Hore

Fotostĺpček 10/2021

Minulý týždeň som sa bol prvý krát očkovať, Astra ma na pol dňa mierne odrovnala. Bál som sa, či to nebude na dlhšie, pretože som mal dohovorené fotenie. Kamarát Paľo z Fringie, poznáte ho Foto Slovakie, má nový historický kostým, ktorý potreboval nafotiť.

Dohovorili sme sa na stredu a aj keď predpoveď počasia nebola najlepšia, napokon nám počasie prialo. Fotili sme v sade J. Kráľa, pričom mi pri fotení asistovala kamarátka Zuzuliena. Tá tvrdo na sebe pracuje, aby mohla rozbehnúť kariéru profesionálnej fotografky.Použitá technika: Canon EOS R5, RF 100/2,8L IS Macro USM, RF 70-200/4L IS USM a RF 50/1,8 STM.

Nasledujúci deň som sa vybral do konečne otvorenej botanickej záhrady. Bolo tam čo fotografovať, aj keď bol skleník zatvorený. Pri vstupe potrebujete predložiť platný COVID test. Vstupné je 3€.


Použitá technika: Canon EOS R5, RF 100/2,8L IS Macro USM a RF 70-200/4L IS USM.

Botanickou minulotýždňové fotenie neskončilo, pretože najväčšia akcia ma čakala v sobotu. Kamarát Tapeta dokončil rekonštrukciu Jaguára E-Type. So svojimi zamestnancami urobili z prehrdzavenej trosky výstavný kus v nádherne červenej farbe. Fotili sme v múzeu letectva v Trenčíne (Hangár X). Bol to skvelý zážitok. Lietadlá milujem a dobre sme si o nich aj pokecali. Zamestnanci múzea nám ochotne vychádzali v ústrety, keď sme potrebovali premiestňovať lietadlá.


Takto Jaguár vyzeral koncom roku 2019.

Použitá technika: Canon EOS R5, RF 70-200/4L IS USM. Mimochodom batéria vydržala 918 záberov.

Ak sa teraz čudujete, že som všetko fotografoval technikou Canon a nie Olympus, vysvetlenie je jednoduché. Testujem objektívy RF 100/2,8L IS Macro USM, RF 70-200/4L IS USM a RF 50/1,8 STM. Ale niečo nové predsa len mám. Kúpil som si iPhone 12 Pro Max. Prvý krát som ho poriadne otestoval priamo v Trenčíne, keď som ho použil ako kameru na B-roll zábery. Jaguára totiž aj nakrúcali na video, tak som to zdokumentoval. Objednaný už mám gimbal DJI OM 4, škoda, že som ho nemal už teraz. Urobil som aj niekoľko fotografií do formátu HEIF. iPhone používa computatívnu fotografiu, fotky skladá až z 9 záberov. Aj za ťažkých svetelných podmienok preto produkuje výborne prekreslené zábery. To, že má tri fotoaparáty s výrazne odlišnými uhlami záberu, mi robilo radosť pri komponovaní. Konečne som mal pocit, že fotím plnohodnotne fotoaparátom a nie kompromisne s telefónom. Fotky sú bez úprav.Na záver mojej časti ešte dve fotky z centra Bratislavy. Old school fotenie s mechovým doskáčom. Takýto fotoaparát umožňuje vyosiť objektív (shift) a korigovať tak keystone efekt.Overené i neoverené správy

  • Nikon si nechal patentovať APS-C bezzrkadlovku. Vraj by sme sa jej mali dočkať do júla. Bude to Z30 alebo Z50 II?
  • Pod modelovým označením WW734234 si Sony nechalo registrovať fotoaparát, s najväčšou pravdepodobnosťou Sony A7 IV.  Fotoaparát by mal mať 30MP BSI CMOS stabilizovaný snímač, BIONZ X procesor, až 15 obr./s., UHD 4K60p  s HLG & S-Log3 Gamma, 3,69 Mpx hľadáčik, otočný displej, duálny slot pre SD karty, USB-C a cenu okolo $2,499. Pošuškáva sa aj o skorom príchode APS-C bezzrkadlovky Sony A6700/A7000 s 32MP APS-C CMOS stabilizovaným snímačom, 15 obr./s., 4K HDR, 4K60p, dvojnásobnou výdržou batérie, výklopným displejom a cenou okolo $1500.
  • Tamron si nechal patentovať objektív plnoformátový  objektív 16-70mm f/4. To je rozsah bežný u APS-C objektívov, uvidíme, či sa fámy nemýlia.
  • Spoločnosť TSMC zahájila výrobu čipovej sady nových procesorov Apple radu M.
  • Minulý rok nepriaznivo zasiahla fotopriemysel situácia okolo COVID-u. Práve v marci. Preto pôsobí optimisticky aktuálny graf predaja dig. fotoaparátov za obdobie od januára do marca. Priaznivý rast predajov je aj v kategórii objektívov.


Graf predaja dig. fotoaparátov za obdobie január až marec 2021. Zdroj: CIPA.


Graf predaja objektívov za obdobie január až marec 2021. Zdroj: CIPA.

Novinky

TTartisan predstavili nový manuálny objektív 50mm F1.2 pre APS-C bezzrkadlovky s bajonetom Leica L a Nikon Z. Doteraz bol k dispozícii pre fotoaparáty s bajonetom Canon EF-M, Fuji X, Micro Four Thirds (MFT) a Sony E. Cena objektívu je $98.

http://en.ttartisan.com/

Nová Sigma 35mm F1.4 DG DN | A je oficiálne predstavená. Sigma ju popisuje ako evolúciu klasiky. Má mať vylepšený optický výkon a ostrosť od f/1,4, minimalizované optické chyby. Skrátila sa najkratšia zaostrovacia vzdialenosť na 30 cm. Optická sústava sa skladá z 15 prvkov v 11 skupinách, clona je 11-lamelová, priemer filtra je 67 mm. Objektív je vyrobený z hliníka a kompozitných materiálov. Pribudol prstenec clony a programovateľné tlačidlo. Objektív sa bude predávať za $899 s bajonetmi Sony E a Leica L.

https://www.sigmaphoto.com/35mm-f1-4-dg-dn-a

Inšpirácia

V jednom zo stĺpčekov som vám predstavil nový softvér DXO Pure RAW, ktorý predpripravuje RAW súbory pre spracovanie, napr. v Lightroome. Ja som ho nemal zatiaľ čas vyskúšať. Iní sa ale do testovania už pustili. Niektorí sa viac venovali demozaikovaniu, iní odšumovaniu.
Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Juraj23
2021-05-03 19:11:48
Na fotos moc svetla a to jest fajne
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia