Hore

18 životných faktov pre študentov fotografie

Študenti majú často tendencie si počas školy svoju budúcnosť prifarbovať a nevidieť ju reálne. Tí, ktorí študujú fotografiu samozrejme tiež. Potom vhupsnú do reálneho života a zistia, že nie všetko je tak ako si predstavovali - nedarí sa im uplatniť sa, školský titul im je vo fotobiznise nanič, treba platiť dane a prispôsobovať sa požiadavkám zákazníka. A to sa nemusí každému páčiť. 

Dnes pre vás máme pripravený článok od amerického fotografa Stevea Giralta, ktorý pravidelne prednáša na svojej domovskej univerzite pre študentov komerčnej fotografie. Toto je 18 faktov, ktoré sa na jeho prednáškach vyskytujú najčastejšie a sú podložené rokmi skúseností.

1) Škola nie je reálny život

Fakt, že ste patrili na škole medzi najlepších a vaši profesori vás zbožňovali neznamená v reálnom živote vôbec nič. Samozrejme, vedieť dobre fotiť je dôležité, ale ešte dôležitejšie je vedieť riadiť svoj biznis. Ste dobrí v marketingu, vyjednávaní, sociálnych sieťach, dokážete sa vyzdvihnúť pred ľuďmi, viete sa starať o svoje financie, … ?? Máte vôbec radi biznis?

2) Je naozaj ťažké stať sa a ostať úspešným komerčným fotografom

Povedzme, že ste pracovali naozaj tvrdo a podarilo sa vám vybudovať si akú-takú klientskú základňu. Myslite na to, že minimálne rovnako tvrdo musíte pracovať na to aby ste získali nových klientov a stále si dokázali udržať tých starých. Komerčný fotograf, ktorý zlenivie je odsúdený na krach. Bohužiaľ v tomto odvetví je to tak, že tí čo najviac makajú sa majú najlepšie.

3) Nechcete byť hladujúcim umelcom keď budete mať cez 30

Reálny život je komplikovaný. Nedokážem ani spočítať s koľkými študentami som sa už rozprával, ktorí mi tvrdili, že ich peniaze nezaujímajú. Faktom je, že keď niekoľko rokov na to títo ľudia majú po škole, dlh v banke a už ich nebaví bývať s tromi špinavými spolubývajúcimi v pidibyte – vtedy sú peniaze zrazu veľmi dôležité. Čím skôr si teda uvedomíte, že je pre vašu budúcnosť dôležité zarábať, tým to bude pre vás lepšie. Aj umeleckí fotografi musia z niečoho žiť.

4) Žite tam, kde chcete pracovať, alebo pracujte tam, kde chcete žiť

Ak chcete byť módny fotograf a fotiť pre Vogue, ale plánujete žiť naďalej napr. v Clevelande, len preto, že tam máte rodinu a máte radi to mesto, je to pekné, ale pre Vogue tam nič nenafotíte. Ak chcete veľké zákazky a pracovať pre najlepšie magazíny, musíte ísť do centra diania.

5) Komerční fotografi sú skôr robotníci ako umelci

Väčšinou, keď si klient najíma komerčného fotografa na nejakú prácu, nenajíma si ho kvôli jeho umeleckému cíteniu, ale kvôli tomu, že dokáže splniť požiadavky. Majú svoj nápad, ktorý chcú ako fotografiu a fotograf je ten, kto tento ich problém vyrieši.

6) Väčšina z vás nebude o desať rokov komerčným fotografom

Je ťažké v dnešnej dobe prežiť ako fotograf na voľnej nohe. Každodenne je ťažšie a ťažšie sa sa tohto biznisu dostať. Rovnako ťažké je sa v ňom udržať. Naozaj musíte mať radi fotografiu a fotobiznis. Z ľudí, ktorí vyštudujú fotografiu sa po destiatich rokoch živí čisto fotografiou možno 20% z nich.

7) Nikoho netrápi aké dobré známky ste mali v škole

Povedzme si to úprimne, keď pracujete ako fotograf na voľnej nohe, nikoho nezaujíma či ste študovali fotografiu a už vôbec nie aké ste mali známky. Škola je dobré miesto na to, aby ste zistili, kto ste ako fotograf. Fotografický obor je v tomto odlišný od ostatných v tom, ako sa ľudia najímajú a dostávajú sa k práci.

8) Životné potreby zrejme prehlušia vaše umelecké cítenie

Často študentov počujem hovoriť, ako by sa nikdy nepredali alebo ako nikdy nebudú fotiť nič iné ako to čo chcú. Pri týchto študentoch platí, že keď vyjdú zo školy, nepracujú v obore fotografie, ale fotia si iba pre seba popri práci. Druhou možnosťou je, že sa z nich stanú tí, ktorí sa predávajú najviac, za najmenej peňazí, berú všeky možné zákazky a celý čas na to iba nadávajú. Ak vám záleží na vašom umeleckom cítení viac ako na zarábaní peňazí – nefoťte komerciu.

9) Samotné fotografovanie je tá ľahšia časť

Po rokoch fotenia, propagácie, marketingu a podobne ste sa dostali k svojim prvým plateným zákazkám a vtedy si uvedomíte, že samotné fotenie je tá jednoduchšia časť. Zohnať prácu, udržať si ju a zároveň viesť biznis je tá ťažšia. Hlavne ak vám riadenie firmy nepríde úplne prirodzené.

10) Kariéru nerozbehnete len preto, že máte veľa priateľov na Facebooku

Poznám pár fotografov, ktorí celý svoj marketing stavajú na tom, že pridávajú fotky na Facebook. Áno, je to sranda a je to super, ale nepomôže vám to k práci komerčného fotografa. Potrebujete zistiť ako svoje fotografie dostať k fotoeditorom, art directorom a obchodníkom s umením – tak sa dostávate k práci. Mnoho z klientov pre ktorých fotím je totiž tak zaneprázdnených, že ani nie sú na Facebooku.

11) Dúfam, že ste si na škole spravili priateľov

Niekoľko prvých zákazok, ktoré som mal a rovnako niekoľko z mojich najlepších klientov boli ľudia, ktorých som stretol počas štúdia. Rovnako ako ľudia chodia na Harvard aby si spravili magisterský titul z obchodu a spoznali tam ľudí, ktorí im neskôr môžu pomôcť, rovnako je to aj s fotoškolami. Na každého komerčného fotografa v ročníku pripadá minimálne jeden fotoeditor a jeden obchodník s umením. V škole si spravte radšej kamarátov ako nepriateľov – môžu sa vám ešte zísť.

12) Propagácia – technológie sa menia, ale to čo chcete ľuďom povedať by sa nemalo

Keď príde čas na to, aby ste propagovali svoju prácu, nesústreďte sa na technológie – je jedno, či je to e-mail, facebook, twitter alebo nejaká iná novinka. Dôležitejšie ako spôsob doručenia je posolstvo, ktoré vaša správa nesie. Malo by byť jasné, stručné a dostať sa k tým správnym ľuďom.

13) Ak pracujete pomaly, život je náročný... ak ste zaneprázdnení, je to rovnaké

Zaneprázdnení fotografi sú občas radi za deň voľna, aby si mohli oddýchnuť a venovať sa nejakým osobným veciam. Často sa ale stáva, že ich deň voľna je rovnako náročný ako pracovný deň. Často si potrebujem počas dňa voľna spraviť revíziu, naplánovať ďalšie fotenia, stretnutia a podobne. Je to jedno – aj pomalší aj zaneprázdnení fotografovia makajú ako fretky. V našom obore je to často buď bieda a hlad alebo naopak kráľovská hostina a oboje má svoje výhody a nevýhody.

14) Z referencií si barák nekúpite

Keď začínate, ide vám hlavne o to, aby bola vaša práca publikovaná, aj keby to malo byť neplatené. Na chvíľu je to fajn, ale rýchlo si uvedomíte, že z toho veľa nemáte. Ako komerčný fotograf potrebujete svojou prácou zarábať, pokiaľ si nemyslíte, že je to váš osobný projekt, alebo že zarobíte na predaji fotografií do fotobánk neskôr.

15) Daniam neutečiete

Najhoršou vecou na kariére komerčného fotografa je sledovanie výdavkov, účtovníctvo, fakturácia a dane. Bodka.

16) Potrebujete najprv investovať, aby ste začali zarábať

Na rozdiel od spisovateľov, fotografi potrebujú k svojej práci výbavu. Keď začínate, väčšina peňazí ide do výbavy a budovania vašej firmy/biznisu. To zahŕňa samotný fotoaparát, objektívy, workshopy, webstránku, doménu a mnoho ďalších vecí. Keď si kúpite niečo, čo vám uľahčí prácu, je to dobrá investícia. Osobne by som ale najradšej odkladal všetky svoje zárobky. Bohužiaľ stále je potrebné niečo vylepšovať a obnovovať. Nezabúdajte na to, že môžete celkom slušne zarobiť aj na požičiavaní výbavy.

17) Nie všetci fotografi by mali byť komerčnými fotografmi

Ak sa nezvládate starať o chod vášho biznisu... a ak vás to nebaví, mali by ste zvážiť inú kariéru a fotografiu si nechať len ako umelecký koníček. Inak strávite celý život tým, že budete robiť dookola veci, ktoré vás nebavia. Robte to čo máte radi a buďte v tom dobrí.

18) Nikoho nezaujíma, čo si myslia vaši rodičia

Svoj život by ste mali prežiť podľa svojich predstáv a nie podľa predstáv vašich rodičov. Aj keď sa mi darilo menej, moji rodičia ma vždy podporovali v tom, čo ma bavilo, ale nie všetci rodičia sú takí. Ak vás niečo naozaj baví, choďte za tým – "aj cez mŕtvoly".


Zdroj: Internet
 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Laco62
2013-03-21 08:13:11
Dobrý článok. Ja som si do poslednej vety myslel, že Tomáš Muška prednáša fotografiu v Amerike . Dobré ráno
 
dilong77
2013-03-21 09:19:20
veľmi dobrý a trefný članok
 
j.a.r.o.
2013-03-21 09:37:04
Zmeňte názov na:

"18 rád pre študentov fotografie od Stevea Giralta"
 
HK
2013-03-21 10:02:44
clanok fajn, myslim ze vacsina bodov plati vseobecne v zivote. teda aj v inych oboroch, nie len vo fotografii.
 
marcus_labeo
2013-03-21 10:39:09
príspevok od: Laco62
Dobrý článok. Ja som si do poslednej vety myslel, že Tomáš Muška prednáša fotografiu v Amerike . Dobré ráno
Tiež som bol zo začiatku v tom, trklo ma to ale o niečo skôr, keď sa hovorilo o Clevelande ako o meste mimo diania; ak by článok písal Slovák, dal by zrejme slovenský príklad. Inak Cleveland čo si pamätám má asi 4x toľko obyvateľov čo naše hlavné mesto, takže zapadákov to je iba na americké pomery.
 
Laco62
2013-03-21 10:46:17
príspevok od: Marcel Rebro
Tiez mi to ako prve udrelo do oka ... zacal som citat a .... pozeram autora ... znovu citem ... pre istotu som preskroloval az dole ... Buenos dias
aspoň zme še pobavili
 
Tomáš Muška
2013-03-21 11:01:24
príspevok od: Laco62
Dobrý článok. Ja som si do poslednej vety myslel, že Tomáš Muška prednáša fotografiu v Amerike . Dobré ráno
že je to článok prevzatý od Stevea Giralta bolo uvedené v Perexe, ktorý je viditeľný na titulke... pôvodne to bolo aj na začiatku článku, ale nejaký škriatok v redakčnom systéme to buď zmazal alebo zabudol nahodiť...

ale tak aspoň ste sa pobavili
 
tHono
2013-03-21 11:52:52
podela mna je obsah dolezity,nie forma,prima clanok
 
Laco62
2013-03-21 14:55:32
príspevok od: Tomáš Muška
že je to článok prevzatý od Stevea Giralta bolo uvedené v Perexe, ktorý je viditeľný na titulke... pôvodne to bolo aj na začiatku článku, ale nejaký škriatok v redakčnom systéme to buď zmazal alebo zabudol nahodiť...

ale tak aspoň ste sa pobavili
Tomáš, veď ja som nič k obsahu nenamietal. Všetko je OK. Len som bol prekvapený (príjemne), že prednášaš fotografiu v USA . Zabudol som dodať: dobré ráno, Lacko
 
lilbunny
2013-03-21 17:10:32
ten "štatisticky" udaj ze cca 20% studentov fotografie sa po 10 rokoch tým aj živia je odkiaľ ? ja mám teda pocit, že je ich viac aspoň teda s tých lepších škôl kde tých študentov na semester zrovna veľa nieje a ak je to naozaj 20 tak to je bieda potom
 
WildSammy
2013-03-21 20:10:34
podľa mňa úpech dnešného fotografa je práve prezentácia na facebooku, ako aj webová prezentácia a platená reklama na google a facebook, plus na weboch pre cieľové skupiny a neustálne zviditeľnovanie svojej činnosti.. mám kamarátku - moja škola, ktorej prevažná väčšina klienteli je z faceboku a zaraba v priemere 2k€ mesačne len z ateliéru
 
total empty
2013-03-21 21:33:24
Ak nemáte záväzky, utečte zo Slovenska ! Tu chce každý prvotriednú robotu za pár drobných,ľudia sú závistlivy a malo kto ocení vašú prácu. Presadzujú sa veci-fotky-fotografi po známosti,nie podľa schopnosti. Každý vás chce odrbať.
Ja tu budúcnosť schopných ľudí nevidím, a úpadok nastal po nástupe Dzurindovej vlády a stále to ide dole. Ak nebudete mať kšefty v zahraničí, skončíte skôr ako sa stanete niekym.
 
slavmiro
2013-03-21 21:45:26
príspevok od: Marcel Rebro
Som fanúšikom ePhoto. Prináša nám (na SK pomery) jedinečný obsah. Držím palce portálu aj jeho redaktorom. Čo sa mi ale nepáči je mazanie príspevkov nikoho (podľa mňa) neporušujúcich pravidlá portálu.

Tu som konkrétne navrhol, aby pri prebraných / preložených článkoch bolo namiesto "Autor" uvedené "Preložil". Predišlo by sa tým nedorozumeniam. Myslím že rozdiel medzi autorom a prekladateľom je každému zrejmý.

Môj príspevok (predpokladám) Tomáš zmazal. A nie je to prvý krát, keď takto rieši pod svojimi článkami príspevky (úmyselne nepíšem kritiku), ktoré mu nie sú úplne po vôli. U iných autorov / redaktorov som sa s podobným prístupom nestretol (alebo som ho možno len nepostrehol) ...
Pamatam co si pisal, vyhlasujem trophy, kto si spomenie na nejaky T. clanok bez nejakeho failu?

Vcera sme si v ramci hodiny otazok a odpovedi na FK prebrali fotoporfolio HUGO agency, aj pod tym clankom bola diskusia (neporusujuca zakladne pravidla) a uz nie je, RIP.
 
slavmiro
2013-03-21 21:55:26
príspevok od: total empty
Ak nemáte záväzky, utečte zo Slovenska ! Tu chce každý prvotriednú robotu za pár drobných,ľudia sú závistlivy a malo kto ocení vašú prácu. Presadzujú sa veci-fotky-fotografi po známosti,nie podľa schopnosti. Každý vás chce odrbať.
Ja tu budúcnosť schopných ľudí nevidím, a úpadok nastal po nástupe Dzurindovej vlády a stále to ide dole. Ak nebudete mať kšefty v zahraničí, skončíte skôr ako sa stanete niekym.
uff, velice povrchne zhodnotenie situacie. Jasne, za vsetko moze On, potom LenOn, pred tym nejaky pepik. Utiekol si, alebo mas nejake ine referencie na super uspech slovaka v zahranici? Ja mam dost referencii praveo neuspechu vonku na x-nasobne viac referencii o uspechu doma, mozem zacat aj od seba. A to nezavisle od remeselnikov Kovac, Schuster a Gasparovic a agendy okolo.
 
Marcel Rebro
2013-03-21 21:57:57
príspevok od: slavmiro
Pamatam co si pisal, vyhlasujem trophy, kto si spomenie na nejaky T. clanok bez nejakeho failu?

Vcera sme si v ramci hodiny otazok a odpovedi na FK prebrali fotoporfolio HUGO agency, aj pod tym clankom bola diskusia (neporusujuca zakladne pravidla) a uz nie je, RIP.
Skus ma raz pozvat na hodinu otazok a odpovedi FKGA. Niekedy mam pocit, ze na niektore odpovede nie su otazky

Co sa HA tyka (necital som) ... platiaci inzerent (zadavatel PR clanku) ma (podla mna) plne pravo ziadat zatrhnut / zmazat diskusiu ... netvrdim ze je to (pre neho) prospesne, ale co si zaplatil to ma ...
 
Marcel Rebro
2013-03-21 22:06:35
príspevok od: total empty
Ak nemáte záväzky, utečte zo Slovenska ! Tu chce každý prvotriednú robotu za pár drobných,ľudia sú závistlivy a malo kto ocení vašú prácu. Presadzujú sa veci-fotky-fotografi po známosti,nie podľa schopnosti. Každý vás chce odrbať.
Ja tu budúcnosť schopných ľudí nevidím, a úpadok nastal po nástupe Dzurindovej vlády a stále to ide dole. Ak nebudete mať kšefty v zahraničí, skončíte skôr ako sa stanete niekym.
Ta pohryzla tomatitova skakavka?
 
total empty
2013-03-21 22:07:15
príspevok od: slavmiro
uff, velice povrchne zhodnotenie situacie. Jasne, za vsetko moze On, potom LenOn, pred tym nejaky pepik. Utiekol si, alebo mas nejake ine referencie na super uspech slovaka v zahranici? Ja mam dost referencii praveo neuspechu vonku na x-nasobne viac referencii o uspechu doma, mozem zacat aj od seba. A to nezavisle od remeselnikov Kovac, Schuster a Gasparovic a agendy okolo.
Všeobecne je podnikanie ťažké na Slovensku, bez perspektívy, je tu slabá kupná sila obyčajných ľudí. Ťažko predať, a už nehovorím o nekalej konkurencií a tunelároch či iných rozkradačoch. Jenoducho to tu na Slovensku nefunguje.Vrať sa do reality a pozri sa koľko slovákov pracuje v zahraničí,koľká inteligencia nám uniká preč. Prečitaj si občas časopis život, tam veľmy často píšu o slovákoch a ich úspechoch na zahraničných trhoch. Po 20 rokoch podnikania v rôzných oblastiach som skeptický.
 
slavmiro
2013-03-21 22:11:09
príspevok od: total empty
Všeobecne je podnikanie ťažké na Slovensku, bez perspektívy, je tu slabá kupná sila obyčajných ľudí. Ťažko predať, a už nehovorím o nekalej konkurencií a tunelároch či iných rozkradačoch. Jenoducho to tu na Slovensku nefunguje.Vrať sa do reality a pozri sa koľko slovákov pracuje v zahraničí,koľká inteligencia nám uniká preč. Prečitaj si občas časopis život, tam veľmy často píšu o slovákoch a ich úspechoch na zahraničných trhoch. Po 20 rokoch podnikania v rôzných oblastiach som skeptický.
Takze referencie = tyzdennik zivot? Ked nejde karta podnikania, su tu verejne sluzby ci zamestnanecke pozicie. Hm?
 
Marcel Rebro
2013-03-21 22:11:34
príspevok od: total empty
Všeobecne je podnikanie ťažké na Slovensku, bez perspektívy, je tu slabá kupná sila obyčajných ľudí. Ťažko predať, a už nehovorím o nekalej konkurencií a tunelároch či iných rozkradačoch. Jenoducho to tu na Slovensku nefunguje.Vrať sa do reality a pozri sa koľko slovákov pracuje v zahraničí,koľká inteligencia nám uniká preč. Prečitaj si občas časopis život, tam veľmy často píšu o slovákoch a ich úspechoch na zahraničných trhoch. Po 20 rokoch podnikania v rôzných oblastiach som skeptický.
Skus podnikat v jednej a nie v roznych ... a bud optimista. Alebo zbal kufre a bez do Spanielska oberat pomarance ...
 
slavmiro
2013-03-21 22:22:03
príspevok od: Marcel Rebro
Skus podnikat v jednej a nie v roznych ... a bud optimista. Alebo zbal kufre a bez do Spanielska oberat pomarance ...
Ci uklizet po PL/UA plumberoch
 
total empty
2013-03-21 22:23:51
príspevok od: Marcel Rebro
Ta pohryzla tomatitova skakavka?
Aj ja som bol v rôzných sférach na výslni a potom som padol na dno,veľakrát a potom ťa to prestane baviť. 3roky sa vážnejšie zaoberám fotením. A keď máš záväzky,ťažko je lietať niekde za zákazkamy-myslím iný kraj,štát, keď všade som ešte nikto. Fakt je ten ,že robím všetko možné aby som prežil,vôbec to nemá nič spoločne z foto&video.
Občas mám pocit,že všetko je zbytočné, jednoducho je ťažko sa predať za rozumnú cenu.
Ak ti kšefty idú,je to fajn, aj mne išli, a celým svetom hýbu peniaze len na Slovensku ich niet,bohužial.
 
Marcel Rebro
2013-03-21 22:30:36
príspevok od: total empty
Aj ja som bol v rôzných sférach na výslni a potom som padol na dno,veľakrát a potom ťa to prestane baviť. 3roky sa vážnejšie zaoberám fotením. A keď máš záväzky,ťažko je lietať niekde za zákazkamy-myslím iný kraj,štát, keď všade som ešte nikto. Fakt je ten ,že robím všetko možné aby som prežil,vôbec to nemá nič spoločne z foto&video.
Občas mám pocit,že všetko je zbytočné, jednoducho je ťažko sa predať za rozumnú cenu.
Ak ti kšefty idú,je to fajn, aj mne išli, a celým svetom hýbu peniaze len na Slovensku ich niet,bohužial.
Nuž ... neviem posúdiť čo je výslnie a čo dno ... nebol som (podľa mňa) ani na jednom ani na druhom. 25 rokov podnikám / pôsobím v tej istej oblasti.

Síce postupne na iných leveloch, ale v zásade je to stále to isté. Popri tom sa "hrám" (viac či menej úspešne) aj v iných oblastiach. Medzi nimi je aj foto.
 
total empty
2013-03-21 23:05:59
príspevok od: Marcel Rebro
Nuž ... neviem posúdiť čo je výslnie a čo dno ... nebol som (podľa mňa) ani na jednom ani na druhom. 25 rokov podnikám / pôsobím v tej istej oblasti.

Síce postupne na iných leveloch, ale v zásade je to stále to isté. Popri tom sa "hrám" (viac či menej úspešne) aj v iných oblastiach. Medzi nimi je aj foto.
Slovensko neni len Bratislava. Dnes bolo v správach,že slováci patria medzi najchudobnejších zo 17 krajin EU,čo môžem potvrdiť. ...a všade je konkurencia.A výslnie ako DJ, ak 300 ľudí len na parkete totálne ovládaš a manipulujuš z nimi a doslova tancujú ako ty pískaš a ešte ti zato zatlieskajú a poďakujú. Psychicky ich cez hudbu ovladneš a na konci , keď hudba prestane hrať, robíš len krátky skreč na vinyle a rytmicky ho opakuješ a oni tancujú ďalej,dočista v tranze a jedná sa o klasické komerčné diskotéky,nie feťacké underground party. Lenže občas ti plány prekrížia rodiné záležitosti či tragédie a všetko sa zmení.
Podnikateľské prostredie sa zmenilo a občas je lepšie nerobiť nič ako robiť a prerobiť, alebo sa zadlžiť. Preto si dvakrát rozmyslím do čoho sa pustím, a hore je pekne popísané aké sklamanie zažijú študovaní ktorí začnu v realite podnikať,bohužial je to tak vo všetkých sférach biznisu, tu nikto nemá záujem na zaškoleni noveho pracovníka,rovno ťa vrhnú do stredu kolotoča práce a o týždeň-dva ti povedia čau, čiže skôr ako sa zorientuješ. Aj na kamion-medzinárodnu dopravu- chceju len 30 ročného vodiča z 20-ročnou praxou ktorý ovláda aspoň tri cudzie jazyky.
V globále je podnikanie na Slovensku choré-malé a stredné, a nové dane a odvody ťa zruinuju.
Žiadny mudrlant v parlamente nič poriadne nevymyslý, len hovadinu, a že vraj na ozdravenie ekonomiky a podnikateľských subjektov.20% nezamestnanosť je len slabý odhad, v skutočnosti je to viac, a koľko ľudí robí v zahraničí-tam platia dane a odtial im príde dôchodok, dokonca majú aj dvojitú národnosť.
Jedine čo ozdravý a naštartuje našu ekonomiku je znárodnenie energetických závodov a totálne zlacnenie energií. Inak o pár rokov budeme rovný hociktorej banánovej republike v Afrike.
Videl si teraz ako verbovali naších mladých medikov do Nemecka? A tu prídu ukrajinci,rumuni a černosi...lacná pracovná sila.
Ak obyčajný ľudia nemajú peniaze,môžeš sa postaviť aj na hlavu a doniesť im modré z neba.Aj tak ti to bude ****platné.
 
WildSammy
2013-03-21 23:13:08
príspevok od: total empty
Slovensko neni len Bratislava. Dnes bolo v správach,že slováci patria medzi najchudobnejších zo 17 krajin EU,čo môžem potvrdiť. ...a všade je konkurencia.A výslnie ako DJ, ak 300 ľudí len na parkete totálne ovládaš a manipulujuš z nimi a doslova tancujú ako ty pískaš a ešte ti zato zatlieskajú a poďakujú. Psychicky ich cez hudbu ovladneš a na konci , keď hudba prestane hrať, robíš len krátky skreč na vinyle a rytmicky ho opakuješ a oni tancujú ďalej,dočista v tranze a jedná sa o klasické komerčné diskotéky,nie feťacké underground party. Lenže občas ti plány prekrížia rodiné záležitosti či tragédie a všetko sa zmení.
Podnikateľské prostredie sa zmenilo a občas je lepšie nerobiť nič ako robiť a prerobiť, alebo sa zadlžiť. Preto si dvakrát rozmyslím do čoho sa pustím, a hore je pekne popísané aké sklamanie zažijú študovaní ktorí začnu v realite podnikať,bohužial je to tak vo všetkých sférach biznisu, tu nikto nemá záujem na zaškoleni noveho pracovníka,rovno ťa vrhnú do stredu kolotoča práce a o týždeň-dva ti povedia čau, čiže skôr ako sa zorientuješ. Aj na kamion-medzinárodnu dopravu- chceju len 30 ročného vodiča z 20-ročnou praxou ktorý ovláda aspoň tri cudzie jazyky.
V globále je podnikanie na Slovensku choré-malé a stredné, a nové dane a odvody ťa zruinuju.
Žiadny mudrlant v parlamente nič poriadne nevymyslý, len hovadinu, a že vraj na ozdravenie ekonomiky a podnikateľských subjektov.20% nezamestnanosť je len slabý odhad, v skutočnosti je to viac, a koľko ľudí robí v zahraničí-tam platia dane a odtial im príde dôchodok, dokonca majú aj dvojitú národnosť.
Jedine čo ozdravý a naštartuje našu ekonomiku je znárodnenie energetických závodov a totálne zlacnenie energií. Inak o pár rokov budeme rovný hociktorej banánovej republike v Afrike.
Videl si teraz ako verbovali naších mladých medikov do Nemecka? A tu prídu ukrajinci,rumuni a černosi...lacná pracovná sila.
Ak obyčajný ľudia nemajú peniaze,môžeš sa postaviť aj na hlavu a doniesť im modré z neba.Aj tak ti to bude ****platné.
ludia tie peniaze maju, len skusaju, tak im netreba dovolit skusat a vypytat si tolko, na kolko hodnotis sam seba, svoju pracu a premrhany cas.. slovensko mi zacina pripominat zahranicie, kde ceny sluzieb su uplne inde ako na slovensku, ale tie ceny pojdu aj u nas postupne hore a ludia si budu musiet zvyknut.. je to aj otazka inflacie a ako som pisal o par prispevkov vyssie su aj ludia, ktorym sa tu dari.. zahranicie nie je spasa a nie je to len tak odist niekam a zacat tam podnikat.. viem to pretoze mam kopec kamaratiek v zahranici a som s nimi v neustalom kontakte a zo zvedavosti som sa samozrejme pytal na veci, ktore boli spojene s podnikanim v zahranici.. navyse tam mas vyssie naklady na zivobytie.. problem je v nasej Slovenskej nature.. to je asi tak vsetko
 
Amen
2013-03-25 15:16:26
príspevok od: WildSammy
ludia tie peniaze maju, len skusaju, tak im netreba dovolit skusat a vypytat si tolko, na kolko hodnotis sam seba, svoju pracu a premrhany cas.. slovensko mi zacina pripominat zahranicie, kde ceny sluzieb su uplne inde ako na slovensku, ale tie ceny pojdu aj u nas postupne hore a ludia si budu musiet zvyknut.. je to aj otazka inflacie a ako som pisal o par prispevkov vyssie su aj ludia, ktorym sa tu dari.. zahranicie nie je spasa a nie je to len tak odist niekam a zacat tam podnikat.. viem to pretoze mam kopec kamaratiek v zahranici a som s nimi v neustalom kontakte a zo zvedavosti som sa samozrejme pytal na veci, ktore boli spojene s podnikanim v zahranici.. navyse tam mas vyssie naklady na zivobytie.. problem je v nasej Slovenskej nature.. to je asi tak vsetko
daj si prosim ta do googlu priemerne platy vo svete/europe atd. potom sa pozri na ebay a sleduj niektore veci za aku cenu sa predavaju v zahranici. Kazdy by tu len kradol a klamal, nema to cenu. Hned ako dostudujem idem prec. Na co sa budem tuto dret ked inde dostanem za rovnaku robotu 3x viacej a este ma to tam aj viacej bude bavit. Mam rodinu v Bruseli, bol som tam, videl som to.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia