Hore

3x free fotoeditor nielen pre začiatočníkov

Zrejme každý fotograf, či už amatérsky alebo profesionálny uzná, že na hardware-ovom vybavení sa veľmi šetriť nedá. To však nemusí platiť o software určenom (nielen) na postprodukčnú fázu. V tomto texte nájdete pár tipov na bezplatné fotoeditačné programy.

PhotoFiltre Studio

PhotoFiltre Studio sa radí medzi software určený primárne na retušovanie fotografií, ťažiaci najmä zo svojho intuitívneho a prehľadného rozhrania. Všetky prevedené zmeny sa prejavujú v reálnom čase (čo zase v dnešnej dobe nie je až taká výnimka, že...).

Program navyše disponuje slušným množstvom efektov i filtrov a síce mierne obmedzenou, ale pre laického užívateľa postačujúcou škálou štetcov. Dokáže pracovať s vrstvami a poradí si s bežnými formátmi ako napríklad bmp, jpg, tiff a gif. Program je vo svojej free licencii určený na súkromné a edukačné účely. Pre komerčné použitie je nutná licencia, ktorá pri jednom užívateľovi začína na cene  20€.

Photo Filtre Studio si môžete stiahnuť a vyskúšať tu.

Google Picasa

Zaujímavú kombináciu editačného programu a katalogizačného, resp. archivačného rozhrania, predstavuje Picasa spadajúca pod produktové portfólio Google Inc. Poskytuje základné editačné funkcie, ako odstraňovanie efektu červených očí, orezávanie, práca s veľkosťou, rôzne filtre či detekciu tvárí. Navyše je Picasa dostupná aj v slovenčine.

Google je priekopník a majster vo vyhľadávaní a preto sa niet čomu čudovať, keď práve správcovské a katalogizačné atribúty robia z Picasy program hodný pozornosti. Nielen pri importe a prehľadávaní fotografií (od možnosti výberu dátového zariadenia, až po takú zdanlivo okrajovú možnosť ako dostatočne veľké náhľady pri selekcii), ale aj pri následnom zdieľaní. Picasa je totiž prepojená s webovou službou Picasa Web Albums, ktorá poskytuje 1 GB priestoru.

Vďaka tomu Picasa  poskytuje aj nástroje na jednoduché zdieľanie so sociálnymi sieťami. Teda, s Google+, pre komunikáciu s Facebook-om je nutné doinštalovať si doplnok Picasa Uploader.

Program Picasa je voľne dostupný na stiahnutie tu

Gimp

Trojicu programov ukončíme asi najväčším „molochom“. Gimp sa považuje za jednu z vlajkových lodí open source komunity a prakticky v každom fóre, kde sa niekto pýta na voľnú alternatívu k Photoshopu, spomenie sa práve Gimp. Táto skutočnosť je na dlhšiu polemiku, v každom prípade však platí, že Gimp je komplexný program vhodný nielen pre fotografov (ale aj pre grafikov, či webdizajnérov).

Program disponuje obrovským množstvom nástrojov – počnúc štetcami, ceruzkou, klonovacími a selekčnými nástrojmi apod. Všetko je navyše modifikovateľné. Pokročilá práca s farbami a vrstvami je samozrejmosť.

Vďaka veľkej komunite okolo Gimp-u existuje pre program množstvo ďalších doplnkov a slušná podpora.

Gimp je zdarma a môžete si ho stiahnuť odtiaľto

Foto: so súhlasom Softmania.sk.
- Reklamný článok -

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
badboys
2013-10-28 11:11:13
Ak to má unixoví základ škoda slov, svetom hýbu peniaze.
 
Ajfel
2013-10-28 11:16:29
S Photo filtre som začínal a gimp som tiež skúšal ale nemohol som si neak naň zvyknúť,take nepriahľadne sa mi to zdalo.
 
total empty
2013-10-28 13:39:43
PhotoFitre7 sú sice free ale treba tam premiestniť slovenčinu-čestinu zo staršej verzie, inak zaujímavý program na efekty a textúri.Inak za novšie verzie sa platí.
GimpShop ma zase také krkolomné ovladanie,čistý blud,tiež mi nepasuje, to radšej tie fotofitre7.
O picase nemám ani šajmu.
 
bear
2013-10-28 15:00:41
GIMP dobre posluzi komukolvek, kto je ochotny investovat trocha casu a naucit sa ho pouzivat. Pouzivam ho od verzie 0.99 pre obcasnu upravu grafiky a cas investovany do gimpu sa mi mnohonasobne vyplatil.
 
afkaa.i
2013-10-28 15:30:22
ilustrasne foto k prvemu programu je top
 
vojtech
2013-10-28 18:34:22
PhotoFiltre podporuje aj pluginy od Topaz Labs / okrem ReMask / ....
 
Akelan
2013-10-28 18:35:55
Gimp zle ovládateľný? Aj keď dnes už používam PS (nie kvôli ovládateľnosti ), stále mi príde lepšie ovládateľný ako PS.
 
mythos_666
2013-10-28 21:31:41
...no neviem, okrem Gimp-u pre zaciatocnikov tie dalsie dva asi strata casu... radsej troska postudovat, pozriet tutorialy na nete a zacat s niecim "serioznejsim" po krokoch... alebo "zaplatit" si aspon za Zoner...
 
Artpraktik
2013-10-28 22:34:40
príspevok od: vojtech
PhotoFiltre podporuje aj pluginy od Topaz Labs / okrem ReMask / ....
Ale od Topazu je ReMask asi najlepším pluginom. Inak - radím záujemcom stiahnuť Zoner. Je na mesiac zdarma a to sa dá urobiť hodne práce. A ak to vyhovuje - program nestojí tak veľa. Okrem toho - v Photoshope sú využívané len zanedbateľné percentá možností softu. Pre začínajúceho, alebo bežného spotrebiteľa je to zbytočne mohutný nástroj.
 
total empty
2013-10-28 22:54:01
príspevok od: Akelan
Gimp zle ovládateľný? Aj keď dnes už používam PS (nie kvôli ovládateľnosti ), stále mi príde lepšie ovládateľný ako PS.
Porovnaj si napr lišty z nástrojmi, alebo problém z ukladaním fotiek-vypísať aj skratku súboru, v novej verzií treba fotku exportovať, nie save as,zväčšovanie-zmänšovanie nejde kolieskom, niektoré nástroje sa chovajú imak ako vo fotošope, pri práci z Tiffkamy občas blbne......je toho veľa na vylepšenie, ale dá sa z ním robiť.
Photofiltre7 je už obdoba photoshopu, je to veľmy podobné.
 
total empty
2013-10-28 23:26:19
Návody na ovládanie a pracovanie z Photofiltre

http://photofiltre.suewebik.net/
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované