Hore

Pohodlný paparazzi

Chcete odfotografovať plachého živočícha alebo nejaké miesto z pohodlnejšieho stanovišťa? Stačí nechať fotoaparát nasmerovaný na fotografované miesto. Ak vám nestačí maximálna dĺžka USB kábla 5m a predchádzajúci tip ako fotiť cez USB, je tu dnešný tip.

Drahé profi riešenie:

Wifi transmitter/grip od výrobcu fotoaparátu: Canon aj Nikon poskytujú pre svoje zrkadlovky vyššej triedy Wifi prepojenie, cez ktoré je možné aj vzdialené ovládanie fotoaparátu (aspoň Canon určite umožňuje vzdialené ovládanie cez web interface).

Wifi netbook (Asus EEE + Canon 40D) bez maskovania

Lacnejšie amatérske riešenie:

Keďže originálne riešenia sú neskutočne predražené a navyše nekompatibilné (Wifi Grip pre Canon 40D nenasadíte bez vŕtačky a kombinačiek na Canon 5D mark 2). Takáto investícia je teda pre amatéra veľmi nerentabilná. Ak máte k dispozícii dva notebooky, ste schopný na diaľku robiť všetko to, čo cez USB. Stačí všetok SW pre ovládanie fotoaparátu nainštalovať na notebook, ktorý prepojíte s fotoaparátom cez USB. Notebooky môžete prepojiť cez Ethernet (maximálna dĺžka kábla 100m) alebo WiFi a ovládať notebook cez vzdialenú správu (VNC, RemoteDesktop). Vzdialený notebook bude ovládať fotoaparát cez USB.

Máte len jeden notebook? Dnes je už možné kúpiť notbooke za menej ako 300€, starší kus zoženiete aj lacnejšie.

Tip pre Wifi: Aby ste nepotrebovali Access Point, vytvorte si medzi notebookmi WiFi sieť typu Ad-Hoc. Notebooky budú schopné navzájom komunikovať aj bez prístupového bodu (IP adresy budete musieť nastaviť ručne).

Tip pre bezpečnosť: Ak plánujete nechať takto notebook s fotoaparátom a vzdialiť sa, nezabudnite ho dobre zamaskovať, aby sa z neho netešil nejaký náhodný okoloidúci. Ak by ho predsa len okoloidúci našiel, pomôže, ak si techniku podpíšete. Pridanie alarmu, alebo zamknutie fotoaparátu a notebooku o strom, alebo zábradlie môže tiež pomôcť.

Tip pre lepšiu výdrž: Ak dáte k fotoaparátu Battery Grip a k notebooku autobatériu a auto-adaptér, vydrží dlho, len nesmiete zabudnúť vypnú automatické vypínanie fotoaparátu.

Tip pre Linux: Ak nemáte žiadny počítač s Windows alebo OS X (Canon SW pre Linux nerobí), môžete si SW pre ovládanie fotoaparátu nainštalovať do VirtualBoxu, funguje to dobre.
  

Súvisiace články: Fotografovanie cez USB

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2009-01-22 08:47:06
Este ma napadlo jedno riesenie, wireless extender na USB, ale tie co som zatial nasiel boli drahsie ako lacne notebooky, nemaju vlastnu bateriu, ale je to jednoduchsie na nainstalovanie.
 
tomino070
2009-01-22 13:20:44
´zamknutie fotoaparátu a notebooku o strom´ tak toto ma pobavilo...predstavte si taku retaz s vysiacim zamkom na fotaku:)
 
bear
2009-01-22 13:29:50
Mal som na mysli zamky ako sa pouzivaju na predvadzacich kusoch v predajniach.
 
tomino070
2009-01-22 13:43:17
ale ja viem, to ma prve napadlo ked som to precital
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia