Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotobanky a DPH

samcell
2021-05-19 14:43:10+02
Dobrý deň,

Chcel by som sa opýtať tých čo prispievajú do fotobánk. Ak som príležitostným prispievateľom do fotobánk (nie živnostník ani sa nejedná o podnikateľskú činnosť) mám povinnosť registrovať sa k DPH? Nemyslím si, že som zdaniteľnou osobou, keďže by sa jednalo o príležitostné prispievanie. Zároveň môj obrat by bol zrejme nízky, preto z praktických dôvodov mi príde nelogické aby som kvartálne informoval úrad o obrate pár €. Na internete ani v zákonne od DPH som ale nenašiel žiadne limity. Môžete mi to, prosím ozrejmiť?
 
Marcel Rebro
2021-05-19 16:10:06+02
Gugel mi za dve minúty povedal že povinná registrácia sa Ťa týka ak výška dosiahnutého obratu za posledných najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov je 49 790 eur a viac.
Ak sa Ťa týka tak gratulujem!
 
samcell
2021-05-19 17:47:46+02
príspevok od: Marcel Rebro
Gugel mi za dve minúty povedal že povinná registrácia sa Ťa týka ak výška dosiahnutého obratu za posledných najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov je 49 790 eur a viac.
Ak sa Ťa týka tak gratulujem!
toto je podľa mňa práve ak sa jedná o živnosť resp. podnikanie.
 
Marcel Rebro
2021-05-20 08:57:40+02
príspevok od: samcell
toto je podľa mňa práve ak sa jedná o živnosť resp. podnikanie.
Pri povinnej registrácii musia byť splnené 2 podmienky:

1. Žiadateľ o registráciu - fyzická osoba alebo právnická osoba usadená v SR, je zdaniteľnou osobou, t.j. vykonáva ekonomickú činnosť v zmysle zákona o DPH,
2. Výška dosiahnutého obratu za posledných najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov je 49 790 eur a viac.

Spĺňaš aspoň jednu? Ako nie, nestresuj sa!
 
z80
2021-05-20 09:58:52+02
príspevok od: Marcel Rebro
Pri povinnej registrácii musia byť splnené 2 podmienky:

1. Žiadateľ o registráciu - fyzická osoba alebo právnická osoba usadená v SR, je zdaniteľnou osobou, t.j. vykonáva ekonomickú činnosť v zmysle zákona o DPH,
2. Výška dosiahnutého obratu za posledných najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov je 49 790 eur a viac.

Spĺňaš aspoň jednu? Ako nie, nestresuj sa!
Pozor, existujú aj iné dôvody povinnej registrácie (aj keď nejde plnohodnotnú registráciu). Napríklad dodávanie služieb do inej členskej krajiny EU. Za službu by mohlo byť považované aj dodávanie fotiek do fotobanky. Týka sa to situácie, ak má fotobanka sídlo v inej krajine EÚ.

Zákon č. 222/2004 Z. z. Zákon o dani z pridanej hodnoty
§ 7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

Čo sa týka definície zdaniteľnej osoby, tak existuje možnosť výkladu, že to môže zahŕňať aj fotografa, ktorý nie je podnikateľom (nemá živnosť) ale na svojej tvorbe zarába.
"(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len „podnikanie“) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa...duševnú tvorivú činnosť" (§3 ods. 2 Zákona o DPH)
 
z80
2021-05-20 10:09:43+02
príspevok od: Marcel Rebro
Pri povinnej registrácii musia byť splnené 2 podmienky:

1. Žiadateľ o registráciu - fyzická osoba alebo právnická osoba usadená v SR, je zdaniteľnou osobou, t.j. vykonáva ekonomickú činnosť v zmysle zákona o DPH,
2. Výška dosiahnutého obratu za posledných najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov je 49 790 eur a viac.

Spĺňaš aspoň jednu? Ako nie, nestresuj sa!
A ešte jedna poznámka, ten limit 49 790 € sa týka len príjmov dosiahnutých na Slovensku. Teda ak niekto zarobí za 12 mesiacov 100 000 € ako dodávateľ služieb do USA, nemusí sa na DPH registrovať. "(7) Na účely tohto zákona sa obratom rozumie hodnota bez dane dodaných tovarov a služieb v tuzemsku ..." §4 Zákona o DPH.
Zákony sú zradné (asi to je zámer)
 
Hakuna Matata
2021-05-20 12:52:14+02
príspevok od: samcell
Dobrý deň,

Chcel by som sa opýtať tých čo prispievajú do fotobánk. Ak som príležitostným prispievateľom do fotobánk (nie živnostník ani sa nejedná o podnikateľskú činnosť) mám povinnosť registrovať sa k DPH? Nemyslím si, že som zdaniteľnou osobou, keďže by sa jednalo o príležitostné prispievanie. Zároveň môj obrat by bol zrejme nízky, preto z praktických dôvodov mi príde nelogické aby som kvartálne informoval úrad o obrate pár €. Na internete ani v zákonne od DPH som ale nenašiel žiadne limity. Môžete mi to, prosím ozrejmiť?
Taká zákonná povinnosť nie je. Navyše ak má fotobanka sídlo mimo EÚ (od začiatku roka sú to aj Britské ostrovy), tak sa pri registrácii prispievateľa uvádzajú jeho údaje, a jedným z nich je aj VAT Nr. Ak VAT Nr (teda IČ DPH) pridelené nemáš, tak logicky dostávaš čiastku bez VAT. Odmenu vrátane DPH by si dostával iba v prípade, že obchoduješ s fotobankou, ktorá je registrovaná na území SR a Ty by si bol registrovaný platiteľ DPH. Tým sa môžeš stať aj keď neprekročíš zákonom stanovený obrat 49.790,- €, ide o tzv. dobrovoľné platcovstvo DPH, ktoré sa oplatí, keď si medzičlánkom v obchodnom reťazci (nakupuješ od platiteľa DPH a zároveň predávaš firme, ktorá je platcom DPH) - čo si myslím, že nie je Tvoj prípad.
 
marianr
2021-05-20 20:17:01+02
príspevok od: Marcel Rebro
Pri povinnej registrácii musia byť splnené 2 podmienky:

1. Žiadateľ o registráciu - fyzická osoba alebo právnická osoba usadená v SR, je zdaniteľnou osobou, t.j. vykonáva ekonomickú činnosť v zmysle zákona o DPH,
2. Výška dosiahnutého obratu za posledných najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov je 49 790 eur a viac.

Spĺňaš aspoň jednu? Ako nie, nestresuj sa!
zdaniteľná osoba je asi každý, nie?

Mám zamestnanie, platím daň zo závislej činnosti a pri ročnom zúčtovaní predkladám doklady o ostatných príjmoch (vrátane zahraničia)
 
Marcel Rebro
2021-05-21 07:41:50+02
príspevok od: marianr
zdaniteľná osoba je asi každý, nie?

Mám zamestnanie, platím daň zo závislej činnosti a pri ročnom zúčtovaní predkladám doklady o ostatných príjmoch (vrátane zahraničia)
Zdaniteľnou osobou je osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť definovanú v § 3 ods. 2 zákona o DPH bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

Zdaniteľnými osobami sú predovšetkým podnikatelia, avšak zdaniteľnou osobou môže byť aj osoba, ktorá nie je založená alebo zriadená na účely podnikania, ak vykonáva ekonomickú činnosť, z ktorej dosahuje príjmy. Pri vykonávaní ekonomickej činnosti by malo ísť o vykonávanie činnosti na pokračujúcej báze, z ktorej sa opakovane dosahujú príjmy.

Za zdaniteľnú osobu sa považuje aj osoba, ktorá vykonáva prípravné práce pred samotným začatím uskutočňovania zdaniteľných obchodov (rozhodnutie Súdneho dvora C-268/83).
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()