Hore

Kondenzácia straší stále

Počas letných dovoleniek často uprednostňujeme klimatizované ubytovanie. Vo veľa prípadoch ani nemáme na výber, lebo teplotu v lietadle, alebo autobuse nemáme pod kontrolou. Podobne ako ľudom, však náhle zmeny teploty nerobia dobre ani technike. Najmä pri prechode z chladnejšíeho do teplejšieho prostredia dochádza ku kondenzácii vlhkosti na chladnejších povrchoch (podobne ako sa orosí fľaša ktorú vytiahnete z chladničky).

Orosenie nerobí dobre žiadnej elektronike, ale orosená optika na fotoaparáte nám  pokazí záber zaručene. Ak máte fotoaparát a objektív utesnený voči vlhkosti, riziko poškodenia techniky je menšie. Optika však bude orosená minimálne z vonkajšej strany, takže dobrú fotku nespravíte.

Ak chcete fotit krátko po odchode z klimatizovanej miestnosti, je na to lepšie mysliet vopred. Ešte v chladnom prostredí by ste mali techniku, ktorú plnujete použiť, uzavrieť do igelitových sáčkov (aby sa k nim nedostal teplý a vlký vzduch, sáčky majú horšie tepelno-izolačné vlastnosti ako foto tašky) a keď sa teplota fotoaparátu vyrovná teplote okolitého prostredia môžete prístroj vybrať a začať používať.


Foto odfotené fotoaparátom vychladeným v klimatizovanej miestnosti a vytiahnutým na vlhký tropický vzduch.


Ten istý fotoaparát a objektiv, ale bez zkondenzovanej vlhkosti.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-07-14 12:09:47
Tento problem som mal napriklad v skleniku v Ledniciach ale aj na intenzivnom letnom trningu v telocvicni, kde sa voda dokonca zrazala na stenach.
 
Marcel Rebro
2008-07-14 13:13:30
Ak je k dispozicii podvodnicke puzdro, oplati sa ho pocas dovolenky pouzivat stale. Okrem kondenzacie a vody (vlhkosti) ochrani perfektne aj pred pieskom na plazi
 
2008-07-14 17:18:18
detto ked sa vystveras na vysokohorsku chatu pocas horsieho pocasia, v chlade a vlezies do tej chaty...asi 20 minut nebol fotak vobec pouzitelny :)
 
hmphoto
2009-01-06 23:41:11
dík za radu
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované