Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Skusenosti s filtrom Hoya Filter CIR-PL UV HRT 67 mm

ivan1234
2011-08-05 14:19:38+02
DOBRY den,
chcem sa spytat, ci a ake mate skusenosti s tymto filtrom:
shop.ephoto.sk/katalog/filtre/polarizacne/hoya-filter-cir-pl-uv-hrt-67-mm.html
Staci tento filter ako nahrada za UV filter? Alebo budem s tymto filtrom potrebovat este aj direkt UV filter? Fotim s Nikon D3100 + AF-S 18-105mm f/3,5-5,6 G
Dakujem za info.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-05 14:37:19+02
Je slabsi ako ine Polarizaky, ale aj tak ubera viac ako 1EV, co pri menej svetelnom objektive, mimo slnecneho pocasia, zbytocne predlzuje cas. Mas tmavsi hladacik, zvysuje sa riziko roztrasenia zaberov a nemas k dispozicii tolko kombinacii casu a clony, pripadne musis zdvihat ISO, co zanmena viac sumu.
To znamena, ze ho neodporucam trvale nasadeny ako protektor, aj ked je na nom oznacenie UV.
 
denySK
2011-08-05 14:38:14+02
polarizacny filter sposobuje ubytok svetla aj o 2EV, takze mat ho neustale nasadeny bude napr. v int erieroch len naskodu. Tento "kombinovany" CPL a UV prepusta o 25% svetla viac voci obycajnym CPL, ale i tak ti bude uberat svetlo minimalne o 1EV
 
ivan1234
2011-08-05 15:09:52+02
takze podla vas lepsia varianta je jeden CPL a jeden UV filter. Ako polarizak by tento spominany stacil? Vynara sa dalsia otazka, ze aky UV filter. Spekuloval som nad tymto :
shop.ephoto.sk/katalog/filtre/uv/hoya-filter-uv-hmc-super-67-mm.html
Este by som sa chcel spytat, ci k spominanemu objektivu potrebujem verziu SLIM alebo budu dobre aj standardne hrubky? Viem, ze SLIM filtre sa pouzivaju na sirokouhle objektivy. znamena to, ze ked fotim s ohniskovou vzdialenostou 18mm, tak by sa hodil slim filter a ked mam vyssiu ohn. vzialenost, tak uz by som potreboval iny?
Mozno su to pre niekoho banality, no ja sa radsej poradim, nech nekupim nejaku hlupost. Dakujem.
 
PeCh
2011-08-05 19:38:48+02
Čítaj a potom sa rozhoduj:
http://www.lensrentals.com/blog/2011/06/good-times-with-bad-filters
 
ivan1234
2011-08-06 13:49:33+02
z toho clanku som pochopil, ze za dobry filter si treba priplatit. Je ale vidno rozdiel na fotografii medzi 30eurovym a 100eurovym UV filtrom? som amater a fotim pre radost, nie za prachy. no nechcel by som zle investovat. preto ta opatrnost.
 
Fatty
2011-08-06 14:33:09+02
príspevok od: PeCh
Čítaj a potom sa rozhoduj:
http://www.lensrentals.com/blog/2011/06/good-times-with-bad-filters
sory ale z toho článku nevyplýva na rozhodovanie nič, jedine to, že nejaký americký Rogerko našróboval na seba 50 filtrov a čudoval sa, aké to má potom zahmlené
 
PeCh
2011-08-06 21:28:33+02
príspevok od: Fatty
sory ale z toho článku nevyplýva na rozhodovanie nič, jedine to, že nejaký americký Rogerko našróboval na seba 50 filtrov a čudoval sa, aké to má potom zahmlené
Dočítaj až dokonca . Zobral aj 5 najlepších a 5 najhorších, aby bolo vidno, že šetriť sa neoplatí. BTW druhý záver (pre mňa) je taký, že UV filter má vplyv na kvalitu fotky, a keď nie je potrebné, tak ho radšej nepoužívať.
 
rehlo3
2012-03-17 15:04:29+01
nechcem zakladat novy thread lebo moja otazka je podobna, ako je to s antireflexnymy vrstvami ? vyrobca hovori ze tam su, ina recenzia zas ze nie. dovod o polovicu lacnejsej ceny je len koli tomu ze tento nieje tvrdeny? len sa pytam
 
hombreee
2012-03-17 15:40:34+01
príspevok od: PeCh
Dočítaj až dokonca . Zobral aj 5 najlepších a 5 najhorších, aby bolo vidno, že šetriť sa neoplatí. BTW druhý záver (pre mňa) je taký, že UV filter má vplyv na kvalitu fotky, a keď nie je potrebné, tak ho radšej nepoužívať.
Setrit sa neoplatyi, ale zas vo vacsine pripadov nie je ani nutne brat to najdrahsie co najdem.

Zobral 5 sitnych foltrov za par drobnych, pravdepodobne bez viacnasobnych antireflexnych vrstiev, a 5 najlepsich a najdrahsich. Vysledok sa dal ocakavat.

Dobry filter ale nemusi stat 100EUR. Coho dokazom su testy na lenstip.com

Test UV filtrov
http://www.lenstip.com/113.4-article-UV_filters_test_Description_of_the_results_and_summary.html

Test CPL filtrov
http://www.lenstip.com/115.4-article-Polarizing_filters_test_Results_and_summary.html

Ivanovi odporucam zobrat uv filter Hoya UV HMC. Polarizak Marumi DHG. (sam ich mam, aj ked UV uz dlhsie nepouzivam, povazujem to za zbytocne). A bude urcite spokojny. Na fotkach rozhodne nebude mozne rozoznat ze na objektive namal najdrahsie filtre za cenu bliziacu sa k 100EURam. Lebo tam ziadny rozdiel postrehnutelny okom ani nebude.

Takze tak
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()