Hore

Prichádza systém Canon R

K novému systému Nikon Z som už napísal pár vlastných postrehov. Teraz prišiel rad na Canon, ktorý svoj plnoformátový bezzrkadlovkový systém predstavil 5. septembra, čiže o dva týždne neskôr.

Priznávam, že systém EOS M postavený na APS-C snímači, ma neoslovil. Vidno na ňom nechuť Canonu ísť do tohto segmentu. Rovnako ako Nikon, roky si značka vystačila so zrkadlovkami a bezzrkadlovky vyrábali len z povinnosti. Napriek slabšiemu portfóliu sa EOS-om M darí finančne výborne. Myslím, že firme môže byť jedno, aký typ fotoaparátu predáva, ak sa predáva dobre. Canon i Nikon mali čas, kedy mohli segment bezzrkadloviek takmer ignorovať. Potichu sledovali vývoj a naplno sa do bezzrkadloviek pustili až teraz, keď je viac ako zrejmé, že je v nich budúcnosť fotografie. Išli na istotu, vďaka čomu sa vyhli obdobiu pokusov, intenzívnej práci na odstraňovaní nedostatkov atď. Predstavili dospelé fotoaparáty a ucelenú víziu do budúcna. Vojna značiek vstupuje do ďalšej fázy.


Nikonu sa vstup do sveta profesionálnych bezzrkadloviek vydaril a výrobca už teraz avizuje, že sa mu nepodarí dostatočne rýchlo vybaviť všetky predobjednávky. Predpokladám, že rovnako na tom bude aj Canon. Fanúšikovia obidvoch výrobcov, ktorí neprešli ku konkurencii, sú celí nedočkaví. Čakali roky.

V žiadnom prípade tu nechcem hodnotiť, ktorému z veľkej dvojky sa štart lepšie podaril. K ideálu by sme asi neprišli ani skombinovaním obidvoch systémov. Všetkým sa vyhovieť nedá. V niečom Canon ide podobnou cestou ako Nikon, v niečom odlišnou.

Canon predstavil len jeden fotoaparát, podobnej koncepcie ako Nikon Z. Máme tu plnoformátovú bezzrkadlovku moderného dizajnu so stavovým displejom. Tvary sú pre Canon typické, sú tu ale zmeny v ovládaní. Uvidíme, ako sa v praxi osvedčia a ako ich užívatelia príjmu.

Snímač má rozlíšenie 30,3 Mpx a je doplnený procesorom DIGIC 8. Video je v 4K rozlíšení s podporou 10-bit záznamu. Canon necieli svoj model, aby parametrami konkuroval niektorému zo Sony fotoaparátov. Ide vlastnou osvedčenou cestou, ako najsilnejší hráč na trhu si to môže dovoliť. Fanúšikom preto pripravil takmer ekvivalent svojho zrkadlovkového bestselleru EOS-u 5.

Nebudem tu vymenovávať všetky parametre, tie nájdete na stránkach Canonu. Spomeniem len plne to najdôležitejšie. Canon, rovnako ako Nikon, vyvinul nový bajonet, ktorý umožňuje navrhnúť kvalitnejšie objektívy so zaujímavými parametrami. Nikon predstaví “wow” objektív až v budúcom roku, Canon ohuruje hneď pri premiére. Máme tu základný zoom 24-70 so svetelnosťou F2 v celom rozsahu a vysokosvetelný záklaďák 50/1,2. Nebudú to lacné objektívy a preto Canon predstavil aj zoom, ktorý bude dostupný v kite za výhodnú cenu. Nie je to žiaden plasťáčik, ale L-kový objektív 24-105/4. Nikon vytvoril nový rad S, Canon ponecháva legendárne označenie L s typickým červeným krúžkom.


Nový systém štartuje predstavením jedného fotoaparátu a 4 objektívov.


Canon EOS R patrí medzi poloprofesionálne fotoaparáty.

Obidvom výrobcom sa “podarilo” niektorými funkciami/parametrami užívateľov naštvať. Nikon XQD slotom, Canon absenciou stabilizácie obrazu pohybom snímača. Profesionáli by pri oboch značkách prijali duálny pamäťový slot. Sľubne vyzerá AF u Canonu, má 5655 bodov a citlivosť až -6EV. Uvidí sa ale v praxi, aký naozaj bude.


Uvidíme, ako sa osvedčí nový spôsob ovládania.


Rovnako ako Nikon, aj Canon musí prekonať prvotné obdobie, kedy je natívnych objektívov pre nový bajonet málo. Vyriešil to rovnako, skonštruovaním adaptéra pre objektívy s bajonetom EF, ktorých je v obehu niekoľko desiatok miliónov. Nemáme tu len jeden adaptér, ale hneď tri. Pre EF aj EF-S. Jeden má “Control ring”, ktorým sa dajú ovládať niektoré funkcie. Ďalší umožňuje vkladať zásuvné filtre.


Canon urobil maximum pre zachovanie kompatibility s objektívmi EF, predstavil hneď tri adaptéry.

WiFi a BT sú dnes samozrejmosťou, ale niekedy je problém ich naplno využiť. Canon predstavil aplikáciu DPP Express (pre iPad), ktorý umožňuje na tablete spracovávať zábery vo formáte RAW. Sú to aj nové funkcie spojené s profesionálnou tlačou.

K fotoaparátu by sa mal dodávať aj malý externý blesk s označení EL-100. Doteraz Canon používal označenie EX. Tento blesk je plne kompatibilný aj s ostatnými fotoaparátmi Canon, len je  naviac optimalizovaný pre prácu so živým náhľadom.


Nový systémový blesk Canon Speedlite EL-100.

Záver

Canon predstavil zaujímavý systém, ktorý stávajúci užívatelia značky môžu ľahko začleniť do svojej výbavy. Urobil pre to maximum. Novým RF bajonetom si pripravil perspektívnu budúcnosť a tromi adaptérmi zužitkoval úspešnú minulosť.

Nebolo nám predstavené nič revolučné, čo by tu ešte nebolo. Je tu niekoľko inovácií, ale nie zásadných. Škoda len, že nám Canon nepredstavil Les Road Map, aby sme vedeli, na aké objektívy sa v blízkej budúcnosti môžeme tešiť.

Určite na novinke nájdete niečo, čo vám chýba. Sme však len na začiatku. Musia prísť ďalšie modely, ktoré doplnia rad EOS R. Canon si musí na prvom modeli overiť nové technológie i to, čo fotografi od takéhoto fotoaparátu očakávajú. To platí aj pre Nikon aj pre Panasonic, ktorý tiež pripravuje plnoformátovú bezzrkadlovku (nepotvrdené).

Ja si nový EOS R vyskúšam už zajtra (12. 9. 2018), vy si zatiaľ môžete pozrieť pekné stránky amerického Canonu:

https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/explore/product-showcases/cameras-and-lenses/full-frame-mirrorless-system/eos-r-system?cm_sp=full-frame-mirrorless-_-overview-spot-_-system

https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/explore/product-showcases/cameras-and-lenses/full-frame-mirrorless-system/videos?cm_sp=full-frame-mirrorless-_-overview-spot-_-videos

P.S. Po Photokine sa budeme venovať všetkým bezzrkadlovkovými novinkami a tomu, ako sa mení trh.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
roka222
2018-09-11 07:41:57
Pre mňa osobne je to sklamanie .
Už dlhšie čakám od canonu FF bezrkadlovku so stabilizátorom snimača .
 
MagickVamp
2018-09-11 08:05:36
A ja som zas spokojny. Za 1700-1800 ecok za kolko to zrejme kupim na vianoce to bude fajn fotacik. Stabilizacia by potesila, ale dnes uz mas fajn stabilizacie aj na objektivoch a mna osobne skor limituje pohybova neostrost. Mozno to chcu rozlisit, tak jak FUJI, ze v nizsom modely (X-T3) stabiliziacia nie je a vo vyssom (X-H1) stabilizacia je...takze ked pride vyssi profesionalny model s dvoma slotmi tak uz stabilizacia bude. Aj ked osobne si myslim ze to nemaju vyvinute stale. Pre mna by to bolo sklamanie keby tam bol hladaci 2,3Mpx ci ostrenie s citlivostou od -1EV. Ale s tymito parametrami co ma, je to pre mna super zalozne telo a volnocasovy fotacik.
 
Cako
ocenenie redakciou 2018-09-11 11:11:51
Je tam malá chyba, základný zoom je 28-70 nie 24 a čo aj nechápem, 24 by bolo oveľa lepšie.
 
marcus_labeo
2018-09-11 11:20:00
príspevok od: Cako
Je tam malá chyba, základný zoom je 28-70 nie 24 a čo aj nechápem, 24 by bolo oveľa lepšie.
Bolo, ale už teraz má ten zoom skoro 1,5 kila a každý mm na širokom konci robí rozdiel vo veľkosti (množstve skla), takže zoom 24-70mm s f2 by bol ešte podstatne väčšie hebedo, tipujem to na 2 kilá.
Inak síce chápem, že ten f2 zoom priťahuje pozornosť a je to unikát, ale zrovna pri bezzrkadlovke by som ocenil skôr menšie rozmery, takže kľudne stačilo tradičných f2,8, ale so širším, 24mm začiatkom (28mm je pre mňa nedostačujce pre univerzálny zoom).
 
marcus_labeo
2018-09-11 11:28:46
Pekné a hlavne triezve zhodnotenie. Ako som písal (a Magicwamp to potvrdzuje), pre Canoňákov je hlavné, že majú konečne solídny mirrorless, ktorý je schopný konkurovať Sony či Nikonu. Nemusí mať najlepšie parametre na trhu, stačí, že je to slušný súčasný štandard a to EOS R spĺňa. Takže majitelia Canon DSLR nemusia už uvažovať, či predať komplet výbavu a prejsť povedzme na Sony a budovať zase systém od podlahy, ale nechajú si všetky doterajšie sklá a vymenia len telo.
Je tiež dôležité, že Canon jasne ukazuje záväzok budovať seriózny systém, na rozdiel od EOSu M, ku ktorému pristupoval ako k nevlastnému decku a len z povinnosti, kašlúc na objektívy a bez záujmu spraviť APSC so špičkovými parametrami. EOS R s určitosťou dostane ďalšie modely, ako základnejší (obdoba 6D), tak aj špičkový model, ktorý iste bude mať vytúžené dva sloty, možno IBIS a pod. Čiže opäť jasná vízia pre Canoňákov, že to je systém, ktorý má budúcnosť a do ktorého sa oplatí investovať (na rozdiel od EOSu M, kde je stále otázne, či ho Canon bude držať, ako tretí typ bajonetu).
Jediné, čo mohol Canon spraviť hneď, je dať mapu budúcich objektívov, aby sa záujemcovia vedeli pripraviť (a mali aj na čo tešiť).
 
Lubo.Karch
2018-09-11 12:00:04
Je tam chybička... "Máme tu základný zoom 24-70 so svetelnosťou F2"
Je to 28-70.
 
marianr
2018-09-11 12:18:57
Bude tu niekedy v blízkej budúcnosti nejaký článok (neviem, možno o varení špagiet), kde nebudú ľuďom tlačené kaleráby do hlavy o svetlej budúcnosti kde budú existovať len bezzrkadlovky?
 
slavik74
2018-09-11 12:33:43
Kaleraby sa tlacia stale, aj po revolucii ich mnoho tlacili a vysledok je dost rozdielny...
Vzdy je to o tom ako sa k tomu postavia vyrobcovia. Ked prestanu vyvijat nove modely DLSR tak zakaznikov k prechodu na CSC prinutia. Ak fotograf prestane byt konkurencie schopny s DLSR bol by blazon keby kvoli konzervativnosti nepresiel na CSC. Novy system znamena pre vyrobcov dalsie a tym padom vyssie trzby, rozhodujuce su peniaze, nie pocity.
 
MagickVamp
2018-09-11 12:51:03
Ale chcelo by to urgentne este malu lacnu 24-70F4 :-P snad bude coskoro
 
jan21
2018-09-11 13:03:08
príspevok od: MagickVamp
Ale chcelo by to urgentne este malu lacnu 24-70F4 :-P snad bude coskoro
Tieto su ohlasené:
RF 14-24mm f/2.8L USM
RF 24-70mm f/2.8L IS USM
RF 70-200mm f/2.8L IS USM
RF 70-135mm f/2L USM
RF 50mm f/1.8 IS STM
RF 24-300mm f/4-5.6L IS USM

a oficialne:" Low Cost & High End EOS R Models in Near Future, IBIS May Also Coming"
 
jan21
2018-09-11 13:30:27
Ja som trochu rozčarovaný z nového malého blesku Speedlite EL100 a neviem čo na priniesť " optimalizovaný pre prácu so živým náhľadom"? Keby aspoň mal RT riadenie.

Očakával som nový moderný vykonný blesk s litiovymi bateriami, RT, HSS, ...nasledníka 600RT a priznám sa že aj myšlienka mať v tele RT riadenie bleskov je mi bližšia ako GPS.
Tento prvý EOS R nemá ani jedno ani druhé a aspoň do battery packu BG-E22 dali PC konektor pre kablove odpalovanie štúdiových svetiel, bleskov. Si myslím že v študiu bude EOS R fajn!!

Ale prijemné prekvapko..REDUKCIE EF/EFS-RT, všetky majú svoje PLUS
 
sharkyyy
2018-09-11 13:53:08
príspevok od: jan21
Ja som trochu rozčarovaný z nového malého blesku Speedlite EL100 a neviem čo na priniesť " optimalizovaný pre prácu so živým náhľadom"? Keby aspoň mal RT riadenie.

Očakával som nový moderný vykonný blesk s litiovymi bateriami, RT, HSS, ...nasledníka 600RT a priznám sa že aj myšlienka mať v tele RT riadenie bleskov je mi bližšia ako GPS.
Tento prvý EOS R nemá ani jedno ani druhé a aspoň do battery packu BG-E22 dali PC konektor pre kablove odpalovanie štúdiových svetiel, bleskov. Si myslím že v študiu bude EOS R fajn!!

Ale prijemné prekvapko..REDUKCIE EF/EFS-RT, všetky majú svoje PLUS
Ale ten blesk ma HSS podla specifikacie.
 
seifi
2018-09-11 15:11:06
príspevok od: jan21
Tieto su ohlasené:
RF 14-24mm f/2.8L USM
RF 24-70mm f/2.8L IS USM
RF 70-200mm f/2.8L IS USM
RF 70-135mm f/2L USM
RF 50mm f/1.8 IS STM
RF 24-300mm f/4-5.6L IS USM

a oficialne:" Low Cost & High End EOS R Models in Near Future, IBIS May Also Coming"
taký foťák by som kupoval kvôli váhe a rozmerom, ale zatiaľ predstavené a chystané objektívy z toho robia kategóriu, akú mám teraz FF zrkadlovka + sklo /1,4-2,8 ; k tomu tie ceny objektívov posúvajú túto kategóriu ešte vyššie; hádam až na tú 50-tku bude cena každého nad 1.500 a miestami nad 2.000,- ; a ďalšia vec je prepredaj objektívov RF ...komu ? nečítal som všetky informácie, tak neviem, či je/bude/ prechodový kus na RF objektívy pre FF zrkadlovky ?
 
markato1
2018-09-11 17:02:26
Mne sa fotacik velmi paci.skor by som ho vsak podla vybavenia bral ako nahradu za 6D ..atd.nie 5D radu.Myslim si ze dalsie a vybavenejsie(ale aj okliestenejsie )kusy pridu postupne na trh (takisto aj objektivy)a rozsiria ponuku pristrojov.Canon na to ma potencial a som zvedavy na dalsi vyvoj.Zatial techniku menit nejdem,bohate mi staci to co mam,ale samozrejme je to spotrebna vec a je mozne ze casom si najdem v ponuke tiez nieco,co mi bude (aj cenovo)vyhovovat.V kazdom pripade zelam canonu(ale aj inym vyrobcom) dobre predajne cisla,aj preto,aby mali zaujem dalej pracovat na zdokolovani systemov .
 
Pixel9
2018-09-11 19:51:38
Parádny fotoaparát !
 
piwi
2018-09-11 20:58:45
príspevok od: marianr
Bude tu niekedy v blízkej budúcnosti nejaký článok (neviem, možno o varení špagiet), kde nebudú ľuďom tlačené kaleráby do hlavy o svetlej budúcnosti kde budú existovať len bezzrkadlovky?
dlsr armagedon
 
Johnnny
2018-09-12 06:28:44
príspevok od: seifi
taký foťák by som kupoval kvôli váhe a rozmerom, ale zatiaľ predstavené a chystané objektívy z toho robia kategóriu, akú mám teraz FF zrkadlovka + sklo /1,4-2,8 ; k tomu tie ceny objektívov posúvajú túto kategóriu ešte vyššie; hádam až na tú 50-tku bude cena každého nad 1.500 a miestami nad 2.000,- ; a ďalšia vec je prepredaj objektívov RF ...komu ? nečítal som všetky informácie, tak neviem, či je/bude/ prechodový kus na RF objektívy pre FF zrkadlovky ?
Nebude, taky adapter nevyrobis

Ludia by si inak uz mohli uvedomit, ze CSC je buducnost a nie je to len o malych rozmeroch. Je naopak fajn, ze niekto vyraba aj solidne "DSLR like" kusky
 
MagickVamp
2018-09-12 06:28:49
príspevok od: jan21
Tieto su ohlasené:
RF 14-24mm f/2.8L USM
RF 24-70mm f/2.8L IS USM
RF 70-200mm f/2.8L IS USM
RF 70-135mm f/2L USM
RF 50mm f/1.8 IS STM
RF 24-300mm f/4-5.6L IS USM

a oficialne:" Low Cost & High End EOS R Models in Near Future, IBIS May Also Coming"
Mno tak asppn 50F1,8 :-P ...14-24,24-70,70-200,70-135....to budu palky ked tak na to pozeram myslim ze profi telo vydaju dalsi rok.
 
seifi
2018-09-12 09:57:37
príspevok od: Johnnny
Nebude, taky adapter nevyrobis

Ludia by si inak uz mohli uvedomit, ze CSC je buducnost a nie je to len o malych rozmeroch. Je naopak fajn, ze niekto vyraba aj solidne "DSLR like" kusky
neprotirečím, len podľa mňa nie je dôvod zatiaľ u toho, kto má zrkadlovku FF a zo 3-5 ks objektívov; a ak si ešte pripočítam prechodový kus, tak som rozmerom nad FF; kto kupuje prvý FF a nemá objektívy, ten nech nastupuje na pristavený nový vlak
 
Tibor78
2018-09-12 11:05:14
Uz len vyrobit fotak s dual slotom a slusnou vydrzou baterie...potom to bude zaujimave aj pre mna...
 
Realogic
2018-09-12 23:12:57
namiesto fotenia iba frflete . . . už ma nebavíte
 
scientific
2019-01-01 21:24:32
Mal som ho na chvíľu v ruke s 50mm/1,8 hnusné počasie, šero. Fotka výrez z jpg na ISO40000
 
scientific
2019-01-01 21:27:44
Na 12800 to bolo lepšie, hľadáčik je kvalitný ale na rýchly šport to nie je a ostrí bleskovo. Vidno v ňom aj potme ako v kine. Na displej potrebujem okuliare ale v hľadáčiku si nastavím dioptrie.Asi ho kúpim.
 
seifi
2019-03-21 21:50:17
táto recenzia ma zaujala ... https://www.youtube.com/watch?v=6bg4CZiqQYk
 
fatality
2019-03-21 22:32:51
príspevok od: seifi
táto recenzia ma zaujala ... https://www.youtube.com/watch?v=6bg4CZiqQYk
fronk ma dobre,subjektivne recenzie z "placu"..
 
MagickVamp
2019-03-22 06:18:36
Tiez zaujimava recenzia z terenu. To R zvladne viac ako by clovek od neho cakal. https://www.youtube.com/watch?v=hK09hCRNHX0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1bFEE3VhArQ9qUvYQUtD7K5YXttRVK8OJrAJolO9Re5iQrQXAr5Mh5id8
 
JohnNewton
2019-03-22 07:29:36
príspevok od: MagickVamp
Tiez zaujimava recenzia z terenu. To R zvladne viac ako by clovek od neho cakal. https://www.youtube.com/watch?v=hK09hCRNHX0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1bFEE3VhArQ9qUvYQUtD7K5YXttRVK8OJrAJolO9Re5iQrQXAr5Mh5id8
Keď som to pozeral pred pár dňami, tak som si pomyslel, Magick bude mať radosť
 
Johnnny
2019-03-22 08:52:12
príspevok od: fatality
fronk ma dobre,subjektivne recenzie z "placu"..
Jo, mohol by to recenzovat viac.
 
MagickVamp
2019-03-22 09:12:24
príspevok od: JohnNewton
Keď som to pozeral pred pár dňami, tak som si pomyslel, Magick bude mať radosť
Jo mal som, hned mu verim o trochu viac. ,-)
 
MagickVamp
2019-03-22 09:22:54
príspevok od: seifi
táto recenzia ma zaujala ... https://www.youtube.com/watch?v=6bg4CZiqQYk
Fotenie v tichom rezime ked som vypol ten nahlad bolo v pohode. Treba brat do uvahy ze tam nie je este odladeny software, najnovsi firmware uz podporuje aj kontinualne fotenie v tichom rezime. Ale stale je to nic moc. Rko ma najnovsi procesor v sebe a velke moznosti...najvacsi problem R je myslim software, ked to odladia, posunie to R vyssie. Tuto recenziu som pozeral nez som kupil R a skoro ma totalne odradila, zvlast ked to odlozil v tom dazdi pre istotu Kupil som 24-70F2,8L2 na 5DmkIV a nasledne mi praskli nervy kvoli BF a FF a kupil som R aj tak. A nelutujem.... ostri rychlo a presne /podla jednej recenzie bodovo lepsie ako sony, sony lepsie continualne a aj na oko/, profi stroj to ale nie je. Zatial sa ten system oplati kvoli objektivom, aspon pre mna. RF 24-105F4 prenesie takmer tolko detailov co 24-70F2,8L2 a prstenec je velmi navykovy, neskutocne to zrychluje pracu. Inak samozrejme uznavam ze tela sony su technologicky namakanejsie zatial.
 
Tibor78
2019-03-25 06:49:20
Ako 3. Rko by uz mohol prist model s dual slotom...to si potom uz kupim a k tomu este 28-70 f2
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované