*2

Stabilizácia obrazu (VR)

Pohybom obrazového snímača a elektronická (statické snímky), ďalšie funkcie na obmedzenie rozmazania: detekcia pohybu (konvenčný typ), funkcia voľby najlepšej snímky (BSS)

Citlivosť ISO

ISO 160, 200, 400, 800, 1600, 3200*3 (4000 x 3000), automaticky (ISO 160 až 800), automatická regulácia v pevnom rozsahu (ISO 160 až 400)

Rozhranie

Hi-Speed USB alebo PictBridge

Zdroje napájania

Nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL5 (1100 mAh), sieťový zdroj EH-62A (voliteľný)

Výdrž batérie*1

Približne 220 záberov (batéria EN-EL5)

Rozmery (Š x V x H)

Približne 115,5 x 83,7 x 102,5 mm (bez výčnelkov)*4

Hmotnosť

Približne 494 g (vrátane batérie a pamäťovej karty SD)*4

Videosekvencie

HD 1080p: 1920 x 1080 (30 snímok za sekundu), HD 720p: 1280 x 720 (30 snímok za sekundu), iFrame 540: 960 x 540 (30 snímok za sekundu), VGA: 640 x 480 (30 snímok za sekundu), videosekvencia HS: (15, 60, 120 alebo 240 snímok za sekundu, bez zvuku)

Dodávané príslušenstvo

Nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL5, nabíjací sieťový zdroj EH-69, kábel USB UC-E6, kábel audio/video EG-CP16, remienok fotoaparátu AN-CP21, kryt objektívu LC-CP23 a disk CD-ROM ViewNX 2

Voliteľné príslušenstvo

Nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL5, nabíjací sieťový zdroj EH-69, nabíjačka MH-61, sieťový zdroj EH-62A, kábel USB UC-E6, kábel audio/video EG-CP16 a kryt objektívu LC-CP23

 

Návrhy na zlepšenie pre výrobcov

Konštantná svetelnosť F2,8 (prípadne F1,8 – F4 ako majú niektoré kompakty)

Kvalitatívne a opticky udržateľný rozsah zoomu – napríklad 25 – 300 mm

Rozlíšenie 8-10 Mpx

Automatická krytka objektívu

Pätica na pripojenie externého blesku

Slnečná (clona pokojne cez nejaký adaptér)

Mimochodom, nemáte pocit, že píšem o tých ultrazoomoch, ktoré boli v predaji pred pár rokmi?

 

Tento produkt si môžete zakúpiť na:

http://shop.ephoto.sk/katalog/digitalne-fotoaparaty/kompaktne-digitalne-fotoaparaty/nikon-coolpix-p500-xshot.html

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
haplo602
2011-08-15 08:45:06
toto sa neda citat ... tie nasilne preklady do slovenciny trhaju oci:

"36-násobné priblíženie ponúka pokrytie od širokouhlej polohy transfokátora po priblíženie teleobjektívom a v kombinácii s obrazovým snímačom CMOS osvetleným zozadu umožňuje vytvárať snímky aj pri slabšom svetle."

"Fotoaparát má výklopný 7,5 cm LCD displej s rozlíšením 921 000"

921 000 coho ?

Recenzia celkom fajn, ale niektore pasaze su skoro necitatelne.
 
zuzuliena
externý redaktor 2011-08-15 09:01:07
pekne kvapkovky ... ospravedlnujem sa, viem ze ide o recenziu ale ako zastupca netechnickych fotografov ocenujem skor fotky ako texty .-)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-15 09:04:53
príspevok od: haplo602
toto sa neda citat ... tie nasilne preklady do slovenciny trhaju oci:

"36-násobné priblíženie ponúka pokrytie od širokouhlej polohy transfokátora po priblíženie teleobjektívom a v kombinácii s obrazovým snímačom CMOS osvetleným zozadu umožňuje vytvárať snímky aj pri slabšom svetle."

"Fotoaparát má výklopný 7,5 cm LCD displej s rozlíšením 921 000"

921 000 coho ?

Recenzia celkom fajn, ale niektore pasaze su skoro necitatelne.
díky za info opravím to bohužiaľ je to charakteristika z oficiálnej stránky Nikonu.sk,(ja som už z tých TS taký zmagorený že mi to prišlo v pohode, keby ste vedeli ak TS nám chodia to sa nedá publikovat...)
 
zelovoc
2011-08-15 10:11:26
neviem, ale vacsina tych fotiek mi pride ako fotena mobilom.
 
wayne
2011-08-15 10:13:10
Fotoaparat krasny, vystupna kvalita vsak.. na zaplakanie......
No ta galeria celkom ukazkova, podobne kvantum spamshotov som sypal kedysi tiez. Teraz uz, pred zoomovanim na kazdu sochu samostatne dam prednost ucelenejsej kompozicii...
 
Valibuk
2011-08-15 10:26:24
Myslim, ze si to svojich fanusikov najde. Ide o kategoriu samu pre seba, uz len svojimi specifikaciami je jasne kde ma cielovu skupinu. Musim ale suhlasit, ze v ramci UZ ma asi skor v tej lepsej polovici kvalitu fotiek. Po zmenseni a rozumnej uprave z toho mozu byt pozeratelne fotky.
Tento stroj nie je aspirantom na profi pracu a voierov je stale dost...
 
Fatty
2011-08-15 11:22:13
36x zoom !!! wow chihuahua...to pôjde na dračku!!!
to číselko je dúfam velkými písmenami na škatuli zo všetkývch strán
 
DILE
2011-08-15 13:25:53
36 nieje trosku vela?
 
zelovoc
2011-08-15 14:29:54
príspevok od: DILE
36 nieje trosku vela?
o par rokov budes spominat ake tie 36x oproti tym 112x boli kvalitne...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-15 15:23:28
príspevok od: zelovoc
o par rokov budes spominat ake tie 36x oproti tym 112x boli kvalitne...
good
 
berfull
2011-08-15 23:14:33
ten fotak sa mi paci,fotky uz menej, okrem dvoch
 
DILE
2011-08-17 00:30:55
príspevok od: zelovoc
o par rokov budes spominat ake tie 36x oproti tym 112x boli kvalitne...
leby ab1 to nebolo skoro
 
Timm98
2011-12-25 09:20:57
Včera som ten foťák dostala,a som sním zatiaľ spokojná... len tá fotogaléria k tomu sa mi nejako nehodí, fotila som aj včera nejaké obrázky, ale porovnaní s touto fotogaleriou, sú velmi odlišné....
 
panpriatel
2011-12-25 12:14:13
príspevok od: Timm98
Včera som ten foťák dostala,a som sním zatiaľ spokojná... len tá fotogaléria k tomu sa mi nejako nehodí, fotila som aj včera nejaké obrázky, ale porovnaní s touto fotogaleriou, sú velmi odlišné....
Ja som si tiez myslel ze tvorca recenzie dava zaruku ze sa vam s fotoaparatom podari nafotit presne tie iste fotky ako nemu!
A ono nie! Ani to tam nenapisal ten lisiak!
no ale nebolo by to krasne keby taketo spotrebitelske digifotaky nefotili to na co namierite objektiv ale vybrali by jeden obrazok s miliardovej databazy (napr. detail sochy velmi z blizka alebo vintidž bajk oprety o zabradlie)....
No podla mna by boli všetci uzivatelia spokojnensi!
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia