Hore

Fotostĺpček 27/2024

Horúci parný týždeň som sa bol ochladiť ka Malému Dunaju a dobre som urobil. Vážok tam bolo neúrekom.

Vážky na Malom Dunaji

Už dlhšie som nebol pri Malom Dunaji a o to viac som bol prekvapený, koľko vážok tam bolo. Obzvlášť som si užil poletovanie vážok nad vodou, kde si sadali na vodné rastliny. Niekedy to bola bitka o miesto. Fotografoval som so Sony A7R V s teleobjektívom FE 100-400/4,5-5,6 GM OSS. S teleobjektívom môžem fotografovať z diaľky a preto je menšia pravdepodobnosť, že plachý hmyz vyplaším. Navyše pri väčej vzdialenosti je hĺbka ostrosti väčia aj bez priclonenia, pritom pozadie je krásne rozostrené. Niekoľko menej plachých vážok som odfotil aj s makroobjektívom FE 90/2,8 Macro G OSS.

Overené i neoverené správy

• Nedávny vývoj v rade objektívov Nikon vyvolal nadšenie medzi fotografickými nadšencami. Na rozdiel od pôvodných správ nie je novo predstavený objektív Nikkor Z 35 mm f/1,4 náhradou za veľmi očakávaný objektív Nikkor Z 35 mm f/1,2 S-line. Okrem noviniek v oblasti 35 mm objektívu sa spoločnosť Nikon údajne pripravuje na ohlásenie nového objektívu Nikkor Z 50 mm f/1.4. Očakáva sa, že tento pripravovaný objektív, ktorý nie je súčasťou série S, doplní nedávno predstavený objektív Nikkor Z 35 mm f/1,4.

Panasonic pracuje na kamere v tvare kocky, ku ktorej bude možné pripojiť aj rukoväť.

• Podľa najnovších správ máme predstavenie fotoaparátov Canon EOS R5 Mark II a Canon EOS R1 očakávať 17. júla 2024.

Adobe Camera RAW už podporuje nové Panasonicy LUMIX S9 a GH7.

Spoločnosť Sony čoskoro oznámi tieto tri produkty: ZV-E10II, nový zoom E 16-50mm F/3.5-5.6 OSS II a nový 85 mm f/1,4 GM II. Malo by to byť 10. júla. Zároveň Sony ukončuje výrobu Sony E PZ 16-50mm f/3.5-5.6 OSS, ako naznačujú niektoré ázijské stránky.

Fujifilm má nové aktualizácie firmvéru pre štyri fotoaparáty radu X, čím do nich prináša simuláciu filmu Reala Ace, týka sa to modelov X-H2 , X-H2S , X-T5 a X-S20.

Pulsepx, vytvorená v spolupráci s 500px, je nová súťažná platforma, ktorá sľubuje začatie novej éry súťaženia pre fotografov. Pulsepx stavia na funkcii Quests 500px, ktorá používateľom poskytuje príležitosti súťažiť proti sebe, zlepšovať svoje fotografické zručnosti a vyhrať ceny. Pulsepx má webovú verziu a aplikáciu dostupnú na zariadeniach so systémom iOS a Android. Aplikácia aj zriadenie účtu sú bezplatné. Vstupy do súťaží sú ale platené.

Novinky

Nové LED svetlo Sirui C150X

Spoločnosť Sirui, ktorej nie sú cudzie zaujímavé riešenia osvetlenia, oznámila model C150X, ľahké vreckové svetlo na fotografovanie a natáčanie videa. Sirui C150X ponúka výkon 150 wattov, ktorý poskytuje osvetlenie 5 310 luxov na vzdialenosť jedného metra Podľa spoločnosti Sirui sa teplota farieb pohybuje od 2 800 K do 6 500 K a je presná v rozmedzí 100°K pri 100% jase. Presnosť farieb klesá so znižovaním intenzity, hoci zostáva v rozmedzí 250°K od cieľa aj pri 1% jase, čo je podľa spoločnosti Sirui výrazne lepšie ako pri konkurenčných vreckových svietidlách. Hodnoty CRI sú 95,5-97 a TLCI 98.

Svetlo veľkosti dlane podporuje 16,8 V a 26 V batérie, čo umožňuje prenášanie a jednoduché fotografovanie v exteriéri. Má výklopnú hlavu a rukoväť na jednoduché ovládanie. Svetlo spolupracuje s rôznym príslušenstvom a modifikátormi vrátane reflektora a mini softboxu. Môže tiež používať modifikátory svetla s bajonetom Bowens, pomocou voliteľného adaptéra.Inšpirácia

Antonín Mika: Novinky Photoshopu Beta - AI, AI a ešte raz AI

Ako naznačuje názov videa, novinky sa týkajú najmä umelej inteligencie Photoshopu. Pozrieme sa na nové funkcie generatívnych výplní, automatickú výmenu pozadia alebo aj na nové spracovanie písma.Viac videí o PS: https://www.youtube.com/@Mikografika

Nigel Danson: Nočná fotografia krajiny - toto by mal robiť každý!!!

V tomto videu Nigel Danson fotografuje miestny les v noci a výsledky sú prekvapujúce! Toto určite vyskúšam.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Efkar
2024-07-01 15:44:03
Karol, fotky vážok sa fakt podarili.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia