Hore

Panning

Je niekoľko spôsobov ako zachytiť na fotografii pohyb. Panning je z nich pravdepodobne najúčinnejší.

Slovenčina pre túto fotografickú techniku stále len hľadá pomenovanie. Filmárske „švenkovanie" znie akosi príliš česky, anglický ekvivalent zas pripomína všetko možné, len nie fotografovanie.

O čo teda ide?

Pri panningu fotograf sleduje aparátom pohybujúci sa objekt. Prevažne pri tom využíva režim priority času alebo manuálny režim, kontinuálne snímanie a servo ostrenie.

Na základe rýchlosti pohybujúceho sa objektu si fotograf zvolí čas, dostatočne dlhý na to, aby bolo pozadie rozmazané pohybom aparátu.

Podmienkou však je, aby na fotografii bolo niečo ostré a to niečo bude v našom prípade fotografovaný objekt. Dôležité je nájsť si stabilnú pozíciu, nemeniť výšku ťažiska a pohybovať aparátom plynule počas celého procesu sledovania objektu.

Všeobecne lepšie výsledky dosiahnete pri použití teleobjektívu, pokiaľ je k dispozícii stabilizátor, tak ho využite. So širokouhlým objektívom bude pravdepodobne ostrá iba časť snímaného objektu napriek tomu, že takýto objektív disponuje väčšou hĺbkou ostrosti. Dôvodom sú príliš veľké zmeny vzdialenosti objektu od aparátu počas snímania.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
2008-07-12 13:05:08
pridam mensie tipy z mojej kuchyne :)

1. Najpodstatnejsie je nesledovat dej ktory sa deje pred objektivom, ale 100%ne sa sustredit kde sa nachadza stredovy (ostriaci) bod...vyrazne sa zvysi pocet fotiek na ktorych bude ostry objekt a nie nieco ine :)

2. Osobne uprednostnujem polohu kde jedna noha je vpredu, vzdy ta kde sa konci pohyb (ak sa tocim zlava doprava, tak je to prava noha), pricom prirodzenu polohu si najdem prave v polohe ked je objektiv nad touto nohou, cize na konci pohybu a nasilu sa natocim na zaciatok...co potom znamena ze sa z neprirodzenej pozicie pocas panningu tocim do prirodzenej...blbo sa to vysvetluje :))) snad ste pochopili...

3. mne sa podarilo aj sirokacom dosiahnut slusne vysledky, nebolo kam ustupit aby sa objekt vosiel do teleobjektivu...no suhlasim s Erikom, ak sa da tak tele.

4. pocas podujatia mente pozicie, nech nemate vsetky fotky z jedneho miesta, totiz panningove snimky sa na seba dost podobaju :)))
 
2008-07-12 13:05:41
jo a zabudol som:

5. trenovat, trenovat, trenovat :)))
 
velecky
2009-07-22 13:12:58
To červené auto sa mi viac páči, ale to bol asi nebol teleobj.? :) Tie stromy urobili super pozadie. Pre info - aké časy? 1/60? Ďakujem.
 
oboy
2009-07-26 22:20:54
Cas zavisi od rychlosti objektu a od kreativneho zameru autora. Cim dlhsi cas, tym dynamickejsia fotka (v pripade vhodne zvoleneho pozadia). Neviem uz presny cas pri tom cervenom, nieco okolo 1/40?
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované