Hore

Novinky a tipy č.25

10.6.2013 je deň, kedy firma Adobe predstavila oficiálne už 5. generáciu svojho obľúbeného fotoeditora – Adobe Photoshop Lightroom. Ostrá verzia sa objavila pomerne rýchlo po BETA, o ktorej sme vás informovali v tomto článku

Vedci nezaháľajú. Okrem správ, že naše fotoaparáty o pár rokov vôbec nebudú potrebovať objektív, cez srandu s názvom Lytro až po najnovší objav Nanyang Technical University v Singapúre. O čo ide? O nový senzor. Teda nový - vyrobený z iného materiálu, grafénu. "Grafén je jedna plochá vrstva atómov uhlíka natesno naskladaných do dvojrozmernej (2D) šesťhrannej kryštalickej mriežky a je základným stavebným prvkom pre grafitové materiály všetkých rozmerností (wikipedia.sk)".

Čo to ale znamená pre nás fotografov? Vedci sa zhodujú na tom, že fotosenzor z grafénu by mal byť až 1000-krát citlivejší na svetlo ako jeho dnešné náprotivky. Je libo ISO 1000000? Alebo nechcete používať blesk? Uvidíme o pár rokov. 

Čínsky výrobca Triopo je známy výrobou statívov a statívových hláv. Okrem toho má ale vo svojom portfoliu aj blesky. A práve z tejto kategórie je zaujímavá novinka s označením Triopo TR-860EX 2.4GHz E-TTL. Áno, čítate správne – za zhruba 150€ je tu konkurencia pre Canon Speedlite 600EX-RT. Rádiové ovládanie v takto lacnom blesku? To bude zaujímavé.

To, že japonci zásobujú celý svet veľmi zvláštnymi vecami dobre vieme. Že ale firma Sony vydá špeciálny popruh AKA-DM1 pre psov na videokamery sme akosi nečakali. Chcete vedieť, čo váš pes celý deň robí? Stačí cca. 50 dolárov a zapnúť videokameru.

Firma Canon sa o svojich nových zákazníkov bije. Jasným dôkazom je aj novo spustená stránka, ktorá slúži ako fotoškola. Žiaľ iba v anglickom jazyku. Všetko ale vynahrádza interaktívnosťou a jednoduchým ovládaním, kedy vám na simulácii scény priamo ukáže ako ktorý parameter ovplyvní scénu.

Už sme tu mali photopoint z LEGOlandu aj LEGO makrosánky. Fotoaparáty z Lega ale ešte nie. Ako vyzerá taká klasika ako Nikon F z kociek? Alebo Canon aj s Lkovým sklom?

O sonde Curiosity a jej technickom vybavení sa toho popísalo dosť aj u nás na ePhote. Medzičasom na ňu mnohí (rovnako ako ja) určite aj zabudli. Po istých technických problémoch je však už chvíľu dostupná hotová 360° panoráma z povrchu Marsu s rozlíšením 4 gigapixely.

V Nemecku už istú chvíľu existuje naozaj zaujímavý veľkoformátový fotoaparát IMAGO 1:1. Stačí do neho vojsť, nechať sa vycvaknúť a o 10 minút sa na seba pozrieť v životnej veľkosti na čiernobielej kópii s rozmermi 60x200cm. No Zdeno Chára má asi stále smolu s tými centimetrami.

Firmička Cinetics sa postarala o ďalšie vylepšenie populárnych ohybných statívov od Jogy – GorillaPodov. Tentokrát nedostali ani prísavky, ani kolieska, ale poriadne svorky. Ak teda radi prichytávate svoje fotoaparáty alebo blesky na zaujímavé miesta ako sú stromy alebo pouličné lampy, s CineVise svorkami si budete ešte o niečo istejší.

Dnešné novinky zakončíme tromi zaujímavými detskými galériami. Tou prvou je galéria fotografií dcéry austrálskeho fotografa Billa Gekasa, ktorý svoju dcéru napózoval podľa obrazov európskych maliarov. Najčastejšie sa snažil o tzv. Rembrandtovské svietenie, avšak veľké okno vymenil za umelé svetelné zdroje.

Nový internetový fenomén s názvom baby-mugging začala ešte v apríli bloggerka Ilana Wiles. Aký je postup umiestnenia dieťaťa do hrnčeka? Jednoducho umiestnite hrnček medzi dieťa a fotoaparát a cvaknite. Poteší hlavne rodičov.

Fantázii sa medze nekladú a mať zo svojho detstva fotografie ako dcérka Emila Nystroma, tak sa usmievam až do smrti. Chcete zo svojej ratolesti spraviť fruit ninju, automechanika či zúbkovú vílu? Inšpirujte sa.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vd
2013-06-11 14:03:38
blesky tripo maju potencial...cina stale expanduje. tesime sa
 
j.a.r.o.
2013-06-11 15:43:45
Fuji a Panasonic oznámili spoluprácu na novom organickom senzore:http://www.fujifilm.com/news/n130611.html
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia