Hore
Autor: Nikon

Od mikroskopov až do vesmíru – alebo cesta k svetovej jednotke

Začali s výrobou optického skla do mikroskopov a ďalekohľadov, neskôr začali vyrábať objektívy na fotoaparáty. Naskočili na vlnu, ktorá sa stávala čoraz populárnejšou a aj vďaka neustálym inováciám sa na nej vezú dodnes. Úspešne, už 100 rokov. Svetový líder vo fototechnike ani vo svojom úctyhodnom veku v tempe nepoľavuje – práve  naopak.

Spoločnosť, ktorú dnes poznáme ako Nikon, odštartovala svoju dráhu v roku 1917 – vtedy ešte s názvom Nippon Kogaku Kogyo. Jej výroba začala optickými sklami pre mikroskopy, ďalekohľady a teleskopy. A prirodzene vyústila do výroby objektívov pre fotoaparáty. Vďaka úspechu, ktorý prepracované objektívy u fotografov zožali, sa spoločnosť rozhodla začať sa venovať výrobe fotografickej techniky – a dobre urobila! Od malých priehľadových fotoaparátov, ktoré ako prvé niesli názov Nikon, cez prvú zrkadlovku Nikon F až po neskutočné množstvo fotoaparátov a príslušenstva, ktoré máme na výber dnes. Stále sa však neprestala venovať výrobe optických prístrojov, ktoré sa využívajú v medicíne, technológiách či dokonca vo vesmírnom priemysle!

Planéty na dosah ruky

Prístroje z dielne Nikon sú už celých sto rokov obľúbené po celom svete. Ba dokonca až v kozme! Spoločnosť Nikon, ktorá sa už od svojich počiatkov zameriavala na výrobu špecializovanej optiky, už roky vyrába aj šošovky do teleskopov. V roku 2010 sa stala súčasťou japonského vesmírneho projektu, kedy bol prvý vesmírny teleskop so šošovkou od Nikonu s priemerom 20 cm umiestený na obežnú dráhu Zeme, odkiaľ môžu vedci na diaľku pozorovať blízke planéty Mars, Venušu a Merkúr. Vďaka svojej výnimočnej kvalite šošoviek sa Nikon aj naďalej podieľa na vývoji množstva vesmírnych sond či satelitov, vďaka ktorým môžeme čoraz viac skúmať vesmír.


Napríklad v roku 1971 sa pre vesmírne podmienky upravený Nikon Photomic FTN stal súčasťou misie Apollo 15. A o desať rokov neskôr vyrobil Nikon podľa požiadaviek NASA špeciálny model zrkadlovky Nikon F3, ktorý používala posádka raketoplánu Columbia. Fotoaparát musel byť schopný zhotoviť 250 záberov s automatickou expozíciou a film sa musel dať vymeniť počas fotenia.


Inováciami k jednotke na trhu

Začiatkom dvadsiateho storočia, kedy spoločnosť Nikon (vtedy ešte pod názvom Nippon Kogaku K.K.) vznikla, vo svete prebiehal boom fotografovania. Spoločnosť zaoberajúca sa optikou začala vyrábať fotografické šošovky a objektívy, ktoré neskôr (od roku 1932) niesli názov NIKKOR, odkiaľ bol už len krôčik k výrobe vlastných fotografických prístrojov. Prvý fotoaparát Nikon predstavil v roku 1948. Niesol príznačný názov Nikon Model I. Fotoaparát prichádzal s vlastnými inováciami, ako napríklad mechanizmus guľôčkových ložísk, ktoré uľahčovali stláčanie spúšte. Aj vďaka tomu, no tiež vďaka reklame bolo jeho uvedenie na trh plné mnohých reakcií. Spoločnosť na všetky pripomienky zareagovala, čo viedlo k vylepšeniam v modeloch Nikon M, Nikon S, 32 a SP. V roku 1959 prichádza na trh prvá zrkadlovka s vymeniteľným objektívom od Nikonu - Nikon F. V roku 1972 bola vylepšená modelom Nikon F2, ktorý ponúkal jednoduchšiu a rýchlejšiu obsluhu a väčšiu automatiku. V tom čase bol už Nikon jedným z lídrov na trhu a mal medzi fotografmi mnoho fanúšikov.


Osemdesiate roky minulého storočia spustili v Nikone vlnu zmien v digitálnych technológiách. Vlajková loď Nikon F3 priniesla možnosti elektronickej kontroly uzávierky, automatický mechanizmus ovládania clony a tiež LCD displej s hľadáčikom či TTL kontrolu blesku. Fotoaparát dochádzal zhotoviť 6 snímok za sekundu a jeho jednoduchý elegantný dizajn s kontrastným farebným pásikom mal vplyv na neskorší dizajn fotoaparátov. A zdokonaľovanie technických inovácií pokračovalo aj v ďalších modeloch: Nikon L35AF a neskôr Nikon F-501 priniesli možnosť automatického zaostrovania. A Nikonos RS v roku 1992 umožnil fotografovanie SLR fotoaparátom aj pod vodou.V spolupráci s Fuji Photo Film začali v roku 1995 vznikať digitálne fotoaparáty E2 a E2s. Prvé digitálne kompakty od Nikonu COOLPIX 100 a 300 prišli na trh v roku 1997 a priniesli možnosť prenášať fotografie z fotoaparátu priamo do počítača. Digitálna zrkadlovka Nikon D1 kombinujúca rýchly výkon a skvelú kvalitu fotografií sa pričinila o vzrastajúci dopyt po digitálnych zrkadlovkách.

Nový model zrkadlovky - Nikon F6 z roku 2004 - úspešne skombinoval tradičné série Nikon F s vylepšenými možnosťami digitálnych zrkadloviek.  Do dodnes obľúbenej digitálnej zrkadlovky Nikon D3 boli zapracované ďalšie inovatívne vylepšenia, ako napríklad vysoká citlivosť ISO pri normálnom nastavení či 51-bodový systém automatického zaostrovania. Neskôr bola táto séria doplnená o Nikon D4 a v roku 2016 o súčasnú vlajkovú loď Nikon D5.

Nedá sa však povedať, že by sa Nikon v poslednom období sústredil len na zrkadlovky – v roku 2011 boli predstavené mirrorless fotoaparáty Nikon 1 J1 aV1 s vymeniteľnými objektívmi či COOLPIX P900 z roku 2015 s 83-násobným optickým zoomom.

Priaznivci videa sa zas potešili z akčnej kamery KeyMission, ktorú v minulom roku spoločnosť úspešne priniesla na celosvetový trh.

Fotošošovky v službách vedy

Hoci je Nikon známy predovšetkým vďaka svojim fotoaparátom, spoločnosť má toho na konte omnoho viac. Spoločnosť, pôvodne sa špecializujúca na výrobu optického skla, začala krátko po svojom vzniku vyrábať mikroskopy a ďalekohľady. Už v roku 1921 vyrábala prvé malé ďalekohľady MIKRON so 4- a 6- násobným priblížením a v roku 1925 predstavila svoj prvý mikroskop JOICO, ktorý umožňoval až 765-násobné zväčšenie. Výrobe optických prístrojov sa spoločnosť neprestala venovať ani potom, kedy sa v Nikone začala vo veľkom vyrábať fotografická technika. V roku 1976 boli na trh uvedené mikroskopy Biophot a Metaphot so systémom CF, ktorý odborníci oceňovali ako mimoriadne inovatívny krok vpred na poli výskumných technológií. CF systém bol neskôr použitý aj vo viacerých radoch biologických mikroskopov Alphaphot YS, ktoré slúžili najmä študentom medicíny a zubného lekárstva. V roku 1986 Nikon prichádza s prvým trojdimenzionálnym prístrojom na meranie súradníc -  TRISTATION 600. A s inováciami prichádza aj v 21. storočí, keď v roku 2010 uviedol Nikon na trh digitálne mikroskopy N-SIM a N-STORM so super rozlíšením až 115 nanometrov, ktorých rozlíšenie je ďaleko za možnosťami, ktoré ponúka klasický optický mikroskop.

Napredovať ďalej

Po 100 rokoch pôsobenia však Nikon nezaspáva na vavrínoch - jeho výskum a vývoj nových technológií a inovácií napreduje neustále ďalej. Prístroje Nikon sa rokmi vyvíjali a menili, no ich výnimočná kvalita a obľúbenosť stále pretrváva.

Aj preto neprestáva prekvapovať svojich fanúšikov stále novými, dokonalejšími modelmi fotoaparátov – od  jednoduchých kompaktov pre amatérskych fotografov cez základné zrkadlovky a mirrorless fotoaparáty až po najmodernejšie zrkadlovky pre profesionálnych fotografov či akčné kamery. V ponuke Nikonu si každý vyberie z veľkého množstva kompatibilných objektívov, vďaka čomu je možné vyhotoviť dokonalé zábery a videá pri všemožných podmienkach. Nikon myslí nielen na profesionálov, ale aj amatérskych „dovolenkových“ fotografov rôznych generácií – mladých ľudí a rodiny s deťmi potešia prístroje s aplikáciou SnapBridge, s pomocou ktorej môžu svoje zábery jednoducho zdieľať na sociálnych médiách; staršia generácia naopak ocení nekomplikované používanie niektorých modelov.

Nikon svoju storočnicu oslávi 25. júla 2017 a pri jej príležitosti má pre svojich priaznivcov pripravených množstvo prekvapení.  Špeciálny obsah k tejto príležitosti môžete postupne sledovať na http://www.nikon.com/100th/, kde sa dozviete viac o histórii produktov značky, ktorá už sto rokov prináša ľuďom špičkové prístroje, vďaka ktorým stále napreduje nielen fotografický, ale aj výskumný či vesmírny priemysel. 

http://www.nikon.com/100th/prologue

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
afkaa.i
2017-02-22 13:49:49
sice som sam "nikonista", podla akeho kriteria ma byt Nikon svetova jednotka?

podla predajnosti urcite nie, tak by som rad vedel, na zaklade coho to redakcia usudila
 
Gino
2017-02-22 14:54:06
"Svetovú jednotku" čoskoro kúpi nejaký svetový gigant, zhrabne patenty a zbytok odpredá do Číny.

Hello Moto
 
admin
redakcia ephoto.sk 2017-02-22 14:55:46
príspevok od: afkaa.i
sice som sam "nikonista", podla akeho kriteria ma byt Nikon svetova jednotka?

podla predajnosti urcite nie, tak by som rad vedel, na zaklade coho to redakcia usudila
Clanok je oznaceny ako PR.
 
MagickVamp
2017-02-22 14:58:50
Mne je smiesne z toho nacasovania, ked Nikon dosiahol obrovsku stratu, ked dal brutalne peniaze do vyvoja a nic z toho, ked oznamil ze cely vyvoj DL bol zly a musia ich zrusit, ked prepustil 1000 zamestnancov a ma za sebou dost zle investicie - rozhodnutia. Ked kvalitou zacina pokulhavat a pomaly kazdy model trpi vaznymi chybami. Clovek sa boji aby toto video nebola pravda: https://www.youtube.com/watch?v=0OhD6AM0_90&feature=youtu.be
Ale tak na reklamu su peniaze vzdy, toto bolo pre Nikon vzdy najdvolezitejsie a ked raz napisu ze su svetova jednotka, tak su no
 
afkaa.i
2017-02-22 15:10:38
príspevok od: admin
Clanok je oznaceny ako PR.
A to znamena, ze v ramci PR sa moze tvrdit nieco, co nie je pravda?
 
smartin
2017-02-23 00:34:52
príspevok od: MagickVamp
Mne je smiesne z toho nacasovania, ked Nikon dosiahol obrovsku stratu, ked dal brutalne peniaze do vyvoja a nic z toho, ked oznamil ze cely vyvoj DL bol zly a musia ich zrusit, ked prepustil 1000 zamestnancov a ma za sebou dost zle investicie - rozhodnutia. Ked kvalitou zacina pokulhavat a pomaly kazdy model trpi vaznymi chybami. Clovek sa boji aby toto video nebola pravda: https://www.youtube.com/watch?v=0OhD6AM0_90&feature=youtu.be
Ale tak na reklamu su peniaze vzdy, toto bolo pre Nikon vzdy najdvolezitejsie a ked raz napisu ze su svetova jednotka, tak su no
S tebou suhlasim, ale s Prolinom v tom videu velmi nie. Rada DL nebol zly napad, prave ze bol dobry - podla mna tou seriou pokryli vsetky pre ludi zaujimave rozsahy ohnisk (technologicky myslim zvladnutelne). Aj keby na nich nejako neboli ziskovi, mohli zrobit nieco pre svojich vernych klientov. Naposledy len zvysovali ceny. V sklach ich kvalitou cim dalej viac biju Sigma s Tamronom a ostatnym prislusenstvom cinania. Raz moze dojst k tomu, ze Nikon bude vramci foto divizie vyrabat uz len tela zrkadloviek. Bezne male kompakty sa robit neoplati - Nikon si neda povedat a dalej ich robi. Ich trieda N1 je davno mrtva, ale oni si to nechcu pripustit. N1 mala zmysel na uplnom zaciatku potom mali prejst na vacsi snimac a poucit sa od konkurencie. Napr. uz len pri APS-C stacilo dat nejaky adapter na posunutie vzdialenosti od snimaca, tak aby sa dali pouzit bezne skla na F mount - myslim, ze by sa naslo dost zakaznikov, co by si to kupilo. A pomaly by mohli doplnat sadu DX, alebo robit specializovane objektivy pre tuto radu (aby boli nastavene tak, ze je snimac blizsie) V dnesnej dobe je uz mirrorless 1" snimacom out, ale prave kompakty s touto velkostou snimaca su este stale v kurze. Napr ja mam FX, ale vela krat by mi stacilo nieco mensie s dostatocne kvalitnym vystupom. Dalsi system (mirorrless) budovat nechcem a preto kompakt by sa mi hodil. Nemusel by byt az taky malicky ako RX100. Kludne aj vacsi ako LX100 alebo moja P7700 (kludne mohli na nu dat vacsi snimac) - napchat optiku k tomu snimacu do toho kompaktu ocividne nieje nemozne - ma to sice svoje limity ale mohli sa aspon pokusit... Aj sa pokusali, ale boli popakani zlyhat, tak radsej DL seriu odvolali - teraz vidim, ze je to vacsi fail.
 
fatality
2017-02-23 01:04:35
príspevok od: MagickVamp
Mne je smiesne z toho nacasovania, ked Nikon dosiahol obrovsku stratu, ked dal brutalne peniaze do vyvoja a nic z toho, ked oznamil ze cely vyvoj DL bol zly a musia ich zrusit, ked prepustil 1000 zamestnancov a ma za sebou dost zle investicie - rozhodnutia. Ked kvalitou zacina pokulhavat a pomaly kazdy model trpi vaznymi chybami. Clovek sa boji aby toto video nebola pravda: https://www.youtube.com/watch?v=0OhD6AM0_90&feature=youtu.be
Ale tak na reklamu su peniaze vzdy, toto bolo pre Nikon vzdy najdvolezitejsie a ked raz napisu ze su svetova jednotka, tak su no
mne z toho smiesne nieje..z "pretekov" medzi C a N sme tazili najma my,ich zakaznici..ak tu jeden z nich nebude,druhy uz nebude mat taku motivaciu inovovat v konkurencnych segmentoch..
 
MagickVamp
2017-02-23 06:14:46
príspevok od: fatality
mne z toho smiesne nieje..z "pretekov" medzi C a N sme tazili najma my,ich zakaznici..ak tu jeden z nich nebude,druhy uz nebude mat taku motivaciu inovovat v konkurencnych segmentoch..
Presne tak to je, preto som napisal ze clovek sa boji aby to nebola pravda.
 
MagickVamp
2017-02-23 06:30:03
príspevok od: fatality
mne z toho smiesne nieje..z "pretekov" medzi C a N sme tazili najma my,ich zakaznici..ak tu jeden z nich nebude,druhy uz nebude mat taku motivaciu inovovat v konkurencnych segmentoch..
Smiesne mi je z toho nacasovania, ze take daco vypustia teraz, ked je to ocividna blbost, chapem ze je to reklama ale kusok sudnosti, to akoby volkswagen teraz vypustil reklamu: robime najekologickejsie auta...
 
MagickVamp
2017-02-23 08:04:26
príspevok od: smartin
S tebou suhlasim, ale s Prolinom v tom videu velmi nie. Rada DL nebol zly napad, prave ze bol dobry - podla mna tou seriou pokryli vsetky pre ludi zaujimave rozsahy ohnisk (technologicky myslim zvladnutelne). Aj keby na nich nejako neboli ziskovi, mohli zrobit nieco pre svojich vernych klientov. Naposledy len zvysovali ceny. V sklach ich kvalitou cim dalej viac biju Sigma s Tamronom a ostatnym prislusenstvom cinania. Raz moze dojst k tomu, ze Nikon bude vramci foto divizie vyrabat uz len tela zrkadloviek. Bezne male kompakty sa robit neoplati - Nikon si neda povedat a dalej ich robi. Ich trieda N1 je davno mrtva, ale oni si to nechcu pripustit. N1 mala zmysel na uplnom zaciatku potom mali prejst na vacsi snimac a poucit sa od konkurencie. Napr. uz len pri APS-C stacilo dat nejaky adapter na posunutie vzdialenosti od snimaca, tak aby sa dali pouzit bezne skla na F mount - myslim, ze by sa naslo dost zakaznikov, co by si to kupilo. A pomaly by mohli doplnat sadu DX, alebo robit specializovane objektivy pre tuto radu (aby boli nastavene tak, ze je snimac blizsie) V dnesnej dobe je uz mirrorless 1" snimacom out, ale prave kompakty s touto velkostou snimaca su este stale v kurze. Napr ja mam FX, ale vela krat by mi stacilo nieco mensie s dostatocne kvalitnym vystupom. Dalsi system (mirorrless) budovat nechcem a preto kompakt by sa mi hodil. Nemusel by byt az taky malicky ako RX100. Kludne aj vacsi ako LX100 alebo moja P7700 (kludne mohli na nu dat vacsi snimac) - napchat optiku k tomu snimacu do toho kompaktu ocividne nieje nemozne - ma to sice svoje limity ale mohli sa aspon pokusit... Aj sa pokusali, ale boli popakani zlyhat, tak radsej DL seriu odvolali - teraz vidim, ze je to vacsi fail.
Ano na rad DL sa vela ludi tesilo, otazka je, aku cenu by museli dat aby im to zohladnilo vyvoj, vid. niektore objektivy kde to Nikon podla mna zacina prestrelovat. No ludia casto nadavaju najme na znacku ktoru maju, ze preco do fotaka nedala tamto, preco nespravi fotak aky si zelaju, ked nieco spravia, tak preco davaju cenu neadekvatne vysoku. A hodnoti ich rozhodnutia ako zle. No kazda znacka ma svojich analytikov a svoju strategiu a takmer vsetko je podriadene jedinemu cielu, mat co najlepsie vysledky. Ak im to funguje, tak ocividne ich konanie je spravne. No ak im to nefunguje tak asi ludia maju viac pravdy ako ich vedenie a firma robi niekde chybu. Z mojho pohladu bola chyba prestat vyvijat vlastne snimace a byt zavisly od SONY, bola chyba ze miesto kvality sa sustredili na kvantitu a chrlenie jedneho modelu za druhym a to takmer identickych a s castymi chybami, kde jeden model len platal chyby druheho. Tiez nerozumiem ich politike skiel, ktorych ceny su podla mna tak premrstene, ze mat Nikon tak ani nevidim dovod preco by som si nemal kupit tamron alebo sigmu, ale ist po originale, ktory navyse casto krat byva na tom kvalitou horsie. Najviac ich ale asi zrazil chybny vyvoj roznych veci, ktore nevedeli dotiahnut, respektive si uvedomilo ze navratnost by nebola... Suma sumarum, ako to robil v poslednom obdobi Nikon to ocividne nefunguje. To co sa udialo teraz je mozno predzvest padu (co dufam ze nie) a mozno prve zasadne kroky a opatrenia, ktore budu viest k uzdraveniu firmy.
 
smartin
2017-02-23 10:02:07
príspevok od: MagickVamp
Ano na rad DL sa vela ludi tesilo, otazka je, aku cenu by museli dat aby im to zohladnilo vyvoj, vid. niektore objektivy kde to Nikon podla mna zacina prestrelovat. No ludia casto nadavaju najme na znacku ktoru maju, ze preco do fotaka nedala tamto, preco nespravi fotak aky si zelaju, ked nieco spravia, tak preco davaju cenu neadekvatne vysoku. A hodnoti ich rozhodnutia ako zle. No kazda znacka ma svojich analytikov a svoju strategiu a takmer vsetko je podriadene jedinemu cielu, mat co najlepsie vysledky. Ak im to funguje, tak ocividne ich konanie je spravne. No ak im to nefunguje tak asi ludia maju viac pravdy ako ich vedenie a firma robi niekde chybu. Z mojho pohladu bola chyba prestat vyvijat vlastne snimace a byt zavisly od SONY, bola chyba ze miesto kvality sa sustredili na kvantitu a chrlenie jedneho modelu za druhym a to takmer identickych a s castymi chybami, kde jeden model len platal chyby druheho. Tiez nerozumiem ich politike skiel, ktorych ceny su podla mna tak premrstene, ze mat Nikon tak ani nevidim dovod preco by som si nemal kupit tamron alebo sigmu, ale ist po originale, ktory navyse casto krat byva na tom kvalitou horsie. Najviac ich ale asi zrazil chybny vyvoj roznych veci, ktore nevedeli dotiahnut, respektive si uvedomilo ze navratnost by nebola... Suma sumarum, ako to robil v poslednom obdobi Nikon to ocividne nefunguje. To co sa udialo teraz je mozno predzvest padu (co dufam ze nie) a mozno prve zasadne kroky a opatrenia, ktore budu viest k uzdraveniu firmy.
Ohladne snimacov je podla mna lepsie ked ich beru od Sony. Vyvoj snimacov totiz tiez nieco stoji. Naklady na vyvoj hradia predaje a kedze Sony pokryva znacnu cast trhu (urcite viac ako Nikon svojimi fotakmi), malo by mat Sony lepsie ceny za snimac ako Nikon.

Co sa tyka triedy DL, urcite by mansi fail bol, keby nakoniec stali o nieco viac alebo by neboli prilis ziskove (bralo by sa to ako sluzbicka pre zakaznika - co by som aj ja ako Nikonista bral ako znacne plus pre znacku - aj ta PRka by frajerskejsie vyzerala, keby sa pisalo: "Sice seria DL nieje ziskova, ale robime to pre nasich zakaznikov").
Takto su cas straveny na serii DL a aj tie investicie do vyvoja vyhodene uplne oknom - co je velka hlupost. Nieje lepsie ked sa vrati aspon cast investicii ako ked sa nevratia vobec?

Dalsia chyba je ich blba cenova politika ze, ked maju mensie zisky, tak zdrazeju - chyba! Trebalo znizovat naklady.

Kompakty a triedy Nikon 1 - som uz spominal vyssie.

Bol kedysi taky jeden celosvetovy leader, ktory vdaka serii blbych manazerskych rozhodnuti dopadol zle - Nokia.
Aby tak nedopadol aj Nikon
 
MagickVamp
2017-02-23 10:52:50
príspevok od: smartin
Ohladne snimacov je podla mna lepsie ked ich beru od Sony. Vyvoj snimacov totiz tiez nieco stoji. Naklady na vyvoj hradia predaje a kedze Sony pokryva znacnu cast trhu (urcite viac ako Nikon svojimi fotakmi), malo by mat Sony lepsie ceny za snimac ako Nikon.

Co sa tyka triedy DL, urcite by mansi fail bol, keby nakoniec stali o nieco viac alebo by neboli prilis ziskove (bralo by sa to ako sluzbicka pre zakaznika - co by som aj ja ako Nikonista bral ako znacne plus pre znacku - aj ta PRka by frajerskejsie vyzerala, keby sa pisalo: "Sice seria DL nieje ziskova, ale robime to pre nasich zakaznikov").
Takto su cas straveny na serii DL a aj tie investicie do vyvoja vyhodene uplne oknom - co je velka hlupost. Nieje lepsie ked sa vrati aspon cast investicii ako ked sa nevratia vobec?

Dalsia chyba je ich blba cenova politika ze, ked maju mensie zisky, tak zdrazeju - chyba! Trebalo znizovat naklady.

Kompakty a triedy Nikon 1 - som uz spominal vyssie.

Bol kedysi taky jeden celosvetovy leader, ktory vdaka serii blbych manazerskych rozhodnuti dopadol zle - Nokia.
Aby tak nedopadol aj Nikon
Ani kusocek nedaju viac jak musia, na to som si zvykol az v Canone. Take nieco ze pre nasich vernych zakanikov teraz dame ako bonus vec XY, napriklad ten microadjustment aj do nizsej triedy...tak na to mozem zabudnut asi. Ja mam obcas pocit ze oni nas nemaju radi. Ked som bol v Nikone este, tak bola kauza s D600vkami a Nikon az po hromadnej zalobe si chybu priznal, dovtedy zakanikov fuckoval, v dalsich modeloch sa uz k chybam aspon priznaval. Teraz presne ako pises ta seria DL, k tomu stemu vyrociu nejaky ten frajersky krok by potesil, ako darcek. Len minimalne Canon a Nikon darceky nerozdava, zato taky Pentax prekvapuje stale, skoda ze ho neberu za konkurenciu a na neho vobec nereaguju.
 
fatality
2017-02-23 12:59:31
príspevok od: MagickVamp
Smiesne mi je z toho nacasovania, ze take daco vypustia teraz, ked je to ocividna blbost, chapem ze je to reklama ale kusok sudnosti, to akoby volkswagen teraz vypustil reklamu: robime najekologickejsie auta...
to hej..ale ani oni to urcite takto nezamyslali,ked sa este pred tou stratou chystali na 100 vyrocie..a aj ked uz to teraz tak vyslo,tie nablyskane spravy uz z marketingovych dovodov menit nebudu..
podla mna spravili chybu,ze sa bez boja vzdali v 1" kompakt segmente..podla ohlasu na mnohych svetovych serveroch,tie kompakty si chcelo kupit velke mnozstvo ludi..
urcite by to bola perspektivnjsia divizia,nez 1" csc..
do buducna,vo vseobecnosti,maju vyznam 1" enthusiast kompakty,4/3-dx-ff csc,profi dx-ff dslr..
kompakty s malymi snimacmi su vytlacane mobilmi,1" csc su vytlacane csc s vacsimi snimacmi a 1" "profi" kompaktami..a amaterske dslr mirorrlesmi..
 
jozef.timulak
2017-02-23 15:24:36
Článok na 2 A4-ky a slovo Nikon sa tam opakuje 41-krát. O načasovaní ani nehovorím, ale pobavila ma posledná veta, teda konkrétne spojenie "nekomplikované používanie niektorých modelov". Z toho akoby vyplývalo, že väčšina modelov sa používa komplikovane .
 
Point
2017-02-24 02:58:54
No Made my Day ďakujem za príjemný piatok
 
belco
2017-02-24 09:43:15
To co sa deje v Nikone mi velmi silno pripomina situaciu s Nokiou. V nikone vobec nezvladli nastup CSC fotoaparatov, zaspali na vavrínoch nastupom do tohoto segmentu. Tie ich zrkadlovky na jedno kopyto, co sa tyka inovacii uplne smiesny upgrade. A zvysovanie cien ani nekomentujem....
 
marek zelina
2017-02-24 12:22:58
Drzim im palce,.. nech sa pozviechaju... Som canonista a myslim ze prave tie boje canon a nikon ich drzal dostatocne culych a snazili sa inovovat a ,,bojovat o prvenstvo,,. Skoda toho DLka ktore sa pacilo aj mne, cloveku z inej stajne. Este ma napadla jedna vec v com podla mna robil nikon chybu. Ked do profi zrkadlovky pouziju marketingove oblbovaky typu,.. rozsah citlivosti u D5 konci niekde na 4 000 000iso. Povedzte mi, na co? Preco sa snazia oblbnut profikov ktori jednoducho vedia co dokaze technologia a co uz nie,.. keby takto salili v segmente pre beznych ludi pochopim, ale ze taketo ,,wow,, papierove technologicke vychytavky davaju tam kde ich netreba som skutocne nepochopil.
p.s. skutocne verim ze sa pozviechaju a ze nastupcu d810tky spravia taku, aby musel zase dohanat Canon, lebo prave rivalita ich zenie vpred (dufam)
 
fatality
2017-02-24 21:44:33
príspevok od: marek zelina
Drzim im palce,.. nech sa pozviechaju... Som canonista a myslim ze prave tie boje canon a nikon ich drzal dostatocne culych a snazili sa inovovat a ,,bojovat o prvenstvo,,. Skoda toho DLka ktore sa pacilo aj mne, cloveku z inej stajne. Este ma napadla jedna vec v com podla mna robil nikon chybu. Ked do profi zrkadlovky pouziju marketingove oblbovaky typu,.. rozsah citlivosti u D5 konci niekde na 4 000 000iso. Povedzte mi, na co? Preco sa snazia oblbnut profikov ktori jednoducho vedia co dokaze technologia a co uz nie,.. keby takto salili v segmente pre beznych ludi pochopim, ale ze taketo ,,wow,, papierove technologicke vychytavky davaju tam kde ich netreba som skutocne nepochopil.
p.s. skutocne verim ze sa pozviechaju a ze nastupcu d810tky spravia taku, aby musel zase dohanat Canon, lebo prave rivalita ich zenie vpred (dufam)
ja som na tieto milionove isa cital nazor prave od profika..krajinkara..a vravel,ze mu to padne velmi dobre pri nocnych niekolko desiatok sekund dlhych zaberoch..najprv spravi pokusny zaber na vysokom ise..par sekundovy..skontroluje kompoziciu,horizont,zaostrenie..moze aj viackrat,vdaka vysokemu iso..tam nevadi,ze je vysledok zasumeny..a potom uz foti naostro na nizkom iso..
 
marek zelina
2017-02-24 23:08:05
príspevok od: fatality
ja som na tieto milionove isa cital nazor prave od profika..krajinkara..a vravel,ze mu to padne velmi dobre pri nocnych niekolko desiatok sekund dlhych zaberoch..najprv spravi pokusny zaber na vysokom ise..par sekundovy..skontroluje kompoziciu,horizont,zaostrenie..moze aj viackrat,vdaka vysokemu iso..tam nevadi,ze je vysledok zasumeny..a potom uz foti naostro na nizkom iso..
je mozne toot vyuzitie ano,.... ale akoze 4 000 000? ked pri 500 000 su foto nepouzitelne,... naco? ja som to nepochopil a myslim ze toto je mimo,..ale urcite im tato vec fanusikov neubrala,. je to len vec ktoru som si ja vsimol pri predstavovani d5
 
fatality
2017-02-25 00:59:17
príspevok od: marek zelina
je mozne toot vyuzitie ano,.... ale akoze 4 000 000? ked pri 500 000 su foto nepouzitelne,... naco? ja som to nepochopil a myslim ze toto je mimo,..ale urcite im tato vec fanusikov neubrala,. je to len vec ktoru som si ja vsimol pri predstavovani d5
mozno vyuzit fotak ako nocne videnie ☺ odsumovanie na max a iso 4 mil 😀
 
MagickVamp
2017-02-25 10:32:50
príspevok od: fatality
mozno vyuzit fotak ako nocne videnie ☺ odsumovanie na max a iso 4 mil 😀
Ked sa chce na vsetko sa najde vyuzitie, aj keby tam primontovali otvarak na konzervy, len ci sa najde dost blaznov co za tuto pridanu hodnotu budu chciet zaplatit, rovnako ako za to ich par milionove nepouzitelne ISO. ,-) Aj ked uznavam na papieri to vyzeralo fantasticky. A myslim ze o tom pise aj Marek, skor sa sustredit na kvalitu a nerobit blbcov zo svojich zakanikov...toto sa nikdy nevyplaca. Len neviem ci zo znacky co chrlila chybny model za modelom sa bude dat rychlo preorientovat zas na znacku zameranu na kvalitu. A ceny za niektore objektivy zas napovedaju ze maju asi dost drahy technologicky postup, pricom casto krat nedosahuju ani len kvalitu konkurencie za niekedy az rapidne nizsie ceny. No dobre na tom nie je. :-/ Nevraviac o tom ze masovky prechadzaju na CSC. Veru tazka pozicia.
 
fatality
2017-02-25 12:56:20
príspevok od: MagickVamp
Ked sa chce na vsetko sa najde vyuzitie, aj keby tam primontovali otvarak na konzervy, len ci sa najde dost blaznov co za tuto pridanu hodnotu budu chciet zaplatit, rovnako ako za to ich par milionove nepouzitelne ISO. ,-) Aj ked uznavam na papieri to vyzeralo fantasticky. A myslim ze o tom pise aj Marek, skor sa sustredit na kvalitu a nerobit blbcov zo svojich zakanikov...toto sa nikdy nevyplaca. Len neviem ci zo znacky co chrlila chybny model za modelom sa bude dat rychlo preorientovat zas na znacku zameranu na kvalitu. A ceny za niektore objektivy zas napovedaju ze maju asi dost drahy technologicky postup, pricom casto krat nedosahuju ani len kvalitu konkurencie za niekedy az rapidne nizsie ceny. No dobre na tom nie je. :-/ Nevraviac o tom ze masovky prechadzaju na CSC. Veru tazka pozicia.
sak preto tam je ten smajl ☺ btw.nemyslim si ze d5 stoji tolko,kolko stoji koli isu nastavitelnom na 4 mega..a byt jej potencionalny kupec,bolo by mi to pri jej ostatnych kvalitach jedno..☺..
a zas nerobme z nikonu az tak rozdielnu firmu od canonu..ono tie muchy maju podobne,aj neochotu vyrazne upgradovat,aj recyklaciu starych technologii,aj pruserov s chybnymi seriami mali tiez dost(uznavam,nie tolko ako nikon),takisto neochota robit poriadne csc koli obavam z kanibalizacie v ramci znacky,objektivy maju tiez pekne mastne a niektore nie moc kvalitne a takisto ich nikektore sigmy,tamrony davaju dole..
canon ma akurat lepsi marketing a vacsi podiel na trhu mal uz v dobach,ked ziadne nikonacke vadne serie neboli a firmy +- produkovali to iste,resp.sa vzdy novym modelom o kusok predbiehali..
 
MagickVamp
2017-02-25 14:55:19
príspevok od: fatality
sak preto tam je ten smajl ☺ btw.nemyslim si ze d5 stoji tolko,kolko stoji koli isu nastavitelnom na 4 mega..a byt jej potencionalny kupec,bolo by mi to pri jej ostatnych kvalitach jedno..☺..
a zas nerobme z nikonu az tak rozdielnu firmu od canonu..ono tie muchy maju podobne,aj neochotu vyrazne upgradovat,aj recyklaciu starych technologii,aj pruserov s chybnymi seriami mali tiez dost(uznavam,nie tolko ako nikon),takisto neochota robit poriadne csc koli obavam z kanibalizacie v ramci znacky,objektivy maju tiez pekne mastne a niektore nie moc kvalitne a takisto ich nikektore sigmy,tamrony davaju dole..
canon ma akurat lepsi marketing a vacsi podiel na trhu mal uz v dobach,ked ziadne nikonacke vadne serie neboli a firmy +- produkovali to iste,resp.sa vzdy novym modelom o kusok predbiehali..
No neviem ako vo svete, ale na SVK nema Canon marketing ziadny, to ti povedia takmer v kazdom obchode ze s Canonom sa nevedia dohodnut a marza minimalna. To ti povie aj Karol ze Canon nespolupracuje a ak ano tak minimalne. Nie sme zaujimavy trh pre Canon, ale vo svete to moze byt inak, to sa nehadam.

No co sa tyka kvality je Canon inde, jeden z hlavnych dovodov preco som odisiel od Nikonu. Ked vyda nieco Nikon je to vacsinou papierovo fantasticke, ked vyda nieco Canon tak to vacsinou nic take bombasticke nie je, ale v realite je to casto efektnejsie. Canon je zamerany na prakticke vyuzitie a kvalitu, Nikon coraz viac na kvantitu a lubive parametre a co je najhorsie plata model modelom a dostava sa do patovych situacii kedy jedinym riesenim je model nahradit, tak zaplatal D7000cku D7100vkou, D600 platal D610tkou a nie moc uspesne, u D800 bola dost casta chyba v ostreni niektorych bodov, D750 zrejme cela modelova rada na prt, neskutocne problemy s uzavierkou. Aky spolah je na take fotaky? Canon mal vaznu chybu akurat v niektorych 70D. Lenze kym Canon vyda model jeden, tak Nikon vydal modeli dva.

Nikon a jeho J modeli, cele zle... Canon do CSC uz zacina fusovat a co sa tyka fotakov ma tam uz celkom kvalitne zastupenie, chyba mu tam akurat viac malych a lahkych objektivov.

To ze ani Nikon ani Canon nerobia vyrazne upgrady to suhlasim, ako aj ty stale pises ze microadjustment by mal byt sucast kazdej zrkadlovky, tak s tym stopercentne suhlasim a to ma vytaca ze si to drzia pre profesionalnejsie zrkadlovky, no akoby nechapali ze bezni ludia zacinaju chciet skor prevazne mensie a lahsie zrkadlovky a tie aj Nikon aj Canon maju, ved vazia tolko co profi rady FUJI a Olympus, ale z nejakeho dovodu odmietaju z nich spravit plnohodnotne stroje. Vid nova 800D a 77D od Canonu, fakt krasne masinky so super ostrenim a zas bez microadjustmentu...

Takze ano v niecom maju pristup podobny v niecom ale nie. Zrkadlo podla mna postupne tak ci tak sa stane prezitok ako manualna prevodovka na aute (aj ked je to zabava) a aj Nikon aj Canon aj Pentax postupne prejdu na CSC technologie (aj ked niekto stale povie zrkadlo je zrkadlo).


 
Point
2017-02-27 05:11:06
príspevok od: MagickVamp
No neviem ako vo svete, ale na SVK nema Canon marketing ziadny, to ti povedia takmer v kazdom obchode ze s Canonom sa nevedia dohodnut a marza minimalna. To ti povie aj Karol ze Canon nespolupracuje a ak ano tak minimalne. Nie sme zaujimavy trh pre Canon, ale vo svete to moze byt inak, to sa nehadam.

No co sa tyka kvality je Canon inde, jeden z hlavnych dovodov preco som odisiel od Nikonu. Ked vyda nieco Nikon je to vacsinou papierovo fantasticke, ked vyda nieco Canon tak to vacsinou nic take bombasticke nie je, ale v realite je to casto efektnejsie. Canon je zamerany na prakticke vyuzitie a kvalitu, Nikon coraz viac na kvantitu a lubive parametre a co je najhorsie plata model modelom a dostava sa do patovych situacii kedy jedinym riesenim je model nahradit, tak zaplatal D7000cku D7100vkou, D600 platal D610tkou a nie moc uspesne, u D800 bola dost casta chyba v ostreni niektorych bodov, D750 zrejme cela modelova rada na prt, neskutocne problemy s uzavierkou. Aky spolah je na take fotaky? Canon mal vaznu chybu akurat v niektorych 70D. Lenze kym Canon vyda model jeden, tak Nikon vydal modeli dva.

Nikon a jeho J modeli, cele zle... Canon do CSC uz zacina fusovat a co sa tyka fotakov ma tam uz celkom kvalitne zastupenie, chyba mu tam akurat viac malych a lahkych objektivov.

To ze ani Nikon ani Canon nerobia vyrazne upgrady to suhlasim, ako aj ty stale pises ze microadjustment by mal byt sucast kazdej zrkadlovky, tak s tym stopercentne suhlasim a to ma vytaca ze si to drzia pre profesionalnejsie zrkadlovky, no akoby nechapali ze bezni ludia zacinaju chciet skor prevazne mensie a lahsie zrkadlovky a tie aj Nikon aj Canon maju, ved vazia tolko co profi rady FUJI a Olympus, ale z nejakeho dovodu odmietaju z nich spravit plnohodnotne stroje. Vid nova 800D a 77D od Canonu, fakt krasne masinky so super ostrenim a zas bez microadjustmentu...

Takze ano v niecom maju pristup podobny v niecom ale nie. Zrkadlo podla mna postupne tak ci tak sa stane prezitok ako manualna prevodovka na aute (aj ked je to zabava) a aj Nikon aj Canon aj Pentax postupne prejdu na CSC technologie (aj ked niekto stale povie zrkadlo je zrkadlo).


Zrkadlo je zrkadlo
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia