Hore

Saal Digital - Fotokniha

Viem, že niektorí z vás produkty firmy Saal Digital už odskúšali. Oslovila vás reklamná kampaň na Facebooku.

Saal Digital patrí v Európe k popredným výrobcom fotoproduktov, ale u nás je len málo známa. Číslom jedna je CEWE, ktoré je tu už pekných pár rokov zabývané v prevádzkach Fotolabu. CEWE má obrovskú ponuku, čo dokazoval aj veľký stánok na Photokine. Saal Digital u nás nemá priame zastúpenie. Ich služby môžete využívať len cez internet. Myslím, že to až tak nevadí, pokiaľ si nechcete naživo obzrieť, ako môže vyzerať hrnček s vašou fotografiou.

Dostal som príležitosť odskúšať jeden z ponúkaných produktov, konkrétne fotoknihu. Zopár som ich už urobil, ale u Saal Digital to bude premiéra. Uvidíme ako to dopadne.

Saal Designer

Podobne ako u iných firiem ponúkajúcich tlač fotokníh, má aj Saal Digital program na ich návrh a objednanie. Program sa volá Saal Designer a je vo verzii pre počítače s OS Windows a Mac OS a funguje aj online na stránkach Saal Digital. Ja som otestoval verziu pre počítače Apple. Program som stiahol zo stránok https://www.saal-digital.cz/. Inštalácia prebehla bez problémov a počas používania sa mi ani raz nestalo, že by program zamrzol alebo spadol. Grafické rozhranie programu je moderné a logicky rozvrhnuté, vidno že nejaký ten čas už na ňom programátori pracujú. Program je lokalizovaný do češtiny, čo asi žiadnemu Slovákovi nebude robiť problémy. K dispozícii sú aj tzv. svetové jazyky.


Štartovacia obrazovka Saal Designer.


Idete na to sami, alebo potrebujete pomoc?

Program užívateľa vedie krok za krokom pri výbere konkrétneho produktu a jeho parametrov. Ja som si vybral fotoknihu z radu Professional Line vo formáte 21x21 cm. Pri nastavovaní parametrov vám pomôže bublinová nápoveda. Ak už ste niekedy navrhovali fotoknihu cez program inej spoločnosti, nebudete mať problém ani so Saal Designerom. Dobre sa ovláda, je rýchly a grafické prvky sú elegantné. Osobne sa mi s ním lepšie pracuje, ako s programom od CEWE. Veď si to môžete sami vyskúšať aj bez nutnosti objednať si fotoknihu.

Pre užívateľov sú pripravené šablóny, grafické prvky (kliparty), pozadia, rámčeky, tiene, možnosť pridávania textu. Kto chce, môže použiť automatické návrhy rozloženia.

Program vás upozorní pred dokončením objednávky na chyby. Napr. prázdne stránky, fotky s nízkym rozlíšením alebo zle umiestnené fotky.


Program vás upozorní, ak urobíte nejakú technickú chybu.


Využiť môžete šablóny, pozadia, kliparty, rámiky, tieňovanie, pridávanie textu. Na pomoc si môžete prizvať pomocnú mriežku a zarovnávanie.


Doladenie finálneho produktu pred odoslaním objednávky.


Potvrdenie objednávky.

Potešila ma možnosť exportovať knihu do PDF. Je to v menšom rozlíšení, nevhodnom pre kvalitnú tlač, ale stačí na to, aby ste náhľad poslali napr. klientovi.


Program na stiahnutie

Inštruktážne videá

Profi nahrávanie

Saal Digital má veľkú príležitosť osloviť náročných fotografov, ktorí chcú mať vytvorenie fotoknihy pod plnou kontrolou. Pre nich je pripravená sekcia pre profesionálov. Svoju knihu môžu navrhnúť vo Photoshope CC alebo Indesigne CC a vo formáte PDF poslať cez webové rozhranie na výrobu. Na stiahnutie sú pluginy a šablóny. Na stránke sú informácie o odporúčaniach pri návrhu (orezy, farebné profily atď.) a exporte do PDF. Nechýbajú ani ICC profily jednotlivých materiálov, ktoré slúžia pre softproofing. Ak nemáte s colormanagementom skúsenosti, odporúčam využiť aplikáciu Saal Designer a do profesionálneho návrhu sa radšej nepúšťať.

Profesionálni fotografi, ktorí často tlačia, si môžu objednať vzorkovníky papierov, povrchu väzieb a dokonca aj fotoobrazov.

Professional line

Aplikáciu Saal Designer som otestoval pri tvorbe fotoknihy z radu Professional line. Nedávno som fotil svadbu mojich kamarátov Petra a Katky. Petra poznáte z niektorých mojich fotografií a aj z podujatí Foto Slovakia. Do knihy som vybral niekoľko fotografií zo svadby a doplnil ich fotografiami, ktoré som nafotil v minulosti. Zvolil som jednoduchý individuálny dizajn, s fotkami cez celú stranu alebo dvojstranu.

Professional line je novinkou v ponuke. Knihy sú robené ručne. Predná časť obálky je z 5 mm akrylátu, ktorý pôsobí luxusne, aj vďaka spojeniu s polepom napodobňujúcim kožu (čiernu alebo bielu). Fotografie môžu byť na lesklom a matnom fotopapieri, alebo digitálne tlačené na papieri (umelecká tlač, alebo profesionálna tlač na matný papier). Ja som si vybral lesklý fotopapier a čierny obal, rozmer knihy 21x21 cm, na výber je aj väčší rozmer 30x30 cm. Priobjednať si môžete darčekovú krabičku, tiež s koženým vzhľadom.


Priobjednať si môžete darčekovú krabičku.

Kniha prišla zabalená v tuhom kartóne, chránená penovým obalom. Akrylové sklo bolo chránené fóliou. Fotku pod akrylovým sklom som testoval niekoľko krát a tento spôsob aplikácie mi príde moderný a luxusný. Akryl dodáva fotografii hĺbku. Zadná časť a boky sú z imitácie kože. Nikde na obale ani vo vnútri sa nenachádza logo, či čiarový kód, ktoré by knihu špatili. Palec hore!

Čo sa týka tlače na lesklý fotopapier, pokazí ju len skutočný babrák. Saal nijako nezasahuje a neupravuje fotografie, nemení ani farebný profil. Odporúča sa samozrejme sRGB. Ak máte správne nastavený monitor aj colormanagement, náhľad v Saal Designeri bude zodpovedať tomu, ako bude kniha vyzerať (bez softproofingu). Ku kvalite tlače nemám žiadne výhrady, čo na obrazovke - to na papieri. Tlač treba samozrejme posudzovať pri správnom osvetlení.

Pozastaviť sa musím pri spôsobe lepenia stránok. Väzba je navrhnutá tak, aby otvorená dvojstrana bola v rovine, bez ohybu v strede (plochá väzba - Layflat). To je dobré pre fotografie roztiahnuté cez dve strany. Túto možnosť som viackrát využil. Takto lepená kniha aj viac vydrží.

Ja som fotkami zaplnil všetky strany, vám odporúčam prvú a poslednú polstranu vynechať, tak ako tomu býva pri knihách, maximálne tam dať text alebo podkladovú textúru.

Záver

Navrhovanie fotoknihy prostredníctvom programu Saal Designer je jednoduché, intuitívne a hlavne bezproblémové. Ponúka presne tie funkcie, ktoré potrebujete, či ste začiatočník alebo skúsenejší užívateľ. Tu platí, že menej je niekedy viac. Program vás nezaťažuje zbytočnosťami ani tonou nevydarených klipartov. Plusom je možnosť exportu do náhľadového PDF, ktorý môžete poslať na ukážku klientovi, či len tak na listovanie, napr. na tablete.

Na ephote sa stretávajú najmú fotografi, ktorí to s fotením myslia vážne a vážne to myslia aj s tlačou fotokníh. Tí, ktorí majú skúsenosti s grafikou, môžu navrhnúť fotoknihu vo Photoshope alebo Indesigne. Saal Digital ponúka všetko, čo k tomu potrebujú, pluginy, šablóny, ICC profily a aj praktické rady.

Mojou úlohou bolo otestovať nielen aplikáciu Saal Designer, ale aj niektorý z produktov. Vybral som si fotoknihu z radu Professional line. Professional line je produkt pre náročnejšie využitie, napr. pre svadobnú fotoknihu. Predný akrylový prebal pôsobí luxusne a ku knihe môžete priobjednať aj elegantnú krabičku. S kvalitou tlače a väzby som úplne spokojný a nemám žiadne výhrady.

Saal Digital začína so slovenským trhom koketovať. Zatiaľ tu nemá priame zastúpenie, ani možnosť v programe prepnúť menu na Euro. S objednávaním nie je problém, platiť môžete kartou alebo cez PayPal.

Pre čitateľov ephoto.sk fotokniha za recenziu zdarma.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
mirosz
2018-10-16 09:23:43
Skusil som ich program, je celkom sikovny. Co sa mi ale nepacilo, bolo nemoznost vyberat si svoj vlastny pocet stran fotoknihy. V mojom pripade konkretne to bola makka vazba (zositovy format), rozmer 19x19cm.
Mam 24 fotiek (zo stredoformatu 6x6, 220ka film) a chcel som ich tam vsetky dat. Kniha ale ponuka iba moznosti 20, 28 alebo 36 stran...co je podla mna nelogicke. Ved pri zositovom formate by malo byt mozne pridavat po 4 strankach (1 list papiera v strede prelozeny a zosity = 4 stranky = 4 fotky)...v mojom pripade teda obalka + 5 listov = 6 x 4 fotky = 24
 
spektrum
2018-10-16 16:16:09
Ja mam od nich 3 knihy, všetky som mala za nejaké výhry alebo akciu plus obraz a bola som maximálne spokojná keby som ich mala v takej kvalite viac, mnohí by ich kúpili. Tá kvalita bola už na prvý pohľad lepšia ako iné..
 
mirosz
2018-10-22 14:11:37
Tak som si predsalen u nich dal spravit fotoknihu - makka vazba, 19x19cm, 28 stran, leskle fotky. Musim uznat ze kvalita je dost dobra, je to zjavne tlacene v nemecku, prislo to kurierom asi za 3 dni, cena rozumna, takze spokojnost.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované