Hore


Letné horúčavy a fotoaparát

Batožina zbalená, plavky, plutvy, osuška, opaľovací krém a samozrejme aparát, aby bolo na čo spomínať. Tiež sa možno práve v týchto horúcich dňoch chystáte na dovolenku a fotoaparát je neoddeliteľnoul súčasťou vašej výbavy. Vyžaduje si aj tento člen výpravy zvláštnu starostlivosť vzhľadom k vysokým letným teplotám?

Väčšina aparátov má vo svojich manuáloch obmedzenú operačnú teplotu v rozmedzí od 0˚C do 40˚C. Pri skladovaní vydrží toho aparát ešte o kus viac (od -20 do 60˚C). Prístroje samozrejme znesú aj extrémnejšie teploty, výrobca však už negarantuje ich funkčnosť a upozorňuje na možnosť poškodenia.

Ako väčšina produktov dnešnej doby, aj fotoaparáty sú vyrábané prevažne z plastu. Citlivá elektronika sa nachádza hneď pod plastovou škrupinou tela, ktoré sa môže pri vysokých teplotách deformovať a nezvratne poškodiť jemné súčasti aparátu. Snažte sa preto vyhýbať v čo najväčšej možnej miere dlhodobému pôsobeniu slnečných lúčov na aparát. Rovnako tak prehriaty interiér auta nie je prostredím, ktoré si citlivé elektronické prístroje zvlášť vychutnávajú.

Vysoká teplota môže mať za následok aj zníženie kvality obrazu, čo pochopili technici Canonu už v 70-tych rokoch, kedy sa na trhu objavili prvé teleobjektívy s tubusom bielej farby. Odvtedy sa biela farba objektívov stala symbolom kvality a prevzali ju aj niektoré ďalšie značky.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2008-06-23 10:05:04
Biele objektivy u Canonu su koli fluoritovym sklam, ktore obsahuju (tie su citlivejsie na vyssiu teplotu)
 
pe3k
2008-06-23 11:25:18
a co zrkadlovky s horcikovym telom? do do akej teploty bezpecne pouzivat??
 
bear
2008-06-23 11:41:25
V kazdom fotoaparate su aj platvove diely a tie pri vysokych teplotach neudrzia svoj tvar. Nie je problem fotak pouzivat aj v tropoch, len ho netreba nechavat na priamom slnku, alebo rozpalenom aute, aby sa neumerne neprehrial.
 
bear
2008-06-23 18:37:01
Vacsie riziko ako teplo su klimatizovane izby, ak vynesiete vychladeny fotoaparat do vlkeho a tepleho tropickeho vzduchu, hned na nom zacne kondenzovat vlhkost a zahmlia sa sosovky na objektive. Niekedy moze trvat aj hodinu, kym sa to vsetko odrosi. Ak je fotoaparat schladeny je lepsie ho nechat pred vytiahnutim na vlhky vzduch zohriat vo foto-taske, tiez to trva dlho, ale je to rychlejsie, ako cakat, kym sa fotoaparat odrosi. Najrychlejsie je este na izbe dat fotak do igelitoveho sacku a vyniest ho von v zavretom sacku (zohreje sa rychlejsie ako vo foto-taske).
 
Fotograf77
2008-06-26 08:07:22
Ešte by som pridal niečo k príspevku podomňou, je tu aj dosť veľké riziko, že sa vám neorosia len šošovky v objektíve, ale napríklad aj elektronika navlhne a ak fotoaparát vtedy zapnete, môže sa skratovať. . . poznám prípad, kedy sa takto odrovnal kompakt. . . vytiahli ho nie len z klimatizovanej izby, ale priamo aj z klimatizovaného autobusu a hneď zapli. . . a bolo po ňom :-)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia