Hore

Nemôžete mať všetko hneď

Tak trochu životopis, tak trochu príbeh digitálnej fotografie. Keď sa teraz pozriete do môjho profilu, alebo na moju stránku, nájdete tam informácie o mojom technickom vybavení. Nejeden z vás takmer pukne závisťou, v portfóliu mám samé skvostné objektívy. Neprišiel som k ním zo dňa na deň. Trvalo takmer 20 rokov, kým som sa dostal k takejto výbave.

Keď som ja začínal, o fotografii a technike som toho vedel málo. Bola úplne iná situácia. Málo tovaru, málo informácii. Ale poďme pekne od začiatku. Dúfam, že sa pobavíte, ale aj poučíte.

Prvý kontakt


Certo KN 35, náš rodinný fotoaparát Made in DDR.

Ak nerátam občasné cvaknutie rodinným hľadáčikovým fotoaparátom východonemeckej produkcie Certo KN 35, keď som chodil na základnú školu, tak k foteniu som sa začal dostávať na strednej škole. No musím priznať, že na základke som bol raz v školskej fotokomore. Mojim prvým fotoaparátom bol úplne netypický ruský špión Kiev 30, na 16 mm film. Bavilo ma fotiť? Nie, vtedy som chcel foťák aby som si z televízora odfotil Pontiac Trans Am, známy pod menom K.I.T.T. zo známeho seriálu Knight Rider. Vtedy som veľa kreslil a chcel som si nakresliť aj tento športiak. Fotky sa podarili a tým skončilo moje prvé a veľmi krátke fotografické obdobie.


Kiev 30, môj prvý fotoaparát. Filmy som potme strihal v kúpeľni a vkladal do kazetiek.

Nasledovalo zaujímavé obdobie vzdelávania. Okrem toho, že som veľa kreslil, tak som bol aj knihomoľ. Čítal som keď som jedol, vo vani, na záchode, keď som si zaväzoval šnúrky, jednoducho stále. V knižnici som bol ako doma. Bolo prakticky jedno, čo som čítal. Hlavane, že to boli písmenká a obrázky. Kamarát mi daroval niekoľko ročníkov časopisu Československá fotografie. Prečítal som ich od A po Z, len z čistej zvedavosti a vrodeného knihomoľstva. Nasal som do seba informácie o základoch fotografie, o tom ako fototechnika funguje a aké ma funkcie, ako sa vyvolávajú fotky, . Som technický typ a tak ma fascinovalo, ako sú tie objektívy a foťáky stavané, koľko majú rôznych funkcii. Spätne si uvedomujem aké bolo toto obdobie dôležité. Aj keď som sa vtedy fotografii nevenoval, nasal som do seba potrebnú teóriu, ktorú som zužitkoval neskôr.

Druhá etapa (ktorá sa ukáže neskôr ako veľmi dôležitá)


Lomo LC-A sa pokazilo pomerne skoro. Po rokoch, keď prišla Lomografia, nechal som ho opraviť a predal.

Prišlo druhé fotografické obdobie. Fotografia ma stále nezaujímala, ale ako stredoškolák som chcel mať fotky z brigády a výletov. Rodinný fotoaparát doslúžil a keď som chcel fotky, musel som kúpiť nový. Vybral som si Lomo LC-A, Stál 680 KČS. Tak som sa stal “lomografistom” dávno pred tým, ako Lomografia vznikla. Aby ste vedeli, aký som bol vtedy blbý prezradím vám svoju prvú skúsenosť s týmto fotoaprátom. Prišiel som z obchodu domov, vložil batérie a film, zapol fotoaparát odsunutím krytky, pretočil film a stlačil spúšť. Tá sa ale ani nepohla a nemohol som vôbec odexponovať. Šrot sovietsky! Poďho do predajne reklamovať. Predavač zobral Lomo do ruky, ukázal mi, že mám krytku odsunúť až na doraz a potom bude spúšť odblokovaná. Urobil som zo seba riadneho hlupáka. Predavač si o mne pomyslel to, čo ja stokrát, keď som sa dostal po rokoch na druhú stranu pultu. Lomo som si ale príliš neužil a po pár filmoch sa pokazilo už naozaj a vlastne som zistil, že fotoaparát ani nepotrebujem. Tak skončilo druhé fotografické obdobie. Počas neho som ale ešte dva, pre mňa nezabudnuteľné okamihy spojené s fototechnikou. Spolužiak z priemyslovky doniesol dva krásne farebné prospekty na Canon T70 a T90. Ešte pár rokov mal vládnuť komunizmus a tak boli tieto prospekty veľkou vzácnosťou. Ako budúcemu konštruktérovi a teda technicky zdatnému puberťákovi sa mi tieto Canony zdali neuveriteľne atraktívne. V našich končinách prevládali sovietské, české a dederónske fotoaparáty často podpriemernej kvality. Oproti ním vyzerali Canony ako fotoaparáty zo Sci-Fi. Futuristický dizajn, displej, motorické prevíjanie, množstvo funkcii. Ešte stále ma fotografovanie nijak zvlášť nezaujímalo, ale tá technika sa mi bohovsky páčila. Druhú etapu som dorazil na vlastnej stužkovej, kde som chcel fotografovať. Ani neviem prečo, keď sme mali objednaného fotografa. Lomo bolo pokazené a tak som si od susedy požičial fotoaparát Vilia a manuálny blesk, ktorý sa napájal z 220V siete. Bola to makačka, všetko v manuále a po každom zábere nabiť blesk zo zásuvky. Na počudovanie fotky vyšli dobre. Vďaka ti Československá fotografie!

Odteraz som amatérskym fotografom

Strednú školu som dokončil, letmo som skúsil aj vysokú, aby som počas Nežnej revolúcie zistil, že komunistickú minulosť z nášho vzdelávania tak skoro neodstránia. Po období bez práce som nastúpil v Slovnafte, našiel si priateľku a s ňou sme začali chodiť na dovolenky. No a z dovoleniek sme chceli fotografie. To je jeden z najčastejších dôvodov, prečo si kúpiť fotoaparát. Lomo bolo “kaput”, moje fotografické ambície boli skromné a ja som sa vybral do bývaleho Prioru, kde som kúpil mne cenovo dostupný kompakt. Jeden z prvých, ktorý sa tu dal kúpiť. Stál 2 300 KČS, čo bol môj mesačný plat a bol to príšerný šrot. No name značka Concord, model bielej farby s fixfocus objektívom, vstavaným bleskom a motorovým prevíjaním filmu. Pri prezeraní fotografií z prvej dovolenky v Tatrách my bolo jasné, že kvalita fotografií je mizerná. Neostrosť, vinetácia, posunuté farby, expozícia od buka do buka. Spätne si uvedomujem, že tento fotoaparát by dnes bol super na lomografiu. Kompozícia nebola ale zlá, to sa musím trochu pochváliť. Chodil som do Ľudovej školy umenia a potom študoval Priemyselný dizajn, takže skúsenosti z výtvarného umenia boli dobrým základom pre fotografovanie. V tomto som dostal do vienka trochu talentu (sudičky to ale nepreháňali). Bolo jasné, že ak chcem mať dobrú nielen kompozíciu ale aj technickú kvalitu, musím zmeniť fotoaparát. Poučený z časopisov, rozhodol som sa nasporiť na zrkadlovku.

Moja prvá zrkadlovka


Praktica BMS, výborná na učenie.

Ako munkáš (robotník) som mal plat malý a tak som si mohol dovoliť len fotoaparát z druhej ruky. Navštívil som bazár v jednej z bratislavských fotopredajní a kúpil si ojazdenú Prakticu BMS so záklaďákom Prakticar 50/1,7. Bol to čisto manuálny fotoaparát so vstavaným expozimetrom. Ručné prevíjanie filmu, ručné nastavovanie expozície, žiadna poloautomatika ani automatika. Zaostrovanie takisto manuálne. Výborný fotoaparát, ktorý ma prinútil oprášiť svoje vedomosti získané z časopisov a kníh. V tej dobe sa stále ešte fotilo na čiernobiely film. Kúpil som si aj nejaké farebné filtre, jednoduchý blesk, statív “made in rozsypsa” a neskôr aj jeden z mála zoomov 70-200. S týmto fotoaparátom som sa naučil to najhlavnejšie, pracovať s expozičným trojuholníkom, ostrením, pracovať s hĺbkou ostrosti a využívať blesk nastavovaný tiež manuálne.

Prechádzam na autofokus


Bola to tak trochu náhoda, že som si na prvý pokus vybral tento výborný Canon EOS 100.

Praktica fotila výborne, ale manuálne zaostrovanie bolo pre mňa pomalé a keďže mám rád modernú techniku, túžil som po niečom technicky vyspelejšom. Ani neviem ako, ale nasporil som zo svojho skromného platu 16 000,- Sk, na tú dobu pre mňa strašné peniaze. Peniaze som mal, ale problémom bol fotoaparát. Uprostred 90-tych rokov, keď ste vkročili do predajne fototechniky, na policiach sa krčilo pár foťáčikov, najmä kompaktov a jedna-dve mechanické zrkadlovky. To čo som chcel ja, o tom ledva písali časopisy, nieto, aby ste na to natrafili v obchode. Pritom na “západe” boli obchody plné moderných AF zrkadloviek.  U nás ste si mohli objednať AF zrkadlovku za príšerne vysokú cenu, minimálne 2x prekračujúcu môj rozpočet. Bazárová ponuka bola väčšia ako ponuka nového tovaru, ale AF zrkadlovky by ste tam hľadali márne. Raz sa však na mňa usmialo šťastie, pri jednej mojej potulke po bratislavských predajniach som ho zbadal. Uprostred poloprázdnych políc svietil Canon EOS 100. Autofokusová zrkadlovka strednej triedy, 3 obr./s, vstavaný blesk, stavový displej, objektív 28-80 USM s rýchlym a tichým ostrením. Splnenie môjho sna (ba viac) a presne za 16 000,-. Prakticu som predal na inzerát a začal som si vychutnávať komfort modernej zrkadlovky.

Z operátora strojovne som prešiel do novín ako grafik. Spoznal som nového kolegu, ktorý tiež fotil a občas sme spolu niekam vyrazili. EOS bol fantastický a nenašiel som na ňom jedinú chybičku. Mal som šťastie, že sa nejednalo o najlacnejší model a preto disponoval pokročilými funkciami, ktoré som sa mohol naučiť a využívať. Dobrá kúpa sa mi potvrdzovala aj keď som ho porovnával s kamarátovým Nikonom F801, ktorý bol hlučný a pomalý. Po čase ma ale nadšenie prešlo. Fotoaparát za to nemohol, na vine bola situácia na našom trhu. Canon tu nemal zastúpenie a keď som túžil po ďalšom objektíve a externom blesku, nevedel som ich zohnať. Neobjavil som v obchodoch ani nové a ani použité príslušenstvo pre Canon EOS.

Ako som sa stal Minolťákom


Minolta Dynax 9xi, neprekonateľný dizajn a ešte neprekonatelnejšia cena (apoň tej mojej).

Lepšie na tom bola Minolta, ktorá tu mala oficiálne zastúpenie a vtedy sa jej darilo. Canonik putoval do bazáru, čo bol zlomový okamih, pretože som sa zoznámil s majiteľom predajne. Dozvedel sa, že pracujem ako grafik a začal využívať moje služby v tejto oblasti. Až raz potreboval niekoho na záskok do obchodu a ja som sa na to podujal. Jedného dňa som sa postavil za pult ako predavač a začal som predávať fotoaparáty. Teraz sa ukázala moja sčítanosť, poznal som všetky fotoaparáty a nemal som problém ich zákazníkom predviesť, pri predaji som mal problémy len s obsluhou pokladne.

To bola moja prvá krátka skúsenosť s predajom fototechniky, naďalej som pracoval ešte niekoľko rokov ako grafik. Plat bol lepší a ja som k peniazom za Canon niečo doložil a rozhodol som sa kúpiť zrkadlovku od Minolty. Neďaleká Viedeň bola dostupnejšia, než pred pár rokmi a tak som zamenil korunky za šilingy a vyrazil na nákupy. Viedenské obchody boli plné techniky, ktorú som poznal len z časopisov. Vytipovaný som mal model Dynax 7xi, niečo ako dnešný Nikon D90. Usmialo sa na ňa šťastie a v jednom obchodnom dome som uprostred konfekčného oblečenia zbadal skrinku s pár foťáčikmi, kde som obajvil profesionálnu Minoltu Dynax 9xi. Niektoré jej parametre udivujú dodnes, napr. 1/12 000 s, x-sync 1/300 s, či programovanie pomocou čipových kariet. No a cena fantastická! Kedže sa jej nevedeli zbaviť, podľa cenoviek na krabici ju postupne zlacňovali z 20 000,- až na 6 000,- šilingov. Šiling bol približne 3 koruny. Mal som pri sebe 10 000,- šilingov a tak som si k fotoaparátu dokúpil ešte aj objektív Sigma AF 28-105/3,5-5,6. Karol, ty si fotil Sigmou? A nie jednou! Originálne objektívy boli dvojnásobne drahé, o Tamrone a Tokine nikto u nás ani nepočul. Sigma bola jedinou voľbou pre nás menej majetných. Začalo moje minolťácke obdobie. Rok za rokom som dokupoval príslušenstvo. Sigmu AF 75-300 APO macro, Minoltu AF 50/1,7, Sigmu AF 105/2,8 Macro, Tokinu AF 20-35, blesk 5400HS. Niečo nové, niečo z bazáru. Minolta sa stala mojou srdcovkou a Sigma nočnou morou. Zakaždým, keď som si kúpil novšiu zrkadlovku, Sigmy nechceli na nej ostriť (až na makráč). Minolty som používal až do príchodu digitálnych zrkadloviek. Mal som zrkadlovky autofokusové (Dynax 700 si, Dynax 7), aj manuálne (EX-1, X-700), dokonca aj dvojokú zrkadlovku Autocord. V tom čase som ako grafik pracoval aj na rôznych fuškach a to aj pre jednu známu cestovku. Tá napokon využila moje fotografické schopnosti a za dovolenku zdarma som im dodával fotografie z ich destinácií. Ak spätne na toto obdobie spomínam, nebol som bohvieaký fotograf, ale zrkadlovku mal málokto. Fotil som na čiernobiely aj farebný negatív a aj na diapozitív. V obchodoch pribúdali značky aj technika, poličky sa plnili desiatkami filmových kompaktov a zrkadloviek. Náš trh sa prebudil a začal konkurovať tomu zahraničnému. Boli to zlaté časy analógu.

Prvý kontakt s digitálom

Dá sa povedať, že patrím medzi pionierov digitálnej fotografie na Slovensku. V redakcii sme mali prvý komerčne dostupný digitál Logitech, s rozlíšením 640x480 bodov a čiernobielym výstupom, ale urobil som s ním možno prvú digitálnu fotku použitú v novinách. Po tejto hračke sa ale objavili prvé digitály, ktoré už vyzerali ako normálny fotoaparát, a ktoré sa začali predávať vo fotoobchodoch. Najmä Olympusy Camedia. Nejak som začal tušiť, že toto je budúcnosť fotografie. Určite aspoň pre mňa. Rýchlo som pochopil výhody digitálneho spracovania obrazu. Pomohlo mi, že som ako grafik fotky skenoval a digitálne upravoval. Pracoval som s nimi, keď ostatný ani netušili, čo to digitálna fotografia je a pojmy ako JPG, DPI, rozlíšenie a pod. boli úplne neznáme.

V týchto začiatkoch digitalizácie som zmenil zamestnanie a stal sa predajcom fototechniky na plný úväzok. Prvé digitály nemali uspokojivé parametre a dupľovane cenu. Kompakty a ultrazoomy ale časom dobili trh. Objavili sa prvé digitálne zrkadlovky a mne bolo jasné, že analógová éra pomaly, ale isto končí. Mal som nos na takéto zlomové situácie a keď si mnohí mysleli, že na digitál nikdy nesiahnu, ja som tušil, že k opaku dôjde rýchlejšie ako by ktokoľvek predpokladal. V tom momente som predal celú výbavu, peniažky odložil bokom a čakal. Canon predstavil EOS 300D, prvú amatérsku digitálnu zrkadlovku v cene pod 50 000,- Sk, akúsi magickú hranicu. Mňa ale táto “buchta” s príšerným seťákom príliš neoslovila. Minolta mlčala, aj keď mala v ponuke krásne ultrazoomy. Ja som ale túžil po zrkadlovke. Až prišiel Nikon D70. Nikony, teda tie filmové som nemal nikdy rád a za špičku som považoval Canon a Minoltu. Nikon D70 bol kitovaný s výborným objektívom AF-S 18-70 a to rozhodlo. Dobrá ergonómia, výborný objektív, to rozhodlo. Konkurencia nič podobné neponúkala.

Canoňák, Minolťák, Nikoňák...


Kompaktov som mal niekoľko, Nikon, Canon, Sony, Minolta. Prvou zrkadlovkou bol ale Nikon D70. Pri jeho kúpe zavážil aj výborný objektív Nikon AF-S 18-70.

Keď si vyberiem nejakú značku a som s ňou spokojný, rád ju propagujem. Je mi jedno pod ktorou vlajkou som, ide mi len o to, aby som bol ako užívateľ spokojný. Nikon D70 ma zaviedol do tábora žltých. Zo začiatku to ale nebolo ľahké. Chýbali objektívy pre APS-C zrkadlovky. Niektoré filmové sa na digitáloch neosvedčili a tie dobré boli príšerne drahé. K seťáku som vtedy pridal Nikon AF 70-300ED, teda predchodcu dnešného VR modelu, Makro od Tamronu, pevnú 50/1,8 a blesk SB-600. V mojom portfóliu nájdete niekoľko fotografii z tejto zostavy. Potom som vymenil D70 za D80. Toto obdobie bolo trochu rozpačité. Canonu som závidel ich CMOS senzory a pýtal som sa sám seba, či som urobil dobre, že som zakotvil u Nikonu. Ten popieral akékoľvek informácie o tom, že by v budúcnosti chceli vyrábať Full Frame zrkadlovku. Situácia sa zmenila s príchodom Nikonu D300, ktorý kvalitatívne predčil moje očakávania. Od D70 k D300 som menil objektívy, napr. som chvíľu používal Tamron AF 180/3,5 Macro, Nikon AF 50/1,4D, Nikon 18-200VR a pod. Aj keď mám bohaté skúsenosti z deväťročného predaja fototechniky a mal som možnosť vyskúšať prakticky každý fotoaparát a objektív, ani sám sebe neviem niekedy poradiť. Niektoré z objektívov, aj keď mali vynikajúce recenzie a skutočne boli dobré, som nedokázal využiť. Pretože to nie je len o kvalite objektívu, ale aj o tom, či vám sadne ako fotografovi. V tom vám neporadí nikto, musíte si to odskúšať sami na sebe.

Od bežného k náročnému

Keď som sa zaregistroval na ephoto, bol som mierne pokročilý amatér s bohatými skúsenosťami z predaja a servisu fototechniky aj počítačovej grafiky. Z tohto obdobia, keď som na portáli figuroval ako bežný užívateľ, pochádzajú aj niektoré moje praktiky v komunikácii s vami. Niekedy sa správam viac ako užívateľ ako redaktor (to mi prosím prepáčte).

Keďže som občas publikoval na internete a v časopisoch, oslovil ma môj predchodca Julo Kotus a tak som tu. Viem, že by moja nedávna výbava bohate postačovala na všetko čo potrebujem. Veď po dlhých rokoch postupného dokupovania techniky som mal k dispozícii výborný Nikon D300, Nikon AF-S 16-85VR, Tokinu 12-24/4, Nikon AF-S 105VR Macro, bazárový Nikon AF 80-200/2,8D (môj najobľúbenejší objektív), Nikon AF 80-400VR a blesk SB-600.

Kvalitná technika je čím ďalej dostupnejšia a mnohí z vás ju aj vlastnia. Prišiel teda čas upgradovať. Všetko som predal a investoval do špičkových objektívov. Ako šéfredaktor si uvedomujem, že sa musím neustále zlepšovať aj ako fotograf a určité veci sa bez drahých objektívov nafotiť nedajú. Čaká ma teraz obdobie, kedy sa s nimi musím naučiť fotografovať a dúfam, že sa to prejaví na vyššej kvalite fotografii, ktoré používam vo svojich článkoch.

Máte to ľahšie?

Vážte si čo máte. Fototechnika je dostupnejšia než kedykoľvek predtým. Množstvo kamenných a internetových predajní nám ponúka na čo pomyslíme. Nakupovať môžme aj zo zahraničia. Dostupnejšie sú ale najmä informácie. Informácie o technike a fotografií. K dispozícii máme množstvo kníh, časopisov, či portálov ako je ten náš.

Ak ste sa dopracovali až sem, zistili ste, že ani ja som sa nestal šéfredaktorom zo dňa na deň a rovnako som si nekúpil foto výbavu z jednej výplaty. Roky som fotil bežnými objektívmi a to niekedy aj komerčne. Pochopil som, že mnohé sa dá kvalitne nafotiť aj s bežnou výbavou a že dôležité je vaše videnie a schopnosť ovládať techniku. Na druhej strane ale viem, že niekedy dobré oko nestačí a drahá technika je nutná.

V mnohom to máte niekoľkonásobne ľahšie. No nezávidím vám to, že informácií je až priveľa aj ponuka je široká a urobiť si prehľad je obtiažne. Ani tí predavači už nie sú to čo bývalo a o anonymite internetových obchodov nehovoriac. Z fototechniky sa stal bežný konzumný tovar, stratil ten punc niečoho výnimočného, s čím nevie pracovať ktokoľvek a určená je pre kreatívne zachytenie sveta okolo nás.

Na koniec jednu moju pseudomúdrosť: “Nebuďte frustrovaní, že si nemôžete hneď kúpiť to najlepšie a že sa nenaučíte fotografovať zo dňa na deň. Nemali by ste sa potom na čo tešiť, keď si budete dokupovať techniku a keď sa budete zlepšovať vo fotografi”.

Máte aj vy nejaký zaujímavý príbeh a chcete sa s nami podeliť? Využite rubriku Články užívateľov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marcel Rebro
2011-07-26 08:05:47
som sa kukol,
som si nepukol
 
Bubak.
2011-07-26 08:15:18
Len tak mimochodom, môžte-nemôžte je nespisovné...správne je môžete-nemôžete
 
Bubak.
2011-07-26 08:17:29
Karol asi ešte spí...druhý nadpis - kontak...do konca článku mi ešte chýba veľa
 
IvanDado
2011-07-26 08:31:55
parada pekny pribehh
 
Matej Michalik
ocenenie redakciou 2011-07-26 08:32:32
Článok na jeden dych..
 
Bubak
2011-07-26 08:34:13
Minolta, resp. Konica Minolta a jej prvá DSLR?

I keď si to nepamätám presne, vtedy som bol skôr v IT a PC oblasti, ale neprišla KM s Dynaxom 7D viac menej o takom istom čase ako Nikon D70. Sklz tam tuším bol, 8 mesiacov (7D bola vydaná až na Photokine tuším, Q3 roku 2004...). Cena v sete s 17-35 F2.8-F4 D bola celkom fajn...

Inak, ja som Minoltu 9xi nevedel nikdy poriadne doceniť...
 
Bubak.
2011-07-26 08:37:56
No niečo som tam ešte našiel, ale nechám to už tak. Dúfam že sa Karol neurazí že som ho opravil, lebo článok je pekný, je zaujímavé prečítať si (hlavne pre mňa mladého) ako to chodilo keď som ešte nebol na svete, resp. keď som ešte behal v plienkach
 
markato1
2011-07-26 08:42:47
vyborny, zaujimavy clanok,precitany na jeden sup..pekny pribeh ktory opet vytvoril priestor na zamyslenie sa..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-26 08:57:11
príspevok od: Bubak
Minolta, resp. Konica Minolta a jej prvá DSLR?

I keď si to nepamätám presne, vtedy som bol skôr v IT a PC oblasti, ale neprišla KM s Dynaxom 7D viac menej o takom istom čase ako Nikon D70. Sklz tam tuším bol, 8 mesiacov (7D bola vydaná až na Photokine tuším, Q3 roku 2004...). Cena v sete s 17-35 F2.8-F4 D bola celkom fajn...

Inak, ja som Minoltu 9xi nevedel nikdy poriadne doceniť...
KM prisla s DSLR podstatne neskor, ja uz som nemal trpezlivost cakat, kym sa rozhybu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-26 08:58:40
príspevok od: Bubak.
No niečo som tam ešte našiel, ale nechám to už tak. Dúfam že sa Karol neurazí že som ho opravil, lebo článok je pekný, je zaujímavé prečítať si (hlavne pre mňa mladého) ako to chodilo keď som ešte nebol na svete, resp. keď som ešte behal v plienkach
Vela prace, malo casu na kontrolu. Kedze gramatika nie je moja silna stranka, som vdacny kazdemu, kto to po mne opravi.
 
mirosz
2011-07-26 09:25:59
Karol, posledna "pseudomudrost" nie je pseudomudrost, plati to. Ked som k fotaku so setakom kupil blesk tesil som sa jak maly chlapec, neskor, ked som k setaku dokupil pevnu 50ku, tesil som sa zas jak maly chlapec
A uz sa tesim jak maly chlapec ked si zas volaco casom dokupim a budem tym vsetkych otravovat a vytesovat sa jak maly chlapec
 
roadrebel66
2011-07-26 09:26:11
príspevok od: Karol Srnec
Vela prace, malo casu na kontrolu. Kedze gramatika nie je moja silna stranka, som vdacny kazdemu, kto to po mne opravi.
Ak by ste potrebovali náhodou niekedy pomoc s gramatickou úpravou, tak daj vedieť, dalo by sa s tým niečo spraviť.

Inak veľmi dobrý článok.
 
photoab.wz.cz
ocenenie redakciou 2011-07-26 09:27:04
z mojich skusenosti s beznymi amaterskymi/pokrocilymi fotografmi doteraz vyplynulo, ze 70% z nich vlastni techniku, ktora daleko pradaleko prevysuje ich fotograficke schopnosti, 20% ma technku ktora zodpoveda ich fotografickej zrucnosti a iba 10% ma techniku, ktora za ich schopnostami zaostava. tot moj skromny nazor na "nemozete mat vsetko hned..." ci "asi si objednam novy objektiv z JuEsEj":
 
valec86
2011-07-26 09:37:26
Karol mal som podobny postup ako ty, na vyske som fotil pre nemenovany portal a kazda koruna zo zarobku sla do vybavy. Popri skole sa to dalo, teraz si neviem predstavit aby som pustil cele vyplaty do sklicok, vzdy som si povedal teraz si to este mozem dovolit, po skole o tom budem moct iba snivat....
 
kozakm
2011-07-26 09:46:39
príspevok od: Marcel Rebro
som sa kukol,
som si nepukol
nekoukal jsem, ale stejně bych nepukl
 
Atok
2011-07-26 10:17:41
Vyborny clanok
 
PiXeL_
2011-07-26 10:24:16
moj prvy fotak : ZENIT E , vyvolaval som fotky este na skole Pamatujem na velke susicky a rezacky atd ... dnes nacvakam 1000 fotiek, nestiham potom PP a mam pocit ze mam stale malo miesta na HDD a to mam par TB ale nevadi ... presne tak ako napisal, vazme si co mame aj ked by bolo lepsie keby sme toho mali vaic / no nie / :p
 
Miro Bartánus
2011-07-26 10:26:13
príspevok od: photoab.wz.cz
z mojich skusenosti s beznymi amaterskymi/pokrocilymi fotografmi doteraz vyplynulo, ze 70% z nich vlastni techniku, ktora daleko pradaleko prevysuje ich fotograficke schopnosti, 20% ma technku ktora zodpoveda ich fotografickej zrucnosti a iba 10% ma techniku, ktora za ich schopnostami zaostava. tot moj skromny nazor na "nemozete mat vsetko hned..." ci "asi si objednam novy objektiv z JuEsEj":
Ja by som si tipol 90% - 9% - 1%. Sam sa cítim v tej prvej a furt chcem niečo nové
 
photoab.wz.cz
ocenenie redakciou 2011-07-26 10:27:52
príspevok od: Miro Bartánus
Ja by som si tipol 90% - 9% - 1%. Sam sa cítim v tej prvej a furt chcem niečo nové
alebo
 
AWESOME
2011-07-26 10:33:30
dobrý článok a pravdivý
 
imtman
2011-07-26 10:41:19
...skromny plat 16000...na tu dobu...vela ludi by aj dnes zavidelo. esteze ceny elektroniky idu dole fajn clanok.
 
xmartankox
2011-07-26 10:47:56
príspevok od: imtman
...skromny plat 16000...na tu dobu...vela ludi by aj dnes zavidelo. esteze ceny elektroniky idu dole fajn clanok.
zle pochopene

"Ani neviem ako, ale nasporil som zo svojho skromného platu 16 000,- Sk, na tú dobu pre mňa strašné peniaze."

nasporil som zo svojho skomneho platu "sumu" 16000 SKK
 
imtman
2011-07-26 10:49:30
príspevok od: xmartankox
zle pochopene

"Ani neviem ako, ale nasporil som zo svojho skromného platu 16 000,- Sk, na tú dobu pre mňa strašné peniaze."

nasporil som zo svojho skomneho platu "sumu" 16000 SKK
jasne, ospravedlnujem sa, vdaka za opravu
 
brki
2011-07-26 10:53:42
Karol, výborný článok, väčšina z nás, ktorých fotografovanie posadlo prechádzame niečím podobným, bez ohľadu na vek a na to, čím sa živíme. Ja som začínal ako chlapec so Smenou M8 Je to tak nejako...najskôr zvedavosť, prvé pokusy s fotením bez akýchkoľvek znalostí o technike fotografovania, strieľanie naprázdno, kupovanie techniky podľa dizajnu a predovšetkým ceny, získavanie informácií a najmä skúseností, že bez štúdia fotografickej techniky, techniky fotografovania, kompozície, postprocesu...to nepôjde...až po cieľavedomé vyhľadávanie informácií a kupovanie fototechniky na základe vedomého zámeru "čo chcem fotografovať". Nič sa nedá preskočiť.
 
Marcel Rebro
2011-07-26 11:02:51
príspevok od: Miro Bartánus
Ja by som si tipol 90% - 9% - 1%. Sam sa cítim v tej prvej a furt chcem niečo nové
maly chlapec = male (lacne) hracky
velky chlapec = velke (drahe) hracky
 
marekking
2011-07-26 11:51:56
bravo Karol
 
mgeo
2011-07-26 12:07:25
Dobre citanie. Ja som ephoto objavil a o fotenie sa zacal zaujimat az potom, co som v roku 2008 prisiel s fotkami z chorvatska a z tych 2 GB fotiek z kompaktu sa mi pacili len dve

bol som klasicky dovolenkovy cvakac, az kym som na karte nezaplnil posledne megabajty
 
Marcel Rebro
2011-07-26 12:22:56
príspevok od: mgeo
Dobre citanie. Ja som ephoto objavil a o fotenie sa zacal zaujimat az potom, co som v roku 2008 prisiel s fotkami z chorvatska a z tych 2 GB fotiek z kompaktu sa mi pacili len dve

bol som klasicky dovolenkovy cvakac, az kym som na karte nezaplnil posledne megabajty
... staci kupit 32GB kartu a bude 32 dobrych fotiek ... aky problem?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-26 12:39:37
príspevok od: Marcel Rebro
... staci kupit 32GB kartu a bude 32 dobrych fotiek ... aky problem?
Mohli by sa predavat karty s predfotenymi obrazkami.
 
PiXeL_
2011-07-26 12:42:13
príspevok od: Marcel Rebro
... staci kupit 32GB kartu a bude 32 dobrych fotiek ... aky problem?
mozno o cosi viac a hlavne staci mat 32 kvalitnych ako kopu zlych
 
mirosz
2011-07-26 12:47:28
príspevok od: Karol Srnec
Mohli by sa predavat karty s predfotenymi obrazkami.
Cize na otazku, co beres na dovolenku, sa nebude odpovedat ze taky a taky fotak a take objektivy, ale napriklad "ja si berem F. Kuliseva do Chorvatska". Bude tam od Kuliseva predfotena maketa a do nej len nastelujem clovekov
 
Crazy41
2011-07-26 12:47:35
husty calnok!
 
Marcel Rebro
2011-07-26 12:49:31
príspevok od: PiXeL_
mozno o cosi viac a hlavne staci mat 32 kvalitnych ako kopu zlych
sa mas ... 32 kvalitnych fotiek z jednej dovolenky ... taky ujo (Saudek sa tusim vola) raz povedal ze za zivot odfotil 7 Fotografii co stali za to ...
 
coola
2011-07-26 12:51:50
Vyborny a hlavne poucny clanok. Vidiet, ze fotografom sa clovek nestane kupou spickovej techniky. Aj ked ta vie vela dopomoct.
 
Marcel Rebro
2011-07-26 12:52:16
príspevok od: Karol Srnec
Mohli by sa predavat karty s predfotenymi obrazkami.
minule som v jednom fotolabe (predali cez dajaku *zlava*.sk 700 platien 40x60) sledoval co liezlo v ramci akcie z printera ... kludne mohli aj tie platna predavat uz "predfotene". PM to charakterizoval ze sa citi ako "vegetarian pracujuci na bitunku"
 
coola
2011-07-26 12:52:55
príspevok od: Marcel Rebro
maly chlapec = male (lacne) hracky
velky chlapec = velke (drahe) hracky
A co zostane potom na hranie muzom?
 
duves
2011-07-26 13:05:51
príspevok od: Bubak.
Len tak mimochodom, môžte-nemôžte je nespisovné...správne je môžete-nemôžete
No nadpis mal možno zniet: "Nemusíte mať všetko hned"
 
mgeo
2011-07-26 13:18:40
príspevok od: mirosz
Cize na otazku, co beres na dovolenku, sa nebude odpovedat ze taky a taky fotak a take objektivy, ale napriklad "ja si berem F. Kuliseva do Chorvatska". Bude tam od Kuliseva predfotena maketa a do nej len nastelujem clovekov
clovekov?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-26 13:24:30
príspevok od: mgeo
clovekov?
Radosinci! Clovekovia je od vtedy normalne slovo.
 
mirosz
2011-07-26 13:47:20
príspevok od: mgeo
clovekov?
tak nemusia to byť zásadne len človekovia, môžu to byť aj zvieratkovia (napr. ovčeky, alebo srnkovia, prípadne srncovia)
 
mario b
2011-07-26 13:50:22
Fajn článok, pekny príbeh.
 
quaq
2011-07-26 13:55:49
foto-odysea, keby každý vedel hneď akú techniku potrebuje tak by sme ušetrili dosť peňázov-ja isto
 
DeepGirl
2011-07-26 14:01:40
Pekné čítanie... Ďakujem!
 
paldixy
2011-07-26 14:02:55
Fajn, dobrá anabáza.Som zo skôr narodených ale fotím denne ako 25 - ročný. V podstate podobné skúsenosti, len s tým rozdielom, že som začal fotografovať v r. 1975 a hneď som vhupol na Made in Japan, Mamiya 528 TL + predsádky tele a širokáč a o rok Petri TTL + objektívy SMC Pentax a tiež stredformát Yashica 124 G Mat. Boli to vtedy vysoké náklady, ale tiež to riešili fušky ako ofsetový tlačiar v jednom okresnom kultúrnom zariadené. Teraz za krátku dobu 2 Digi zrkadlovky a 7 objektívov.
 
Miro Bartánus
2011-07-26 14:13:45
príspevok od: Marcel Rebro
maly chlapec = male (lacne) hracky
velky chlapec = velke (drahe) hracky
Je to NAS, už rozpoznaná diagnóza, ale ja sa už liečim: "Nikon Acquisition Syndrome", means that you collect unrational amounts of Nikon equipment. http://photo.net/nikon-camera-forum/00E7lt


Liečba je jednoduchá, spočíva v ignorovaní diskuzných fór, recenzií, MFT tabuliek, pixel-peepingu, rumor portalov a ušetrený mega čas venovať fotografovaniu...

Ale keď pozerám na tvoju "Moja fototechnika", tak sa mám obavy že tvoj NAS je nevyliečiteľný!

;p)
 
brki
2011-07-26 14:31:01
príspevok od: coola
A co zostane potom na hranie muzom?
muži = malí + veľkí chlapci...a čím sa odlišujú výstižne napísal mrco ...
 
Marcel Rebro
2011-07-26 15:14:46
príspevok od: Miro Bartánus
Je to NAS, už rozpoznaná diagnóza, ale ja sa už liečim: "Nikon Acquisition Syndrome", means that you collect unrational amounts of Nikon equipment. http://photo.net/nikon-camera-forum/00E7lt


Liečba je jednoduchá, spočíva v ignorovaní diskuzných fór, recenzií, MFT tabuliek, pixel-peepingu, rumor portalov a ušetrený mega čas venovať fotografovaniu...

Ale keď pozerám na tvoju "Moja fototechnika", tak sa mám obavy že tvoj NAS je nevyliečiteľný!

;p)
... nuz ja nie som Acquisitor ale Collector ...
 
lacoslav
2011-07-26 15:45:48
príspevok od: coola
A co zostane potom na hranie muzom?
Deti a ich hračky.
 
veronikaS
2011-07-26 16:08:54
príspevok od: Marcel Rebro
... nuz ja nie som Acquisitor ale Collector ...
Ráno sa zobudíš, otvoríš skriňu a na miesto otázky "čo si dnes oblečiem ?", vyberáš foták s ktorým máš chuť fotiť ??
 
Marcel Rebro
2011-07-26 16:13:42
príspevok od: veronikaS
Ráno sa zobudíš, otvoríš skriňu a na miesto otázky "čo si dnes oblečiem ?", vyberáš foták s ktorým máš chuť fotiť ??
asi tak nejak ... a ked si beriem namiesto Cold Steel Tanto zlatu Mikov rybku, vyberam si aj zlate FAcko ... ale to len do divadla a na streetovacku na Luniku IX
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-26 16:20:00
príspevok od: Marcel Rebro
asi tak nejak ... a ked si beriem namiesto Cold Steel Tanto zlatu Mikov rybku, vyberam si aj zlate FAcko ... ale to len do divadla a na streetovacku na Luniku IX
Uz len zlate zuby a zlatu zilu k tomu.
 
wayne
2011-07-26 16:20:40
príspevok od: Karol Srnec
Mohli by sa predavat karty s predfotenymi obrazkami.
A vlastne preco nie? Staci aby si vybral zakaznik kombinaciu fotoaparat + objektiv, a trebars fotobanka, alebo nejaka ina spolocnost mu dodaju k nemu pamatovu kartu s logom/typom fotoaparatu a zopar top snimkov nafotenych kupenou kombinaciou Sice by to boli opletacky s autorskymi pravami a znackami ale podla mna by sa ten napad predaval, hoci je to len podvod zalozeny na neskusenosti novacikov...
 
djpali
2011-07-26 16:38:54
príspevok od: paldixy
Fajn, dobrá anabáza.Som zo skôr narodených ale fotím denne ako 25 - ročný. V podstate podobné skúsenosti, len s tým rozdielom, že som začal fotografovať v r. 1975 a hneď som vhupol na Made in Japan, Mamiya 528 TL + predsádky tele a širokáč a o rok Petri TTL + objektívy SMC Pentax a tiež stredformát Yashica 124 G Mat. Boli to vtedy vysoké náklady, ale tiež to riešili fušky ako ofsetový tlačiar v jednom okresnom kultúrnom zariadené. Teraz za krátku dobu 2 Digi zrkadlovky a 7 objektívov.
Ach fotenie : Na foteni plati tenisove pravidlo : cim dlhsie clovek foti, tym vacsiu skusenost teda SKILL musi mat, fyzika nepusti tenis hram 9 rokov a furt su tu taki co ma porazia 6:0, stale je co zlepsovat ? ale pozor : su tam hraci ktori hraju 2 roky a aj tak ma porazia - zeby to mali v krvi ? toto sa zas ziskat neda. Kombinacia oko od prirody + dlhorocny skill je nebezpecna a ked k tomu doplnis kvalitnu vybavu, .... modlim sa za teba
 
piggee
2011-07-26 16:54:43
Hehe, kolko nostalgie. Ale ozvala sa aj vo mne, tiez niecim podobnym asi prechadza vacsina z nas s vynimkou tych, co trtkaju tie bankarske dcerenky
 
duves
2011-07-26 17:05:41
príspevok od: Marcel Rebro
... nuz ja nie som Acquisitor ale Collector ...
Mrco, ty ked ideš von na vylet, tak tam naslepo strčíš ruku a čo vytiahneš, to berieš?
 
piggee
2011-07-26 17:20:20
príspevok od: duves
Mrco, ty ked ideš von na vylet, tak tam naslepo strčíš ruku a čo vytiahneš, to berieš?
Co je doma, to sa pocita
 
alkof
2011-07-26 17:46:17
toš mam podobnú skúsenosť s technikou ako ty, len s iným koncom, teda skôr značkou a to Canon pozitív ......pekne si to napísal...máš to u mňa za 5bodov Karol (či hviezdičiek)
 
jono
2011-07-26 18:30:28
pripomína mi podobný osobný príbeh zvaný fotografia
 
jono
2011-07-26 18:32:57
príspevok od: Marcel Rebro
asi tak nejak ... a ked si beriem namiesto Cold Steel Tanto zlatu Mikov rybku, vyberam si aj zlate FAcko ... ale to len do divadla a na streetovacku na Luniku IX
to by som rad vidieť fotiť streetovacku na Luniku IX s tou hračkou
 
garyfisher
2011-07-26 21:57:10
Mily clanok, pekny prierez a inspiracia.
Jedna vec co ma napadla, ohladom toho vyvoja, kde asi tak skoncim ja ked som zacal rovno v strednej triede? Mozno nikde pri Phase One digi stene po 30 rokoch?
Co mi vsak najviac chyba je hlavne cas na fotenie.
 
maaten
2011-07-26 22:28:24
príspevok od: coola
A co zostane potom na hranie muzom?
to, co im dovoli ich draha (inak to draha zaujimavo ohodnocuje financnu podstatu toho oslovenia).
 
Laco62
2011-07-26 23:24:57
Karol, výborne. Veľmi poučný a pravdivý článok. Mať tak ešte Nikkor 2....
 
fct.sk
2011-07-27 00:33:27
príspevok od: Marcel Rebro
... nuz ja nie som Acquisitor ale Collector ...
WAW!!! ...aj ja chcem FM2kuuuu
 
fct.sk
2011-07-27 00:33:57
prijemne, lahke citanie...potesilo!
 
Koritko_Erik
2011-07-27 00:46:35
potom niečo napíšem a hodím aj ja niečo o svojej ceste
 
Marcel Rebro
2011-07-27 07:57:24
príspevok od: Koritko_Erik
potom niečo napíšem a hodím aj ja niečo o svojej ceste
nieco ako geneza loga?
 
Shooter
2011-07-27 08:31:32
príspevok od: wayne
A vlastne preco nie? Staci aby si vybral zakaznik kombinaciu fotoaparat + objektiv, a trebars fotobanka, alebo nejaka ina spolocnost mu dodaju k nemu pamatovu kartu s logom/typom fotoaparatu a zopar top snimkov nafotenych kupenou kombinaciou Sice by to boli opletacky s autorskymi pravami a znackami ale podla mna by sa ten napad predaval, hoci je to len podvod zalozeny na neskusenosti novacikov...
Vieš aké by to malo následky? Ani si nechcem predstaviť tie témy vo fóre: "Aké fotky k Nikonu D3100 + 18-55, hory alebo radšej more?"
 
wayne
2011-07-27 08:40:32
príspevok od: Shooter
Vieš aké by to malo následky? Ani si nechcem predstaviť tie témy vo fóre: "Aké fotky k Nikonu D3100 + 18-55, hory alebo radšej more?"
No ano, bol to len napad nedotiahnuty uplne do konca
 
PiXeL_
2011-07-27 09:16:14
príspevok od: Marcel Rebro
sa mas ... 32 kvalitnych fotiek z jednej dovolenky ... taky ujo (Saudek sa tusim vola) raz povedal ze za zivot odfotil 7 Fotografii co stali za to ...
ked to povedal on, ani sa necudujem Ale tak 7 fotiek ... to povedal pre media aby mu stupol rating
 
Adrian312
2011-07-27 10:52:59
príspevok od: Marcel Rebro
minule som v jednom fotolabe (predali cez dajaku *zlava*.sk 700 platien 40x60) sledoval co liezlo v ramci akcie z printera ... kludne mohli aj tie platna predavat uz "predfotene". PM to charakterizoval ze sa citi ako "vegetarian pracujuci na bitunku"
jednalo sa o fotolab ktory je ozaj mega? ja na to platno cakam uz vyse mesiac a 2 tyzden a stale ho natahuju na ram. zial po tejto skusenosti, moja posledna objednavka u nich ....
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2011-07-27 11:50:54
Karol, ty už musíš byť strašne starý, cez toľko foťákov prejsť
 
uomo
2011-07-27 14:56:41
Rad by som videl tu foto KITTa. Inak :"Predavač si o mne pomyslel to, čo ja stokrát, keď som sa dostal po rokoch na druhú stranu pultu. " To je doznanie, ze zabudol "vol, ze "telatom" bol? Co si teda o Vas myslel ten predavac? Pekny clanok
 
jan.zitniak
2011-07-27 15:10:04
Krásny článok! Teším sa na ďalšie s takouto atmosférou čítania
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-27 15:17:42
príspevok od: uomo
Rad by som videl tu foto KITTa. Inak :"Predavač si o mne pomyslel to, čo ja stokrát, keď som sa dostal po rokoch na druhú stranu pultu. " To je doznanie, ze zabudol "vol, ze "telatom" bol? Co si teda o Vas myslel ten predavac? Pekny clanok
Fotka KITTa na pocudovanie vysla, ale bola cela pasikava (TV signal ide po riadkoch parnych a neparnych), stacilo to na to, aby som ho mohol nakreslit.
 
uomo
2011-07-27 15:25:25
príspevok od: Karol Srnec
Fotka KITTa na pocudovanie vysla, ale bola cela pasikava (TV signal ide po riadkoch parnych a neparnych), stacilo to na to, aby som ho mohol nakreslit.
No ku kresleniu mam tiez vztah. Resp. mal. Fakt nie je mozna ukazka najlepsie fotky aj kresby? Dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-27 15:34:22
príspevok od: uomo
No ku kresleniu mam tiez vztah. Resp. mal. Fakt nie je mozna ukazka najlepsie fotky aj kresby? Dakujem
Tieto veci som robil pred takmer 25 rokmi, nemam uz ziadnu pamiatku.
 
Marcel Rebro
2011-07-27 15:45:44
príspevok od: uomo
No ku kresleniu mam tiez vztah. Resp. mal. Fakt nie je mozna ukazka najlepsie fotky aj kresby? Dakujem
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/109721/sunset-landing/

tato fotka je z roku 1986 ... cize tych 25 rocikov

fotene Smenou 8M
 
uomo
2011-07-27 17:19:37
príspevok od: Karol Srnec
Tieto veci som robil pred takmer 25 rokmi, nemam uz ziadnu pamiatku.
skoda
 
uomo
2011-07-27 17:23:10
príspevok od: Marcel Rebro
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/109721/sunset-landing/

tato fotka je z roku 1986 ... cize tych 25 rocikov

fotene Smenou 8M
wou...sice to nie je to, co som chcel, ale díkes
 
Koritko_Erik
2011-07-27 17:36:07
príspevok od: Marcel Rebro
nieco ako geneza loga?
no musel som zmenit logo dal som si nanho ochranu znamku a ked sa ti nepaci nepozeraj
 
skokanix
2011-07-27 22:51:41
Nostalgia,to je moje fajn článok
 
Marcel Rebro
2011-07-27 23:10:30
príspevok od: Koritko_Erik
no musel som zmenit logo dal som si nanho ochranu znamku a ked sa ti nepaci nepozeraj
... az teraz som si vsimol (so zavretymi ocami) ze mas zas nove ... plnim totiz zelanie a nepozeram ...
 
Tukiee
2011-07-28 01:02:15
pekný článok, zaujal.... tie skúsenosti z analogovej a začiatkami digitalnej fotografie trocha závidím .... fascinuje ma to viac to vyvolávanie fotografie a všetko okolo toho ako len štúriť foťák do PC a hrajkať sa s tónami vo fotošope...
ktovie či práve moja generácia nebude o zopár desiatok rokov, keď už budu samé 3D vecičky spomínať na starú dobrú dobu digitálnych zrkadloviek
 
velecky
2011-07-28 13:27:39
na FB som od Canon.cz našiel: A víte, že je to přesně 16 let od uvedení první digitální zrcadlovky Canon? Byl to model Canon EOS DSC 3 s rozlišením 1,3 Mpx, rychlostí 2,7 snímků/sec., zabudovaným 260MB harddiskem a cenou přes 400 000 Kč?

a je tam odkaz na ich "múzeum": http://www.canon.com/camera-museum/index.html
 
karolq9
2011-07-28 21:48:35
príspevok od: photoab.wz.cz
z mojich skusenosti s beznymi amaterskymi/pokrocilymi fotografmi doteraz vyplynulo, ze 70% z nich vlastni techniku, ktora daleko pradaleko prevysuje ich fotograficke schopnosti, 20% ma technku ktora zodpoveda ich fotografickej zrucnosti a iba 10% ma techniku, ktora za ich schopnostami zaostava. tot moj skromny nazor na "nemozete mat vsetko hned..." ci "asi si objednam novy objektiv z JuEsEj":
mas pravdu s touto "štatystikou" ja som si kupil D3100 a podstate som nemal sajmu o foteni a to som pokukoval aj po lepsich masinach,
mam ju cca 6 mesiacov a pozorujem ze niaky ten cas chvylu potrva kym na nu dorastiem
 
tHono
2011-07-29 08:39:08
Perfektny clanok,kazdemu kto sa fotkam venuje par rockov to pripomina jeho story,ja osobne sa tesim na workshop v chorvatsku a tiez na chvilu ked z garaze vy tiahnem zvacsovak ,misky a vyvolavaci tank a svojmu vnucikovi zahajim skolenie o fotkach,fakt sa tesim.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-29 08:41:25
príspevok od: tHono
Perfektny clanok,kazdemu kto sa fotkam venuje par rockov to pripomina jeho story,ja osobne sa tesim na workshop v chorvatsku a tiez na chvilu ked z garaze vy tiahnem zvacsovak ,misky a vyvolavaci tank a svojmu vnucikovi zahajim skolenie o fotkach,fakt sa tesim.
Netahaj to ale do Chorvatska.
 
Marek Vančo
2011-07-29 21:37:39
príspevok od: Marcel Rebro
maly chlapec = male (lacne) hracky
velky chlapec = velke (drahe) hracky
Ano, poznám to formou vtipu:

Vieš čím sa odlišuje dospelý chlap od chlapca? Nevieš? No predsa v cene hračky.
 
Marek Vančo
2011-07-29 21:53:01
príspevok od: garyfisher
Mily clanok, pekny prierez a inspiracia.
Jedna vec co ma napadla, ohladom toho vyvoja, kde asi tak skoncim ja ked som zacal rovno v strednej triede? Mozno nikde pri Phase One digi stene po 30 rokoch?
Co mi vsak najviac chyba je hlavne cas na fotenie.
Obávam sa že to je práve v tejto dobe. Kedysi za socíku nemali peniaze a technika sa nepredávala, ale mali viac času.Teraz sa už doba zrýchľuje a je to presne opačne. Ľudia si často môžu dovoliť modernú techniku, ale chýba im čas na fotenie, lebo sú v práci.
 
Imiy
2011-07-30 16:02:31
príspevok od: Marcel Rebro
... nuz ja nie som Acquisitor ale Collector ...
ale ja som niekde počul , že Nikon je zlá značka .
 
arowanaaquarium
2011-07-30 16:25:26
príspevok od: Imiy
ale ja som niekde počul , že Nikon je zlá značka .
Aj ja som o tom počul, preto ju mám
 
Imiy
2011-07-30 19:06:08
príspevok od: arowanaaquarium
Aj ja som o tom počul, preto ju mám
ja som mal ,,, vyhodil som z 5 -teho posch . FM2 ,,, nerozbila sa , lol
 
Nikonak7
2011-07-30 20:30:50
Výborná cesta späť, nedalo sa to nedočítať až do konca.... Určite to v súčasnosti máme začiatočníci ľahšie, kopu materiálov, článkov, fotografických kníh, nespočetné množstvo fotografických obchodov, konkurenčný boj medzi značkami, nekonečný internet priam napráskaný informáciami, radosť sa učiť nové veci a vzdelávať sa. Mám sice ešte len 21 rokov, začal som "fotiť" len tento rok na Nikone D90, na ktorý som si celé minulé leto zarábal, ale už sa teším na ten svoj príbeh o nejakých 20 rokov Ešte raz ďakujem za tento článok, ale aj za celé ephoto a všetku prácu ktorú robíte....klobúk dole!
 
Barny
2011-08-12 17:57:17
ja som teraz niekde v etape č. 2 - len s rozdielom ze mam digital
 
staleusmiaty
2011-08-14 13:34:40
Na tému foto výbavy a jej genézy nedávno napísal super blog aj Zack Arias:
http://zackarias.com/for-photographers/gear-gadgets/headline-i-switched-to-canon-world-still-turns/
 
Cyril
2011-08-14 21:13:27
Najviac ma oslovil dederonsky Certo KN 35.
 
satch
2012-08-31 07:11:38
fajn článok. len teraz meškám do práce...
 
tomis.ales
2012-08-31 08:34:45
príspevok od: Karol Srnec
KM prisla s DSLR podstatne neskor, ja uz som nemal trpezlivost cakat, kym sa rozhybu.
Myslim, ze si o nic neprisiel. Mal som KM D5 a oproti Nikonu D70 to bol srot. Pomale ostrenie, sice velky ale malo rozliseny display a nie moc podareny senzor. Takmer vsetky co viem sa pokazili (stabilizator). Kupil som ju tusim v roku 2005 - 2006 a iba kvoli tomu ze bola "krajsia" ako D70. Setak KM 18-70 bol tiez oproti Nikonu 18-70 zly.
 
tomis.ales
2012-08-31 10:54:36
Inak vyborne sa to cita.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia