Hore

Panasonic Lumix DMC-FZ2000 - zameranie na video

Špičkový ultrazoom vylepšuje predchodcu o nové funkcie, najmä však pridáva nové možnosti pri snímaní videa. Prekvapuje bleskovým zaostrovaním a trojakým spôsobom ovládania transfokácie.

Slávne časy ultrazoomov sú už dávno za nami. Kedysi tak populárna kategória je na ústupe. Kedysi to bola náhrada za drahé zrkadlovky. Tie sú dnes cenovo dostupné a pre väčšinu fotografov zaujímavejšie. Nájdu sa stále takí, ktorým koncepcia ultrazoomu vyhovuje. Na jednej strane sú tu fotoaparáty s neuveriteľným rozsahom objektívu, maximálna ohnisková dĺžka aj cez 2000 mm. S malým snímačom ale obrazovým výstupom uspokoja len nenáročného fotografa. Je tu však skupina ultrazoomov, ktorá sa snaží spojiť ich prednosti s kvalitou zrkadloviek a CSC fotoaparátov. Rozumne je tu obmedzený rozsah zoomu a malý snímač je nahradený väčším 1”.

Na trhu máme dvoch veľkých hráčov, ktorí 1” ultrazoomy ponúkajú. Sony so svojimi modelmi RX10 a Panasonic, ktorého model FZ2000 si bližšie predstavíme. Jeho predchodcu, FZ1000 sme recenzovali a veru nedopadol zle.


Špecifikácia

Panasonic FZ2000 je fotoaparát typu ultrazoom, čiže kompakt v dizajne zrkadlovky s pevným objektívom veľkého rozsahu. V portfóliu ultrazoomov Panasonic je to najvyšší model, čomu zodpovedajú parametre, funkčná výbava i cena.

Fotoaparát nie je žiaden drobček, váži takmer 1 kg. Je to mohutný fotoaparát, väčší a ťažší ako základné modely APS-C zrkadloviek, či profesionálne CSC fotoaparáty. Fotoaparát je solídne spracovaný, ale určitú plastovosť z neho cítiť, pritom je vyrobený z kombinácie kovu a kompozitného plastu.

Ak si odmyslíme, že fotoaparát má 1” snímač a pevný objektív, je funkčnou výbavou porovnateľný s pokročilými fotoaparátmi typu DSLR a CSC. Veľa má s nimi spoločného aj z hľadiska ergonómie držania a ovládania. 


Transfokátor Leica s ekvivalentným rozsahom 24-480 mm a svetelnosťou F2,8-4. Priemer filtra je 67 mm.


Zozadu fotoaparát vyzerá ako zrkadlovka.


Množstvo ovládacích prvkov zaručuje dobrú ergonómiu ovládania. Po zapnutí fotoaparátu je objektív trvale v tejto plne vysunutej polohe.
 

  • Objektív LEICA DC VARIO-ELMARIT 8,8 – 176 mm/2,8-4 (ekvivalent 24-480mm), 16 prvkov v 11 skupinách (5 asférických šošoviek, 4 šošovky zo skla ED, 1 šošovka UHR)
  • 5 osová optická stabilizácia HYBRID O.I.S.
  • 1" MOS BSI obrazový čip s rozlíšením 20,1 Mpx
  • Procesor Venus Engine VII (14-bit)
  • 49 zónové zaostrovanie s vyhodnotením kontrastu
  • Sériové zábery až 12 obr./s. (mechanická uzávierka), 50 obr./s. (elektronická uzávierka)
  • Elektronický hľadáčik typu OLED s vysokým rozlíšením 2 360 000 bodov
  • Výklopný 3" dotykový TFT LCD displej s nastavením jasu, kontrastu a sýtosti farieb, rozlíšenie 1 040 000 bodov
  • Vysokorýchlostné sériové snímanie až 30 obr. / sekundu (4K)
  • Široý rozsah citlivosti ISO od 80 až do 25 600
  • Uzávierka 1/4 000 – 60, Bulb, v režime elektronickej uzávierky najkratší čas 1/16 000 s.
  • X-synchronizačná rýchlosť: 1/160s
  • Video 4K, C4K, Full HD, formát MOV. MP4 alebo AVCHD
  • Vstavané WiFi
  • Konektory: microHDMI (typ D/VIERA Link/Video 4:2:2 8-bit / 4:2:2 10-bit), Hi-Speed USB 2.0 micro-B
  • Sloty pre pamäťové karty: 1x slot pre SD/SDHC/SDXC (UHS-1)
  • Rozmery: 137,6 × 101,9 × 134,7 mm
  • Hmotnosť: približne 915 g (iba telo)


Podrobný popis a špecifikáciu nájdete na oficiálnych stránkach Panasonic.

FZ2000 vs FZ1000

Na prvý pohľad sa novinka od predchodcu príliš nelíši. Veď prečo aj? FZ1000 je aj dnes veľmi vydarený fotoaparát a tak ho stačilo len mierne vylepšiť. Najprv sa pozrime na zmeny, ktoré sú viditeľné zvonka. Na objektíve pribudol prstenec zaostrovania, tlačidlá boli kompletne zmenené. Na novinke je naboku trojica funkčných tlačidiel a prepínač ND filtrov. To je pomerne veľká zmena. Ostatné zmeny sú menšie. Zadný roller sa vyšvihol na vrhnú časť fotoaparátu a vyhodil odtiaľ jedno funkčné tlačidlo. Presunul sa senzor priblíženia oka a mierne sa zmenil prepínač režimov AF. Ostatné vonkajšie zmeny sú kozmetické.

Fotoaparát mierne pribral a je aj väčší, hlavným dôvodom je nový objektív.

1” snímač si zachoval rozlíšenie 20 Mpx. Je to však modernejší BSI-CMOS, v FZ1000 je starší snímač typu CMOS, bez zadného podsvietenia. To by malo priniesť najmä zmenšenie množstva šumu pri vyšších citlivostiach. Uvidíme.

Ďalej tu máme nový objektív s mierne väčším rozsahom 24-480 mm (20x zoom), u FZ 1000 je to 25-400 mm (16x zoom). Clona je 9-lamelová u FZ1000 len 7-lamelová. Naviac má plynulé ovládanie, čo je dobré pre video. Nový je displej s mierne vyšším rozlíšením a hlavne dotykovým ovládaním. EVF hľadáčik má rovnaké rozlíšenie, ale mierne lepšie zväčšenie. Video teraz ponúka aj Cine mód a Full HD s vyšším dátovým tokom. Za poplatok je možné prikúpiť V-Log (flat profil). Kvalitnejší je HDMI výstup videa.

V ostatných parametroch a funkčnej výbave nastali len malé alebo žiadne zmeny. Mínusom je akurát vypustenie funkcie NFC.

Fotoaparát v praxi

Vďaka ergonómii a ovládaniu v štýle zrkadlovky, nerobí obsluha fotoaparátu žiadne problémy. Nie je tu nič prekvapujúce. Odlišné je samozrejme ovládanie objektívu. Po zapnutí sa objektív úplne vysunie. Transfokácia sa ovláda prstencom na objektíve, alebo kolískou okolo spúšte. Ovládanie kolískou je rýchlejšie, prstencom zase jemnejšie. Tento duálny spôsob musím pochváliť. Je tu však ešte tretí spôsob ovládania zoomu! Pomocou funkčných tlačidiel, zoomovanie je pomalé ale úplne plynulé, to využijete pri nakrúcaní videa ale aj pre presné doladenie kompozície pri fotografovaní. Zoomovanie je vnútorné, preto je jemné, nič nehrká, nerachotí. Poteší štandardný priemer filtra 67 mm.


Ovládacie prvky na objektíve. Kameramanov poteší vstavaný trojstupňový ND filter.

Čo prekvapí aj fotografa s dlhoročnými skúsenosťami, je bleskové zaostrovanie. Toto by ste od ultrazoomu nečakali. Príjemne sa ovláda manuálne zaostrovanie. Peaking level v kombinácii s automatickou lupou manuálne zaostrovanie uľahčujú. Určite sa vám budú páčiť režimy automatického zaostrovania. Napr. bodové zaostrovanie, kde sa vám zväčší časť obrazu, aby ste videli, či ste presne zaostrili. Pri makre, či portrétoch je to super. Prácu s výberom AF bodov uľahčuje dotykové ovládanie. To funguje, aj keď máte oko na hľadáčiku.

Hľadáčik je skvelý. Je obrovský a jemný. Rozdiel oproti bežnej amatérskej zrkadlovke je až dych vyrážajúci.


Displej je plne otočný s dotykovým ovládaním. U fotoaparátu, ktorý je napol videokamerou, je to povinný prvok výbavy.

Menu fotoaparátu je v rovnakom štýle ako u ostatných Panasonicov. Je prehľadné, s hľadaním funkcií nebudete mať problémy.

Ovládanie fotoaparátu je veľmi dobré. Všetky dôležité funkcie sú na mechanických ovládacích prvkoch. Funkčné tlačidlá, ktorých je dostatok, ani nebudete potrebovať. Mechanické ovládanie je doplnené dotykovým. Je len na vás, ktorému dáte prednosť.

Kto má na fotoaparáte možnosť výberu AF bodu dotykom na displeji, rýchlo si naň zvykne. Panasonic umožňuje voliť bod dotykom aj keď priložíte oko k hľadáčiku a displej je vypnutý. Dotyková vrstva je stále aktívna a vy palcom presúvate bod AF, ako keby ste mali trackpad na notebooku. Túto funkciu majú aj niektoré Olympusy a zvládajú ju lepšie. U Panasonicov sa mi často stáva, že si AF bod presúvam dotykom nosa. Olympus má algoritmus zvládnutý lepšie. Ešteže sa dá táto funkcia vypnúť.

Objektív


K fotoaparátu je pribalená veľká slnečná clona.

Asi najhlavnejším dôvodom, prečo si niekto kúpi takýto typ fotoaparátu, je rozsah objektívu. Začína na ekvivalente príjemných 24 mm, vďaka čomu je vhodný pre fotografovanie architektúry a krajiny. Rovnako zaujímavý je aj najdlhší koniec, max. ohnisko je ekvivalentom 480 mm objektívu. To už ho radí medzi superteleobjektívy. Objektív s takýmito parametrami je nielen veľmi univerzálny, ale fotografovi dáva do rúk širokú paletu možností, ako sa vyhrať s perspektívou a uhlom záberu. Na tento objektív je naviazaná kompozičná pestrosť, ak sa ju fotograf naučí využívať, bude mať zaujímavé neopozerané portfólio fotografií.

Zaujímavosťou je, že ekvivalentné ohnisko sa mení v závislosti na nastavenom pomere strán, pri formáte 4:3 je to 26-520 mm.


Najširšie ohnisko 26 mm (ekvivalent). 
Ohnisko okolo 165 mm (ekvivalent).


Najdlhšie ohnisko 520 mm (ekvivalent).

Silný teleobjektív vyžaduje od fotografa, aby si dával pozor, či ho udrží stabilne v ruke, tak aby nerozmazal zábery. Dnes nám v tom výrazne pomáha stabilizácia obrazu. Má ju aj FZ2000, bez nej by bol taký objektív len ťažko použiteľný. Bez stabilizácie, pri ohnisku 480 mm, sa odporúča mať najdlhší čas 1/500 s. Za krásneho slnečného dňa žiaden problém. Nie vždy však svieti slniečko, počas testovania som si naplno užil šedivé zamračené počasie. Bez stabilizácie by som musel nastaviť vyššiu citlivosť (viac šumu), alebo používať statív (nepraktické). Vďaka zabudovanej stabilizácii som na najdlhšom ohnisku udržal bezpečne časy okolo 1/50 s., občas aj 1/20 s. To je účinnosť okolo 4EV.


Jednou z najsilnejších zbraní fotoaparátu je objektív. S dlhými ohniskami sa dobre vyhráte so stlačenou perspektívou. Objavíte s ním neopozerané pohľady.

Ak máte nevýmenný objektív, zaujíma vás aj ako si poradí s makrom. Kompakty s malým snímačom si v tomto vedú dobre. Čím je snímač väčší, tým horšie sa makro fotí. Tu máme 1” snímač, ktorý je väčší ako v bežných kompaktoch a tak aj mierka zväčšenia nie je až tak dobrá. Ale nie je ani zlá. Mnohé kompakty a ultrazoomy fotia makro dobre len na širokouhlých ohniskách. Každý makrista vám povie, že to nie je ideálne. Široký uhol záberu makrofotografii pristane len zriedkakedy. Naviac zaostrovacia vzdialenosť tu býva len pár milimetrov a to znamená, že si budete tieniť a vyplašíte všetko živé. Oveľa zaujímavejšie je makro na dlhších ohniskách. Máte odstup, netienite si, neplašíte hmyz a dokážete aj atraktívnejšie eliminovať rušivé pozadie.

FZ2000 umožňuje snímať detaily v celom rozsahu ohnísk. O pravej makrofotografii tu hovoriť nemôžeme, mierku 1:1 nedostaneme.  Na najširšom ohnisku 24 mm je mierka zväčšenia približne 1:2, predný člen objektívu je vtedy však blízko fotografovaného objektu. Lepšie je preto vyzoomovať na zhruba 100 mm, kedy sa mierka len o máličko zmenší.  Stredný rozsah nie je až tak zaujímavý, na 200 mm ohnisku je mierka zväčšenia približne 1:4. Lovcov hmyzu a drobných živočíchov bude zaujímať najmä najdlhšie ohnisko, z približne metrovej vzdialenosti poskytuje mierku zväčšenia cca 1: 2,5. To je ideálne pre fotenie vážiek, motýľov, drobných stavovcov.

Komu sa máli, môže vďaka štandardnému 67 mm závitu na objektív nasadiť makropredsádku. Odporúčam samozrejme kvalitnú, achromatickú (napr. Raynox DCR-250). S ňou sa dostanete aj na viac ako 1:1.

Funkcionalita

Vymenovanie všetkých funkcií by zabralo veľa priestoru. Programová výbava zahŕňa pokročilé režimy P/A/S/M, scénické programy, panorámu a obrazové efekty. Nechýba ani užívateľský program s tromi pamäťami.

4K foto a Postfocus sme si dostatočne predstavili v recenziách iných fotoaparátov Panasonic. Tieto dve funkcie ste v FZ1000 nenašli. Obidve využívajú funkcionalitu 4K videa pre snímanie fotografií. 4K foto je funkcia rýchleho snímania z frekvenciou až 30 obr./s., vo formáte JPG s rozlíšením 8Mpx. Pre Burst je funkcia podobná, ale fotoaparát tu sníma a ukladá zábery pri namačknutej spúšti, pri jej úplnom stlačení sa uloží séria fotografií a to aj tých z buffera, uložených ešte pred úplným stlačením spúšte. Takto dokážete zachytiť správny okamih aj keď nestlačíte spúšť v správny moment. Postfocus je funkcia, kde fotoaparát rýchlo nasníma sériu záberov s inteligentne nastaveným postupným preostrovaním. Vy potom môžete vybrať záber, ktorý je zaostrený tam kde ste chceli. Stačí pritom len kliknúť na displej. Nadstavbou tejto funkcie je Focus Stacking. Táto funkcia spojí sériu fotografií s rôzne zaostrenou vzdialenosťou do jedného záberu s veľkou hĺbkou ostrosti. Využitie nájde najmä v makrofotografii.

K menej štandardným funkciám patria aj Intervalometer a Animácia, pracujúce s časozbernými zábermi. Intervalometer len uloží sériu fotografií, Animácia ich spojí do videa, pričom fotograf sa môže rozhodnúť, či nechá fotoaparát snímať v pravidelných časových intervaloch, alebo bude snímanie riadiť sám.

HDR je funkcia pre snímanie fotografií s veľkým dynamickým rozsahom. Spája niekoľko záberov do jediného s rozšíreným DR. HDR fotografia sa ukladá len do formátu JPG.

Multiexpozícia je ďalšou pokročilou funkciou. Spája expozíciu dvoch záberov do jedného. Menej  skúseným pomôže automatické nastavenie prelínania, tak aby bola výsledná expozícia správna.

Obrazová kvalita

Hneď z kraja musím pochváliť dynamický rozsah snímača. U fotografií vo formáte RAW som si nepripadal, že by ma DR obmedzoval pri úpravách. Dostatok informácií bol pre úpravu svetiel i tieňov, rovnako ako u fotoaparátov s väčším snímačom.

Pri najnižšom ISO 125 je šum jemný, pozorovateľný pri plnom priblížení. Výraznejšie začína šum narastať od ISO 250. Záleží na svetelných podmienkach. Ja som mal pri testovaní škaredé šedivé počasie, bez kontrastu, to sa na výraznejšom šume podpísalo. Pri peknom slnečnom počasí by bol výsledok o niečo lepší. ISO 1600 je použiteľné, pri tlači do formátu A3 ho takmer nezaznamenáte. Dobre si pri A3-ke povedie aj ISO 3200. Pri ISO 6400 je už šumu veľa a fotky sú použiteľné pre tlač fotografií pohľadnicového formátu. Najvyššia citlivosť ISO 12800 je núdzovo použiteľná.

Oproti modelu FZ1000 sa úroveň šumu mierne zmenšila, vidno to najmä na vyšších citlivostiach. Rozdiel je okolo 1/2 EV. Tu sa prejavila technológia snímača BSI, ktorou predchodca nedisponuje.

Objektív

O chybách objektívu sa môžeme len dohadovať. Fotoaparát má zabudovanú korekciu a to aj vo formáte RAW. Má to svoju výhodu v tom, že v RAW konvertore nemusíte aplikovať korekciu, v niektorých programoch ani nenájdete tento fotoaparát v databáze a korekciu by ste museli robiť manuálne.

Čo žiadna korekcia nezmení, je ostrosť objektívu. Celkovo je ostrosť objektívu skôr priemerná, nestíha naplno nakŕmiť 20 Mpx snímač. Smerom ku krajom ostrosť mierne klesá a to aj po priclonení. Ak budete objektív posudzovať pri 100% priblížení, uvidíte, že najjemnejšie detaily nie sú dostatočne prekreslené. Myslím, že to až tak nevadí. 20 Mpx rozlíšenie dáva dostatok priestoru pre postprocesingové doostrenie. Po úprave môžete tlačiť kvalitné zväčšeniny formátu 70x50 cm. Väčšine užívateľov tohto fotoaparátu bude táto veľkosť dostačovať.

Vďaka veľkému rozsahu a 1” snímaču, na dlhších ohniskách dokážete účinne rozostriť pozadie. Do obrazu tak vstupuje bokeh, aký vídavame skôr u zrkadloviek a CSC fotoaparátov s väčším snímačom. 

Pri tlači do formátu 70x50 budete s kvalitou spokojní. S fotoaparátom zvládnete aj mestský “wildlife” a návštevu ZOO.


Ak pri portrétovaní a fotení detailov použijete dlhšie ohniská, budete odmenení bokehom, aký poskytujú fotoaparáty s väčším snímačom.

Video

Prácu s videom uľahčuje samostatný program a aj samostatné podmenu. Panasonic patrí k priekopníkom v 4K videu. Má ho aj testovaný fotoaparát. Ponuka funkcií a nastavení je dobrá, ale k možnostiam modelov GH4 a GH5 sa zďaleka nepribližuje. To však nie je nutné. Tento ultrazoom točí kvalitne, ale nie je to prístroj pre profesionálne použitie. Bohatá je ponuka nastavenia rozlíšenia, kvality a obrazového formátu. Celkovo je video výbava nadpriemerná, práve to sa asi podpísalo na tom, že fotoaparát je drahší ako jeho predchodca.


Okrem 4K rozlíšenia je k dispozícii aj Cinema 4K a Full HD. Video je možné ukladať do formátov AVCHD Progressive, MP4 a MOV. V 4K rozlíšení je max. dátový tok 100 Mbit/s, u Full HD až 200 Mbit/s (ALL-Intra). Je tu aj možnosť zaznamenávať video z HDMI výstupu.

Fotoaparát má po novom aj výstup pre slúchadlá, predchodca mal len vstup pre externý mikrofón. Každý skúsenejší kameraman ocení zabudovaný ND filter. Platí pravidlo, že by sa video malo snímať časom, ktorý je dvojnásobkom snímkovej frekvencie. Pri 25 obr./s., by sa mal používať čas 1/50 s. Je to dôležité pre dosiahnutie cinematického vzhľadu. Za veľmi dobrých svetelných podmienok, ak kameraman nechce cloniť, vychádzajú oveľa kratšie časy. Jediným spôsobom ako čas predĺžiť, je obmedziť množstvo svetla, ktoré prejde objektívom. Na to sa používajú ND filtre, ktoré sa nasadzujú na objektív. Mať takýto filter zabudovaný, je doslova luxus. Luxusný je ten, ktorý nájdete v testovanom fotoaparáte. Zabudovaný ND má väčšinou len jednu pevnú hodnotu filtrácie, napr. ND8. Tú sú ale tri, cez objektív môžete pustiť 1/4, 1/16 alebo 1/64 svetla. Nastavenie môžete nechať aj na automatiku.

Stabilizácia vo videu funguje veľmi dobre. Na veľmi dlhých ohniskách si občas poskočí, tu už zohráva rolu aj ako pevnú ruku máte. Rušivejšie je však občasné drobné, ale viditeľné preostrenie, aj keď je nastavené single AF zaostrovanie. Fotoaparát pracuje s plynule prestaviteľnou clonou, čo je jedným z vylepšení oproti predchodcovi.


Plusy a mínusy

+ ergonómia ovládania
+ funkčná výbava
+ praktický rozsah objektívu
+ ovládanie transfokácie
+ bleskové zaostrovanie
+ veľký OLED hľadáčik
+ otočný displej s dotykovým ovládaním
+ zabudovaný trojstupňový ND filter
+ klasický závit pre filter
+ 4K video
+ slnečná clona v cene

- cena
- rozmery a hmotnosť
- V-Log za príplatok
- priemerná kvalita objektívu
- orez v 4K videu zmenšuje uhol záberu
- nedá sa nabíjať cez USB 

Záver

Panasonic Lumix DMC-FZ2000 patrí k tomu najlepšiemu v kategórii ultrazoomov. Tie sú pre niektorých fotografov stále zaujímavé a dávajú im prednosť pred zrkadlovkami a CSC fotoaparátmi. Cena fotoaparátu rozhodne nie je ľudová, v čase recenzovania sa pohybovala okolo 1250€. Nemá zmysel cenu porovnávať so zrkadlovkami a CSC. Kto chce tento fotoaparát, vie prečo mu dal prednosť pred DSLR a CSC. Porovnávať bude s fotoaparátmi typu ultrazoom. Najväčším konkurentom nie je ani tak Sony, ktoré cenovo rúbe ešte vyššie, ale predchodca, model FZ1000, ktorý sa dá stále kúpiť a to za takmer polovičnú cenu. Nový model neprináša ani tak vylepšenie fotografií, ako skôr nové funkcie a vylepšenie videa.

Keď som fotoaparát vybalil, pomyslel som si: “To je ale obluda, nebude to fotiť zle, ale radosť z toho mať asi nebudem”. Mýlil som sa. Hneď po zapnutí ma fotoaparát začal presviedčať, že mám predsudky. Že ultrazoom nemusí byť len hračka pre niekoho, čo sa nechal zlákať veľkým rozsahom objektívu. Príjemné ovládanie zoomu, bleskové zaostrovanie, obrovský hľadáčik. Ten fotoaparát vás rozmaznáva. Prekvapuje aj skúseného fotografa. Veľmi dobrá je video výbava. Náročných ale nepoteší, že za plochý V-Log si musia priplatiť. Netuším, či to u nás vôbec ide.

Celkovo výborný dojem kazí priemerný objektív. Ten má veľmi praktický rozsah a transfokácia sa ovláda až tromi spôsobmi. Problémom je ostrosť objektívu, tá je u konkurenčných Sony RX10 lepšia. A je jedno, na akej clone kvalitu porovnávate. Rozlíšenie 20 Mpx dovoľuje tlač formátu väčšieho ako 1 m. Je však lepšie sa uskromniť, využiť pixely na doostrenie a tlačiť do formátu cca 70x50 cm. Ak väčšina vašich fotografií končí na internete a sem-tam si niečo vytlačíte, nemusíte sa priemernou ostrosťou trápiť. Vadiť vám bude len pri prezeraní fotografií pri 100% priblížení, na fotografiách bude všetko OK.

Panasonic FZ2000 je napol fotoaparát, napol videokamera. Pre niekoho možno dokonca viac videokamera.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vlcimak
2017-02-13 09:10:16
Mám tento fotoaparát a trochu ma na ňom sklamali 2 veci- trochu nešťastný nekompatibilný RAW a ako sa uvádza i v manuáie - automatická funkcia ND filtra sa nedá použiť pri videu (pri fotení jej zmysel veľmi nevidím). Možno som robil niečo zle, ale naozaj mi nefungovala, pri nastavení manuálnej clony a času som predpokladal, že ND filter bude korigovať správnu expozícii, ale nestalo sa tak...
 
2017-02-13 14:39:37
dva roky pouzivam na 4k video sony AX100 a myslim, ze je lepsia ako tento panasonic.
 
JohnNewton
2017-02-13 17:03:07
príspevok od:
dva roky pouzivam na 4k video sony AX100 a myslim, ze je lepsia ako tento panasonic.
Co Ti já vím Karle, sú aj takéto názory na AX 100

Dosť zašumený videozáznam v slabom svetle
Hľadáčik má nízke rozlíšenie cca 400 000 pix.čo nezodpovedá udávané výrobcom (1400 000 pix.)
Na display je mnoho vadných pixelov (cca 100), pri osadenej krytke pohľad na display pripomína nočnú oblohu.
Výrobok je vyrobený v Číne, čo zodpovedá aj tomu o čom popisujem v rubrike proti.
Pomalá reakcia na preostrenie medzi objektami
Za tú sumu si mohol výrobca dať trochu roboty na výstupe, čo vypúšťa z výrobného pásu.
Sony je len Sony.
 
pa10
2017-02-14 02:24:21
príspevok od: vlcimak
Mám tento fotoaparát a trochu ma na ňom sklamali 2 veci- trochu nešťastný nekompatibilný RAW a ako sa uvádza i v manuáie - automatická funkcia ND filtra sa nedá použiť pri videu (pri fotení jej zmysel veľmi nevidím). Možno som robil niečo zle, ale naozaj mi nefungovala, pri nastavení manuálnej clony a času som predpokladal, že ND filter bude korigovať správnu expozícii, ale nestalo sa tak...
Pri videu to podla mna nie je z toho dovodu, ze prepinanie ND filtra pocas natacania by sposobovalo stmavovanie/zosvetlovanie obrazu kym by sa clona vysporiadala s novym svetlom. Ale pri foteni je to uzitocna pomocka, najma na plazi a na snehu v silnom slnku. Mozno je to v manualnom rezime nefunguje prave zato, ze je manualny, ale skus nastavit prioritu clony, otvorit naplno objektiv a namierit do svetla, aby expozicny cas vyletel do cervena, vtedy by ho malo zopnut v auto rezime. Tu ostrost objektivu sa ti podarilo vyriesit? Bol to zly kus, alebo ten objektiv je proste taky?
 
vlcimak
2017-02-14 21:59:51
príspevok od: pa10
Pri videu to podla mna nie je z toho dovodu, ze prepinanie ND filtra pocas natacania by sposobovalo stmavovanie/zosvetlovanie obrazu kym by sa clona vysporiadala s novym svetlom. Ale pri foteni je to uzitocna pomocka, najma na plazi a na snehu v silnom slnku. Mozno je to v manualnom rezime nefunguje prave zato, ze je manualny, ale skus nastavit prioritu clony, otvorit naplno objektiv a namierit do svetla, aby expozicny cas vyletel do cervena, vtedy by ho malo zopnut v auto rezime. Tu ostrost objektivu sa ti podarilo vyriesit? Bol to zly kus, alebo ten objektiv je proste taky?
Dík, skúsil som to s prioritou clony akosi poradil a ND v automatickom nastavení pekne funguje, otázka teraz je, aké expozičné časy majú obrázky. V menu som mal nastavené 1/50, takže dúfam, že to tak aj ostalo. Automat stíhal pekne plynule korigovať svetelné rozdiely. Ešte časom nejako vyriešiť ten nešťastný RAW...
Predpokladám, že ten predchádzajúci fotoaparát bol nejaký vadný kus, teda určite. Ako som už napísal, s týmto problém nemám, som spokojný, ale L-kový objektív to nie je (a pri tomto rozsahu zoomu sa mu ani nemôže rovnať).
 
pa10
2017-02-16 15:04:25
príspevok od: vlcimak
Dík, skúsil som to s prioritou clony akosi poradil a ND v automatickom nastavení pekne funguje, otázka teraz je, aké expozičné časy majú obrázky. V menu som mal nastavené 1/50, takže dúfam, že to tak aj ostalo. Automat stíhal pekne plynule korigovať svetelné rozdiely. Ešte časom nejako vyriešiť ten nešťastný RAW...
Predpokladám, že ten predchádzajúci fotoaparát bol nejaký vadný kus, teda určite. Ako som už napísal, s týmto problém nemám, som spokojný, ale L-kový objektív to nie je (a pri tomto rozsahu zoomu sa mu ani nemôže rovnať).
Adobe uz nepouzivam, ale FZ2000 by mala mat podporu od ACR 9.8, resp. DNG Converter 9.8. Zase, ACR 9.8 vyzaduje najnovsie verzie softveru od Adobe, to je taka ta ich zmykacka na prachy... Stiahol som si na skusku jeden RAW z FZ2000, moj Capture One nan zatial nema profil, takze ho nezobrazil, zato Zoner Photo Studio X ho otvorilo. Isteze, Zoner by som na RAW s plnou vaznostou nevedel odporucit nikomu, zatial mas ale moznost konvertovat do DNG a ak si ten fotak oblubis, podla mna nebude dlho trvat kym Capture One pride s profilom a to je potom softver na RAW skutocne excelentny.
 
vlcimak
2017-02-18 12:50:36
príspevok od: pa10
Adobe uz nepouzivam, ale FZ2000 by mala mat podporu od ACR 9.8, resp. DNG Converter 9.8. Zase, ACR 9.8 vyzaduje najnovsie verzie softveru od Adobe, to je taka ta ich zmykacka na prachy... Stiahol som si na skusku jeden RAW z FZ2000, moj Capture One nan zatial nema profil, takze ho nezobrazil, zato Zoner Photo Studio X ho otvorilo. Isteze, Zoner by som na RAW s plnou vaznostou nevedel odporucit nikomu, zatial mas ale moznost konvertovat do DNG a ak si ten fotak oblubis, podla mna nebude dlho trvat kym Capture One pride s profilom a to je potom softver na RAW skutocne excelentny.
Dík za radu, niečo z toho vyskúšam. Určite však postupne bude s týmto bojovať viacero užívateľov...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia