Hore

RØDE VideoMicro

V redakcii používame mikrofón RØDE VideoMic Pro Rycote. Je to asi najpoužívanejší smerový mikrofón z portfólia značky.

Čoraz viac kameramanov používa menšie bezzrkadlovky alebo chytré telefóny. Chcú mať kvalitnejší zvuk, ale bežné mikrofóny sú pre nich rozmerné a ťažké. Pre nich RØDE vyvinulo kompaktný smerový mikrofón VideoMicro. Okrem vymenovaných benefitov, v podobe menších rozmerov a nízkej hmotnosti, mnohí ocenia, že mikrofón nevyžaduje napájanie batériou, je odizolovaný odpružením a v balení je kvalitná protiveterná ochrana, tzv. dead cat. V porovnaní s VideoMic Pro Rycote chýba vo výbave cut filter a možnosť meniť zosilnenie zvuku.


Špecifikácia


Mikrofón má hmotnosť len 32 gramov.

VideoMicro je smerový monofónny mikrofón, ktorého účelom je najmä zachytiť zvuk dialógov, hudby a spevu. Mikrofón vyžaduje napájaný 3,5 mm konektor. Ideálne je, ak fotoaparát/kamera umožňuje manuálne nastavenie zosilnenia zvukového signálu. VideoMicro nájde využitie nielen na fotoaparátoch, ale je možné ho pripojiť aj k chytrému telefónu. K tomu je potrebné dokúpiť TRS > TRSS (RØDE SC7). Mikrofón je uložený v držiaku Rycote Lyre, ktorý eliminuje rušivé vibrácie. Telo mikrofónu je vyrobené z ľahkého hliníka, vďaka čomu je mikrofón veľmi odolný voči RF rušeniu. Hliníkové telo je potiahnuté keramickou antireflexnou vrstvou.

V balení nájdete mikrofón, držiak Rycote Lyre, kábel a protiveternú ochranu WS9.Smerová charakteristika a frekvenčná odozva.


  • Kopula: 0,5“
  • Smerová charakteristika: kardioida
  • Frekvenčný rozsah: 100Hz – 20kHz
  • Maximálne SPL: 140dB SPL (1kHz, 1% THD, 1kΩ záťaž)
  • Vlastný šum: 20dB-A
  • Požadované napájacie napätie 3 – 12V DC z fotoaparátu alebo kamery
  • Hmotnosť: 32g
  • Rozmery: 21 x 21 x 80mm
  • Konektor: TRS 3,5mm jack
  • 2 roky predĺžená záruka po registrácii mikrofónuTelo mikrofónu je z hliníka potiahnutého čiernou keramickou ochrannou vrstvou.


Protiotrasový držiak Rycote Lyre.


K mikrofónu sa dodáva kvalitná protiveterná ochrana, tzv. Dead Cat.


Pri použití v kombinácii s mobilom treba použiť kábel TRS > TRSS (RØDE SC7), ktorý sa predáva zvlášť.

http://foto-video-mikrofony.cz/videomicro

Mikrofón v praxi

Malé rozmery a nízka hmotnosť sú na nezaplatenie, či už mikrofón prenášate v brašni, alebo je nasadený na fotoaparáte. Na mikrofóne nie sú žiadne ovládacie prvky, čo zjednodušuje použitie. Pri VideoMic Pro Rycote musím kontrolovať filtrovanie aj zisk signálu.

Keďže mikrofón nemá vlastné napájanie, potrebuje energiu z fotoaparátu. Mikrofónny vstup musí byť napájaný. Ideálne je, ak má fotoaparát manuálne nastaviteľné zosilnenie. Z týchto dôvodov nie je VideoMicro tak univerzálny, ako VideoMic Pro Rycote.

Praktický je krútený kábel červenej farby. Naťahuje sa podľa potreby a červená farba sprehľadňuje manipuláciu s káblom.


Mikrofón sa nasadí do sánok pre blesk, alebo držiak s ISO päticou. Rycote držiak mikrofónu je pružný a má minimalizovať vplyv otrasov fotoaparátu na mikrofón a tým aj na zaznamenávaný zvuk. Dôležité je zasunúť mikrofón do Rycote držiaku správne. Má len jedno lôžko a keď ho dáte opačne, bude sa vplyvom hmotnosti nakláňať dole. Držiak má aj statívový závit, takže mikrofón môžete upevniť na statív alebo predlžujúce rameno.


Mikrofón sa hodí ako doplnok pre mobilné telefóny, napr. v zostave s gimbalom a LED svetlom.

Mikrofón RØDE VideoMicro som otestoval s fotoaparátom Olympus OM-D E-M1 Mark II, ktorý má manuálne nastavenie úrovne mikrofónu, komfortne cez dotykové ovládanie. V menu som musel zapnúť napájanie mikrofónu. Ako pri každej videonahrávke, kde chcete mať kvalitný zvuk, aj tu sa odporúča počas záznamu monitorovať zvuk v slúchadlách. Len tak môžete správne nastaviť úroveň zvuku.Ideálnou príležitosťou pre odskúšanie boli pódiové vystúpenia kapiel SwinGang a Fats Jazz Band na Bratislavskom dobovom pikniku, vydarenej akcii, ktorá vznikla pod taktovkou speváčky Janky Dekankovej.


Záver

RØDE VideoMicro je šikovný, kvalitne vyhotovený smerový mikrofón pre fotoaparáty a chytré zariadenia. Zvuková charakteristika je nastavená tak, aby užívateľ nemal starosti s postprodukčnou úpravou zvuku. Použitie v praxi je nenáročné. Oceňujem, že v balení je kvalitná protiveterná ochrana. Ak mám výrobku niečo vytknúť, tak to, že k nemu nie je dodávané vrecko na prenášanie. Možno by nezaškodilo pribaliť aj kábel pre chytré zariadenia, výrobca by tak nepriamo "dotlačil" majiteľov, aby ich zariadenie používali častejšie na rôznych zariadeniach.

Videu za venujem oveľa menej ako fotografii, ale keď už ho točím, vyžadujem kvalitný obraz aj zvuk. RØDE sa s VideoMicro trafilo presne do mojich potrieb príležitostného videgraphera, ktorý chce externý mikrofón nenáročný na použitie a zároveň kompaktný.

Mikrofón výborne poslúži vlogerom, ktorý svoje videopríspevky natáčajú mobilným telefónom. Tí si však musia dokúpiť kábel RØDE SC7.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia