Hore

3D pohľadnice

K tomuto článku ma inšpirovala návšteva Prahy (pri príležitosti predstavenia Nikon D3x), kde sme s Julom zbadali na stanici stojan s ručne vyrobenými 3D pohľadnicami v retro štýle. Jula zaujali hlavne tie so sporo odetými kráskami z minulého storočia. :) 

Ale veď iné 3D tam ani neboli! :) (Julo) 

Keď som v minulosti fotografoval Prakticou, mal som aj steroskopický adaptér a stereofotografia ma veľmi bavila. Očividne zaujala aj Jula.

Šéfredaktor ephoto.sk obdivuje retro akty. :) 
Foto: Karol Srnec

3D pohľadnica - v prednej časti je optika pre pozorovanie dvoch obrazov. 
Foto: Karol Srnec

Starý stereoskopický obrázok. 
Zdroj: University of Colorado, Boulder

Stereoskopický obraz zažíval začiatkom minulého storočia veľkú popularitu. Výrobcovia sa predháňali v ponuke stereo fotoaparátov. V Československu bola populárna Stereomikroma, z ktorej zábery sa prezerali na stereokotúčikoch.

Zo Sovietskeho zväzu sa dovážal stereoskopický adaptér SKF-1, určený pre filmové zrkadlovky. Nasadil sa na základný objektív a na jedno políčko premietal dva obrazy. Snímalo sa na inverzný film (diapozitív). Stereoskopický obraz sa prezeral pomocou nástavca nasadeného na adaptér, do ktorého sa vkladal „stereodiák" v rámiku. Po „Nežnej revolúcii" sa adaptér objavoval v bazároch pravidelne, dnes ho zoženiete už len na internete. Použiteľný je aj s digitálnymi zrkadlovkami.

Po lomografii, infrafotografii a pinhole fotografii je stereofotografia ďalším z odborov fotografie, ktoré si získavajú čoraz viac priaznivcov. Tí majú aj svoje stránky a práve internet je hybnou silou, prostredníctvom neho sa postupy na stereosnímanie šíria po celom svete.

Sovietsky adaptér SKF-1 sa jednoducho namontuje na filtrovú obrubu objektívu.

Najrozšírenejšie sú dve techniky. Vždy sa ide o dva zábery tej istej scény z rôzneho stanovišťa. Prístroj sa pri snímaní druhej fotografie posunie približne o vzdialenosť medzi očami. Ľudský mozog si vytvára priestorový obraz z dvoch rozdielnych pohľadov na scénu. Stereoskopická fotografia zachytáva práve rozdielne obrazy. Rozdiel je v tom, akým spôsobom sa nasnímaný obraz prezentuje ľudskému oku.

Prvá technika prezentácie spočíva v tom, že sa každému oku izolovane ukáže jeden z obrazov, pričom sú fotografie posunuté o vzdialenosť medzi osami očí.

Pri druhej prezentácii sa pomocou softvéru vyrobí z dvoch záberov jeden, tzv. anaglyf, kde je stereoskopicky obraz farebne rozložený pre každé oko. Pre sledovanie fotografie sú potrebné okuliare s farebnými filtrami, pre každé oko iná farba. Obraz môžeme pozorovať na monitore alebo vytlačený na papieri.

Tvorba stereoskopického obrazu (Anaglyfu) v programe Zoner Photostudio.
V balení verzie Professional sú aj okuliare potrebné na pozeranie.

Okuliare potrebné na prezeranie anaglyfov.

Prekrásny anaglyf z misie Apollo 17 zobrazuje mesačnú buginu Lunar Rover, v pozadí pristávací modul.
Foto: Eugene A. Cernan, NASA, anaglyf: Erik van Meijgaarden  

 

Vyskúšajte si simulátor pristátia na mesiaci: www.apolloarchive.com

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
IR_photo
2009-02-04 11:52:21
krabica s kotúčikmi by sa u nás určite niekde našla...ako malý chlapec som dlho a rád pozeral na ´stereodiáky´ s manualnym optickym ´projektorom´ ... myslim, ze tento odbor ma vyrazne ovplyvnil vo vnimani fotografie :)
 
IR_photo
2009-02-04 12:13:27
diky Karol za clanok, prikladam par ilustracnych fotiek: 1.adapter SKF-1 + hellios 58mm 2.a 3. stereozabery
Zdroj: teleoscope.blogspot.com
 
PolloK
2009-02-05 00:23:22
Pre tych z nas co mame iba ´jednoocku´ tu mam typ ako si vytvorit staticke 3D foto na makrostative, alebo len tak na stole z dvoch zaberov kde jeden je posunuty priblizne o 6-7 cm do strany..
 
marianz
2009-02-05 09:04:28
Veru nie je problem ani s obycajnym jednym fotakom. S trochou cviku nie je problem robit 3D fotky, napr. tato bola z dvoch miest vzdialenych mozno aj 100m a robenych za letu. :-)
 
filios
2018-07-06 22:58:29
Meoskop je kopiou Viewmaster.
 
Marek Vančo
2018-07-09 20:30:38
Toto som skúšal robiť v roku 1998. Ak je objekt ďaleko, stačí fotiť jeným foťakom a posunúť sa o cca 5 metrov do strany a urobiť druhú fotku. A potom už len v editore vymazať jeden kanál a na druhej fotky dva zvyšné kanále. A nastaviť 50% priesvitnosť dvoch vrstiev nad sebou.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia