Hore

Hmatateľné výsledky

Asi som divný, alebo príliš moderný, ale dlho mi trvalo kým som pocítil potrebu mať fotografie v papierovej podobe. Keď som fotil na film, uprednostňoval som diapozitívy. Fotografie som si premietal pomocou diaprojektora, neskôr skenoval do digitálnej podoby. Fotografoval som ale aj na čiernobiely a farebný negatív. Na papier išli síce fotky, ale skôr tie dovolenkové, aby si ich mohli pozrieť aj príbuzní a kamaráti. Ale žeby som si vyvolával fotografie v kúpeľni, to nie. Aj som si kúpil za super cenu zväčšovák aj s príslušenstvom, ale kým som sa po dlhej dobe rozhodol ho aspoň vyskúšať, tak mi niekto vykradol pivnicu. Zbalil zväčšovák, nafukovací kajak, naložil na môj bicykel a zbavil ma starosti.

V tých časoch bolo štandardom, že ste si každý film nechali vyvolať a urobiť po jednej fotografii z každého políčka, najčastejšie veľkosti 9x13 alebo 10x15 cm. Ja som sa ale rozhodol, že si budem nechať vyvolávať fotky 13x18 cm, na ktorých je aj niečo vidno. Samozrejme len tie najlepšie. V tom som pokračoval aj po prechode na digitál. Album, do ktorého som fotografie ukladal mám dodnes. Prezerám si ho len minimálne, vždy ma len utvrdí, že pre mňa bol prechod na digitál prínosom. Pri listovaní vidím rozdiel medzi analógovými a digitálnymi fotografiami. Je to kvalitatívny skok. Digitál bol pre mňa vyslobodením od nutnosti spoliehať sa na služby minilabov. Konečne som si mohol fotografie upraviť sám, podľa svojej predstavy a zmeniť som mohol každý jeden pixel. Po čase som pomaly od tlače “best of” fotiek upustil. Diaprojektor nahradil kvalitný monitor a LCD televízor, albumy zase notebook a teraz iPad.


Malá knižka, ale poteší viac ako 50 000 fotografií v mojom počítači.

Snahou pokročilejších fotografov by malo byť nielen dobre fotografovať, ale aj sa s fotografiami podeliť. U mňa túto potrebu uspokojuje internet. Médium so širokým záberom. Je to samozrejme ePhoto, kde v rámci článkov prezentujem svoju tvorbu a aj môj osobný web. Ak by som nebol redaktorom, asi by som už hľadal iné možnosti predviesť svoju tvorbu.

Niekedy sa ma pýtajú, prečo neurobím výstavu. Možno niekedy v budúcnosti aj áno, ale ani neviem, čo by som vybral. Fotografujem všetko, len nie koncepčne a tak mi chýba ucelený súbor fotografii. Zatiaľ sa na výstavu jednoducho necítim. Budem musieť na tom zapracovať, veď je to pomaly hanba.

Redaktorská práca mi však priniesla skúsenosť s inou formou publikovania. Je to tlač fotografii väčšieho formátu na rôzne materiály a najmä foto knihy. Vidieť svoje fotografie vo veľkom formáte, na plátne, hliníku, či pod akrylovým sklom, je niečo úplne iné, ako pozerať si ich na monitore. Je to hmatateľný výsledok mojej práce, ktorý môže skrášľovať interiér bytu, či kancelárie. Verili by ste, že v byte nemám vystavenú žiadnu svoju fotografiu?

Asi ešte o niečo viac ma oslovila foto kniha. Nedávno som Zuzuliene spracoval knihu o Nepále, formát 30x30 cm. Snažil som sa, aby vyzerala ako z vydavateľstva a myslím, že to vyšlo. Bol som príjemne prekvapený účinkom tej knihy na mňa samého. Veď tie fotky som videl už mnohokrát, rôzne som ich upravoval v Lightroome, použil v niektorých článkoch... Ale toto je jednoducho iná káva. Je to zavŕšenie dlhoročnej snahy. Závidím tým, ktorí nafotili niečo skutočne zaujímavé, hodné publikovania.

Takže čo mám pred sebou? V prvom rade konečne sa venovať nejakému projektu a nielen práci. Asi si budúci rok odskočím niekam do stredomoria a urobím si foto výlet. Ak sa fotografie vydaria, možno bude aj výstava a foto kniha (taká v tom mohutnom náklade 1-3 ks). Dozrieva čas, prestať o fotografovaní len písať. Vyskúšajte aj vy zanechať po sebe niečo hmatateľné (niežeby ste mali hneď zajtra umrieť). Začnite pozvoľna, možno malou foto knihou, alebo zväčšeninou, ktorú podarujete niekomu blízkemu. Ja som urobil pre mamu foto knihu s vnúčatami, a sám som bol prekvapený, aký dobrý pocit som mal z tej malej knižočky.

Som rád, že som pred časom už prestal zbierať megabajty a nechávam si len “fotografie”. Pochopil som, že nie je dôležité vymazávať zlé fotografie, ale nechávať si len tie dobré. Harddisk sa mi postupne uvoľňuje (zázrak!), prestávam blúdiť tisíckami dobrých, ale nie výborných fotografii. Možno raz skončím na tých siedmych, životnych, o ktorých hovorí Saudek. Zostáva dať všetko dobré dokopy a hodiť na papier!

P.S. Na výstavu Foto Slovakia 2011 pripravujeme so Zuzulienou cestopisnú prednášku, trochu inú, než ste zvyklí. Porozprávame sa o fotografickom workflow, ktoré sprevádza vznik reportáže, výstavu fotografii a tvorbu foto knihy.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zuzuliena
2011-08-10 10:16:57
Knihu o Nepale - CB fotky prinesiem na Foto Slovakiu, takze ju budete moct vidiet aj na zivo .-).
 
izzino
2011-08-10 10:21:37
Tak drzim palce a uz som ta predbehol, ja uz co to vytlacene mam.
 
Laco62
2011-08-10 10:23:16
presne tak to je
 
haplo602
2011-08-10 10:25:37
jo to trapi aj mna nefotim tiez koncepcne ... raz to, inokedy ono ... a potom to tak aj vyzera. dobra motivacia Karol zapracovat na niecom co sa da aj prezentovat ...
 
fct.sk
2011-08-10 10:30:32
pekne zamyslenie sa...drzim palce pri tom fotovylete..tiez by som nieco take bral..
 
samusko
2011-08-10 10:34:06
hmm zaujimavy nazor - ja som to zobral trochu z ineho konca- zahodil digitnu z Nikon a vyhrabal som staru prakticu MTL 5 , zohnal si jedem 135mm a 50mm objektiv, nakupil filmy a hor sa d ofotenia. dal som si zavazok z jedneho folmu mat aspon 3 pouzitelne fotografie na rozmer 30x45cm.

tymto sposobom si setsakramentsky rozmyslim co a kedy fotit, z dovolenky is nosim max 4 nafotene filmy - vzdy 2 farebne a 2 ciernobiele
nerobim vylomeniny ze 8 krat nakomponovat jeden zaber, proste max dve rany a hotovo.

a co je najlepsie ze omno viacej ludi vidi moje fotografie a ked niekomu poslem obalku v ktorej je 10 zvacsenin tak je to viac lubive ako poslat to cez email, picassa ci ako sa to vola.

momentalne pracujem na diy albume, na rozmer 30 x 45
 
lagu
2011-08-10 10:45:40
Výborný názor na zmysel a význam práce s fotografovaním, či už ako zábava, alebo iný motív, končiaci tým podstatným - výsledným obrazom, formou sprostredkovania pohľadu na svet, názoru, alebo poskytnutím zážitku ostatným.
 
blasi
2011-08-10 10:57:47
prijemny clanok...fajne sa to citalo... zapracujem aj ja na knihe a na nejakej serii.
 
zlate.slnko
2011-08-10 11:03:12
príspevok od: samusko
hmm zaujimavy nazor - ja som to zobral trochu z ineho konca- zahodil digitnu z Nikon a vyhrabal som staru prakticu MTL 5 , zohnal si jedem 135mm a 50mm objektiv, nakupil filmy a hor sa d ofotenia. dal som si zavazok z jedneho folmu mat aspon 3 pouzitelne fotografie na rozmer 30x45cm.

tymto sposobom si setsakramentsky rozmyslim co a kedy fotit, z dovolenky is nosim max 4 nafotene filmy - vzdy 2 farebne a 2 ciernobiele
nerobim vylomeniny ze 8 krat nakomponovat jeden zaber, proste max dve rany a hotovo.

a co je najlepsie ze omno viacej ludi vidi moje fotografie a ked niekomu poslem obalku v ktorej je 10 zvacsenin tak je to viac lubive ako poslat to cez email, picassa ci ako sa to vola.

momentalne pracujem na diy albume, na rozmer 30 x 45
Mám to nejako veľmi podobne .
A už rok aj konceptuálne . Len rozmery zatiaľ iba v malom.
 
webfotos
2011-08-10 11:04:17
Krasny clanok Karol. A mozno sa raz rozhodnes tie fotoknihy dostat aj na pulty knihkupectiev, lebo aj ked je internet velmi dobre medium, kniha je kniha
 
Anena
2011-08-10 11:42:22
Dobry clanok Karol.
Na zamyslenie co dalej, motivoval si ma, pokusim sa na niecom zapracovat
 
oksyd
2011-08-10 11:52:53
O tomto ja hovorim stale. Fotka je fotkou na papieri a nie na monitore. Ja zacinam fotit koncepcne. Nefotim uz vsetko lebo viem ze nieco neviem spravit tak ako si to predstavujem. Cize fotim to co ma bavi. Nasiel som si urcity styl fotenia a tomu sa venujem. Tlacim si doma vsetky fotky na 10x15 alebo
dve na jednu A4. Casto si zadam sam sebe urcity projekt a tomu sa potom venujem tyzden, mesiac, roky...
 
noik
ocenenie redakciou 2011-08-10 12:22:20
Ano...len fotka na papieri je fotka. Urcite je digitalne fotenie v dnesnej dobe ohybnejsie a rychlejsie. Ale napriklad Karol, momentalne pracujem na knihe z primorskeho prostredia, zachyteneho na Holgu a LOMO. Je to sice pomalsie dostavanie sa k vysledku, ale za to steklenie v pristoch to stoji
Takze zatial aspon obal:
 
LastHit
2011-08-10 12:25:14
Pekne napisane a urcite motivacne. Snad casom
 
spektrum
2011-08-10 12:51:48
jmáš pravdu, a som urobila výstavu Tajomstvo svetla a vody, väčšinou veci, ktoré nikto nefotí a ľudia ich veľmi nepoznajú, tie moje interferenčné s farebným ľadom, celofánom plastom a iné...aj Život zblízka, z makra hmyzu a jeho príbehov pre deti v roku biodiverzity, obe v rámci projektu a stále premýšľam nad ich doplnením a inováciou.. možno raz si urobím prierez všetkým aj do fotoknihy..
 
Artpraktik
2011-08-10 13:02:21
Karol prešiel dlhú cestu a nie je sa čo čudovať, že to má potom racionálnejšie vyvrcholenie. Lenže dnes už uchovávanie veľkého množstva dát (zámerne nehovorím len o fotografiách) nie je problém. Kamarát Jožko Bárta obdivuje u umelca Tibora Bartfaya jeho terajšie zaujatie kolážou. Potrebuje k tomu prevažne obrovské množstvo časopisov, teda to čo väčšina ľudí selektuje na minimálnu mieru. Chcem tým povedať, že v elektronickej podobe má skladovanie dát svoje opodstatnenie, veď vyslovene zlé fotografie mažeme skoro automaticky a na papier sa skutočne dostávajú len tie naj... Mňa napríklad mrzí, že keď som nemal dostatočnú dátovú kapacitu, tak som zmazal to čo by som teraz rád použil...

Inak dobrá téma článku, práve dnes som premýšľal, čo robia ostatní s nafoteným materiálom. A neviem či mi neušiel výsledok ankety, ktorá zisťovala práve túto vec...

A ešte k tomu vydaniu Karolovej knihy: Všetko speje k cenovo dostupnej málonákladovej tlači ktorá získava aj na kvalite a záujemcovia si budú môcť dovoliť náklad viac ako 3. kusov, alebo niekoľko reprintov...
 
tonlou
2011-08-10 13:09:18
Super clanok. Ja som uz davnejsie chcel par fotografii portretov dat od malej fotoknihi 20x20cm aby som ju mohol mat u seba a reprezentovat sa s nou. Lenze minimalny pocet fotiek bol 24 a nemal som ich tolko. Dalsim sposobom zhotnenia moze byt aj kalendar. Jednak si ozdobim svojimi fotkami na cely rok miestnost alebo to moze byt dobry darcek pre niekoho.
No tiez som teraz zacal rozmyslat co nafotit tak aby sa dal s toho spravit napr fotopribeh.Tak mozno o par mesiacov dame stretnnutie aby sme sa vsetci pochvalili svojimi fotoknihami .Bolo by to fajn.
 
sunajn
2011-08-10 13:17:30
príspevok od: zuzuliena
Knihu o Nepale - CB fotky prinesiem na Foto Slovakiu, takze ju budete moct vidiet aj na zivo .-).
Zuza spisovateľka. Gratulujem k knihe.
 
sunajn
2011-08-10 13:18:52
príspevok od: noik
Ano...len fotka na papieri je fotka. Urcite je digitalne fotenie v dnesnej dobe ohybnejsie a rychlejsie. Ale napriklad Karol, momentalne pracujem na knihe z primorskeho prostredia, zachyteneho na Holgu a LOMO. Je to sice pomalsie dostavanie sa k vysledku, ale za to steklenie v pristoch to stoji
Takze zatial aspon obal:
Aká pekná fotka z toho Loma. To bude asi ful formát, že?
 
Tono
2011-08-10 13:22:46
Pravda, vytlacena fotka je ovela lepsia ako ta na monitore . Fotky si tlacim na A4 doma, ale teraz som si spravil radost a dal som si v najlepsej tlaciarni v PO vytlacit 2 fotky 60x90 na stenu . Je to celkom nieco ine .
 
zuzuliena
2011-08-10 13:31:39
príspevok od: sunajn
Zuza spisovateľka. Gratulujem k knihe.
nie je tam jedno slovo, len CB verzie fotiek, s ktorymi sa pohral Karol. Bez neho by kniha nebola .-)
 
zuzuliena
2011-08-10 13:32:07
príspevok od: noik
Ano...len fotka na papieri je fotka. Urcite je digitalne fotenie v dnesnej dobe ohybnejsie a rychlejsie. Ale napriklad Karol, momentalne pracujem na knihe z primorskeho prostredia, zachyteneho na Holgu a LOMO. Je to sice pomalsie dostavanie sa k vysledku, ale za to steklenie v pristoch to stoji
Takze zatial aspon obal:
potom si prosim knihu, bola som nadsena tou, co si poslal Komovi. Klobuk dole.
 
lu_boss
2011-08-10 13:46:42
Ano, fotoklniha je super.
Ale ako nazanacuje Karol - uz pri foteni je rozumne mysliet, ze fotky pojdu do fotoknihy - fotit naprikald to iste na viac pouzitelnych formatov (napriklad 3:2, 1:1, 2:3), odfotit si rozne detaily, veci, ktore sa daju pouzit ako pozadie...
Je to iny level narabania s fotkami.

 
solaris
2011-08-10 14:25:31
príspevok od: lu_boss
Ano, fotoklniha je super.
Ale ako nazanacuje Karol - uz pri foteni je rozumne mysliet, ze fotky pojdu do fotoknihy - fotit naprikald to iste na viac pouzitelnych formatov (napriklad 3:2, 1:1, 2:3), odfotit si rozne detaily, veci, ktore sa daju pouzit ako pozadie...
Je to iny level narabania s fotkami.

Velmi dobry postreh. Ked sa dopredu nepocita s tym, ze material bude pouzity na fotoknihu velmi rychlo sa doma zisti, ze chyba nejaka povedzme nezaujimava fotografia, ktora by sa ale skvele hodila na pozadie, alebo na dekoraciu.
 
b0baz
2011-08-10 15:05:07
Až sa mi nechce veriť Karol, že si fotky nehádzal na papier. Pri kafíčku, rozmer napr. 25 x 38, dobre sa na to pozerá..
 
sunajn
2011-08-10 19:10:04
príspevok od: zuzuliena
nie je tam jedno slovo, len CB verzie fotiek, s ktorymi sa pohral Karol. Bez neho by kniha nebola .-)
Tak Zuza fotografka...
 
DropDead
2011-08-10 21:10:07
podľa mňa také portfólio zamerané napr. na portréty (prípadne na iný štýl), niečo ako také prezentovanie v neakom väčšom formáte...na A2 formát, dá sa vôbec urobiť fotografia na tak veľký formát ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-10 21:14:38
príspevok od: DropDead
podľa mňa také portfólio zamerané napr. na portréty (prípadne na iný štýl), niečo ako také prezentovanie v neakom väčšom formáte...na A2 formát, dá sa vôbec urobiť fotografia na tak veľký formát ?
Z NIkonu D300 som urobil fotky 130x90 cm, bez toho, ze by niekto mohol povedat makke "f".
 
Dodo PO
2011-08-10 21:18:49
príspevok od: noik
Ano...len fotka na papieri je fotka. Urcite je digitalne fotenie v dnesnej dobe ohybnejsie a rychlejsie. Ale napriklad Karol, momentalne pracujem na knihe z primorskeho prostredia, zachyteneho na Holgu a LOMO. Je to sice pomalsie dostavanie sa k vysledku, ale za to steklenie v pristoch to stoji
Takze zatial aspon obal:
Bude niekde dostupná?
 
DropDead
2011-08-10 21:20:37
príspevok od: Karol Srnec
Z NIkonu D300 som urobil fotky 130x90 cm, bez toho, ze by niekto mohol povedat makke "f".
odľahlo mi plánujem totiž (ak sa nič nezmení) po neakom čase s mojou budúcou 7D neako prezentovať svoju tvorbu a také portfólio by som rád urobil aby som ho mal kde ukazovať, prípadne (ak len nesnívam) si neako takýmto fotením v budúcnosti aj privyrobiť. len som mal obavy že ako sa vysporiada 18mpx rozlíšenie s takýmto formátom, no už som kľudný, Ďakujem Karol
 
noik
ocenenie redakciou 2011-08-10 22:09:37
príspevok od: sunajn
Aká pekná fotka z toho Loma. To bude asi ful formát, že?
Tusim ze mas aj pravdu
 
noik
ocenenie redakciou 2011-08-10 22:10:59
príspevok od: Dodo PO
Bude niekde dostupná?
Ano, urcite. Spracuvavam ju cez blurb a pojde do makkeho obalu, aby som stlacil cenu dole. Urcite ti pripnem na nu link
Dakujem
 
noik
ocenenie redakciou 2011-08-10 22:11:54
príspevok od: zuzuliena
potom si prosim knihu, bola som nadsena tou, co si poslal Komovi. Klobuk dole.
To ma tesi. Dakujem.
A plati to, co dole Dodovi...dam potom na nu link
 
Heňo
2011-08-11 09:25:56
Ano , je to tak , kniha je hmatatelná a úplne iná forma prezentácie !
Minulé vianoce som špekuloval čo darovať ludom čo si môžu kúpiť skoro všetko.
Celý rok som priebežne dokumentoval prvý rok môjho krsniatka , tak som sa rozhodol že im darujem knihu z jeho fotkamy .
Poviem Vám že v tej chvíly išli pod stromčekom nabok všetky iPady , svetríky a voňavky !
Všetci boli max. spokojný a ja na seba patrične hrdý , že som daroval niečo čo sa nikde nedá kúpiť!
 
zuzuliena
2011-08-11 11:46:26
príspevok od: sunajn
Tak Zuza fotografka...
hmmm, dobre .-)
 
zuzuliena
2011-08-11 11:46:44
príspevok od: noik
To ma tesi. Dakujem.
A plati to, co dole Dodovi...dam potom na nu link
tesim sa .-)
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia