Hore

Fotografovanie zábav a diskoték

Keď sa u nás v meste zakladal nový tanečný klub, požiadal ma konateľ - známy, či by som mu nešiel robiť diskotékového fotografa. Súhlasil som a s myšlienkou, že to určite nieje žiaden "kumšt" , pustil som sa do toho "po hlave". Rýchlo som zistil, že nie všetko je také ružové, ako to bolo v mojich myšlienkach a predstavách. Týmto článkom zo seba nechcem robiť nijakého fotografického "Guru", ktorý vie úplne všetko, ale chcem vám poskytnúť niekoľko vlastných skúseností, priblížiť ako to prebieha, čo k tomu treba a - ako som sa naučil, to najdôležitejšie - ako pracovať s davom ľudí.

Hneď prvý deň som sa „vyfarbil“ – ako kvalitou fotiek, tak aj medzi ľuďmi – tanečníkmi. Fotil som do JPEG, bleskom natočeným priamo do tvárí a fotil som úplne všetkých a všetko. Malo to za následok otrasné fotografie a pár nepekných slov od jedincov, ktorí nechceli byť zdokumentovaní. Začal som nad tým rozmýšľať a časom som sa učil jednak technickej stránke ale aj tej ľudskej.

Poďme si teda čo – to povedať o tej technickej stránke: Čo budeme potrebovať?
-zrkadlovku (ideálne digitálnu),
-svetelný objektív, pevné ohnisko a lebo zoom (dá sa použiť samozrejme aj setový, ale nie je to to pravé, mne sa osvedčil AF-S Nikkor 35mm f/1,8 DX) ,
-systémový blesk (so vstavaným je to ťažšie a technicky náročnejšie – využívame možnosť natáčania hlavy).

A teraz o samotnom fotení v priestoroch klubu alebo miestnosti. Najlepšie je používať manuálny expozičný režim a urobiť pár skúšobných snímok.

-Nebojte sa vyhnať ISO do hodnôt okolo 800, pri CCD snímačoch a 1600+ pri CMOS snímačoch.

-Vypnite AUTO ISO, fotoaparát to nemusí zvládať pri preblikujúcom svetle, či laseroch na plný výkon.

-Na blesku nastavte meranie TTL , foťte odrazom o strop, nezabudnite na odrazku, či už vstavanú alebo gumičkovo – vizitkovú verziu. Ak by ste fotili s hlavou natočenou na ľudí, fotografie by vyzerali jednak plocho a veľmi by ste zvýraznili nepriateľa diskotékovej fotografie – dym z parostrojov.

-Podľa svetelnej situácie nastavte parametre expozície, no s clonou narábajte opatrne, pri číslach ako f/1,8 a iných blížiacich sa k jednotke dosť ťažko udržíte objekt v hladine ostrosti, tanečníci sa predsa len hýbu. Mne sa v priestoroch klubu osvedčilo f/2,5-2,8 a čas 1/20s – 1/30s. Nebojte sa rozmazania snímku, blesk pohyb zmrazí.

-Fotografujte do RAW – väčší dynamický rozsah snímky, väčšie možnosti prípadnej opravy snímky pri zle odhadnutej expozícií, taktiež vyváženie bielej si môžete nastaviť až pred monitorom.

-Na prevod z RAW do JPEG používajte kvalitný software, napr. Adobe Photoshop Lightroom.

Pri fotení vonkajších priestorov platia v podstate rovnaké pravidlá, až na blesk, tu máte dve možnosti buď osvetľovať s vyklopenou hlavou „k nebu“ cez odrazku, čo má za následok rýchlejšie vybitie akumulátorov, keďže blesk potrebuje na záblesk väčší výkon, alebo blýskať priamo s hlavou otočenou na objekt, fotky budú ale vyzerať plocho, je možnosť použiť difuzor na bleskovú hlavu.





Z technickej stránky by to bolo asi všetko, no a teraz to najdôležitejšie a síce práca s ľuďmi – čo ako a kedy fotiť.

S ľuďmi sa pracuje samozrejme najťažšie, najhorší prípad je, keď ste nový alebo keď vás zatiaľ ešte nepoznajú. V ideálnom prípade treba mať nálepku, visačku, náramok alebo šiltovku s nápisom „FOTOGRAF“. Vtedy sú ľudia uvoľnenejší a chápu, že sa neocitnú na prvých stránkach bulvárnych plátkov. S ľuďmi treba komunikovať, veľakrát sa pýtajú otázky typu : „Kde budú fotky brácho?“ alebo „Počuj starý pre koho robíš?“. Vždy treba milo odpovedať, začnete si tým budovať v klube renomé. Po odfotení treba prísť za jednotlivcom, párom alebo skupinou a fotografiu im ukázať, prípadne ich odfotiť ešte raz. Rozhodne treba vyhovieť aj oprávneným žiadostiam o vymazanie fotografie, poprípade prosbe o nezverejnenie fotografie z toho – či iného dôvodu. Pri takomto prístupe sa z vás o chvíľu stane kamarát každého stáleho zákazníka klubu.





Foťte v drvivej väčšine skupinky ľudí, portréty, ktoré sú želané, tj., keď vás niekto požiada o fotku. Rozhodne nevoľte taktiku – priskočím, cvaknem do tváre a bežím preč. Takto si ľudí pohneváte. To si môžete dovoliť iba pri známych a priateľoch. Komponujte tak, aby pozadie hralo farbami zo svetiel, prípadne aby bolo rôznorodé, nie jednoliate. Keď nie je iná možnosť a pozadie je jednotvárne, napríklad stena, tak skomponujte scénu tak, aby pútala pozornosť, napríklad náklonom fotografie.



Atmosférovky sú tiež vhodné , ale nie každá druhá fotka. Stačí 8-10 z celej akcie. Vtedy držte fotoaparát čo najvyššie, prípadne vyskočte na vyvýšený predmet alebo sa postavte ku DJ – ovi, pre najväčší možný záber scény. Môžete experimentovať, také fotky nie sú nikdy zlé.



Ak by nastal prípad, že nemáte koho fotiť, alebo, že ľudia sa hanbia, oslovte ich vetou „Zdravím nedáte si spoločné foto?“, možno budete z reakcie milo prekvapení a o chvíľu sa pridajú ďalší a ďalší. Rozhodne nebuďte na ľudí drzí, predsa oni vás v tom momente živia, oni vám zarábajú peniaze.


Záverom by som sa chcel poďakovať pánovi Vladimírovi Matochovi a bývalému Roof Club–u v Dubnici nad Váhom za prejavenie dôvery a za umožnenie zlepšenia sa v tom, čo ma baví a v čom sa chcem zdokonaľovať.
Autor tohto článku nemá aktuálne napísaný žiadny text o sebe

profil autora

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
total empty
2011-08-01 00:24:58
Minule sme sa kdesi akosi bavili (tu na ephoto),že fotenie na disco není práve jednoduché,takisto o fotení na koncertoch.
Pekný článok,ale aj tak nezachýtáva úplne celkovú problematiku fotenia na takých akciach.
Pre zachytenie tej správnej atmosféry to treba fotiť bez blesku.Zase pri portrétovaní,či skupinovej fotke je blesk nutnosť.Je pravda,že sa vyrobí kopa nepodarkov.
Treba skúšať a pracovať, a experimentovať.
Občas spravý lepšiu prácu led reflektor-studená biela,namiesto blesku, z vlastným akumulátorom-možno bude treba zamestnať osvetľovača, ale výsledky su v tme a dyme predsa len iné ako z bleskom-led svetlo nemá takú silnú intenzitu a svieti v kuse.
To je fakt len o skúšani a experimentovaní,videl som také fotky z disco a koncertou,že doteraz neviem ako to ten dotyčný pán fotograf spravil,fakt super.
Pustil si sa do náročnej oblasti fotografovania,držim palce a dúfam,že nabudúcé ukážeš ešte lepšie práce.
 
valec86
2011-08-01 07:45:04
fotil som pre nemenovane portaly viac ako 10 rokov, prakticky s fotenia diskotek som si kupil kompletnu vybavu, po case mi to dohodilo velmi zaujimave zakazky, dost to cloveka nauci, ale ma to aj svoju dan. permamentne bitky s podgurazenymi zakaznikmi, prepadnutie za diskotekou, zjavne sli na istotu po fotaku, odlomeny blesk na 2 kusy, rozbity objektiv, oliaty fotak dzusom.
Za ten cas toho bolo dost. mozno pre krajinkarov a portretnych fotografov nedocenena praca, no popri strednej a vysokej skola skvela brigada.

raw som za cely cas pouzil mozno 2-3 x zbytocna strata casu, ideal je k svetelnemu zakladaku aj supersirokac alebo fish, na halovych koncertoch bezne aj 70-200. medzi najlepsich party fotografov povazujem cechov ( alexxij, MHD), zo slovakov fotografov s websound ci matia s szene1.

+ este jedna dobra rada co sa tyka laserov, ich foteniu sa vyhni, laser dokaze znicit cip fotaku a vypali ti pixely
 
DJW_
2011-08-01 12:56:34
Pár poznámok:
- to ISO je individuálne od foťáku, aj je šumu priveľa, s fotkou sa nebude dať veľa urobiť (ani vytiahnuť kontrast, ani doostriť)
- sklo treba najsvetelnejšie aké sa dá, stabilizátor nepomôže (tie potvory svetlá aj ľudia sa hýbu každé inak)
- na ten laser naozaj bacha, nehanbite sa pýtať technikou na jeho výkon, ak má 300mW aviac, tak bacha nielen na snímač, ale aj na oči !!!
- pri hustom zadymení je priamy blesk úplne mimo hru, dás a to riešiť difúzorom, ale aj takto nie je ono
 
valec86
2011-08-03 07:43:23
priamy blesk nikdy, ani pri nezadymeni, vytvara zbytocne tiene. priamy blesk som pouzil jedine na otvorenej akcii pod holym nebom cez difuzor. dych difuzorov som za ten pratky cas vlastnil asi 5-6. nakoniec sa mi najviac osvedcila ponozka s striebornou odrazovou plochou vo vnutri. iso podla fotaku, chvilku som fotil cisto s 1.8 na iso 3200 bez blesku, problem je skor so zaostrenim

http://www.mini-max.sk/product/default/791
 
Marek Janicko
2011-08-09 14:09:16
S clankom dost silno nesuhlasim.

Pouzivat clonu od 2.5 az 2.8, ako je odporucane, produkuje silny odpad. Fotit iba s naklonenim bleskom smerom hore je tiez zle pravidlo. Vytiahnut ISO na 1600 tiez nieje potrebne.

Skor by som napisal, clanok popisuje iba specificke problemy za urcitych specifickych podmienok, ktore nevysvetluje, kedy vznikaju.

Ja osobne fotim zo zaluby takisto party, no vyhradne iba tanecne a to Salsa party. Su mi treningom pre zuzitkovanie skusenosti pri foteni svadobnej zabavy. Nech netlacham, tak prikladam fotky.

Pouzivam D90, 24-70 2.8 alebo 11-16 2.8 + SB-900 a bezne fotim na f/5.6, 1/25 a blesk priamo s difuzerom + kompenzacia sily blesku. Blesk na priamo mne osobne sa osvedcil z dovodu, ze velakrat v podnikoch povrch stropu je hroza co sa tyka odrazu. No samozrejme pouzivam i odraznu karticku. Poslednu dobu fotim v podniku, kde je strop znizeny o efektne rebrovanie. Na tom nehrozi ziaden odraz od stropu.

Keby si ho viac rozpisal ani by som nereagoval no takto uzitkova hodnota sa rovna priam 0.
Spisat skusenosti a rady pri foteni diskotek a zabav by dalo urcite pekny pocet A4iek.
 
Marek Janicko
2011-08-09 14:12:36
príspevok od: valec86
priamy blesk nikdy, ani pri nezadymeni, vytvara zbytocne tiene. priamy blesk som pouzil jedine na otvorenej akcii pod holym nebom cez difuzor. dych difuzorov som za ten pratky cas vlastnil asi 5-6. nakoniec sa mi najviac osvedcila ponozka s striebornou odrazovou plochou vo vnutri. iso podla fotaku, chvilku som fotil cisto s 1.8 na iso 3200 bez blesku, problem je skor so zaostrenim

http://www.mini-max.sk/product/default/791
Neksusal si i produkty od LumiQuest? Ze vraj paradna vec na fotenie pocas party. No kupu este len zvazujem.
 
andreewp
2011-08-09 20:36:17
videl som už viacero fotografíí z takýchto akcií aj od rôznych fotografov, rozdelil by som ich asi do dvoch skupín, tí čo vedia pracovať super, portréty nasvietené super, zachytenie atmosféry s max. možnou kvalitou obrazu a zas druhá skupina, ISO čo najvyššie aj pri fotení bleskom, pohyb ľudí, ktorý je rozmazaný až príliš to sa mi tam moc nepáči .
 
ErikDuris
2011-08-20 12:13:44
príspevok od: Marek Janicko
S clankom dost silno nesuhlasim.

Pouzivat clonu od 2.5 az 2.8, ako je odporucane, produkuje silny odpad. Fotit iba s naklonenim bleskom smerom hore je tiez zle pravidlo. Vytiahnut ISO na 1600 tiez nieje potrebne.

Skor by som napisal, clanok popisuje iba specificke problemy za urcitych specifickych podmienok, ktore nevysvetluje, kedy vznikaju.

Ja osobne fotim zo zaluby takisto party, no vyhradne iba tanecne a to Salsa party. Su mi treningom pre zuzitkovanie skusenosti pri foteni svadobnej zabavy. Nech netlacham, tak prikladam fotky.

Pouzivam D90, 24-70 2.8 alebo 11-16 2.8 + SB-900 a bezne fotim na f/5.6, 1/25 a blesk priamo s difuzerom + kompenzacia sily blesku. Blesk na priamo mne osobne sa osvedcil z dovodu, ze velakrat v podnikoch povrch stropu je hroza co sa tyka odrazu. No samozrejme pouzivam i odraznu karticku. Poslednu dobu fotim v podniku, kde je strop znizeny o efektne rebrovanie. Na tom nehrozi ziaden odraz od stropu.

Keby si ho viac rozpisal ani by som nereagoval no takto uzitkova hodnota sa rovna priam 0.
Spisat skusenosti a rady pri foteni diskotek a zabav by dalo urcite pekny pocet A4iek.
ked davas bles napriamo tak to aj tak vyzera tie fotky co si sem dal nic moc...tie tiene su otrasne...
 
upir13
2011-09-16 12:36:50
Bohuzial k tomuto clanku som sa dostal hodne neskoro od jeho publikovana... Foteniu diskotek som sa venoval poslednych 6 rokov (kvoli casu teraz uz velmi vynimocne) a dost vela zlych veci si popisal
1) blesk, kartickovy system je skor nudzovym riesenim ked mas tmavy strop, pokial mas svetly strop alebo steny, tak je vhodnejsie difuzovat cez ne. Pokial mas strop v nedohladne (velke akcie v inchebe) tak je vhodne pouzit standartny ebay difuzor (asi 3 dolare) alebo dokonca kolega to raz urobil tak, ze paskou prilepil krabicku od tictac na blesk, kedze difuzor zabudol doma.
Samozrejme musis nastavit kompenzaciu blesku podla potreby.
2) malym clonam sa vyhybaj ako cert krizu, ludia ti velmi radi vylezu z ostrosti, takze pod 4.0 by som ani nesiel. Pokial mas dost svetla tak kludne vol clonu okolo 6.3-7.1, dostanes krasne ostre fotky a vdaka vysokemu isu vytiahnes aj pekne farby.
3) expozicny cas je tiez trosku mimo. mozes sa pohybovat od 1/6 az po 1/100, vsetko zavisi od toho ako je to nasvietene a ake slo mas nasadene.
4) rozsah ohnisiek ktory si napisal, sa mozno moze pouzit na dedinskej diskoteke, ked mas dost pristoru. napr v BA existuje podnik menom infinity, kde ked fotis, tak mas ludi cca 50cm od seba, lebo kvoli ludom, tam nie je viacej miesta. Cize na diskoteke pouzijes ohniska od 11 az po 70mm. idealne sklo je by bolo cca 16-35 (na 1.6 croop) na standartne fotenie a na atmosfericke by som skor volil rybu alebo nejaky pevnu pajdu.
5) pokial mas kvalitny stroj ktory zvladne iso okolo 1600 a viac a blesk, ktory ma polohovatelny hlavu, tak mozes kludne fotit aj kitakom, ku podivu ma velmi dobru kresbu a blesk ti pomoze zaostrit.
6) RAW je dost nevhodny, kedze sa dlho exportuje do JPG, cize skor fotit do JPG a doma trosku poupravovat a vyrezat, ale v zasade fotit taka by si to nemusel. RAW by som pouzil iba na foteni ked to nevies spravne nastavit kvoli svetelnym podmienkam alebo ked prijde velka hviezda a chces mat z toho zopar fotiek do portfolia...
7) ISO iso mozes pouzivat od 200 az po 4000, zalezi od situalcie, od svietenia, od moznosti odrazu, od kvality masiny

Je mi luto, ale prijde mi to ako keby clovek co foti prvy krat nieco chce radit ostatnym ako na to, kedze ako vidis, ludia co sa diskotekam venuju viacej ti napisali diametralne odlisne veci
Este na zaver (a neber to prosim moc osobne) z tych fotiek ktore si sem zavesil by som mojim fotografom vypublikoval max tak 4 a na druhy den by mohli ocakavat velmi dlhy email.
 
Slavophotos
2013-06-19 18:07:23
Zdravím , má niekto záujem z okolia bb zv o prácu fotografa v MINISTRY OF FUN
zrkadlovka a externý blesk je nutnosť.
píšte na slavo.fotograf@gmail.com
 

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.