Hore

Highland Games 2017

V rakúskom Donnerskirchene sa konali škótske vrchárske hry. Nenechali sme si ich ujsť, z klanu MacLeodovcov sme však nestretli nikoho.

“Vľúdne” škótske počasie je svetoznáme. Nejeden meteorológ-výskumník na jeho premenlivosti založil svoju kariéru. Ale len mne sa podaril prelomový objav. Zistil som, že dážď privoláva hra na gajdy. Veď ako si inak vysvetliť, že uprostred slnečného leta, v našich zemepisných šírkach, začne liať práve počas škótskych vrchárskych hier? A to prosím ešte pri Neusiedlerskom jazere!

Ale pekne po poriadku. Neusiedlerske jazero, ležiace cca 60 km od Bratislavy, je ephoťákom dobre známe. Maják v Podersdorfe, bociany v Ruste, chránená oblasť Seewinkel, zábery odtiaľ sa pravidelne objavujú v galérii. Tiež rád navštevujem tie miesta. Preto na Facebooku odoberám novinky Neusiedler See Tourismus. Okolo jazera sa neustále niečo deje. Obzvlášť ma zaujala akcia Highland Games. Škótsky horali na podunajskej nížine?

Do mestečka Donnerskirchen sme vyrazili spolu s Izzinom. Už cestou musel občas použiť stierače. Čierňava nad kopcami Leitha neveštila nič dobré. Po neznesiteľných horúčavách sme sa však na osviežujúci dážď vyslovene tešili. Prietrž mračien však nie je letný dáždik. Usporiadatelia museli občas prerušiť program, aj keď som sa snažil skrývať pod slnečníky, napokon som bol komplet mokrý a z fotoaparátu doslova tieklo. Ešteže som si zobral utesnený fotoaparát aj objektív.

Highland Games sa konajú už od roku 1997, v prvú augustovú nedeľu. Organizuje ich klub rakúskych horalov Gordons Highlanders. Súčasťou hier sú preteky v rôznych silových disciplínach, pití piva, hádzaní vajec a nechýbala ani súťaž gajdošov. Pre divákov boli pripravené stánky s občerstvením, škótskymi suvenírmi i ochutnávka whisky. Odvážlivci si mohli odniesť aj konzervu s typickou škótskou pochúťku Haggisom.


V našich končinách na škótskeho gajdoša nenarazíte každý deň.


Dážď, nedážď, dúchalo sa ostošesť.


Typicky škótske počasie neprekážalo súťažiacim horalom…


… ani divákom.


Na svoje si prišli aj deti.


Dospelácku disciplínu, pitie piva, niektorí zvládali ťažšie.


Zahanbiť sa nedali ani ženy.


A sme u najatraktívnejšej disciplíny, hode ťažkým brvnom (caber toss). To rakúske malo cez 4 metre.


Najlepší sa dostali cez hranicu 12 metrov.

     

      
Zástupkyne nežného pohlavia hádzali o niečo menším brvnom, i tak však malo cez 3 metre.


Sú chlapi pod kiltom naostro?


Veru sú.


Útok na fotografa. Zdá sa, že nezavadzal len mne.


Len tak pre seba.


Na súťažnom pódiu.

Všetky fotografie sú nafotené s Olympusom OM-D E-M1 Mark II v kombinácii s objektívom M.Zuiko  40-150/2,8 PRO.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marcel Rebro
2017-08-10 10:55:57
Pekné
 
Bpali
2017-08-10 13:29:56
pekne fotky...aj som sa zasmial
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované