Hore

Nevýrazná obloha? Vylepšite ju v počítači pomocou Polarizácie

Polarizačný filter je vo fotografii už dlhé roky veľmi užitočným nástrojom. Pomáha nám eliminovať odlesky a oblohu robí prirodzenejšiu. Pokiaľ ho ale doma nemáte, alebo naň napríklad len zabudnete, nevadí. Jeho efekt na snímky pridáte aj v počítači.

Ako vymeniť nudné nebo sme si vysvetlili už dávno. Keď ho ale potrebujete len trochu vylepšiť, sú tu jednoduchšie možnosti. V Zoner Photo Studiu vám s tým pomôže napríklad funkcia Prechodový filter, ktorú upravíte napríklad plynule odstupňovanou hornú časť fotky. To ale nemusí byť vždy vhodné. Preto máte k dispozícii aj ešte múdrejší a jednoduchší nástroj - Polarizáciu.

Dodajte oblohe šťavu pomocou Polarizácie

Použitie Polarizácie v Zoner Photo Studiu je veľmi jednoduché. Posuvník nájdete v module Vyvolať v záložke Farba alebo v kategórii Upraviť farby v Editore.


Filter Polarizácia nájdete vo Vyvolať.

Pomôže vám zvýrazniť modrú a dosiahnuť podobné výsledky, ako keby ste použili klasický polarizačný filter, ktorý sa nasadzuje na objektív. Stmaví totiž oblohu a zároveň nechá rovnaké napríklad konáre a ostatné objekty, ktoré do nej zasahujú. V tom je obrovská výhoda oproti prechodovému filtru.


Nebo pred a po použitím Polarizácie.

Polarizácia na čiernobielej fotke

Polarizácia funguje aj na čiernobielej fotografii. Po zaškrtnutí kolónky Odtiene šedej sa zmenia posuvníky Sýtosť a Živosť na jednotlivé farebné kanály. Upravte si metódu na Ručné miešanie kanálov a nastavte ich podľa potreby - odporúča sa stiahnuť modrú. Tým vytvoríte dramatický efekt tmavej oblohy. A následne všetko ešte zdôrazníte Polarizáciou.


Upravte kanály čiernobielej fotky a pridajte Polarizáciu.

Z fotky potom dostanete až takýto temný nádych. U čiernobielej fotky sa takto vysoký kontrast oblohy oproti zvyšku hodí.


Polarizácia v odtieňoch sivej.

Polarizáciu využijete aj u automatického miešania kanálov pomocou Rýchlej voľby. V takom prípade u čiernobielej fotky upravíte jej dramatickosť nielen vďaka Tónovaniu, ale tiež zdôraznením modrého kanálu pomocou Polarizácie.

Je polarizačný filter vlastne ešte potreba nasadzovať?

Klasický polarizačný filter vám pomôže tiež eliminovať odlesky na vodnej hladine. To zatiaľ Polarizácia v Zoner Photo Studiu nevie. Na zdôraznenie oblohy ale funguje veľmi dobre. V množstve prípadov tak dokáže polarizačný filter nahradiť. A už vás nemusí trápiť, keď si ho na fotovýlet do prírody zabudnete pribaliť.

Vyskúšajte si, ako dokáže Polarizácia pomôcť vašim snímkam. Stiahnite si Zoner Photo Studio X na 30 dní zadarmo a vylepšite oblohou na svojich fotografiách.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
dremex
2017-12-08 09:49:52
Preboha, kto vybral na prezentáciu tejto funkcie ZPS túto fotografiu?
 
pa10
2017-12-09 09:10:15
Trochu nestastne pomenovanie funkcie - "Polarizacia", skor by som to nazval "Vylepsenie oblohy", alebo nieco v tom duchu. Softver nema informaciu o polarizacii svetla a nevie ju analyzovat, toboz s nou pracovat.
 
Peter Peter
2017-12-11 19:49:54
Kde sú časy keď odbornći tvrdili že všelijaké Photoshopové filtre sú na nič a teraz toto. Tento kvazipolarizák je na smiech. To zvládne na Photoshope snáď každý. V postate neutrálny "prechodový" filter, prípadne s aplikovaním podobne ako v NIK. S polarizáciou toto nemá nič spoločné.
 
seifi
2018-07-09 21:02:55
nie je to nakoniec, ten, ako že to ? hoax ?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované