Hore
Autor: Český raj, FOTO Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

Spoznajte Liberecký kraj

Liberecký kraj leží na severe Českej republiky, na hranici so Spolkovou republikou Nemecko a Poľskou republikou. Krajským mestom a súčasne prirodzeným centrom kraja je mesto Liberec. 

Rozlohou je síce druhým najmenším krajom Českej republiky, avšak v českej histórii zohral veľkú úlohu, najmä pri vytváraní obchodných ciest.

Ide o oblasť s bohatou históriou a veľkým množstvom prírodných, kultúrnych aj historických pamiatok, ktoré sú právom označované ako raj turistov, lyžiarov, milovníkov prírody aj obdivovateľov histórie či vyznávačov regionálnych produktov. Romantické prírodné scenérie skalných miest a hraničné pohoria sú dôvodom, prečo je v tomto kraji najviac chránených prírodných oblastí z celej Českej republiky. Návštevník tu nájde množstvo zaujímavým miest, najmä starobylých hradov a romantických zámkov. Na mnohých miestach sa dochovali unikátne zrubové stavby, ojedinelá je aj sústava kamenných a kovových rozhľadní, ktorá nemá inde v republike obdobu. Jedným z dôvodov pre návštevu Libereckého kraja môže byť aj tunajšie svetoznáme sklo a bižutéria, ktoré majú v tomto regióne naozaj bohatú históriu.

Liberecký kraj, to však nie je len história a kultúra, tento región je tiež ideálnym miestom pre trávenie aktívnej dovolenky. Pre milovníkov športu sú tu ideálne terény pre letné i zimné športy a nechýba ani široká ponuka najrôznejších adrenalínových aktivít. Vďaka rozmanitému terénu aj dobrému technickému zázemiu sa tu organizuje viacero medzinárodných športových podujatí, medzi ktoré patria svetové poháre v klasickom lyžovaní, severskej kombinácii, aj v skokoch na lyžiach či tradičná Jizerská 50.

Spojenie kvalitnej a pestrej ponuky s vynikajúcimi službami, to sú dôvody, prečo je Liberecký kraj každoročne cieľom státisícov turistov z celej Európy. Na území Libereckého kraja sa rozprestiera 5 turistických oblastí – Jizerské hory, Český raj, Lužické hory, Máchův kraj a Krkonoše, ktoré návštevníkom doprajú nekonečné možnosti využitia voľného času.


Český raj , Foto: Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz


Jizerské hory, Foto: Milan Drahoňovský, CzechTourism


Máchův kraj, Foto: Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

Liberecký kraj prichádza s produktom „Křišťálové údolí“

Sklárstvo má v českom regióne hlbokú a dávnu tradíciu. Z časti za to Česko vďačí vhodným prírodným podmienkam, ktoré na začiatku poskytovali takmer všetko potrebné pre výrobu skla. Predovšetkým to však bola zručnosť a pracovitosť sklárov, ktorí dodávali svojim výrobkom vynikajúce vlastnosti. Podnikaví obchodníci potom urobili z českého skla celosvetovo známy pojem.

„Křišťálové údolí“ je projekt, ktorého cieľom je vytvoriť podmienky pre využitie potenciálu skla, bižutérie a šperkárstva v Libereckom kraji za účelom vytvorenia atraktívneho produktu. Dôležitou súčasťou zámeru je posilniť význam tradície sklárstva v kraji, prispieť k upevneniu jeho pozície a využiť ho pre celkový rozvoj kraja a prosperitu miestnych obyvateľov. Unikátnosť produktu spočíva v tradičnom odkaze sklárskej, bižutérnej a šperkárskej výroby, ktorá nemá inde v Českej republike obdobu a na možnosti navštíviť priamo prevádzku sklární, vyskúšať si výrobu (fúkanie skla), či sa zúčastniť množstva kreatívnych dielní (bižutérne kurzy). Dôležitosť produktu dopĺňa vysoká koncentrácia sklárskych a bižutérnych múzeí a významné eventy na danú tému (Mezinárodní sklářské sympozium v Novom Bore, Trienále Muzea skla a bižuterie, výstava Křehká krása, Skleněné městečko, atď.


Výroba skla, Foto: Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz


Montáž - kvet, Foto: Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

Novinky roku 2019

Motorkářův průvodce po okolí Liberce a Žitavy

– 20 trás, ktoré boli vytvorené obyvateľmi Liberca i Žitavy (sú overené, vedú zaujímavými miestami a po kvalitnom povrchu)
– tlačený v štyroch jazykových mutáciách (čj, aj, nj a pl)

Putovanie s rytierom Rolandom

–  podvečerné prehliadky mesta Liberec s rytierom Rolandom (júl – august)
–  questová hra „Pátrání rytíře Rolanda“
–  tlačený interaktívny sprievodca po Liberci a Žitave, obsah spoločne vytvorili deti z obidvoch miest

Via Sacra

–  pútnický chodník Via Sacra vedie po jedinečných sakrálnych stavebných pamiatkach a umeleckých pokladoch rozmiestnených v Trojzemí – teda na území Českej republiky, Nemecka a Poľska
–  mesto Liberec sa stalo jedným z nových zastavení sakrálneho chodníka Via Sacra (už 20. miesto, na území ČR je ich 8)

Doksy – otvorenie zámku

–  prehliadkový okruh a nové priestory pre informačné centrum, galériu, knižnicu a múzeum Čtyřlístek

Valdštejnské slávnosti

– 17. – 19.5.2019, tento rok vo Frýdlante
–  historická bitka, jarmok, kultúrny program

Krkonošská pivná cesta

–  1.6. – 30.9.2019
–  prepojenie krkonošských miest s lokálnymi pivovarmi (5)
–  keď sa vám podarí pivo všade vypiť, dostanete pečiatku a za všetkých päť pečiatok potom v cieľovom pivovare otvárač ako malý darček a žrebovanie o hodnotné ceny

Oslavy Ještědu

–  14.9.2019
–   rodinný deň, pri ktorom sa pozriete až do útrob Ještědu

Clam-Gallasovský rok

–  Ťažiskovými objektmi sú v Libereckom kraji hrad a zámok Frýdlant, hrad Grabštejn a zámok Lemberk - niekdajšie rodové panstvo Clam-Gallasov.
–  Hrad a zámok Frýdlant patrí k najrozsiahlejším a najvýznamnejším pamiatkovým jednotkám v severných Čechách, sprístupnenie uzavretých priestorov
–  Hrad Grabštejn bol správnym centrom panstva rodu Clam-Gallas a pre svojich návštevníkov si pre tohtoročnú sezónu okrem klasických prehliadok na niekoľkých okruhoch pripravil špeciálne prehliadky pre deti, veterinárne múzeum, ale aj množstvo ďalších aktivít.
–  Zámok Lemberk vás pozýva na prehliadku jedinečnej barokovej štukovej výzdoby, pôvodnej Zdislavinej svetničky, rytierskej sály, čiernej kuchyne a clam-gallasovského apartmánu z 19. storočia.
–  Najväčším podujatím roku bude „Hradozámecký den“ 31. augusta 2019 na Lemberku, Frýdlante s vrcholnou večernou časťou na Grabštejne.
–  Celý rok s rodom Clam-Gallasov zakončí výstava „Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách“ v Oblastnej galérii Liberec trvajúcej od 13. decembra 2019 do 1. marca 2020.


Ještěd, Foto: Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz


Ještěd, Foto: Libor Sváček, CzechTourism


Ještěd, Foto: UPVISION


Podještědí, Foto: Ladislav Renner, CzechTourism


Liberec, Foto: Ladislav Renner, CzechTourism


Liberec, Foto: UPVISION


Severočeské múzeum Liberec, Foto: Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz


ZOO, Foto: Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz


ZOO, Foto: Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz


Sloup, Foto: Ladislav Renner, CzechTourism


Panská skála, Foto: Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované