Hore

Fotografovanie koncertov

Dosť krát mi niekto napíše, povie, nech mu poradím s fotením koncertov, alebo čítam rôzne po fórach na internete príspevky od ľudí, ktorí sa pýtajú, ako by som sa mohol dostať fotiť na ten a ten festival, toho a toho zahraničného interpreta. A pritom väčšina z tých, čo by chceli už ísť fotiť na zahraničného interpreta, alebo festival, ani len nemá s fotením koncertov skúsenosti. Bez akreditácie Vás dnu so zrkadlovkou väčšinou nepustia. Akreditáciu môžete získať napríklad, ak fotíte pre nejaký hudobný portál, časopis... To je taká najľahšia možnosť, stačí hľadať na internete rôzne hudobné portály, stránky a napísať im, či ešte nehľadajú fotografov. Ale nanešťastie väčšina portálov vezme hocikoho, kto má zrkadlovku a nepýta portfólio a potom sú tie stránky preplnené veľa nezaujímavými fotoreportami... Funguje to väčšinou tak, že stránka Vám nič neplatí, len im napíšete koncerty, festivaly, na ktoré chcete ísť a oni sa Vám pokúsia vybaviť akreditáciu. Alebo, ak potrebujú fotografie do recenzie z koncertu, tak Vás na nejaký koncert pošlú.


Iné Kafe, Topfest 2010

O akreditáciach by sa toho dalo písať veľa, záleží hlavne od toho, aké si dá kapela, kapely podmienky a podľa toho agentúra organizujúca koncert, festival akreditácie rozdá. Niektoré kapely dokonca vôbec nechcú žiadnych fotografov, niektoré majú len svojich, niektoré dovolia udeliť akreditáciu hocikomu, kto zažiadal v určitom období. Niektoré festivaly dovolia ísť aj viac ľuďom z jedného média, ako napríklad Topfest, niektoré festivaly zas majú toľko žiadostí o akreditácie, že udeľujú akreditáciu A a B, A fotia z fotopitu, B z davu, ale väčšinou sa do A dostanú ľudia po známosti a nie podľa portfólia.

Ak máte akreditáciu, tak väčšinou vám dovolia fotiť prvé tri pesničky z „fotopitu“ – (miesta pred pódiom odeleného od davu zábranami) bez blesku a potom vás fotografov vyženú do davu. A ak sa nebojíte riskovať, tak potom môžu vzniknúť zaujímavé zábery s rukami fanúšikov, ale zažila som aj koncert, na ktorom mala kapela v dave svojich ľudí a keď videli, že niekto si fotí, točí len do mobilu, zakázali mu to. A keď nás po troch pesničkách fotenia z fotopitu poslali do davu a videli, že chceme ešte fotiť, tak prišli aj za nami a od jedného fotografa žiadali, nech pred nimi vymaže obsah karty. Toto som hlavne písala o zahraničných interpretoch hrajúcich v bratislavskom Majestic music clube, lebo vo väčších halách, na slávnejších interpretoch, po vyhnaní z fotopitu môžu byť pravidlá také, že Vám fotoaparát musia uschovať do konca koncertu.


Image title
Andreya Triana, Majestic music clubAle, začínajúcim fotografom koncertov, tým, ktorí sa pýtajú, ako by sa mohli dostať fotiť tam a tam odkazujem, nech sa najprv naučia fotografovať v malých kluboch, kde sú zlé svetelné podmienky, fotograf sa tlačí v dave, musí dávať pozor na seba aj na foťák, uhýbať sa päsťovkám tancujúcich fanúšikov. A fotiť festival, alebo väčšiu kapelu, zahraničného interpreta, z miesta vyhradeného pre fotografov, by malo byť potom za odmenu. Na klubové koncerty takzvaných „garážových“ kapiel stojí vstupné okolo 5 eur a dá sa tam ísť bežne s fotoaparátom, akurát niektoré kluby majú pri vstupe nápis o fotení bez blesku, lebo to nielen môže hudobníkom vadiť, ale aj rušiť divákov. Najlepšie je, ak poznáte niekoho, kto v klubovej kapele hrá a môže vás napísať na guest list, alebo ak teda už fotíte pre nejakú stránku, tak nech sa Vám pokúsia vybaviť akreditáciu.

Image titleKamorthon, Randal club

Chcete byť úspešný koncertný fotograf? Zo začiatku je dôležité skúšať na foťáku rôzne nastavenia, čo Vám vyhovuje najviac, urobiť si portfólio, uverejňovať fotografie rôzne na internete, napríklad aj na fotoserveroch, kde Vám môžu poradiť, čo by sa dalo urobiť lepšie, časom si spraviť svoju web stránku, môže byť aj zadarmo, napríklad webnode, svoju facebook fan stránku. Facebook síce strašne ničí kvalitu fotografíí, ale zas niekto môže na fotografiách hudobníkov označiť, alebo pošlete kapele na ich stránku link na váš fotoalbum z koncertu, aj to je super na zviditeľnenie sa. Hlavne nech sa o vás kapely dozvedia, nech si budujete svoje meno, preto je veľmi dôležité si fotografie podpisovať, najlepšie v niektorom rohu, nech podpis neruší. A ak sa im vaše fotografie zapáčia, tak si Vás už možno aj samé začnú volať. Zo začiatku síce len za voľný vstup, poprípade aj pozvanie na drink, ale časom, ak už nejaké meno budete mať si sami určite podmienky, za ktoré sa Vám koncert kapely, ktorá si Vás objedná, oplatí fotografovať. Lebo na koncerte míňate peniaze na drinky, potom ďalší deň sedíte hodiny za počítačom s triedením a úpravou fotografíí. Ak je to kapela, ktorá sa Vám hudobne nepáči, sa Vám to neoplatí, časom si pýtajte už aj peniaze a buď kapela bude súhlasiť, alebo nie. Ale väčšinou je to pri garážových kapelách tak, že prenájom klubu ich stojí dosť a vstupné ide im. Napríklad sú kluby kde, keď chce kapela hrať musí zaplatiť okolo 500 eur, takže väčšinou na koncertoch prerobia. Buď to zaplatí jedna kapela a ďaľšie si pozve, ako hostí, alebo sa zloží viac kapiel. Z vyzbieraného vstupného musia najprv vyplatiť benzín kapelám, ktoré pricestovali z iného mesta a dosť krát potom kapela, ktorá koncert organizuje ostane v mínuse. A fotograf si musí zvykať na to, že ak aj chcú jeho, ako fotografa, tak mu ponúknu len vstup, poprípade nejaký drink k tomu a je len na ňom, či to vezme. Darmo fotograf bude kapelám vysvetľovať, že keď chcú konkrétny klub, zaplatia za neho, keď chcú prídavné svetlá, sú ochotní zaplatiť ešte extra osvetlovača, ale, ak chcú konkrétneho fotografa, tak prečo by ho mali najradšej zadarmo. Našťastie sa nájdu aj kapely, ktoré, keď im na otázku, či by ste ich neprišli vtedy nafotiť odpíšete, ale ja už nefotím zadarmo, tak oni odpíšu, že to už si mal urobiť dávno, lebo máš super fotografie, koľko berieš?

Image titleSignature, Randal club

Ale, ako som písala, že začínajúcich fotografov posielam najprv do klubov, tak väčšinou je na koncertoch viac fotografov a teda väčšia šanca, že ak ste kapelu odmietli nafotiť len za vstup, tak budú mať fotografie od niekoho, kto tam fotil len tak, začínal, ako ja kedysi, alebo si dal vybaviť akreditáciu. Alebo, ak kapelu odmietnete, tak si zavolá nejakého kamaráta, ktorý má zrkadlovku, ale potom Vám darmo píšu, že, ale tvoje fotografie sú omnoho lepšie...

Image titleBlind Guardian, Majestic music club

O technike pri fotení koncertov je dosť článkov, tak to zhrniem stručne: základ je zrkadlovka s vysokým použiteľným isom a svetelné objektívy. Najideálnejšie je mať vo výbave: základný svetelný zoom, napríklad Tamron 17-50 2,8 VC na crope, na fullfrejme 24-70 2,8. Potom na bubeníkov, väčšie pódia a festivaly teleobjektív 70-200 2,8, potom aj pevný svetelný 50 mm f 1,8, ešte lepšie 1,4, neskôr na blbnutie, oživenie fotoreportu, promo fotografie kapiel kúpiť rybie oko, alebo extra širokouhlý objektív,  zo začiatku stačí aj lacnejšie, kde ale ostriť musíte ručne, napríklad aj Samyang fish eye, na fullfrejm Samyang 14 mm 2,8. A ešte je dobré mať externý blesk, ale snažiť sa ho používať čo najmenej. Pevné svetelné objektívy majú síce výhodu, že krajšie hudobníka odpichnú od pozadia a sú perfektné, ak je dosť slabé svetlo, ale zas, ak sa neviete v dave pohnúť, sa Vám s nimi ťažko komponuje a v dave meniť objektívy je riziko, lebo neviete, kedy do Vás niekto narazí.

Nastavenia: Najideálnejšie je fotografovať do formátu Raw, lebo tak môžete dodatočne upraviť expozíciu, keď náhodou bliklo iné svetlo v momente stlačenia spúšte. Je dobré nastaviť manuál, nastaviť si meranie expozície bodové a to zmeria expozíciu z tváre hudobníka keď na ňu ostríte. Celoplošné, alebo stredové merania expozície niekedy robia neplechu v toľkých umelých svetlách, že tvár môže byť prepálená, bez kresby. Clonu je dobré mať nízku, napríklad clona 2,8. Čas záleží od svetelných podmienok, v slabo osvetlených kluboch to býva najčastejšie 1/100, na teleobjektíve 1/160. Tieto časy sú dobré aj na to, že občas má hudobník rozmazanú ruku, vlasy, keď nimi hýbe a dotvára to na fotografiách dynamiku.

Ostriace body, je na Vás, ako sa rozhodnete fotiť, či si nastavíte AI servo- sledovanie hudobníka a budete počas fotenia meniť ostriace body, alebo budete fotiť na One shot stredovým ostriacim bodom a prekomponujete.

Vyváženie bielej kľudne auto.

A program na úpravu fotografíí je super Lightroom.


Kompozícia: Všímajte si momenty, gestá na tvárach... Pri fotení speváka, je lepšie ho fotografovať z boku, aby mu mikrofón nezakrýval ústa. Oči sa snažte do tretinky. Pri gitaristoch, basákoch, si dajte pozor, aby ste neusekávali konce nástrojov. Zaujímavé sú kompozične aj lúče svetla smerujúce na hudobníka, rôzne fotografie na štýl minimalu.... 

Niečo o mne: Mám dosť kamarátov hudobníkov, takže najprv som chodila na koncerty len, ako fanúšik, neskôr s kompaktom a potom som začala fotografovať s Canon eos 450D, seťákom 18-55 is a 50 mm f 1,8, ale na seťák bolo v kluboch slabé svetlo, do 50ky bolo komponovanie des, keď som sa nemohla kvôli davu pohnúť z miesta , tak hudobník predo mnou mal v zábere len hlavu. Tak som si kúpila Tamron 17-50 2,8 VC, v protisvetle strašne "bźźźkal", kým sa mu chcelo zaostriť, ale zas som s ním udržala 1/10 sekundy, čo mi pri mojom najviac 1600 ise dovolovalo fotiť momentky kamošov v podnikoch bez blesku.  A neskôr mi pribudol do výbavy aj blesk Canon 430 EX II. Zo začiatku som si platila vstupné do klubov a učila sa fotiť, skúšala rôzne nastavenia, osvojovala si kompozíciu, uverejňovala som svoje fotografie z koncertov rôzne po internete, aj na fotoserveroch, na svojej facebook foto stránke, na svojej webnode stránke a tak si ma všimol portál photomusic.cz a napísali mi, či pre nich nechcem fotiť, že oni sa mi pokúsia vybaviť akreditácie na koncerty, festivaly, kam si zažiadam. V ten deň som bola asi najšťastnejšia na svete :D že aspoň ušetrím na vstupoch. Neskôr si ma už samé kapely začali volať, zastavovali sa na koncertoch za mnou ľudia, že máš super fotografie, občas prišiel za mnou nejaký hudobník, potriasol mi rukou, že raz si nás fotila a lepšie fotografie sme ešte nemali... Momentálne mám fotoaparát Canon 5D mark II a veľmi som si na fotografovanie koncertov obľúbila užívateľské režimy C1, C2, C3, na ktorých si vždy pred koncertom prestavím nastavenia na danú scénu, najčastejšie na nich mávam 1/160, 2,8, bodové meranie expozície, sériové snímanie, ostrenie na One shot a stredový ostriaci bod, vyváženie bielej auto a na každom mám potom iné iso, ak fotím teleobjektívom, mám čas 1/160 až 1/200. Objektívy mám canon 50 mm f 1,4, Canon 24-70 2,8, Canon 70-200 2,8 a Samyang 14 mm 2,8. Na promo fotografie kapiel mám 2x blesk 430 ex II, so statívmi, bielymi dáždnikmi, odpaľovačmi a niekedy použijem aj odrazku.

 Ak fotím pre kapelu, tak je dôležité, aby mal každý člen viac fotografíí, takže to väčšinov nejde z jedného miesta a potom len doma počítam modriny od náhodných päsťoviek tancujúcich ľudí. Preto, poznám ten rozdiel, aké je to fotiť v rozbúrenom dave za triezva a aspoň po jednom panáku. Za triezva som po fotení strašne vyčerpaná, po aspoň jednom panáku sa lepšie zžijem z davom, menej vnímam údery... Najčastejšie fotografujem v bratislavskom klube Randal, čo mi aj vyhovuje, lebo blízko bývam. Môj najnebezpečnejší koncert bola zahraničná skupina Dillinger escape plan, v Randal clube keď som bola s kamoškou tiež fotografkou rada, že sme sa po druhej pesničke dostali k baru bez úrazu a ujme na foťáku. Na koncerty na ktoré chcem ísť si stále dávam vybavovať akreditácie, alebo ma kamoši napíšu na guest list, alebo si ma teda občas nejaká kapela zavolá nafotiť. Ale časom som si uvedomila, že zadarmo to robiť nejde, keď si ma nejaká kapela objedná, na odpoveď, ale už nefotím zadarmo, alebo že iba za vstup sa mi to neoplatí, lebo ešte na drinky miniem zo svojho mi buď odpíšu: aha, alebo menšina sa opýta, že koľko beriem. Aj medzi mojimi obľúbenými kapelami kamarátov sa nájdu také, ktoré sú ochotné sa mi zložiť peniazmi. Ale, keď si uvedomím, že v roku 2009 som si ešte platila vstupy na koncerty a tak sa učila fotiť, neskôr sa mi ozvali z photomusic.cz, či pre nich nechcem fotiť, neskôr si ma samé kapely začali volať a teraz sú mi niektoré ochotné aj zaplatiť a verím, že to stále pôjde vyššie a ja budem úspešná a slávna koncertná fotografka.

Každý fotograf sa stretáva aj s neúspechmi, mne sa napríklad stalo, keď kamarát organizoval koncert a chcel po ňom pár fotiek do recenzie v časopise, ktorý sa predáva aj v stánkoch, tešila som sa, že je to šanca zviditeľniť sa, tak mi ani nenapadlo, že by mala byť nejaká zmluva, ale hlavne by mi nenapadlo, že mi tam ani nedajú meno a ešte mi ich grafik upraví jednu fotografiu podľa seba a dosť drasticky, bez môjho vedomia. A na otázku prečo, som sa od nich nedočkala odpovede. Alebo, keď na nejakej stránke nájdem profilovú fotku moju s tým, že mi orežú podpis... S tým časopisom to skončilo tak, že som sa pýtala tu na ephoto vo fóre, čo zmôžem a po vyše roku od incidentu mi volalo neznáme číslo, grafik časopisu, s ustráchaným hláskom a ospravedlnil sa...

Moje fotoúspechy s koncertovými fotografiami: 

1. miesto súťaže časopisu Digitální fotomagazín na tému Hudba:
Image titleFan, Randal club

Image titlePixie and the devils, Rock and roll club

2. miesto v časopise Foto Video na tému- Nejpovedenejší fotografie z rockového festivalu: 
Image titleIné Kafe, Topfest

2. miesto Fotozáhrada 2011:
Image titlezippo, Randal club


Image titleGenevas, Randal club

Image titleThe Subways, Grape festival 2010


Image titleJumble, Andino club, Wienna

Image titleSignature, Randal club

Image titleUnderdose, Nová pekáreň, Nitra

3. miesto ephoto súťaž Kultúrne leto 2011:
Image titleRust2Dust, Mudfest

V metalovom časopise Pařát, číslo 43, 2011, som bola jedna z 9 fotografov, ktorí tvorili článok Metaloví fotografové. 

V časopise Digi foto 02/2011 som mala v rubrike Tipy odborníku dve fotografie a jednu z toho koncertovku

V prílohe TV Oko, denníka Sme, som mala titulnú fotografiu k článku o revival kapelách:
Image title
Nirvanas, Majestic music club

Dve koncertovky sa mi dostali na fotoserver 1x.com, 12 fotografíí mi neprešlo, 13. už áno:
Image titleMandragora, Randal club

Vildhjarta, Majestic music club

Vildhjarta, Majestic music club

SAM Slovak Art Magazine ma zaradil v jednom čísle do Novej vlny a uverejnil aj moje koncertové fotografie.

V medzinárodnej foto súťaži Photo award, organizovanej Open air foto festivalom v Českom Krumlove, získala štvrté miesto v téme závislosť. Stužku FIAP ribbon od svetovej fotografickej organizácie.

Image title
Fanúšik na Crowbar kapele.
 A rada spomínam aj na pochvaly od kapiel, napríklad:

Nirvanas: "Ahoj , Werdzka. Opäť si ma raz dojala úžasnosťou Tvojich nádherných fotiek. Si fantastická. Veľmi pekne Ti ďakujeme. Bol by som šťastný , keby si nás prišla nafotiť aj 17.februára do MMC. Laco Nirvanas“

Soundvis!on: „its a pitty that u dont live in Budapest... u're our favorite photographer :)" "You are the best! !..!"

Drifted shadows: "Werdza, naša obľúbená fotografka" "Už máme oskúšanú fotografku, ktorej to nie že ide, ale jej to ide dobre aj potme a bez blesku, ako tomu bolo teraz :) Veronika Klimonová ďakujeme :)"

GAS: "Krásne su tie fotečky Werdzuš. Tak ako sme všetci očakavali. Veľmi pekne ti ďakujeme, že si došla..." "Na záver si určite čeknite skvelé fotky z Randalu, ktoré nám spravila úžasná Werdza. Ďakujeme "

Veronika Klimonová- werdza

http://werdza.webnode.sk/fotogaleria/

https://www.facebook.com/Werdza.photography

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
mirosz
2012-03-13 16:02:51
Oi !
 
dodo_bb
2012-03-13 16:43:34
Werdza, tie ilustračné fotky sú skvelé, gratulujem. Nech sa darí ...
 
werdza
2012-03-13 16:51:55
príspevok od: dodo_bb
Werdza, tie ilustračné fotky sú skvelé, gratulujem. Nech sa darí ...
Ďakujem
 
PaPi
2012-03-13 18:40:23
Vyborne
 
milanF
2012-03-13 20:47:14
super
 
satanley
2012-03-13 21:31:27
Perfektný článok, skvelé fotky
 
balazovic.lubos
2012-03-13 23:13:28
tá fotka "Iné kafe", to je moja najobľúbenejšia koncertovka, čo som videl ! Často ju hľadám na nete a pozerám sa na ňu len tak ! Pecka ! Fakt je geniálna ( pre mňa ! ) .
 
trnavsky
2012-03-14 04:08:18
No skvelé. Nielen chlebom je človek živý, toto je fakt chrumkavá maškrta. Ďakujem
 
tomis.ales
2012-03-14 11:10:16
Ty kokso, dorbreeee, tie fotky su neskutocne, super!
Este som necital.
 
JA01
2012-03-14 12:40:17
celkom fajn článok, ale načo dávať takto návody tým čo sa do toho hovno rozumejú?
 
hladacvody
2012-03-14 12:55:49
fotky su super,este som necital,urcite sa dam do toho poobede...super.....
 
tadzesi
2012-03-14 14:00:18
Mne sa paci Blind Guardian, Majestic music club. Skoda ze nieje farebna. Ale asi svetla shora boli iba biele. Fajn fotky s atmosferou ktore ma donutili naozaj si pozriet fotku a nie iba po nej preletiet ocami.
 
Koma
ocenenie redakciou 2012-03-14 14:53:08
Skvelé a výborné Fotky v článočku fajnovom máš...topfestové iné kafe a bradatého kozlatého zippa Ti priam žerem
 
bubu1687
2012-03-14 15:02:17
klobukk dole
 
werdza
2012-03-14 15:26:51
príspevok od: JA01
celkom fajn článok, ale načo dávať takto návody tým čo sa do toho hovno rozumejú?
každým článkom sa nedá vyhovieť každému, ja, ako som v úvode písala, že často mi ľudia píšu, oslovia ma na koncerte, že nech im poradím o fotení koncertov, tak takto im aspoň môžem poslať link na tento článok a uľahčí mi to robotu.
 
werdza
2012-03-14 15:30:38
príspevok od: tadzesi
Mne sa paci Blind Guardian, Majestic music club. Skoda ze nieje farebna. Ale asi svetla shora boli iba biele. Fajn fotky s atmosferou ktore ma donutili naozaj si pozriet fotku a nie iba po nej preletiet ocami.
dik, bola taká nudná oranžový, spevák a hore biele svetlá, takže bw sa mi páči viac
 
Neil
2012-03-14 15:42:54
drzim palce nech sa teda stanes tou slavnou koncertnou fotografkou, fotky su vysoka kvalita
 
morgoth
2012-03-14 15:42:57
Pekny clanok

Ale musim sa priznat, fotenie v dave, kde sa musi clovek uhybat rukam, laktom a nejak este aj rozumne skomponovat fotku cloveka imho cloveka akurat otestuje v tom, ci ma pevne nervy. Aj ked osobne sa nebojim o seba, iba o fotak
Oproti foteniu v klude pred davom je to jednoducho neporovnatelne. A neviem ci ti to da az tolko uzitocnych skillov do buducnosti... Nehovoriac o tom, ze s vysokou pravdepodobnostou niekomu stale zavadzias, z coho fanusikovia tiez nie vzdy byvaju nadseni. Na druhu stranu, druha varianta je fotit kamaratov v kapelach, ale ked to nejde (alebo takych nepoznate), tak fotenim v davoch mozno casom ziskate aspon nejake dobre fotky a moze sa ist dalej

Mozno nejake moje tipy ako toho zvladnut v LR viac, pre tych co si ho oblubili
- Namiesto delenia do priecinkov sa mi viac paci pouzivanie keywords (aspon mozes dobre otagovat aj fotky kde je viac ludi a potom efektivne niekomu poslat vsetky na ktorych je).
- Takisto export na web sa da robit priamo v nom (aj so sharpeningom sa mozes trochu pohrat).
- Ak s podpisom niesom uplne lenivy, mam viacero presetov v LR, plusminus si pozriem na par fotkach ze aku dam opacity a exportnem wm vlavo dole a vpravo dole, potom to uz pozriem po exporte a dam dokopy podla toho na ktora varianta sa hodi viac na jednotlivych fotkach. Je to rozhodne rychlejsie ako upravovat kazdu fotku samostatne v PS.
 
werdza
2012-03-14 15:43:10
ďakujem všetkým A viem, že o fotení koncertov už bolo dosť článkov, nejaké aj tu, ale ešte som aspoň ja nenatrafila na taký obšírnejší, na ktorý by som mohla poslať link tomu, kto sa ma zas opýta ako fotiť koncerty, tak som si ho napísala sama.
 
werdza
2012-03-14 16:03:26
príspevok od: morgoth
Pekny clanok

Ale musim sa priznat, fotenie v dave, kde sa musi clovek uhybat rukam, laktom a nejak este aj rozumne skomponovat fotku cloveka imho cloveka akurat otestuje v tom, ci ma pevne nervy. Aj ked osobne sa nebojim o seba, iba o fotak
Oproti foteniu v klude pred davom je to jednoducho neporovnatelne. A neviem ci ti to da az tolko uzitocnych skillov do buducnosti... Nehovoriac o tom, ze s vysokou pravdepodobnostou niekomu stale zavadzias, z coho fanusikovia tiez nie vzdy byvaju nadseni. Na druhu stranu, druha varianta je fotit kamaratov v kapelach, ale ked to nejde (alebo takych nepoznate), tak fotenim v davoch mozno casom ziskate aspon nejake dobre fotky a moze sa ist dalej

Mozno nejake moje tipy ako toho zvladnut v LR viac, pre tych co si ho oblubili
- Namiesto delenia do priecinkov sa mi viac paci pouzivanie keywords (aspon mozes dobre otagovat aj fotky kde je viac ludi a potom efektivne niekomu poslat vsetky na ktorych je).
- Takisto export na web sa da robit priamo v nom (aj so sharpeningom sa mozes trochu pohrat).
- Ak s podpisom niesom uplne lenivy, mam viacero presetov v LR, plusminus si pozriem na par fotkach ze aku dam opacity a exportnem wm vlavo dole a vpravo dole, potom to uz pozriem po exporte a dam dokopy podla toho na ktora varianta sa hodi viac na jednotlivych fotkach. Je to rozhodne rychlejsie ako upravovat kazdu fotku samostatne v PS.
dik, viem, že sa dá všetko aj v LR, ale ani neviem kde, lebo v LR viem len základy, ani nepouzivam ziadne keywords, ani nič. akurát som skúšala minule tie podpisy v LR, ale ajtak som sa vrátila k starému zvyku. A ktomu foteniu, ja mám 160 cm, takže ja mám väčší problém s fotením z davu, ako taký dvojmetrový kamoš Marius Sachtikus ja sa proste musím predrať dopredu, aby som aj niečo normálne nafotila, pár foto s rukami fans je ok, ale kapele by sa asi nepáčili všetky také V prestávke medzi kapelami idem na drink, wc a zrazu už je pred pódiom obsadené väčšinov, ale nájdu aj dobrí ľudia, čo ma tam pred nich pustia a niekedy aj nejaký chalan, ktorý ma zozadu aj ochraňuje
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-14 16:14:44
príspevok od: werdza
ďakujem všetkým A viem, že o fotení koncertov už bolo dosť článkov, nejaké aj tu, ale ešte som aspoň ja nenatrafila na taký obšírnejší, na ktorý by som mohla poslať link tomu, kto sa ma zas opýta ako fotiť koncerty, tak som si ho napísala sama.
Super pracicka. Prihlas sa za externeho redaktora, ak budes chciet pokracovat v pisani.
 
lowenature
2012-03-14 16:28:16
Toľko hluku , to chce aspirín .
 
werdza
2012-03-14 16:34:00
príspevok od: Karol Srnec
Super pracicka. Prihlas sa za externeho redaktora, ak budes chciet pokracovat v pisani.
neviem, či na to mám, aj som čítala ten článok o tom, ale skúsiť môžem
 
b.a.f.o.a.r.t.
2012-03-14 16:40:37
werdza na hrad werdza na hrad co to trepem werdza do redakcie werdza do redakcie
 
Miro Bartánus
2012-03-14 16:42:04
Vždy si rád pozriem tvoje fotky, dobré svetlo!
 
werdza
2012-03-14 16:42:06
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
werdza na hrad werdza na hrad co to trepem werdza do redakcie werdza do redakcie
 
b.a.f.o.a.r.t.
2012-03-14 16:43:03
príspevok od: werdza
soráááčččč nechal som sa uniesť
 
sese
2012-03-14 19:34:04
pozri na môj ksicht ako rada čumím na tvoje fotky! sú skvelé
 
leto
2012-03-14 20:28:24
výborné Werdza, fotky aj článok,,,
 
Matak
2012-03-14 21:24:16
Werdza vyborny clanok ... brutalne fotky
 
DJW_
2012-03-14 21:53:52
Dovolil by som si jeden koment k teplote farby (kedže fotenie je len koníček a živím sa práve koncertami)..
AUTO síce môže fungovať, ale na každom väčšom koncerte je v réžii (stan alebo aspoň stôl zavadzajúci kdesi v strede auditória) osvetľovač (osvetľovač = jeden tých min. dvoch chlapov v stane, čo sedí za tým menším pultom, obyčajne obklopený viacerými LCD obrazovkami). Nehanbite sa ho opýtať, akú teplotu farby majú jednotlivé svetlá, ak je profesionál, bude to vedieť z hlavy. Obyčajne tie veľmi hýbajúce sa svetlá (otočné hlavy) = výbojka = 5600k = COLD WHITE. Pozor, výbojky vrámci svojej živtnosti klesajú s teplotou, nová 5600ka môže po 1000 hodinách skončiť na 3200k, no to je na dlhší výklad. Kedže ksichty nasvietené výbojkou vyzerajú mŕtvolne, tie sa zvyknú svietiť halogénmi = 2900k = TUNGSTEN. Led diódové svetlá majú vačšinou možnosť plynulej zmeny = treba sa opýtať. Ak bude záujem, napíšte mi cez "reakciu na príspevok" (aby ma na to systém upozornil) a možno napíšem samostatný článok bežných svetlách a svietení.
 
werdza
2012-03-14 22:00:45
príspevok od: DJW_
Dovolil by som si jeden koment k teplote farby (kedže fotenie je len koníček a živím sa práve koncertami)..
AUTO síce môže fungovať, ale na každom väčšom koncerte je v réžii (stan alebo aspoň stôl zavadzajúci kdesi v strede auditória) osvetľovač (osvetľovač = jeden tých min. dvoch chlapov v stane, čo sedí za tým menším pultom, obyčajne obklopený viacerými LCD obrazovkami). Nehanbite sa ho opýtať, akú teplotu farby majú jednotlivé svetlá, ak je profesionál, bude to vedieť z hlavy. Obyčajne tie veľmi hýbajúce sa svetlá (otočné hlavy) = výbojka = 5600k = COLD WHITE. Pozor, výbojky vrámci svojej živtnosti klesajú s teplotou, nová 5600ka môže po 1000 hodinách skončiť na 3200k, no to je na dlhší výklad. Kedže ksichty nasvietené výbojkou vyzerajú mŕtvolne, tie sa zvyknú svietiť halogénmi = 2900k = TUNGSTEN. Led diódové svetlá majú vačšinou možnosť plynulej zmeny = treba sa opýtať. Ak bude záujem, napíšte mi cez "reakciu na príspevok" (aby ma na to systém upozornil) a možno napíšem samostatný článok bežných svetlách a svietení.
vďaka, super príspevok
 
ONEHALF
2012-03-14 22:05:43
Naozaj skvelé, ba až famózne koncertové fotografie... Osobne poznám Veroniku asi 3 roky... Je to skvelá veselá "divá" žienka :o) . Za tie 3 roky sa zlepšila o 1500%. Článok som poctivo prečítal. Po slohovej časti má muchy, ale v tomto momente úplne nepodstatné... Okrem koncertoviek má werdza aj zaujímavé "morbídne" fotečky, to je tiež iná káva...

Vela šťastia pri koncertoch, aby ťa neudupali :o)
 
JA01
2012-03-14 22:09:26
príspevok od: werdza
každým článkom sa nedá vyhovieť každému, ja, ako som v úvode písala, že často mi ľudia píšu, oslovia ma na koncerte, že nech im poradím o fotení koncertov, tak takto im aspoň môžem poslať link na tento článok a uľahčí mi to robotu.
ja na otázky tohto typu buď nereagujem alebo ak, tak len dvoma znakmi - " " .. keď som s fotením koncertov začínal, nikde som nenašiel nič podobné ako si napísala... nepýtal som sa na to ani iných fotografov a vlastne na celý ten systém som musel prísť sám...
 
Misoo79
2012-03-14 22:56:22
Veru, že podarené fotky. Článok sa mi v túto nočnú hodinu čítať nechce, ale zajtra sa k nemu určite dostanem
 
morgoth
2012-03-14 23:50:05
príspevok od: werdza
dik, viem, že sa dá všetko aj v LR, ale ani neviem kde, lebo v LR viem len základy, ani nepouzivam ziadne keywords, ani nič. akurát som skúšala minule tie podpisy v LR, ale ajtak som sa vrátila k starému zvyku. A ktomu foteniu, ja mám 160 cm, takže ja mám väčší problém s fotením z davu, ako taký dvojmetrový kamoš Marius Sachtikus ja sa proste musím predrať dopredu, aby som aj niečo normálne nafotila, pár foto s rukami fans je ok, ale kapele by sa asi nepáčili všetky také V prestávke medzi kapelami idem na drink, wc a zrazu už je pred pódiom obsadené väčšinov, ale nájdu aj dobrí ľudia, čo ma tam pred nich pustia a niekedy aj nejaký chalan, ktorý ma zozadu aj ochraňuje
Njn, ked si malicka a este k tomu zena, tak ta radi pustia, zavadzat im nebudes

Prestavky som napriklad na Masters of Rock nepoznal, musel som sa aspon pred koncom predchadzajucej kapely zacat tlacit dopredu, nech mam na tej dalsej aspon ake take miesto. V MMC som potom ziaril radostou, ked som mal rovno volnu ciaru az do druhej rady, na taky luxus som nebol zvyknuty
 
werdza
2012-03-15 00:43:06
príspevok od: morgoth
Njn, ked si malicka a este k tomu zena, tak ta radi pustia, zavadzat im nebudes

Prestavky som napriklad na Masters of Rock nepoznal, musel som sa aspon pred koncom predchadzajucej kapely zacat tlacit dopredu, nech mam na tej dalsej aspon ake take miesto. V MMC som potom ziaril radostou, ked som mal rovno volnu ciaru az do druhej rady, na taky luxus som nebol zvyknuty
Tak ja si neviem predstaviť nedať si prestávku, lebo môj mechúr by to nevydržal Preto na festivaly, sa snažím ísť len na také, kde sa dá s akreditáciou fotiť s fotopitu a ak aj akreditácia neýjde, tak ak ma aj láka na festivale nejaká kapela, tak ma odradí tých "milión" ľudí a to, že dopredu je ťažké sa predrať a kapelu uvidím dosť malú... Tak ma hudobne lákali na jednom Novarocku Stone temple pilots, ale nešla som, aj teda kvoli cene lístku
 
Špagetka
2012-03-15 01:36:36
...pre mna clanok pridlhy, ale fotos skveleeeeeee!
 
brki
2012-03-15 09:13:54
výborné fotky, plné silnej atmosféry, článok ma tiež zaujal, nechala si nás nazrieť do "svojej kuchyne", prezradila si časť svojho know how...nielen technické záležitosti pri fotení, ale aj zdanlivo banálny systém práce so súbormi v PC, triedenie, označovanie upravovaných súborov, to je tiež dôležité. Fotenie koncertov si vyžaduje úplne iný prístup ako ostatné žánre, po technickej i kompozičnej stránke.
 
andrejgrznar
2012-03-15 10:18:11
skvelý článok, skvelé fotky
 
Pospo
2012-03-15 11:56:10
Super clanok Werdza, fotky uz mam nakukane S tou 14mm rybacinou si mi nasadilo chrobaka do hlavy. Ale ine som chcel. Myslim ze Lightroom 4 ti usetri cely ten proces s exportom na web a doostrovalim. Na prvy pohlad export modul dava ovela lepsie vysledky ako LR3.
 
wele
2012-03-15 14:58:18
Velky klobuk dole!
 
SteveS
ocenenie redakciou 2012-03-16 10:32:35
Že fpotís skvelé koncertofky, to už vatšina vieme a neprekvapuje nás to, lebo ti držímje už dlho palce. Ale ty aj pútavo a otvorene píšeš o veciach ktoré kvôli konkurencii vätšina fotografov udržiava ako svoje knoh how v tajnosti. Napísala si to úplne širokospektrálne, naozaj o všetkom čo sa len danej témy týka. Bude to skvelou pomôckou pre všetkých, nielen začiatočníkov. Myslím že aj pre pokročilých čo by si radi porovnali výsledky a skúsenosti. Otvorene píšeš aj o veciach okolo honorárov a finančného zákulisia fotenia, s čím už skoro nikto nejde na verejnosť a tak ti patrí dupolvaná pochvala a poďakovanie od čitateľov. Držím ti palce a teším sa na ďalšie fotky,
...
Tento článok so skvelým výberom fotiek by redakcia mala zo súkromnnej sféry užívateľov preradiť do fotoškoly o fotení koncertov, jednoznačne si tam zaslúži svoje miesto.
 
mishik
2012-03-16 15:30:07
gratulujem, super!
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-03-29 09:26:35
po precitani clanku mam pocit ze ,, uz viem fotit koncerty'' ;o) vdaka za uzitocne info
 
hamlet
2012-03-31 08:34:29
Werdza, vyborny a poucny clanok, putave fotky, super!!
 
MateoPphoto
2012-04-07 22:13:21
úžasné fotky aj článok
 
klempic
2012-04-19 10:12:23
fantasticke!
 

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.