Hore

Mobilizácia 2017

Po siedmykrát sa konalo spomienkové podujatie, venované vojenskej histórii a udalostiam z posledných rokov prvej Československej republiky.  Akcia prebiehala v okolí opevnenia B-S 4 “Lány”, pri hraničnom priechode Berg. Organizátorom bolo OZ Múzeum petržalského opevnenia.

Ja som sa podujatia zúčastnil prvýkrát. Nevedel som, čo ma čaká a ani som sa neakreditoval ako fotograf. Techniky som bral minimum s tým, že možno sa mi to vypomstí, ale napokon bol môj výber dobrý. Zobral som Nikon D800E s teleobjektívom AF-S 200/2G VR. Vyriešila sa aj akreditácia. Monštrum na mojom krku neušlo pozornosti organizátorov a chvíľu po príchode už mi visela na krku visačka “PRESS”. V americkej vojenskej bunde a s maskáčovým neoprénovým návlekom na objektíve som zapadol medzi kamarátov z Geronimo 509th PIB Reenactment group.


David, veliteľ skupiny Geronimo 509th PIB Reenactment group, ktorá však do bojov nezasiahla.


Hviezdy a pruhy.


Časť skupiny Geronimo 509th PIB Reenactment group.

Pre návštevníkov bola pripravená strelnica z dobových expanzných zbraní, prezentácia historickej vojenskej techniky, prezentácia vojenskej výstroje a výzbroje. Súčasťou podujatia boli aj komentované prehliadky bunkra B-S 4 Lány, prednášky, ukážky práce kynologickej zložky polície, vystúpenie britskej pochodovej kapely ADAMSON MARCHING BAND, vojaci predviedli ukážky sebaobrany a všetko to korunovali prehliadky dobovej módy.


Vážnejší záujemci o históriu si mohli vypočuť zaujímavé prednášky.


Návštevníci mohli obdivovať historickú vojenskú techniku, ktorá sa neskôr ukázala aj v akcii.


Príslušníci našich ozbrojených síl predviedli ukážku sebaobrany.


Drsný militaristický ráz podujatia vyvažovali krásne dámy, ktoré sa predviedli na dobovej módnej prehliadke.


Chýbal len štýlovejší fotoaparát.


Predviedli sa aj policajní kynológovia.

Hlavný program spočíval v ukážke bojov u Rostova, kde sa predstavili české a slovenské vojenské kluby. Pohyb fotografov bol samozrejme obmedzený, keďže sa používala aj pyrotechnika. Bol som inštruovaný, ako bude bitka prebiehať, ale odkiaľ bude najlepšie fotiť, to mi organizátori nevedeli povedať. Dostal som ponuku fotografovať zo “sovietskych” zákopov, ale bál som sa, že ak sa neukážu ako dobré miesto, nebudem sa z nich vedieť presunúť. Dal som na svoj inštinkt a zaujal miesto až za zákopmi, kde som mal väčšiu možnosť pohybu.


Presun nemeckých vojakov.


Sovieti sa na ich príchod vyslovene tešia.


Posledné chvíle pred bitkou.


Každá historická udalosť musí byť zaznamenaná.


Útok začína. Slovenská armáda na nesprávnej strane.


Nemci posielajú do boja aj obrnené vozidlo.


Sovieti odpovedajú puškami, samopalmi a guľometmi.


Najprv sa treba dostať cez ostatný drôt.


Na krátku vzdialenosť je dobrá aj lopata.


Nemci prevalcovali sovietske zákopy a útočia na bunker.


Osud obrancov je spečatený.

Druhou hlavnou časťou programu bola ukážka z pohraničia Československa na jeseň 1938, predstavenie československého opevnenia a paľba zbraní z bunkra B-S 4 Lány. Ukážka priblížila smutné časy, keď sme sa nedobrovoľne vzdali prepracovaného obranného systému a vydali ho do rúk nacistom.


Architekti kontrolujú kvalitu stavby.


Pripravení na prehliadku uniforiem.


Prevzatia opevnenia bolo komentované historickými informáciami.


Rozkaz je jasný. “Prevezmite a zabezpečte bunker a jeho okolie!”


Bunker je v rukách Nemcov, bez boja.

Na akciách tohoto typu sa snažím najmä o portrétne fotenie a momentky, pokiaľ možno bez rušivých divákov. Tomu sa však nedá úplne vyhnúť a výrazne mi pomohla malá hĺbka ostrosti, ktorú na FF fotoaparáte vysokosvetelný teleobjektív poskytuje. Dôležité je si neustále kontrolovať pozadie, aj malá zmena uhla záberu môže výrazne pomôcť pri eliminovaní rušivých prvkov.

Fotografie som spracoval v Lightroome, využil som jeden z presetov, ktorý som si vytvoril pri upravovaní fotografií z iného historicky orientovaného podujatia. V prípade, že by podujatie bolo orientované na I. svetovú vojnu, zvolil by som ČB vzhľad. V období krátko pred II. svetovou vojnou sa už pomaly do popredia dostávala farebná fotografia, preto som ponechal fotografie farebné. V tých časoch ešte neboli farby tak výrazné a presné, preto som farby mierne desaturoval. Naviac som fotky zakoloroval pomocou funkcie Split Toning, pridal som do nich trochu sépie a sem tam vinetáciu. Pod reportom nájdete ďalšie fotografie, ešte viac ich nájdete na mojej FB stránke.

Treba poďakovať organizátorom aj vystupujúcim za vydarenú akciu, ktorú neprekazil ani dážď, ktorý sa spustil ku koncu. Trochu ma zarazil malý záujem zo strany fotografov. Dúfam, že na ďalšej akcii sa nás stretne viac. Príležitosť máte už túto sobotu. 30. septembra. V bratislavskom Sade J. Kráľa sa bude odohrávať rekonštrukcia Bitky o Bratislavu z roku 1680.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2017-09-26 07:53:31
až na pár fotografii bez civilizačného pozadia, majstrovsky si sa toho zbavil či už použitou optikou, výrezom alebo premysleným stanoviskom ... pekná reportáž
 
-rs-
2017-09-26 08:29:32
suhlas, pekne spracovane
 
duves
2017-09-27 08:24:32
Pekne fotky

Apropo, či sme sa mali braniť.
http://zpravy.idnes.cz/ubranit-se-hitlerovi-neslo-shoduji-se-historici-70-let-po-mobilizaci-1ps-/domaci.aspx?c=A080920_085423_domaci_jan

historici su k tejto variante skeptickí. Zapad by nam nepomohol, pretože ved prave ten nás zradili
 
youreye
2017-09-27 12:34:36
Vcera som akurat pozeral dokument o Stalinovi. No nebolo to take prijemne ako toto Tu som hned isiel na fotky a bolo mi jasne ze je to ta tvoja 200mm mrcka Bolo ti dost dlhe. Mozno 300mm f4 PF by sa lahsie nosilo ale vystup je urcite iny.
Paradna reportaz aj fotky!
 
JakubH
2017-09-27 20:34:17
Parádna reportáž, to sklo má brutálny bokeh, moc sa mi páči aj úprava...dúfam, že budúci rok si na to spomeniem a pôjdem pozrieť
 
duves
2017-10-08 18:45:51
toto som hladal a našiel
https://www.playtvak.cz/kdyby-cesi-bojovali-jaka-by-byla-valka-s-hitlerem-fuu-/cesi-ve-valce-s-hitlerem.aspx?c=A170918_140345_cesi-ve-valce_kuko
 
j.a.r.o.
2017-10-08 19:39:06
Veľmi pekne spracovaný fotoreport.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované