Hore

Tablet v rukách fotografa

Chytré zariadenia sa stali bežnou súčasťou nášho života. Spájajú nás s internetom, sú zdrojom pre konzumáciu obsahu vo forme kníh, časopisov, obrázkov a videí. Poslúžia ako herná konzola, fotoaparát/videokamera, prezentačné zariadenie i prenosná kancelária. Fotograf ich využije snáď ešte intenzívnejšie.

Fotografi majú na počítačové zariadenia vyššie nároky. Spracovanie a prezentovanie fotografií si pýta dostatočný výkon, nadnormatívny diskový priestor, vhodné aplikácie a kvalitný displej. Sám som prešiel všetkými fázami hľadania prenosného zariadenia pre fotografa. 15,4” notebook Acer, 13,3” Macbook, 17” Macbook Pro, 9” netbook Acer. Najprv som od prenosného zariadenia vyžadoval to, čo dokáže stolný počítač. Postupne som však zisťoval, že nepotrebujem všetko, čo je v PC, že prioritu začína dostávať jednoduchosť, len skutočne využívané aplikácie a funkcie a prenositeľnosť. Vrcholom môjho megalomanstva bol 17” Macbook Pro. Na opačnom konci mojej cesty za sv. Grálom fotografa bol netbook Acer. Ten väčší sa napokon stal slušným stolným počítačom a ten menší, vyhodené peniaze. Momentálne používam 11” Macbook Air, ktorý asi najlepšie spĺňa to, čo ja od prenosného počítača očakávam. Ľahký, malý, tenký s dobrým displejom a dostatočným výkonom, aby na ňom bežali aplikácie typu Adobe Photoshop a Lightroom. Využívam ho hlavne na workshopoch a prednáškach.

Pri svojej práci sa musím neustále vzdelávať. Študovať nové fotografické trendy, hľadať inšpiráciu pre články, sledovať konkurenčné weby atď. Čítam veľa elektronických kníh a časopisov, študujem inšpiratívne fotografie, ktoré si sťahujem z internetu. A na to nie je notebook, akokoľvek malý, či veľký, ideálnym zariadením. PDF-ka sa na notebooku čítajú zle, nevraviac o manipulácii s ním, keď cestujem hromadnou dopravou. S príchodom prvého komerčne úspešného tabletu iPad od firmy Apple som zbystril pozornosť. Toto by mohlo byť zariadenie, ktoré by som mohol mať stále zo sebou a využívať ho na prácu a zábavu intenzívnejšie ako notebook. Z technických parametrov mi bolo zrejmé, že to nie je 100% náhrada notebooku, ale to som ani neočakával. Pri predstavení druhej generácie iPadu sa staršie modely začali objavovať v bazároch a tak som si jeden z druhej ruky kúpil. Zvolil som model s najväčšou kapacitou, vedel som, že v ňom budú stovky kníh a časopisov a videá. Rezervu som si nechal aj na hry, občas treba aj relaxovať. Práca s tabletom pre mňa nebola až takou novinkou, keďže som už pár rokov vlastnil iPhone s podobným operačným systémom.

Od kúpi môjho prvého tabletu ubehol už nejaký ten čas. Súčasná ponuka je široká a o výkone aktuálnych modelov sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo. Niečo sa však nezmenilo, ani najvýkonnejšie tablety sa nestali náhradou notebookov, ale ich doplnkom s iným spôsobom ovládania a celkovo iným prístupom k ich používaniu. Počítače už nevyužívame toľko ako kedysi a časť práce sme presunuli na chytré zariadenia. Poďme sa pozrieť na to, ako tablet odlišnou funkcionalitou a formou pomáha fotografovi.

Displej

Veľkosť tabletu má vplyv na komfort nosenia. Menšie tablety (cca 7-8”) si ľahšie nájdu miesto v brašni alebo batohu, sú aj ľahšie. Pracovaná plocha je však menšia. Ak na tablete častejšie predvádzate fotografie zákazníkom, alebo na nich upravujete fotografie, či video, odporúčam kúpiť väčší tablet (cca okolo 10-11”). Nedávno Apple a Samsung predstavili väčšie tablety. Z hľadiska prenositeľnosti je zaujímavejší 12,9” Apple iPad Pro. Asi to nie je tablet na každodenné nosenie, ale prezentácie fotografií sú na ňom špičkové a fotografie sa na ňom lepšie upravujú. Veď už je to tablet veľkosti notebooku. Zaujímavá je aj možnosť používať pero.


12,9” iPad pro je výkonný, má veľkú obrazovú plochu a podporuje prácu s perom. V súčasnosti tablet, ktorý sa najviac približuje možnostiam notebookov.

Len úplne najlacnejšie tablety sú vybavené TN LCD panelom, všetky lepšie majú IPS alebo OLED. Tablety tak často predbehnú kvalitou displeja nejeden notebook alebo monitor stolného počítača.

Ďalším parametrom displeja, ktorý vplýva na kvalitu obrazu, je jeho rozlíšenie. Od neho závisí, ako jemne bude obraz, ale aj písmenká vykreslené. Lepším štandardom je Full HD rozlíšenie, ktoré už je dostatočne kvalitné a dobre korešponduje s rozlíšením filmov i štandardu u TV prijímačov. Najlepšie tablety tento štandard prekonávajú, napr. Samsung Galaxy Tab 2 má rozlíšenie 2560 x 1600 (WQXGA) a je len otázkou času, kedy TOP modely budú vybavené displejmi so 4K rozlíšením.

Výbava

Aplikácie pre spracovanie fotografií a videa sú výkonovo náročné. Neoplatí sa kupovať slabšie vybavený tablet, rýchlo zastaráva a môže mať problém s neskoršími aktualizáciami. Určite investujte do vnútornej pamäte, 16GB je pre intenzívne používané zariadenie málo. Na telefóne väčšinou postačuje, no na tablet je to málo. Pár aplikácií, lepších hier, fotky, hudba, filmy, videá a pamäť máte plnú. Zistíte, že každú chvíľu niečo vymazávate a odinštalujete. Tablet vám vydrží dlhšie ako telefón a tak sa oplatí priplatiť za vyššiu konfiguráciu, najmä u zariadení Apple, u ktorých nie je možné rozšíriť kapacitu pamäťovou kartou microSD.

WiFi nájdete v každom zariadení a využijete ho nielen na pripojenie k internetu. Štandardom je pripojenie k fotoaparátu, ale i k chytrým televízorom. V prípade, že potrebujete byť pripojený k internetu kdekoľvek a kedykoľvek, kúpte si tablet s podporou 3G/LTE, do ktorého môžete vložiť SIM kartu.


Tablet využijete viac ako telefón, preto investujte do výkonu i pamäťovej kapacity. Tablet má aj dlhšiu morálnu životnosť.

Operačný systém

Tablety sú vybavené mierne upravenými operačnými systémami, ktoré poznáme z chytrých telefónov. Najrozšírenejší je Android od Google a iOS od Apple. Za kratší koniec ťahá Windows od Microsoftu. Z pohľadu fotografa sú perspektívnejšie platformy Android a iOS. Množstvo fotoaparátov sa dá ovládať z chytrého zariadenia cez WiFi. Aplikácie pre ich ovládanie sú k dispozícii pre Android a iOS, pre Windows ich nenavrhujú.

Android - otvorený systém, ktorý v posledných rokoch dobehol a v mnohom aj predbehol konkurenčný iOS. Teší sa širokej podpore a nie je problém so zdieľaním dát na platformách PC i MAC OS. Jeho otvorenosť je aj jeho nedostatkom, viac čelí útokom vírusov a hackerov. Ponuka aplikácií je dostatočne široká i kvalitná.

iOS - úzko previazaný výhradne so zariadeniami Apple. Vďaka tomu je optimalizovaný a robustný. Systém je dosť uzatvorený, čo na jednej strane chráni užívateľa, na druhej brzdí návrh aplikácií. Veľkou výhodou je prepracovaný obchod s aplikáciami s najväčšou ponukou. Vďaka kontrole zo strany Apple je zabezpečená kvalita. Zariadenia s iOS najviac využijete ak ste užívatelia počítačov Apple, ale spolupracujú aj s platformou PC/Windows.

Windows - najmenej rozšírený systém dopláca na schizofréniu Microsoftu, snažiaceho sa používať jeden operačný systém na všetkých typoch zariadení. Väčšinou to prináša len nevýhodu, snažiť sa prevádzkovať desktopový systém na telefónoch a tabletoch asi nie je najlepšia cesta. Na druhej strane však na výkonných tabletoch môžete spúšťať plnohodnotné desktopové aplikácie. Otázne je, či má zmysel spúšťať Photoshop, či Lightroom na pomerne malej obrazovke a zariadení s obmedzeným výkonom a pamäťou? Ultrabook je tu asi lepšou voľbou.

Microsoft sa snažil v ponuke aplikácií dobehnúť Apple a Google, svoj obchod otvoril, nekontroloval a tak to dopadlo tak, že obchod je plný nekvalitných a často podvodných aplikácií. Poriadky sa začali robiť až s príchodom Windows 10.

 
Známe dlaždice prostredia Metro nájdete na tabletoch, mobiloch, notebookoch i stolných počítačoch s Windows 8 a 10.

Tablet a fotografie

Tablety nahradili ešte donedávna tak populárne digitálne fotorámiky. Slúžia ako digitálne albumy, pomerne veľká plocha a kvalita displeja  ich na to predurčuje. Ovládanie je tak jednoduché, že ho môžem dať do ruky prakticky každému a po pár sekundách už posúva fotky známym gestom, akoby to robil odjakživa.

Tablet funguje ako didaktická pomôcka. Mávam ho vo fotobrašni a na workshopoch, priamo v teréne, ukazujem žiakom vzorové fotografie. Tablet funguje aj ako vstupenka, či zoznamovacie zariadenie. Na rôznych kultúrnych a športových podujatiach na ňom predvádzam svoju tvorbu. Ak ľudia vidia, že viete fotiť a že nie ste len ďalší “cvakač” nepodarkov, začnú sa k vám správať omnoho ústretovejšie. Lepšie spolupracujú pri fotografovaní, prípadne vám umožnia bezplatný vstup na akciu.

Tablet nemusí byť len vaším digitálnym albumom, na ktorom prezentujete vlastné fotografie. Môže byť pre vás i vzorom a inšpiráciou pri tvorbe. Môžete si do neho uložiť fotografie, ktoré sa vám páčia a inšpirovať sa nimi pri fotení. Idete fotografovať modelku do rozvalín opustenej fabriky? Stiahnite si do tabletu fotografie s rovnakým námetom. Pomôžu nielen vám, ale môžete ich ukázať modelke, aby lepšie pochopila ako si predstavujete výsledok fotenia. Pekne to v článku popísal môj obľúbený fotograf Damien Lovegrove.

Tablet a vzdelávanie

Tablet je mojou knižnicou. Knižnicou kníh a časopisov o fotografovaní, ale aj tých oddychových. Je množstvo zdrojov, odkiaľ si knihy a časopisy môžete zohnať. Apple má napr. aplikáciu Kiosk, ktorá funguje ako novinový stánok. Mojím obľúbeným magazínom bol Lightit od Scotta Kelbyho o strobist fotografii, bohužiaľ ho prestali publikovať a tak ho mám aspoň v archíve. Pre tablety svoje časopisy ponúkajú aj niektorí výrobcovia fototechniky, zdarma si môžete listovať magazínmi od Olympusu, Sony a Fujifilm.

Knihy vo formáte ePub si prečítate aj na menšom tablete. Publikácie vo formáte PDF, a najmä tie obrázkové, sa lepšie čítajú na väčších tabletoch.

Nezabudnite, že väčšina výrobcov už ponúka návod na použitie vo formáte PDF, ten si môžete stiahnuť do tabletu a mať ho tak stále pri sebe.


Aj skúsený fotograf sa občas potrebuje pozrieť do návodu, prečo ho nemať stále pri sebe, vo formáte PDF?

Tablet a filmy

Tablety výborne fungujú ako multimediálne zariadenia. V tom mojom je množstvo inštruktážnych videí o fotografovaní, podcasty z iTunes, či videá stiahnuté z YouTube. Na dlhšie cesty a dovolenky si však do tabletu nahrám aj niekoľko obľúbených filmov. iPad má dlhšiu výdrž ako notebook a tak môžem filmy sledovať aj na dlhších cestách. Ak ma film prestane baviť, môžem si pustiť nejakú hru, alebo otvoriť knihu. Ak ste fanúšikmi filmov, tablet by mal mať čo najväčšiu kapacitu, filmy majú najväčšiu veľkosť.

Tablet a hry

Keď som si iPad kupoval, bolo to najmä kvôli práci. Vedel som však, že si nejakú tu hru možno aj nainštalujem. Mnohí netušili, že tablety a chytré telefóny takmer nahradia prenosné herné konzoly. Výkon tabletov je dostatočný aj pre hranie náročnejších 3D hier. Hry sú cenovo dostupné, prípadne úplne zdarma a sú ich tisíce. Ani ja som neodolal a pár som ich nainštaloval. Keď už mám práce po krk a potrebujem vypnúť, niektorú si zahrám. Práve hry môžu riadne ukrojiť z pamäte, niektoré majú aj 1GB. Ak sa radi hráte, nad tabletom so základnou pamäťou 16GB ani neuvažujte.


Výkonnejšie tablety zvládajú aj 3D hry, inštalačný súbor má neraz aj 1GB.

Tablet a kancelária

Jedným z hlavných dôvodov ku kúpe tabletu bola nutnosť organizovať svoju prácu. Mať pri sebe kontakty, kalendár, dôležité dokumenty, poštu. Toto všetko spĺňa iPad na jedničku. Vďaka cloudingu ho mám aktualizovaný a zosynchronizovaný s počítačom doma, počítačom v práci a aj telefónom. Využívam iCloud, Gmail aj Dropbox, na poznámky Evernote a Wunderlist.

Používam aj kancelárske programy iWorks, ktoré sú obdobou Wordu a Excelu. Niektoré články som napísal na tablete, buď na cestách, alebo pri posedení pri kávičke. Microsoft Office je najrozšírenejší kancelársky balík a ako taký je štandardom. Môžete ho nainštalovať aj na zariadenia s iOS, Androidom a samozrejme Windowsom. Populárne sú aj aplikácie Google Docs.

Aj keď to môj iPad umožňuje, nepoužívam externú klávesnicu. Tá elektronická mi postačuje, ak by som skutočne potreboval externú, tak si radšej zoberiem Macbook Air. Ak vám viac vyhovuje mechanická klávesnica, dokúpte si ju. Na trhu je slušný výber BT klávesníc.


Microsoft Word, plne kompatibilný s desktopovou verziou je k dispozícii pre všetky najrozšírenejšie mobilné platformy (Android, iOS, Windows Mobile).


Ak často a veľa píšete, využijete prídavnú BT klávesnicu.

Tablet a kreslenie

Tablet dobre poslúži ako blok na kreslenie. Aj keď možno nedisponujete umeleckým talentom, môžete si zakresliť rôzne nápady na fotenie, napríklad náčrt fotografickej scény s rozmiestnením svetiel a pod.


Kresliť a maľovať môžete prstom alebo špeciálnym perom.


Možnosti kreslenia a maľovania na tablete sú obmedzené len talentom jeho užívateľa.

Tablet a aplikácie pre fotografov

Aplikácie pre fotografov môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín. Tou prvou je skupina spojená s fotením, ak váš tablet má vôbec fotoaparát. Vzhľadom na kvalitu fotoaparátov v tabletoch, budete skôr využívať programy pre úpravu fotografií, ktoré si do tabletu stiahnete. Tieto aplikácie sú častokrát prepojené s rôznymi sociálnymi sieťami.

V prípade, že využívate cloudové služby, môžu sa fotografie zálohovať a zároveň synchronizovať na ostatných zariadeniach.

Silu tabletov objavili aj najväčšie svetové fotogalérie a vyvinuli aplikácie optimalizované pre tablety, napr. 500px, a Flickr, ktoré hlavne zjednodušujú prezeranie obsahu týchto galérií.

Každé chytré zariadenie ma v sebe aplikáciu pre základné úpravy fotografií, ktorá vám nemusí postačovať a tak si môžete doinštalovať ďalšie appky. Medzi najpopulárnejšie aplikácie pre úpravu fotografií patria Snapseed, VSCO Cam, Photoshop Express, Photoshop Touch, či Autodesk Pixlr. Nedávno bol uvoľnený Lightroom pre Android a je zdarma. Na iOS je k dispozícii už dlhšie. Tento Lightroom je však silne odľahčenou verziou toho desktopového, s ktorým však môže byť synchronizovaný. Pre Android zariadenia je k dispozícii aj české Zoner Photo Studio - Edit & Go.


Obľúbený “vylepšovač” fotografií, Snapseed od Google.


Lightroom Mobile  je zdarma pre iOS aj Android.

Skôr cez chytrý telefón, ale nič nebráni ani cez tablet, môžete ovládať fotoaparát so vstavanou alebo prídavnou WiFi. Ako sme si povedali, smolu majú užívatelia zariadení bežiacimi pod Windows. Androiďáci a iOSáci si môžu zdarma stiahnuť aplikácie pre ten ktorý fotoaparát. Ja mám v telefóne i tablete aplikácie pre všetky značky, keďže nepoužívam len jednu značku, ale hneď tri a naviac testujem aj zariadenia ostatných značiek.


OI Share umožňuje ovládať fotoaparáty Olympus a sťahovať z nich fotografie. Podobné aplikácie majú aj ostatné značky, ktoré majú v ponuke fotoaparáty s WiFi.

Je veľa aplikácií, ktoré pomáhajú fotografom pri práci a tým nemyslím pri práci s fotografiami. V prvom rade sú to pomocníci, ktorí priamo súvisia s fotografovaním, napr. kalkulátor hĺbky ostrosti (DOF), či kalkulátor expozície pri použití ND filtrov.

Iná skupina aplikácií vám pomôže s plánovaním času a miesta fotenia. Samozrejme patria sem aplikácie s predpoveďou počasia. Ďalej sú to aplikácie, ktoré vám ukážu kedy je východ a západ slnka, či mesiaca. Pokročilejšie aplikácie vám ukážu aj kde sa slnko, či mesiac nachádzajú alebo budú nachádzať. Astrofotografov potešia hviezdne mapy, niekedy dokonca naviazané na fotoaparát. Na displeji tak môžete sledovať rozšírenú realitu, skutočné hviezdy prekryté informáciami.

Nesmiem zabudnúť aj na navigáciu, fotografi veľa cestujú a tak sa im zíde. K nej pripočítajme aj aplikácie o ubytovaniach a stravovaní.


Rozšírená realita, tablet ako sprievodca nočnou oblohou.

Tablet ako záloha fotografií

V čom tablet zaostáva za notebookom je funkcia fotobanky. Flash pamäte sú drahé a tak kapacita tabletov nepostačuje na zálohovanie gigabajtov RAW súborov. Ako tak dobre sú na tom modely s USB pripojením, kde možno rozšíriť priestor pripojením externého disku. Na mojom iPade sa to dá len na externý disk s WiFi pripojením, ktorý je však drahý. Pre pravidelné zálohovanie a spracovanie väčšieho množstva fotografií je vhodnejší ultrabook a notebook.

Tablet je super, ak potrebujete rýchlo spracovať a publikovať/odoslať zopár fotografií. Vo výhode sú majitelia fotoaparátov so vstavanou WiFi. Ak máte vo fotoaparáte a na tablete NFC, je prepojenie rýchle a vybrané fotografie máte rýchlo stiahnuté. Pre smartfóny a tablety sa vyrábajú aj čítačky pamäťových kariet a adaptéry pre priame pripojenie fotoaparátu.


Čítačka SD kariet od Samsungu.


Čerstvá aktualizácia iOS umožňuje prepojiť telefóny a tablety Apple priamo s fotoaparátom. Potrebujete k tomu adaptér USB-Lightning.

Tablet a prezentácie

Samotná prezentácia fotografií na obrazovke tabletu mi pomohla nadviazať nejeden kontakt. Pomáha mi presvedčiť ľudí, ktorých chcem fotiť, že viem čo robím a fotenie dopadne dobre. Fotografie, videá ale napríklad aj prezentácie a prednášky môžete prezentovať aj na väčšej ploche. Trendom je samozrejme bezdrôtové prepojenie zariadení. Najľahšie sa pripojíte k chytrému televízoru. Cez HDMI výstup sa tablet pripojí k TV alebo projektoru. Najnovším trendom je bezdrôtové pripojenie, ktoré však výrobcovia videoprojektorov ignorujú. Prezentovať možno ľubovoľné obrazové a zvukové dáta.

Ak chcete využívať tablet spolu s videoprojektorom, budete ich musieť prepojiť káblom, najlepšie HDMI. Nie každý tablet podporuje takéto prepojenie, pred kúpou si preto zistite, či vami vyhliadnutý model, takúto možnosť má.


HDMI adaptér pre tablety a smartfóny Apple.

Tablet ako fotoaparát a kamera

Každý z vás už určite videl turistov fotiacich nielen telefónom, ale aj tabletom. Na prvý pohľad to vyzerá smiešne, ale neverili by ste, ako dobre sa na veľkom displeji komponuje. Tablety sú bohužiaľ vybavené skôr priemernými, či dokonca podpriemernými fotoaparátmi. Výrobcovia sa predháňajú v kategórii top chytrých telefónov, ale tablety ignorujú.

Záver

To čo dokážu tablety, na 99% dokážu aj chytré telefóny, u ktorých často býva lepší fotoaparát a mávate ich stále pri sebe. Tablet má však obrovskú výhodu vo väčšej ploche. Vďaka cloudovým účtom môžete mať telefón i tablet synchronizovaný, mať na nich rovnaké aplikácie i obsah a používať ich podľa toho, ktoré zariadenie vám práve veľkosťou a parametrami vyhovuje.

Tablety úplne nenahradzujú počítače, ale ich dopĺňajú.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JohnNewton
2016-01-26 06:58:18
Mnou dlho odmietaný produkt sa vďaka svojej veľkosti (12,2" ) , nízkej hmotnosti ,univerzálnosti a použiteľnosti v každej polohe (najradšej v ľahu) stal najobľúbenejšou IT hračkou v domácnosti.
 
Johnnny
2016-01-26 08:06:00
Ja na iPadMini nedam dopustit. Skvela vydrz, spracovanie, design v kombinacii s rozumnou uhloprickou a pomerom stran. Na beletriu sice pouzivam Kindle, ale na konzom obsahu je pre mna iPad nenahraditelny aj napriek tomu, ze vykon uz pokulhava.
 
Jozef Macák
2016-01-26 10:56:13
"Otázne je, či má zmysel spúšťať Photoshop, či Lightroom na pomerne malej obrazovke a zariadení s obmedzeným výkonom a pamäťou?"

Trebalo by vyskusat miesto polemizovania, ked uz sa nieco recenzuje. MS Surface pro 3(4) ma v lepsej konfiguracii i7procesor a 8/16gb pamate, SSD disk 512GB a naozaj vyborny, farebne pomerne presny(99 precent srgb) displej s vysokym rozlisenim, uhloprieckou 12.5 a vyborne fungujucim stylusom. Takze jedinym obmedzujucim faktorom je asi fatk len ta velkost obrazovky, avsak z vlastnej skusenosti mozem potvrdit ze je to pouzitelne. Na zakladne upravy ked je clovek dlhodobo na cestach je to bohate dostacujuce a spominane aplikacie bezia lemi svizne. Pouzivanie tejto masinky dava daleko vacsi zmysel nez Ipad pro, nad ktorym sa tu Karol rozplyva a ktory je vlastne len nedotiahnutou kopiou Surface-u s neplnohodnotnym OS.

Bohuzial podla mna slaba praca Karol, vyignoroval si jedinu tabletovu masinku ako tak vhodnu na upravu fotografii.
 
om1ci
2016-01-26 11:10:00
príspevok od: JohnNewton
Mnou dlho odmietaný produkt sa vďaka svojej veľkosti (12,2" ) , nízkej hmotnosti ,univerzálnosti a použiteľnosti v každej polohe (najradšej v ľahu) stal najobľúbenejšou IT hračkou v domácnosti.
určite ten tablet nie je zn. Fuji....
 
blahoslav J B Art
2016-01-26 11:16:22
nejaky Apple tablet pouziva na upravu fotiek aj svetobeznik a guru cestovatelskej fotografie Marcel Konecny pri svojich potulkach svetom
 
zino
2016-01-26 12:15:30
príspevok od: Jozef Macák
"Otázne je, či má zmysel spúšťať Photoshop, či Lightroom na pomerne malej obrazovke a zariadení s obmedzeným výkonom a pamäťou?"

Trebalo by vyskusat miesto polemizovania, ked uz sa nieco recenzuje. MS Surface pro 3(4) ma v lepsej konfiguracii i7procesor a 8/16gb pamate, SSD disk 512GB a naozaj vyborny, farebne pomerne presny(99 precent srgb) displej s vysokym rozlisenim, uhloprieckou 12.5 a vyborne fungujucim stylusom. Takze jedinym obmedzujucim faktorom je asi fatk len ta velkost obrazovky, avsak z vlastnej skusenosti mozem potvrdit ze je to pouzitelne. Na zakladne upravy ked je clovek dlhodobo na cestach je to bohate dostacujuce a spominane aplikacie bezia lemi svizne. Pouzivanie tejto masinky dava daleko vacsi zmysel nez Ipad pro, nad ktorym sa tu Karol rozplyva a ktory je vlastne len nedotiahnutou kopiou Surface-u s neplnohodnotnym OS.

Bohuzial podla mna slaba praca Karol, vyignoroval si jedinu tabletovu masinku ako tak vhodnu na upravu fotografii.
Ja uplne chapem ludi, ktori si "anti Apple", pretoze som bol aj ja. Vyrastal som na Windowse a moj prvy smartfon bol Android. Sem-tam som si na par minut niekde osahal Apple produkty a nikdy sa mi to nepacilo. Buchal som sa do prs ako je to len "imidzovka" a radikalne som to odmietal, lebo sa tym kazdy chvalil, ked si niekde niekto kupil osuchany iPhone v bazare.

Raz som vsak dostal dobru ponuku na 27" iMac a tak som si povedal, ze tomu dam sancu. Po nejakej dobe pouzivania som vymenil android telefon za iPhone 6, kvoli konektivite a moznostiam s iMacom. Po asi 1 roku pouzivania uz nechcem spat. Povodne uplne cudny iOS je teraz u mna o mile vpred pre Androidom. Android je oproti nemu sice asi rovnako funkcny ale pritom totalne neohrabany system, ktory trpi najma tym, ze musi bezat na mnozstve rozneho hardveru a teda tym padom trpi. iOS tazi z toho, ze je optimalizovany len na par kuskov hardveru a preto aj funguje. Jednoducho vsetko na tom ide. Zrazu som prestal uplne riesit co ma aku pamat, aky procesor (ja fakt neviem co pohana moj iMac alebo iPhone), jednoducho to neriesim, pretoze nemusim. Vsetko totiz funguje bez nejakeho sekania alebo zmrzania.

Teraz to uz priznam, som Apple positive. Ale nie kvoli tomu, ze by to bolo drahe a mal by som potrebu sa pred niekym ukazovat. Tuto potrebu som nikdy nemal. Ale preto, lebo zrazu som uzivatel systemu, v ktorom vsetko funguje a hlavne sluzi mojim potrebam. A pripominam, bol som radikalne proti Apple produktom. Avsak do chvile, kedy som ich nezacal dlhodobo pouzivat ako primarny system.
 
Jozef Macák
2016-01-26 12:36:09
príspevok od: zino
Ja uplne chapem ludi, ktori si "anti Apple", pretoze som bol aj ja. Vyrastal som na Windowse a moj prvy smartfon bol Android. Sem-tam som si na par minut niekde osahal Apple produkty a nikdy sa mi to nepacilo. Buchal som sa do prs ako je to len "imidzovka" a radikalne som to odmietal, lebo sa tym kazdy chvalil, ked si niekde niekto kupil osuchany iPhone v bazare.

Raz som vsak dostal dobru ponuku na 27" iMac a tak som si povedal, ze tomu dam sancu. Po nejakej dobe pouzivania som vymenil android telefon za iPhone 6, kvoli konektivite a moznostiam s iMacom. Po asi 1 roku pouzivania uz nechcem spat. Povodne uplne cudny iOS je teraz u mna o mile vpred pre Androidom. Android je oproti nemu sice asi rovnako funkcny ale pritom totalne neohrabany system, ktory trpi najma tym, ze musi bezat na mnozstve rozneho hardveru a teda tym padom trpi. iOS tazi z toho, ze je optimalizovany len na par kuskov hardveru a preto aj funguje. Jednoducho vsetko na tom ide. Zrazu som prestal uplne riesit co ma aku pamat, aky procesor (ja fakt neviem co pohana moj iMac alebo iPhone), jednoducho to neriesim, pretoze nemusim. Vsetko totiz funguje bez nejakeho sekania alebo zmrzania.

Teraz to uz priznam, som Apple positive. Ale nie kvoli tomu, ze by to bolo drahe a mal by som potrebu sa pred niekym ukazovat. Tuto potrebu som nikdy nemal. Ale preto, lebo zrazu som uzivatel systemu, v ktorom vsetko funguje a hlavne sluzi mojim potrebam. A pripominam, bol som radikalne proti Apple produktom. Avsak do chvile, kedy som ich nezacal dlhodobo pouzivat ako primarny system.
ja som neni nejaky zaslepeny anti-apple windowsak co nikdy nepouzil mac. Som majitelom macbbok pro retina 15 palcoveho. Takisto mam na polici iPad air, ktoreho sa neviem zbavit (nikto ten kram nechce kupit). Bohuzial mily macbook zostva cim dalej viac v tieni spominaneho Surface pro. Akurat sa pri nahodnom pouziti vzdy pristihnem ako sa na nom snazim tapkat prstom zabudajuc ze nema touchscreen. 3 roky dozadu ked som ho kupil to bola bomba,windows alternativy boli o svetelne roky pozadu. Dnes je situacia ina. Macbook sa nikam nepohol a windoze masiny ho dohnali a v niektorych veciach dokonca predbehli.

ale diskusia je o niecom inom. Bavime sa tu o tabletoch a ich pouzitelnosti ohladom fotografie. A tu IOS pada na hubu. Lightroom ci Photoshop v tomto okliestenom systeme nepustis. Takisto ako mnoho inych aplikacii. V plnohodnotnom Windows 8/10 na ktorom bezi mnou spominany surface pro pustis co ta len napadne. Tu vobec nejde o to ci je niekto aple positiv alebo negativ. Jednoducho ipad pro je fail. Sami apple fonboys ocakavali ze tato PRO verzia dostane plnohodnotny OSX a nie ten okliesteny hrackarsky IOS.
 
JohnNewton
2016-01-26 14:17:32
príspevok od: blahoslav J B Art
nejaky Apple tablet pouziva na upravu fotiek aj svetobeznik a guru cestovatelskej fotografie Marcel Konecny pri svojich potulkach svetom
Na potulkách svetom je najlepšie mať kondóm.....
 
JohnNewton
2016-01-26 14:20:12
príspevok od: Jozef Macák
ja som neni nejaky zaslepeny anti-apple windowsak co nikdy nepouzil mac. Som majitelom macbbok pro retina 15 palcoveho. Takisto mam na polici iPad air, ktoreho sa neviem zbavit (nikto ten kram nechce kupit). Bohuzial mily macbook zostva cim dalej viac v tieni spominaneho Surface pro. Akurat sa pri nahodnom pouziti vzdy pristihnem ako sa na nom snazim tapkat prstom zabudajuc ze nema touchscreen. 3 roky dozadu ked som ho kupil to bola bomba,windows alternativy boli o svetelne roky pozadu. Dnes je situacia ina. Macbook sa nikam nepohol a windoze masiny ho dohnali a v niektorych veciach dokonca predbehli.

ale diskusia je o niecom inom. Bavime sa tu o tabletoch a ich pouzitelnosti ohladom fotografie. A tu IOS pada na hubu. Lightroom ci Photoshop v tomto okliestenom systeme nepustis. Takisto ako mnoho inych aplikacii. V plnohodnotnom Windows 8/10 na ktorom bezi mnou spominany surface pro pustis co ta len napadne. Tu vobec nejde o to ci je niekto aple positiv alebo negativ. Jednoducho ipad pro je fail. Sami apple fonboys ocakavali ze tato PRO verzia dostane plnohodnotny OSX a nie ten okliesteny hrackarsky IOS.
Josseee, ako si na začiatku podotkol, či má vôbec význam riešiť PS na malej uhlopriečke, vždy to bude také sado maso
 
Jozef Macák
2016-01-26 14:54:46
príspevok od: JohnNewton
Josseee, ako si na začiatku podotkol, či má vôbec význam riešiť PS na malej uhlopriečke, vždy to bude také sado maso
to som citoval clanok a budem ho citovat znova ak Karol dovoli:

"Momentálne používam 11” Macbook Air, ktorý asi najlepšie spĺňa to, čo ja od prenosného počítača očakávam. Ľahký, malý, tenký s dobrým displejom a dostatočným výkonom, aby na ňom bežali aplikácie typu Adobe Photoshop a Lightroom"

Ak ma vyznam pustat lightroom na 11 palcoch, nechapem ako potom nema zmysel pustat LR na 12,5 palcoch

tak ci onak, treba vyskusat, kazdy ma "hranicu znasanlivosti" niekde inde. Zopakujem ze na cestovanie a pracu "v terene" je to postacujuce. Idealne to samozrejme nie je, ale to nie je ani 15, ci 17 palcov...
 
anton julény
2016-01-26 15:16:33
najlepší je kompromis. tablet dopĺňa workflow tak, aby si ho mal vždy čo najjednoduchší a najpohodlnejší a niekedy oceníš aj možnosti mobility.

používam kombináciu CC, Lr pre iOS a Android a ten sa postupne zlepšuje vo funkcionalite, ale zatiaľ napr. nevie robiť s kľúčovými slovami. na to sú vhodný napr. http://www.photosmithapp.com (ten zatiaľ nemá obdobu pre android).
 
Jozef Macák
2016-01-26 15:43:03
príspevok od: anton julény
najlepší je kompromis. tablet dopĺňa workflow tak, aby si ho mal vždy čo najjednoduchší a najpohodlnejší a niekedy oceníš aj možnosti mobility.

používam kombináciu CC, Lr pre iOS a Android a ten sa postupne zlepšuje vo funkcionalite, ale zatiaľ napr. nevie robiť s kľúčovými slovami. na to sú vhodný napr. http://www.photosmithapp.com (ten zatiaľ nemá obdobu pre android).
Ako je na tom ten LR pre IOS s RAW momentalne? Ked som to davnesie skusal tak tato apka nevedela RAW ani len naimportovat, nieto este editovat. Jediny sposob ako slo pracovat s rawkami boli nejake tie divne "smart preview" zijuce niekde v clowde, zdielane medzi LR na tvojom hlavnom pocitaci a LR mobile. Ale na to aby si ich mohol pouzit si ich samozrejme musel najprv natiahnut do svojej hlavnej masiny kde bezi plnohodnotny LR. Pre mna osobne daleko vacsia limitacia ako klucoive slova, limitujuca na hranicu nepouzitelnosti...
 
blahoslav J B Art
2016-01-26 16:40:29
príspevok od: JohnNewton
Na potulkách svetom je najlepšie mať kondóm.....
vidis, vidis ... keby si to bol skor vedel ... nemusel si sa nakazit
 
JohnNewton
2016-01-26 17:04:06
príspevok od: blahoslav J B Art
vidis, vidis ... keby si to bol skor vedel ... nemusel si sa nakazit
Fuji vírusom, veru tak
 
JohnNewton
2016-01-26 17:05:22
príspevok od: om1ci
určite ten tablet nie je zn. Fuji....
Mrzí ťa , že je na fronte kľud ?
 
anton julény
2016-01-26 17:31:06
príspevok od: Jozef Macák
Ako je na tom ten LR pre IOS s RAW momentalne? Ked som to davnesie skusal tak tato apka nevedela RAW ani len naimportovat, nieto este editovat. Jediny sposob ako slo pracovat s rawkami boli nejake tie divne "smart preview" zijuce niekde v clowde, zdielane medzi LR na tvojom hlavnom pocitaci a LR mobile. Ale na to aby si ich mohol pouzit si ich samozrejme musel najprv natiahnut do svojej hlavnej masiny kde bezi plnohodnotny LR. Pre mna osobne daleko vacsia limitacia ako klucoive slova, limitujuca na hranicu nepouzitelnosti...
možností je viacero, niekde, kde ti beží veľký LR zaradíš fotografie do katalógu/kolekcie a nastavíš zdieľanie (neviem posúdiť, koľko a aké dáta sa prenesú na cloud), na tablete ich máš hneď k dispozícii bez ohľadu na typ súboru (jpg/raw).

trocha odlišne pracuje photosmith, ten synchronizuje lokálne a na veľkom LR musí bežať služba, bez pripojenia môžeš robiť úpravy, ktoré sa potom synchronizujú po opätovnom pripojení).

v oboch môžeš importovať z adresárov, kde sa fotky ukladajú (napr. ak používaš Eye-Fi alebo iné pripojenie fotoaparátu) bez spustenie/existencie veľkého LR.
 
om1ci
2016-01-26 17:51:11
príspevok od: JohnNewton
Mrzí ťa , že je na fronte kľud ?
trošku zábavy do nudného popoludnia
 
Jozef Macák
2016-01-26 17:53:04
príspevok od: anton julény
možností je viacero, niekde, kde ti beží veľký LR zaradíš fotografie do katalógu/kolekcie a nastavíš zdieľanie (neviem posúdiť, koľko a aké dáta sa prenesú na cloud), na tablete ich máš hneď k dispozícii bez ohľadu na typ súboru (jpg/raw).

trocha odlišne pracuje photosmith, ten synchronizuje lokálne a na veľkom LR musí bežať služba, bez pripojenia môžeš robiť úpravy, ktoré sa potom synchronizujú po opätovnom pripojení).

v oboch môžeš importovať z adresárov, kde sa fotky ukladajú (napr. ak používaš Eye-Fi alebo iné pripojenie fotoaparátu) bez spustenie/existencie veľkého LR.
no neviem, naozaj hovoris o RAW? Vies ich naimportovat do LR for mobile bez velkeho LR? Lebo samotne Adobe tvrdi ze to nie je mozne:
https://helpx.adobe.com/mobile-apps/help/lightroom-mobile-faq.html

-Can I import raw files transferred to my device using the Camera Connection Kit or Wi-Fi into Lightroom for mobile?
-Lightroom for mobile does not support direct raw file import using the Camera Connection Kit or Wi-Fi.
 
Rustynko
2016-01-26 17:54:04
Mne sa osvedčil a už niekoľko rokov spoľahlivo svoju prácu zastáva prvý Nexus 7 2012 v 3G verzii s 32GB pamäťou. Slúži na správu pracovných povinností, digitálne portfólio, núdzová rýchloúprava v teréne zopár náhľadových fotiek, placka na konzumáciu obsahu, kreslenie a zapisovanie poznámok, externý displej pre DSLR pri točení a na ovládanie SJCAM. Navyše sa vďaka veľkosti hravo strčí do fotobatohu alebo brašne. je to o preferenciách každého. Mne tento obstaróžny kúsok plne vyhovuje
 
_kurato_
2016-01-26 19:15:18
do LR for mobile RAW súbor nedostaneš neotvorí ho....používam kombináciu

iphone 6 / ipad air + canon 6D a Do LR dostaneš z foťáku iba náhľadovú fotku(ani fullsize JPG ti tam priamo z foťáku nevlezie....)
 
blahoslav J B Art
2016-01-26 19:18:23
príspevok od: JohnNewton
Fuji vírusom, veru tak
jaaaaj ... asi ti nepovedali, ze si to nemas natahovat na hlavu
 
JohnNewton
2016-01-26 20:16:10
príspevok od: blahoslav J B Art
jaaaaj ... asi ti nepovedali, ze si to nemas natahovat na hlavu
No nebol tam Marcel alebo Ty, nemal kto poradiť ...... (ale, keby som Ťa chcel uraziť, spomeniem Tvojho otca , ale nechcem)
 
alkaline
2016-01-26 20:23:42
príspevok od: blahoslav J B Art
jaaaaj ... asi ti nepovedali, ze si to nemas natahovat na hlavu
...čiste prakticky vzaté...
...v čase použitia je hlava presne na mieste kde to pasuje...


 
JohnNewton
2016-01-26 20:27:03
príspevok od: alkaline
...čiste prakticky vzaté...
...v čase použitia je hlava presne na mieste kde to pasuje...


Dobréééé
 
blahoslav J B Art
2016-01-26 20:53:37
príspevok od: JohnNewton
No nebol tam Marcel alebo Ty, nemal kto poradiť ...... (ale, keby som Ťa chcel uraziť, spomeniem Tvojho otca , ale nechcem)
nie, nebudeme sa urazat ... ved ani ja som nespomenul tvoju matku
 
JohnNewton
2016-01-26 20:55:44
príspevok od: blahoslav J B Art
nie, nebudeme sa urazat ... ved ani ja som nespomenul tvoju matku
Potom je všetko v poriadku
 
anton julény
2016-01-26 21:54:21
príspevok od: Jozef Macák
no neviem, naozaj hovoris o RAW? Vies ich naimportovat do LR for mobile bez velkeho LR? Lebo samotne Adobe tvrdi ze to nie je mozne:
https://helpx.adobe.com/mobile-apps/help/lightroom-mobile-faq.html

-Can I import raw files transferred to my device using the Camera Connection Kit or Wi-Fi into Lightroom for mobile?
-Lightroom for mobile does not support direct raw file import using the Camera Connection Kit or Wi-Fi.
iOS má preddefinované formáty, a tak LR vie importovať len z presne určených zdrojov (JPG a PNG), ale android ich zvláda trocha viac DNG, RW2 a TIF (napr. ak sú v adresári download, stiahnuté cez disk google).

PhotoSmith robí priamo s RAW (skúsil som DNG, CR2, RAF a ORF), len ho treba dat do preddefinovaného adresára, napr. cez ftp (ak to fotoaparát vie tam dať cez ftp, alebo ak použiješ eye-fi), ale práca s raw súbormi ho dosť spomaľuje.
 
juraj07
2016-02-02 12:05:03
Pre mna je podstatne to, ze do ipadu sa neda vloziť pamatova karta ani normalne pripojit USB flash, preto jablka nechcem. A 32 GB interna pamat je dnes už strašne málo, hlavne ak polovicu zaberie operačný system, ani 64 GB už nestačí. Do androidu si dam 128 GB pamatovku a ukladací priestor min. rok neriešim.
 
kasko
2016-02-02 13:56:42
príspevok od: juraj07
Pre mna je podstatne to, ze do ipadu sa neda vloziť pamatova karta ani normalne pripojit USB flash, preto jablka nechcem. A 32 GB interna pamat je dnes už strašne málo, hlavne ak polovicu zaberie operačný system, ani 64 GB už nestačí. Do androidu si dam 128 GB pamatovku a ukladací priestor min. rok neriešim.
cez adapter tam ide vlozit aj usb aj pam.karta - staci trosku postudovat a poobzerat sa ake su v dnesnej dobe moznosti. Samozrejme to nieje top riesenie, ako slot na kartu, ale ide to!
 
inkubbus
2016-02-02 15:02:37
príspevok od: juraj07
Pre mna je podstatne to, ze do ipadu sa neda vloziť pamatova karta ani normalne pripojit USB flash, preto jablka nechcem. A 32 GB interna pamat je dnes už strašne málo, hlavne ak polovicu zaberie operačný system, ani 64 GB už nestačí. Do androidu si dam 128 GB pamatovku a ukladací priestor min. rok neriešim.
asi takto
 
juraj07
2016-02-05 09:24:32
to beriem ako parodiu... Do androidu proste zasuniem pamätovku a mam ju ako dalši pevny disk, nie aby mi z telefonu/tabletu vyseli privesky na kablikoch!
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované