Hore

Panasonic Lumix DC-S5 II - skvelý hybrid

Máme tu druhú generáciu modelu S5 s najdôležitejšou novinkou - zaostrovanie s fázovou detekciou, ktorú konkurencia používa už roky. Robí to z S5 II skutočne lepší fotoaparát? Robí a nielen to!

Predchodcu tohto fotoaparátu som si veľmi obľúbil. Panasonic, na rozdiel od iných nemenovaných firiem, neokliešťuje nižsie modely. Sú až nadpriemerne vybavené. To je cesta značiek, ktoré nie sú až tak populárne. Ťažia z toho užívatelia, ktorí nedajú na meno, ale na kvalitu. Bola tu však jedna vec, ktorá mi prekážala. A to automatické zaostrovanie s detekciou kontrastu. Panasonic mal s týmto spôsobom zaostrovania veľké plány. Snažil sa to predviesť na úplne poslednej Photokine. Bohužiaľ sa nedarilo splniť to, čo chcel. Keď som testoval automatické zaostrovanie na fotoaparátoch Panasonic radu S, statické zaostrovanie fungovalo dobre, ale kontinuálne až tak nie. Objektív pulzoval a vy ste nevedeli, či zaostril presne alebo nie. Pritom výsledky neboli zlé. Ale tá neistota…

Teraz tu máme druhú generáciu modelu S5 a najdôležitejšou novinkou je zaostrovanie s fázovou detekciou, ktorú konkurencia používa už roky a mala by vyriešiť najväčší problém.



Predstavenie

Panasonic Lumix DC-S5 II je plnoformátová bezzrkadlovka strednej triedy, ktorá vďaka skvelej výbave a ergonómii poslúži aj v poloprofesionálnom nasadení. V kovovom, utesnenom tele sa ukrýva 24 Mpx stabilizovaný snímač bez AA filtra, doplnený o nový procesor L2. Ako prvý Panasonic je vybavený hybridným zaostrovaním kombinujúcim detekciu fázou a kontrastom. Fotoaparát zvláda až 30 obr./s. v režime elektronickej uzávierky. Hľadáčik má priemerné rozlíšenie 3,6 Mpx, displej je plne otočný. Medzi zaujímavé vychytávky patria High-Res shot snímajúci skladané fotografie s rozlíšením 96 Mpx a kompozitné snímanie svetiel. Malou revolúciou je možnosť používať LUT tabuľky so živým náhľadom.

Video je v 6K rozlíšení z celej veľkosti snímača. Neobmedzený je čas nahrávania 10-bitových videí s rozlíšením C4K/4K 60p/50p 4:2:2. Prístroj je vybavený aktívnym chladením. Spomalené nahrávanie, ktoré je najnovším trendom v oblasti produkcie videa, je možné pomocou 10-bitového videozáznamu s rozlíšením FHD 120p/100p a zvukom. Podporované je aj vertikálne video.

Užívatelia ocenia bohatú konektorovú výbavu, duálny slot pre SD karty a podporu Power Delivery.

Úplný popis a technická špecifikácia fotoaparátu Panasonic Lumix DC-S5 II (oficiálne stránky).

Konštrukcia

Odolný skelet je kompletne vyhotovený z horčíkovej zliatiny. Nechýba utesnenie všetkých spojov, otočných voličov a tlačidiel, voči prachu a striekajúcej vode. Telo fotoaparátu je veľké 134,3 x 102,3 x 90,1 mm, hmotnosť je 657 gramov.

Snímač a procesor

Nový procesor poskytuje približne dvojnásobný výpočtový výkon ako jeho predchodca, čo umožňuje vysokorýchlostné spracovanie videí s vyšším rozlíšením a vyššou bitovou rýchlosťou. Je vybavený technológiou, do ktorej investovali a ktorú spoločne vyvinuli spoločnosti LEICA a LUMIX. Výsledkom kombinácie nového snímača a procesora je automatické zaostrovanie s fázovou detekciou a vysoká kvalita obrazu pre fotografie aj videá.

Natívna citlivosť ISO 100 až 51 200 je rozšíriteľná až na ISO 204 800. Dual ISO technológia zlepšuje snímanie fotografií i videa za horších svetelných podmienok. Základné citlivosti majú hodnotu ISO 100 a ISO 640.

Stabilizácia obrazu

Značka LUMIX dlhodobo podporuje snímanie z ruky pomocou stabilizácie B.I.S. a 5-osovej stabilizácie Dual I.S.2. LUMIX S5II je vybavený funkciou Active I.S., ktorá podporuje zábery pri chôdzi, aby sa ešte viac zlepšila stabilizácia obrazu pri nahrávaní videa. 5-osová stabilizácia obrazu Dual I.S. 2 kombinuje ovládanie stabilizácie B.I.S. a stabilizácie O.I.S. objektívu, vďaka čomu ponúka 6,5-krokovú účinnosť.

Dizajn a ovládanie

Dizajn i ergonómia fotoaparátu sa líšia od predchodcu len minimálne. Veď už S5 mal priam vzorovú ergonómiu, tak načo to meniť? Všetky dôležité funkcie majú svoj fyzický ovládač. Rollery sú dokonca tri a k tomu pripočítajte ešte smerový volič a joystick. Užívateľ si musí ovládanie prispôsobovať len minimálne, ja som si nastavil korekciu expozície ne roller, aby som nemusel stláčať tlačidlo +/-.

Nový model si ľahko pomýlite s jeho predchodcom.


Panasonic využil každú voľnú plochu. Asi ani nenájdete dôležitú funkciu, ktorá by nemala fyzický ovládač.


Vzadu nechýba joystic, tlačidlo AF-On a dokonca je tu aj tretí roller s inegrovaným smerovým voličom.


Pohľad zdola naznačuje, že k fotoaparátu sa dá pripojiť aj vertikálny batériový grip.



Menu je orientované vertikálne, ani tu Panasonic neexperimetoval.


Hľadáčik a displej

Hľadáčik typu OLED má zväčšenie 0,78× a rozlíšenie 3 680 000 bodov. Tento displej s vysokým kontrastom (približne 10 000 : 1) navyše zobrazuje objekt s jemnými prechodmi a vysokou čistotou v celom rozsahu. Obraz obnovuje s frekvenciami 120 fps alebo 60 fps.

3,0-palcovým displejom LCD má rozlíšenie 1 840 000 bodov. Vďaka vynikajúcemu jasu a širokému farebnému spektru ponúka vynikajúcu viditeľnosť pri snímaní v exteriéroch. Jeho dotykový displej s voľne nastaviteľným uhlom zjednodušuje kompozíciu záberov snímaných z veľkej výšky alebo naopak zdola, čo ešte viac umocňuje pohodlie a flexibilitu fotoaparátu.

Programová výbava a vychytávky

Snímacie režimy sú sústredené na klasickom otočnom voliči, čo je najrýchlejší spôsob, ako si vybrať želaný režim. Inteligentnú automatiku iA asi budúci majiteľ nevyužije. Okrem tradičných pokročilých režimov P/A/S/M ale ocení tri užívateľsky nastaviteľné režimy. Režimy videa majú na voliči samostatné režimy.

V tichosti zmizli režimy 6K a 4K PHOTO. Do takéhoto fotoaparátu sa aj tak nehodia. Na voliči Drive pribudol režim vysokého rozlíšenia. Fotoaparát automaticky zachytí osem po sebe idúcich snímok s posunom snímača a vysokorýchlostné spracovanie signálu novým procesorom ich plynulo syntetizuje do snímky ekvivalentnej 96 megapixelom. Fotoaparát musí byť pri snímaní na statíve.

Veľmi ma potešila funkcia Live Composite, ktorú dôverne poznám s iných fotoaparátov. Fotoaparát nasníma niekoľko záberov a vytvorí kompozitné snímky výlučne z tých oblastí, ktoré sa líšia jasom. Táto funkcia je vhodná na fotografovanie nočnej oblohy so svetelnými stopami hviezd alebo ohňostroja. Zakaždým, keď sa použije uzávierka, zobrazí sa kompozitný záber, čo používateľovi umožňuje snímať a súčasne si overovať výsledky v reálnom čase.

Zaostrovanie

Okrem automatického zaostrovania s detekciou kontrastu je LUMIX S5 II prvou bezzrkadlovkou LUMIX, ktorá ponúka systém fázovej detekcie automatického zaostrovania na výrazné zlepšenie výkonu sledovania objektu a rozpoznávania svetla. Fotoaparát dokáže zachytiť objekt aj v náročných scénach, do ktorých je zapojených viacero objektov, pričom poskytuje presnosť aj v protisvetle alebo v prostredí so slabým osvetlením.



Počet bodov automatického zaostrovania sa zvýšil na 779. Zlepšený výkon sledovania umožňuje fotoaparátu naďalej zachytávať aj malé objekty, ktoré sa ľahko rozostria. Dokonca aj pri používaní automatického zaostrovania na jednu oblasť možno rám AF nastaviť tak, aby bol čo najmenší, čo tvorcovi pomáha zaostriť na objekt podľa svojich predstáv.

Technológia hlbokého učenia umožňuje vysokorýchlostné a vysokopresné rozpoznávanie a sledovanie ľudí (tváre, očí, hláv, tiel) a zvierat (psov, mačiek, vtákov). Zaostrovanie má vysokú citlivosť -6EV.

Sériové snímanie

Vďaka vyššej rýchlosti čítania nového snímača a vynikajúcemu výkonu spracovania nového procesora umožňuje LUMIX S5II sériové snímanie AFC pomocou elektronickej uzávierky rýchlosťou 30 snímok za sekundu s rozlíšením 24,2 Mpx. V režime mechanickej závierky je sériové snímanie priemerné, 9 snímkov/s. (s AF-S/MF) a 7 snímkov/s. (sAF-C).

Konektivita a napájanie

Konektorová výbava je vzorná. USB je najnovšieho typu C (SuperSpeed USB 10 Gb/s (USB 3.2 Gen2)). Podporuje USB nabíjanie aj napájanie (USB Power Delivery). HDMI je plnej veľkosti, je tu φ 3,5 mm audio (vstup aj výstup) a vstup pre diaľkovú spúšť. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečujú WiFi a Bluetooth® v5.0 s nízkou spotrebou. Nielen profesionáli využijú dvojicu UHS-I/UHS-II slotov pre SD karty.

Napájanie zabezpečuje Lítium-iónová batéria (7,2 V, 2 200 mAh, 16 Wh) s teoretickou výdržou približne 370 snímok, 1250 snímok (úsporný režim živého hľadáčika). K prístroju môžete pripojiť vertikálnu batériovú rukoväť DMW-BGS5 (predáva sa samostatne).

LUMIX Tether je softvér, ktorý sa používa na ovládanie digitálneho fotoaparátu Panasonic prostredníctvom počítača. Umožňuje zmeniť rôzne nastavenia fotoaparátu, vykonať vzdialené nahrávanie a uložiť vzdialene zaznamenané obrázky do počítača.

LUMIX Sync je aplikácia na ovládanie z chytrého zariadenia. Pomocou nej môžete sťahovať zábery, zálohovať nastavenia, nahrávať firmvér, synchronizovať čas pridávať geotagy.

Lumix DC-S5 II vs Lumix DC-S5

Lumix DC-S5 vraj zostáva v predaji, za nižšiu cenu ako novinka. Stále je to veľmi dobrý hybridný prístroj. Tým, ktorí chcú akčne fotografovať ale odporúčam novinku s hybridným zaostrovaním, ktoré je pri kontinuálnom preostrovaní lepšie. Veľký skok urobila novinka vo videu a je jasnou voľbou pre náročných videotvorcov.

Dlhé spoliehanie sa Panasonicu na pokročilé DFD kontrastné automatické zaostrovanie odradilo mnohých užívateľov s jeho občasnou tendenciou k „pulzovaniu“ automatického zaostrovania. Prechod Panasonicu na hybridné použitie detekcie fázy/kontrastu v S5 II je prelomový. Mark II má nastavenia AF Sensitivity, AF Area Switching Sensitivity a Moving Object Prediction,

Novinka má nový procesor spracovania obrazu L2, ktorý by mal produkovať obraz s vernejšími farbami a prirodzeným 3D efektom. Obidva fotoaparáty majú Dual ISO s rovnakým rozsahom.

Lumix S5 II ponúka aj rýchlejšie sériové snímanie. Snímková frekvencia s mechanickou uzávierkou sa zvýšila zo 7 snímok za sekundu na 9 snímok za sekundu, ale stále klesá na 7 snímok za sekundu, ak chcete živé zobrazenie a nepretržité automatické zaostrovanie. S elektronickou uzávierkou je teraz možné snímať rýchlosťou 30 snímok za sekundu v porovnaní so 7 snímkami za sekundu na S5.

Po prvé, S5 II dokáže natáčať 6K zábery z celej plochy snímača 3:2 alebo 5,9K v režime 16:9. To otvára dvere k vyššej kvalite videa a/alebo väčšej flexibilite orezania po nasnímaní. Po druhé, S5 II má vstavaný ventilátor šikovne umiestnený “pod strechou” na vrchu fotoaparátu, ktorý podľa Panasonic poskytuje fotoaparátu „neobmedzené“ nahrávacie časy (okrem extrémnych podmienok). Lumix S5 II má tiež nový režim digitálnej stabilizácie Active IS, podporuje načítanie používateľských LUT pre odstupňované zábery priamo z fotoaparátu namiesto toho, aby ste museli LUT neskôr aplikovať v editore a v neposlednom rade má plnú veľkosť portu HDMI pre externé rekordéry. Možno povedať, že Lumix S5 II sa dočkal obrovského upgradu videa. Pôvodná S5 bola viac ako kompetentná hybridná kamera, ale S5 II posúva filmovanie na inú úroveň.

Väčšina výhod Lumix S5 II oproti S5 sa týka videa a zaostrovania, no má aj lepší EVF. 2,36 milióna bodov EVF na pôvodnom Lumix S5 sa vždy zdalo trochu priemerné, ale nový model to zvyšuje na 3,68 milióna bodov.

Príjemným bonusom je režim vysokého rozlíšenia, ktorý dostal samostatnú pozíciu na voliči režimov pohonu. A konečne tu máme aj skvelú funkciu kompozitného snímania so živým náhľadom.

Špecifikácie odhaľujú mierne zníženie životnosti batérie, zo 440 záberov pre S5 na 370 záberov. Nie je to veľký pokles, možno za to môže nový AF s detekciou fázy a možno aj nový procesor alebo dokonca lepší EVF.

Fotoaparát v praxi

Panasonic Lumix DC-S5 II je priamou konkurenciou pre Sony A7 IV a Nikon Z6 II. Predchádzajúci model konkurenčné fotoaparáty vždy prekonával ergonómiou ovládania a výbavou a výkonom snímača pri vysokých citlivostiach. Nebol to akčný typ, skôr prístroj pre snímanie krajiny, architektúry, statických portrétov, makra a produktovej fotografie. S tým je koniec. Vďaka hybridnému zaostrovaniu, ktoré využíva aj fázovu detekciu, je fotenie pohybu konečne dobré. O málo horšie, ako u konkurencie, ale to môže zmeniť nový firmvér. Predsa len je toto prvý Panasonic s fázovou detekciou. Akčnejšie si fotoaparát počína aj pri sériových záberoch. Nebál by som si ho  zobrať na fotenie svadieb, eventov a reportáži.

Kontinuálne zaostrovanie s detekciou oka fungovalo výborne aj na kratšiu vzdialenosť.


Ešte raz musím vychváliť skvelú ergonómiu ovládania. Veľmi ma potešila nová funkcia kompozitného snímania, ktorú rád používam u konkurenčnej značky začínajúcej na O.

Hľadáčik má priemerné rozlíšenie 3,6 Mpx. Nie je to luxus, ale obraz je dostatočne jemnozrnný. A na rozdiel od konkurenčného Sony, pri namačknutí spúšte sa nezníži rozlíšenie obrazu, čo ma vždy dosť frustruje. Displej má dostatočne vysoké rozlíšenie, veľmi dobrú pozorovateľnosť aj na priamom slnku a hlavne je plne otočný. Fotoaparát bez otočného displeja, alebo výklopného v dvoch osiach nechcem. Brzdí ma v kreativite. A tá je častokrát dôležitejšia ako špičkové parametre techniky.

Vďaka otočnému objektívu sa takéto fotografie ľahšie komponujú.


Už niekoľko rokov som premýšľal nad tým, prečo vo fotoaparátoch nie sú zaujímavejšie profily pre fotografie a video. Panasonic to teraz geniálne vyriešil. Nová funkcia Real Time LUT umožňuje používať LUT tabuľky pri snímaní fotografii i videa. LUT sa používajú pri color gradingu. Poznajú ich najmä pokročilí filmári, ale postupne sa využívajú aj vo fotografii, Napríklad v Lightroome. LUT dodajú fotografiám a videu špecifický vzhľad, napríklad "ako z hollywoodských filmov". Sú ich tisíce, zdarma i platených. Do fotoaparátu ich nainštalujete pomocou pamäťovej karty, môže byť ich až 7. Efekt color gradingu vidíte naživo. Tento spôsob úpravy obrazu je vhodný pre tých, ktorí sa nechcú zaoberať postprocesingom. U fotografii ma mrzí, že nie je k dispozícii novší formát HEIF, ktorý je kvalitnejší ako JPG. Určitou nevýhodou je, že pri použití LUT sa používa ISO 640 a vyššie.


Z internetu som si stiahol niekoľko bezplatných LUT.

Výdrž batérie je lepšia, ako udáva výrobca. To nie je prekvapenie. Na to sme si u bezzrkadloviek už zvykli.

Obrazová kvalita

Veľmi dobrý je dynamický rozsah snímača. Podexpozíciu o -3EV zvláda výborne, u -5EV si musíte dávať pozor na tmavé tiene, kde sa obnova kresby nezaobíde bez výraznejšieho nárastu šumu.

Záber podexponovaný o -5EV.


Po korekciiv RAW konvertore.


Fotoaparát je veľmi vhodný na fotografovanie za zlých svetelných podmienok. To, čo predvádza pri vysokých citlivostiach, je nadpriemerné. ISO 1600 je takmer bez šumu. Pri ISO 6400 je šumu stále málo, výraznejší je až pri ISO 25600. Núdzovo je použiteľné aj ISO 51200.

ISO 6400.

Video

Panasonic vie vyrábať kamery a Lumix S5 II je toho dôkazom. S 10-bitovými režimami 6K (5952 × 3968, 3:2), 6K (5952 × 3136, 17:9) a 5,9K (5888 × 3312, 16:9) 4:2:0 30p/25p/24p ponúka LUMIX S5II vyššie rozlíšenie a vyššiu bitovú rýchlosť ako kedykoľvek predtým a prináša to najnovšie v oblasti vysokej kvality obrazu, všestrannosti a expresívneho rozsahu potrebného pre film, televíziu a všetky typy produkcie videa. V-Log a V-Gamut sú predinštalované a ponúkajú kompatibilitu s funkciou Cinema VariCam Look, viac ako 14 EV dynamického rozsahu a veľmi široké farebné spektrum. Podporovaný je aj režim HDR. Vďaka optimalizovanému odvodu tepla s ventilátorom je čas nahrávania 10-bitových videí s rozlíšením C4K/4K 60p/50p 4:2:2 takmer neobmedzený.

Spomalené nahrávanie, ktoré je najnovším trendom v oblasti produkcie videa, je možné pomocou 10-bitového videozáznamu s rozlíšením FHD 120p/100p a zvukom. Prístroj podporuje aj vertikálne video, populárne na sociálnych sieťach.

Filmárov poteší HDMI plnej veľkosti, audio vstup a výstup a bohaté možnosti práce so zvukom.Tak ako pri fotografovaní, aj vo videu je možné používať LUT.

Niektoré funkcie sú uzamknuté, softvérový kľúč sa predáva samostatne.

Som fotograf, nie kameraman a tak nedokážem naplno oceniť a otestovať videopotenciál tohto fotoaparátu. Preto ponúkam len obyčajné video z Bratislavy nakrútené v automatike, bez statívu, s Flat profilom. Vynikajúce je prekreslenie jemných detailov. Nejde ale prehliadnuť výrazný rolling shutter efekt. Minimalizovať ho nezabezpečil ani nový výkonnejší procesor. Na to si budeme musieť počkať, kým sa do strednej triedy dostanú rýchlejšie vrstvené snímače.


Rozdiely oproti Lumix DC-S5 IIx

Okrem štandardného modelu ponúka Panasonic o niečo vylepšený model S5 IIx. Vylepšenia sa týkajú práve videa. V prvom rade poskytuje model X väčší datový tok a lepšiu kontrolu nad kompresiou. Podporuje Apple ProRest RAW a umožňuje káblové a IP streamovanie a USB tethering.

Lumix DC-S5 IIx ľahko spoznáte vďaka “stealth” vzhľadu.


Záver

Panasonic Lumix DC-S5 II je veľmi vydarený fotoaparát a konkurenčným modelom sa pritom nielen vyrovná, ale ich aj v mnohom prekonáva. Panasonic na užívateľoch nešetrí. Ergonómiu a výbavu môžu S5 II závidieť aj vyššie modely. Ergonómia je špičková, ťažko sa hľadá čo i len malý nedostatok.

Nadpriemerná je funkčná výbava, do ktorej sú zahrnuté funkcie z MFT modelov. Že je to plnoformátová bezzrkadlovka strednej triedy naznačuje snáď len priemerné rozlíšenie hľadáčika. Pritom konštrukcia tela je profesionálna. SKelet je z horčíkovej zliatiny a prístroj je kompletne utesnený. Vďaka pridaniu fázovej detekcie sa Panasonic zbavil posledného veľkého mínusu. Vynikajúci je výkon snímača. Veľký dynamický rozsah neprekvapí, ale tá nízka úroveň šumu, tu sa konkurencia nechytá.

Panasonic Lumix DC-S5 II je aj výborná kamera s 6K rozlíšením, dokonca s aktívnym chladením, takže dĺžka snímania je takmer neobmedzená. Niektoré funkcie videa nie sú odomknuté, za ne si je potrebné priplatiť, alebo ešte lepšie, kúpiť si rovno model Lumix DC-S5 II X.

Páči sa mi kvalita portfólia objektívov Panasonic. Nenašiel som medzi objektívmi jediný zlý. Je ale pravdou, že originálnych objektívov Panasonicu je menej ako u konkurencie. Panasonic je ale členom konzorcia Leica, Sigma, Panasonic. Takže do portfólia musíme pripočítať aj objektívy ďalších dvoch výrobcov.

Panasonic Lumix DC-S5 II je plnoformátová bezzrkadlovka pre pokročilých amatérov a poloprofesionálov. Má skvelú funkčnú výbavu, výbornú ergonómiu, dvojitý slot pre pamäťové karty a možnosť pripojiť vertikálny bateriový grip. Kľudne by som si ho vybral ako fotoaparát aj na fotenie svadieb a eventov. Zároveň je to skvelá kamera pre náročných vlogerov a Youtuberov. Panasonic začína novú éru s veľmi vydareným modelom.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Johnnny
2023-03-03 10:34:18
Panasonic si strasne poskodil svojou tvrdohlavostou. Je v podstate zazrak co dokazali vytlct z kontrastneho ostrenia, vzdy mali dost slusnu detekciu ksichtov a tusim, ze boli prvy kto dokazal rozpoznavat aj zvierata, ale DFD proste malo znacne limity. Ak by sa nehadzali o zem a presli na PDAF pred rokmi, dnes mohla byt ich pozicia lepsia.

S5II je imho skvely fotak, ale ak by som si kupoval FF, asi by mi v prechode na L-mount branilo rozsirenie systemu, pripadne celkova perspektiva. Skoda.
 
fatality
2023-03-04 09:54:24
príspevok od: Johnnny
Panasonic si strasne poskodil svojou tvrdohlavostou. Je v podstate zazrak co dokazali vytlct z kontrastneho ostrenia, vzdy mali dost slusnu detekciu ksichtov a tusim, ze boli prvy kto dokazal rozpoznavat aj zvierata, ale DFD proste malo znacne limity. Ak by sa nehadzali o zem a presli na PDAF pred rokmi, dnes mohla byt ich pozicia lepsia.

S5II je imho skvely fotak, ale ak by som si kupoval FF, asi by mi v prechode na L-mount branilo rozsirenie systemu, pripadne celkova perspektiva. Skoda.
perspektivy by som sa nebal, Panasonic je obrovsky moloch a to co sa stalo Olympusu mu s velkou pravdepodobnostou nehrozi..+vdaka Sigme ma k dispozicii vyborne a cenovo prijatelne skla..
problem bude skor v tvrdej konkurencii a v celkovom poklese zaujmu o fotoaparaty..
 
gytheio
2023-03-04 10:12:07
príspevok od: fatality
perspektivy by som sa nebal, Panasonic je obrovsky moloch a to co sa stalo Olympusu mu s velkou pravdepodobnostou nehrozi..+vdaka Sigme ma k dispozicii vyborne a cenovo prijatelne skla..
problem bude skor v tvrdej konkurencii a v celkovom poklese zaujmu o fotoaparaty..
skor si myslim, ze problem je v obrazovej kvalite, taku zlu technicku kvalitu fotografii nema ziadna znacka.
 
blahoslav J B Art
2023-03-04 21:07:34
príspevok od: gytheio
skor si myslim, ze problem je v obrazovej kvalite, taku zlu technicku kvalitu fotografii nema ziadna znacka.
svata pravda ... s Panasonicom by sa nikdy nedali odfotit taketo kvalitne fotky, ktore navzdy zmenili dejiny fotografie
 
gytheio
2023-03-04 22:43:59
príspevok od: blahoslav J B Art
tie fotky som nijako nepouzil, su v rovnakom stave a kvalite, ako si ich zverejnil
pouzivas tie fotografie v komentaroch na co som ti nedal suhlas, nerozumies tomu? myslis, ze nepotrebujes k tomu moj suhlas? su to moje fotografie a mozes ich komentovat iba tam kde som ich ja umiestnil, je to moj majetok, tusim chces mat problemy.
 
blahoslav J B Art
2023-03-05 00:10:51
príspevok od: gytheio
pouzivas tie fotografie v komentaroch na co som ti nedal suhlas, nerozumies tomu? myslis, ze nepotrebujes k tomu moj suhlas? su to moje fotografie a mozes ich komentovat iba tam kde som ich ja umiestnil, je to moj majetok, tusim chces mat problemy.
najskor by si mal dokazat, ze su to tvoje fotografie. daj sem ich RAWy, potom sa mozeme bavit, ci klames, alebo nie
 
gytheio
2023-03-05 07:38:16
príspevok od: blahoslav J B Art
najskor by si mal dokazat, ze su to tvoje fotografie. daj sem ich RAWy, potom sa mozeme bavit, ci klames, alebo nie
upozornil som ta, ze neopravnene pouzivas moje fotografie
 
artemon
2023-03-05 10:32:26
príspevok od: blahoslav J B Art
najskor by si mal dokazat, ze su to tvoje fotografie. daj sem ich RAWy, potom sa mozeme bavit, ci klames, alebo nie
To je ale pako
 
Porubo
2023-03-05 17:58:02
Tot opat krasna ukazka ako zbytocne premarnit svoj cas na tejto krasnej planete zbytocnymi hadkami!
 
Paladin25
2023-03-05 23:07:41
príspevok od: Porubo
Tot opat krasna ukazka ako zbytocne premarnit svoj cas na tejto krasnej planete zbytocnymi hadkami!
Všimol si ale že sa v každej zbytočnej hádke vyskytuje 1 a ten istý užívateľ?

Nadáva ostatným uživateľom, potom sa ešte dokáže rozčúliť keď redakcia zasiahne a urážku vymaže, vyjadruje sa k veciam ktorým nerozumie, zavádza a uvádza iných do omylu.

Jeho osoba žiaľ dokonale ukazuje úpadok tohto fóra, nečinnosť a mlčanlivosť ostatných zasa úpadok a ľahostajnosť spoločnosti na tejto krásnej planéte.

 
blahoslav J B Art
2023-03-05 23:26:49
príspevok od: gytheio
blahoslav vyplakaval si v redakcii aby zmazali komentare? tak ci onak si blbecek ktoreho infantilnost nepozna hranice.

zaujimalo by ma kolko mas rokov ked si vlastnymi rukami nedokazes zarobit na fotoaparat
tu je moj portret, mam 65 rokov, som na invalidnom dochodku a som queer
 
gytheio
2023-03-06 06:59:27
príspevok od: blahoslav J B Art
tu je moj portret, mam 65 rokov, som na invalidnom dochodku a som queer
je mi jedno kto a co si, dovolil som ti pouzivat moje fotografie? Tym a tebou sa tato tupa debata zacala, toto je fotostaranka aspon par ludi by tu malo vediet, ze si tu nemozete dovolovat to co si dovolujete.
Napisal som, ze ani jedna znacka nema taku zlu obrazovu kvalitu, v tom clanku uz v nahlade je vidiet, ze cela ta fotogaleria je velmi zlej kvality, preto som to napisal a pozri ako si reagoval.
Ja keby som v komente pouzil niecie fotografie a ten sa ohradi, tak sa mu omluvim, ty si napisal aby som ukazal rawy...
 
roka222
2023-03-06 07:26:33
príspevok od: gytheio
je mi jedno kto a co si, dovolil som ti pouzivat moje fotografie? Tym a tebou sa tato tupa debata zacala, toto je fotostaranka aspon par ludi by tu malo vediet, ze si tu nemozete dovolovat to co si dovolujete.
Napisal som, ze ani jedna znacka nema taku zlu obrazovu kvalitu, v tom clanku uz v nahlade je vidiet, ze cela ta fotogaleria je velmi zlej kvality, preto som to napisal a pozri ako si reagoval.
Ja keby som v komente pouzil niecie fotografie a ten sa ohradi, tak sa mu omluvim, ty si napisal aby som ukazal rawy...
 
pa10
2023-03-06 08:05:15
Vyborne vyzera tento model a cenovka je voci ponuke konkurencie nasadena dobre. Ja by som ale DfD system uplne nezatracoval, kontrastne ostrenie dosiahne na statickych snimkach optimalnu ostrost, co v pripade fazoveho ostrenia nie je vzdy pravda a aj pri tomto modeli to poistili presetmi na mikrotuning pre konkretne skla. V Panasonicu maju dost spickovych odbornikov a uvidime teraz, ked zacali pouzivat fazu, co dokazu s hybridnym ostrenim v dalsich modeloch, najma v m43, kde je snimac mensi a rychlejsi.

Kvalita fotografii je pre Panasonic typicka -- vysoka technicka kvalita na ukor lubivosti. Toto pozname, detaily a ostrost maju prednost pred redukciou sumu, farby su neutralne. Chapem, ze ked stoja proti fotkam z Canonu alebo Fuji, ktore maju farebnu skalu upravenu, posobia chladne a nudne, takze ak im chceme nieco vycitat, tak mozno subjektivny esteticky dojem, ale rozhodne nie technicku kvalitu. Panasonic je imho v tomto pristupe v poslednej uz takmer dekade znacne ovplyvneny spolupracou s Leicou.
 
Porubo
2023-03-06 09:11:03
Na Canone sa daju nastavit "tlmene" a "verne" farby. Neviem ako je to v SK/CZ menu (pouzivam anglicke):
Picture style > Neutral
Picture style > Faithful
Pravda od vyroby je nastavene Standard. Takze moze z toho vzniknut taky dojem. Samozrejme pouzitim RAW editora a pod. cele toto odpada. Ale ked sa foti s tovarenskym nastavenim moze vzniknut taky dojem.
https://global.canon/en/imaging/picturestyle/style/index.html
Fujifilm nepouzivam, neviem komentovat, ale situacia bude asi podobna.
 
fatality
2023-03-06 10:31:32
príspevok od: Paladin25
Všimol si ale že sa v každej zbytočnej hádke vyskytuje 1 a ten istý užívateľ?

Nadáva ostatným uživateľom, potom sa ešte dokáže rozčúliť keď redakcia zasiahne a urážku vymaže, vyjadruje sa k veciam ktorým nerozumie, zavádza a uvádza iných do omylu.

Jeho osoba žiaľ dokonale ukazuje úpadok tohto fóra, nečinnosť a mlčanlivosť ostatných zasa úpadok a ľahostajnosť spoločnosti na tejto krásnej planéte.

na druhu stranu, keby ho aspon ti, co vedia co je zac, ignorovali a nezivili zbytocne trolla,
bolo by tych hadok podstatne menej..
 
gytheio
2023-03-06 10:43:47
príspevok od: fatality
na druhu stranu, keby ho aspon ti, co vedia co je zac, ignorovali a nezivili zbytocne trolla,
bolo by tych hadok podstatne menej..
a co to ma spolocne s Panasonicom?
 
martinmlm
2023-03-06 12:40:03
príspevok od: gytheio
skor si myslim, ze problem je v obrazovej kvalite, taku zlu technicku kvalitu fotografii nema ziadna znacka.
...a teraz tento názor môžeš doložiť Karolovými fotkami, ktorý chodí testovať foťaky na tie isté miesta a fotí tú istú scénu
 
Paladin25
2023-03-06 13:05:51
príspevok od: fatality
na druhu stranu, keby ho aspon ti, co vedia co je zac, ignorovali a nezivili zbytocne trolla,
bolo by tych hadok podstatne menej..
Áno, problém je že túto stránku navštevujú aj ľudia čo ho žiaľ nepoznajú. Naposledy tu propragoval - Doživotnú licenciu LR a PS. Pár ľudí na fóre aj napísalo že to kúpili a prišli o peniaze.

 
gytheio
2023-03-06 15:48:25
príspevok od: martinmlm
...a teraz tento názor môžeš doložiť Karolovými fotkami, ktorý chodí testovať foťaky na tie isté miesta a fotí tú istú scénu
Netusim co si tym chcel povedat, ja to co som napisal som napisal preto lebo mam velmi dobru pamat na fotografie, pamatam si co sem daval aj pred 10 rokmi. Ked si to ty napamatas preco chces aby som tu ja nieco dokladal, nemal by si si to sam vyhladat?
Karolova tvorba je ako na hupacke, niekedy excelentne fotografie a niekedy doslova odpad a ten je aj v poslednom clanku. V poslednom case sa mu nejak nedari lebo toto nie je jediny clanok s fotografiami na ktore sa zle pozera.
 
gytheio
2023-03-06 15:58:31
príspevok od: martinmlm
...a teraz tento názor môžeš doložiť Karolovými fotkami, ktorý chodí testovať foťaky na tie isté miesta a fotí tú istú scénu
Nedava zmysel aby Karol robil nejake testy ked si nepamatate co sem daval pred pol rokom.
 
Porubo
2023-03-06 16:02:58
No ale v tomto clanku nejde o to ukazat nejake umelecke alebo sutazne alebo ake vynikajuce fotografie. Ale len spravit recenziu na dalsi hardver...
 
gytheio
2023-03-06 16:35:15
príspevok od: Porubo
No ale v tomto clanku nejde o to ukazat nejake umelecke alebo sutazne alebo ake vynikajuce fotografie. Ale len spravit recenziu na dalsi hardver...
O tom som pisal.
 
arpi
2023-03-06 19:38:27
príspevok od: blahoslav J B Art
svata pravda ... s Panasonicom by sa nikdy nedali odfotit taketo kvalitne fotky, ktore navzdy zmenili dejiny fotografie
Dakujem ze si pocas mojej dovolenky prebral agendu a staras sa o dusevnu pohodu nasho Majstra svetla. Len nezabudaj aj na jeho dalsie skvele a nadcasove diela. Len dufam ze ma majster za ich propagaciu nebude hnat do Strasbourgu.
 
martinmlm
2023-03-06 20:28:51
príspevok od: gytheio
Netusim co si tym chcel povedat, ja to co som napisal som napisal preto lebo mam velmi dobru pamat na fotografie, pamatam si co sem daval aj pred 10 rokmi. Ked si to ty napamatas preco chces aby som tu ja nieco dokladal, nemal by si si to sam vyhladat?
Karolova tvorba je ako na hupacke, niekedy excelentne fotografie a niekedy doslova odpad a ten je aj v poslednom clanku. V poslednom case sa mu nejak nedari lebo toto nie je jediny clanok s fotografiami na ktore sa zle pozera.
Pre tých čo môj koment nepochopili: Keď si porovnáme fotky napr. z kostola, uvidíme do očí bijúci šum od panasoniku, čo je aj podla mňa na úrovni kompaktu s malým snímačom. Vidno to aj na vytiahnutých tieňoch za modelom v podchode. A ked si to porovnáme s tou istou scénou od iných FF foťakov, tak môžme potom povedať, že "mal si pravdu" alebo "nemal si pravdu"
 
gytheio
2023-03-06 21:12:00
Mal som na mysli tieto fotografie a nie v porovnani s FF, to uz vobec nie. Dobove kostymi foti Karol velmi rad a rovnake fotografie su tu fotene aj s Olympusom ale vo viditelne lepsej kvalite. Nechce sa mi to hladat,nedavno tu Karol testoval tusim nejaky FF a fotografie boli rovnakej kvality ako tieto, staroruzovy ton, mozno sa to niekomu paci ale vyzera to strasne lacno a nekvalitne.
 
blahoslav J B Art
2023-03-06 23:41:36
príspevok od: arpi
Dakujem ze si pocas mojej dovolenky prebral agendu a staras sa o dusevnu pohodu nasho Majstra svetla. Len nezabudaj aj na jeho dalsie skvele a nadcasove diela. Len dufam ze ma majster za ich propagaciu nebude hnat do Strasbourgu.
Nie je zatial dokazane, ze tie fotky fotil sam Majster, ale to, ze boli fotene Canonom, je jasne vidiet uz z tych malych nahladov. Toto by ine znacky nedali, Canon ma najvernejsie farby, ktore ta nikdy nepodvedu. A ked sa na Canon nasadi eLkove sklo, k tomu par majstrovskych tahov vo fotosope, vznikne dielo porovnatelne s Mojou Lizou.
 
gytheio
2023-03-07 08:33:49
príspevok od: blahoslav J B Art
Nie je zatial dokazane, ze tie fotky fotil sam Majster, ale to, ze boli fotene Canonom, je jasne vidiet uz z tych malych nahladov. Toto by ine znacky nedali, Canon ma najvernejsie farby, ktore ta nikdy nepodvedu. A ked sa na Canon nasadi eLkove sklo, k tomu par majstrovskych tahov vo fotosope, vznikne dielo porovnatelne s Mojou Lizou.
ty si vazne invalid
 
arpi
2023-03-07 12:04:57
príspevok od: blahoslav J B Art
Nie je zatial dokazane, ze tie fotky fotil sam Majster, ale to, ze boli fotene Canonom, je jasne vidiet uz z tych malych nahladov. Toto by ine znacky nedali, Canon ma najvernejsie farby, ktore ta nikdy nepodvedu. A ked sa na Canon nasadi eLkove sklo, k tomu par majstrovskych tahov vo fotosope, vznikne dielo porovnatelne s Mojou Lizou.
Majster by to nafotil aj GoProckom alebo pinholou. Samozrejme s nasadenym Lkovym skolm. Ved preto je Majster.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované