Hore

Šerm

Nedávno som dal za pravdu Martinovi Kozákovi. Pred pár mesiaci som si prečítal jeho knihu o športovej fotografii. Dúfam, že sa neurazí keď ho budem parafrázovať. V jednej časti píše, že najťažšie na práci športového fotografa je dozvedieť sa o nejakom podujatí.

 

Je sobota, 21. apríl, 9:34. Dnes do Bratislavy prídu rodičia. Keď som bol malý, vymýšľali výlety oni mne. Teraz sa im to snažím oplatiť. Ráno som ešte musel skočiť do práce. Pred odchodom narýchlo kontrolujem web a nejaké podujatia v okolí. Na samom konci stránky na ktorú bol posledný odkaz google-u som našiel „Kvalifikácia juniorov v šerme na Olympíjske hry“ s termínom konania, ktorý začal pred 34 minútami. Podujatie, na ktoré prišli šermiari a šermiarky z celej Európy sa vôbec nemedializovalo. Nie, že by som bol fanúšik alebo, že by som tam chcel brať rodičov, ale ide o princíp... Na sobotu som nakoniec vymyslel iný program. Naň nadviažem v niektorom z ďalších článkov. Teraz späť k šermu.

 

 

Druhá časť kvalifikácie sa odohrávala v nedeľu. Začiatok opäť o 9:00. V popise miesta sa uvádza zimný štadión Ondreja Nepelu. Netušil som či stihnem prísť hneď ráno. Zase ma čakali povinnosti v práci. Ani bežne sa cez víkend nevyvaľujem v posteli dlhšie ako do šiestej, pol siedmej, ale teraz som si privstal a poď ho do kancelárie. Všetko klapalo a už o 8:45 som na ceste na zimný štadión.

Ešte som tam nebol. Z cesty vidím hlavný vchod – opustený a zavretý. Premýšľam kadiaľ sa asi vchádza... Slovenské promo ma ani tentoraz nesklamalo. Samozrejme, všetko sa odohrávalo v tréningovej hale. Dnu ma privítal informátor a tma v hale A. Domnievajúc sa, že asi existuje aj hala B som nesmelo pristúpil s otázkou: „Prosím Vás, kde sa tu šermuje?“. Milý pán ma nasmeroval asi za sedmoro rohov a sedmoro dvier... Jasné, preháňam, ale opäť – ide o princíp. Na celej tejto púti do haly B nebola ani jedna orientačná šípka. Myslím, že to nie je tak veľa. Možno obetovať dva plagáty a vyvesiť ich na každé dvere vedúce k miestu.

Na moje počudovanie, fotografovanie nebolo podmienené akreditáciou, školením o bezpečnosti a ani len podpisom prehlásenia o vstupe na vlastné nebezpečie, ktoré by zbavovalo zodpovednosti usporiadateľa za prípadný úraz. Mládež poverená usporiadateľom ma len upozornila, aby som nepristupoval k planši bližšie ako jeden až jeden a pol metra a aby som nezavadzal rozhodcom.

 

Môjmu fotografovaniu šermu predchádzala krátka príprava. Nedostatok času spôsobil, že som sa pripravoval až v nedeľu ráno a vytlačené pravidlá, ktoré som si chcel podrobnejšie naštudovať priamo na mieste som hádajte čo... Správne, zabudol v kancelárii. Vďakabohu pamäť mi ešte ako-tak slúži a niečo v nej uviazlo aj z toho letmého pohľadu. Mimo iného som sa dozvedel aj nasledovné.

 

 

Športový šerm je tradičný olympijský šport. Rozlišuje sa šerm šabľou, šerm fleuretom a šerm kordom. Novodobá história športového šermu zahŕňa celé 20. storočie. Spoločné pre všetky tri zbrane sú úvodné vyraďovacie súboje zo skupín. Šermujú sa na 5 zásahov resp. 3 minúty čistého času. Po nich nasleduje priama eliminácia, kedy už prvá prehra znamená vypadnutie zo súťaže. V nej sa šermuje na 15 zásahov alebo maximálne 3x3 minúty čistého času, pričom medzi tretinami sú minútové prestávky.

 

Na svetových súťažiach nasleduje v každej zbrani po súťaži jednotlivcov súťaž družstiev. Trojčlenné družstvá (plus jeden náhradník) šermujú formou štafety, každý z družstva „A“ proti každému z družstva „B“, spolu 9 zápasov a každý na 5 zásahov alebo maximálne 3 minúty čistého času. Nakoniec vyhráva to družstvo, ktoré dosiahne 45 zásahov alebo po uplynutí 9 x 3 minút čistého času vedie. V prípade rovnosti zásahov sa žrebuje výhoda a šermuje sa ešte maximálne 1 minúta. Ak padne zásah, vyhráva družstvo ktoré zásah dalo, ak zásah do 1 minúty nepadne, vyhráva družstvo ktoré malo výhodu. Toto pravidlo sa uplatňuje aj v súťaži jednotlivcov, ak po uplynutí času je stav nerozhodný. Aj súťaž družstiev sa šermuje ako priama eliminácia (kto prehrá vypadol).

 

 

Platnosť zásahov signalizuje elektrický aparát. Signál z aparátu je len pomocou pri rozhodovaní rozhodcu. Šermuje sa na vodivej planši dĺžky 17 alebo 18 metrov. Na predĺženiach efektívnej dĺžky planše 14 m sa nešermuje. Šermovať sa začína na povel rozhodcu „vpred“ a zastavuje sa na povel rozhodcu „stáť“.

 

Existuje ešte veľa podrobnejších pravidiel, najmä pre konvencionálne zbrane. Tieto upravujú spôsoby vedenia útoku, bránenia sa, platnosti zásahu a tempa súboja. Poviem vám, strávil som na šerme prakticky celú nedeľu, no žiadne z pravidiel som v súbojoch nepostrehol. Myslím, že pre fotografov ani nie sú dôležité. Veď predsa ani šermiari keď sa fotografujú nemusia ovládať expozičný trojuholník. Ak by to náhodou niekoho zaujímalo, viac informácii nájde v užitočných linkoch.

 

 

Rozhodne by ste ale mali aspoň trošku poznať používané zbrane. Uľahčí vám to prípravu, premýšľanie nad kompozíciou záberu, voľbu objektívu alebo ostrenia.

 

Šabľa (franc. Sabre):

Zasiahnuť súpera je možné sekom aj bodom, preto repertoár, pohybové variácie a z nich vyplývajúce taktické variácie sú v tejto zbrani najpestrejšie. Platný povrch sa nachádza od polpása šermiara smerom hore.

 

Fleuret (franc. Fleuret):

Aj vo fleurete platí konvencia. Platný povrch predstavuje trup šermiara. Hlava, ruky a nohy sú neplatným povrchom. Keďže platný povrch vo fleurete je najmenší zo všetkých troch zbraní, jeho zasiahnutie vyžaduje veľkú rýchlosť a veľmi presnú prácu s čepeľou.

Kord (franc. Epée):

Je kombatnou čiže bojovou zbraňou. Zásahy sa dávajú bodom. Platným povrchom je celé telo šermiara. Prednosť pri zasiahnutí umožňuje len veľmi krátky časový rozdiel medzi dvomi zásahmi súperov. Vypočítateľnosť šancí je vzhľadom na charakter šermu kordom v tejto zbrani najnižšia.

 

 

Surfovaním na webe som narazil aj na niekoľko záberov (od Adrana Dennisa), ktoré som chcel napodobniť. Fotky pochádzajú z Olympiády 2008 v Pekingu. Nemal som veľké oči. Nečakal som prostredie hodné Olympijských hier, ale prostredia bolo podstatne iné. Naproti čiernym súknam vytvárajúcim kontrastné a zároveň čisté pozadie na Olympiáde sa tu bilo blízke pozadie zimného štadióna s narozkladanými športovcami. Navyše, rušivým elementom bolo aj použitie štyroch planší na „ľadovej ploche“. Tým sa do prakticky nedalo dosiahnuť „čisté“ pozadie na kratších ohniskách.

Foto: Adran Dennis

Foto: Adran Dennis

Naproti rozhodcom sa fotiť nedalo kvôli zavadzajúcemu monitoru, digitálnej tabuli a nevzhľadnému blízkemu pozadiu. Výber pozícií je zvyčajne ľubovoľný, pokiaľ nezavadziate vo výhľade rozhodcom. Nečakajte použitie bleskov počas zápasu. Môžete chcieť nafotiť zábery s bleskom aby ste sa napríklad zbavili nevzhľadného pozadia podexponovaním alebo aby ste zachytili dynamiku pohybu dlhším časom a zmrazením na druhú lamelu. Skúste sa dohodnúť so súťažiacimi aby vám po zápase spravili „súkromný“ súboj na tréningovej planši. Nebuďte prekvapení keď budete mať problém so svetlom (ja som postrehol cca 9 EV a na teleobjektíve som použil aj ISO 2500 a 3200). Ako takmer na každý halový šport, aj na šerm sa vám zíde svetelný objektív. I keď sa šerm na prvý pohľad javí ako statický, nenechajte sa oklamať, je to skutočne rýchly šport. Môže s tým mať problém ostrenie. Ak máte kontinuálne ostrenie a nie práve hustú sieť ostriacich bodov, objektív môže v tom najnevhodnejšom okamžiku preostriť na inú vzdialenosť ak sa objekt presunie.

 

 

A akú techniku som používal? Športová fotografia je jedna z azda najnáročnejších disciplín, čo sa týka nárokov na techniku. Keď idem fotiť niečo ako reportáž a mám dostatom miesta v brašni/batohu, beriem si 2 telá. Tak som to spravil aj tentoraz. Do batohu som uložil svoj Nikon D300s doplnil som ho Nikonom D5000 (ktorý mi zostal po prechode na vyššiu triedu). Presun z miesta na miesto ovešaný dvomi telami je síce mierne sťažený, ale dá sa vyriešiť doplnkami ako napríklad popruhom Sun-sniper. Čo je ale nesmiernou výhodou, nemusíte často meniť objektívy a stále ste v pohotovosti ak nastane rozhodujúci moment. Z objektívov som si zbalil a aj využil všetky ohniská od rybieho oka Samyang 8 mm až po teleobjektív Nikkor 70-300. Nebral som so sebou záklaďák Nikkor 16-85. Vychádzal som z toho, že netreba zoomovať pretože šerm sa odohráva na pomerne malej ploche počas celého súboja, súboje sa opakujú a navyše môžem sa okolo planše prakticky voľne pohybovať. Vychádzalo mi, že pevné svetelné sklo, napríklad Nikkor 35 mm bude vhodnejšie.

 

 

Dôležitým pomocníkom pri fotení bol statív, keďže asi polovicu všetkých záberov som robil s väčším alebo menším „máznutím“. Potrebný čas závierky sa odvíjal od vzdialenosti medzi fotoaparátom a planšou (rozhoduje uhlová rýchlosť pohybu) a od požiadavky na vzhľad fotografie, resp. miery „máznutia“. Na kratšom ohnisku pri pohľade z tribúny som použil ¼ s, zatiaľ čo pri fotení rybím okom priamo pred rozhodcom to už bola 1/25 s. A ešte jedna dôležitá vec – skvelý pomocník... diaľková spúšť. Aby som neohrozil svoje oči, fotenie pri planši som nechal na D5000-ku a fisheye (ovládané káblovou spúšťou). Predsa len, fotograf je v bezpečí a keby sa niečo stalo, použité bolo lacnejšie nádobýčko...

 

 

 

 

Užitočné linky:

http://www.slovak-fencing.sk/

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0erm

http://en.wikipedia.org/wiki/Fencing

http://www.boston.com/bigpicture/2008/08/womens_olympic_fencing.html

 

Výsledky:http://www.fencing2012.sk/vysledky.html

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Saas
2012-05-14 09:19:34
Ušľachtilý šport.
 
bobo222
2012-05-14 10:56:01
Pekná reportáž (priam inštruktáž) z fotenia šermu...
 
zolec
ocenenie redakciou 2012-05-14 11:15:44
fajn clanok
 
PaPi
2012-05-14 11:40:29
príspevok od: bobo222
Pekná reportáž (priam inštruktáž) z fotenia šermu...
Diky Bobo, ale na instruktaz si netrufam... bol som sa ucit
 
Sachtikus
ocenenie redakciou 2012-05-14 12:57:41
omg skvele fotky gj
 
kozakm
2012-05-14 13:32:47
No jo, na napodobení fotek z Pekingu to chce trochu jiné prostředí, které tady u nás asi nikdy nebude.
Fotky nelíbí.
 
izzino
2012-05-14 15:53:48
príspevok od: kozakm
No jo, na napodobení fotek z Pekingu to chce trochu jiné prostředí, které tady u nás asi nikdy nebude.
Fotky nelíbí.
Ty musis byt strasne flustrovany. Ja byt tebou uz sa obesim.
 
kozakm
2012-05-14 15:55:57
príspevok od: izzino
Ty musis byt strasne flustrovany. Ja byt tebou uz sa obesim.
jj, je to opravdu strašné
 
Saas
2012-05-14 16:11:06
príspevok od: kozakm
No jo, na napodobení fotek z Pekingu to chce trochu jiné prostředí, které tady u nás asi nikdy nebude.
Fotky nelíbí.
Takto zvolená spätná väzba dokáže ponížiť, avšak určite nie pomôcť posunúť sa dopredu.

Žiaľ, kvalitný fotograf neznamená aj dobrý človek.
 
kozakm
2012-05-14 16:29:00
príspevok od: Saas
Takto zvolená spätná väzba dokáže ponížiť, avšak určite nie pomôcť posunúť sa dopredu.

Žiaľ, kvalitný fotograf neznamená aj dobrý človek.
čím dál lepší
 
Marcel Rebro
2012-05-14 16:33:51
príspevok od: kozakm
čím dál lepší
"čím dál lepší" človek alebo fotograf sa cítiš?

 
kozakm
2012-05-14 16:49:31
príspevok od: Marcel Rebro
"čím dál lepší" človek alebo fotograf sa cítiš?

čím dál lepší komentáře
 
bear
2012-05-14 16:50:32
príspevok od: kozakm
No jo, na napodobení fotek z Pekingu to chce trochu jiné prostředí, které tady u nás asi nikdy nebude.
Fotky nelíbí.
Tazko mozes porovnavat fotky profika z najprestiznejsieho sportoveho podujatia na svete s fotkami hobby fotografa, ktory isiel dany sport fotit 1. krat na lokalnu sutaz a podelil sa tu s nadobudnutym iinformaciami a fotkami, ktore inemu fotografovi pred prvym fotenim sermu iste pridu vhod.

v Nedelu sme boli s Izzim a Karolom fotit atletiku. Tiez to bola pre nas prva skusenost s atletikou. Tahal som zo sebou kopec zbytocnosti, ine veci, co by sa mi zisli som nechal doma a casto nebol v spravnom case na spravnom mieste. Niektory z nas maju fotografovanie ako konicek a su radi, ked sa im podari fotka o ktoru sa snazili. Ak sa fotka paci aj niekomu inemu, je to prijemny bonus, ale nie je to nutnost. V tomto mame ako amatersky fotografi velku vyhodu nad profikmi.
 
slavmiro
2012-05-14 16:52:51
podla mna, a nielen pre povzbudenie, pricom o sportovej foto nieco viem a nieco som aj dokazal, i ked samozrejme nie tolko ako kozakm:
velmi dobry text doplneny dobrymi fotografiami. S ohladom na to, ze to bola pre autora prva skusenost so sermom, zvladol to dobre a publikovatelne na lajkovacom portale. Vo fotoserii my len trochu chyba viac foto z udavaneho 35mm skla, resp. 70-300 s nejakym odpichom pozadia priamo zo subojov, je tam toho malo. Suboj, de-facto je len D5000+Samyang FishEye.

Asi chapem sarkatiscke komentare kozakm-a , menej uz Izzinove pisomne nic neriesiace reakcie. Naco je to dobre?
 
slavmiro
2012-05-14 16:54:18
2 autor: Ako ostris s tym Samyangom, aj ty mas mimo predostrenia na 0,3m take blato?
 
PaPi
2012-05-14 17:01:41
príspevok od: slavmiro
2 autor: Ako ostris s tym Samyangom, aj ty mas mimo predostrenia na 0,3m take blato?
Ostrim s nim klasika - manualne... parkrat sa mi stalo, ze som zabudol preostrit (a zistil som to az doma). Kresba je taka aka je... ale kedze nemam ambiciu tlacit z toho velke formaty... pomer cena/vykon je podla mna viac nez slusny...
 
kozakm
2012-05-14 17:28:59
príspevok od: bear
Tazko mozes porovnavat fotky profika z najprestiznejsieho sportoveho podujatia na svete s fotkami hobby fotografa, ktory isiel dany sport fotit 1. krat na lokalnu sutaz a podelil sa tu s nadobudnutym iinformaciami a fotkami, ktore inemu fotografovi pred prvym fotenim sermu iste pridu vhod.

v Nedelu sme boli s Izzim a Karolom fotit atletiku. Tiez to bola pre nas prva skusenost s atletikou. Tahal som zo sebou kopec zbytocnosti, ine veci, co by sa mi zisli som nechal doma a casto nebol v spravnom case na spravnom mieste. Niektory z nas maju fotografovanie ako konicek a su radi, ked sa im podari fotka o ktoru sa snazili. Ak sa fotka paci aj niekomu inemu, je to prijemny bonus, ale nie je to nutnost. V tomto mame ako amatersky fotografi velku vyhodu nad profikmi.
Já nic neporovnávám. Napřed jsem si posteskl, že bohužel u nás nejsou taková sportoviště jako v Pekingu, a že ani kdybysme se rozkrájeli, tak podobnou fotku zkrátka neuděláme.

A pak jsem řekl, že se mi fotky v článku nelíbí.
 
JT.
2012-05-14 18:41:26
príspevok od: izzino
Ty musis byt strasne flustrovany. Ja byt tebou uz sa obesim.
Izzino, a na čo čakás? Hej, je to debilná odpoveď. Presne taká, ako tvoja. Na adresu niekoho, kto fotí šport na takej úrovni ako Martin Kozák (mimochodom vydal dosť dobrú knihu o športovej fotografií), sú podobné poznámky..no.. debilné. A mne sa tiež tie fotografie moc nepáčia..tiež sa mám ísť obesiť?
 
zlate.slnko
2012-05-14 19:57:48
Nenechaj sa odradiť niektorými komentármi. Ja sa v šerme vôbec nevyznám a to aj napriek tomu, že moja mama bola kedysi okresná majsterka v tomto športe. Takže aj keď šport nikdy nebude to, čo by som chcela fotiť, aspoň som sa dozvedela niečo nové.
Čo sa fotiek týka, áno, nedosahujú takú úroveň ako citované fotky z olympiády, ale keby sme tak uvažovali všetci, čo tu na portáli sme, že nedosahujeme úroveň majstrov, neviem-neviem, kto by podľa takéhoto kritéria ešte mohol fotiť a svoje fotky aj zverejňovať.

Vďaka za článok, pekne obrazne napísaný.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-05-14 20:08:43
Spominana akcia v Trnave:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.303443846404092.69471.100002154388783&type=1
 
kozakm
2012-05-14 20:46:59
príspevok od: Karol Srnec
Spominana akcia v Trnave:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.303443846404092.69471.100002154388783&type=1
Je to takové... prachobyčejné. Ale hlavně nechápu ten mix barvy a čb.
 
leto
2012-05-14 21:00:08
príspevok od: bear
Tazko mozes porovnavat fotky profika z najprestiznejsieho sportoveho podujatia na svete s fotkami hobby fotografa, ktory isiel dany sport fotit 1. krat na lokalnu sutaz a podelil sa tu s nadobudnutym iinformaciami a fotkami, ktore inemu fotografovi pred prvym fotenim sermu iste pridu vhod.

v Nedelu sme boli s Izzim a Karolom fotit atletiku. Tiez to bola pre nas prva skusenost s atletikou. Tahal som zo sebou kopec zbytocnosti, ine veci, co by sa mi zisli som nechal doma a casto nebol v spravnom case na spravnom mieste. Niektory z nas maju fotografovanie ako konicek a su radi, ked sa im podari fotka o ktoru sa snazili. Ak sa fotka paci aj niekomu inemu, je to prijemny bonus, ale nie je to nutnost. V tomto mame ako amatersky fotografi velku vyhodu nad profikmi.
rozumný to človek,,,
 
leto
2012-05-14 21:01:50
(ne)páči sa mi ak tu vie veľa ludí hneď povedať, čo je dobré, a čo nie, bez toho aby to sami predviedli,,,
 
slavmiro
2012-05-14 21:06:26
príspevok od: kozakm
Je to takové... prachobyčejné. Ale hlavně nechápu ten mix barvy a čb.
mix je asi hladanie cesty a inac len vytesovacka s D4, ale v ramci facebooku slusny nadpriemer
 
kozakm
2012-05-14 21:40:32
príspevok od: slavmiro
mix je asi hladanie cesty a inac len vytesovacka s D4, ale v ramci facebooku slusny nadpriemer
A co teprv v rámci rajče.net
 
calven
2012-05-14 21:48:42
To je sranda sledovať, čo sa deje, keď sa niekto názorom odlíši od väčšiny...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-05-14 21:52:08
príspevok od: kozakm
posluž si
Ja si nepotrebujem posluzit. Nepodrebujem sa vyvrsovat na fotkach a dokazovat si nieco. Ja sa slusne pytam. Nehanim ta, neznevazujem tvoje vysledky. Tak ako inych tu ma zaujma, kde sa berie ta intolerancia, nadradenost. Aj keby si bol najlepsi sportovy fotograf na svete, trochu respektu, zhovievavosti a nadhladu by ti neuskodilo. Nezabudni, vzdy je niekto este lepsi od teba. Asi by sa ti nepacilo, keby ti robil to, co tu robis ty.
 
kozakm
2012-05-14 21:57:58
príspevok od: Karol Srnec
Ja si nepotrebujem posluzit. Nepodrebujem sa vyvrsovat na fotkach a dokazovat si nieco. Ja sa slusne pytam. Nehanim ta, neznevazujem tvoje vysledky. Tak ako inych tu ma zaujma, kde sa berie ta intolerancia, nadradenost. Aj keby si bol najlepsi sportovy fotograf na svete, trochu respektu, zhovievavosti a nadhladu by ti neuskodilo. Nezabudni, vzdy je niekto este lepsi od teba. Asi by sa ti nepacilo, keby ti robil to, co tu robis ty.
Rozumím, příště jen chválit a plácat po zádech. Zkusím to už teď: skvělé fotky, Karle. Vůbec nevadí, že jsou tam asi čtyři záběry stále dokola, je opravdu se na co dívat. Jako by ses s fotoaparátem narodil!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-05-14 22:08:22
príspevok od: calven
To je sranda sledovať, čo sa deje, keď sa niekto názorom odlíši od väčšiny...
Nejde o iny nazor, ale o formu. Osobne som nikdy s kritikou problem nemal, ak bola konstruktivna. Vzdy si opakujem, ze co sa paci jednemu, nemusi sa druhemu. Posudzovanie fotografie je subjektivne. Kto to pochopi, nebude mat problem s tym, ak niekto povie, ze sa mu nepaci. Kozak ma vela dobrych fotografii a velku snahu byt kreativny, co sa mu aj dari. Je to profesional a rad si obcas jeho blog pozriem. Musel by som byt blazon, ak by som si myslel, ze ja, kto fotil sport menej nez 10x, sa moze rovnat alebo predcit niekoho, kto sa tym zivy. Asi tu na ephote nie je nikto, kto by to mohol povedat. Ale je tu vela slusnych fotografov, ktori urobia dobru fotku, aj ked mozno nie taku kreativnu. Ale pozaratelnu, kvalitnu, publikovatelnu.
Rad davm na portali priestor kazdemu, co si dal namahu a je ochotny podelit sa, aj s amaterskymi skusenostami, s ostatnymi uzivatelmi. Pre vacsinu je to prinosnjsie, vzhladom na ich uroven, nez profesionalna fotoskola. Profesionalovi clanok a fotografie tejto kategorie nic nedaju. Ale nemal by zabudat, ze amaterom fotografovanie prinasa hlavne potesenie a aktivny odpocinok. Umelecke a profesionalne ambicie su pre vacsinu mimo ich cielov.
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-05-14 22:14:22
príspevok od: Karol Srnec
Nejde o iny nazor, ale o formu. Osobne som nikdy s kritikou problem nemal, ak bola konstruktivna. Vzdy si opakujem, ze co sa paci jednemu, nemusi sa druhemu. Posudzovanie fotografie je subjektivne. Kto to pochopi, nebude mat problem s tym, ak niekto povie, ze sa mu nepaci. Kozak ma vela dobrych fotografii a velku snahu byt kreativny, co sa mu aj dari. Je to profesional a rad si obcas jeho blog pozriem. Musel by som byt blazon, ak by som si myslel, ze ja, kto fotil sport menej nez 10x, sa moze rovnat alebo predcit niekoho, kto sa tym zivy. Asi tu na ephote nie je nikto, kto by to mohol povedat. Ale je tu vela slusnych fotografov, ktori urobia dobru fotku, aj ked mozno nie taku kreativnu. Ale pozaratelnu, kvalitnu, publikovatelnu.
Rad davm na portali priestor kazdemu, co si dal namahu a je ochotny podelit sa, aj s amaterskymi skusenostami, s ostatnymi uzivatelmi. Pre vacsinu je to prinosnjsie, vzhladom na ich uroven, nez profesionalna fotoskola. Profesionalovi clanok a fotografie tejto kategorie nic nedaju. Ale nemal by zabudat, ze amaterom fotografovanie prinasa hlavne potesenie a aktivny odpocinok. Umelecke a profesionalne ambicie su pre vacsinu mimo ich cielov.
aha,zaujimavy nazor,,hlavne ten zaver ,,takze umenie sa tu moc nenosi
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-05-14 22:17:33
zase je to hrube podcenovanie velkeho mnzostva fotografov, co tu posobia.myslim ,ze je tu velmi vela ludi co su taky ,povedal by so poloprofesionali,to nemysim seba .ktori sa do fotky vyznaju viac nez dost a casro krat predcia profesionalov ci uz technicky ako aj obsahovo..
 
leto
2012-05-14 22:31:51
príspevok od: istvic
zase je to hrube podcenovanie velkeho mnzostva fotografov, co tu posobia.myslim ,ze je tu velmi vela ludi co su taky ,povedal by so poloprofesionali,to nemysim seba .ktori sa do fotky vyznaju viac nez dost a casro krat predcia profesionalov ci uz technicky ako aj obsahovo..
tak, a nemusia robiť ramená,,,
 
jozefmicic
2012-05-14 22:35:42
Report je veľmi dobrý, šermu nerozumiem, takže vďaka za informácie. Čo sa fotiek týka, prvým farebným som moc neprišiel na chuť, ale posledné štyri čiernobiele to vykompenzovali, podľa mňa sa naozaj vydarili, nabudúce by som to skúšal práve týmto smerom Možno ešte skúsiť spraviť z nejakej tej celkovej fotky, kde je celá plocha haly nejaký tilt-shift efekt, zaostrené len na šermiarov alebo niečo v tom štýle.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-05-14 22:39:13
príspevok od: istvic
aha,zaujimavy nazor,,hlavne ten zaver ,,takze umenie sa tu moc nenosi
Nikomu umelecke ambicie neodopieram. Som realista. Je posetile si mysliet, ze sme tu na portali vsetci terajsi alebo buduci umelci. Vacsina foti, aby zachytil svet okolo seba v estetickej podobe, tak aby sa na to dalo pozerat. Ani samotne umelecke ambicie a snaha nezarucuju umelecky vysledok. Tam treba talent. Opat mysliet si, ze vacsina nim ovplyva v nadpriemernej vyske, je blahove.
ePhoto je zmerane na urcitu cielovu skupinu a tomu je prisposobena funkcnost a obsah. Nedokazeme vyhoviet kazdemu. Z ePhota nebude spickovy portal o sportovej fotografii pre KM, ani spickovy portal o umeleckej fotografii pre teba. ePhoto nemoze ponukat vsetko. Stal by sa z neho neprehladny, nefunkcny kolos, ktory by sa ani nedal zafinancovat. Niektori to ale nedokazu pochopit. Co ty cakas od nasho portalu? Je to v jeho zamerani? Zaujimalo by to aj ostatnych?
Mame tu globalny internet. To je parada! Co nenajdem tu, mozem hladat inde. Nasavat z roznych zdrojov a aj svoju pracu publikovat na viacerych. Jeden je lepsi v tom, druhy v onom.
Nenasiel si nikde to, co hladas? Mozno je to priestor pre teba. Pre tvoj vlasty web. Pre tvoj projek, ako obohatit fotograficku a internetovu komunitu.
Internet zvadza k unahlenym vyrokom. Rychle vypustenych (ani mne sa to nevyhne), nepremyslenych.
Ver mi, ze venuje vsetok svoj pracovny a aj vacsinu volneho casu fotokomunite. Snazim sa podelit sa o maximum toho, co viem. Publikovat kazdu malickost, ktora by mohla niakomu pomoct. Davam priestor vsetkym uzivatelom, aby tak mohli urobit aj oni. Preto som navrhol mnoho novych funkcii, ktore tu predtym neboli. Pomahaju mi kamarti, uzivatelia portalu, ktori to robia bez naroku na odmenu. Tou je im vdacnos inych. Dakujem im. A budem ich ochranovat, ci sa to niekomu paci alebo nie. Dakujem aj autorovi tohto clanku, ze bol ochotny sa podelit so svojimi skusensotami, ze sa nebal publikovat pred najsirsou fotografickou komunitou na Slovensku. Urcite vedel, ze sa stretne aj s negativnymi nazormi. Zalezi ale na tom ako su podane.
Lubos, za tie roky si uz musel precitat dost mojich clankov a komentarov. Mohol by si uz vediet, ze fotografiu a fotografovanie beriem komplexne, ale ze ruzove okuliare si na nos nedavam.
 
hladacvody
2012-05-15 08:36:15
vsetko sa da ,len treba vediet vybrat formu komunikacie ,mne sa zda ze sa to dalo povedat aj inym sposobom,darmo nie kazdy clovek je clovek s velkym C
 
Špagetka
2012-05-15 11:50:05
...uf, papi, ale sa tu rozkecali...budem komentovat len Tvoj riport...je naozaj dobry a chvalim najma poslednu foto.
 
Matej Michalik
ocenenie redakciou 2012-05-18 16:18:10
Super, potesilo, tie rozpohybovane su pre mna naj!
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia