Hore

Zoner Photo Studio X výrazne zrýchľuje prácu s RAW súbormi a umelá inteligencia zistí tváre na fotke

Všestranný program pre správu a editáciu fotiek Zoner Photo Studio X sa ďalej zdokonaľuje. Jarná aktualizácia prináša várku nových presetov a mnohonásobné zrýchlenie načítanie RAW súborov. 

Vrstvy získavajú v module Editor viac priestoru a práca s nimi je voľnejšia vďaka možnosti skladať skupiny vrstiev a tie potom hromadne upravovať. V spolupráci s brnenským VUT pridali vývojári do programu umelú inteligenciu zisťujúcu tváre na fotkách, čo umožní lepšie automatické úpravy. Novinkou z hľadiska predplatného je možnosť platiť ročnú licenciu po mesačných platbách.

Práca s RAW bez čakania

Práca s RAW súbormi v module Vyvolať je teraz oveľa rýchlejšia vďaka novému indexovaniu. Pri opakovanom zobrazení fotky používateľ nemusí čakať na načítanie súboru a môže ho editovať okamžite.“ Takéto zrýchlenie práce nás radí do prvej ligy medzi Adobe Lightroom alebo Capture One. Pri spracovaní stoviek snímok sa môže jednať až o desiatky minút ušetreného času,” vypočítava produktový manažér Jan Kupčík. Práca na zrýchľovaní programu tým zďaleka nekončí, ďalší pokrok sa používatelia dočkajú pred letom.

Fotky vylepší umelá inteligencia

Pre jednu z tých najzaujímavejších noviniek v ZPS X sa vývojári spojili s vedcami z FIT VUT v Brne. Na desiatkach tisíc fotiek vytrénovali neurónovú sieť, ktorá dokáže zistiť prítomnosť tvárí na fotke. Vďaka tomu ponúknu automatické úpravy ešte dokonalejšie výsledky.

Vyvolať: desiatky nových presetov

Možnosti automatických úprav sa ďalej prehlbujú tak, aby fotografi trávili editáciou ešte menej času. Automatika má teraz niekoľko režimov podľa typu fotiek či požadovaného výsledku. K tomu je Zoner Photo Studio X bohatší o štyri nové sady prednastavených filtrov, ktoré na jeden klik pomôžu s prevodom do čiernobielej, vybielením zubov či tonalitou fotky. Všetky úpravy sa premietnu v paneli nástrojov a užívateľ s nimi môže ďalej pracovať.

Vrstvy kraľujú v Editore

Niektoré nástroje vo Vyvolať aj Editore sa teraz otvárajú v druhom paneli tak, aby práca s nimi bola prehľadnejšia. V Editore vďaka tomu dostáva viac priestoru to najpodstatnejšie - práca s vrstvami. Aj tu sa otvárajú nové možnosti. Užívateľ môže tvoriť skupiny vrstiev na niekoľkých úrovniach a na ne potom aplikovať efekty a vrstvy úprav. Unikátna kombinácia zložiek a viazanie vrstiev poskytuje užívateľovi absolútnu voľnosť v jeho tvorbe.

Zoznam noviniek ale zďaleka nie je kompletný. Napríklad v hornej lište modulu Vyvolať po novom nájdeme funkcie Spracovanie, Fotoaparát a objektív. Pre tieto nastavenia už tak užívateľ nemusí do spodnej časti panelu, navyše je tu teraz možné nastaviť si predvolený fotoaparát a aj korekciu objektívu.

Licenciu môžu užívatelia platiť po mesiaci

Zoner Photo Studio X môžete kúpiť v podobe predplatenej ročnej licencie za 47,88 €. Novou možnosťou bude platba ročnej licencie v mesačných čiastkach pre tých, ktorí preferujú priebežné nižšie sumy pred vyšším jednorazovým nákladom. V tom prípade užívateľ zaplatí 4,99 € za mesiac a pre majiteľov predchádzajúcich verzií ZPS sú ceny ešte priaznivejšie. Mesačné platby budú spustené v prvej polovici apríla.

Počas predplatného majú užívatelia nárok na priebežné aktualizácie programu, exkluzívne návody či iné materiály a tiež na prednostnú technickú podporu zadarmo.

Plná verzia programu je na stiahnutie a vyskúšanie na 30 dní zadarmo na adrese www.zoner.sk. Používatelia, ktorým už vypršala skúšobná verzia a ZPS X si nezakúpili, si môžu novú aktualizáciu vyskúšať na 10 dní zadarmo. Viac detailov o jarnej aktualizácii si môžete prečítať v sekcii Preskúmať na stránkach www.zoner.sk.

Program Zoner Photo Studio X je na trhu už rok a pol a prví používatelia teda predlžujú svoje ročné licencie. “ Celých 80% používateľov v predplatnom pokračuje a celkový počet predplatiteľov svižne rastie vďaka novo prichádzajúcim. Celkové čísla sú pre nás teda pozitívnou spätnou väzbou, ale zároveň nám dávajú priestor pre neustále zlepšovanie programu aj starostlivosť o užívateľov,” zhrňuje Michal Prouza, riaditeľ softwérovej divízie Zoner software, a.s.

Aktualizovaná verzia programu ZPS X je už k stiahnutiu na novinkovej stránke https://www.zoner.sk/photo-studio/novinky-2018-jar.aspx.Zdroj videa: www.pcrevue.sk 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
landov
2018-03-29 12:55:13
to uz je 1. april ?
 
pa10
2018-03-31 15:32:19
Zoneru fandim, ale je pravda, ze to porovnanie s LR a C1 by sa hodilo skor na zajtra. Je pravda, ze RAWy nacitava o cosi rychlejsie (po tak fantastickom PR clanku som to musel na par zaberoch otestovat), ale pri praci s programom je to v zasade aj tak jedno. Kto sa chce zahrat a skusit co to ten RAW je, tomu to staci, kto to mysli s fotenim do RAWmi vazne, ani nahodou.
 
z80
2018-04-01 15:28:46
príspevok od: pa10
Zoneru fandim, ale je pravda, ze to porovnanie s LR a C1 by sa hodilo skor na zajtra. Je pravda, ze RAWy nacitava o cosi rychlejsie (po tak fantastickom PR clanku som to musel na par zaberoch otestovat), ale pri praci s programom je to v zasade aj tak jedno. Kto sa chce zahrat a skusit co to ten RAW je, tomu to staci, kto to mysli s fotenim do RAWmi vazne, ani nahodou.
Mam licenciu na Zoner 14 a nic mi v nom nechyba. Nevidim dovod na upgrade, hlavne preto, ze presli na model predplatneho, co je pre mna absolutne neprijatelne.
RAWy vyvolavam v LR a Zoner pouzivam len na vysledne upravy - orezy, zmena rozlisenia, panoramy, HDR ...
 
martinmlm
2018-04-02 23:44:04
Dá sa na Zoneri urobit nejaká údržba. Aj na predošlých, aj na X verzii, na začiatku ide "normálne" a časom mi začne blbnúť:dlho načítava..., zlyháva export..., nepodporuje formát raw, aj keď predtým áno. Skúšal som: vyčistiť počítač CCleaner..., aby nemusel načítavať naraz vela snímkov, urobil som nový priečinok a dal tam len jednu foto..., urobil údržbu záloh originálu priamo v zoneri...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované