Hore

Nikon Coolpix A

Ponuka kompaktov so snímačom aspoň veľkosti APS-C sa rozširuje len pomaly. Svojim prvým modelom nedávno prispel aj Nikon. Čiastočne tak splatil dlh Nikoňákom, ktorí chceli k zrkadlovke malý fotoaparát s vysokou obrazovou kvalitou. Povedzme si úprimne, fotoaparáty radu Nikon 1 nie sú tou vytúženou voľbou, aj keď majú svoje prednosti, ale pre inú skupinu fotografov.

Dizajn fotoaparátu je takmer zhodný so zavedenými modelmi Coolpix P300/310/330. Pri jeho predstavení bolo toto asi najväčším sklamaním, asi každý čakal asi viac retro. Možno niečo v štýle filmových krások Nikon 28Ti a 35Ti. Ak chcete byť “cool”, nevešajte hlavu, fotoaparát sa vyrába v čiernej a striebornej farbe a práve strieborná je dosť “cool”. Ako málo stačí, aby fotoaparát pôsobil úplne iným dojmom. Prvé praktické skúsenosti s Coolpixom A som mal v Portugalsku, kam Nikon pozval vybraných zástupcov médií, aby si ho aj s D7100 vyskúšali.


Čierny alebo strieborný?


Nikon Cooplix P330 (vľavo) a Nikon Coolpix A si vo výklade predajne ľahko pomýlite. Áčko je len o pár milimetrov väčšie. Rozpoznávacím znamením je logo DX, ktoré poukazuje na veľký APS-C snímač.
 

Ovládacie prvky sú takmer zhodné s Nikonmi Coolpix P300/310/330, čo je len dobre. Práve tieto modely si našli cestu do vrecka mnohých zrkadlovkárov. Menu fotoaparátu je podobné ako v zrkadlovkách, čo je tiež dobre.

Základné parametre

Nikon Coolpix A je prémiový 16,2 Mpx kompaktný digitálny fotoaparát formátu DX (snímač APS-C), s pevným objektívom 18,5 mm/f2,8. Displej má uhlopriečku 7,5 cmm a rozlíšenie 921 000 bodov. Vybavený je päticou pre príslušenstvo, hľadáčik však chýba. Funkčná výbava je bohatá a v mnohom si nezadá ani so zrkadlovkou. Pokročilých fotografov potešia nielen pokročilé expozičné programy, ale aj možnosť použitia filtrov (nutné dokúpiť adaptér).


  • 16,2-megapixlový obrazový snímač CMOS formátu DX (23,6 × 15,6 mm): tento vysokocitlivý snímač poskytuje realistické fotografie so živými farbami, nízkou úrovňou šumu a jemnou tonálnou gradáciou.
  • Systém spracovania obrazu EXPEED 2: EXPEED 2, ktorý je štandardom v oblasti digitálnych jednookých zrkadloviek, optimalizuje technológie fotoaparátu, ktorý tak dosahuje vynikajúci výkon a maximálnu kvalitu snímok pri minimálnej spotrebe energie.
  • Širokouhlý objektív NIKKOR s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 18,5 mm a svetelnosťou f/2,8 (ekvivalent formátu 28 mm): ponúka vysoké rozlíšenie v rámci celého clonového rozsahu a minimalizuje optické aberácie.
  • Vysoká citlivosť ISO (100 – 6 400) (manuálne rozšíriteľná až na ISO 25 600 pomocou nastavenia Hi 2): umožňuje použitie kratších časov uzávierky na získanie detailných snímok s minimálnym šumom.
  • Automatické zaostrovanie s manuálnym doostrením: zaostrovací krúžok umožňuje manuálne zaostrenie a v režime automatického zaostrenia aj manuálne doostrenie.
  • Kompatibilita s rozhraním Wi-Fi: ponúka prenos vysokokvalitných snímok a videosekvencií priamo do inteligentného zariadenia* prostredníctvom voliteľného Wi-Fi adaptéra (WU-1a).
  • Zaznamenávanie videosekvencií v kvalite Full HD (1 080p): s frekvenciou 30, 25 alebo 24 snímok za sekundu, stereofónne pomocou vstavaného stereofónneho mikrofónu.
  • Spracovanie dát vo formáte RAW (NEF): podporuje 14-bitové komprimované súbory RAW (NEF – Nikon Electronic Format) a umožňuje spracovať neupravené snímky priamo vo fotoaparáte.
  • Odolný dizajn: pýši sa vysokokvalitným a odolným telom, ktoré je neočakávane ľahké, s vrchným krytom zo zliatiny horčíka.
  • Veľký 7,5-centimetrový LCD monitor s 921 000 bodmi: uľahčuje zobrazovanie funkčných ponúk a spríjemňuje prezeranie a úpravy fotografií a videosekvencií.
  • Zdokonalené používateľské rozhranie: používa grafické používateľské rozhranie prevzaté z radu digitálnych jednookých zrkadloviek spoločnosti Nikon.
  • Aktívna funkcia D-Lighting: zachyťte viac detailov vo vysokokontrastných svetelných podmienkach. Vyberte si zo šiestich rôznych úrovní optimalizácie snímok s vysokým kontrastom, ktoré vám umožnia obnoviť detaily v tieni a zvýrazniť detaily stratené pri silnom osvetlení.
  • Nastavenie Picture Control: umožňuje prispôsobiť nastavenia kontrastu a farieb (Štandardné, Neutrálne, Živé, Monochromatické, Portrét, Krajina a Vlastné) aktuálnej situácii.
  • Volič režimov s manuálnymi expozičnými režimami (P/S/A/M) a dvomi používateľskými režimami: umožňuje rýchle obnovenie obľúbených nastavení fotoaparátu.
  • Prispôsobiteľné funkčné tlačidlá: pomocou týchto dvoch tlačidiel si môžete vytvoriť skratky k obľúbeným nastaveniam fotoaparátu, aby ste ich nemuseli otvárať cez ponuku.
  • Sériové snímanie frekvenciou 4 snímky za sekundu: dovoľuje zachytiť aj rýchly pohyb s frekvenciou 4 snímky za sekundu.
  • Ponuka úprav: zdokonaľte svoje fotografie už vo fotoaparáte pomocou širokej škály filtrových efektov. Patrí k nim napríklad efekt Selektívna farba, ktorý prevedie snímku na monochromatickú a potom jej pridá farebný nádych podľa vášho výberu. Filter typu Hviezda zase pridá jasným objektom hviezdicový záblesk.
  • Voliteľný externý optický hľadáčik: pre tých, ktorí dávajú prednosť tradičnému hľadáčiku, môže táto voliteľná súčasť (DF-CP1) slúžiť ako náhrada LCD displeja. Drážku možno použiť aj na upevnenie výkonnejšej externej zábleskovej jednotky.
  • Kompatibilita s voliteľnou jednotkou GPS (GPS-1): umožňuje zaznamenanie presnej polohy (zemepisnej šírky aj dĺžky) miesta zhotovenia snímky, a to v podobe geografickej značky.
  • Redukčný krúžok UR-E24: umožňuje vytvárať rôzne efekty nasadením optických filtrov (46 mm) alebo slnečnej clony (HN-CP18) na redukciu periférneho svetla.
  • Podpora kariet SD: rozšírte si priestor na ukladanie snímok a videosekvencií použitím kariet SD (SDHC a SDXC kompatibilných s normou UHS-I).


1.) * V inteligentnom zariadení musí byť nainštalovaná aplikácia Wireless Mobile Adapter Utility od spoločnosti Nikon (kompatibilná so systémami iOS a Android™).
2.) Android, Google, Google Play, YouTube a ďalšie označenia sú ochranné známky spoločnosti Google Inc.

Popis základných parametrov je prevzaný z oficiálnych stránok nikon.sk.

Dizajn a ergonómia

Telo je vyrobené z magnézia a hliníka. Spracovanie je príkladné a odpovedá cenovej úrovni.


Prednej časti dominuje objektív, v kľudovom stave prekrytý lamelovou krytkou. Okolo objektívu je prstenec manuálneho zaostrovania. Pred ním je závit pre pripojenie redukčného krúžku. Závit je ukrytý pod snímateľným prstencom.
Pod logom Nikon je malý grip potiahnutý umelou kožou. Po stranách pomocného svetla AF je dvojica mikrofónov. Pod objektívom je tlačidlo Fn1. Po strane objektívu je senzor IR diaľkového ovládania.



Pri pohľade zhora vidíme zľava doprava vstavaný blesk, päticu Hot Shoe, volič programov, spúsť s prepínačom ON/OFF a nakoniec roller pre nastavenie expozičných parametrov. Blesk sa vysúva malou páčkou na zadnej skosenej hrane.


Na zadnej strane, po ľavej strane displeja sa nachádza štvorica tlačidiel. Zhora nadol sú to tlačidlo korekcie expozície (shift pre nastavenie clony v režime M), tlačidlo nastavenia citlivosti preprogramovateľné na funkčné tlačidlo Fn2 a dve tlačidlá lupy. Po pravej strane displeja je hore umiestnené tlačidlo Play, pod ním tlačidlo pre vstup do MENU. Popri nich je malý výstupok pre pohodlnejšie držanie. Uprostred otočného rolleru kombinovaného so smerovými tlačidlami je potvrdzovacie tlačidlo OK. Pod ním sa nachádza tlačidlo “i” pre rýchly vstup do nastavení snímacích parametrov a posledným tlačidlom je Erase. Musím pochváliť, že funguje rovnako inteligentne ako u zrkadloviek Nikon, stačí ho dvakrát stlačiť a záber je vymazaný.


Pozrime sa bližšie na bočné steny fotoaparátu. Na jednej je šikovný prepínač režimu zaostrovania (AF/Macro/MF) a konektory pre pripojenie GPS a USB. HDMI konektor nájdete na opačnej strane.

Spodná časť obsahuje prístup k priestoru pre batériu a pamäťovú kartu. Ďalej je tu výstup reproduktora a samozrejme statívový závit, ktorý je ale umiestnený mimo osi objektívu.

Ovládanie

Ovládanie je vďaka samostatnému voliču programov, rollerom a dvom funkčným tlačidlám pohotové a logické. Prispieva k tomu aj tlačidlo “i” pre prístup k vybraným hlavným funkciám, akými sú napr. nastavenie zaostrovania, výber farebného profilu, nastavenie spôsobu merania atď. Nelogické je ovládanie videa, k tomu sa ale vrátim neskôr.

Menu je typické pre zrkadlovky Nikon, čo len chválim. Pohľad na displej so zobrazenými expozičnými údajmi tiež akoby “z oka vypadol” nikoňáckym zrkadlovkám.

Expozičné programy

Pokročilé režimy PSAM nastavíte pohodlne otočením voliča programov. Na ňom sa nachádzajú dva užívateľské programy, zelená automatika a scénické režimy. Nebudem ich všetky vymenovávať, nájdete tu to, čo na každom inom kompakte. Predpokladám, že budúci majiteľ takéhoto stroja ich nikdy nepoužije. Korekcia expozície má nadpriemerný rozsah +/- 5EV.

Uzávierka

Rozsah uzávierky je 1/2000 s. - 30s. + Bulb a Time. 1/2000 s  býva niekedy málo, ak sa rozhodnete za pekného slnečného počasia fotografovať pri clone f/2,8. To ale nebýva často, u širokouhlého objektívu sa využívajú skôr vyššie clonové hodnoty. Uzávierka zvláda  max. 4 obr./s. Samospúšť je nastaviteľná v štyroch krokoch od 2 do 20 sekúnd. K dispozícii je bracketing a intervalometer. 

Profily, odšumenie....

Profily Picture control: standard, neutral, vivid, monochrome, portrait, landscape sú editovateľné a zdieľateľné. Redukcia šumu je rozdelená zvlášť pre vysoké hodnoty ISO a zvlášť pre dlhé časy uzávierky. Redukciu je možné vypnúť.

D-Lightning

D-Lightning je osvedčený spôsob rozšírenia dynamického rozsahu a u Nikonu Coolpix A funguje ukážkovo. Active D-Lightning je nastaviteľný v štyroch stupňoch alebo ho necháte nastaviť automaticky a samozrejme aj tu je možnosť ho vypnúť.

Vyváženie bielej

Automatické vyváženie bielej má dva režimy: normal alebo so zachovaním teplých farieb. Túto funkciu majú aj najnovšie zrkadlovky a ja si ju pochvaľujem. Štandardne mám nastavené teplejšie farby. Okrem prednastavení pre rôzne farebné zdroje je k dispozícii aj manuálne nastavenie WB. Každé z nastavení sa dá jemne doladiť.

Meranie expozície

Podobne ako u zrkadloviek, v ponuke sú tri spôsoby merania expozície: matrix, integrálne a bodové. Pri zapnutom Active D-Lightningu, ktorý je veľmi účinný, dochádza k podexponovaniu RAW-ov. V Lightroome som pomerne často musel expozíciu korigovať až o 1,3EV. Celkovo má fotoaparát trend k podexpozícii, aby predchádzal prepalom.



Fotografiu som snímal súčasne do RAW aj JPG. Hore JPG, dole neupravený RAW vyexportovaný z programu Lightroom.

Interné spracovanie

Ak počas prehrávania fotografií stlačíte tlačidlo OK, dostanete sa do retušovacieho menu, kde na fotografiu môžete aplikovať rôzne efekty alebo vyvoláte RAW. Je to šikovná skratka k funkciám, ktoré bývajú k dispozícii len cez menu. Retušovacie menu obsahuje aj nápravu perspektívneho skreslenia, orez záberu.

Blesk

Vstavaný blesk sa aktivuje mechanicky. Podporuje synchronizáciu s dlhými časmi a aj s druhou lamelou. Nechýba ani redukcia červených očí. Blesk nedokáže fungovať ako riadiaca jednotka pre diaľkové odpaľovanie externých bleskov. Výkon blesku je možné korigovať v rozsahu +/- 3EV.

Výkon blesku je slabý, smerné číslo je len 6, čo pri nižších hodnotách ISO nepostačuje ani na vysvietenie stredne veľkej izby. Blesk preto budete používať najmä na prisvetlenie portrétov.


Vstavaný blesk.


Nikon Coolpix A má päticu pre pripojenie externého blesku s podporou i-TTL merania. Vyskúšal som blesk Speedlight SB-700, pre tento fotoaparát priveľký, ale fungoval tak ako mal. Nerobila mu problém ani synchronizácia až do 1/2000 s.


K fotoaparátu môžete pripojiť ľubovoľný blesk s iTTL meraním záblesku alebo aj manuálny.

Displej

3” displej má rozlíšenie 921 000 bodov, čiže to nie je najnovší typ použitý napr. v D800 alebo D7100. Aj tak je ale veľmi dobrý. Jas je nastaviteľný manuálne. Čitateľnosť na slnku je dobrá, o čom som sa presvedčil v slnečnom Portugalsku. Chýbala mi ale možnosť nastavenia zobrazovaných informácií, ktoré mi najmä v hornej časti vadili pri komponovaní. Pochváliť môžem prítomnosť elektronickej vodováhy.

Hľadáčik budete na fotoaparáte hľadať márne. Dokúpiť si môžete externý optický hľadáčik DF-CP1, ten je nekresťansky predražený a za tú cenu kúpite výpredajový Nikon 1. Nezobrazuje žiadne údaje, vidíte len orientačný rámček s vyznačenou paralaxou. Absencia aspoň elektronického hľadáčiku bude určite mnohým ležať v žalúdku. Mne osobne ale nechýbal.


Optický priehľadový hľadáčik s rámčekom s vyznačenou paralaxou nie je vôbec lacný. Viac by potešil prídavný elektronický hľadáčik.


Objektív

Objektív má ohniskovú dĺžku 18,5 mm pri svetelnosti f/2,8. Vzhľadom na APS-C senzor, jeho uhol záberu zodpovedá 28 mm objektívu na kinofilmovom/full frame fotoaparáte. Takmer rovnakým ohniskom začína takmer každý kitový zoom, takže si uhol záberu dobre viete predstaviť. Optická časť sa skladá zo 7 prvkov v 5 skupinách. Clona je 7-lamelová. Štart objektívu po zapnutí fotoaparátu je svižný a fotografovať môžete do necelej sekundy. Na objektíve je prstenec, pod ktorým sa ukrýva závit pre pripojenie filtrového adaptéra (46 mm) alebo slnečnej clony HN-CP18. 

Snímač

Rozmery snímača sú 23,6 x 16,6 mm. Nikon to označuje ako DX formát, preložené do všeobecne známej reči, rozmery zodpovedajú štandardu APS-C. Snímač je typu CMOS bez Low pass filtra, čo by malo zlepšiť ostrosť detailov. S tým je spojené zvýšené riziko vzniku moiré, ja som ho však na záberoch nezaznamenal. Efektívne rozlíšenie je 16,2 Mpx. Snímač nie je stabilizovaný. Pri fotografovaní to nevadí, ale pri snímaní videa je vidno aj tie najmenšie otrasy.


RAW, JPG

Fotoaparát podporuje súborové formáty NEF (RAW) a JPG. JPG je nastaviteľný v troch stupňoch kompresie a troch rozlíšeniach. Užívateľ môže snímať aj do obidvoch formátov naraz. Veľkosť RAW-u sa pohybuje približne v rozsahu 16 až 22 MB, u JPG je to približne 4 až 8 MB.

Citlivosť ISO a šum

Za tie roky, čo sú digitálne kompakty na trhu, sme si zvykli, že pri vyšších hodnotách ISO dochádza k silnej degradácii obrazu. Veľké množstvo šumu spôsobuje, že na fotografiách niekedy takmer nerozoznáte, koho ste odfotili. Skúsenejší fotografi preto držia citlivosť na najnižších hodnotách a zriedkavo použijú citlivosť vyššiu ako ISO 400. Ťažko je odvykať si. Coolpix A má ale srdce zrkadlovky. Musíte sa zbaviť kompaktových zvyklostí. Tento fotoaparát dokáže to, čo Nikon D5100 a D7000. Štandardne je ISO nastaviteľné v rozsahu 100 až 6400, rozšíriteľné až na 25 600 ASA. Podobne ako u vyšších modelov zrkadloviek Nikon je k dispozícii nastavenie Auto ISO s možnosťou preferencie dlhších alebo kratších časov. Každý si nastaví Auto ISO podľa toho, ako sa mu trasú ruky :-).

Šum sa začína mierne výraznejšie prejavovať od ISO 640. Do ISO 1600 netreba šum príliš riešiť, neprekrýva jemné detaily. Rozumné využitie končí na ISO 6400. Dokonca aj pri nastavení citlivosti nad bežný štandard sú fotografie použiteľné pre potreby tlače do formátu A4 aj pri ISO 10 159 (netradičná hodnota :-)). Pri maximálnom ISO 25 600 je fotografia zašumená v štýle “soľ a korenie”, kedy miera šumu prevyšuje mieru obrazových informácií. Celkovo výborný výsledok, to musí každému na kompakte so svetelnosťou f/2,8 stačiť.

Zaostrovanie

Automatické zaostrovanie využíva detekciu kontrastu. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 50 cm, v režime makro 10 cm. Tieto údaje sú trochu neštandardne udávané od prednej šošovky a nie roviny snímača. Automatické zaostrovanie má dva režimy:

AF-S - zaostrovanie na nepohybujúce sa objekty
AF-F - kontinuálne zaostrovanie

Nechýba detekcia tváre a sledovanie objektu Focus Tracking. Zaostrovacie pole môže mať dve veľkosti a posúva sa pomocou krížového voliča. Manuálne zaostrovanie sa vykonáva otáčaním prstenca okolo objektívu. Prenos je elektronický a ako pomôcku si môže fotograf aktivovať lupu.

Rýchlosť automatického zaostrovania je priemerná. Nie je ale vyslovene pomalá. Aspoň nie tak, aby ste si to pri bežnom fotografovaní uvedomovali. Situácia sa zmení, pokiaľ budete chcieť fotografovať akčne, napríklad neposedné deti alebo street fotografiu. V takom prípade zistíte, že od rýchlosti zrkadloviek alebo aj Olympusov PEN má predsa len ďaleko.

Makro

Zaostrovanie ponúka aj makro režim. Od pravého makra má ale ďaleko. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 10 cm, pri nej odfotíte na celé políčko snímača objekt dlhý cca 13 cm. Neberte to ale ako nedostatok. Na širokouhlý objektív a veľký snímač je to slušné zväčšenie.  Coolpix A nemôžete porovnávať s podobne vyzerajúcimi kompaktami s podstatne menším snímačom, ktorý umožňuje ešte viac skrátiť minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť a aj konštrukcia objektívu je odlišná.


O pravom makre u Coolpixu A nemôžme hovoriť, po prepnutí zaostrovania na Macro sa skráti minimálna zaostrovacia vzdialenosť na 10 cm, čo umožňuje fotografovať napr. takéto detaily.

Video

Asi ťažko narazíte na fotoaparát, ktorý ma nezmyselnejšie vyriešené snímanie videa. Bez návodu sa k nemu dopracujete najskôr po 10 minútach, počas ktorých ste prešli všetky tlačidlá a menu najmenej trikrát. Fotoaparát vyzerá akoby do neho funkciu videa pridali dodatočne. Márne budete hľadať červené tlačidlo “record”, alebo aspoň program s ikonkou kamery.
Nebudem vás už dlhšie naťahovať, video je skryté v režimoch snímania: jednotlivé zábery, sériové snímanie, samospúšť.......video. Nelogické, nepraktické. Pre jedno malé červené tlačidlo je pritom vedľa spúšte miesta dosť. Predpokladám, že v nástupcovi to bude prvá vec, ktorú pridajú. Ak chcete video používať častejšie, odporúčam naprogramovať na funkčné tlačidlo Fn1 funkciu režimu snímania. To je najrýchlejšia cesta, ako sa k videu dostať. Snažil som sa urobiť vlastný užívateľský program (U1/U2) pre video, ale fotoaparát si do pamäte neuloží nastavenie režimov snímania. Škoda, bola by to najrýchlejšia cesta k videu, stačilo by pootočiť programovým voličom.

Ďalšie informácie sú už pozitívne. Snímať môžete vo všetkých expozičných režimoch. Počas snímania môžete použiť korekciu expozície. Rozlíšenie videa je Full HD, čiže 1920x1080 bodov a HD Ready 1280x720 bodov s maximálnou snímkovou frekvenciou 30p. Zvoliť môžete aj 25p alebo 24p. Maximálna dĺžka jednej sekvencie je 20 minút. Video môžete snímať aj v manuálnom režme, počas expozície nemôžete meniť hodnotu času alebo clony, môžete ale použiť korekciu expozície v rozsahu +/- 2 EV. Priamo vo fotoaparáte môžete video orezať, pri ukladaní sa môžete rozhodnúť, či originál prepíšete, alebo si ho ponecháte a editované video uložíte ako samostatný súbor. Súborový formát videa je MOV (QuickTime), zvuk je v kvalite PCM stereo.

A teraz späť k negatívam. Automatické zaostrovanie AF-F, čiže kontinuálne zaostrovanie pre potreby videa, je nepoužiteľné. Automatické zaostrovanie totiž funguje tak, že sa objektív preostrí kúsok za objekt a potom sa vráti späť. Ak vám toto robí vo videu, musíte sa neustále pozerať na “pumpovanie” zaostrovania, ktoré spoľahlivo zničí inak dobrý dojem z kvality videa.

Fotoaparát nemá stabilizáciu obrazu, pritom vo videu by mohla fungovať aspoň elektronická. Bez statívu je obraz roztrasený a vôbec si nevychutnáte, že je jeho kvalita inak veľmi dobrá. Ak použijete statív, budete s videom spokojní, ale kto by s kompaktom vláčil dostatočne robustný statív? Mikrofón je dostatočne citlivý, ale nemá ochranu proti vetru, zvuková stopa je preto často nepríjemne rušená. Miesto prípojky Wi-Fi modulu by sa viac zišiel vstup pre 3,5 mm jack externého mikrofónu.

Prvá časť videa je snímaná s použitím statívu, druhá bez.

Kvalita fotografií

Nebude pre vás prekvapením, že kvalita fotografií je vynikajúca. Snímač zo zrkadlovky + pevný objektív, to by v Nikone museli byť babráci, aby z takejto kombinácie “neliezli” výborné zábery. Vynikajúci je dynamický rozsah, ktorý má podľa DXOMark hodnotu 13,8 EV. Celkové skóre 80 bodov je rovnaké ako u Nikonu D7000, čo sa vzhľadom na rovnaký snímač dalo očakávať. Celkovo je fotoaparát na veľmi slušnom 29. mieste.

Je až neuveriteľné, čo je fotoaparát schopný zachytiť pri zapnutom Active D-Lightning, prekreslenie tieňov a svetiel je pri snímaní do JPG tak dobré, že sa vám ani nebude chcieť upravovať RAW-y.



Potencionálne vysoký dynamický rozsah využijete v interiéri...




...ale aj exteriéri.
 

Veľmi dobrá je reprodukcia farieb, s ktorou mali problémy staršie zrkadlovky Nikon. Svoju úlohu pri tom splní aj vyváženie bielej, ktoré má v automatike možnosť nastaviť preferenciu teplejšieho podania farieb.

Objektív má výbornú ostrosť. Pri plne otvorenej clone je kresba v rohoch mäkšia, ale stále veľmi dobrá. Po priclonení nad f/5,6 už ostrosť v rohoch riešiť netreba. Objektívu ale najviac svedčia clony v rozsahu f/9 - f/13.


Výborná odolnosť na protisvetlo, príjemné farby, veľký dynamický rozsah.
 

Sférické skreslenie je mierne súdkovité. Smerom k rohom sa občas prejavuje nepatrná chromatická chyba, ktorú bez problémov odstránite v RAW editore. S klasickou vinetáciou pozorovateľnou v rohoch obrazu sa u tohto obrazu nestretnete. Aj tak je rozdiel medzi exponovaním stredu a krajov obrazu. Prechod je ale plynulý a tak si ho všimnete len pri niektorých motívoch. Nepomáha ani pricloniť objektív na vyššie hodnoty.

Voliteľné príslušenstvo

  • Diaľková spúšť (káblová) MC-DC2.
  • Bezdrôtový adaptér WU-1a pre pripojenie k chytrým zariadeniam. Umožňuje prenášať zábery a diaľkovo ovládať fotoaparát z telefónu alebo tabletu.
  • Bezdrôtový adaptér WR-R10 pre príjem signálu z vysielača WR-T10. Ekvivalent k infračervenej diaľkovej spúšti.
  • IR diaľková spúšť ML-L3.
  • Slnečná clona HN-CP18
  • GPS jednotka GP-1
  • Redukčný krúžok UR-E24 umožňujúci používať filtre s priemerom 46 mm, slúžia aj na nasadenie sl. clony HN-CP18
  • Externý optický hľadáčik DF-CP1
  • Sieťový zdroj EH-5b

Nikon Coolpix A a konkurencia

Priamych konkurentov nie je veľa. Fujifilm X100/X100s, Ricoh GR, Sigma DP2/3, Canon Powershot G1X a Sony RX1. Všetky tieto fotoaparáty podávajú veľmi dobre obrazové výsledky. Pri rozhodovaní tak budú zohrávať úlohu koncepcia fotoaparátu, funkcionalita, parametre objektívu, rozmery/hmotnosť, dostupnosť a cena.

V našich končinách sa Áčko nemusí báť Ricohu a Sigmy, ktoré tu prakticky neuvidíte. Sigma celkovo dopláca na nedotiahnutosť hardvéru a softvéru, ktorá ničí potenciál výborného snímača Foveon a kvalitných objektívov. Canon oproti konkurencii ponúka transfokátor, ale nie je to voľba pre tých, čo chcú od fotoaparátu aj štýl. Má ale priaznivú cenu a pre niekoho je objektív typu zoom praktickejší. Sony RX1 s Full Frame snímačom žne úspechy v testoch po celom svete, je nekresťansky drahý a tak najväčším konkurentom je Fujifilm. Fujifilm X100/X100s je viac retro a má navyše hľadáčik. Lepšie je riešené snímanie videa. X100/X100s sú ale väčšie a už to nie sú fotoaparáty do vrecka. Nová X100s naviac štartuje s vyššou cenou. K týmto fotoaparátom musím pridať ešte Leicu X2, ktorú sme pred časom testovali. Oproti Nikonu ju znevýhodňuje o dosť vyššia cena a chudobnejšia výbava.
Coolpix A asi zvíťazí u tých, čo chcú čo najmenší fotoaparát, ale štýlový a dobre ovládateľný. Nesmieme zabúdať ani na fanúšikov značky, ktorí si ho vyberú jednoducho preto, že je to Nikon.

Ceny z internetového porovnávača k 20.5.2013:

LeicaX2 od cca 1 750 €
Sigma DP1/DP2 od cca 750 €
Canon PS G1X od cca 560 €
Fujifilm X100 od cca 800 €
Fujifilm X100s od cca 1 170 €
Nikon Coolpix A od cca 880 €
Sony RX1 (Full Frame) od cca 3 200 €

Nepriamou, ale silnou konkurenciou sú CSC fotoaparáty. Dokonca aj keď si k ním dokúpite pevný svetelnejší objektív, vyjdu vás lacnejšie. Rovnakú prácu ako Coolpix A urobia napr. Sony NEX 5r/6, Olympus PEN E-PL5, Panasonic GX1, či Canon EOS M. Možno nie v takom štýle, ale to na fotografiách neuvidíte. Všetky ponúkajú rýchlejšie zaostrovanie a lepšie riešené snímanie videa. Ale už to nie sú fotoaparáty do vrecka.

Plusy a mínusy

+  výborná obrazová kvalita
+  dobrá ergonómia ovládania (až na video)
+  kvalitné spracovanie
+  vylepšená reprodukcia farieb
+  účinný D-Lightning
+  výdrž batérie

-  pomalší AF
-  nemá zabudovanú WiFi a GPS
-  nelogické snímanie videa
-  chýba stabilizácia videa
-  vysoká cena
-  tendencia k podexpozícii, rozdiel medzi exponovaním JPG a RAW

Záver

So strieborným Nikonom Coolpix A, zaveseným na krku, som si pripadal “cool”. Do diaľky kričí, že je síce malý, ale nie lacný. Svojim štýlom najviac pripomína filmové kompakty Leica a Contax. Nikon Coolpix A fotí veľmi dobre, porovnateľne s najlepšími APS-C zrkadlovkami. Objektív je kvalitný, výborné je spracovanie obrazu. A to je najdôležitejšie. Spolu s dobrou ovládateľnosťou sú to u každého fotoaparátu najdôležitejšie parametre. Priemerne rýchle zaostrovanie vás na začiatku vystraší a street fotografov rozhodne nepoteší. Ale na to si pri bežnom fotografovaní zvyknete a po niekoľkých hodinách užívania vám už tak pomalé nebude pripadať.

K fotoaparátu je možné pripojiť rôzne príslušenstvo, ktoré rozšíri jeho funkcionalitu. Na Nikon mám ale zlé srdce z jeho koncepcie GPS a WiFi konektivity prostredníctvom prídavných zariadení. Iné značky zabudovali tieto funkcie priamo do fotoaparátov. Nič z nich netrčí, nezavadzia, neobsadzuje miesto pre iné príslušenstvo (napr. blesk).

Svetelnosť objektívu mi príde plne postačujúca, žiadať na širokouhlom objektíve nasadenom na kompakte ešte lepšiu by zvýšilo cenu, rozmery a v praxi by sa využila len zriedkavo.

V mojom hodnotení dostal pomerne veľa mínusiek. Detské choroby neobišli ani Nikon. Taká Fujina X100 sa ich zbavila až po treťom či štvrtom firmvéri. A niektoré nedostatky sa vyriešili až u X100s. Asi za hlavný mínus považujem spomenuté pomalšie zaostrovanie a absenciu tlačidla RECORD pre nahrávanie videa. Miesto prídavného optického hľadáčika, ktorý poskytuje len hrubý obraz o tom, čo fotíte (inak ale vyzerá krásne), by som prijal praktickejší elektronický hľadáčik, najlepšie výklopný. Potešil by aj výklopný displej.

Dlho som zvažoval, či fotoaparátu udelím ocenenie redakcie. Na to, aby získal TOP Redakcie ePhoto, bude mať asi až nejaký jeho nástupca, ktorý zmaže jeho mínusky. O tom, že by mal dostať aspoň ocenenie Tip Redakcie ma napokon presvedčila prax, príjemne strávené hodiny fotografovania, ktorých výsledkom sú kvalitné fotografie. Napriek nedostatkom, v priamom porovnaní s ostatnými APS-C kompaktami, si vedie veľmi dobre a tlačí sa na trón tejto kategórie. Ale ľahké to mať nebude. Viac ako inde budú zohrávať úlohu aj maličkosti, ktoré rozhodnú o tom, ktorému prístroju dá fotograf svoj volebný hlas a do kasičky vhodí nemalý obnos.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2013-05-20 09:14:25
Len by som doplnil, že najbližšou konkurenciou Nikonu A je Ricoh GR, ktorý má rovnakú koncepciu a takmer na chlp zhodné parametre (na Slovensku sa ešte nepredáva, ale v US stojí 799 dolárov).
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-05-20 10:56:36
Podľa mňa veľmi príjemný foťák, perfektný obraz, dizajne je funkcionalistický, maličký , neurazí - stačí to dať do koženého polpuzdra a bude aj to rerto dúfajme že časom ponúknu aj 35mm/50mm ohniskom - ved pre Nikon to musí byť malina vyrobiť jeden foťák/telo len s tým, že bude na pulte v ponuke viac verzií s dvoma / troma objektívmi napr. 28mm už je a 35mm pre tých čo to veľmi so širokými ohniskami nevedia
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-05-20 10:59:20
dokonca niečo už aj je na trhu
http://www.ebay.co.uk/itm/Handmade-Real-Leather-Half-Case-Camera-Case-bag-for-Nikon-Coolpix-A-10-colors-/330922758857?pt=US_Camera_Cases_Bags&hash=item4d0c8892c9
 
Daniel.U
2013-05-20 13:14:20
podla mna je to dalsi nedomysleny zmrd. To mali radsej vylepsit jednotkovu radu. Ja som si kupil V1 za 259 euro novy a za tie peniaze to potesi. napriklad bez hladacika nech si ten coolpix pichnu za sirak nech by fotil neviem ako dobre
 
marcus_labeo
2013-05-20 13:44:04
príspevok od: Daniel.U
podla mna je to dalsi nedomysleny zmrd. To mali radsej vylepsit jednotkovu radu. Ja som si kupil V1 za 259 euro novy a za tie peniaze to potesi. napriklad bez hladacika nech si ten coolpix pichnu za sirak nech by fotil neviem ako dobre
Tiež myslím, že hľadáčiková verzia by potešila mnohých. V1 ukázala, že ani slušný EVF nemusí stáť majland a taký Panasonic LF1 ukázal, že EVF nemusí nijak zväčšiť rozmery kompaktu. Preto ešte viac, ako Jozefom navrhované rozšírenie o verziu s 35 a 50mm objektívom by som privítal verziu s EVF.
 
Marcel Rebro
2013-05-20 13:49:32
príspevok od: marcus_labeo
Tiež myslím, že hľadáčiková verzia by potešila mnohých. V1 ukázala, že ani slušný EVF nemusí stáť majland a taký Panasonic LF1 ukázal, že EVF nemusí nijak zväčšiť rozmery kompaktu. Preto ešte viac, ako Jozefom navrhované rozšírenie o verziu s 35 a 50mm objektívom by som privítal verziu s EVF.
Uz existuje ... len sa vola Fuji X100(s) ...a netreba ju ani umelo "retrovat" puzdierkami z predkozky
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-05-20 14:37:07
príspevok od: marcus_labeo
Tiež myslím, že hľadáčiková verzia by potešila mnohých. V1 ukázala, že ani slušný EVF nemusí stáť majland a taký Panasonic LF1 ukázal, že EVF nemusí nijak zväčšiť rozmery kompaktu. Preto ešte viac, ako Jozefom navrhované rozšírenie o verziu s 35 a 50mm objektívom by som privítal verziu s EVF.
Treba povedať, že stačí za pár eur kúpiť v bazare obyčajný VF pre 28mm objektív, Voigtlander napr. také robí.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-05-20 14:41:59
tuto je porovnanie
http://blog.mingthein.com/2013/05/07/battle-of-the-28mm-compacts-ricoh-gr-vs-nikon-coolpix-a/

a iná recenzia
http://blog.mingthein.com/2013/04/26/review-nikon-coolpix-a/
 
bobo222
2013-05-20 15:07:15
osobne preferujem univerzalnejsi 35 mm ekvivalent. + hladacik - takze fuji vyhrava.
 
lu_boss
2013-05-20 15:20:23
príspevok od: Marcel Rebro
Uz existuje ... len sa vola Fuji X100(s) ...a netreba ju ani umelo "retrovat" puzdierkami z predkozky
Vahal som medzi X100s a tymto cooooolpixom (dlho som bol v tom, ze kupim GX1).
Napokon zavazila svetelmost, ohnisko a fakt, ze islo o vylepseny model.
A puzdierko z kozky mi dali v cene
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-05-26 18:52:38
príspevok od: bobo222
osobne preferujem univerzalnejsi 35 mm ekvivalent. + hladacik - takze fuji vyhrava.
priznávam že aj u mňa - lebo dizajn AF, EVF a 35mm
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia