Hore

Autor: James Paterson

DIY pomôcky: ako si vyrobiť vlastné fotografické príslušenstvo

Nebolo by úžasné mať kdekoľvek so sebou štúdiové vybavenie s profesionálnym osvetlením, ako je napr. softbox na jemné rozptýlenie svetla a valec na vytvorenie cieleného bodového svetla? A keď napríklad snímate zvieratá v záhrade, nechceli by ste mať univerzálny statív, ktorý dokáže stabilizovať váš fotoaparát na akomkoľvek povrchu? Namiesto toho, aby ste investovali množstvo peňazí do takéhoto príslušenstva, pokúste sa vyrobiť si vlastné!
V tomto článku vám ukážeme, ako môžete využiť všedné veci na výrobu príslušenstva, ktoré môžete používať so svojím fotoaparátom Canon a existujúcim vybavením a pomocou kreatívnych efektov posunúť vaše fotografie na vyššiu úroveň.
  • Vytvorte si vlastný softbox – pretvorte lepenkovú škatuľu na zdroj nádherného jemného svetla
  • Vytvorte si vlastný valec na bodové svetlo – využite lepenkovú rúrku z obalu na pochúťky a vyrobte si modifikátor blesku
  • Vyrobte si vlastné stabilizačné vrecko – zo starých nohavíc si môžete vyrobiť vrecko, ktoré vám pomôže stabilizovať fotoaparát

1. Výroba vlastného softoxu

Ak radi fotografujete portréty, softbox je nevyhnutnosť! Rozptyluje svetelný zdroj a vytvára vizuálne pôsobivejšie portréty. Nasnímané s Canon EOS 5D Mark IV f/2.81/160100
 

Čo budete potrebovať:

  • Lepenkovú škatuľu
  • Hrubú lepenku
  • Ceruzku
  • Nožnice
  • Pásku
  • Gumičky
  • Hliníkovú fóliu
  • Papier na pečenie alebo pauzovací papier (najlepší je priesvitný papier)


Softbox je ideálny na vytvorenie jemnejšieho a atraktívnejšieho svetla pre vaše portréty. Nemusíte však hneď kupovať úplne nový softbox. Pomocou lepenkovej škatule, niekoľkých hárkov hliníkovej fólie a kúska papiera na pečenie si môžete za polhodinu vyrobiť vlastný softbox. Jeho výroba vyžaduje minimálne rezanie, pričom použijeme šikovný trik, ktorý využíva výhody plastového stojana blesku Speedlite. Postupujte podľa nasledujúcich pokynov a čoskoro budete môcť vďaka svojmu softboxu vytvárať dokonalé portréty.

Krok 1 – Vytvorenie rúrky s obdĺžnikovým prierezom

Preložte lepenku okolo vrchnej časti vášho blesku Speedlite a pevne ju prelepte páskou. Odrežte všetky štyri rohy a potom vyhnite panely smerom von.

 

Odrežte kus hrubej lepenky tak, aby tesne obklopil váš blesk Speedlite. Dĺžka by mala zodpovedať približne dvojnásobku dĺžky ohnutej časti blesku. Pevne ju prelepte páskou. Odpojte blesk Speedlite a režte pozdĺž štyroch rohov pribl. do polovice dĺžky, potom konce zahnite smerom von.

Krok 2 – Upevnenie stojana blesku Speedlite

Páskou prilepte plastový stojan vášho blesku Speedlite na vonkajšiu stranu škatule, pričom v páske vytvorte otvor, aby ste mohli upevniť skrutku. Otvor na skrutku budete potrebovať na pripevnenie softboxu na statív. Nasaďte dve gumičky na dve krídelká lepenky.

Odpojte plastový stojan z blesku Speedlite a páskou ho pripevnite k lepenkovej rúrke (pásku niekoľkokrát omotajte, potom v páske vytvorte malý otvor k závitu, aby ste neskôr mohli pripojiť plastový stojan k statívu). Potom na dva roztiahnuté záhyby na lepenke nasaďte gumičky tak, aby sa dali použiť na upevnenie blesku Speedlite v lepenkovej rúrke.

Krok 3 – Prilepenie rúrky ku škatuli pomocou pásky

Zasuňte blesk Speedlite cez otvor v lepenkovej škatuli a páskou prilepte štyri roztiahnuté krídelká. Krídelko na vonkajšej strane škatule prilepte na rúrku.

Umiestnite koniec rúrky do stredu veľkej lepenkovej škatule (čím väčšia bude škatuľa, tým väčšie bude rozptýlenie svetla) a vyznačte obrys. Orežte časť okolo troch strán na označenom obryse, potom štvrté vzniknuté krídelko ohnite smerom nahor. Smerom zvnútra zasuňte rúrku Speedlite cez otvor (dajte pozor, aby sa prevliekli aj gumičky). Štyri roztiahnuté krídelká rúrky Speedlite prilepte páskou na vnútornú stenu škatule a krídelko na škatuli prilepte páskou zvonka na rúrku.

Krok 4 – Zakrytie škatule

Na vytvorenie reflexnej výstelky vášho podomácky vyrobeného softboxu použitie kuchynskú fóliu a na prekrytie prednej časti škatule inú základnú kuchynskú pomôcku – papier na pečenie.

Vnútro škatule vysteľte reflexnou fóliou. Najprv obaľte a prilepte fóliu na vrch a spodok škatule, potom vytvorte dva šikmé bočné panely tak, že páskou prilepíte konce dvoch hárkov fólie v blízkosti stredu škatule po oboch stranách. Fóliu tesne natiahnite cez okraj škatule a upevnite tak, aby vznikla trojuholníková dutina medzi fóliou a škatuľou. Tieto uhly pomôžu nasmerovať svetlo. Cez prednú časť škatule prelepte papier na pečenie alebo pauzovací papier. Váš vlastný, podomácky vyrobený softbox je teraz pripravený na akciu. Pomocou plastového stojana blesku Speedlite ho naskrutkujte na stojan alebo statív, zasuňte blesk Speedlite do rúrky a natiahnite gumičky tak, aby ho držali v požadovanej polohe.

Krok 5 – Umiestnenie osvetlenia

Je čas otestovať váš softbox – umiestnite ho nabok a mierne nad úroveň tváre objektu a potom stlačením spúšte blesku Speedlite osvetlite scénu. Nasnímané s Canon EOS 5D Mark IV + EF 50mm f/.2L USM f/1.81/200100.

Softbox zjemní svetlo dopadajúce na tvár a dodá konečnému záberu správnu atmosféru.

Umiestnite svoj softbox nabok a mierne nad úroveň tváre vášho objektu. Blesk Speedlite v softboxe môžete spúšťať pomocou druhého blesku Canon Speedlite pripojeného k pätici pre príslušenstvo na fotoaparáte, pomocou bezdrôtovej spúšte (napr. Canon ST-E3-RT) alebo pomocou vysúvateľného blesku (na kompatibilných fotoaparátoch Canon). Ako východiskový bod pre expozíciu nastavte fotoaparát na manuálny režim s expozíciou 1/200 s, ISO 100 a clonou f/5,6. Blesk nastavte na manuálny výkon na jednu osminu a nasnímajte skúšobný záber. Ak je príliš svetlý alebo príliš tmavý, upravujte výkon blesku alebo clonu, kým nedosiahnete požadovaný záber.

2. Výroba valca na bodové svetlo

Cielené bodové svetlo vám pomôže pri snímaní fotografie vytvoriť rôzne dramatické efekty.
Nasnímané s Canon EOS 250D f/7.11/200100

Čo budete potrebovať:

  • Valcovú, fóliou vystlanú rúrku z obalu zemiakových lupienkov
  • Orezávač alebo nožnice
  • Maskovaciu pásku

Jednoduchá rúrka z obalu na pochúťky môže byť užitočná pri regulácii rozptylu blesku Speedlite. Tieto rúrky majú zväčša podobný priemer ako väčšina bleskov Speedlite, takže ju za pár sekúnd navlečiete cez prednú časť. To vám umožní zúžiť rozptýlený lúč svetla blesku a vytvoriť bodové svetlo alebo lúč tenký ako vlas. Keď blesk umiestníte za objekt a nabok, môžete vytvoriť dramatický efekt pomocou svetla lemujúceho obrysy.

Krok 1 – Odrezanie rúrky

Kovové vnútro tejto rúrky vám pomôže odraziť svetlo z blesku Speedlite smerom k objektu.

Budete potrebovať dostatočne veľkú valcovú rúrku, ktorá sa dá navliecť na koniec blesku Speedlite. Vhodná môže byť rúrka z obalu zo zemiakových lupienkov alebo ako v našom prípade z chlebových tyčiniek. Ideálne by mal mať valec kovové vnútro, pretože to pomáha odrážať svetlo v pozdĺžnom smere. Orezávačom odrežte alebo nožnicami odstrihnite koniec rúrky.

Krok 2 – Nasunutie na blesk Speedlite

Nasuňte rúrku na blesk Speedlite. Rúrka by mala presne priliehať – v opačnom prípade ju pripevnite maskovacou páskou. Valec na bodové svetlo bude pôsobiť ako baterka osvetľujúca váš objekt.


Nasuňte rúrku na blesk Speedlite. Ak priemer rúrky nie je správny a rúrka neprilieha tesne na miesto, použite na jej upevnenie maskovaciu pásku. Následne pripojte blesk Speedlite k plastovej základni, potom ju naskrutkujte na stojan svetla alebo platničku statívu.

Krok 3 – Spúšťanie blesku

Uistite sa, že nové bodové svetlo vyskúšate na niekoľkých skúšobných záberoch, aby ste sa presvedčili či funguje podľa vašich predstáv.

Blesk Speedlite sa musí spúšťať diaľkovo, buď pomocou druhého blesku Speedlite namontovaného na fotoaparáte, alebo pomocou bezdrôtovej spúšte. Mnohé modely fotoaparátov Canon umožňujú aj ovládanie kompatibilných bleskov Speedlite pomocou vysúvateľného blesku fotoaparátu – a to nielen na spustenie blesku Speedlite, ale aj na nastavenie výkonu. Nasnímajte niekoľko skúšobných záberov, aby ste sa uistili, či blesk funguje.

Krok 4 – Umiestnenie osvetlenia

Umiestnite bodové svetlo vedľa objektu a urobte niekoľko skúšobných záberov. Bodové svetlo má pomerne úzky lúč, preto si môže vyžadovať niekoľko úprav, kým nájdete správnu polohu.

Zaveste pozadie – vyhotovené z plachty alebo závesu – kontrastnej farby, aby váš objekt skutočne vynikol.


Pre podsvietenie zozadu umiestnite blesk Speedlite za objekt a nabok, naklonený späť smerom k objektu a fotoaparátu. Keďže je náš lúč svetla z blesku pomerne úzky, je dôležité, aby ste dosiahli správny uhol. V tomto kroku vám môže pomôcť funkcia modelovania svetla na blesku Speedlite (stlačte a podržte skúšobné tlačidlo) alebo alternatívne použite aplikáciu Canon Camera Connect na diaľkové spúšťanie skúšobných zábleskov pomocou smartfónu pri dolaďovaní umiestnenia blesku. Objekt snímajte na jednofarebnom pozadí – dobre poslúži záves alebo plachta – a použite kontrastnú farbu, aby objekt vynikol.

Krok 5 – Nastavenie expozície

Urobte niekoľko skúšobných záberov a upravujte nastavenia vášho fotoaparátu, kým nedosiahnete požadovaný výsledok.

Tip na dobrý východiskový bod pre nastavenie expozície: nastavte fotoaparát na režim manuálnej expozície, ISO 100, rýchlosť uzávierky na 1/200 s a clonu na f/8. Potom nastavte blesk na manuálny režim a znížte výkon na 1/32. Urobte skúšobný záber. Ak je záber príliš svetlý alebo príliš tmavý, jednoducho znížte alebo zvýšte výkon blesku, kým nedosiahnete požadovaný výsledok. Umiestnite objekt bokom, aby ste dosiahli dramatický záber profilu, potom začnite fotografovať.

3. Výroba vlastného stabilizačného vrecka

Pri makro fotografovaní nemôžete vždy použiť statív, najmä ak snímate tesne nad zemou, ale niečo univerzálne ako je napr. podomácky vyrobené stabilizačné vrecko, vám môže pomôcť stabilizovať váš fotoaparát a dosiahnuť lepšie výsledky. Nasnímané s Canon EOS 250D f/3.51/12501600.

Čo budete potrebovať:

  • Staré nohavice
  • Ihlu a niť alebo šijací stroj
  • Vrecko šošovice/ryže alebo podobnej sušenej potraviny

Stabilizačné vrecko je praktická pomôcka, ktorú využijete v rôznych situáciách fotografovania. Môžete naň položiť objektív na dosiahnutie stabilnejšej polohy, použiť ho na podloženie fotoaparátu pri snímaní tesne nad zemou alebo ho môžete položiť na okno auta ako provizórne vtáčie hniezdo. Svoje vlastné stabilizačné vrecko si môžete jednoducho vyrobiť pomocou ihly a nite (alebo ešte lepšie pomocou šijacieho stroja) zo starých nohavíc a vrecka šošovice alebo podobnej sušenej potraviny.

Krok 1 – Odstrihnutie jednej nohavice

Nožnicami odstrihnite spodok starých nohavíc – budete potrebovať asi 30 cm kus. Pomocou šijacieho stroja alebo ihly a nite zašite otvor na jednej strane.

Zoberte staré nohavice a odstrihnite jednu časť. Budete potrebovať kus s dĺžkou približne 30 cm. Následne vezmite ihlu a niť (alebo šijací stroj) a zašite otvor na jednom konci. Zašite druhý koniec, ale ponechajte malý otvor o veľkosti niekoľko centimetrov.

Krok 2 – Nasypanie sušenej potraviny

Naplňte vrecko malými vysušenými strukovinami alebo ryžou tak, aby bolo takmer plné.

Zoberte vrecko šošovice alebo podobnej malej sušenej potraviny, ako napríklad ryže, a nasypte ju cez otvor (v prípade potreby si môžete pomôcť provizórnym lievikom vyrobeným z hárku papiera A4). Napĺňajte vrecko, kým nebude takmer plné, potom pomocou ihly a nite zašite otvor, aby ste obsah uzavreli vo vrecku. Vaše podomácky vyrobené stabilizačné vrecko je teraz pripravené na použitie.

Krok 3 – Stabilizácia objektívu

Vaše podomácky vyrobené stabilizačné vrecko je ideálne na stabilizáciu dlhých objektívov a predchádzanie otrasom fotoaparátu.

Vaše stabilizačné vrecko môžete použiť na stabilizáciu dlhších objektívov. Okrem toho, že dlhšie objektívy môžu byť príliš ťažké na držanie v ruke, čím dlhšia je ohnisková vzdialenosť, tým užší je zorný uhol, a preto sa akýkoľvek mierny pohyb prejaví vo väčšej miere. Vaše stabilizačné vrecko vám pomôže zabrániť traseniu pri snímaní s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou. Ak má váš objektív stabilizáciu obrazu, ako napr. tento objektív Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM, odporúčame, aby ste pri fotografovaní z ruky aktivovali aj túto funkciu.

Krok 4 – Použitie pri snímaní tesne nad zemou

Môže byť náročné zaujať správnu polohu pri snímaní pod nízkym uhlom, ale vaše stabilizačné vrecko je ideálny tvarovateľný vankúš, Canon EOS 250D with a Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM.

Ak fotoaparát umiestnite tesne nad zem, často dosiahnete nezvyčajnú perspektívu, ale snímanie pri takýchto nízkych uhloch môže byť komplikované. Vaše podomácky vyrobené stabilizačné vrecko vám môže pomôcť s umiestnením objektívu počas nastavovania kompozície, pričom vrecko môžete tvarovať, kým nedosiahnete požadovaný uhol. V takýchto prípadoch je tiež praktické, ak máte fotoaparát s výklopným displejom, ako je napr. model Canon EOS 250D, pretože pri tak nízkom uhle je problematické nastaviť kompozíciu záberu pomocou hľadáčika. Taktiež môžete použiť aplikáciu Canon Camera Connect na diaľkové ovládanie fotoaparátu pomocou smartfónu.

Krok 5 – Sledovanie pohyblivých objektov

Stabilizačné vrecko vám umožní sledovať pohyby včely…… a súčasne stabilizuje váš fotoaparát, Nasnímané s Canon EOS 250D f/3.51/1250400.

Sledovanie pohyblivých objektov s dlhými objektívmi môže byť náročné, obzvlášť pri snímaní drobných živých tvorov v záhrade, ako sú napr. včely. Keďže stabilizačné vrecko poskytne podporu pre váš fotoaparát bez jeho zaistenia na mieste, pomôže vám so stabilizáciu a zároveň vám umožní sledovať pohyb. Pri snímaní pohyblivých objektov je tiež dôležité nastaviť automatické zaostrovanie. Funkcia živého náhľadu Live View na sledovanie objektu na fotoaparáte Canon EOS 250D umožňuje jednoducho zaostriť napr. na zobrazené včely.

Autor: James Paterson


Neprehliadnite aktuálne akcie Canon, kde nájdete vždy aktuálne informácie o prebiehajúcich kampaniach.



Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
sherpa
2023-08-24 10:01:46
bleskom na zvierata a este k tomu sustredenym svetlom, no neviem, chudak husky. ale ako napad z Pringles dobry.
 
gytheio
2023-08-24 15:04:42
príspevok od: sherpa
bleskom na zvierata a este k tomu sustredenym svetlom, no neviem, chudak husky. ale ako napad z Pringles dobry.
To je tak slaby zablesk, ze to ten pes ani nezaregistruje.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-08-25 09:35:26
Pri dnešnej cene za podobný typ výrobkov mi príde zvláštne, aby som vyrábal niečo podobné doma a na vyše je to použiteľné len doma, keďže na prenášanie to asi nebude vhodné. Skôr by som sa zameral na mnohé finty, ktoré sa dajú docieliť za použitia rôznych materiálov, ktoré človek časte doma nájde. Hlavne na Instagrame sa objavujú tipy na tieto triky a ako toho dosiahnuť. Výroba podomácky zhotovených softboxov a podobne bola aktuálna tak v roku 2010.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia