Hore
Fórum » Blesky
 

Nikon AF assist SB-900/700 sposobuje backfocus na D700

WildSammy
WildSammy 2011-08-03 10:49:18+02
Zdravím ePhoťáci a Nikonáci.

Pri používaní mojej Nikon D700 som narazil na zvláštnu chybu. Spočiatku som si to nevšimol, začal som pátrať až, keď mi z fotenia jednej akcie vyšiel dosť veľký odpad, tzn. zle zaostrených snímkov.

Jedná sa o to, že ak použijem na tele fotoaparátu blesk so zapnutým AF assistom v menu, potom mi D700 backfocusuje. Najprv som si myslel, že je to Sigmami, ale robí mi to aj na Nikkoroch. Skúsil som objektívy 24-120/4 VR, 50/1.4 Nikkor, 50/1.4 HSM Sigma, 85/1.4 HSM Sigma a na všetkých som spozoroval rovnaký efekt. Skúsil som teda aj iný blesk. Miesto SB-700 som použil SB-900 a tiež to isté. Skúsil som aj preinštalovať firmware vo foťáku, ale spominaný efekt nezmizol.

Ak vypnem v menu blesku funkciu AF assist, potom fotoaparát zaostrí správne. Zaostrí správne aj so zapnutou funkciou AF assist, ale iba ak je v miestnosti dosť svetla a nepotrebuje AF assist aktivovať. Zakrytím červeného svetla rukou sa taktiež nič nemení a D700 backfocusuje. Pomáha len vypnúť to v menu. Backfocus je väčší na bodoch, ktoré nie sú krížové. Na krížových bodoch je takmer nebadateľný. Avšak pri nízkej clone je evidentný.

Kontaktoval som už aj Nikon, ale tiež sme nedospeli k riešeniu. Chcem sa teda spýtať, či sa s týmto už niekto stretol a či by mal fungovať AF assist normálne aj na inyćh AF bodoch alebo len na stredovom? Taktiež s akými clonami sa môže AF assist blesku používať, či tam nie je nejaké obmedzenie a ja robím niekde chybu? Nakoľko nemám druhé telo D700, s ktorým by som to mohol skúsiť, aby som definitívne potvrdil, či je problém v tele, ostáva mi už len reset foťáku, ktorý som zatiaľ neskúšal.

Dík za Vaše postrehy.
 
imajtan
2011-08-22 17:33:16+02
Podobný problém som mal na D50 + N18-70 + SB600. Backfokus na cca 18-30 mm ohnisko. Ten problém bol u veľa užívateľov N18-70 + SBxxx a telá 10-kovej rady. Možno sa jedná o podobný problém. Pomohlo vypnutie AF asistenta na blesku. Porovnával som aj starý setový objektív 18-55 a 50/1,8 a tie bez problémov. Vlákna na grafike :


http://forum.grafika.cz/read.php?51,1796829,page=1
http://forum.grafika.cz/read.php?51,2383925,2383925#msg-2383925
 
WildSammy
2011-08-23 21:42:01+02
príspevok od: Shooter
Pridam aj ja svoj postreh,konkretne D40 + SB700. Doteraz,pri pouzivani setaku a Sigmy 70-200/2.8 som ziadnu chybu ostrenia pri funkcii AF assist nezaregistroval,ale asi pred tyzdnom po kupe Nikkora 35/1.8 som spozoroval,ze aj mne AF assist sposobuje front focus. Ten je aj na 18-55,ale nie az taky vyrazny kvoli nizkej svetlosti. Ak na blesku zakryjem cerveny senzor,tak aby obketiv nevidel pomocnu zaostrovaciu mriezku,tak zaoatri spravne. Zaostri spravne aj ked je AF assistzapnuta,ale nie je kvoli dodtatku svetla aktivna. Front focus pozorujem,len ak sa premieta zaostrovacia mriezka,takze predpokladam,ze chyba bude niekde tam.
tak toto je iny problem.. pri nasom probleme ak zakryjeme cervene svetlo, nic sa nemeni.. tvoj problem je sposobeny tym, ze AF bod je pomerne siroky - sirsi ako af policko v hladaciku a chyta sa na hranach. Cize zaostri tam, kde ma kontrast. AF bod nie je nikdy citlivy v strede v policka ako si vela ludi mysli, ale je citlivy po jeho bokoch. Cervene svetlo je pomerne rozsiahle a ak dopadne na objekt a aparat najde lepsi kontrast na nejakej hrane AF bodu, tak zaostri tam. Tu pomaha len pochopit ako AF bod v reale vyzera a kde sa chyta. Potom len prekomponovat fotku tak, aby sa AF bod chytil, kde chces.. povedal by som, ze toto je normalne pracovanie fotaku, aj af assistu. U nas pomaha len vypnut AF assist v menu alebo cely blesk. Mne osobne to pripada skor ako softwarova zalezitost a nie ako problem hardwaru, ked s vypnutym AF assistom je vsetko OK.
 
WildSammy
2011-08-23 22:57:33+02
príspevok od: imajtan
Podobný problém som mal na D50 + N18-70 + SB600. Backfokus na cca 18-30 mm ohnisko. Ten problém bol u veľa užívateľov N18-70 + SBxxx a telá 10-kovej rady. Možno sa jedná o podobný problém. Pomohlo vypnutie AF asistenta na blesku. Porovnával som aj starý setový objektív 18-55 a 50/1,8 a tie bez problémov. Vlákna na grafike :


http://forum.grafika.cz/read.php?51,1796829,page=1
http://forum.grafika.cz/read.php?51,2383925,2383925#msg-2383925
tak som si precital tie vlakna, ale popisuju bezny BF/FF.. tym ludom to neostrilo normalne ani bez blesku.. nam to bez blesku alebo s vypnutym af assistom ostri uplne spravne, ale popisovali v podstate daco podobne,
 
Shooter
2011-08-24 00:17:00+02
príspevok od: WildSammy
tak toto je iny problem.. pri nasom probleme ak zakryjeme cervene svetlo, nic sa nemeni.. tvoj problem je sposobeny tym, ze AF bod je pomerne siroky - sirsi ako af policko v hladaciku a chyta sa na hranach. Cize zaostri tam, kde ma kontrast. AF bod nie je nikdy citlivy v strede v policka ako si vela ludi mysli, ale je citlivy po jeho bokoch. Cervene svetlo je pomerne rozsiahle a ak dopadne na objekt a aparat najde lepsi kontrast na nejakej hrane AF bodu, tak zaostri tam. Tu pomaha len pochopit ako AF bod v reale vyzera a kde sa chyta. Potom len prekomponovat fotku tak, aby sa AF bod chytil, kde chces.. povedal by som, ze toto je normalne pracovanie fotaku, aj af assistu. U nas pomaha len vypnut AF assist v menu alebo cely blesk. Mne osobne to pripada skor ako softwarova zalezitost a nie ako problem hardwaru, ked s vypnutym AF assistom je vsetko OK.
Dakujem,za vysvetlenie,naozaj som si doteraz myslel,ze AF body su citlive presne v strede. A urcite to chce aj trocha cviku naucit sa pracovat so svetelnymi sklami,kde hraju rolu naozaj milimetre.
 
WildSammy
2011-08-24 02:06:43+02
príspevok od: Shooter
Dakujem,za vysvetlenie,naozaj som si doteraz myslel,ze AF body su citlive presne v strede. A urcite to chce aj trocha cviku naucit sa pracovat so svetelnymi sklami,kde hraju rolu naozaj milimetre.
AF body su citlive prave na tych hranach(stenach) stvorceku, ktore vidis v hladaciku. Len treba si ten stvorcek predstavit asi 2x taky velky ako je v hladaciku vyznaceny a asi tak v reale vyzera AF bod. Paradoxne AF bod v strede toho stvorceku nema ziadnu citlivost, vyplyva to z jeho konstrukcie. Ja som presiel z Pentaxu na Nikon a tiez to chcelo chvilu, kym som prisiel na to kam a ako na Nikone smerovat AF bod, aby som mal zaostrene to co chcem aj pri velmi nizkej hlbke ostrosti Rozsah AF bodov si mozes aj vyskusat. Zoberies cisty biely A4 papier a hrubou ciernou fixkou vertikalne aj horizontalne na nom spravis ciaru. Bude to vyzerat na tom papieri ako velke znamienko +. Potom napr. nastavis stredovy bod a namieris na cistu bielu plochu. Fotoaparat by nemal zaostrit. Potom sa budes pomalinky priblizovat bud k vertikalnej alebo horizontalnej ciernej ciare az zistis, ze Ti zrazu fotoaparat zaostril, aj ked este nebol AF bod vyznaceny v hladaciku na tej ciare. Takymto sposobom zistis realnu velkost AF bodu aj vertikalne aj horizontalne. Niektore su citlive iba v jednom smere, takze sa Ti chytia iba na jednom druhe ciary alebo ak fotoaparat otocis do portretnej polohy. Ak takto zistis ake velke mas AF body a kde sa chytaju, moze Ti to potom v realnych situaciach pomoct spravne zaostrit.
 
Milano1
2011-09-03 13:19:20+02
príspevok od: WildSammy
Zdravím ePhoťáci a Nikonáci.

Pri používaní mojej Nikon D700 som narazil na zvláštnu chybu. Spočiatku som si to nevšimol, začal som pátrať až, keď mi z fotenia jednej akcie vyšiel dosť veľký odpad, tzn. zle zaostrených snímkov.

Jedná sa o to, že ak použijem na tele fotoaparátu blesk so zapnutým AF assistom v menu, potom mi D700 backfocusuje. Najprv som si myslel, že je to Sigmami, ale robí mi to aj na Nikkoroch. Skúsil som objektívy 24-120/4 VR, 50/1.4 Nikkor, 50/1.4 HSM Sigma, 85/1.4 HSM Sigma a na všetkých som spozoroval rovnaký efekt. Skúsil som teda aj iný blesk. Miesto SB-700 som použil SB-900 a tiež to isté. Skúsil som aj preinštalovať firmware vo foťáku, ale spominaný efekt nezmizol.

Ak vypnem v menu blesku funkciu AF assist, potom fotoaparát zaostrí správne. Zaostrí správne aj so zapnutou funkciou AF assist, ale iba ak je v miestnosti dosť svetla a nepotrebuje AF assist aktivovať. Zakrytím červeného svetla rukou sa taktiež nič nemení a D700 backfocusuje. Pomáha len vypnúť to v menu. Backfocus je väčší na bodoch, ktoré nie sú krížové. Na krížových bodoch je takmer nebadateľný. Avšak pri nízkej clone je evidentný.

Kontaktoval som už aj Nikon, ale tiež sme nedospeli k riešeniu. Chcem sa teda spýtať, či sa s týmto už niekto stretol a či by mal fungovať AF assist normálne aj na inyćh AF bodoch alebo len na stredovom? Taktiež s akými clonami sa môže AF assist blesku používať, či tam nie je nejaké obmedzenie a ja robím niekde chybu? Nakoľko nemám druhé telo D700, s ktorým by som to mohol skúsiť, aby som definitívne potvrdil, či je problém v tele, ostáva mi už len reset foťáku, ktorý som zatiaľ neskúšal.

Dík za Vaše postrehy.
Presne toto isté robi aj mne na D7000,teraz som skušal fotit zo zapnutym AF assist a fotky doslova rozmazane,ako nahle som vypol to AF fotky ostre ako niky pred tym....Zahada je že fotak D90 to nerobí nevadí že je zapnuty AF assist na blesku všetko je ok,len som si nie isty či sa tym niečo vyrieši,a či nebude ten Af chybat na diskoteke.....Prva foto fotena s D90 SB900 s AF assistom na 1/80 f4......druha fotena s tym istym objektivom a aj parametrami s D7000 a zapnutym AF assistom tretia foto bez AF na blesku.....
 
Milano1
2011-09-03 13:44:59+02
príspevok od: wlad
rec nie je o Canone - takze zaostri aj v sere a bez AF-assist
A zaostrí aj na diskoteke
 
WildSammy
2011-09-04 21:54:18+02
príspevok od: Milano1
Presne toto isté robi aj mne na D7000,teraz som skušal fotit zo zapnutym AF assist a fotky doslova rozmazane,ako nahle som vypol to AF fotky ostre ako niky pred tym....Zahada je že fotak D90 to nerobí nevadí že je zapnuty AF assist na blesku všetko je ok,len som si nie isty či sa tym niečo vyrieši,a či nebude ten Af chybat na diskoteke.....Prva foto fotena s D90 SB900 s AF assistom na 1/80 f4......druha fotena s tym istym objektivom a aj parametrami s D7000 a zapnutym AF assistom tretia foto bez AF na blesku.....
Teba zda sa, ze to naopak frontfocusuje s AF assistom.. hmm, zaujimave
 
flash007
2011-09-04 23:05:43+02
Hmm ako sledujem musim aj ja urobit testy s AF svetlami na teleo D7000 a D50 a SB700
Just in case
 
WildSammy
2011-09-05 02:52:33+02
príspevok od: flash007
Hmm ako sledujem musim aj ja urobit testy s AF svetlami na teleo D7000 a D50 a SB700
Just in case
Zas z toho netreba robit masovu paranoju, ale je fakt, ze na niektorych telach je s tym problem.. daj potom vediet na co si prisiel ja mozem pouzit aspon stredovy s AF assistom. Na nom mam najmensiu odchylku, takmer ziadnu, ale tak podla papierov by to malo fungovat normalne aj s ostatnymi, len nefunguje
 
haplo602
2011-09-05 07:05:12+02
príspevok od: Milano1
Presne toto isté robi aj mne na D7000,teraz som skušal fotit zo zapnutym AF assist a fotky doslova rozmazane,ako nahle som vypol to AF fotky ostre ako niky pred tym....Zahada je že fotak D90 to nerobí nevadí že je zapnuty AF assist na blesku všetko je ok,len som si nie isty či sa tym niečo vyrieši,a či nebude ten Af chybat na diskoteke.....Prva foto fotena s D90 SB900 s AF assistom na 1/80 f4......druha fotena s tym istym objektivom a aj parametrami s D7000 a zapnutym AF assistom tretia foto bez AF na blesku.....
kua brutal ... iny front focus ... keby si nepostol tieto fotky tak neverim ze taku kravinu dokaze Nikon spravit ...
 
WildSammy
2011-09-05 15:29:30+02
príspevok od: haplo602
kua brutal ... iny front focus ... keby si nepostol tieto fotky tak neverim ze taku kravinu dokaze Nikon spravit ...
mozem postnut fotky aj ja u mna je to presne naopak, ale z komunikacie s chalanom sme zistili, ze ma presne ten isty problem, co mam aj ja
 
WildSammy
2011-09-05 15:55:06+02
takze takto to vyzera u mna,
prva foto okrajovy bod bez af assistu
druha foto okrajovy bod s af assistom
tretia foto stredovy bod bez af assistu
stvrta foto stredovy bod s af assistom
 
WildSammy
2011-09-05 15:58:44+02
a takto to vyzera na tercoch,
prva foto bez af assistu terc 1
druha foto s af assistom terc 1
tretia foto bez af assistu terc 2
stvrta foto s af assistom terc 2

vsetky foto Nikon D700+Nikkor 50G/1.4 AF-S+SB-700 blesk
 
WildSammy
2011-09-05 16:01:47+02
btw.. na tych prvych foto bolo ostrene na napis esprit na skatulke od parfemu a na tych tercoch klasicky. Terce su vsetko strdovy bod.
 
matusvencurik
2011-09-19 12:50:17+02
mam podozrenie na nieco podobne aj u mna... mam aj SB 700 aj SB 900, ked budem mat chvilu casu tento tyzden tak to skusim. WildSammy - ten reset fotaku si uz skusal ?
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2011-11-17 07:37:30+01
Ďakujem fotografom za dobrý článok . Nakoľko vlastním Nikon D7000 a v blízkej budúcnosti si chcem zaobstarať externý blesk , budem aspoň vedieť s akým problémom sa môžem stretnúť.
 
WildSammy
2011-11-17 12:09:18+01
príspevok od: matusvencurik
mam podozrenie na nieco podobne aj u mna... mam aj SB 700 aj SB 900, ked budem mat chvilu casu tento tyzden tak to skusim. WildSammy - ten reset fotaku si uz skusal ?
Skusil som uz vsetko, aj kompletny reset, ale nic nepomohlo, jedine vypnut ten AF assist v menu blesku. Do servisu som to neposielal a asi ani neplanujem, uvidim.. lebo da sa s tym zit D700ka zaostri aj v zlych svetelnych podmienkach pomerne dobre bez AF assistu. Ked si vypnes ten na blesku, mozes pouzit este biele svetlo na tele, ale len so stredovym bodom. Ja mam vsak vypnute oba assisty.
 
saman
2013-02-27 22:14:27+01
príspevok od: WildSammy
Zdravím ePhoťáci a Nikonáci.

Pri používaní mojej Nikon D700 som narazil na zvláštnu chybu. Spočiatku som si to nevšimol, začal som pátrať až, keď mi z fotenia jednej akcie vyšiel dosť veľký odpad, tzn. zle zaostrených snímkov.

Jedná sa o to, že ak použijem na tele fotoaparátu blesk so zapnutým AF assistom v menu, potom mi D700 backfocusuje. Najprv som si myslel, že je to Sigmami, ale robí mi to aj na Nikkoroch. Skúsil som objektívy 24-120/4 VR, 50/1.4 Nikkor, 50/1.4 HSM Sigma, 85/1.4 HSM Sigma a na všetkých som spozoroval rovnaký efekt. Skúsil som teda aj iný blesk. Miesto SB-700 som použil SB-900 a tiež to isté. Skúsil som aj preinštalovať firmware vo foťáku, ale spominaný efekt nezmizol.

Ak vypnem v menu blesku funkciu AF assist, potom fotoaparát zaostrí správne. Zaostrí správne aj so zapnutou funkciou AF assist, ale iba ak je v miestnosti dosť svetla a nepotrebuje AF assist aktivovať. Zakrytím červeného svetla rukou sa taktiež nič nemení a D700 backfocusuje. Pomáha len vypnúť to v menu. Backfocus je väčší na bodoch, ktoré nie sú krížové. Na krížových bodoch je takmer nebadateľný. Avšak pri nízkej clone je evidentný.

Kontaktoval som už aj Nikon, ale tiež sme nedospeli k riešeniu. Chcem sa teda spýtať, či sa s týmto už niekto stretol a či by mal fungovať AF assist normálne aj na inyćh AF bodoch alebo len na stredovom? Taktiež s akými clonami sa môže AF assist blesku používať, či tam nie je nejaké obmedzenie a ja robím niekde chybu? Nakoľko nemám druhé telo D700, s ktorým by som to mohol skúsiť, aby som definitívne potvrdil, či je problém v tele, ostáva mi už len reset foťáku, ktorý som zatiaľ neskúšal.

Dík za Vaše postrehy.
Caute,
mate niekto nove informacie ohladom tohto problemu? Nikon AF assist SB-900/700 sposobuje backfocus na D700.
Mam podobny problem preto ci je uz dake riesienie....
dik
 
hranis
2013-02-27 23:39:30+01
WildSammy písal v téme Skvelý servis Nikon, že mu z UK poslali podrobné vysvetlenie. Určite ti odpíše. Prípadne ho kontaktuj, ak nie.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()