Hore

Rýchlokurz chudnutia

Ako triedi fotky minimalista? Format C:. My, ale takí tvrdí nie sme. Ukážeme si ako sa zbaviť zbytočných kilo(bajtov) skôr než poviete „pozdĺžna chromatická ultra-aberácia“. Najprv by ste ale mali vedieť, že si to vyžaduje neúprosnú krutosť, akú nepoznáte ani z tých najstrašidelnejších filmov. Vyhodiť fotografie, ktoré ste krvopotne vytvárali po celé desaťročia len preto aby boli teraz odsúdené na zánik. Ubezpečujem vás ale, že po čase to väčšina ľudí dokáže. Sám som si týmto výcvikom  prešiel. Z posledných troch rokov (asi 156 fotení) mám v kolekcii iba 2800 snímok a potenciál je ešte aspoň o 500 menej.


Pripravte si poriadne veľký smetiak.

Ako sa teda dostať k tomu, aby sme sa naučili nechávať si iba fotografie, ktoré za to stoja? Skúsim vás inšpirovať procesom, ktorý prostredníctvom otázok privedie zasväteného fotografa ku kolekcii o nízkej kvantite a vysokej kvalite. Postup je rovnaký pri importovaní čerstvých záberov ako aj pri triedení už existujúcej zbierky. Pri väčšom množstve fotografií je ale vhodné rozdeliť prácu na menšie časti. Pri každej otázke prejdeme celý priečinok a vykonáme potrebnú akciu. Pred prípadnou psychickou poruchou či nervovým zrútením (najmä ak náš katalóg obsahuje viac ako 10 000 fotografií) by sme sa mali chrániť príjemnou hudbou podľa vlastného uváženia po celú dobu trvania operácie. Nasledujú už samotné otázky, ktoré sa budeme pýtať sami seba a úprimne si na ne aj odpovedať.

1. Z ktorých fotografií je mi nevoľno? (Tento prvý krok nezačínajte po prehýrenej noci)
Fotografie neúnosne rozmazané, zle zaostrené, extrémne prepálené, výrazy ľudí pripomínajúce zombie (ak to nebol zámer), náhodné cvaky nôh, rúk a iných častí tela, fotografie s nasadenou krytkou.

Označujeme písmenom X, čiže vlajkou Recejted.


Jeden z divákov vystavených pridlhú dobu extrémne zlým fotografiám.
Foto: Shutterstock


2. Ktoré fotografie by som neukázal ani svojmu psovi?

Jednoducho zábery, ktoré nie sú nutne technicky zlé, ale od začiatku viete, že to isté nafotí aj päťročné dieťa vášho suseda jeho prehistorickým mobilom.

X - odmietnuté.

Nasleduje level 2, ťažšia fáza. Teraz by sme mali mať v kolekcii iba fotografie, ktoré sa nám páčia. To ale ešte vôbec nie je koniec. Okrem ďalšieho vyhadzovania totiž začíname aj hodnotiť.

3. Ukázal by som  fotografiu svojim pseudopriateľom na Facebooku?
Či už ste si medzi kamarátov na sociálnych sieťach pridávali iba blízky okruh ľudí, alebo tam figurujú aj mená politikov a mediálnych hviezd (napríklad redakcia ePhoto), je vhodné uplatniť kúsok ďalšej cenzúry pred nahraním 200 zrkadlových autoportrétov. Pri každej z nich sa opýtajme: Je táto snímka natoľko dobrá, že sa pod ňu podpíšem, aj keď viem, že ostane ešte minimálne 20 rokov na Zuckerbergových diskových poliach? Neznamená to, že má byť najlepšia, iba že sa za ňu nemusíme hanbiť. Pravdupovediac sa nemusíme hanbiť za žiadnu, keď vieme, že to zatiaľ lepšie nevieme. No je vhodné používať sebakritiku od začiatku.

Hodnotíme tromi *** (tlačidlo 3, slovom: tri.), už nemažeme.

Podľa posledných výskumov stoja mačky za najkritickejšími komentármi pod fotografiami na Facebooku.
Foto: Shutterstock


4. Dal by som fotografiu na svoju web stránku slúžiacu na získanie nových zákazníkov?
Oproti trojke zas o kúsoček vyššie. Keby sa ľudia na základe webovej galérie rozhodovali, či využijú moje služby kvalitného profesionálneho foto-videografa, diskdžokeja a zabávača, umiestnil by som tam daný obrázok?

Hodnotíme štyrmi ****

5. Ukázal by som fotografiu svojmu idolu pri uchádzaní sa o prácu v jeho agentúre?
Ktorýkoľvek žáner fotíte, vždy sa nájde fotograf, ktorý stojí na jeho vrchole, ktorý je vašim vzorom, alebo ktorého jednoducho obdivujete za to, čo vo svojej oblasti dosiahol. Ak by prijímal nových spolupracovníkov, ukázali by ste mu danú fotografiu? Je to naozaj tá najlepšia z najlepších? Nemusíte sa porovnávať s ostatnými, stačí ak si odpoviete na predchádzajúcu otázku. Neskôr, keď sa vaše štandardy zmenia sa môžete rozhodnúť posunúť všetky fotografie v hodnotení o stupeň nižšie (nie je to zložité ani zdĺhavé).

Hodnotíme piatimi *****

No a čo s fotografiami označenými X? Lightroom nám dovoľuje pomocou kombinácie tlačidiel Ctrl + Backspace tieto súbory všetky naraz vymazať. A je po nich.

Niekedy ale samotné prísne kritéria plne neodrážajú naše potreby. Pravdepodobne ich nebudeme uplatňovať pri fotografiách z rodinnej oslavy, alebo záberoch, ku ktorým máme silný emočný vzťah. Ak máme v kolekcii fotografie, ktoré sme zhotovili pre klienta, budeme sa zas pýtať otázky ako: „Bude ešte klient tieto snímky od nás chcieť?“, „Použijem ich do svojho portfólia, ako prezentáciu?“ a podobne. Občas popri zákazke nafotíme aj fotografie, ktoré sa nám síce páčia, ale u klienta nakoniec neskončia. Preto fotografie, ktoré som odovzdával, označujem žltou farbou.

 Ak si z dovolenky prinesiete podobné zábery, môžete svoju rodinu bez výčitiek doživotne zapredať fotobanke.
Foto: shutterstock

Je dôležité zdôrazniť, že často si fotografie vyžadujú dlhší časový odstup pred tým ako sa na ne budeme môcť týmto spôsobom pozrieť. Mnoho fotografií som vymazal aj viac ako rok po ich zhotovení. Na začiatku som presne nedokázal určiť, do ktorej kategórie ich zaradiť a po čase som zistil, že som ich nikdy nikomu neukázal a pravdepodobne to ani neurobím. Keďže to neboli rodinné fotky, išli preč. Stane sa ale aj to, že ani rodinné fotografie príliš neobdivujete, no radi by ste ich zachovali ako odkaz budúcim civilizáciám. Ja som situáciu vyriešil ich exportom do JPG a premiestnením do samostatného priečinka mimo knižnice Lightroomu. Pred tým ako k tomu dôjde ich identifikujem červenou farbou.

Aké sú vaše metódy premazávania a triedenia fotografií?

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2012-08-01 08:55:21
Dobré napísané; detto kopu osobných a rodinných fotografie nemám exportovaných do Lr. Prvý vyhadzov po prenesení do PC, potom po naexportovaní do Lr pri pridávaní kľúčových slov; Foto mám triedené v katalogoch podľa žánrov a v žánroch podľa názvu akcii; napr. reportáž / zuberec 2011 alebo krajina , príroda apod. zvlášť mám cesty zahraničie, dovolenky. Foto z dovolenky nerozbíjam do krajiny, prírody, portrét apod., to už je vecou v Lr kľúčové slová.
 
xmartankox
2012-08-01 10:11:31
Krutéééééééééééééé
Ale nevyhnutné a potrebné
 
kofoluska
2012-08-01 10:43:37
Super clanok, aj ked kruty, ale veru je to tak. ) Clovek po istom case zisti, ze ma plny disk a ked sa pozrie na pricinu, su to fotky. Nepreberne mnozstvo fotiek. Som sice vo faze "zatial to lepsie neviem", ale aj tak uz neuprosne mazem. Po navrate z Zurichu som vo fotaku niesla asi 1500 fotiek, pretoze som tam so sebou nemala notas a bola som na miestach, o ktorych neviem, ci sa tam este niekedy dostanem. Taaaaak co robi snazivy amater? Foti vsetko, co sa mu v tej chvili zda zaujimave a pre istotu z viacerych uhlov.
Po prichode domov, s odstupom par dni, mi z 1500 fotiek ostalo 250 a z nich asi stovka sla do mojej galerky urcenej najma pre nasu rodinu, aby videli, kde sme boli, co sme videli. )
Kedysi som si archivovala VSETKY fotky, dnes VSETKY fotky archivujem len co sa tyka mojich stvornohych chlpatych a opancierovanych milacikov. )))
 
Valfar
2012-08-01 11:49:00
Momentálne mám v priečinku "Foto v riešení" niečo cez 10 000 súborov o velkosti cca 145 GB... a na niečo takéto sa chystám už veeeeľmi dlho
 
spektrum
2012-08-01 13:06:02
ja som v mazaní dosť opatrná potom, čo som viackrát v archíve objavila veci, ktoré by som možno niekedy dávno vymazala, keď som si ešte myslela, že dobrá fotka musí byť ostrá...navyše, keď robíš koláže, môže sa všeličo zísť... závisí od tvojej kreativity a typu archívu, že čo vlastne fotíš a s akým cieľom...nefotím veľmi štandartné veci
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-08-01 15:56:34
príspevok od: spektrum
ja som v mazaní dosť opatrná potom, čo som viackrát v archíve objavila veci, ktoré by som možno niekedy dávno vymazala, keď som si ešte myslela, že dobrá fotka musí byť ostrá...navyše, keď robíš koláže, môže sa všeličo zísť... závisí od tvojej kreativity a typu archívu, že čo vlastne fotíš a s akým cieľom...nefotím veľmi štandartné veci
suhlas, kolažisti si cenia svoj material ktorý nadobudli.. lebo zničoho sa neda spraviť priestor a vyjadrovanie sa skrz fotokolaž
 
Milstar
2012-08-01 19:22:22
Ja som sa naučil nechať fotky odstať aspoň dva týždne, kedy vyprchajú prvé emocie.
Potom ide mazanie jedna radosť, ale stejne mám par giga na disku pripravených na delete, len ešte nemám odvahu.
 
Paulie
2012-08-01 19:56:24
Moje fotkocvaky čakajú na vytriedenie cca 9 rokov, neodradili ich ani havárie dvoch diskov. Snáď to stihnem do dôchodku. Väčšinou mažem už vo foťáku počas presunu a hlavne sa snažím komponovať a exponovať aby mi to vyšlo na jeden záber. Sériové snímanie nepoužívam, iba ak chcem spraviť skladačku (niektorí to volajú sekačka).
 
Juraj-BN
2012-08-01 20:22:01
Článok ma vyhecoval k triedeniu košovou metódou doteraz som vsetko archivoval v duchu "že čo ak nahodou raz"
 
dalay-lamma
2012-08-01 21:42:43
Celkom vtipne stylizovany clanok. Najlepsia bola asi zmienka o pseudopriateloch na FB a diskovych poliach Pana Zuckerberga
 
pa4k
2012-08-02 12:38:17
Tiež sa odhodlávam k razantnejšiemu premazaniu ale vždy si hovorím čo keď sa zdokonalím v postprocese a dokážem aj z tych horších niečo vytrieskať alebo si všimne to čom som tam inokedy nevidel.
Páči sa mi autorov postup: "Ja som situáciu vyriešil ich exportom do JPG a premiestnením do samostatného priečinka mimo knižnice Lightroomu. Pred tým ako k tomu dôjde ich identifikujem červenou farbou."
Tiež to asi takto vyriešim ale neviem aký rozmer strán dať takýmto fotkám prosím poraďte.

Ja som si vypracoval taký predbežný prac.postup.
1. Fakt dobré fotky označujem 4-5hviezdami a exportujem do JPG a nechávam aj RAW.
2. Fotky 2-3hviezdy exportujem do JPG a RAW zmažem.
3. Jednou hviezdou ani neoznačujem tie dávam rejected.
 
pa4k
2012-08-02 12:53:00
ešte jedna otázka ako vyberáte z podobných fotografií? Napríklad vpravíte sériu snímok tej istej scény. Ja sa držím toho ktorá fotka má viac mega na disku tak by mala byť ostrejšia.
Alebo máte iný postup?
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-03 00:54:27
Zišlo by sa aj mne schudnúť aspo nejakých 500 GB. Už len čas na chudnutie si musím zabezpečiť.
Páči sa mi veľmi ako píšeš, si talent
 
Tomáš Muška
2012-08-09 07:21:57
ja som prednedávnom schudol o 17000 fotiek a hovoril som si, že rok 2011 pretriedim ešte raz a rok 2012 až na konci... kolega Matloň ma ale trochu popohnal a zrazu je z katalógu v ktorom bolo 13000 fotiek... už iba 950
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk 2012-09-23 23:06:56
príspevok od: Tomáš Muška
ja som prednedávnom schudol o 17000 fotiek a hovoril som si, že rok 2011 pretriedim ešte raz a rok 2012 až na konci... kolega Matloň ma ale trochu popohnal a zrazu je z katalógu v ktorom bolo 13000 fotiek... už iba 950
Síce trochu nekropost, ale gratulujem Ja som za posledný týždeň tiež zhodil asi 1200 fotiek iba z tohto roku (a to už som predtým robil poriadny priemaz). Ostalo asi 600
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované