Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Program na úpravu fotiek

naatynka
naatynka 2015-07-20 09:45:48+02
Chcela by som sa spýtať aký program na úpravu fotiek používate ? Ďakujem.
 
bonifacko
2015-11-19 05:59:49+01
príspevok od: landov
LR je super. Nechápem ale tu kombináciu so Zps.
A kde zmenšuješ fotky napr. pred umiestnením sem na ephoto portal? Ja mam tiež kombinaciu adobe LR a ZPS. Okrem toho ho používam pre pozeranie fotografii. Dcera pošle fotky, tak neotvaram Adobe LR, ale Zoner PS.
 
landov
2015-11-19 07:24:04+01
príspevok od: bonifacko
A kde zmenšuješ fotky napr. pred umiestnením sem na ephoto portal? Ja mam tiež kombinaciu adobe LR a ZPS. Okrem toho ho používam pre pozeranie fotografii. Dcera pošle fotky, tak neotvaram Adobe LR, ale Zoner PS.
Kde zmensujem ? No predsa v LR: vytvoril som si presety a jednym klikom mam vytvorenu kopiu pre Ephoto atd. Nepoznam nic lahsie a jednoduchsie. Pouzivat 2 rozdielne programy mi nahana hrozu a je to krajne nepohodlne a zdrzujuce (pre mna osobne), mam rad jednoduchost. LR v spojeni s PS (na nejake retuse a upravy vo vrstvách) poskytuju ucelene workflow bez kompromisov.
 
calven
2015-11-19 07:38:47+01
príspevok od: Marek Vančo
Darktable. Je zadarmo a konkuruje Lighroomu. Beží ale len pod Linux a OS X.
Že je zadarmo - to je pravda. Že konkuruje LR - o tom by som silne pochyboval. Skôr má takú ambíciu.
Ale naposledy som ho skúšal asi tak rok dozadu. Keď bude trocha času, tak mu skúsim povenovať nejakú hodinku.
 
vilkoo
2015-11-19 08:06:16+01
Staci Zoner Photo cenova relacia v pohode.
 
psykora2
2015-11-19 09:34:04+01
príspevok od: MajoC
Robí mi problém v LR zmenšovanie pre web a pridanie podpisu. Rámčeky už pre web akosi neriešim . ZPS som si zadovážil ako prvý, tak som naň viac zvyknutý, ale ináč všetky úpravy robím v LR a teraz v LR bojujem s katalógmi, zadávam postupne kľúčové slova a pod., na podnet:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/editacia-fotografii/ako-archivovat-fotografie-efektivne/
co sa tyka podpisu v LR napadlo ma ci neexistuje nejaky plugin na klasicke podpisy bez percentualneho cize neostreho podpisu a nasiel som, vola sa Mogrify2 (http://www.photographers-toolbox.com/products/lrmogrify2.php?sec=quickguide), hoci ramiky uz nepouzivam daju sa tam tiez vytvorit a funguje to aj v najnovsej CC verzii pod win10, treba len doinstalovat nejake kniznice podla navodu, takze ten zoner uz nie je potrebny ani na zmensovanie, ani na podpis pre mna
 
MajoC
2015-11-20 16:36:27+01
príspevok od: psykora2
suhlas, tiez ma serie v LR ten percentualny typ podpisu, ci uz textoveho alebo obrazkoveho, so zmensovanim nemam problem aj ked svojho casu som tiez pouzival na toto zoner a dalsia vec co mi vadi napr. fotoknihy bez moznosti zmenit format na A4, inak je LR jednoznacne najlepsi program na hromadnu (synchro funkcia) a a hlavne nedestruktivnu upravu fotiek, najnovsie aj s moznostou vytvarania panoram a hdr bez pouzitia PS, toto sa im musim uznat podarilo inak nechapem co je na LR komplikovane, podla mna je uplne easy
Tak dám na začiatok jednu vec, možno mi poradíš, možno niekto iný, možno to pomôže aj niekomu inému.
Dám si zálohovať katalóg (v mojom prípade na plochu do zložky LR záloha) a v danej zložke mi vytvorilo zložku 2015-11-17 2106 s veľkosťou 177 MB. Zatiaľ OK .
O tri dni, som zasa zálohoval katalóg. V danej zložke (LR záloha) mi pribudla nová zložka 2015-11-20 1627 v podstate s takou istou veľkosťou. To znemená, že LR neprepisuje starú zálohu, ale vytvára zakaždým novú? Ak je to tak, tak môžem tú najstaršie zálohu (v tomto prípade 2015-11-17 2106) vymazať, aby som zbytočne nezaberal miesto na SSD-čku?
 
i-co
2015-11-20 18:30:44+01
príspevok od: MajoC
Tak dám na začiatok jednu vec, možno mi poradíš, možno niekto iný, možno to pomôže aj niekomu inému.
Dám si zálohovať katalóg (v mojom prípade na plochu do zložky LR záloha) a v danej zložke mi vytvorilo zložku 2015-11-17 2106 s veľkosťou 177 MB. Zatiaľ OK .
O tri dni, som zasa zálohoval katalóg. V danej zložke (LR záloha) mi pribudla nová zložka 2015-11-20 1627 v podstate s takou istou veľkosťou. To znemená, že LR neprepisuje starú zálohu, ale vytvára zakaždým novú? Ak je to tak, tak môžem tú najstaršie zálohu (v tomto prípade 2015-11-17 2106) vymazať, aby som zbytočne nezaberal miesto na SSD-čku?
Ja staré zálohy priebežne mažem. Zálohovací adresár si môžeš vytvoriť aj na externom disku, ktorý budeš mať pripojený napr. cez usb. Nemusíš si blokovať miesto na SSD.
 
MajoC
2015-11-20 18:57:38+01
príspevok od: i-co
Ja staré zálohy priebežne mažem. Zálohovací adresár si môžeš vytvoriť aj na externom disku, ktorý budeš mať pripojený napr. cez usb. Nemusíš si blokovať miesto na SSD.
To s tým premazávaním som teda asi pochopil správne. Keď si urobím zálohu na ext. disku, potom keď otvorím LR z ikony na ploche, tak načítava adresár odkiaľ, z poslednej zálohy? To by znamenalo, že otvorím adresár, ktorý je na ext. disku, či? Nespomalí sa potom práca v LR? Ja ho mám na ploche (zálohu) práve kvôli tomu, aby som mal vďaka SSD svižnejší LR.
 
belco
2015-11-20 19:33:16+01
http://www.cnews.cz/ziskejte-lonske-zoner-photo-studio-17-zdarma-akce-konci-zitra-rano

Ak by mal niekto zaujem.
 
i-co
2015-11-21 05:42:33+01
príspevok od: MajoC
To s tým premazávaním som teda asi pochopil správne. Keď si urobím zálohu na ext. disku, potom keď otvorím LR z ikony na ploche, tak načítava adresár odkiaľ, z poslednej zálohy? To by znamenalo, že otvorím adresár, ktorý je na ext. disku, či? Nespomalí sa potom práca v LR? Ja ho mám na ploche (zálohu) práve kvôli tomu, aby som mal vďaka SSD svižnejší LR.
Katalóg môže zostať na SSD. Stačí nastaviť len umiestnenie zálohy mimo SSD.
Pozri: Menu/Edit/Cattalog settings - karta "General" .... z tohto miesta sa načítava katalóg

Ak chceš zmeniť umiestnenie zálohy choď na: Menu/Edit/Cattalog settings - karta "General",
zmeň položku "Back up catalog" na "When Lightroom next exits". Vypni Lightroom. Pri vypnutí ti ponúkne možnosť zálohovania .... vyber si umiestnenie zálohy kde chceš.
 
pittoo
2015-11-21 05:44:54+01
Ja používam Corel PaintShop Pro X7, je cenovo dostupný a podporuje aj prídavne pluginy. A na RAW pouzivam Corel AfterShot 2 funguje aj pod Linuxom.
 
MajoC
2015-11-21 14:43:34+01
príspevok od: i-co
Katalóg môže zostať na SSD. Stačí nastaviť len umiestnenie zálohy mimo SSD.
Pozri: Menu/Edit/Cattalog settings - karta "General" .... z tohto miesta sa načítava katalóg

Ak chceš zmeniť umiestnenie zálohy choď na: Menu/Edit/Cattalog settings - karta "General",
zmeň položku "Back up catalog" na "When Lightroom next exits". Vypni Lightroom. Pri vypnutí ti ponúkne možnosť zálohovania .... vyber si umiestnenie zálohy kde chceš.
Toto všetko som robil, ale ďakujem za objasnenie, už v tomto mám jasno.
Ďakujem
 
Marek Vančo
2015-11-26 23:08:23+01
príspevok od: calven
Že je zadarmo - to je pravda. Že konkuruje LR - o tom by som silne pochyboval. Skôr má takú ambíciu.
Ale naposledy som ho skúšal asi tak rok dozadu. Keď bude trocha času, tak mu skúsim povenovať nejakú hodinku.
Darktable má inú filozofiu, takže sa môže zdať že nerobí čo má... ak je niekto zvyknutý Lightroomu.
Ja sám som si chcel kúpiť Lighroom, ale po prezretí pár tutorialov, som od toho upustil. 130 Euro investujem inak...
 
calven
2015-11-27 06:53:07+01
Ty si napisal ze konkuruje LR
"Darktable. Je zadarmo a konkuruje Lighroomu. Beží ale len pod Linux a OS X."
a to jednoducho nie je pravda. Lr je niekde uplne inde ako Darktable. Bohuzial.
 
drummer54
2015-11-27 09:26:02+01
Pouzivam Lightroom ako RAW konvertor. Po uprave este fotky doladim vo Photoshope. Nainstaluj si vyssie spomenute programy ako ACDSee, Zoner, Lightroom a vyskusaj si, ktory ti najviac vyhovuje. To bude asi najlepsie. Dobre svetlo.
 
barron.prasil
2015-11-27 12:15:38+01
Nic nie je lepsie ako tandem LR a PS. Adobe je proste na toto monopol. Skusal som rozne programy, ako je Capture One Pro (dalej len COP) alebo DXO Optics Pro (dalej len DOP), ale ani jeden s tychto programov neponukal taky komfort prace (rychlost, katalogizacia, kvalita...), ako je LR v spolupraci s PS. Moznoze maju COP a DOP v kvalite spracovania RAWu lepsi vystup, ale su hrozne pomale. LR v tomto bohuzial nema konkurenciu.
 
MajoC
2015-12-09 18:40:01+01
príspevok od: MajoC
Toto všetko som robil, ale ďakujem za objasnenie, už v tomto mám jasno.
Ďakujem
Mal by som ešte otázku, ak môžem.
Mám vytvorený katalóg z fotiek, ktoré mám v pc (cca 4-5GB), to je v pohode.
Ako postupovať keď sa s nejakými fotkami dohrám (upravím, dám na papier a pod.) a chcem ich zálohovať. Fotky mám zálohované na ext. disku a je tam cca 27000 fotiek. Nakoľko ich chcem zálohovať na tento disk a chcem, aby zmeny vykonané v LR zostali zachované, mám vytvoriť napr. nový katalóg, kde naexportujem fotky z ext. disku? Alebo už k existujúcemu katalógu doexportujem ext.disk (to skúšam, ale katalóg má cca 18GB)?
 
MajoC
2015-12-09 18:42:19+01
príspevok od: i-co
Katalóg môže zostať na SSD. Stačí nastaviť len umiestnenie zálohy mimo SSD.
Pozri: Menu/Edit/Cattalog settings - karta "General" .... z tohto miesta sa načítava katalóg

Ak chceš zmeniť umiestnenie zálohy choď na: Menu/Edit/Cattalog settings - karta "General",
zmeň položku "Back up catalog" na "When Lightroom next exits". Vypni Lightroom. Pri vypnutí ti ponúkne možnosť zálohovania .... vyber si umiestnenie zálohy kde chceš.
Mal by som ešte otázku, ak môžem.
Mám vytvorený katalóg z fotiek, ktoré mám v pc (cca 4-5GB), to je v pohode.
Ako postupovať keď sa s nejakými fotkami dohrám (upravím, dám na papier a pod.) a chcem ich zálohovať. Fotky mám zálohované na ext. disku a je tam cca 27000 fotiek. Nakoľko ich chcem zálohovať na tento disk a chcem, aby zmeny vykonané v LR zostali zachované, mám vytvoriť napr. nový katalóg, kde naexportujem fotky z ext. disku? Alebo už k existujúcemu katalógu doexportujem ext.disk (to skúšam, ale katalóg má cca 18GB)?
 
i-co
2015-12-10 07:49:05+01
príspevok od: MajoC
Mal by som ešte otázku, ak môžem.
Mám vytvorený katalóg z fotiek, ktoré mám v pc (cca 4-5GB), to je v pohode.
Ako postupovať keď sa s nejakými fotkami dohrám (upravím, dám na papier a pod.) a chcem ich zálohovať. Fotky mám zálohované na ext. disku a je tam cca 27000 fotiek. Nakoľko ich chcem zálohovať na tento disk a chcem, aby zmeny vykonané v LR zostali zachované, mám vytvoriť napr. nový katalóg, kde naexportujem fotky z ext. disku? Alebo už k existujúcemu katalógu doexportujem ext.disk (to skúšam, ale katalóg má cca 18GB)?
Hmmm. Opravte ma ak sa mýlim, ale zmeny na fotkách sú uložené v katalógu, a ten už zálohovaný máš.
Ja to mám spravené nasledovne:
- katalóg je na hlavnom disku (c
- fotky sú na dátovom disku (d
- záloha katalógu je na externom disku ktorý je trvale pripojený k PC
- mám Windows 8 a mám zapnutú históriu súborov (opäť na externý disk)
- okrem toho cca raz za pol rok zálohujem všetky dokumenty, fotky aj katalóg na iný externý
disk, ktorý NIE je trvale pripojený k PC
- približne raz za rok dopĺňam zálohu LEN originálov RAW na obojstranné DVD RAM disky
- originály pravidelne premazávam (úplné smeti sa snažím neľútostne vyhodiť pred zálohovaním
 
MajoC
2015-12-10 08:39:58+01
príspevok od: i-co
Hmmm. Opravte ma ak sa mýlim, ale zmeny na fotkách sú uložené v katalógu, a ten už zálohovaný máš.
Ja to mám spravené nasledovne:
- katalóg je na hlavnom disku (c
- fotky sú na dátovom disku (d
- záloha katalógu je na externom disku ktorý je trvale pripojený k PC
- mám Windows 8 a mám zapnutú históriu súborov (opäť na externý disk)
- okrem toho cca raz za pol rok zálohujem všetky dokumenty, fotky aj katalóg na iný externý
disk, ktorý NIE je trvale pripojený k PC
- približne raz za rok dopĺňam zálohu LEN originálov RAW na obojstranné DVD RAM disky
- originály pravidelne premazávam (úplné smeti sa snažím neľútostne vyhodiť pred zálohovaním
Ja mám tiež katalóg na C-čku, fotky na inom HDD a zálohu fotiek (ktoré som už nejakým spôsobom spracoval) mám na ext.disku.
To máš pravdu, katalóg zálohovaný mám. Jedná sa o to, že katalóg sa pomaly zväčšuje, nakoľko fotky postupne pribúdajú. Ako som písal, katalóg má cca 18GB. Potom asi bude riešenie, vytvoriť viac katalógov, napr. od nejakého roku po nejaký rok, či? Jedná sa o to, aby ten katalóg nebol zbytočne veľký a nezaťažoval systém zbytočne obrovským množstvom fotiek s ktorými nepracujem, ale nechcem stratiť zmeny, ktoré sú v katalógu uložené.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()