Hore

Dvojzáprah - majstrovstvá Slovenska

Predpokladám, že mnohí z vás poznajú pravidlá záprahového športu:) predsa niektoré spomeniem:

Záprahový šport
Záprahový šport, alebo inak aj vozatajstvo má viacero kategórií, v koči môže byť zapriahnutý jeden kôň ako jednozáprah, dva kone ako dvojzáprah a štyri kone ako štvorzáprah. Menej častý je tandem, kedy sú dva kone zapriahnuté za sebou. Záprahoví jazdci absolvujú na pretekoch väčšinou tri časti – záprahovú drezúru, maratón a parkúr. Tieto disciplíny sú rozdelené do troch dní, na väčších pretekoch aj do štyroch, pretože drezúrna časť býva náročná na čas a pri väčšom počte štartujúcich by sa do jedného dňa nevtesnala. Zo všetkých troch častí sú pretekárom zrátavané trestné body a súťažiaci s najnižším počtom trestných bodov vyhráva. Jazdci okrem kategórie jednozáprahov môžu mať náhradného koňa a v jednotlivé dni tieto kone obmieňať podľa toho, ktorý je na ktorú disciplínu vhodnejší, alebo ako nasadenie novej, čerstvej posily záprahu.

Čas v prekážke je limitovaný, jazdci ženú kone do cvalu

Drezúrna časť
Prvé dni pretekov sa jazdí drezúra. Jazdci majú podobne ako v sedlovej drezúre predpísanú úlohu, v ktorej sú rozpísané cviky v akom poradí a na ktorých miestach drezúrneho obdĺžnika sa majú jazdiť. Štandardné rozmery vozatajského obdĺžnika sú 40 x 100 m a obdĺžnik je označený písmenami pre lepšiu orientáciu jazdcov aj rozhodcov. Rozhodcovia sú rozdelení po obvode obdĺžnika a z rôznych miest sledujú predvedenie úlohy. Za každý cvik udeľujú body v stupnici od 0 do 10 b. Hodnotí sa presnosť predvedenia cvikov, ohybnosť, ochota koní, čistota a estetika chodov koní, súlad viaczáprahu a celkový dojem, čiže aj výstroj, koč, úbor jazdcov. Súčet udelených bodov sa odpočíta od maximálneho možného počtu bodov za konkrétnu drezúrnu úlohu a rozdiel tvorí výsledok – počet trestných bodov za časť A/drezúrnu skúšku.

Vodná prekážka


Maratón
Táto disciplína je divácky najatraktívnejšou časťou záprahov. Je náročná na kondíciu a ovládateľnosť koní. Skladá sa z troch hlavných fáz – klusová, kroková fáza a úsek E s prekážkami. Všetky tieto fázy sú časovo ohraničené a nedodržanie časového rozpätia, alebo predpísaného chodu sa trestá trestnými bodmi.
V prekážkovej časti býva 6 až 8 maratónskych prekážok. Tie sa skladajú z rôznych priechodov, ktoré má záprah prejsť v danom poradí a v danom smere. Dôležité je prejsť prekážku v čo najrýchlejšom čase. Trestá sa zmýlenie trasy, zhodenie zhoditeľného prvku, ktorý môže byť umiestnený na prekážke, zosadnutie spolujazdca, prevrátenie koča, neprimerané použitie biča a podobne. Táto časť súťaže sa jazdí v športovo upravených kočiaroch – tzv. buginách. Každý súťažiaci má v maratóne vyvažovača (v prípade štvorzáprahu až dvoch), ktorý sa snaží prenášaním svojej váhy v bugine zabrániť jej prevráteniu v ostrých obratoch

Prekážka "Labyrint"

Vozatajský parkúr
Posledný deň pretekov rozhoduje o konečnom poradí záprahov parkúr. Je to jazda medzi kužeľmi, na ktorých sú umiestnené loptičky. Tie po náraze do kužeľu spadnú a súťažiacemu sa pripočítajú tri trestné body. Vzdialenosť medzi každým párom kužeľov je pre jednozáprahy 160 cm, pre dvojzáprahy 170 cm a pre štvorzáprahy 190 cm. Kočiare súťažiacich nesmú mať menšiu šírku, ako je pre dané kategórie predpísané. Okrem zhodenia loptičiek z kužeľov sa trestá aj prekročenie časového limitu a v prípade rovnosti trestných bodov rozhoduje rýchlejší čas. Výsledok všetkých troch častí sa na záver súťaže zráta a víťazom sa stáva jazdec s najnižším počtom trestných bodov.

Tohtoročných majstrovstiev Slovenska v dvojzáprahu sa zúčastnili jazdci a kone z Rakúska, Česka, Dánska, Nemecka, Maďarska, Holandska, Švédska, Poľska, Rumunska, Slovinska a usporiadateľskej krajiny Slovenska.
Na dostihovej dráhe je bezprašné prostredie — hustá tráva a stromy, čo má pozitívny vplyn nielen pre nás alergikov ale i pre výmenu objektívov:).

Hriva

Fotografoval som divácky najatraktívnešiu časť dvojzáprahu - maratón. Po odštartovaní a sedem kilometrovom "zahriatí" dvojzáprahu nasleduje prvá povinná zastávka v boxe veterinára. Fonendoskopom meria pulz priamo na hrudi, pri ľavej nohe koňa. Doktor mi prezradil že trénovaný kôň má v kľude pulz 30÷40 úderov za sekundu a tesne po dobehnutí 7 km úseku sa pulz vyšplhá na hodnou 200. To je motor! Prehlásil veterinár a povolil štart dvojzáprahu na prekážky.
Od fyzickej kondície koňa (jeho trénovanosti) záleží, či bude vpustený na nasledujúcu časť pretekov — prekážky, ktorých je spolu osem.

Meranie pulzu_01

Meranie pulzu_02

Na závodisku je osem prekážok, možno majú svoje meno, možno im priradiť atribúty podľa sponzora (Mercedes), určite ich však rozhodcova poznajú podľa čísel 1÷ 8. Samotná prekážka je jedinečná, je to vlastne taká malá nehnuteľnosť, každá je iná stavbou, obtiažnosľou, situovaním v priestore závodiska. Pohyb divákov medzi prekážkami je povolený a vzhľadom k tomu, že sú dosť ďaleko od seba, počas celeho dňa je to pre fotografa slušný turistický výkon.

Výjazd z prekážky cvalom

Každá prekážka je ohraničená sieťou a plastovou páskou, nielen kvôli bezpečnosti divákov, ale i preto, že vstup do prekážky je monitorovaný fotobunkou, ktorá spúšťa časomieru.

V prekážke môže byť len dvojzáprah a rozhodca

Dvojica (porada pred pretekmi:)

Predná aj zadná náprava má kotúčové brzdy ovládané pedálmi pohoniča (drivera)

Dobré obutie - to musí byť

Navigácia alebo ťahák?

Detai precíznej ručnej práce

Prekážka "Labyrint" (vertikálne biele stĺpy som vyrovnával v PC)

Ako na spartakiáde, súčasne obe ľavé, obe pravé nohy

Vyvažovač v akcii

Pre tých čo vydržali čítať do konca:
DIGITÁLNOU ZRKADLOVKOU FOTOGRAFUJEM PRIBLIŽNE OD POLOVICE JÚNA 2012, TEDA ASI TRI A POL MESIACA.

Ján LUKÁŠ.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
1970
2012-10-02 14:52:51
Zaujimavy clanok, dik
 
jan.f.lukas
2012-10-02 19:34:09
Dakujem za zastavenie sa.
 

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.