Hore

Samsung NX200

Samsung NX200 je model fotoaparátu, ktorý zaujme nielen technickou špecifikáciou, ale aj cenou. Najväčším lákadlom je samozrejme až 20Mpx obrazový senzor vo veľkosti APS-C zabalený v peknom štýlovom tele. Dizajn tela je na NX radu od Samsungu už na prvý pohľad zaujímavý. Predošlé modely Samsungu boli skôr tvarované mäkkými obrysmi a s prihliadnutím na čo najlepšiu ergonómiu, funkcionalitu. Pri novom modeli vidieť zmenu, smerujúcu k retro tvarom a striedmemu výrazu. Stále je však na prvom mieste funkčnosť. Novinku sme si mali možnosť na chvíľu v redakcii vyskúšať, pozrite sa ako sa nám s NX200 fotilo a čo nás na nej najviacej zaujalo.

Najzaujímavejšie parametre Samsungu NX200

20 Mpx CMOS senzor vo veľkosti APS-C

7 snímok za sekundu

ISO 160-12 800

Blesk – príručný s napájaním z tela fotoaparátu

3“ LCD displej s 641 000 rozlíšením

HD video 1080p30

Priaznivá cena vzhľadom k výkonu

Úplne nové telo

Prvé čo si všimnete je, že fotoaparát má výborný vystupujúci a pogumovaný grip, priame ovládacie prvky ako otočný volič expozičných režimov a multifunkčné koliesko netradične umiestnené na hornej strane. Oproti predošlému modelu NX100 je to krok vpred. Novinka sa teda v teréne veľmi dobre drží a aj napriek prvotnému pocitu hranatosti padne dobre do ruky. Pri fotografovaní v chladnom zimnom počasí si všimnete, že telo je kovové a pomerne robustné. Dielensky je fotoaparát výborne spracovaný. Či už z hľadiska presnosti spojov alebo aj z výberu použitých materiálov, ktoré nepôsobia v žiadnom prípade lacno. Na hornej strane fotoaparátu je okrem spomenutých ovládačov a štandardných sánok pre upevnenie blesku aj spúšť s hlavným vypínačom ako aj otvory pre reproduktor a stereo mikrofón. Zadnej strane dominuje veľký 3 palcový displej, ktorý je jednou z mojich obľúbených funkčných vecí na tomto modeli. Tlačidlá sú veľmi prehľadne zoradené, takým spôsobom ako ich poznáme na kompaktoch. Otočné koliesko okolo štvorsmerného voliča je pomerne dobre navrhnuté a ľahko použiteľné. Štandardné tlačidlá dopĺňa Fn tlačidlo ku ktorému môžete priradiť najpoužívanejšiu funkciu. Vedľa malej opierky určenej pre palec a istejšie držanie je priame tlačidlo nahrávania videa, takže popri fotografovaní môžete kedykoľvek prejsť do režimu nahrávania pohyblivých obrázkov. Po niekoľkých minútach používania mi bolo jasné, že ide o úplne inú kategóriu akou bol predošlý model NX100. Novinka je lepšia vo všetkých ohľadoch vrátanie premyslenejšieho ovládania aj obrazu. Ak by som mal veľkostne zhodnotiť toto telo, tak musím povedať že je nepatrne väčšie ako napríklad konkurenčný Sony NEX 5, no podstatne menšie, prenosnejšie a ľahšie ako amatérska zrkadlovka. Na rozdiel od Sony NEX má však Samsung štandardné sánky na pripojenie externého blesku. Statívový závit nie je v optickej osi objektívu, ale je o niečo bližšie k batériovému slotu, čo je zrejme spôsobené rozmerovými danosťami modelu. V balení nájdete dobrý popruh ako aj miniatúrny blesk.

Ovládanie

Ovládaním je NX200 veľmi podobný kompaktným fotoaparátom, samozrejme až na pár rozdielov, ktorými sa budeme zaoberať ďalej. Je preto jasne určené aj pre tých, ktorí si chcú kúpiť niečo lepšie k svojim kompaktom, alebo naopak niečo menšie k svojim zrkadlovkám. Horné multifunkčné koliesko nemôžem hodnotiť ako ideálne umiestnené, no zas to ani nie je nič strašné alebo ťažko dosiahnuteľné. Horná hrana prístroja nemusela byť až doslova taká ostrá, pri väčších objektívoch alebo dlhšom fotení to môže byť menej príjemné. Veľmi kladne hodnotím funkčné tlačidlo na objektíve. Páči sa mi možnosť mať možnosť viacnásobným stlačením jedného tlačidla meniť rôzne parametre ako ISO alebo kompenzáciu expozície a následne už iba kolieskom zmeniť hodnotu.

Malý blesk

Prídavný blesk je vo svojej podstate síce externým bleskom, no svojím výkonom a možnosťami skôr spadá medzi interné blesky, pretože s ním môžete fotografovať jedine na priamo, čo sa nie vždy hodí. Pri lepšom pohľade na takmer štandardné  sánky blesku si všimnete, že majú o dva kontakty navyše. Tieto kontakty slúžia na napájanie blesku z tela fotoaparátu. Ak teda fotografujete s pribaleným bleskom vybíjate si aj batériu fotoaparátu. Stále je však veľmi príjemné mať možnosť použiť v núdzi malý blesk a dosvietiť si svetelnú scénu ak je to nutné (nepríkrad v protisvetle). Treba tiež spomenúť, že tento blesk drží na pocit pevnejšie ako ten, ktorý som mal možnosť vyskúšať nasadiť na Sony NEX. Štandardné "Hot Shoe" sánky sú samozrejme kompatibilné s bleskami Samsung. (Cez univerzálny stredový konektor možno pochopiteľne odpáliť akýkoľvek blesk)

Nový objektív Samsung NX 18-55mm OIS F3,5-5,6

Nový objektív nie je skladacej konštrukcie, má o niečo väčšie rozmery akoby som na prvý pohľad čakal a tiež má veľmi jednoduchý striedmy dizajn, taký aby sa presne hodil k telu NX200, Oproti staršiemu modelu sa líši pridaním tlačidla i-Funkction. Obrazovo ide o veľmi dobrý objektív aj pri plnom odclonení, pokiaľ sa bavíme o ostrosti v strede obrazového poľa a dobrý objektív čo sa týka rohov a extrémnych rohov obrazu. Po priclonení na F8 prakticky zmiznú všetky neduhy optiky a 20Mpx senzor môže naplno ukázať čo v ňom naozaj je. Výhrady mám len k stabilizácii obrazu, ktorá nefungovala tak efektívne ako by mala a niekedy dokonca bola schopná rozostriť obraz, najmä pri časoch ako 1/60 a podobne. Možno to vyrieši aktualizácia firmvéru podobne ako pri iných prípadoch. Objektív má ako správny „záklaďák“ iba plastový bajonet, čo pri tomto type objektívov ani nie je možné považovať za chybu skôr za vlastnosť. Výrobca takto vie vyrobiť dostupný objektív s nízkou hmotnosťou (a nemám na mysli teraz iba Samsung). Zaostrovanie bolo pomerne rýchle podobne ako pri konkurenčných aparátoch Sony alebo Panasonic. Fotoaparát je veľmi citlivý na protisvetlo a tiež nízku hladinu osvetlenia kde sa poriadne potrápil a zaostrovanie trvalo aj vyše 2 sekúnd. K objektívu je dodávaná slnečná clona v tvare kvetiny, ktorá ochráni objektív nielen pred protisvetlom, ale aj mechanickým poškodením a znečistením predného členu.

Samsung  NX16mm F2,4

Nový širokouhlý 24mm objektív (po prepočte na štandard kinofilmu) je presne to čo hľadáte keď fotografujete reportáž v slabšom svetle alebo keď potrebujete super ostré zábery krajiny. Objektív bohužiaľ tiež o niečo pomalšie zaostruje v situáciách keď je menej svetla, preto je vhodný skôr pre amatérske použitie. Nafotíte sním však pekné rodinné fotografie z osláv či „enviromentálne“ portréty a pod. námety pri slabšom svetle. Plne odclonený je trochu mäkší no po priclonení na F4 je obraz veľmi ostrý a stráca sa ja vinetácia. Ide o veľmi dobrý malý objektív k tomuto novému telu.

Ďalšie objektívy

Ak by ste chceli rozšíriť svoje možnosti, tak netreba zabúdať že Samsung má v ponuke viacero zaujímavých objektívov určených pre radu NX. Okrem objektívov sú v ponuke samozrejme blesky a aj ďalšie doplnky.

 

Objektívy v ponuke Samsungu:

  • 16mm f/2.4 Pancake, širokouhlý objektív s dobrou svetelnosťou, 24mm ekv.
  • 20mm f/2.8 Pancake, malý základný svetelný širokouhlý objektív, 35mm ekv.
  • 30mm f/2.0 Pancake, malý základný objektív, 45mm ekv.
  • 60mm Macro 1:1 OIS, výborný stabilizovaný makro objektív, 90mm ekv.
  • 85mm f/1.4 portrétny objektív , 127.5mm ekv.
  • 20-50mm, malý cestovný základný zoom, 30-75mm ekv.
  • 18-55mm OIS, štandardný stabilizovaný objektív, 27-82.5mm ekv.
  • 18-200mm f/2.5-6.3, širokorozsahový cestový univerzálny zoom, 27-300mm ekv.
  • 50-200mm f/4-5.6, cenovo dostupný teleobjektív 75-300mm ekv.

 

 

Video

Video v tomto prístroji dokonale spĺňa požiadavky na rodinné natáčanie a projekciu na HD televízore. Video netrpí výrazným želatínovým efektom, dobre podáva obraz aj za zníženého osvetlenia, no občas sa však zachytí moiré, najmä na jemných štruktúrach. Bohužiaľ ho nemôžem odporučiť na profesionálne natáčanie, pretože fotoaparát nemá možnosť pripojenia externého mikrofónu a tiež počas natáčania môžeme manuálne nastaviť iba málo parametrov.

 

Efektové filtre

Počas fotenia s týmto Samsungom si užijete aj dosť zábavy. Ak hľadáte zaujímavé úpravy pre fotografie a filtre, tak v menu nájdete množstvo kreatívnych filtrov. Mňa najviac oslovil napríklad starý film, vinetácia a skica.

 

Obrazová kvalita

Obraz sa mi na novinke hodnotil najzložitejšie pretože fotoaparát do dnešného ňa nemá podporu v Adobe Lightroom 3. V prvom rade treba povedať, že 20Mpx. senzor žmýka objektívy čo to dá. Vidíte všetky neduhy vrátane aberácie na kontrastných hranách alebo jemného poklesu ostrosti na krajoch obrazového poľa. Napriek všetkému vyzerá obraz veľmi slušne a ako objektívy pricloníte na F6,3-F8 obrazu nie je veľmi čo vyčítať. Silu senzora s vysokým rozlíšením si všimnete hlavne pri fotografovaní námetov plných detailov a jemných prechodov. Po prvom stiahnutí záberov na disk som bol celkom prekvapený. V prvom rade je pre mňa zarážajúcim zistením, vyše 45 MB veľkosť obrázkov vo formáte RAW. V druhom rade je to podanie obrazu priamo vo formáte JPEG, ktoré nie je úplne jemného charakteru na aký sme zvyknutí z dnešných zrkadloviek, naopak JPEG má výbornú a prirodzenú farebnosť, dobrý dynamický rozsah bez vyšedivených odtieňov či farebných posunov. Výstup je z hľadiska tonality a farebnosti v podstate už akoby pripravený do tlače. Vyššie citlivosti ISO zvláda NX200 dobre, no ak máme na mysli dodržanie dobrej obrazovej kvality nemali by sme prekročiť ISO 1600 či max 3200 pri fotení v slabšom svetle. Odšumovacie algoritmy vytvárajú na vysokých citlivostiach farebné zhluky čo nie je úplne bežné pri dnešných fotoaparátoch.

 

 

Firemný RAW konvertor už tradične spracuje fotky trochu lepšie ako procesor fotoaparátu. Rozdiely vidieť skôr v podaní jemných detailov ako vo farbách. Keď fotoaparát získa podporu aj v LR 3 bude možné úplne posúdiť obrazovú kvalitu senzora a najmä naozaj posúdiť aký má obraz na vysokom ISO. Predsa len Lightroom 3 má asi najlepšie odšumovacie algoritmy aké sú dnes dostupné na spracovanie RAW. Po pridaní podpory Samsung NX200 v Lightroom ešte doplníme objektívnejšie hodnotenie obrazovej kvality. Treba tiež povedať, že RAW editor od Samsungu nie je vhodný na hromadnú prácu s fotkami a ak ste si už raz zvykli na prácu v Lightroome je práca s týmto neštandardným programom skôr utrpením.

Plusy a mínusy

+ výborné 20 Mpx rozlíšenie

+ výborný obraz na nízke citlivosti ISO

+ pekné podanie farieb

+ dobrá výdrž batérie (v našom teste viacej ako 400záber na jedno nabitie)

+ prijateľná cena tela aj ďalšieho príslušenstva

+ kvalitné materiálové spracovanie tela aj objektívov.

+ dobrá kvalita HD videa

+ dobré ovládanie a isté držanie

+ nápadité i-Fn tlačidlo na objektíve

 

- neefektívna stabilizácia (možno toto vyrieši nový firmvér)

- obrovské súbory RAW (45MB a viac)

- pribalený RAW konvertor by mohol mať priateľskejšie ovládanie a lepší výstup

- odšumovacie algoritmy by mohli byť lepšie pri vyšších citlivostiach

Zhrnutie

Samsung NX200 je nový moderný fotoaparát s pekným obrazom a vysokým rozlíšením. Z technického hľadiska je vhodný na fotografovanie nielen prírody, architektúry, ale aj na ateliérovú či produktovú fotografiu – teda všade kde sa hodí vysoké rozlíšenie. Z praktického hľadiska je rozmermi a cenou tiež vhodný pre typické rodinné použitie a nahrávanie domáceho videa. Uplatnenie nájde aj na turistike. Zaujme predovšetkým cenou a rozlíšením. Na trhu je v tomto momente iba jeden model CSC fotoaparátu s vyšším rozlíšením a tým je Sony NEX 7, ktorý je ale aj dvojnásobne drahší. Ak teda hľadáte vysoké rozlíšenie za dobrú cenu a nehodláte točiť profesionálne video Samsung NX200 je veľmi dobrá voľba.

 

Technické špecifikácie:

NX200

Obrazový snímač

Typ

CMOS

Počet pixelov

20,3 megapixelov

Farebný filter

Filter primárnych farieb RGB

i-Function

 

i-Scene (v závislosti od objektívu)

 

Inteligentní filter (vinetácia, miniatúra, rybie oko, skica, odstránenie hmly, poltónová tlač)

 

Intelli-Zoom (x1,2; x1,4; x1,7; x2,0)

Displej

 

Typ

AMOLED

Veľkosť

3,0"

Rozlíšenie

VGA (640 x 480) 614 tis. pixelov (PenTile)

Uzávierka

Typ

Elektronicky riadená štrbinová závierka s vertikálnym chodom

Rýchlosť

Automatický režim: 1/4000 s až 30 s
Manuálny režim: 1/4000 s až 30 s (krok 1/3 EV)

Režim otvorenej uzávierky (maximálny čas: 4 min.)

Režimy záznamu

Režimy

Jednotlivé snímky, kontinuálne snímanie, séria (iba v rozlíšení 5 Mpx), samospúšť, stupňovanie (automatická expozícia, vyváženie bielej, sprievodca snímky)

Kontinuálne snímanie

JPEG:   vysokorýchlostné (7 záberov za sekundu) až 10 záberov, nízka rýchlosť (3 záberov za sekundu) až 15 záberov

Série: možnosť voľby 10, 15, 30 záberov za sekundu, 30 záberov pri jednom stlačení spúšte

RAW:   vysoká rýchlosť (7 záberov za sekundu), nízka rýchlosť (3 snímky za sekundu), až 8 záberov

Pamäť

Pamäťové karty

SD, SDHC, SDXC (podpora až do 64 GB)

Formát súboru

RAW (SRW), JPEG (EXIF 2.21), DCF, DPOF 1.1, PictBridge 1.0

GPS

Typ (špecifikácia)

Geografické označovanie prostredníctvom voliteľného modulu GPS (WGS84)

Funkcia GPS

Názov miesta (iba v angličtine a kórejský jazyk)

Prepojenie na mapy Google (prostredníctvom softwaru intelli-Studio)

Rozhraní

Digitálny výstup

Vysokorýchlostné USB 2.0 (micro USB)

Video výstup

NTSC, PAL (nastaviteľné užívateľom)

HDMI 1.3: (1080i, 720P, 576P / 480P)

Externá spúšť

Nie

Konektor jednosmerného napätia

Jednosmerné napätie 9,0 V, 1,5 A (100-240 V) cez napájací adaptér vkladaný do priestorov batérie

Zdroj napájania

Typ

Dobíjacie batérie: BP1030 (1030 mAh)

Nabíjačka: BC1030

Výdrž batérie

165 min. / 330 záberov (standard CIPA)

Fyzické špecifikácie

Rozmery (Š x V x H)

116,5 x 62,5 x 36,2 mm (bez vysúvacej časti fotoaparátu)

 

Hmotnosť

220 g (bez batérie a pamäťovej karty)

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bobo222
2012-01-13 08:44:15
Pekný dizajn, otázkou je, či prekoná obrazovo sony Nex-5n, čo predpokladám asi nie. Skôr by som ho porovnával s tým ako s NEX-7, ktorá je predsa len viac vybavená. Ono 16 a 20 megapixlí nie je až tak rozdiel. V každom prípade ponuka objektívov pancake začína byť u samsungu zaujímavá.
P.S. Na NX-100 sa dal dokúpiť externý EVF hľadáčik ED-EVF10, pasuje aj na tento NX-200???
 
xmartankox
2012-01-13 08:50:28
Mal som moznost drzat tuto hracku v ruke s 18-55.
Chlopi, ako s tym dokazete fotit? Pri zoomovani alebo ostreni som si skoro ruky vyklbil kym som s tym nieco urobil...
A to si nemyslim ze by som mal extremne velke ruky...
 
quaq
2012-01-13 09:21:46
Najväčším lákadlom je samozrejme až 20Mpx obrazový senzor
 
haplo602
2012-01-13 10:10:15
ma to jeden problem. KDE SA DA KUPIT ?
 
bobo222
2012-01-13 10:40:19
príspevok od: xmartankox
Mal som moznost drzat tuto hracku v ruke s 18-55.
Chlopi, ako s tym dokazete fotit? Pri zoomovani alebo ostreni som si skoro ruky vyklbil kym som s tym nieco urobil...
A to si nemyslim ze by som mal extremne velke ruky...
Nesmieš to skrátka brať ako zrkadlo reportáž, ale viac "kompaktoidne". Skrátka občas to dáš od oka dolu častejšie.
P.S. Manuálne ostrenie s bezrkadlom mi ide paradoxne lepšie ako so menšou zrkadlovkou. Používam pentax MF sklá. Lupa je skvelá vec, a to aj v externom hľadáčiku PEN-a...
 
marcus_labeo
2012-01-13 10:47:31
Zaujímavý foťák, aj keď myslím, že ešte zaujímavejší bude jeho hľadáčikový súrodenec NX20 (čakal som, že ho predstavia už teraz na CES). Predtým, než ho niektorí odsúdia ako slabší/horší, ako NEXy 5n a 7, by som upriamil pozornosť a) a jeho cenu, b) kvalitu vypracovania a c) ponuku objektívov. V mixe týchto vlastností je to veľmi slušná ponuka.
Mal som v minulosti Samsung EX1 a bol som veľmi prekvapený, aký poctivý kus foťáku som za tie peniaze dostal. Kovové telo vydržalo aj hrozivý pád na dlažbu, špičkový AMOLED bol lepší, ako LED s o polovicu vyšším rozlíšením na mojej terajšej DLSR a to všetko pri cene polovičnej oproti konkurenčnej G12. Pri priamom porovnaní štúdiových snímkov napr. na dpreview NX200 za NEXami zaostáva, otázka ale je, do akej miery je to ovplyvnené objektívmi (NEXy v dpreview fotia s Carl Zeiss objektívmi, čo je troška iná kategória ako vlastné soňácke sklá). Celkovo NX považujem za skvelú value for money.
 
Urgy
2012-01-13 11:13:03
príspevok od: haplo602
ma to jeden problem. KDE SA DA KUPIT ?
s tým by nemal byť problém, kamarát ho kupoval už pred vianocami, na trhu ich je dosť...
 
bobo222
2012-01-13 11:46:53
V každom prípade sa mi k tomuto moc rozmerovo nehodí tá 18-55. To skôr 20-50 + pancake. Ale v kombinácii s tými pancake (16+20 alebo 16+30) je to celkom zaujímavá výletná alternatíva.
Tiež mám k penu objednanú 20/1,7. Pre mňa je to návrat ku koreňom, ono tie filmové mašinky mávali podobné pevné sklo a dalo sa s tým pofotiť a pobaviť sa.
 
Rofo
2012-01-13 11:49:40
Ked sa pozeram na ponuku objektivov Samsung a na tu cenu, este ked vyriesia kvalitnejsi hladacik na svojich modeloch (predpokladam NX20), tak nema vyznam pozerat sa po predrazenom Fuji X100 s mizernym nepresnym zaostrovanim... a podobnych predrazenych fotakoch.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-13 13:15:31
príspevok od: bobo222
V každom prípade sa mi k tomuto moc rozmerovo nehodí tá 18-55. To skôr 20-50 + pancake. Ale v kombinácii s tými pancake (16+20 alebo 16+30) je to celkom zaujímavá výletná alternatíva.
Tiež mám k penu objednanú 20/1,7. Pre mňa je to návrat ku koreňom, ono tie filmové mašinky mávali podobné pevné sklo a dalo sa s tým pofotiť a pobaviť sa.
tá 20-50 bola trošku ťažšie udržateľná lebo nemala IS -aspoň na NX100 vke to bolo cítiť, bolo treba fakt dávať veľmi pozor na časy, nie vždy som udržal 1/100s, ked foťák nieje opretý o čelo,,,, plus závierka možno spravila svoje. ja by som radšej 18-55 IS jednoducho zvolil aj napriek rozmerom.
 
Fatty
2012-01-13 16:36:37
nejaká čudná chybka je na jednej fotke: na popruhu písmeno M v logu Samsung je také divne rozštiepené...pritom odraz v skle je v poriadku...
IMG_8556
 
ferofekete
2012-01-13 19:34:49
chlapy preco mi to robite som rozmyslal nad panasonicom g3 a sony nex 5 a teraz toto...
 
AnnoMally13
2012-01-14 12:41:27
neni 20 mega az moc na APSC?
 
MateoPphoto
2012-04-08 11:33:08
príspevok od: haplo602
ma to jeden problem. KDE SA DA KUPIT ?
fotolab
 
janca11
2012-12-06 20:08:56
Nechystate nahodou recenziu NX1000????
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia