Hore

Ktorý farebný priestor?

Otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože v hre je príliš veľa premenných. Všeobecne možno označiť Adobe RGB za širší farebný priestor než je štandardný sRGB. Je teda schopný zachytiť a vo výstupe následne zobraziť viac farebných odtieňov (najmä v zelenej oblasti spektra).

Keď je tento Adobe RGB priestor „lepší", prečo má teda väčšina fotoaparátov ako „default" priestor zvolený sRGB? Preto, lebo v postprocessingu je veľká časť hardvéru uspôsobená práve na prácu v tomto štandardnom farebnom priestore, ktorý je vhodný na prezentáciu fotografií na internete. A práve internet je a pravdepodobne ešte na dlho bude inštanciou, kde bude končiť prevažná časť našich fotografií.

V súčasnej dobe je ešte stále veľmi málo kvalitných monitorov a tlačiarenských zariadení, ktoré by dokázali naplno a bez komplikácií využiť výhody priestoru Adobe RGB. Neznamená to však, že sa to v blízkej budúcnosti nezmení, technológia ide nezadržateľne vpred.

Jednoduchou cestou, ako si nekomplikovať súčasný život problematickým kalibrovaním hardvéru a zdĺhavými úpravami farieb pri súčasnom zachovaní potenciálu priestoru Adobe RGB pre budúcnosť, je fotografovať do RAWu.

Z RAWu si fotografie následne môžete vyexportovať do sRGB (väčšina fotografií na web a monitorové prezeranie) alebo do Adobe RGB (ak máte záujem o kvalitnú tlač a disponujete kvalitným hardvérom).

Porovnanie gamutu jednotlivých farebných priestorov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia