Hore

Pentax K20D

Nová vlajková loď medzi digitálnymi zrkadlovkami Pentax je postavená na báze veľmi úspešného modelu K10D. Dizajnovo sú oba aparáty na nerozoznanie, vo vnútri však nezostal takmer kameň na kameni.

 

 

Nová zrkadlovka ponúka výbornú obrazovú kvalitu, množstvo nových funkcií a pokročilých technológií pri zachovaní dokonalej spoľahlivosti a jednoduchosti ovládania.

Pentax K20D v tele ukrýva novo vyvinutý CMOS senzor (Made by Samsung) s rozlíšením 14,6 Mpx a prepracovanou redukciou šumu, vďaka ktorému bude možné preniesť kvalitu objektívov Pentax aj na výstupy zrkadlovky.

 

PentaxK20D2.JPG
 

Najvýznamnejšie novinky K20D:

 

 

- nový CMOS senzor o veľkosti 23,4mm x 15,6mm s rozlíšením 14,6 efektívnych megapixlov. Senzor bol vyrobený v spolupráci s partnerskou firmou Samsung a technikom sa podarilo vylepšiť jeho vlastnosti vďaka zväčšeniu svetlocitlivej oblasti každého pixlu. Keďže senzor dokáže s väčšou presnosťou detekovať aj diagonálne svetlo, došlo k zkvalitneniu jeho spolupráce s výmennými objektívmi Pentax.
Bola zvýšená aj maximálna citlivosť senzoru na hodnotu ISO 6400 (custom function), pričom úroveň digitálneho šumu by mala zostať naďalej pod kontrolou.

 

PentaxK20DSide.JPG

- vysoko-výkonný PRIME (PENTAX Real Image Engine) obrazový procesor bol vyvinutý špeciálne pre digitálne zrkadlovky Pentax. V spolupúráci s novým senzorom prináša výbornú obrazovú kvalitu s vernými farbami a množstvom jemných detailov a odtieňov.

 

- Live View je v zrkadlovkách Pentax úplnou novinkou. Funkcia umožňuje komponovať záber bez nutnosti pozerania do hľadáčika a uľahčuje tak snímanie v niektorých situáciách.

 

- Vychytávkou ostatného roku sa v digitálnych zrkadlovkách stala funkcia Rozšíreného dynamického rozsahu a Pentax aj v tomto smere drží krok. Funkcia umožňuje užívateľovi zvýšiť dynamický rozsah senzoru až o 1EV pri zachovaní správneho kontrastu, vďaka čomu sa vyhne prepáleným miestam v obraze.

 

 


- Prepracovaný originálny systém optickej stabilizácie – SR (Shake Reduction) by mal v spolupráci s citlivejším snímačom a vylepšenou detekciou dát prinášať ešte kvalitnejšie výsledky, než ospevovaný SR starších modelov.


- Komplexný systém redukcie prachu na snímači pozostáva zo špeciálnej vrstvy na povrchu senzora (SP – Super Protect), ktorá efektívne zabraňuje zachytávaniu prachu. V ďalšom kroku je prach, ktorý sa predsa na povrchu snímača zachytí, odstránený rýchlym otrasom senzora. Prachové čiastočky sa na koniec zachytia na adhezívnej podložke umiestnenej v spodnej časti redukčného systému a zamedzí sa tak možnosti ich opätovného návratu na snímač. Nový systém je vybavený tiež funkciou Dust Alert, ktorá umožňuje užívateľovi vopred si skontrolovať, v akom stave je snímač.


- Custom Image Function – možnosť vybrať jeden zo 6 uživateľských obrazových štýlov s vlastnou úpravou tonality, saturácie, kontrastu a ostrosti.


- Veľký 2,7“ LCD displej s rozlíšením 230.000 px má zlepšený pozorovací uhol pre pohodlnné komponovanie záberov za pomocu Live View.


- Nová veľkokapacitná Li-ion batéria s výdržou na zaznamenanie cca 740 obrázkov (bez blesku)


- Špeciálne utesnenia proti stekajúcej vode a prachu na 74 častiach tela K20D robia z tejto zrkadlovky použiteľný nástroj aj v tých najnehostinnejších podmienkach

 


 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
MichalN
2008-01-24 14:27:14
Paráda, Pentax sa, ako sa zdá, vytiahol. Zjavne mu spolupráca so Samsungom prospela...
 
2008-01-24 15:08:11
Presne tak. Peniaze a CMOS senzor Samsungu pomohli. Drzim palce, aby sa tejto legendarnej znacke darilo aj v buducnosti ;)
 
MichalN
2008-01-24 15:14:05
Akurát minule sme sa o tom bavili... :-))) Mal si s tým Samsungom pravdu.
 
bear
2008-01-24 22:21:58
Tu je uz taky strucny test, ale zial pre mna zakodovany, asi na to budem musiet postvat babbelfish:-)
http://www.digitalkamera.de/Testbericht/14_6_Megapixel_Pentax_K20D_vorgestellt_und_vorabgetestet/4570.aspx
 
MichalN
2008-01-25 14:58:16
Informácií sa objavuje na nete už dosť, viaceré sa hmýria superlatívmi, no ja si aj tak radšej počkám na dáku solídnu recenziu, na ktorú sa veľmi teším. Dúfam, že to nebude dlho trvať.
 
sixi
2008-01-26 14:15:37
mhm... mam K10D a maximalna spokojnost... ta dvadsiatka mi ale uz zacina vrtat v hlave :-)
 
siemens
2008-01-27 14:59:19
pentax ako jeden z mala firiem z dlhou historiou v kinofilmovych zrkadlovkach javi zaujem vyvijat aj digital. chvala im.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia