Hore

Variácie krýh

Pozdravujem všetkých priaznivcov fotografie a ePhoto. Po dlhšej dovolenke som opäť v práci a som rád, že ste nám zachovali priazeň aj počas sviatkov. Vianočné i novoročné štatistiky sa len málo líšia od tých klasických. :) Ďakujeme! Ešte raz sa chcem všetkým osobne poďakovať za vašu priazeň, vyjadriť obdiv vášho nadšenia pre fotografiu a zapálený prístup.

Čo-to nám pribudlo na hard disku, no tohoročné zimné dovolenkové obdobie neponúklo až toľko príležitostí na fotografovanie zimných krás. Veríme, že zima ešte príde a my si budeme môcť  naplno vychutnať aj nejaké tie zimné radovánky a s nimi spojené fotografovanie.

Zatiaľ, kým nám veľmi nemrzne a nesneží teda aspoň jeden tip na toto obdobie.

Teploty sa už hodnú chvíľu pohybujú okolo nuly, cez deň málinko vystúpia a v noci zas klesnú pod bod mrazu. Je to dobré obdobie na vytváranie ľadu na stojatých vodných plochách. Presnejšie nie celoplošného ľadu, ale zaujímavých a fotogenických krýh.


Ľadové kryhy vytvárajú vo vode zaujímavé štruktúry a abstraktné vzorce, ktoré sa niekedy podobajú na mesačnú krajinu alebo vytvárajú obrazce s tvarmi pripomínajúcimi postavy alebo predmety. Štruktúrovaný povrch krýh sa strieda s hladkou alebo zvlnenou vodnou hladinou. Svetlo z nich sa zakaždým odráža iným smerom a tak ponúkajú nespočetné množstvo variácií. Pri jazere s cinkajúcimi a škrípajúcimi kryhami tak môžete stráviť aj celý deň. Preto sa nezabudnite dobre obliecť a hodiť sa vám bude aj termoska s teplým čajom :) 

Nezabudnite na statív, pre dobrú hĺbku ostrosti budete musieť cloniť a posuniete sa do časov desatín sekundy, pri zhoršenom svetle aj na sekundy. Pozor, použitie statívu sa minie účinku, ak sa vodná hladina pohybuje a s ňou aj ľadové kryhy. Vtedy vám pre dosiahnutie hĺbky ostrosti a ostrosti obrazu neostane nič iné, len nastaviť vyššiu citlivosť ISO a skrátiť tak čas závierky fotoaparátu. Našťastie, jazero ani ľad neuteká a tak máte dostatok času na experimentovanie. Dobré svetlo!

Výsledné fotografie sú zaujímavé aj v reálnych farbách aj v kolorovaných či monochromatických verziách.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jozef Sádecký
ocenenie redakciou 2010-01-11 13:27:52
Pekné fotky to by ma asi nenapadlo diki za radu =))
 
Seto
2010-01-11 15:13:58
fajn tip a este lepsie fotografie
 
leto
2010-01-11 17:13:02
pjekné,čo všetko dokáže byť zaujímavé,ked to vieš dobre nafotiť,,, :))
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia