Hore

Samsung NX30

Smart fotoaparát s nadpriemernou WiFi konektivitou, ktorý je bližší zrkadlovkám ako CSC fotoaparátom.

Prvý dojem

Samsung NX30 sa nehrá na žiadne retro. Nemožno povedať, že by to bol emócie vzbudzujúci krásavec. Dizajnom aj veľkosťou sa podobá na zrkadlovku. Až pohľad do hľadáčika odhalí, že sa v ňom ukrýva displej.

Toto nie je vreckový CSC fotoaparát. Ak hľadáte model, ktorý by bol od zrkadloviek menší a ľahší, Samsung NX30 ním nie je. Ak vám zrkadlovková ergonómia vyhovuje, ale dávate prednosť fotoaparátu s elektronickým hľadáčikom, tak by ste mali naň upriamiť pozornosť.

Telo fotoaparátu je plastové, kvalita spracovania veľmi dobrá. Grip je výrazný a fotoaparát sa preto dobre drží, príjemná na dotyk je protišmyková úprava. Rozloženie ovládacích prvkov je štandardné, a ak ste už fotili nejakou zrkadlovkou, budete ako doma. Len predný roller je umiestnený za spúšťou. Ale na to si rýchlo zvyknete. Displej je výklopný a otočný. Veľmi šikovne a prakticky je navrhnutý výklopný hľadáčik. Štandardne je vsunutý do tela , takže nenarúša jeho krivky. Po vysunutí ho môžete naklopiť do troch polôh.


Oproti predchodcovi, modelu NX20, má novinka lepšie ergonomicky navrhnuté telo. Grip je väčší a lepšie sa drží v ruke. Rozmiestnenie ovládacich prvkov je podobné. Hlavný rozdiel je vo vyššom rozlíšení displeja, teraz aj s dotykovým ovládaním a podstatne lepšom AF module. Zlepšila sa frekvencia videa z 30 až na 60 obr./s., mierne sa zlepšila aj frekvencia sériových záberov z 8 na 9 obr./s. Hľadáčik je väčší a k WiFi pribudla funkcia NFC.

Základné parametre

Samsung NX30 je CSC fotoaparát, čiže bezzrkadlovka. Osadený je CMOS snímačom veľkosti APS-C s rozlíšením 20,3 Mpx. Kompatibilný je s objektívmi s bajonetom NX. Zaradenie medzi Smart fotoaparáty naznačuje bohatú WiFi konektivitu. Nechýba ani NFC. Fotoaparát nie je vybavený operačným systémom Android.

Akčnejšie predpoklady zabezpečuje uzávierka s najkratším časom 1/8000 s. a sériové snímanie 9 obr./s. K ním sa pridáva aj hybridné zaostrovanie so skutočne nadpriemerným počtom zaostrovacích bodov: 105 bodov (detekcia fázy), 247 bodov (detekcia kontrastu).

Rozsah citlivosti je ISO 100 - 25 600. TTL meranie expozície využíva 221 senzorov.

Super AMOLED displej s uhlopriečkou 3” je výklopný a otočný, má rozlíšenie 1 037 000 bodov. Hľadáčik je výklopný a má rozlíšenie 2 359 000 bodov.

 • Obrazový snímač: 20,3 Mpx APS-C CMOS
 • Displej: 76,7mm (3,0“) Super AMOLED otočný a dotykový displej, rozlíšenie 1 037 000 bodov
 • Hľadáčik: vyklápací EVF, rozlíšenie 2 359 000 bodov
 • ISO: 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600
 • AF: 105 bodov (detekcia fázy), 247 bodov (detekcia kontrastu), výber: 1 bod (ľubovoľný výber), viacero bodov: normálny záber 21 bodov (3 x 7), záber zblízka 35 bodov, detekcia tvárí: max. 10 tvárí
 • Uzávierka: Automatický režim: 1/8.000 s – 1/4 s (k dispozícii EFS), manuálny režim: 1/8.000 s – 30 s (krok 1/3 EV) (k dispozícii EFS), režim otvorenej uzávierky (maximálny čas 4 minúty)
 • Sériové zábery: JPEG: možnosť výberu vysokej rýchlosti (9 sn./s) alebo normálnej rýchlosti (4 sn./s), sériový režim: Možnosť výberu 10, 15 alebo 30 sn./s, RAW: možnosť výberu vysokej rýchlosti (9 sn./s) alebo normálnej rýchlosti (4 sn./s)
 • Meranie expozície: Blokové segmentové meranie TTL 221 (17 x 13), meranie: viacsegmentové, vyvážené na stred, bodové, rozsah: EV -3 – 18 (ISO 100, 30 mm, F2)
 • Video: MP4 (MPEG4, AVC/H.264, Audio: AAC), 1920×1080, 1920×810, 1280×720 , 640×480, 320×240
 • Video výstup: NTS, PAL, HDMI 1.4a
 • Tag & Go (NFC/Wi-Fi): Photo Beam, AutoShare, Remote View Finder Pro, Mobile Link
 • SMART Mode: Beauty Face, Landscape, Macro, Action Freeze, Rich Tone, Panorama, Waterfall, Silhouette, Sunset, Night, Fireworks, Light Trace, Creative Shot, Best Face, Multi-Exposure, Smart Jump Shot
 • 3D statické snímky a nahrávánie videa
 • i-Function v režime objektivu Priority Mode: i-Depth, i-Zoom (x1.2, 1.4, 1.7, 2.0), i-Contrast
 • Vstavaný blesk (smerné číslo 11)
 • AutoShare, SNS & Cloud (Dropbox, Flickr, Facebook, Picasa, YouTube), Email, Auto Backup, Remote Viewfinder Pro, MobileLink, Samsung Link, Group Share, Direct Beam, HomeSync (dostupný ve vybraných regionech), Baby Monitor – dostupnost jednotlivých služeb se může v jednotlivých zemích lišit.
 • Batéria: BP1410 (1410mAh)
 • Rozmery (VxŠxH): 127×95,5×41,7mm
 • Hmotnosť: 375 g (bez batérie)


http://www.samsung.com/sk/consumer/camcorders-and-camereas/smart-cameras/nx-cameras/EV-NX30ZZBGBCZ
Ergonómia a dizajn


Predná časť fotoaparátu postráda akékoľvek ovládacie prvky. Nájdete tu len diódu prisvetlenia AF.Pri pohľade zhora vidno, že ovládacie prvky sa sústreďujú po pravej strane. Na špici gripu je spúšť, okolo ktorej je prepínač ON/OFF. Trochu netradične je za ním umiestnený roller. Po boku je dvojica tlačidiel: meranie expozície a WiFi. Volič expozičných programov má tradičný kruhový tvar. Vedľa neho je praktický prepínač režimov snímania (jednotlivé a sériové zábery, samospúšť, bracketing). Na dosah palca je červené tlačidlo RECORD. Vstavaný blesk sa vyklápa tlačidlom na boku “hranola”, osadeného päticou pre blesk a iné príslušenstvo.


Pri pohľade zozadu vidno, že displej má výklopnú otočnú konštrukciu s kĺbom na ľavej strane. Po pravej strane displeja sú umiestnené ovládacie prvky, ktorých rozmiestnenie je podobné ako u mnohých iných fotoaparátoch. Hore je tlačidlo korekcie expozície, pod ním pamäť nameranej expozície. Ďalšie štyri tlačidlá sú rozmiestnené okolo rollera, ktorý funguje aj ako smerový volič, pričom jednotlivým smerom sú priradené funkcie: nastavenie zobrazovania, vyváženie bielej, režim AF, citlivosť ISO. Uprostred je potvrdzovacie tlačidlo OK, ktoré slúži aj na výber AF bodov. Vráťme sa naspäť k štvorici tlačidiel okolo rolleru, sú to: MENU, funkčné tlačidlo, DELETE a PLAY.

Netradične je konštruovaný hľadáčik, ktorý je výsuvný. Po vysunutí ho možno vyklopiť smerom nahor.


Konektory sú ukryté na bočnej strane gripu. Na náprotivnej strane fotoaparátu je vstup pre mikrofón a NFC senzor. Batéria a pamäťová karta sa vkladajú zospodu.


Praktické fotografovanie

Fotoaparát sa mi nezdal už tak veľký, keď som naň nasadil mierne prerastený profesionálny zoom 16-50/2,28 OIS. NX30 hneď opeknel. S tak veľkým objektívom by som k fotoaparátu prijal aj vertikálny grip.

Menu je skôr jednoduchšie, ponuka nastavení je však dostatočná. Niektoré použité výrazy sú neštandardné, rozpaky vyriešila dobrá bublinková nápoveda. Zaujímavo je riešené funkčné tlačidlo, ktorého funkciu ľahko prestavíte aj bez vstupu do menu.

Prístroj sa dobré drží. Niektoré ovládacie prvky sú pomerne malé, voči väčšiemu telu.

Super AMOLED displej má svoje prednosti: vysokú svietivosť a výborné pozorovacie uhly. Farby ale zobrazuje presaturované. Hľadáčik má problém so zobrazovaním bielej. Naviac má slabú prekresľovaciu frekvenciu a obraz v ňom je pri pohybe trhaný.

Čo oceníte je otočný displej a výklopný hľadáčik. Bol som prekvapený sám sebou, ako mi po mnohých foteniach s fotoaparátmi, ktoré majú len výklopný displej, vadí že vyklopený displej je mimo osi objektívu. To je ale kompenzované väčšou variabilitou polohovania.

Nedám dopustiť na funkciu dotykového ovládania výberu AF bodov a to u ľubovoľného modelu fotoaparátu. Samsung NX30 má AF bodmi pokrytú prakticky celú plochu. Stačí rýchlo vybrať dotykom bod a vôbec nemusíte prekomponovávať. Tým sa znižuje riziko, že pri prekompozícii preostríte mimo želanú vzdialenosť.

Zaostrovanie je pomerne rýchle. Porovnateľné s amatérskymi zrkadlovkami. Pre akčnejšie fotografovanie je tu nadpriemerných 9 obr./s. Bufer sa však zaplní už po 11 záberoch, takže budete potrebovať rýchlu kartu, aby sa zásobník čo najrýchlejšie vyprázdnil. Oceňujem praktický prepínač režimu snímania, jeho otočením veľmi rýchlo nastavíte sériové zábery, samospúšť alebo bracketing.

K dispozícii som mal dva objektívy. Setový 18-55, ktorý sa osvedčil a dobre dopĺňa fotoaparát. Viac som sa pri preberaní tešil profesionálnemu objektívu 16-50 s veľmi dobrou svetelnosťou F2-2,8. Tento objektív ma ale sklamal tak, ako žiaden iný. Jeho konštrukcia je robustná, ale chod zoomovacieho prstenca je doslova nepríjemný a veľmi tuhý. To by sa dalo prehliadnuť, ak by podával špičkový výkon. Opak je pravdou. Na širokouhlejších ohniskách je to ešte v poriadku. Pri dlhších ohniskách sú zábery rozmazané tak, že sú nepoužiteľné.


Objektív Samsung S 16-50/2-2,8 OIS má zaujímavé parametre a patrí do prémiového radu S. Kus, ktorý som mal k dispozícii sklamal.Takýto záberov som nafotil veľa. Na maximálnom ohnisku pri otvorenej clone je objektív nepoužiteľný.Samsung je jedným z priekopnikov WiFi vo fotoaparátoch. NX30 potvrdzuje, že táto značka má s aplikáciou WiFi veľké skúsenosti. Neobmedzuje sa len na diaľkové ovládanie fotoaparáu a sťahovanie záberov. Fotoaparát dokáže fotografie zálohovať na váš domáci server, alebo odosielať fotografie počas snímania rovno do chytrého zariadenia. Prezeranú fotku presuniete jednoduchým priložením chytrého zariadenia s NFC. Fotografie a videa môžete zdielať so skupinou osôb, ale aj cez Facebook, YouTube, Flickr, Dropbox a e-mail. Jednoduché je aj prehrávanie na TV. Unikátnou funkciou je Baby monitor pre sledovanie dieťaťa. Oproti minulosti Samsung svoju aplikáciu vylepšil, využíva celú plochu displeja aj na najmodernejších chytrých zariadeniach s vysokým rozlíšením. Ja som WiFi vyskúšal s mobilom LG G2, všetko fungovalo bez problémov.

Obrazová kvalita

Ak prekonáte nedostatky zobrazovania displeja a hľadáčika a budete fotoaparátu veriť, že dobre odvedie svoju prácu, budete s výstupom spokojný. Ešte si treba postrážiť vyváženie bielej, ktoré ma niekedy tendenciu posunúť farby do studena a zvýrazňuje tyrkysovú farbu.

Z hľadiska dynamického rozsahu je na tom fotoaparát podobne ako APS-C zrkadlovky Canon. Pri spracovaní RAW-u, konkrétne zlepšovaní kresby v tieňoch, rýchlo dochádza k objaveniu a zvýrazneniu šumu, aj pri nízkych hodnotách ISO. Samotný dynamický rozsah je slušný a dáva dostatok priestoru pre prácu s expozíciou.

Výstup zo snímača musím pochváliť za príjemné prirodzené farby. Horšie je na tom úroveň šumu. Pozorovateľný je od najnižšej hodnoty ISO 100. Nie je rušivý a na výtlačkoch rozumnej veľkosti ho ani nezbadáte. V porovnaní s ostatnými APS-C snímačmi produkuje viac šumu. Oproti tým najlepším je o viac ako 2EV stupne horší. Lepšie je na tom aj menší micro 4/3 snímač najnovšej generácii. Pri zvyšovaní citlivosti pomerne rýchlo nastupuje farebný šum. Hranica ISO 1600 je prelomová. Nad ňou množstvo šumu prudko vzrastie. ISO 3200 a 6400 odporúčam len v núdzi. Nad ISO 6400 je miera šumu ťažko akceptovateľná. ISO 25 600 len marketingovo vylepšuje parametre fotoaparátu.

Ak ho porovnáme s jeho predchodcom, modelom NX20, k výraznejšiemu nárastu obrazovej kvality nedošlo. Rozdiely sa týkajú hardvéru.Dynamický rozsah snímača je dostatočný aj pre radikálnejšie úpravy expozície.


Video

Oproti predchodcovi zvláda NX30 Full HD video s frekvenciou až 60 obr./s. Samsung asi nebude častou voľbou filmárov, ale bežnému amatérovi má čo ponúknuť. Lepší zvuk dostanete pripojením externého mikrofónu, pre ktorý je na boku pripravená štandardná zdierka. Zaostrovanie a aj nastavenie expozície sú stabilné. Video je preto stabilné, bez rušivých prvkov. To amatéri, ktorí nemajú skúsenosť s manuálnymi nastaveniami určite ocenia. Pri snímaní videa odporúčam nastaviť fotoaparát tak, aby poskytoval najväčší dynamický rozsah. Oproti nedávno testovanému Olympusu OM-D E-M10 je video ostrejšie a detailnejšie.Plusy a mínusy

+  výklopný otočný displej
+  dotykové ovládanie
+  WiFi s NFC
+  bohatá funkcionalita WiFi
+  ergonomický grip
+  Adobe Lightroom v cene
+  1/8000 s.

-  veľkosť
-  nabíjanie cez USB
-  35 MB RAW
-  nemá samostatný režim Video
-  studenšie farby v Auto WB
-  neverné podanie fotografií na displejochZáver

Samsung NX30 je dobrý fotoaparát, ale tak trochu suchar. Krčí sa v tieni retrokrásavcov od iných výrobcov. Okrem perfektnej WiFi výbavy ničím zvlášť nevyniká. Celkovo sa o fotoaparátoch a objektívoch Samsung málo hovorí. Vnímané sú ako doplnok ohromného sortimentu kórejského giganta. Nedarí sa im vzbudiť rovnako veľký záujem, ako u mobilov, tabletov, či televízorov. Obrazový výstup sa mi páči. Farby sú prirodzené, len vyváženie bielej je rozhádzané. V porovnaní s konkurenciou je na tom fotoaparát horšie so šumom.

Ak ho budete mať v rukách, budete vyzerať, že fotíte amatérskou APS-C zrkadlovkou. Celkovo by som NX30 porovnával skôr so zrkadlovkami (Nikon D5300, Canon EOS 700D), než s CSC fotoaparátmi. A v porovnaní s nimi si nevedie až tak zle. Permanentný Live View a elektronických hľadáčik má svoje výhody. Amatérsky fotograf vidí, čo nafotí. Všetky nastavenia sa mu premietajú na displej. AF body pokrývajú prakticky celú plochu snímanej scény. CSC konštrukcia dovoľuje urobiť z fotoaparátu malý guľomet s kadenciou až 9 obr./s. V čom fotoaparát za pravými zrkadlovkami zaostáva, tak ako všetky CSC fotoaparáty, je kontinuálne zaostrovanie. Šikovne je riešený elektronický hľadáčik, ktorý je výklopný a v zasunutej polohe nenarúša obrysy tela fotoaparátu.

Musím priznať, že aj keď Samsung NX30, nie je pre mňa tá pravá šálka kávy, každou hodinou, ktorú som s ním strávil, si získaval viac a viac moje sympatie. Ľúto mi je, že mu chýba prvok zábavy. Efektové programy, s ktorými by sa dalo pri fotení vyblázniť. Samsung to necháva na spracovanie v chytrých zariadeniach, s ktorými sa fotoaparát ľahko prepojí. Dokonca môže permanentne posielať fotografie do telefónu alebo tabletu. WiFi a s ním spojené funkcie, to je silná stránka fotoaparátu. V tomto konkurenciu nemá.

K fotoaparátu som mal dva objektívy, lacný seťák a drahý profesionálny transfokátor štandardného rozsahu. Pochváliť musím “plasťáčika”. Svoju úlohu lacného univerzálneho objektívu plní veľmi dobre a určite patrí k tým lepším setovým objektívom, ktoré som testoval. Naopak, profesionálny NX 16-50/2,-2,8 je pre mňa sklamaním. Nepríjemne tuhý chod zoomovacieho prstenca by som pretrpel, obrazová kvalita je však neakceptovateľná. Veľmi mäkká kresba pri otvorenej clone, neostré kraje a to dokonca aj po priclonení. Lepšie chvílky mal len na najširšom ohnisku. Možno som len natrafil na zlý kus.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2014-06-09 08:44:58
Tak hodnotenie foťáku je podobné ako na iných portáloch: v zásade sa nedá veľa vytýkať, avšak ničím ani nenadchne. Škoda toho objektívu, vkladal som do neho značné nádeje pre jeho bezkonkurenčné parametre (solídny rozsah pri špičkovej svetelnosti, medzi CSC objektívmi neprekonanej). Mohla to byť naozaj len kusová vada (a zahraničné portály si pri takejto výraznej kusovej vade vypýtajú na test druhý, prípadne i tretí kus, aby ich hodnotenie malo váhu), ale nemalo by sa to stať. Takže ďalší dobrý foťák od Samsungu, ktorý nikoho nepresvedčí, aby si ho kúpil namiesto napr. OM-Déčka.
 
vrak
2014-06-09 10:46:03
na oddelenie foto vyvoja a marketingu samsung asi zamestanal omylom niekoho z konkurencie.
Denne ludia spekuluju ci im csc nahradi zrkadlovku, chcu nieco mensie. A samsung vyrobi csc vo velkosti zrkadlovky a plus da nedostatky voci zrkadlovke. To je gol do vlastnej branky. By ma zaujimal argument preco by som to mal chciet kupit.
 
total empty
2014-06-09 11:02:44
Keď som skúmal nejské tie foťáky od Samsung, zistil som , že sa snaží dizajnovo,štýl menu,rozmiestnenie knoflíkov atď. robiť verné kópie Lumixov od Panasonic.
Ale stým,že ponúka kvalitu o dve triedy horšiu,vo všetkých funkciách, vo všetkom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-06-09 11:10:17
príspevok od: vrak
na oddelenie foto vyvoja a marketingu samsung asi zamestanal omylom niekoho z konkurencie.
Denne ludia spekuluju ci im csc nahradi zrkadlovku, chcu nieco mensie. A samsung vyrobi csc vo velkosti zrkadlovky a plus da nedostatky voci zrkadlovke. To je gol do vlastnej branky. By ma zaujimal argument preco by som to mal chciet kupit.
Robit velky CSC nie je az taky nezmysel. Niekto uprednosti lepsiu ergonomiu drzania spojenu s loncepciou elektronickeho hladacika. Postupne sa na trh dostavaju profesionalne zoomy, ktore su vycsie a tazsie. S malym fotakom by sa s nimi nepohodlne fotilo. Preto napr. Fujifilm vyrobili X-T1. Aj Olympus OM-D E-M1 je vyrobeny prave pre vacsie objektivy. Obidva fotaky sa daju doplnit gripom, aby boli dostatocne velke.

Ak ale niekto nechce pouzivat velke objektivy, moze mu pripadat takyto fotak nadmerny.
 
stancok
2014-06-09 11:26:41
no ak porovname aps-c ckove csc napr priameho konkurenta(aj ked nie rozmerovo) od sony a-6000 tak videom ani vystupom sa nanho nx30 nechyta(aj ked stale u sony pokulhava ten vyber objektivov,no zlepsuje sa to neustale krocik po krociku) a to uz nevravim o aps-c modeloch(najma x-trans cmos I.-II. aps-c) od fuji ktore ho obrazovym vystupom predcia aj o 2-3 triedy, co sa tyka mna tak ci onak ostavam na rozhrani medzi OM-D e-m10 a sony a6000 pre omd hovori bez debat jednoznacne suprovy vyber objektivov a v neposlednom rade aj obrazovy vystup, ergonomia .. sony a6000 je zas komplexnejsi kedze ma jedno z naj videi u csc
 
fatality
2014-06-09 15:09:59
príspevok od: stancok
no ak porovname aps-c ckove csc napr priameho konkurenta(aj ked nie rozmerovo) od sony a-6000 tak videom ani vystupom sa nanho nx30 nechyta(aj ked stale u sony pokulhava ten vyber objektivov,no zlepsuje sa to neustale krocik po krociku) a to uz nevravim o aps-c modeloch(najma x-trans cmos I.-II. aps-c) od fuji ktore ho obrazovym vystupom predcia aj o 2-3 triedy, co sa tyka mna tak ci onak ostavam na rozhrani medzi OM-D e-m10 a sony a6000 pre omd hovori bez debat jednoznacne suprovy vyber objektivov a v neposlednom rade aj obrazovy vystup, ergonomia .. sony a6000 je zas komplexnejsi kedze ma jedno z naj videi u csc
stancok..len koho to este zaujima?
 
bobo222
2014-06-09 18:10:09
Na 2,8 zoom je to fakt dosť veľká bieda. Vychádza tak zúfalo všade alebo ste narazili na objektív vyrobený v piatok poobede?
 
Vixen
2014-06-09 18:16:55
príspevok od: stancok
no ak porovname aps-c ckove csc napr priameho konkurenta(aj ked nie rozmerovo) od sony a-6000 tak videom ani vystupom sa nanho nx30 nechyta(aj ked stale u sony pokulhava ten vyber objektivov,no zlepsuje sa to neustale krocik po krociku) a to uz nevravim o aps-c modeloch(najma x-trans cmos I.-II. aps-c) od fuji ktore ho obrazovym vystupom predcia aj o 2-3 triedy, co sa tyka mna tak ci onak ostavam na rozhrani medzi OM-D e-m10 a sony a6000 pre omd hovori bez debat jednoznacne suprovy vyber objektivov a v neposlednom rade aj obrazovy vystup, ergonomia .. sony a6000 je zas komplexnejsi kedze ma jedno z naj videi u csc
A telenovela pokračuje...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-06-09 18:32:00
príspevok od: Vixen
A telenovela pokračuje...
si zabil!
 
vrak
2014-06-09 19:02:19
príspevok od: stancok
no ak porovname aps-c ckove csc napr priameho konkurenta(aj ked nie rozmerovo) od sony a-6000 tak videom ani vystupom sa nanho nx30 nechyta(aj ked stale u sony pokulhava ten vyber objektivov,no zlepsuje sa to neustale krocik po krociku) a to uz nevravim o aps-c modeloch(najma x-trans cmos I.-II. aps-c) od fuji ktore ho obrazovym vystupom predcia aj o 2-3 triedy, co sa tyka mna tak ci onak ostavam na rozhrani medzi OM-D e-m10 a sony a6000 pre omd hovori bez debat jednoznacne suprovy vyber objektivov a v neposlednom rade aj obrazovy vystup, ergonomia .. sony a6000 je zas komplexnejsi kedze ma jedno z naj videi u csc
pockaj, pockaj ved si dostal nejaku velmi vyhodnu ponuku od mrca na ten panak gx7.
Alebo to bola a6000 neviem, ale to je jedno, v kazdom pripade som veril, ze uz behas po svete a fotis odkvitnute pupavy. A ty tu zase roztacas nove koleso stastia ?
 
stancok
2014-06-11 14:45:54
príspevok od: vrak
pockaj, pockaj ved si dostal nejaku velmi vyhodnu ponuku od mrca na ten panak gx7.
Alebo to bola a6000 neviem, ale to je jedno, v kazdom pripade som veril, ze uz behas po svete a fotis odkvitnute pupavy. A ty tu zase roztacas nove koleso stastia ?
ani panak ani sony, jednalo sa o olyho OMD e-m10 ale ponukal len telo..keby tam bol aspon ten zakladak, pevny by som si uz dokupil ..anyway, kto si mysli ze necvakam tak sa velmi myli, aktualne mam xz-2 aj s nim sa daju spravit celkom dobre zabery..
 
Marcel Rebro
2014-06-11 14:54:41
príspevok od: stancok
ani panak ani sony, jednalo sa o olyho OMD e-m10 ale ponukal len telo..keby tam bol aspon ten zakladak, pevny by som si uz dokupil ..anyway, kto si mysli ze necvakam tak sa velmi myli, aktualne mam xz-2 aj s nim sa daju spravit celkom dobre zabery..
Stancok, stancok. Bavili sme sa o cene tela, tak som dal cenu tela. Predstav si ze existuju ludia co sa normalne dokazu spytat "A kolko by stalo E-M10 aj so setakom?".
Ale ty sa radsej nic nepytaj, bolo by to zbytocne. Ved ty si precital a teda vies vsetko.
 
fatality
2014-06-11 20:15:38
príspevok od: stancok
ani panak ani sony, jednalo sa o olyho OMD e-m10 ale ponukal len telo..keby tam bol aspon ten zakladak, pevny by som si uz dokupil ..anyway, kto si mysli ze necvakam tak sa velmi myli, aktualne mam xz-2 aj s nim sa daju spravit celkom dobre zabery..
xz-2 je vyborny fotak..len..keby si trosku miesto recenzii a gearhuntingu studoval aj nieco o fotografii,kompozicii,postprocese,tak by si pri tej jedinej fotke,co tu mas v galerke postupil dva kroky dopredu,zmizol by ti ten kus sochy,co tam mas,aj napis love,fotku by si zmensil v pocte pixelov,nie len kb a vyzerala by slusne aj z xz-2ky..
 
Marcel Rebro
2014-06-11 20:26:15
príspevok od: fatality
xz-2 je vyborny fotak..len..keby si trosku miesto recenzii a gearhuntingu studoval aj nieco o fotografii,kompozicii,postprocese,tak by si pri tej jedinej fotke,co tu mas v galerke postupil dva kroky dopredu,zmizol by ti ten kus sochy,co tam mas,aj napis love,fotku by si zmensil v pocte pixelov,nie len kb a vyzerala by slusne aj z xz-2ky..
Podľa mňa si stančoka vymyslela redakcia, aby bola sranda a vyššia aktivita na portáli.
 
jozkovicz
2014-06-11 20:30:50
príspevok od: fatality
stancok..len koho to este zaujima?
to je taka stancekova skorokazdodenna modlidba
 
vrak
2014-06-11 20:36:07
príspevok od: Marcel Rebro
Podľa mňa si stančoka vymyslela redakcia, aby bola sranda a vyššia aktivita na portáli.
tiez ma to uz napadlo, a ja som bol na teba este "zly", nic mu neponukaj nezasluzi si. Ak je to redakcny skriatok tak duplom.
 
total empty
2014-06-11 20:45:04
príspevok od: fatality
xz-2 je vyborny fotak..len..keby si trosku miesto recenzii a gearhuntingu studoval aj nieco o fotografii,kompozicii,postprocese,tak by si pri tej jedinej fotke,co tu mas v galerke postupil dva kroky dopredu,zmizol by ti ten kus sochy,co tam mas,aj napis love,fotku by si zmensil v pocte pixelov,nie len kb a vyzerala by slusne aj z xz-2ky..
Ta jeho fotka má aj pokryvenú perspektívu,divná ostrosť,divné farby-asi fotené na poludnie a celkovo je to len taký turistický cvak.
Občas človek zverejni aj hovadinu, a kvôli kritike spadne zase z nebies na zem.
Možno nás ďalšou fotkou prekvapí.
 
fatality
2014-06-11 23:50:23
príspevok od: Marcel Rebro
Podľa mňa si stančoka vymyslela redakcia, aby bola sranda a vyššia aktivita na portáli.
aj nadžiho
 
stancok
2014-06-12 00:37:05
príspevok od: total empty
Ta jeho fotka má aj pokryvenú perspektívu,divná ostrosť,divné farby-asi fotené na poludnie a celkovo je to len taký turistický cvak.
Občas človek zverejni aj hovadinu, a kvôli kritike spadne zase z nebies na zem.
Možno nás ďalšou fotkou prekvapí.
tak 4/3 system csc ani zrkadlovka to neni, tak neviem co si cakal zas za kvalitu z pidi cipu co ma oly xz-2, ok tu perspektivu a sochu co tam nema byt fajn, beriem, bolo to cvaknute len tak na rychlo ,no super ostrost a farby na urovni csc ci zrkadla od tohto stroja nemozno cakat tie moznosti su uz ohranicene samotnym cipom takze tak.. myslim ze ta ostrost na 1/1,7´´ cip je super, minimalne o triedu lepsie nez co som dostaval kedysi z ultrazoomu canon sx20, videa to taktiez robi obstojne, na urovni
 
fatality
2014-06-12 00:48:26
príspevok od: stancok
tak 4/3 system csc ani zrkadlovka to neni, tak neviem co si cakal zas za kvalitu z pidi cipu co ma oly xz-2, ok tu perspektivu a sochu co tam nema byt fajn, beriem, bolo to cvaknute len tak na rychlo ,no super ostrost a farby na urovni csc ci zrkadla od tohto stroja nemozno cakat tie moznosti su uz ohranicene samotnym cipom takze tak.. myslim ze ta ostrost na 1/1,7´´ cip je super, minimalne o triedu lepsie nez co som dostaval kedysi z ultrazoomu canon sx20, videa to taktiez robi obstojne, na urovni
ach stancok stancok..zasa technika a technika..a vyhovorky na techniku..keby si radsej skusal,fotil,ucil sa,spracuval..atd..tu sa pozri ako sa (ne)da fotit s XZ..tentokrat 1..co je o nieco horsi fotak,nez 2..
www.ephoto.sk/uzivatel/martinox/
komplet galerka s xz-1..
 
blahoslav J B Art
2014-06-12 00:50:38
príspevok od: stancok
tak 4/3 system csc ani zrkadlovka to neni, tak neviem co si cakal zas za kvalitu z pidi cipu co ma oly xz-2, ok tu perspektivu a sochu co tam nema byt fajn, beriem, bolo to cvaknute len tak na rychlo ,no super ostrost a farby na urovni csc ci zrkadla od tohto stroja nemozno cakat tie moznosti su uz ohranicene samotnym cipom takze tak.. myslim ze ta ostrost na 1/1,7´´ cip je super, minimalne o triedu lepsie nez co som dostaval kedysi z ultrazoomu canon sx20, videa to taktiez robi obstojne, na urovni
limitujucim faktorom vacsinou nie je technika, ale ludsky faktor
 
stancok
2014-06-12 01:06:33
príspevok od: fatality
ach stancok stancok..zasa technika a technika..a vyhovorky na techniku..keby si radsej skusal,fotil,ucil sa,spracuval..atd..tu sa pozri ako sa (ne)da fotit s XZ..tentokrat 1..co je o nieco horsi fotak,nez 2..
www.ephoto.sk/uzivatel/martinox/
komplet galerka s xz-1..
ved je to zasumene jak blazen, skoro vsetko pri horsom svetle.. akurat par foto podarenych za dobreho svetla, xz2 za horsieho svetla spravi lepsie foto o tom som presvedceny, inak co som si vsimol fota co som sem hodil akosi nenacitava vo full rozliseni, tak ako som ich cvakol, ale nejake okresane zmenseniny, na originali v mojom PC sa mi tie farby tak nerozplyvaju ako ked ich hodim sem..
 
sharkyyy
2014-06-12 08:03:57
príspevok od: stancok
ved je to zasumene jak blazen, skoro vsetko pri horsom svetle.. akurat par foto podarenych za dobreho svetla, xz2 za horsieho svetla spravi lepsie foto o tom som presvedceny, inak co som si vsimol fota co som sem hodil akosi nenacitava vo full rozliseni, tak ako som ich cvakol, ale nejake okresane zmenseniny, na originali v mojom PC sa mi tie farby tak nerozplyvaju ako ked ich hodim sem..
Ach Stancok, Stancok. Sklamal si ma. Ked na fotky Martinoxa povies len, ze su zasumene ako blazon....tak uz neviem. Sorry, si absolutny amater a fotak xz2 ti nepatri do ruky co mas, canon sx20 bola takisto nad tvoje sily. V pohode si vystacis s 50 eurovym mobilom.
Nevies o com je fotografia. Poradil by som ti chodit na pc forum a vyberat si naj pocitac pre upravu fotiek(tam parametre hraju vacsiu rolu).
 
Marcel Rebro
2014-06-12 09:30:05
príspevok od: fatality
aj nadžiho
Žiaľ asi nevymyslela. Stančok je realita

http://badoo.com/sk/0271011465/
 
Martin P
2014-06-12 09:40:03
to je snad este horsie ako ten jedinec kozmonaut co tu kedysi opruzoval s olympusmi
 
Martin P
2014-06-12 09:42:45
www.ephoto.sk/uzivatel/olympus-e-520/#profile-detail
to je on ak to nieje nahodou reinkarnovany stancok
 
Martin P
2014-06-12 09:46:40
Bališ sa volal
je este v diskusiach
vela zabavy tu poskytol
 
Paulie
2014-06-12 10:07:56
príspevok od: Marcel Rebro
Podľa mňa si stančoka vymyslela redakcia, aby bola sranda a vyššia aktivita na portáli.
Stančoka nevymyslíš.
 
Marcel Rebro
2014-06-12 10:08:50
príspevok od: Paulie
Stančoka nevymyslíš.
Neru nie

http://badoo.com/sk/0271011465/
 
Paulie
2014-06-12 10:11:20
príspevok od: Marcel Rebro
Neru nie

http://badoo.com/sk/0271011465/
...ak si aj ženu vyberá ako fotiak, tak neviem neviem..
 
Marcel Rebro
2014-06-12 10:26:38
príspevok od: Paulie
...ak si aj ženu vyberá ako fotiak, tak neviem neviem..
a tu mas aj jeho foto portfolio

https://www.facebook.com/stancok/photos
 
total empty
2014-06-12 11:36:56
príspevok od: stancok
tak 4/3 system csc ani zrkadlovka to neni, tak neviem co si cakal zas za kvalitu z pidi cipu co ma oly xz-2, ok tu perspektivu a sochu co tam nema byt fajn, beriem, bolo to cvaknute len tak na rychlo ,no super ostrost a farby na urovni csc ci zrkadla od tohto stroja nemozno cakat tie moznosti su uz ohranicene samotnym cipom takze tak.. myslim ze ta ostrost na 1/1,7´´ cip je super, minimalne o triedu lepsie nez co som dostaval kedysi z ultrazoomu canon sx20, videa to taktiez robi obstojne, na urovni
Perspektívu si pokryvil ty nevhodným držaním a smerovaním foťaku, to ostatné je zlá expozícia.Farby ,jas, kontrast a atď. sa dajú spraviť vhodným postprocesom v PC.
Treba si zvoliť aj vhodnejší čas na fotenie,nie keď je najsilnejšie žiarenie.
Ten tvoj foťačik je technicky slabší,ale to neznamená, že nedokáže slušne fotiť.
Všetko máš vo svojích rúkách a vo svojej hlave ,žiadna technika to nezachráni.
To čo ti chýba, to je umelecký cit, a to sa drvením čísiel o technike nedá nahradiť .
Umenie-fotografia,fotomontáže,obrazy.....toto nemá hranice,ohraničená je len tvoja myseľ.
AMEN
 
ASTRALEK
2014-06-12 11:47:03
príspevok od: stancok
tak 4/3 system csc ani zrkadlovka to neni, tak neviem co si cakal zas za kvalitu z pidi cipu co ma oly xz-2, ok tu perspektivu a sochu co tam nema byt fajn, beriem, bolo to cvaknute len tak na rychlo ,no super ostrost a farby na urovni csc ci zrkadla od tohto stroja nemozno cakat tie moznosti su uz ohranicene samotnym cipom takze tak.. myslim ze ta ostrost na 1/1,7´´ cip je super, minimalne o triedu lepsie nez co som dostaval kedysi z ultrazoomu canon sx20, videa to taktiez robi obstojne, na urovni
Ty si proste viac nadsenec fototechniky ako samotnej fotografie, co zase nie je taka tragedia. Treba si to len priznat a zamysliet sa nad tym. Potom na to prides sam, ze vymenou fototechniky nebudu tvoje fotky lepsie. Vykasli sa na GX7 a A6000, vezmi svol zx2 a bez von fotit. Je to dobry fotak. A necitaj recenzie. Ja som sam presiel touto cestou.
 
total empty
2014-06-12 12:03:27
príspevok od: blahoslav J B Art
limitujucim faktorom vacsinou nie je technika, ale ludsky faktor
Vyše 90% ľudského mozgu tvorí kvapalina, žial, u niektorých jedincov je to brzdová kvapalina.
(nemyslím teba).
 
blahoslav J B Art
2014-06-12 13:07:31
príspevok od: total empty
Vyše 90% ľudského mozgu tvorí kvapalina, žial, u niektorých jedincov je to brzdová kvapalina.
(nemyslím teba).
... ja ze co mi kvapka na karbid ... a to brzdova kvapalina

a este by som rad zacitoval sudruha Lenina, ktory pri fotenie selfie fotiek povedal: Fotit sa, fotit sa, fotit sa !
 
fatality
2014-06-12 13:50:21
príspevok od: stancok
ved je to zasumene jak blazen, skoro vsetko pri horsom svetle.. akurat par foto podarenych za dobreho svetla, xz2 za horsieho svetla spravi lepsie foto o tom som presvedceny, inak co som si vsimol fota co som sem hodil akosi nenacitava vo full rozliseni, tak ako som ich cvakol, ale nejake okresane zmenseniny, na originali v mojom PC sa mi tie farby tak nerozplyvaju ako ked ich hodim sem..
tak tymto prispevkom si mi povedal o sebe vsetko..ak na Martinoxovych fotkach vidis iba sum,tak to je uz tvoja jasna nie definicia,ale diagnoza..skoda s tebou nieco riesit..strateny cas..
 
Marcel Rebro
2014-06-12 14:51:03
príspevok od: total empty
Keby si mi to povedal do očí, tak ti odseknem hlavu mačetou.
Kontroluj sa !!!
Ak Ťa opľuje opica v ZOO, opľuješ ju tiež?
Vulgarizmy na portál nepatria, verím že admin zasiahne.
 
morseee1
2014-06-12 14:53:12
príspevok od: Martin P
mas absolutnu pravdu
skoda sa s takymto elememntom bavit
akurat co ti dvihne tlak zbytocne
a ze je ich tu podobnych par
treba ho ignorovat
lebo ti zbytocne problemy narobi
nechcel si povedat exkrementom ?? ... ja len pre istotu ..
 
total empty
2014-06-12 14:54:16
príspevok od: Marcel Rebro
Ak Ťa opľuje opica v ZOO, opľuješ ju tiež?
Vulgarizmy na portál nepatria, verím že admin zasiahne.
Veď o tom to je.Ak mu vydadám, klesnem na jeho úroveň
 
morseee1
2014-06-12 14:54:22
Jááááj .. vsetko spat .. pekne od zaciatku .. Samsung NX30 je fajn pekna recenzia ..
 
Martin P
2014-06-12 14:59:31
príspevok od: morseee1
nechcel si povedat exkrementom ?? ... ja len pre istotu ..
ano aj tak sa da
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia