Hore

Otestujte svoje objektívy

Pre testovanie rozlíšenia a skreslenia sa používajú špeciálne testovacie obrazce. Tie môžete vidieť napr. v rôznych testoch objektívov, či už na internete alebo v časopisoch. Disponujú nimi aj autorizované servisy, ktoré majú dokonca špeciálne optické zariadenia na kontrolu objektívov.


Takýto profesionálny testovací obrazec ISO12233 (the International Standards Organization) sa používa pre meranie rozlíšenia. V domácich podmienkach si aj vy môžete skontrolovať, či váš objektív netrpí výraznejšími optickými chybami pomocou obyčajných novín alebo štvorčekového papiera.
 

Ak máte kvalitnú tlačiareň formátu A3, môžete si takéto obrazce stiahnuť z internetu, vytlačiť a nasnímať. Ak takúto možnosť nemáte, môžete použiť noviny.  Drobné písmenka sú dobrým testom pre kontrolu rozlíšenia, kontrolu neostrosti v rohoch  prípadne iných optických chýb.

Noviny, prípadne kontrolný obrazec nalepte napr. na dvere, tak aby papier nebol zvlnený. Fotoaparát umiestnite na statív tak, aby os objektívu bola kolmá na obrazec (veľmi dôležité!). Fotoaparát umiestnite do takej vzdialenosti, aby obrazec vyplnil celú plochu fotografie. Použite káblovú spúšť alebo samospúšť, odporúčam aj predsklopenie zrkadla. Vyskúšajte zosnímať viac záberov pri rôznom nastavení clony. Pri zoomových objektívoch vyskúšajte aj rôzne ohniská.

Po zosnímaní preskúmajte fotografie na monitory v 100% zväčšení. Porovnajte ostrosť rohov s ostrosťou stredu obrazu, celkovú ostrosť. Hľadajte, či niektorý z rohou nieje výrazne  neostrejší.

Ďalším domácim testom môžete zistiť sférické skreslenie objektívu. Konkrétne, ako deformuje rovné línie, čí trpí súdkovitým alebo poduškovitým skreslením. Použiť môžete štvorčekový papier, najlepšie formátu A3, ktorý kúpite bežne v papiernictve. Po jeho prefotení uvidíte ako sú línie deformované. Pre snímanie platí rovnaký postup ako pri fotografovaní novín. Opäť pri zoomových objektívov odskúšajte rôzne ohniská.

Nakoniec ešte odkazy na stiahnutie kontrolných obrazcov:

http://www.graphics.cornell.edu/~westin/misc/ISO_12233-reschart.pdf

http://www.graphics.cornell.edu/~westin/misc/res-chart.html

http://www.pbase.com/iangreyphotography/image/82910480/original

http://www.pbase.com/iangreyphotography/image/82910480

Obrazce sú chránene copyrightom, preto ich použite len pre osobnú potrebu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
WildSammy
2009-05-11 10:45:44
Presne takyto clanok sa mi teraz hodi :) Dakujem.
 
Cako
ocenenie redakciou 2009-05-11 16:36:03
Super clanok a ako sa mi podarilo zistit SX10 ma vela chyb:( nuz,cena ´mega´ zoomu...
 
izzino
2009-05-11 17:07:29
zaujimave
 
drummer54
2009-05-12 22:27:12
Podnetny clanok a myslim, ze mnohym fotografom moze pri vybere objektivu pomoct. Ja som si podobne testy na svoje objektivy pred ich kupou presiel a pri rozhodovani dost pomohli.
 
WildSammy
2009-05-12 22:51:36
Ako vysvetlit predajcovi, ze objektiv je ´decentrovany´ a ci sa vobec nieco taketo da opravit?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované