Hore

Canon EOS 70D, momentálny kráľ APS-C zrkadloviek Canon

Pokročilí fotografi vždy netrpezlivo očakávajú, čo nové Canon prinesie v tejto triede. Predchádzajúci model EOS 60D bol prijatý rozpačito. Canon zmenil prístup k návrhu a preč bola robustnosť tak populárnych modelov EOS 30D/40D/a 50D. Mne sa ale tento krok s presunutím fotoaparátu o 1/2 triedy nadol páčil. A páči sa mi aj teraz. Canon nemal konkurenta pre Nikon bestseller D90 a nemal by ani teraz pre D7000 a D7100. Bol to krok správnym smerom. Ak niekto chce lepšiu náhradu EOS 50D, má k dispozícii EOS 7D. Portfólio zrkadloviek EOS je teraz dobre rozvrhnuté. Ergonomicky jednoduchší EOS 700D pre nadšených amatérov, EOS 70D pre pokročilých amatérov a EOS 7D pre poloprofesionálov a profesionálov.
EOS 70D je digitálnou transformáciou kedysi tak populárnych filmových fotoaparátov EOS s číslovkou 50/30/33.

Prvý dojem

Túto kategóriu fotoaparátov mám rád. Nezruinujú vás, pritom im nič nechýba, majú slušné parametre a dobre sa s nimi pracuje. Sú veľmi univerzálne a uplatnia sa prakticky v ľubovoľnom fotografickom žánri. Canon EOS D70 dobre padne do ruky a aj bez prídavného battery gripu ho držím všetkými prstami. Rukoväť je dobre tvarovaná, ukazováčik je vedený vlysom priamo na spúšť.
Chvíľu som si zvykal na roller vedľa displeja. Canoňáci budú ale ako doma.
Fotoaparát pôsobí dostatočne robustným dojmom na to, aby som ho nepovažoval za čisto amatérsky. Dva displeje, množstvo tlačidiel, my budeme určite kamaráti. Čo trochu nechápem, je prepínač ON/OFF, ktorý je na každom Canone niekde inde. Tu je pod voličom programov. Asi si nikdy nezvyknem na menu. To má čím ďalej, tým viac záložiek. Ešte že si najčastejšie používané funkcie môžem dať k obľúbeným.Základná charakteristika

Aktuálne modely EOS majú porovnateľný obrazový výstup a veľké rozdiely nehľadajte. Čím sa teda odlišujú, je funkčná výbava, parametre, spracovanie a najmä ergonómia. Canon EOS 70D je práve zaujímavý svojou ergonómiou. Pre náročnejších fotografov je typické, že okrem dostatočných parametrov vyžadujú dobré držanie, stavový displej a dva rollery. Tento fotoaparát to všetko má. Je to druhý najvyšší APS-C model, nad ktorým tróni už len EOS 7D.
Fotoaparát je vyhotovený z kvalitných materiálov, kombinácie hliníka a polykarbonátovej živice so sklenenými vláknami. Naviac je pretesnený voči vode a prachu.

  • 20,2-megapixelový snímač CMOS APS-C a procesor DIGIC 5+
  • 19 krížových bodov systému AF a fotografovanie rýchlosťou 7 obr./s
  • Dual Pixel CMOS AF
  • Okamžité zdieľanie a diaľkové ovládanie cez Wi-Fi
  • Citlivosť ISO 12800 (H:25600)
  • 7,7 cm dotykový displej Vari-angle ClearView II LCD
  • Inteligentný hľadáčik
  • Filmy Full-HD


Srdcom fotoaparátu je nový 20,2-megapixelový senzor CMOS a procesor DIGIC 5+. Aj vďaka nemu  zvláda až 7 obr./s. O automatické zaostrovanie sa stará 19 krížových senzorov. EOS 70D je prvý fotoaparát, ktorý využíva senzor CMOS AF s technológiou dvojitých pixelov od spoločnosti Canon, ktorá umožňuje počas snímania videa rýchle a plynulé sledovanie automatického zaostrovania. Každý pixel má dve fotografické diódy, ktoré možno čítať samostatne počas automatického zaostrovania, alebo spolu na zachytenie snímky.


Nový senzor s technológiu dvojitých pixelov.


Procesor DIGIC 5+.


Uzávierka fotoaparátu.
 

Video je samozrejme vo Full HD rozlíšení so stereofónnym zvukom. Ovládanie môže byť aj plne manuálne a k fotoaparátu môžete pripojiť aj externý mikrofón.
Vďaka zabudovanému Wi-Fi môžete fotoaparát prepojiť s počítačom, tabletom alebo chytrým telefónom a bezdrôtovo prenášať fotografie alebo fotoaparát ovládať.
Citlivosť je nastaviteĺná v rozsahu ISO 100 až 12 800, užívateľsky rozšíriteľnou až na ISO 25 600.
Veľmi praktický je výklopný otočný displej Clear View II LCD s pomerom strán 3:2, ktorý má 1 040 000 obrazových bodov a uhlopriečkou 3”, ktorý je naviac dotykový. Inteligentný hľadáčik s 98 % pokrytím dokáže na LCD vrstve zobrazovať pomocný raster, ale aj vodováhu.

Kedže sa jedná o fotoaparát pre pokročilejších fotografov, disponuje príkladnou ergonómiou ovládania a praktickým stavovým displejom. Okrem tradičných expozičných režimov je k dispozícii aj funkcia HDR a efektové funkcie.
Fotoaparát EOS 70D je kompatibilný s kompletným sortimentom objektívov EF a EF-S a bleskov Speedlite série EX vyrobených spoločnosťou Canon.

Podrobnú špecifikáciu a pekné ukážkové videá nájdete na oficiálnych stránkach Canon Slovakia.

Dizajn a ergonómia


Popis toho, čo vidno spredu bude bleskový. Na rukoväti je dopredu naklonená spúšť a pod ňou senzor IR diaľkového ovládania. Pri rukoväti je malá dióda pomocného osvetlenia AF. Pod bajonetom je tlačidlo DOF. Pod označením EOS 70D je poistka bajonetu a nad ňou tlačidlo blesku.


Omnoho pestrejší bude popis hornej časti fotoaparátu. Práve tu sa tento model líši od EOS 650D/700D. Z pohľadu fotografa sa na ľavej strane nachádza kruhový volič programov s poistkou proti neželanému pretočeniu. Pod voličom je prepínač ON/OFF. Preskočme cez výklopný blesk a inteligentnú päticu na pravú stranu. Tej dominuje stavový displej s podsvietením. Okrem rolleru je tu šestica tlačidiel: AF - režim automatického zaostrovania, DRIVE - nastavenie jednotlivých alebo sériových záberov, samospúšte..., ISO - nastavenie citlivosti, tlačidlo nastavenia spôsobu merania, tlačidlo podsvietenia displeja a nakoniec pre mňa neznáme tlačidlo, ktorým sa nastavuje výber senzorov AF, ale aj zaostrovacieho poľa.


Prejdime na zadnú časť fotoaparátu. Okulár hľadáčika s dioptrickou korekciou je osadený gumenou očnicou. Po jeho ľavej strane je tlačidlo INFO pre zobrazenie niektorého z režimov hlavného displeja a tlačidlo pre vstup do MENU. Pod hľadáčikom je otočný výklopný displej. Po jeho pravej strane je krížový volič s potvrdzovacím tlačidlom SET a okolo voliča je otočný roller, ktorý má aj vlastný zámok (LOCK). Pri ňom sa nachádza tlačidlo DELETE. Vyššie sú tlačidlá PLAY a [Q] - nastavenie hlavných funkcií cez displej. Po pravej strane hľadáčika je prepínač Live View (režim foto a video), uprostred s tlačidlom START/STOP. A dostávame sa k poslednej trojici tlačidiel, ktoré vyslovene padnú pod palec: AF-ON pre aktiváciu zaostrovania, hviezdičkou je tradične označená pamäť expozície a posledné, najkrajnejšie tlačidlo slúži pre výber AF bodov (tak trochu duplikované tlačidlo). Posledné dve menované tlačidlá v režime PLAY fungujú pre nastavenie lupy.Na bočnej strane rukoväte je krytka, pod ktorou je ukrytý slot pamäťovej karty. Na protiľahlej bočnej strane sú sústredené konektory: 3,5 mm mikrofónny vstup, konektor káblovej spúšte, HDMI a USB/AV Out.


Zostáva už len spodná časť s priestorom pre akumulátor a závitom pre pripevnenie na statív. Ten je umiestnený presne v osi objektívu.

Hlavné funkcie

Automatické zaostrovanie

Fotoaparát využíva 19 bodové automatické zaostrovanie. Všetky senzory sú krížové! To prispieva k rýchlosti, presnosti a spoľahlivosti automatického zaostrovania. Problémy s backfocusom a frontfocusom môžete eliminovať vďaka užívateľskej funkcii mikronastavenia AF. Do pamäte sa zmestí až 40 objektívov. Fotoaparát si pamätá ich sériové čísla, nastavenie je možné v rozsahu +/- 20 krokov.


Senzor automatického zaostrovania.
 

Páči sa mi trend Canonu, vylepšovať zaostrovanie v režime živého náhľadu, nielen softvérovo, ale aj vývojom nových technológií. Po hybridnom senzore s niekoľkými senzormi AF, tu máme prvý Dual Pixel CMOS AF. Všetky efektívne pixely na povrchu snímača fotoaparátu EOS 70D pozostávajú z dvoch samostatných fotodiód, z ktorých sa pri automatickom zaostrovaní s fázovou detekciou čítajú údaje samostatne a pri zobrazovaní spolu. Dual Pixel CMOS AF pokrýva približne 80 % šírky a výšky záberu v režime Live View. Po zapnutí sledovania tváre a objektu, funkcia Movie Servo AF sleduje zvolený objekt v pohybe alebo pri kompozícii záberu. Alebo si zvoľte rôzne oblasti zaostrenia jednoduchým poklepaním dotykového displeja dokonca aj počas záznamu. Takto môžete preostrovať z bližšieho objektu na vzdialenejší, alebo naopak a dosiahnúť tak zaujímavý efekt preostrenia. Veľmi pekne má Canon popísanú túto novú technológiu na svojich oficiálnych stránkach.


Zaostrovací modul som pretestoval na bratislavských holuboch. K plnej spokojnosti.

Meranie expozície

TTL meranie sa vyhodnocuje 63-zónovým SPC senzorom. K dispozícii sú všetky tradičné spôsoby merania expozície: viaczónové, čiastkové (7,7%), bodové (3%) a integrované s dôrazom na stred. Korekcia expozície je možná vo veľkom rozsahu +/- 5EV.


Senzor merania expozície.

Citlivosť ISO

Štandardne je rozsah citlivosti nastaviteľný v rozsahu ISO 100 - 12800. Rozšíriteľná je až na ISO 25 600, pri snímaní videa max. 12 800. Nastaviť je možné aj rozsah ISO v automatickom režime.

Hľadáčik

V optickom hľadáčiku je použitý pentaprismatický hranol z optického skla. Ten zabezpečuje vyššiu svetelnosť a optickú kvalitu. Hľadáčik pokrýva približne 98% fotografovanej scény pri 0,95x zväčšení. Matnica je opatrená LCD vrstvou, zobrazujúcou nielen aktívne body zaostrovania, ale aj pomocnú kompozičnú mriežku a jednoduchú vodováhu.


Pentaprismatický hranol vyrobený z optického skla.

Displej

3” displej Clear View II TFT  s pomerom strán 3:2 má rozlíšenie  cca 1 040 000 bodov. Je výklopný a otočný s kĺbom na ľavej strane. Naviac je dotykový.


Uzávierka

Rozsah časov uzávierky je 30 s. - 1/8000 s. + BULB. Synchronizačný čas s bleskom je 1/250 s. Nenašiel som informácie o počte cyklov, na ktoré je závierka konštruovaná, ale dá sa predpokladať, že to bude rovnako ako u EOS 60D, 100 000 cyklov. Závierka je pomerne tichá, má naviac aj tichý režim, ktorý jej hlučnosť zníži, ale nie tak ako u EOS 5D Mark III, kde je jediným zvukom vaše dýchanie.

Blesk

Vstavaný blesk podporuje E-TTL II meranie a manuálny režim nastavenia výkonu. Nechýba synchronizácia na 1. a 2. lamelu, redukcia červených očí, korekcia blesku a pamäť blesku. Naviac funguje ako riadiaca jednotka pre ovládanie externých bleskov Speedlite. Externé blesky je možné nastavovať priamo z fotoaparátu. Možnosti sú široké a “strobisti” budú isto spokojní.


Sériové zábery

Maximálna snímková frekvencia je 7 obr./s. To je slušný parameter. Pri fotografovaní do RAW+JPG, na kartu Samsung Class 10, som urobil 8 záberov v sérii. RAW-ov samostatných až 14 v sérii. Fotoaparát má rozhodne športového ducha.

Dotykové ovládanie

Dotykové ovládanie som si pochvaľoval už u EOS 100D. Vylepšuje to komfort ovládania v režime živého náhľadu, ale aj pri nastavovaní niektorých parametrov. Výborné je, že ak nechcete, nemusíte ho používať. Všetko sa dá nastaviť cez tlačidlá a rollery. Ovládanie je vlastne duplikované. Dotykové ovládanie by mohlo byť na všetkých fotoaparátoch, aj na profesionálnych zrkadlovkách.
Obzvlášť komfortné je dotykové ovládanie pri prezeraní fotografií. Podobne ako na smartfónoch a tabletoch, pohybom prsta listujete galériou a oddialením prstov zoomujete. Ak listujete naraz dvomi prstami, posúvate sa o desať fotografií. Nie je to “vymakané”.
Displej je kapacitný a preto je ovládanie príjemné, nemusíte na displej tlačiť. Odozva je rýchla. Inak dobre navrhnuté ovládanie by išlo ešte vylepšiť. Napr. pri pohybe prsta zhora nadol by sa mohlo meniť zobrazovanie pomocných informácií, alebo dvojklikom by sa fotka mohla vyzoomovať.

WiFi

Fotoaparát má vstavanú WiFi konektivitu. Tá je v práci fotografa čoraz dôležitejšia. WiFi má niekoľko režimov, záleží k čomu sa chcete pripojiť. Do iPadu som si stiahol bezplatnú aplikáciu EOS remote. Prepojenie s fotoaparátom fungovalo bez problémov. Fotografie som mohol sťahovať do tabletu, alebo z neho fotoaparát ovládať. Neviem, či je to nejaký problém, ale všetky fotoaparáty s WiFi, ktoré som doteraz mal na odskúšanie, mali aplikácie, ktoré boli navrhnuté pre telefóny so štandardným rozlíšením. Kedy sa dočkám aplikácie, ktorá bude na mojom staručkom iPade prvej generácie konečne na celú obrazovku?


Režim Remote pre ovládanie fotoaparátu z chytrého zariadenia.


Jedna z foriem zobrazenia fotografií na pamäťovej karte, pri sťahovaní do chytrého zariadenia.

Menu

Menu je typické pre Canon, mne však viac vyhovuje menu u Sony, či Nikonu. 15 záložiek je priveľa, pritom niektoré obsahujú len dve, či tri položky. Canon to so snahou, aby ste nemuseli skrolovať obrazovku, preháňa. Ešteže je k dispozícii omnoho prehľadnejšie Quick menu. Z množstva záložiek a položiek sa dokážete vymotať, ak si tie najpoužívanejšie uložíte do záložky “My menu”.

Užívateľské nastavenia

Niekoľko večerov môžete stráviť pri nastavovaní fotoaparátu k obrazu svojmu. Konfigurovateľné je prakticky každé kolečko a tlačidlo. Len nastavenie AF má 13 parametrov.

Iné vychytávky

Canon EOS 70D je fotoaparát strednej triedy, takže tu nesmú chýbať ani špeciálne funkcie, akými sú viacnásobná expozícia a predsklopenie zrkadla. K nim by som zaradil aj praktickú vodováhu nielen v hľadáčiku, ale aj na hlavnom displeji.

Fotoaparát v praxi

Po skúsenostiach s Canon EOS 5D Mark II mávam u Canonu strach s toho, ako bude fungovať automatické zaostrovanie. Ak budú mať všetky modely aspoň tak dobrý AF ako v 70D, je po strachu. Rýchly a spoľahlivý, taký je AF modul v tomto fotoaparáte. Snáď len keby mal o niečo väčšie pokrytie. Počet bodov je dostatočný a viac by bolo skôr na škodu. Z 19-tich sa rýchlejšie vyberá, pritom dobre pokrývajú fotografovanú scénu. Ak zvyknete používať len jeden senzor a prekompozíciu, odporúčam vypnúť v nastaveniach AF funkciu Tracking sensitivity, inak vám bude fotoaparát preostrovať. Páčilo by sa mi, keby sa dali vyberať senzory AF krížovým voličom bez toho, aby som musel najprv stlačiť príslušné tlačidlo. Volič je aj tak v režime fotenia nevyužitý.


Fotoaparát je rýchly. Štart je prakticky okamžitý, odozva spúšte tiež. 7 obr./s. je dostatočných takmer pre akékoľvek akčné fotografovanie. Rýchlosť som preveril s bratislavskými holubmi.

Celkovo mi fotoaparát sadol, pracovalo sa mi s ním veľmi dobre. Mohol som sa sústrediť na fotografovanie. A to je v tejto kategórii najdôležitejšie. Pár výčitiek na ergonómiu ovládania ale predsa len mám. V prvom rade je to zapínanie. Riešenie s páčkou okolo spúšte je omnoho praktickejšie. Ďalej mi nevyhovuje ergonómia krížového voliča s rollerom na zadnej strane fotoaparátu. Aj pre moje “chirurgické” prsty je trochu subtílny. Všimol som si aj jednu chybu. V režime živého náhľadu, ak sklopím displej zobrazovačom smerom k telu, ostane displej rozsvietený. Podľa mňa by sa mal v takomto prípade fotoaparát automaticky prepnúť zo živého náhľadu do štandardného režimu.

HDR

Fotografie s veľkým dynamickým rozsahom dokáže vyskladať priamo fotoaparát. Aby ste túto funkciu mohli aktivovať, musíte nastaviť súborový formát JPG. Fotoaparát urobí rýchlo za sebou 3 zábery, z ktorých vyskladá výslednú fotografiu s väčším dynamickým rozsahom. HDR má niekoľko podnastavení. Tým prvým je, či chcete urobiť len jeden záber, po ktorom sa fotoaparát vráti do štandardného režimu, alebo chcete fotografovať do HDR až kým túto funkciu nevypnete. Pre tých, ktorí chcú HDR fotiť bez použitia statívu, je tu funkcia zarovnania záberu, kde ale môže dôjsť k čiastočnému orezu fotografie v závislosti na presnosti snímania. Mne sa ale pomerne často stalo, že zábery boli rozpasované a dielčie fotografie sa nepresne prekrývali. Preto odporúčam fotografovať výhradne s použitím statívu. Príjemne ma prekvapilo, že HDR zábery vyzerali prirodzene, bez “akvarelového” efektu. Niekedy zlepšenie expozície vnímate, len keď porovnáte normálnu fotografiu s tou HDR.


Fotka vyvolaná z RAW, bez úprav.


Zväčšenie dynamického rozsahu v RAW konvertore Lightroom 5.


Fotografia nasnímaná s funkciou HDR, bez statívu môže vzniknúť takýto “rozdvojený” obraz.

Efektové programy

Do fotoaparátu tejto triedy nepatria, ale keď už tu sú, prečo ich neodskúšať. K dispozícii sú výhradne pri snímaní do formátu JPG a len v režime živého náhľadu. Každý z efektov má možnosť nastavenia. U niektorého je to sila účinku, u iného farebnosť. Nebudem sa efektami podrobnejšie zaoberať. Ich vplyv na fotografiu si môžete pozrieť na testovacích fotografiách. Bližšie sa pristavím len pri efekte miniatúry, ktorá napodobňuje efekt objektívu Tilt s možnosťou naklopenia roviny ostrosti. Pri fotografovaní si môžete vybrať umiestnenie pásu, ktorý má zostať ostrý. Výborne sa to nastavuje cez dotykové ovládanie.


Príslušenstvo

K EOS 70D si fotograf môže dokúpiť GPS prijímač GP-E2, ktorý do metadát vloží údaje o zemepisnej polohe. Diaľkové ovládanie závierky je možné infračervenou diaľkovou spúšťou RC-6, alebo káblovou spúšťou RS-60E3. Lepšiu ergonómiu držania a ovládania, ako aj alternatívny zdroj energie, poskytuje battery grip BG-E14.


Kvalita fotografií

Trend neustáleho zvyšovania rozlíšenia nie je každému po chuti. Mnohí by radšej videli nové modely s rozumnejším rozlíšením 14 - 16 Mpx a čo najnižším šumom. Možno ich neskôr výrobcovia vypočujú, ale rozhodne nie teraz. Nielen Canon, ale aj konkurenčné značky s pretekami vo zvyšovaní rozlíšenia ešte neskončili. Osobne mi súčasný trend až tak veľmi nevadí, pokiaľ sa netýka najnižších amtérskych modelov. Majiteľ takého fotoaparátu, akým je EOS 70D, už dokáže využiť vysoké rozlíšenie. Dôležité je aby to nebolo na úkor iných obrazových parametrov. Aká bude miera šumu pri vysokých aj nízkych hodnotách ISO? Odrazí sa vysoké rozlíšenie na vykreslení jemných detailov? Nebudú napokon fotografie horšie ako u staršieho modelu s tým, že zbytočne zaberú viac miesta na karte a pevnom disku počítača? Môžete si oddýchnuť. Canon EOS 70D je kvalitný fotoaparát nielen hardvérovo, ale má aj výborný obrazový výstup.
Súčasne som snímal do formátov JPG a RAW. RAW-y majú priemerne 24 MB, maximum som zaznamenal 27,5 MB. JPG súbory sa podľa charakteru scény pohybujú od 3 do 9 MB.

Ostrosť

Vyššie rozlíšenie rozhodne nie je na škodu. S dobrými objektívmi využijete každý pixel. Pred niekoľkými rokmi som si na DSLR Canon všimol, že s rastúcim rozlíšením nerástlo zároveň aj prekreslenie jemných detailov. Fotografie tvorilo viac bodov, ale pod drobnohľadom sa nárast rozlíšenia akosi vytrácal. Fotografiám chýbala tzv. pixelová ostrosť. Pre tento fotoaparát to rozhodne neplatí.

Farby

Farby sú prirodzené, s mierne nižším kontrastom. To samozrejme platí pre RAW, v JPG závisí všetko na nastavení parametrov spracovania obrazu vo fotoaparáte. V súvislosti s farbami musím pochváliť aj displej. Či na fotografiách prezeraných v počítači, alebo na displeji fotoaparátu, mám z nich rovnaký pocit (farba, svetlo, kontrast) aký som mal z atmosféry scény, ktorú som na nich zachytil. Toto bolo jedno z najpríjemnejších zistení počas testovania fotoaparátu. K tomu ako svet vníma ľudské oko sa ale najviac približujú HDR fotografie s decentne nastaveným spracovaním. Fotografie som spracovával v programe Adobe Lightroom 5. Profil Adobe Standard nie je príliš vydarený z hľadiska reprodukcie farieb. Mojim favoritom je Camera Portrait, veľmi dobre vyvážený profil s akurátnou saturáciou, kontrastom a hlavne pre mňa lepším podaním farieb. Ak máte radšej saturované a kontrastné fotografie, odporúčam profil Camera Landscape.

Šum

So šumom je na tom fotoaparát lepšie ako nedávno testovaný EOS 100D. Pri 100% priblížení nájdete jemný šum aj pri ISO 100, ale neprekrýva najjemnejšie detaily. Výraznejší je v tieňoch, čo súvisí s celkovým dynamickým rozsahom fotoaparátu.
Pri vyšších hodnotách ISO sa podarilo udržať šum na rovnakej úrovni ako u snímača s 18 Mpx rozlíšením, použitom v EOS 60D, či EOS 100D. Rozumná hranica je ISO 6400, pri ISO 12 800 je šumu viac ako obrazových informácii a ISO 25 600 je len marketingový ťah, zlepšujúci papierové parametre fotoaparátu.
V čom je Canon horší oproti konkurencii, je väčšia miera farebného šumu aj pri stredných hodnotách citlivosti, o vyšších nehovoriac.

Dynamický rozsah

V čom Canon nedosahuje kvalitu porovnateľných snímačov u Nikonu, je dynamický rozsah. Nie že by bol malý. V RAW konvertore sa s fotografiami pracuje dobre, ale tak na úrovni Nikonu D90/D300. So svetlami sa pracuje dobre, ale zlepšenie kresby v tieňoch sprevádza nárast šumu. Nikon je v tomto expozične o triedu pružnejší. Znamená to, že u Canonu je lepšie zábery mierne preexponovať.

Video

Nedávno testovaný Canon EOS 100D ukázal, že video vie. S objektívmi STM sa osvedčil aj pri náročnejších scénach plných pohybu. Bolestným miestom zrkadloviek je automatické zaostrovanie v režime živého náhľadu, ktoré je väčšinou zúfalo pomalé a dýchavičné. Hybridný snímač, ktorý Canon použil do niektorých modelov, situáciu vylepšil. Teraz tu máme ďalšiu inováciu, ktorá by mala zaostrovanie ešte vylepšiť. Hybridné snímače mali medzi svetlocitlivými bunkami rozmiestnených niekoľko senzorov automatického zaostrovania. Snímač v tomto fotoaparáte je ale iný. Každá jednotlivá bunka funguje nielen ako svetlocitlivý prvok, ale aj ako AF senzor.
 


Snímanie videa je blokované, ak je aktivovaná funkcia WiFi, pritom ani nemusíte byť k ničomu pripojený. Wifi sa nedá vypnúť cez Quick menu a musíte ísť do hlavného menu. No nemohlo by sa to vypínať automaticky, keď sa prepne páčka Live View do režimu video?
Zrkadlovky Canon sú dlhodobo lídrom vo videu. EOS 70D je fotoaparát vyššej kategórie a tak je v hľadáčiku aj náročnejších filmárov. Tých určite sklame absencia výstupu na slúchadla. K pokročilejším video funkciám môžeme zaradiť manuálne nastavenie úrovne zvuku, či korekciu expozície počas snímania videa.

Voliť možno medzi viacerými rozlíšeniami a dvomi kompresiami videa. Jedno doobedie som premárnil, keď som točil síce v maximálnom rozlíšení, ale s väčšou kompresiou. Na videu to bolo vidieť. Ak chcete z videa “vymačkať” maximum, rozhodne zvoľte najmenšiu kompresiu.
Vstavaný mikrofón je citlivý. Pri použití objektívu s STM motorom nie je v nahrávkach počuť žiaden zvuk z objektívu. Nové zaostrovanie fungovalo dobre aj so staršími objektívmi. Priložené video som snímal nielen s EF-S 18-135 STM, ale aj s EF 70-200/2,8L USM. SO zaostrovaním v LV režime som veľmi spokojný. Sony SLT fotoaparáty sú stále o niečo rýchlejšie, ale konečne im dokáže zrkadlovka klasickej konštrukcie šliapať na päty. Obrazová kvalita je ale u Canonu lepšia. Kvalitné video s týmto fotoaparátom natočí aj amatér, ktorý má na kvalitu vysoké nároky, ale nechce sa stať filmárom a dokupovať špeciálne príslušenstvo.

Canon EOS 70D vz. 60D

Na prvý pohľad veľa zmien neuvidíte. Fotoaparáty sú si veľmi podobné. Novinka má o 2 Mpx viac, nový výkonnejší procesor DIGIC 5+, lepší AF modul, väčšie pokrytie hľadáčika, viac obrázkov za sekundu, stereo zvuk, zabudovanú WiFi a možnosť pripojiť GPS. Napokon nie je toho až tak málo. Ale ani veľa na to, aby ste chceli upgradovať u EOS 60D. Ak si máte vybrať medzi novým EOS 70D a dopredajovým EOS 60D, nový model víťazí na celej čiare. Jedine radikálne znížená dopredajová cena by mohla zvrátiť vážky na stranu staršieho modelu.

Canon EOS 70D vz. 7D

Aj keď je EOS 7D pekný fotoaparát, vzhľadom na svoj vek, začína ťahať za kratší koniec. Nový snímač, AF, procesor, výklopný dotykový displej, WiFi, jednoduchšie snímanie videa ma u EOS 70D oslovuje viac. EOS 7D toho ponúka naviac len málo: 100% hľadáčik, o 1 obr./s. viac, no hlavne robustnosť. U mňa teda vyhráva EOS 70D, až do okamihu, kedy nebude predstavený nástupca EOS 7D Mark II.

Canon EOS 70D vz. 6D

Na prvý pohľad takmer zhodné fotoaparáty. EOS 6D má lepší obrazový výstup nielen menším šumom, ale aj väčším dynamickým rozsahom. To je ale vykúpené vyššou cenou. EOS 70D je ale lepší na video, má rýchlejšie sériové snímanie a lepší AF. Je to športovejší typ. V niektorých žánroch je výhodou ja crop 1,6x. Naviac má aj výklopný otočný displej s dotykovým ovládaním.

Canon EOS 70D vz. 700D

EOS 70D predčí EOS 700D nielen v ergonómii, ale aj vo všetkých parametroch. EOS 700D má lepšiu len cenu. Pri rozhodovaní to preto bude len o obsahu peňaženky.

Canon EOS 70D a konkurencia

Fotoaparát má dvoch hlavných konkurentov. Najmä Nikon D7100 a potom aj Pentax K-5II. Parametrovo je Pentax asi najslabší. Je to ale výborný fotoaparát, ktorý v našich končinách dopláca na malú popularitu a rozšírenosť značky. To je jeden z dôvodov, prečo z výberu väčšinou odpadne ako prvý. Problémom je aj to, že Pentax doteraz nepredstavil Full Frame fotoaparát, na ktorý by pokročilý fotograf mohol neskôr upgadovať. Súperom ťažkej váhy je Nikon D7100, ktorý je parametrovo o 1/4 triedy vyššie. Má vyššie rozlíšenie a viac zaostrovacích bodov. To ale nie vždy musí byť výhodou. Zato väčší dynamický rozsah áno. Nikon D7100 má o triedu lepší šum. Canon kontruje výklopným otočným displejom, dotykovým ovládaním a zabudovaným WiFi. Ďalej pohodlným snímaním videa a lepším podaním farieb. Sily sú veľmi vyrovnané. Pri výbere preto budú zohrávať hlavnú úlohu sympatie k značke a ponuka objektívov, prípadne niektorá funkcia, či parameter, ktorý je pre konkrétneho fotografa dôležitý.

Plusy a mínusy

+  volič programov s poistkou
+  výklopný otočný displej
+  dotykové ovládanie
+  príkladná ergonómia ovládania
+  stavový displej
+  7 obr./s.
+  Dual pixel AF
+  vodováha v hľadáčiku
+  simulácia expozície
+  kvalita videa

-  príliš veľa záložiek MENU
-  chýba výstup na slúchadla
-  98% pokrytie hľadáčika
-  chýba vyslovene tichý režim
-  chýba PC kontakt pre pripojenie štúdiových bleskov
-  vyšší farebný šum

Záver

S Canonom EOS 70D sa mi pracovalo veľmi dobre. Pochvaľoval som si výborný polohovateľný displej, dotykové ovládanie a rýchle automatické zaostrovanie. Pre moje amatérske potreby je to takmer ideálny fotoaparát na snímanie videa. Malé ergonomické nedostatky, ktoré má vlastne každý fotoaparát, nie sú tak početné, aby znepríjemňovali obsluhu fotoaparátu. Prijal by som väčší dynamický rozsah, menší farebný šum a k úplnej spokojnosti mi chýba ovládanie z tabletu s obrazom na celý displej.

Canon EOS 70D je univerzálny fotoaparát pre široké spektrum fotografov rôznych žánrov. Nielen statických ale aj akčných. Vo väčšine situácií dokáže nahradiť aj vyšší model EOS 7D. Vysoké rozlíšenie nie je na škodu a na fotografiách je využitý každý pixel, niektorí by si ale priali menší šum. Pre nich odporúčam bratranca s Full Frame snímačom, EOS 6D.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
hugoba
2013-08-12 06:58:09
pekna recenzia,paci sa mi porovnanie s ostatnymi fotoaparatmi pre nerozhodných!
 
bonifacko
2013-08-12 07:33:55
nástupca po 7D nebude?
 
hugoba
2013-08-12 07:58:31
príspevok od: bonifacko
nástupca po 7D nebude?
ja si skôr myslím,že toto dal kanón ako nastupcu
 
IO-NR
2013-08-12 08:15:44
7D bude mat nastupcu...neskor...
K vypinanu... mne sa zas nepaci to na Nikone... x-krat som si pocas fotenia namiesto otocenia predneho kolieska vypol fotoaparat, alebo zapol svetielko... je to naozaj len vec vkusu...
 
fomist
2013-08-12 08:38:52
Toto je recenzia aká by mala byť pri každom novom fotoaparáte, vďaka Karol
 
bobo222
2013-08-12 08:42:18
príspevok od: IO-NR
7D bude mat nastupcu...neskor...
K vypinanu... mne sa zas nepaci to na Nikone... x-krat som si pocas fotenia namiesto otocenia predneho kolieska vypol fotoaparat, alebo zapol svetielko... je to naozaj len vec vkusu...
Máš pravdu. Aj menu je spravidla len o zvyku.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-08-12 08:55:12
príspevok od: bobo222
Máš pravdu. Aj menu je spravidla len o zvyku.
Zapinanie pri spusti je pre mna omnoho praktickejsie. Fotak mozem zapnut uz ked ho taham z brasni. Ked ho dam k oku, uz ho mam zapnuty a lava ruka podopiera objektiv, nemusim nou zapinat fotak. Mam vo zvyku drzat fotak v ruke, miesto toho aby som ho mal na krku, alebo ho mamn na Sunsniperi. Opat, ked ho dviham k oku, cestou ho zapnem. So jednoducho pohotovejsi. Canonisti mi kontuju tym, ze oni fotak nevypinaju, nechaju ho uspat. Neviem preco by som mal fotak nechat uspavat? Naviac pri vypinani sa mi cisti snimac.
 
Igor Šaffo
2013-08-12 09:10:11
príspevok od: Karol Srnec
Zapinanie pri spusti je pre mna omnoho praktickejsie. Fotak mozem zapnut uz ked ho taham z brasni. Ked ho dam k oku, uz ho mam zapnuty a lava ruka podopiera objektiv, nemusim nou zapinat fotak. Mam vo zvyku drzat fotak v ruke, miesto toho aby som ho mal na krku, alebo ho mamn na Sunsniperi. Opat, ked ho dviham k oku, cestou ho zapnem. So jednoducho pohotovejsi. Canonisti mi kontuju tym, ze oni fotak nevypinaju, nechaju ho uspat. Neviem preco by som mal fotak nechat uspavat? Naviac pri vypinani sa mi cisti snimac.
Samozrejme, že ho nebudem vypínať. Používal som Nikon momentálne Canon, a vždy v deň keď ho používam je foťák zapnutý. K čomu je dobré, že zapnem cvaknem vypnem. Radšej x% stratenej šťavy ako pokazený vypínač.
 
quer
2013-08-12 09:30:59
Canon se u nového modelu poučil a přidal pomocnou diodu AF? Protože u starších modelů fungovala pouze jako signalizace samospouště
 
bonifacko
2013-08-12 09:35:13
príspevok od: hugoba
ja si skôr myslím,že toto dal kanón ako nastupcu
špičkove aps-c tela by mali byť z kovu a mali by ponukat jemne doladenie AF. Ten nazov mi nesedí - momentalny kráľ
 
DUDIS
2013-08-12 09:35:47
príspevok od: Karol Srnec
Zapinanie pri spusti je pre mna omnoho praktickejsie. Fotak mozem zapnut uz ked ho taham z brasni. Ked ho dam k oku, uz ho mam zapnuty a lava ruka podopiera objektiv, nemusim nou zapinat fotak. Mam vo zvyku drzat fotak v ruke, miesto toho aby som ho mal na krku, alebo ho mamn na Sunsniperi. Opat, ked ho dviham k oku, cestou ho zapnem. So jednoducho pohotovejsi. Canonisti mi kontuju tym, ze oni fotak nevypinaju, nechaju ho uspat. Neviem preco by som mal fotak nechat uspavat? Naviac pri vypinani sa mi cisti snimac.
blbosť..
foťáčik je zapnutý keď idem fotiť a keď niečo vidím len chytím spúšť, rýchlo ožije a fotí.. baterku to skoro nič nestojí..
koľko to prachu sadne na čip pri jednej snímke?? asi moc nestihne že.. a koľko toho prachu vidno na bežných clonách (2,8-11) (na vyšších sa už samozrejme prejaví) ?? asi moc nie..
 
DUDIS
2013-08-12 09:40:43
inak zhrnutie je dobré.. ten šum na 12800 je znesiteľný a na normálnej malej tlačenej fotke by bol v pohode..

p.s.
"O automatické zaostrovanie sa stará 19 krížových senzorov"
neviem ži by sa to namalo nazvať bodmi
 
cyberpank
2013-08-12 09:40:52
Tak nevim jak u 70D ale u 60D jde urcite nastavit vyber bodu na krizovy volic, tak nevim proc by to nemelo jit i tady(minimalne skupina bodu)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-08-12 09:41:04
príspevok od: bonifacko
špičkove aps-c tela by mali byť z kovu a mali by ponukat jemne doladenie AF. Ten nazov mi nesedí - momentalny kráľ
Momentalne... tym naznacujem, ze az do prichodu novej 7D, ak teda vobec bude.
 
Bruce
2013-08-12 09:48:05
Mna by zaujimalo spracovanie videa v praxi a video format. Mal by byt .mov .
Bolo vsetko v pohode , porovnanie s mk II . Mam toho napozeraneho dost, pravdepodobne ista kupa. Momentalne ma prax iba Karol Srnec...
 
juko
2013-08-12 09:50:35
už je známe, kedy bude dostupný u nás?
 
Bruce
2013-08-12 09:58:19
príspevok od: juko
už je známe, kedy bude dostupný u nás?
Alza uvadza prichod 2.septembra a ostatne e-shopy maju dostupnost cca tyzden...
 
DUDIS
2013-08-12 10:00:07
http://foto.bazos.sk/inzerat/27982834/Canon-70D-telo.php
už aj v nejakom obchode sa mi zdá
 
Mamarcel
2013-08-12 11:46:24
Inak k tomu zapinaniu fotaka - mne vyhovuje na pravej strane pretoze ked vytahujem fotak alebo ho len drzim v ruke kedze som pravak ihned zapnem a fotim. Kdezto na lavej strane je to o tom ze treba zapnut a spravit prehmat na podopretie objektivu. A to sa mi zda zbytocne komplikovane je to aspon pre mna menej pohodlne. To je moj nazor ak by to niekoho nahodou zaujimalo Takze sa radim do skupiny praviciarov.
 
vd
2013-08-12 11:53:46
medzi vyhody by som mozno spomenul 19 bodovy AF, dalsia vec, neviem ako moze niekomu vadit 98% pokrytie.. + treba opravit chyby v texte. takuto subjektivnu recezniu by napisala aj moja babka...
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2013-08-12 11:54:11
dobrýýý stroj, bral by som .
 
Lukáš Ildža
2013-08-12 12:25:10
vdaka za dobru recenziu! rad by som vymenil svoj 7D a rozmyslal som nad tymto.. takze pomohol
 
viliamtel
2013-08-12 12:53:18
Ako ste fotili tých holubov? ked si tie fotky prezeram tak tam nie je žiadna pixelova ostrost, detaily peria neostrre rozmazane nekontrastne... neviem či to bolo zle zaostrene... alebo ste fotili iba do jpg.s vysokou kompresiou ? alebo je potom vystup z canonu 70D otoľko horši ako z 5D mark III technika fotenia v poriadku rýchle časi ,,,nizke ISO a predpokladam že aj kvalitne sklo 200 mm 2.8 tak potoom kde je ostrost???
 
haplo602
2013-08-12 13:56:40
príspevok od: viliamtel
Ako ste fotili tých holubov? ked si tie fotky prezeram tak tam nie je žiadna pixelova ostrost, detaily peria neostrre rozmazane nekontrastne... neviem či to bolo zle zaostrene... alebo ste fotili iba do jpg.s vysokou kompresiou ? alebo je potom vystup z canonu 70D otoľko horši ako z 5D mark III technika fotenia v poriadku rýchle časi ,,,nizke ISO a predpokladam že aj kvalitne sklo 200 mm 2.8 tak potoom kde je ostrost???
moj nazor je, ze to domrsil fotak/converter pri odstranovani aberacii ... je toho tam neskutocne vela a perie je pomerne kontrastna vec, hlavne biele ....
 
haplo602
2013-08-12 14:01:43
- chýba PC kontakt pre pripojenie štúdiových bleskov

To dnes este niekto pouziva ? Ja ked niekde pridem a chcem pripojit fotak len s PC portom na studiove blesky tak vsetci mi podavaju hotshoe odpalovace ....
 
vd
2013-08-12 14:19:18
- absencia podpory CF kariet
 
DUDIS
2013-08-12 14:56:33
príspevok od: viliamtel
Ako ste fotili tých holubov? ked si tie fotky prezeram tak tam nie je žiadna pixelova ostrost, detaily peria neostrre rozmazane nekontrastne... neviem či to bolo zle zaostrene... alebo ste fotili iba do jpg.s vysokou kompresiou ? alebo je potom vystup z canonu 70D otoľko horši ako z 5D mark III technika fotenia v poriadku rýchle časi ,,,nizke ISO a predpokladam že aj kvalitne sklo 200 mm 2.8 tak potoom kde je ostrost???
možno čas nie je na letovku ideál a krídla sa hýbu dosť rýchlo na to aby, sa s tými časmi zmrazili..
lepšie dať manuál 1/8000, clonu 2,8-4 a ISO auto.. či bude 400 či 800 moc vidno nebude..
prípadne prioritu času.. ale to dá furt minimálnu clonu a pri vtákoch z blízka je toho potom dosť mimo DOF a pre niekoho tiež "neostré"

 
markato1
2013-08-12 14:58:47
príspevok od: Mamarcel
Inak k tomu zapinaniu fotaka - mne vyhovuje na pravej strane pretoze ked vytahujem fotak alebo ho len drzim v ruke kedze som pravak ihned zapnem a fotim. Kdezto na lavej strane je to o tom ze treba zapnut a spravit prehmat na podopretie objektivu. A to sa mi zda zbytocne komplikovane je to aspon pre mna menej pohodlne. To je moj nazor ak by to niekoho nahodou zaujimalo Takze sa radim do skupiny praviciarov.
Uplne nepodstatna vec ako sa fotak zapina.Ja moj zapnem raz a potom uz len fotim kym ma nenapadnemozno po mesiaci ze by som ho mohol aj vypnut,absolutne toto neriesim.Fotak sa da do spiaceho rezimu a bateriu to nic nestoji..alebo zanedbatelne .pri dotyku spuste je okamzite pripraveny ,skor ako ho mam pri oku A cistenie snimaca po kazdom vypnuti a zapnuti..?.. ..na 7D som este snimac necistil!!!..
 
haplo602
2013-08-12 15:33:07
príspevok od: markato1
Uplne nepodstatna vec ako sa fotak zapina.Ja moj zapnem raz a potom uz len fotim kym ma nenapadnemozno po mesiaci ze by som ho mohol aj vypnut,absolutne toto neriesim.Fotak sa da do spiaceho rezimu a bateriu to nic nestoji..alebo zanedbatelne .pri dotyku spuste je okamzite pripraveny ,skor ako ho mam pri oku A cistenie snimaca po kazdom vypnuti a zapnuti..?.. ..na 7D som este snimac necistil!!!..
pri fotakoch s dotykovym ovladanim to moze byt problem ... prestavi sa ti v brasni ani nevies ako ...
 
viliamtel
2013-08-12 16:13:19
príspevok od: DUDIS
možno čas nie je na letovku ideál a krídla sa hýbu dosť rýchlo na to aby, sa s tými časmi zmrazili..
lepšie dať manuál 1/8000, clonu 2,8-4 a ISO auto.. či bude 400 či 800 moc vidno nebude..
prípadne prioritu času.. ale to dá furt minimálnu clonu a pri vtákoch z blízka je toho potom dosť mimo DOF a pre niekoho tiež "neostré"

tí holubi su bez detailov a neostri aj pri tastickej snimke nie lne pri letovke
 
viliamtel
2013-08-12 16:17:30
príspevok od: haplo602
moj nazor je, ze to domrsil fotak/converter pri odstranovani aberacii ... je toho tam neskutocne vela a perie je pomerne kontrastna vec, hlavne biele ....
napriklad nedavno robila prolaika recenziu na 6D fotili tam canonom 300 mm f4 IS holuby a tam bola ta povestna canonacka pixelova ostrost taku ako aj ja vidim na svojom 5D mark III s 400 mm 5,6 L napriklad... alebo je to tym že je to APSC nikdy sa to nepribliži kvalitovu full framu? potom som čakal od kvaliti obrazhu 70D viac... a tak vyzera že jediný prínos novej technologie je v tom live veiw zaostrovani....
 
viliamtel
2013-08-12 16:19:10
che to hodin
chce to hodit par neupravenych rawov priamo z 70D nech si to možme poriadne pozriet čo z toho lezie...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-08-12 17:05:12
príspevok od: viliamtel
napriklad nedavno robila prolaika recenziu na 6D fotili tam canonom 300 mm f4 IS holuby a tam bola ta povestna canonacka pixelova ostrost taku ako aj ja vidim na svojom 5D mark III s 400 mm 5,6 L napriklad... alebo je to tym že je to APSC nikdy sa to nepribliži kvalitovu full framu? potom som čakal od kvaliti obrazhu 70D viac... a tak vyzera že jediný prínos novej technologie je v tom live veiw zaostrovani....
Fotky su robene starym objektivom 70-200/2,8L. Ten bohuzial rozlisovaciou schopnostou na taketo rozlisenie nestaci. 18-135STM si vedie lepsie, je vidno modernejsia konstrukcia. Pevne objektivy 300 a 400 mm sa len tazko porovnavaju s trnsfokatorom, kotry nepricloneny ma maksiu kresbu.
 
Napster050
2013-08-12 17:31:00
príspevok od: haplo602
pri fotakoch s dotykovym ovladanim to moze byt problem ... prestavi sa ti v brasni ani nevies ako ...
v brašni určite nie, kedže je to kapacitné dotykové ovládanie... to sa ti mohlo stať na starých telefónoch s rezistívnou fóliou.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2013-08-12 18:49:35
to zase tie male karticky tam idu? Preco nevedia urobit slot na CF karty?
 
rjamrich
2013-08-12 21:01:54
Výborná recenzia. Vďaka.
 
atariak
2013-08-12 21:14:37
príspevok od: Karol Srnec
Zapinanie pri spusti je pre mna omnoho praktickejsie. Fotak mozem zapnut uz ked ho taham z brasni. Ked ho dam k oku, uz ho mam zapnuty a lava ruka podopiera objektiv, nemusim nou zapinat fotak. Mam vo zvyku drzat fotak v ruke, miesto toho aby som ho mal na krku, alebo ho mamn na Sunsniperi. Opat, ked ho dviham k oku, cestou ho zapnem. So jednoducho pohotovejsi. Canonisti mi kontuju tym, ze oni fotak nevypinaju, nechaju ho uspat. Neviem preco by som mal fotak nechat uspavat? Naviac pri vypinani sa mi cisti snimac.
a navyse ma Nikon (novsie modely) blokovanie vyklopenia vstavaneho blesku na zapnutie fotaku...
 
walde
ocenenie redakciou 2013-08-12 21:52:54
príspevok od: tomatito
to zase tie male karticky tam idu? Preco nevedia urobit slot na CF karty?
...trend je opačný...už aj do 5D Mark III. pridali slot na SD... zdá sa že s našimi CF-kami si budeme za pár rôčkov tapetovať
 
walde
ocenenie redakciou 2013-08-12 21:53:38
...začínal som so 40D, takže pre mňa tieto dvojciferné sú stále srdcu blízke
 
Juraj Lacko
2013-08-12 22:11:12
príspevok od: tomatito
to zase tie male karticky tam idu? Preco nevedia urobit slot na CF karty?
CF karty su odsudene na zanik SD naopak su tlacene do popredia vacisina modernych laptopov ci tabletov ma vstavanu citacku na SD. SD su aj o nieco lacnejsie. Vo fotakoch to zabera menej miesta a tak mozu dat aj dva sloty (nie tento priklad) Tak asi preto
 
flanker
2013-08-12 22:59:02
Pozrel som si narychlo lab test sumu D7100 a 70D. Vobec by som to nenazval rozdiel triedy. Skor porovnatelne. Taky maly flame na dnesny vecer ....
 
bajaja
2013-08-13 10:07:41
Posledny APSC fotak od Canonu s "pixelovou ostrostou" bol 40D. A na sirokom konci je 18-135STM ako vsetky zakladne zoomy opat bieda. Mozno Sigma 18-35, uvidime.
Inac pixelovu ostrost si predstavujem takto:

http://www.abload.de/img/sdim0386scupe.jpg
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-08-13 10:55:31
príspevok od: bajaja
Posledny APSC fotak od Canonu s "pixelovou ostrostou" bol 40D. A na sirokom konci je 18-135STM ako vsetky zakladne zoomy opat bieda. Mozno Sigma 18-35, uvidime.
Inac pixelovu ostrost si predstavujem takto:

http://www.abload.de/img/sdim0386scupe.jpg
Sigma DP3 je absolutne vynimocny fotak, ktory sa kresbou vyrovnava najlepsim kombinaciam zrkadlovky+objektiv. Len keby to inak nebol taky "srotik".
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-08-13 11:01:01
príspevok od: flanker
Pozrel som si narychlo lab test sumu D7100 a 70D. Vobec by som to nenazval rozdiel triedy. Skor porovnatelne. Taky maly flame na dnesny vecer ....
V lightroome som asi hodinu porovnaval fotky z obidvoch fotakov ako aj z EOS 100D a dokonca Olympus PEN E-P5. D7100 ma nizsi sum pri vsetkych hodnotach. EOSy viditelne sumia aj pri nizsich hodnotach podobne ako PEN. V com je velky rozdiel, je farebny sum, ktoreho ma Canon o dost viac. Osobne nie som nejaky "sumolog" a sum mi na fotkach s vissim ISO az tak neprekaza, ak prave nie je farebny. U Canonu aj Olympusu sa prejavuje vysia uroven sumu v tienoch. Pri raznejsich upravach RAW sa to prejavi.
 
Brian
2013-08-13 11:12:29
príspevok od: walde
...trend je opačný...už aj do 5D Mark III. pridali slot na SD... zdá sa že s našimi CF-kami si budeme za pár rôčkov tapetovať
tymi kartami budeme asi skor kachlickovat
 
Brian
2013-08-13 11:22:16
príspevok od: Juraj Lacko
CF karty su odsudene na zanik SD naopak su tlacene do popredia vacisina modernych laptopov ci tabletov ma vstavanu citacku na SD. SD su aj o nieco lacnejsie. Vo fotakoch to zabera menej miesta a tak mozu dat aj dva sloty (nie tento priklad) Tak asi preto
no dobre ale nie su CF rychlejsie? co je pre take narocnejsie pouzitie vacsia priorita ako mat malu karticku (SD). nepozeral som teraz nejake rychlosti jednotlivych CF a SD, mozno sa to uz vyrovnalo, tak ma opravte ak sa mylim.
 
haplo602
2013-08-13 11:54:34
príspevok od: Napster050
v brašni určite nie, kedže je to kapacitné dotykové ovládanie... to sa ti mohlo stať na starých telefónoch s rezistívnou fóliou.
pozri si niektore review EOS M ktore na toto poukazovali ... nepredpokladam ze implementacia bude rozdielna ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-08-13 12:00:05
príspevok od: haplo602
pozri si niektore review EOS M ktore na toto poukazovali ... nepredpokladam ze implementacia bude rozdielna ...
Problem s dotykovym ovladanim u EOS M mozem potvrdit. Teraz ho mame v redakcii.
 
JohnNewton
2013-08-13 13:35:26
príspevok od: Brian
no dobre ale nie su CF rychlejsie? co je pre take narocnejsie pouzitie vacsia priorita ako mat malu karticku (SD). nepozeral som teraz nejake rychlosti jednotlivych CF a SD, mozno sa to uz vyrovnalo, tak ma opravte ak sa mylim.
Sú rýchlejšie a asi aj spoľahlivejšie. Masívne sú nasadené v profi zariadeniach napr. v armáde. Tuším že pamäťový radič je vstavaný v CF karte . Je tu ale jedna nevýhoda, mnohopinový presný konektor, neopatrné zasunutie alebo menej presná šachta a foťák konči v servise, videl som na vlastné oči
 
JohnNewton
2013-08-13 13:55:18
príspevok od: bajaja
Posledny APSC fotak od Canonu s "pixelovou ostrostou" bol 40D. A na sirokom konci je 18-135STM ako vsetky zakladne zoomy opat bieda. Mozno Sigma 18-35, uvidime.
Inac pixelovu ostrost si predstavujem takto:

http://www.abload.de/img/sdim0386scupe.jpg
No áno, všetci na to čakáme, len nech to je v nejakom normálnom tele so štandardnými funkciami. Ale podstatou úspechu je aj optimalizované pevné sklo.
 
andreewp
2013-08-13 15:30:40
Je to fajn ale nejak niesom zástancom tích dotykových otočných displayov, hlavne otočných. I keď sa na video to je dobrá vec, zlepšené veci okolo natáčania videa atď. Zjavne stím budú pokračovať aj naďalej. Na druhej strane existuje x ďalších modelov bez toho Takže dá sa vyberať.
 
Juraj Lacko
2013-08-13 15:39:03
príspevok od: Brian
no dobre ale nie su CF rychlejsie? co je pre take narocnejsie pouzitie vacsia priorita ako mat malu karticku (SD). nepozeral som teraz nejake rychlosti jednotlivych CF a SD, mozno sa to uz vyrovnalo, tak ma opravte ak sa mylim.
Kazda karta ma specifikovanu rychlost. Napriklad rada sandisk extreme pro ma max rychlost pre CF 16GB Extreme Pro 90MB/s a pre SD 16GB 95 MB/s. Je to oznacenie pre maximalnu rychlost ktora sa vsak za urcitych okolnosti dokaze dosiahnut pri citani udajov z karty ale pre zapis na kartu je v skutocnosti o mnoho pomalsi. Maximalne rychlosti su naozaj momentalne vyssie pri CF kartach ako SD. Co sa ale tyka vyrobcov ti ako som uz spominal uprednostnuju mansie SD karty uz ako standard. Na teraz to s rychlostou staci ale ked raz pride 4k video v beznych fotakoch potom to budu musiet vylepsit ak budu chiet pouzivat SD a nie len to, kapacitne budu tie SD karty musiet byt omnoho vacsie.
 
fatality
2013-08-13 15:41:12
príspevok od: andreewp
Je to fajn ale nejak niesom zástancom tích dotykových otočných displayov, hlavne otočných. I keď sa na video to je dobrá vec, zlepšené veci okolo natáčania videa atď. Zjavne stím budú pokračovať aj naďalej. Na druhej strane existuje x ďalších modelov bez toho Takže dá sa vyberať.
otocny je obycajnym,dokym ho nevyklopis ..z obycajneho ale otocny nespravis,ak ho budes nahodou potrebovat..
 
stancok
2013-08-13 15:50:55
ajtak najrozumnejsi kompromis pre tento rok u zrkadiel v pomere cena /kvalita vystupu ostava vseobecne asi pre vsetkych nikon D5200(minuly rok to boli sony A57, D5100 a 650D) ,si myslim a zvlast pre tych ktori so zrkadlom zacinaju.. cena za telo pri D7100/ 70D je uz velka. (cca 1000e za telo)
 
andreewp
2013-08-13 16:29:50
príspevok od: fatality
otocny je obycajnym,dokym ho nevyklopis ..z obycajneho ale otocny nespravis,ak ho budes nahodou potrebovat..
Tak som myslel..otočný - výklopný Neviem mám z toho lepší pocit keď to je proste zabudované. Ale neskúšal som, takže len taký môj názor
 
flanker
2013-08-13 18:11:02
príspevok od: Karol Srnec
V lightroome som asi hodinu porovnaval fotky z obidvoch fotakov ako aj z EOS 100D a dokonca Olympus PEN E-P5. D7100 ma nizsi sum pri vsetkych hodnotach. EOSy viditelne sumia aj pri nizsich hodnotach podobne ako PEN. V com je velky rozdiel, je farebny sum, ktoreho ma Canon o dost viac. Osobne nie som nejaky "sumolog" a sum mi na fotkach s vissim ISO az tak neprekaza, ak prave nie je farebny. U Canonu aj Olympusu sa prejavuje vysia uroven sumu v tienoch. Pri raznejsich upravach RAW sa to prejavi.
Karol, len pre info chcel by som este vediet, ci si v Lightroom-e porovnaval priamo importovane RAW-y alebo az JPG-y, ktore vznikli exportom z RAW-ov. Prip. alebo ak este inak. D.
 
fatality
2013-08-13 18:21:02
príspevok od: stancok
ajtak najrozumnejsi kompromis pre tento rok u zrkadiel v pomere cena /kvalita vystupu ostava vseobecne asi pre vsetkych nikon D5200(minuly rok to boli sony A57, D5100 a 650D) ,si myslim a zvlast pre tych ktori so zrkadlom zacinaju.. cena za telo pri D7100/ 70D je uz velka. (cca 1000e za telo)
jaa bych povedal,ze furt D5100..380e za telo a 550e s 18-105kou..ten rozdiel medzi snimacmi D5100-D5200 je minimalny a 24MPix skor na pritaz..
 
Bruce
2013-08-13 19:25:47
príspevok od: Juraj Lacko
Kazda karta ma specifikovanu rychlost. Napriklad rada sandisk extreme pro ma max rychlost pre CF 16GB Extreme Pro 90MB/s a pre SD 16GB 95 MB/s. Je to oznacenie pre maximalnu rychlost ktora sa vsak za urcitych okolnosti dokaze dosiahnut pri citani udajov z karty ale pre zapis na kartu je v skutocnosti o mnoho pomalsi. Maximalne rychlosti su naozaj momentalne vyssie pri CF kartach ako SD. Co sa ale tyka vyrobcov ti ako som uz spominal uprednostnuju mansie SD karty uz ako standard. Na teraz to s rychlostou staci ale ked raz pride 4k video v beznych fotakoch potom to budu musiet vylepsit ak budu chiet pouzivat SD a nie len to, kapacitne budu tie SD karty musiet byt omnoho vacsie.
Mam radu Sandisk Extreme a aj klasicke karty class10 -UHS1 kde ale kazdy garantuje rychlost 10 Mb/s co je class 10. Mas pravdu nebudem tvoj komet rozoberat pridam iba, ze ako uz niekto spomenul je pri vyrobe dost dolezite co sa lahsie lepsie lepi na pcb , s cim su mensie problemy pri castom pouzivani opotrebenim a nasledna vymena v servise je tiez potom problemova, nehovoriac o vyrobnych nakladoch. Doba kariet SD, SD-HC, SDXC uz dostupne karty s neuveritelnou a dodnes nepredstavitelnou kapacitou 128 Gb pre tak malu kartu az do supportu 1TB!!!!!!! No ale vratim sa k rychlosti kariet , testoval som v Notebooku prenosovu rychlost a je to irelevantne u mnoho citacich zariadeniach, nie je usb citacka ako citacka a zabudovana v notebooku tak isto. Karta kde bol garant class 10 pri isiel zapis na 14 Mb/s a na Extreme 45 Mb/s tam to islo cca 30. Zalezi to od mnoho spominanych fucktorov. Aj napr. priame pripojenie foto pristroja ci kamery bude trosku odlisne ...
 
Bruce
2013-08-13 19:38:20
príspevok od: fatality
otocny je obycajnym,dokym ho nevyklopis ..z obycajneho ale otocny nespravis,ak ho budes nahodou potrebovat..
Aj tak mam pocit, ze Sony je svojim vyklopnym lcd daleko praktickejsi kompromic ako otocny do strany. Aj pri studiovom foteni a pouziti ocnice je pohlad zvrchu praktickejsi , tak isto aj pri live view. Pri otoceni a vyklopeni lcd na Canone a Nikone sa cloviecik pozera uplne opacnym smerom ako ma dalsie tlacitka nehovoriac o stavovom lcd ci prilis velkom vytrcani panela od stativu. Ludia on vedia casto pri kamerovani v stiesnenych priestoroch zavadit. Sony ma svoj vyklopny panel nad urovnou alebo pod urovnou fotoaparatu a je tam dvojita vyklopna lista ako som postrehol kedysi na a99 tusim ci A77 uz neviem pesne. Ale aj napriek negativam je pri prenose dobre mat lcd zaklopeny a otoceny smerom k telu. Urcite ak niekto nepotrebuje dotyk ma aj inu volbu volicom. Dnes ani skla Gorilla Glass a ochranne folie nestacia na pad presne miereny na ostru hranu skaly...
 
JohnNewton
2013-08-13 21:38:12
príspevok od: Bruce
Mam radu Sandisk Extreme a aj klasicke karty class10 -UHS1 kde ale kazdy garantuje rychlost 10 Mb/s co je class 10. Mas pravdu nebudem tvoj komet rozoberat pridam iba, ze ako uz niekto spomenul je pri vyrobe dost dolezite co sa lahsie lepsie lepi na pcb , s cim su mensie problemy pri castom pouzivani opotrebenim a nasledna vymena v servise je tiez potom problemova, nehovoriac o vyrobnych nakladoch. Doba kariet SD, SD-HC, SDXC uz dostupne karty s neuveritelnou a dodnes nepredstavitelnou kapacitou 128 Gb pre tak malu kartu az do supportu 1TB!!!!!!! No ale vratim sa k rychlosti kariet , testoval som v Notebooku prenosovu rychlost a je to irelevantne u mnoho citacich zariadeniach, nie je usb citacka ako citacka a zabudovana v notebooku tak isto. Karta kde bol garant class 10 pri isiel zapis na 14 Mb/s a na Extreme 45 Mb/s tam to islo cca 30. Zalezi to od mnoho spominanych fucktorov. Aj napr. priame pripojenie foto pristroja ci kamery bude trosku odlisne ...
Rýchla karta sa nedá skúšať na USB 2.0 a čítačke USB 2.0 tam narazíš na limit tohoto portu cca 30-32 Mb/s.Musel by si skúšať na USB 3.0, FireWire alebo eSATA. Silne pochybujem, že také rýchlosti sú reálne vo fotoaparátoch.
 
lukas-jaselsky
2013-08-14 12:16:17
Pekna recenzia Dakujem
 
piecka
2013-08-16 01:31:07
recenziu som necital, lemn pozeral obrazky, a niektore su fakt fajne, ako vidim setovy objektiv je stale shit, holuby 200 2,8ckou to je pecka rozdiel, ked porovnam farby vidim ze su akesi zivsie a tiene svetlejsie v porovnani s 60tkou, az mi napadlo ci nahodou jpgy nesli do adobergb je tam vela azurovych, bolo to vsetko fotene do jpg?... a dik za recenziu urcite si ju neskor preluskam
 
flanker
2013-08-16 08:43:11
príspevok od: piecka
recenziu som necital, lemn pozeral obrazky, a niektore su fakt fajne, ako vidim setovy objektiv je stale shit, holuby 200 2,8ckou to je pecka rozdiel, ked porovnam farby vidim ze su akesi zivsie a tiene svetlejsie v porovnani s 60tkou, az mi napadlo ci nahodou jpgy nesli do adobergb je tam vela azurovych, bolo to vsetko fotene do jpg?... a dik za recenziu urcite si ju neskor preluskam
Nova 18-135 STM-ka je v lab testoch hodnotena slusne. Opticky ma ine vysledky ako povodna bez STM.
 
froman
2013-08-16 13:04:55
Prosim Vas, pisete tu o sume vo farbach, vie mi niekto kto sa fakt do toho rozumie povedat objektivne ci je to az take hrozne? Chcel by som kupit tento fotak ale podla tychto reakcii co sa tu pise mam velmi zmiesane pocity. Budem fotit najme portrety, ale samozrejme casom aj iny zaner ako makro a atd..., bude velky problem s tym sumom na fotografiach? Nerad by som kupil fotak z ktoreho nebudem mat radost. dik
 
markato1
2013-08-16 15:53:17
príspevok od: froman
Prosim Vas, pisete tu o sume vo farbach, vie mi niekto kto sa fakt do toho rozumie povedat objektivne ci je to az take hrozne? Chcel by som kupit tento fotak ale podla tychto reakcii co sa tu pise mam velmi zmiesane pocity. Budem fotit najme portrety, ale samozrejme casom aj iny zaner ako makro a atd..., bude velky problem s tym sumom na fotografiach? Nerad by som kupil fotak z ktoreho nebudem mat radost. dik
sum vobec neries..uz sa toho popisalo..podla parametrov to vyzera byt vyborny fotak,treba kupit a fotit ..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-08-16 18:14:56
príspevok od: froman
Prosim Vas, pisete tu o sume vo farbach, vie mi niekto kto sa fakt do toho rozumie povedat objektivne ci je to az take hrozne? Chcel by som kupit tento fotak ale podla tychto reakcii co sa tu pise mam velmi zmiesane pocity. Budem fotit najme portrety, ale samozrejme casom aj iny zaner ako makro a atd..., bude velky problem s tym sumom na fotografiach? Nerad by som kupil fotak z ktoreho nebudem mat radost. dik
Neexistuje dokonaly fotoaparat a tak sa v kazdej objektivnej recenzii docitas aj o nedostatkoch. V porovnani konkurencnych modelov vzdy jbude jeden predcit druhy v niektorom parametre a naopak. Je na tvojom !!!! uvazeni, ci su nedostatky pre teba dolezite alebo nie. Zo sumom to mas pomerne jednoduche, pretoze ho mozes vyhodnotit aj bez toho, aby si mal fotak v ruke. Staci si pozriet fotografie v galerii a posudit mieru a charakter sumu. Svadobneho fotografa casto pouzivajuceho ISO 6400 pri foteni v kostole, bude sum zaujimat. Krajinkara, ktory foti zo stativu a raz za cas pouzije vyssie ISO, ten sum zaujimat nebude.
P.S. Keby to so sumom bolo tragicke, urcite by 70D nedostal odomna ocenenie TOP redakcie. Riad sa vlastnym usudkom. Pozri si tie fotky, porovnaj s fotkami inych fotoaparatov, ktore sme testovali, napr. Nikon D7000/D7100. Zistis, ze sum je u Nikonu lepsi, ale ze sum u Canonu vobec nie je tak strasny. Uzitkove vlastnosti fotaku tvori desiatka parametrov. Musis brat do uvahy vsetko, Conapr. s fotakom, ktory bude mat maly sum, ale inak bude nanic?
 
JohnNewton
2013-08-16 18:33:26
Šum je tak trochu aj subjektívnou záležitosťou. Hranica po ktorú je užívateľ tento neduh ochotný akceptovať je rôzna. Na N 300 D som mal prijateľnú hranicu 1250 ISO, Canon 50D mi pripadal na ISO 1600 nepoužiteľný, Na F-XE1 mi pride ešte použiteľné ISO 2500 , samozrejme myslím výstupy v RAWe. Je to tak trochu v rozpore z marketingovými rečami o skvelom výstupe pri ISO 6400. Pre mńa to skvelé nie je. A takým hodnotám sa maximálne vyhýbam.
 
froman
2013-08-17 23:31:24
príspevok od: Karol Srnec
Neexistuje dokonaly fotoaparat a tak sa v kazdej objektivnej recenzii docitas aj o nedostatkoch. V porovnani konkurencnych modelov vzdy jbude jeden predcit druhy v niektorom parametre a naopak. Je na tvojom !!!! uvazeni, ci su nedostatky pre teba dolezite alebo nie. Zo sumom to mas pomerne jednoduche, pretoze ho mozes vyhodnotit aj bez toho, aby si mal fotak v ruke. Staci si pozriet fotografie v galerii a posudit mieru a charakter sumu. Svadobneho fotografa casto pouzivajuceho ISO 6400 pri foteni v kostole, bude sum zaujimat. Krajinkara, ktory foti zo stativu a raz za cas pouzije vyssie ISO, ten sum zaujimat nebude.
P.S. Keby to so sumom bolo tragicke, urcite by 70D nedostal odomna ocenenie TOP redakcie. Riad sa vlastnym usudkom. Pozri si tie fotky, porovnaj s fotkami inych fotoaparatov, ktore sme testovali, napr. Nikon D7000/D7100. Zistis, ze sum je u Nikonu lepsi, ale ze sum u Canonu vobec nie je tak strasny. Uzitkove vlastnosti fotaku tvori desiatka parametrov. Musis brat do uvahy vsetko, Conapr. s fotakom, ktory bude mat maly sum, ale inak bude nanic?
Dakujem porovnaval som na roznych ISach foto medzi 70d a d7100, nie je to az taky extremny rozdiel aspon do tych ISO 1250. Cize mam nadej robit pekny portret aj makro s d70?
 
juko
2013-08-26 18:07:00
Tak foťák je už vraj v prolaike na sklade
 
viliamtel
2013-08-27 10:34:02
Inak všeade na roznych videach na yotube vidno v menu fukciu digital zoom čo je dosť zaujimava fukncijka som raád že sa vratila naspať do canonu posledne bola v 600D v recenzii ste otom nenapisali ani slovo...
 
Štefan Káčer
2013-08-27 10:58:14
príspevok od: froman
Dakujem porovnaval som na roznych ISach foto medzi 70d a d7100, nie je to az taky extremny rozdiel aspon do tych ISO 1250. Cize mam nadej robit pekny portret aj makro s d70?
pekny portret a aj makro uz robili aj pred viac, ako 50timi rokmi
pozrel si si vobec nejake fotky portretov a makier so zameranim na to, cim boli fotene? Ak ano, neviem, preco sa pytas a vlastne ani ja, preco odpovedam
 
viliamtel
2013-08-28 18:58:33
včera som mal s nim tu možnosť nafoti par testovacích snimkov a porovnať s 5D mark III len tak zo zvedavosti cvakol par zaberov s pridanym setakom 18-55 STM fotka na blizko detail košele až som bol prekvapeny aka pixelova ostrosť poto som skušal s 300 mm 2,8 is prvou verzio a tam mi už pixelova ostrost chybala samozrejme porovnaval som s 5D mark III kde ta 300 vka kresli užasne.. nedvano bear písal že všetky nove tele dvojkove verzie kreslia vynikajuco aj na cropoch tak by mohlo vyskuaš par scvakou s tou jeho 400 mm 2,8 IIIS na 70D čku leob mi to pripada divne že by mal lepšiu pixelovu ostrosť setak? že by mal nejak novy opticky navrch optimalizovany pre novšie chipy?
 
Jozef Krajčo
externý redaktor 2013-09-04 21:20:29
Raz neviem pochopit, ze niekto navrhne dvierka na pamatovu kartu v casti kde sa uchopi fotoaparat. A ked uz tie dvierka urobi na takom exponovanom mieste, mali by tam drzat ako kliest, co vsak zial nie je. Pri uchope fotoaparatu hlavne s tazsimi objektivmi sa dvierka pohnu o maly kusok. Je to pekne otravne. Chytite fotoaparat do ruky a uz nemate dobry pocit, lebo vam nieco v dlani povoli, klikne... Je to az taky konstrukcny problem nechat rukovat jednoliatu?
 
bear
2013-09-04 22:49:02
príspevok od: viliamtel
včera som mal s nim tu možnosť nafoti par testovacích snimkov a porovnať s 5D mark III len tak zo zvedavosti cvakol par zaberov s pridanym setakom 18-55 STM fotka na blizko detail košele až som bol prekvapeny aka pixelova ostrosť poto som skušal s 300 mm 2,8 is prvou verzio a tam mi už pixelova ostrost chybala samozrejme porovnaval som s 5D mark III kde ta 300 vka kresli užasne.. nedvano bear písal že všetky nove tele dvojkove verzie kreslia vynikajuco aj na cropoch tak by mohlo vyskuaš par scvakou s tou jeho 400 mm 2,8 IIIS na 70D čku leob mi to pripada divne že by mal lepšiu pixelovu ostrosť setak? že by mal nejak novy opticky navrch optimalizovany pre novšie chipy?
S dlhym ohniskom s vysokou svetelnostou treba mat spravne doladenu korekciu zaostrovania a davat pozor na expozicny cas. Pixely na 5D3 su 2x vacsie, takze tam je vacsi priestor pre chybu zaostrenia/pohybove rozostrenie. 300/2.8 IS som mal chvilu pozicanu na 7D a kreslila vyborne aj s 1.4x TC, takze som presvedceny ze so 70D tiez nebude problem pri spravnom pouzivani.
 
markus
2013-09-05 08:05:21
príspevok od: DEVOTEE
dobrýýý stroj, bral by som .
Peto naco? rozdiel pre tvoje pouzitie s tvojou 7D je minimalny
 
badboys
2013-09-05 23:28:09
Zajtra si to možno prečítam.... Tak 7D mark II aspoň 61 AF point....
 
Milan Horáček
2013-10-19 00:04:28
Před pár dny jsem zakoupil fotoaparát Canon eos 70D a použil jsem na něj EF­-S 18­-135 mm STM. A mám velký problém s tím, že pokud fotografuji např. postavu, za kterou je zeď, a ostřím na její hlavu ­(velikost hlavy v hledáčku je veliká zhruba jako ohraničení ostřícího bodu, který byl vždy použit jen jeden a to ten středový­), rovina zaostření se nezaostří ani na hlavu, ani na zeď, ale někam doprostřed mezi oba objekty. Tohle se mi stává na cca polovině všech fotografií, které udělám, a samozřejmě mě to velice obtěžuje ­(před tímto tělem jsem měl Canon eos 650D a nikdy se nic podobného nestalo­).
Neděje se tak pouze v případě, že je předmět v hledáčku mnohem větší, než ohraničení ostřícího bodu.
Byl jsem v prodejně Fotolab, kde jsem si zkoušel fotit s tímto tělem a stejným objektivem, jako mám já, a problém byl stejný.
Ve čtvrtek jsem si udělal výlet do Prahy do prodejny Foto Škoda a popsal jsem svůj problém prodavači, který mi po vyzkoušení sdělil, že problém s ostřením vidí taky. Nabídl mi tedy, že se půjdeme ještě zeptat jeho kolegy do technické místnosti, a i ten mi dal za pravdu. Doporučili mi fotoaparát rozhodně reklamovat, nebo ho ve 14 denní lhůtě vrátit.
Měl jsem pak možnost vyzkoušet 70D i v jejich prodejně s tím stejným objektivem a dělal totéž, jako ten můj.

Nemá s tím někdo z vás zkušenost? Chová se takhle ostření? Je potřeba novější firmware ­(v mém foťáku je verze 1.1.1 a verze objektivu 1.5.0­), nebo mám tělo vrátit a koupit si jiné? Nikde na internetu jsem nenašel nic, kde by se tento problém řešil.
Zde ještě přikládám odkazy na fotky, abyste si to uměli lépe představit:
http:­/­/zanzarah.rajce.idnes.cz­/Canon_eos_70D#IMG_9903.jpg
http:­/­/zanzarah.rajce.idnes.cz­/Canon_eos_70D#IMG_9844.jpg

Díky všem za odpovědi.
 
mavtrend
2013-10-19 01:59:53
Neviem ci som to nasimuloval spravne ale ostri to korektne aj z hladacika aj pri foteni cez LiveView. Aj bez blesku aj s bleskom. Ostrene na koniec prepisovacky, tak aby bol zaostrovaci "kurzor" v hladaciku cca veklosti ako je koniec prepisovacky:

http://mavtrend.rajce.idnes.cz/nastenka#IMG_1685.jpg

Na DPV boli pridane nejake testy ostrenia (problem ostrenia cez hladacik) ale ten tvoj problem je o niecom inom. Objektiv 18-135 STM by mal ostrit korektne aj cez hladacik aj cez LCD.

http://www.dpreview.com/previews/canon-eos-70d/9
 
Milan Horáček
2013-10-19 10:02:24
Děkuju za reakci. Zaměřeno je to správně, ale přeci jen mi připadá (podle fotky i podle měřítka vpravo), že rovina zaostření je přeci jen kousíček za tužkou v rovině cca čísla 20 na metru.
U mé fotky, kterou jsem sem vkládal - ta s tím čárovým kódem, se nalézaly v bodě zaostření jak část čárového kódu, tak i část tabulky před ním. Po zvětšení fotky je vidět na čárkovaném papíru vespod, kde fotoaparát nastavil rovinu zaostření.
Podle mého názoru by fotoaparát měl vybrat a zaostřit pouze jednu rovinu zaostření. Buďto tu přední, nebo tu zadní, ale nic mezi tím.

Tento problém se mi stává v případě, že se v ostřícím bodu nacházejí obě dvě vzdálenosti, na které je možno ostřit, buďto bližší, nebo vzdálenější. Foťák mi zaostří někam mezi ně. Nestává se to však úplně pokaždé.
 
mavtrend
2013-10-19 13:13:58
Cislo na ktore je zaostrene nie je za tuzkou ale na jej urovni. Je to pred zadnou stenou testovacieho grafu, kde skutocne ta tuzka stoji. Mozno to nie je z tej fotky vidno ale zaostrilo to spravne. Tuzka stoji presne na urovni cisiel kam zaostrilo na tej spodnej mierke dole od nuly.

http://mavtrend.rajce.idnes.cz/nastenka#IMG_1685_1.jpg

Testoval som podla tejto vety ktoru si napisal: "že pokud fotografuji např. postavu, za kterou je zeď, a ostřím na její hlavu ­(velikost hlavy v hledáčku je veliká zhruba jako ohraničení ostřícího bodu, který byl vždy použit jen jeden a to ten středový­),"

Takze ten ostriaci bod ma presahovat predmet na ktory si ostril? Polovica ostriaceho bodu ma byt na prednom predmete a druha na zadnom???
 
mavtrend
2013-10-19 13:41:11
Tak som to otestoval opat, s tym ze ostriaci bod je aj na prednom aj na zadnom predmete. Vzdy sa zaostrilo na jeden alebo druhy predmet. Nikdy nevybralo ostrenie medzi nimi.
Vyskusaj nastavit objektiv cez microadjustment.

http://squit.co.uk/photo/focuschart.html

 
Milan Horáček
2013-10-19 13:46:58
Ano ano přešně tak předmět na který ostřím je menší než ostřící bod a v ostřícím bodu se nachází i pozadí. Když je rozdíl obou vzdáleností velký tak se mi ten problém už neděje. V obchodě jsem si zkoušel ještě další dva tyto fotoaparáty se stejnýmy objektivy a u obou se projevoval u některých fotografii ten samý problém. Je teda fakt že častěji se to projevuje v prostředí kde je mín světla( běžně osvětlené místnosti ) Né všechny fotky jsou špatně zaostřené ale projevuje se to poměrně často.

Ještě když si přepnu na AL servo koukám do hledáčku a mírně pohybuju fotoaparátem tak že mám chvilku zaostřené popředí pak pozadí ,popředí pozadí. vídim v hledáčku co je ostré tak někdy přímo vidím že nemí ostré ani popředí ani pozadí ale nekde mezi.

Měl jsem před tímto tělem 650D a tohoto problému jsem si nikdy nešimnul.

 
Milan Horáček
2013-10-19 13:53:10
Vlastníš také EOS 70D a objektiv EF-S 18-135mm STM? jaké máš verze firmware?
 
Bruce
2013-10-19 15:34:18
príspevok od: Milan Horáček
Vlastníš také EOS 70D a objektiv EF-S 18-135mm STM? jaké máš verze firmware?
70D sa dodava iba s jednym firmware 1.1.1 a 18-135 IS STM 1.5.0
 
mavtrend
2013-10-19 18:34:25
Ano, mam Canon EOS 70D a ten setovy 18-135 STM.

Firmware je len jeden (zatial), presne ako pise Bruce.

Ty to fotis na hladacik? Skusal som to teraz aj na AI Servo. Ja musim pri AI Servo mat namacknute ostrenie aby automaticky prechadzalo z objektu na objekt (pri Live View nie a preto sa pytam ako to fotis). Mne vsetko robi na 100 percent, ziadne medziostrenia dokonca aj pri svetle ked vybera ISO 12800.

Podla mna mas vadny kus, alebo je vadna cela seria ked v tom obchode to robili aj ine 70 Decka...
Urcite to je na reklamaciu.
 
Milan Horáček
2013-10-26 12:32:28
Tento problém jsem zaznamenal i u jedné fotky při liveview.
Každopádně foťák jsem odvezl do AWH. Tam mi na mou otázku odpověděli, že zatím žádnou sériovou vadu hlášenou nemají, ale foťák mi na počkání odzkoušeli. Zhruba po 20 minutách testování se prodavač vrátil a řekl, že je foťák v nepořádku, že zaostří zhruba na jedné z deseti fotek správně. Doporučil mi proto, abych foťák vrátil ve 14 denní lhůtě, která mi ještě neuplynula, s tím, že si mám vzít foťák stejný, ale jiný kus, a pokud by se problémy projevovaly znovu, ať foťák přinesu i s objektivem a oni se pokusí zjistit příčinu tohoto chování.

Zvláští však ale je, že jsem si v jedné prodejně v Praze zkoušel tentýž foťák s tímtéž objektivem a zdálo se mi, že se projevuje stejný problém, jako u mého foťáku, což by mohlo naznačovat nějakou sériovou vadu určitých počtů kusů, které zrovna dorazily v jedné várce do ČR.
 
scoty
2013-10-26 21:53:30
zeby druhy kral?
http://www.techbox.sk/foto/c9523/pentax-k-3-je-momentalne-najvybavenejsou-zrkadlovkou-s-aps-c-snimacom.html
 
pxls.jpg
2013-10-28 17:44:35
príspevok od: scoty
zeby druhy kral?
http://www.techbox.sk/foto/c9523/pentax-k-3-je-momentalne-najvybavenejsou-zrkadlovkou-s-aps-c-snimacom.html
druhý kráľ APS-C zrkadloviek Canon?
 
scoty
2013-10-29 13:16:54
ak by som si mal vybrat ci 70d alebo pentax k3 , tak idem do pentaxu.... sorry chlapci... nie je vsetko o zvucnom mene a vela pri tom robí aj reklama a marketing, ci podpora... to pentaxu chyba, ale neznamena to, ze ked to nie je nikon ci canon tak to uz je zly fotak... takze netreba byt zaskatulkovany.. ja tiez fotim canonom ale ... pozor na pentax K3!
 
mavtrend
2013-10-29 17:23:44
Scoty, citaj pozorne:

Nazov clanku : "Canon EOS 70D, momentálny kráľ APS-C zrkadloviek Canon"

Tvoja reakcia: "zeby druhy kral? "

Reakcia od pxls.jpg: "druhý kráľ APS-C zrkadloviek Canon?"

Scoty, ak ti este stale nedoslo, tak ty radsej nikomu nic nerad...


 
wayne
2013-10-29 21:49:24
Ono to Canon je v nadpise az v druhom riadku, mozno to len prehliadol
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-10-29 22:12:40
príspevok od: scoty
zeby druhy kral?
http://www.techbox.sk/foto/c9523/pentax-k-3-je-momentalne-najvybavenejsou-zrkadlovkou-s-aps-c-snimacom.html
Nikto nespochybnuje kvalitu K3. Ked si kupujes zrkadlovku tejto triedy, nekupujes si len fotak. Vyberas si na niekolko rokov cely system. AK vsetko dobre zvazis a stale vyhrava Pentax, bude vsetko OK a budes spokojny. Na Slovewnsku je ale Pentax najzanedbanejsia znacka na trhu. Prakticky ziadna podpora predaja, minimum informacii, tazka dostupnost, v obchode bezne nenajdes. Velkym minusim je absencia Full Frame modelu. Vela pokrocilich fotografov plabuje neskor prejst na FF. Pentax ho neponuka.
 
mavtrend
2013-10-29 22:14:26
Mohol to prehliadnut, ale nezaplo mu ani po tom, co mu to napisal pxls.jpg
 
scoty
2013-10-30 08:28:57
nezaplo, no co uz... absencia FF suhlasim... ale ponuka skiel prikladam obrazok- nie je to zle a ak priratame inych vyrobcov.... ja myslim ze to je v pohode... aj servis a cistenie na slovensku v pohode... tym samozrejme neodsudzujem Canon.. len aby rec nestala..
 
rnechvatal
2013-11-06 10:40:44
príspevok od: Milan Horáček
Tento problém jsem zaznamenal i u jedné fotky při liveview.
Každopádně foťák jsem odvezl do AWH. Tam mi na mou otázku odpověděli, že zatím žádnou sériovou vadu hlášenou nemají, ale foťák mi na počkání odzkoušeli. Zhruba po 20 minutách testování se prodavač vrátil a řekl, že je foťák v nepořádku, že zaostří zhruba na jedné z deseti fotek správně. Doporučil mi proto, abych foťák vrátil ve 14 denní lhůtě, která mi ještě neuplynula, s tím, že si mám vzít foťák stejný, ale jiný kus, a pokud by se problémy projevovaly znovu, ať foťák přinesu i s objektivem a oni se pokusí zjistit příčinu tohoto chování.

Zvláští však ale je, že jsem si v jedné prodejně v Praze zkoušel tentýž foťák s tímtéž objektivem a zdálo se mi, že se projevuje stejný problém, jako u mého foťáku, což by mohlo naznačovat nějakou sériovou vadu určitých počtů kusů, které zrovna dorazily v jedné várce do ČR.
Jak jsi dopadl ??? Taky trochu u své 70D bojuju s ostřením a oproti 60D, kterou jsem měl před tím, mi přijde více fotek neostrých. Zatím se to snažím srovnat pomocí mikroadjustmentu, ale jako by se mi zdálo, že na různé vzdálenosti ostří různě.Když seřídím mikroadjustment doma nablízko, zase to nepasuje na dálku. Sice jsem to zkoušel s jiným objektivem a to Canon 70-200/4L IS, protože jsem prodal 60D a koupil jen tělo 70D. Na 60D ostření se všemi objektivy naprosto bez problémů, na 70D mám problémy.
 
Milan Horáček
2013-11-10 11:15:21
príspevok od: rnechvatal
Jak jsi dopadl ??? Taky trochu u své 70D bojuju s ostřením a oproti 60D, kterou jsem měl před tím, mi přijde více fotek neostrých. Zatím se to snažím srovnat pomocí mikroadjustmentu, ale jako by se mi zdálo, že na různé vzdálenosti ostří různě.Když seřídím mikroadjustment doma nablízko, zase to nepasuje na dálku. Sice jsem to zkoušel s jiným objektivem a to Canon 70-200/4L IS, protože jsem prodal 60D a koupil jen tělo 70D. Na 60D ostření se všemi objektivy naprosto bez problémů, na 70D mám problémy.
Jak jsem dopadl? Dopadl jsem špatně...jsem ve stejné situaci jako ty. Prodal jsem svůj Canon 650D, který ostřil naprosto perfektně, koupil jsem si 70D a jsem zklamaný z toho, jak ostří.
První kus 70D, který jsem si koupil, jsem ve 14 denní lhůtě vrátil a vzal jsem si místo něj jiný kus. Ostření sice bylo o něco lepší, ale problém se projevoval taky. Vzal jsem tedy foťák, dal ho do servisu AWH, kde jsem jim popsal problém a oni, po tom, co si foťák odzkoušeli, mi dali za pravdu, že ostření není v pořádku. Řekli teda, že ostření kompletně překalibrují. Po pár dnech jsem si foťák ze servisu vyzvednul a zjistil jsem, že se ostření chová pořád stejně.
Divím se, že si toho problému nevšimlo víc lidí, kteří se 70D fotí, všude totiž čtu jen to, jak jsou s ním všichni spokojeni.

Takže jsem se rozhodl, že vrátím i druhý kus, který se mi dostal do ruky, a chvíli počkám buď na to, až se problém vyřeší, nebo koupím úplně jiný model.

Tělo jsem zkoušel s objektivy EF-S 17-85mm, EF 75-300mm a EF-S 18-135mm STM a u všech se ten problém projevoval. Vždycky jsem používal jenom jeden ostřící bod.

Pokud by ses o tomhle něco někde dozvěděl nebo dočetl, byl bych rád, kdybys mi dal vědět, dík.
 
Bruce
2013-11-11 17:22:58
Ja som problem u modelu 70d s ostreni nezaznamenal, ale pokusim sa sem hodit v priebehu par dni nejake test foto. Ak sa dostane takato sialenost do fotoaparatov, bude po probleme s ostrenim a mikronastavenim objektivov...

http://www.youtube.com/watch?v=P3UGP0cNNfE
 
Bruce
2013-11-22 09:59:25
Aby som nezabudol. Skusal som ostrenie na 70d a nebol problem. Pri zaostrenom objekte mensom ako ostriaci bod, bol síce problém so zaostrením, ale povazujem ho za normálny, nakolko nezaostril ako v prípade hore uvedeného problému niekde medzi, ale bud presne na objekt, alebo za ostrený objekt. Castejsie islo o posun za ostrený objekt. Fotené bolo cez kovovú sieťku, pletivo s menśimi okami. Buď bola nasadená stále, alebo po zaostrení odňatá asistentom.
 
Martin Gabriel
2014-02-03 11:42:21
Tak na základe týchto info, skúsim prehodnotiť svoju kúpu 70d. Mám 600d a chcel som si kúpiť lepší a najmä väčší model. 70d utesnený proti prachu a stekajúcej vode sa mi zdal ako lepšia alternatíva ako už starý 60d, ale teraz rozmýšľam, či predsa len 60d, alebo 7d
 
mavtrend
2014-02-16 03:50:36
Tak to je zvlastne ze problem s ostrenim maju dvaja pisuci po cesky. Na internete som podobny problem nezaregistroval. Zeby nejaka vadna dodavka do Ciech? 70D ostri spolahlivejsie ako 7D kto foti wildlife o a presiel zo 7D na 70D nicom inom ani nepise...

Problem moze byt u niektorych nie STM objektivov ale ak ide o Canon objektiv vzdy stacilo nastavit microadjustment. Ak ches lepsie kup 70D ak lacnejsie a nechces vobec video kup 7d ale o chlp horsi obrazovy vystup budes mat. Vyklopny dotykovy LCD nic nenahradi. Ked to zacnu davat do FF tak ma presvedcia na prechod tam inak nie. A ten 7D veru nema...
 
osickaglamour
2014-04-24 11:58:10
Zdravím, robím čo robím, nemožem sa dostať k otvoreniu raw. .Mam CS6 a stiahol som camera raw 8.2 (pre 70D) i 8.4 a nič.. Dočital som sa, že LR 4 neotvorí foto zo 70D, ale o cs6 som sa nedočítal.. Žeby som nejako zle nainštaloval, alebo.. Mal s tym niekto poťiaže? Ďakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-04-24 12:09:11
príspevok od: osickaglamour
Zdravím, robím čo robím, nemožem sa dostať k otvoreniu raw. .Mam CS6 a stiahol som camera raw 8.2 (pre 70D) i 8.4 a nič.. Dočital som sa, že LR 4 neotvorí foto zo 70D, ale o cs6 som sa nedočítal.. Žeby som nejako zle nainštaloval, alebo.. Mal s tym niekto poťiaže? Ďakujem
Ku kazdemu ACR a LR je vzdy dokument so zoznamom podporovanych fotoaparatov.
 
orim
2014-05-06 22:26:25
prosím, čo si myslíte o tomto?
1/3200, iso 100, f4, 200mm + 70d
a takáto mazanica... navyše, tie roztrasené rámy okien vo mne vzbudzujú obavy o funkčnosti 70d.
Balkóny na hnedej budove - no to snáď nie...
 
kasko
2014-05-06 22:34:21
príspevok od: orim
prosím, čo si myslíte o tomto?
1/3200, iso 100, f4, 200mm + 70d
a takáto mazanica... navyše, tie roztrasené rámy okien vo mne vzbudzujú obavy o funkčnosti 70d.
Balkóny na hnedej budove - no to snáď nie...
asi ti nejde o to kam to zaostrilo, ale o to ,,vlnenie" ? Kolko bolo stupnov vonku ked si fotil?
 
orim
2014-05-06 22:39:59
Vlnenie vzduchu pri 15C na slnku a šialenom studenom vetre? A na 50D som nikdy nič také nevidel. A že to asi nezaostrilo je len taká čerešnička...
 
kasko
2014-05-06 22:51:00
príspevok od: orim
Vlnenie vzduchu pri 15C na slnku a šialenom studenom vetre? A na 50D som nikdy nič také nevidel. A že to asi nezaostrilo je len taká čerešnička...
asi skus viac rozmanitejsich fotiek na testovanie, lebo takto odsudit fotak hned nevie snad nik... moze byt aj objektiv spatny, zblbnuta stabilizacia....
 
orim
2014-05-06 23:14:07
Nesprávnym smerom pozeráš... Samozrejme že som spravil viac fotiek a použil som aj iný objektív. Čím vzdialenejší objekt, tým je to viac takéto. AFMA som použil. Rôzne ostriace body som použil. Vyzerá to byť vlastnosť senzora, lebo aj iné telo 70D som použil...
 
kasko
2014-05-06 23:25:03
príspevok od: orim
Nesprávnym smerom pozeráš... Samozrejme že som spravil viac fotiek a použil som aj iný objektív. Čím vzdialenejší objekt, tým je to viac takéto. AFMA som použil. Rôzne ostriace body som použil. Vyzerá to byť vlastnosť senzora, lebo aj iné telo 70D som použil...
netusim teda, skusil som, hadal som, neuspel som vymen za nikon - tam mam taketo foto len pri 600mm(900mm FF) pri kovekcii ci jak sa vola to salave vlnive teplo
 
mayko
2014-05-15 09:00:51
Upgradol som po 450D a 40D na 70D a je to riadny technologicky skok. Na nete sa rozobera, to ze 70D sumi aj pri ISO100, no z mojho pohladu je to maly zazrak ked je tu ISO6400 pouzitelnejsie ako ISO1600 na mojich starsich strojoch. Okrem toho je ten sum subjektivne krajsi, skoro by som povedal ze pekny. Samozrejme, nie je to 5DIII, ale ani nie je taky tazky a drahy ako ona. Oproti 40D je70ka plastovejsia a zadny roller je otravne mensi, ale som ochotny to akceptovat uz len kvoli tomu vyklopnemu displayu ktory zabera vela miesta. Mnohokrat pred tym som sa stretol s potrebou fotit ponad hlavy, alebo uplne zo zeme a vtedy bol sucasny liveview len slabym pomocnikom. Dalsou vecou co mi trocha vadi je nevypinanie displaya po prilozeni k oku...tak ako je to v najnizzsej triede . Co ma sice neprekvapilo ale potesilo su velmi svizne reakcie a rychle seriove snimanie (s dobrym buffrom). Spolu s efs 17-55IS tvori vyvazenu dvojicu - rychlostou aj kvalitou. Este podotknem, ze do konca jula je na neho cashback 110e.

(Po mnohych recenziach a testoch co som cital som necakal ziadne prekvapenie, ale musim povedat, ze som nadseny.)

Prajem pekny den.
 
snow
2014-05-16 01:00:16
ahoj,
mam otazku na skusenych. Rozmyslam nad 70d ponukaju ho so setakom EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM, alebo EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM.
Chcem sa spytat ci ma niekto skusenost s tymi objektivmi, ci nie je lepsie kupit len telo a objektiv zobrat nejaky iny. Vsade citam, ze setove objektivy nie su nic moc. Ale neviem ci je mozne v cene do cca 300 euro kupit nieco lepsie ako je ten setak.

 
pxls.jpg
2014-05-16 11:55:53
príspevok od: orim
prosím, čo si myslíte o tomto?
1/3200, iso 100, f4, 200mm + 70d
a takáto mazanica... navyše, tie roztrasené rámy okien vo mne vzbudzujú obavy o funkčnosti 70d.
Balkóny na hnedej budove - no to snáď nie...
toto sa stava na dlhych ohniskach casto - v meste este castejsie. nie je to vina fotoaparatu ani objektivu ,ale je to rozdielom hustoty vzduchu, ktory je sposobeny bud jeho rozdielnou teplotou alebo jeho rozdielnou rychlostou (narazy vetra). nie je dolezita absolutna teplota ale len rozdiel teplot. je to vidno na dlhsom ohnisku v zime pocas dopravnej zapchy, alebo v zime pri vetrani vykurenej izby.

vo filmoch je rozsirene zobrazovat takto hlavne horucavu ale tento efekt sa v mestach stava aj v minusovych teplotach v zime. v meste je totizto vela zdrojov tepla, ktore ohrievaju vzduch.

treba fotit vtedy ked mesto najmenej zije, skor rano a v bezvetri. v poobednej spicke a pocas vetra musis ratat s pravdepodobnostou vysledku ako na obrazku.
 
mayko
2014-05-16 13:27:26
príspevok od: snow
ahoj,
mam otazku na skusenych. Rozmyslam nad 70d ponukaju ho so setakom EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM, alebo EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM.
Chcem sa spytat ci ma niekto skusenost s tymi objektivmi, ci nie je lepsie kupit len telo a objektiv zobrat nejaky iny. Vsade citam, ze setove objektivy nie su nic moc. Ale neviem ci je mozne v cene do cca 300 euro kupit nieco lepsie ako je ten setak.

Som prekvapeny ako lacno sa tu v bazari predava EFS17-55IS, na fotku je to paradny objektiv na maly snimac - rychly a dost ostry. Viaceri ho povazuju na najlepsie zakladak pre ASP-C. Na video uz ale nie je - ostrenie je hlucne a sekane, aj ked zase stabilizacia je vyborna.
Osobnu skusenost s tymi STM nemam, ale hladam bazarovu 18-135STM hlavne kvoli ostreniu so 70D a tiez kvoli praktickemu rozsahu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-05-16 13:36:04
príspevok od: orim
prosím, čo si myslíte o tomto?
1/3200, iso 100, f4, 200mm + 70d
a takáto mazanica... navyše, tie roztrasené rámy okien vo mne vzbudzujú obavy o funkčnosti 70d.
Balkóny na hnedej budove - no to snáď nie...
Velmi casto sa to stava, ked fotis napr, cez balkonove dvere. Teplo prestupujuce z bytu von, rozvlnia vzduch presne tak, ako mas na obrazku.
 
vrak
2014-05-16 14:44:12
príspevok od: mayko
Som prekvapeny ako lacno sa tu v bazari predava EFS17-55IS, na fotku je to paradny objektiv na maly snimac - rychly a dost ostry. Viaceri ho povazuju na najlepsie zakladak pre ASP-C. Na video uz ale nie je - ostrenie je hlucne a sekane, aj ked zase stabilizacia je vyborna.
Osobnu skusenost s tymi STM nemam, ale hladam bazarovu 18-135STM hlavne kvoli ostreniu so 70D a tiez kvoli praktickemu rozsahu.
ty si bral len telo 70d ?
 
mayko
2014-05-16 15:21:15
príspevok od: vrak
ty si bral len telo 70d ?
Ano, tu 18-135ku by som chcel na obcasne video a ako "turisticky" lahky objektiv.
 
alexei
2014-05-16 19:38:14
Ospravedlňujem sa, ak to bolo náhodou v článku spomenuté. Dokáže fotoaparát preostriť počas natáčania videa sám bez nutnosti "natlačenia" spúšte?
 
alexei
2014-05-16 19:38:31
PS: Vďaka za recenziu!
 
vrak
2014-05-16 20:31:08
príspevok od: alexei
Ospravedlňujem sa, ak to bolo náhodou v článku spomenuté. Dokáže fotoaparát preostriť počas natáčania videa sám bez nutnosti "natlačenia" spúšte?
ano - daj si v youtube vyhladat 70d auto focus af
 
Bruce
2014-05-17 00:05:47
príspevok od: mayko
Ano, tu 18-135ku by som chcel na obcasne video a ako "turisticky" lahky objektiv.
Neviem ci najdes lepsi objektiv v sucasnej dobe za tie smiesne peniaze na video. Rozsah-kvalita-money. Je to slusne sklo dodavane v sete. Rychle a univerzalne.
 
Bruce
2014-05-17 00:13:38
príspevok od: alexei
Ospravedlňujem sa, ak to bolo náhodou v článku spomenuté. Dokáže fotoaparát preostriť počas natáčania videa sám bez nutnosti "natlačenia" spúšte?
Natlačenie spúšte je iba na foto popri snimani videa. Urobí snímku avšak vynechá video.
Ostriť môžeš dotykom na lcd, a samozrejme zvolením servo, ci sledovaním objektu. Dotykom sa preostrí na požadovanú plochu.
Nikdy som nedržal lepšiu mašinku na video v rukách. Tie sekvencie ktoré z neho idú sú skvelé. Plne manuálny režim fungujúci aj počas natáčania. Len k tomu treba dokúpiť grip, poprípade náhradnú batériu, pretože pri párhodinovom nosení a používaní lcd to celkom batériu vyšťaví...
 
alexei
2014-05-17 08:20:59
príspevok od: Bruce
Natlačenie spúšte je iba na foto popri snimani videa. Urobí snímku avšak vynechá video.
Ostriť môžeš dotykom na lcd, a samozrejme zvolením servo, ci sledovaním objektu. Dotykom sa preostrí na požadovanú plochu.
Nikdy som nedržal lepšiu mašinku na video v rukách. Tie sekvencie ktoré z neho idú sú skvelé. Plne manuálny režim fungujúci aj počas natáčania. Len k tomu treba dokúpiť grip, poprípade náhradnú batériu, pretože pri párhodinovom nosení a používaní lcd to celkom batériu vyšťaví...
Ďakujem za odpoveď!
 
photolubos
2014-05-17 08:53:22
príspevok od: snow
ahoj,
mam otazku na skusenych. Rozmyslam nad 70d ponukaju ho so setakom EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM, alebo EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM.
Chcem sa spytat ci ma niekto skusenost s tymi objektivmi, ci nie je lepsie kupit len telo a objektiv zobrat nejaky iny. Vsade citam, ze setove objektivy nie su nic moc. Ale neviem ci je mozne v cene do cca 300 euro kupit nieco lepsie ako je ten setak.

Ja som riesil pred par rokmi podobnu dilemu a tiez som kupil len telo a objektiv nahradzujuci ten setovy (18-55) som si kupil TAMRON 17-50 f2,8 a urobil som dobre , pretoze toto sklo je pre zaciatocnika viac ako dobre
 
čerii
2014-05-20 16:57:37
Neviete nahodou ci ma prist v blizkej buducnosti kompatibilita canonu 70D s Lightroomom ?
 
dePappa
2014-05-20 18:01:52
príspevok od: čerii
Neviete nahodou ci ma prist v blizkej buducnosti kompatibilita canonu 70D s Lightroomom ?
Lightroom uz ju davno ma.... od verzie 5.2

http://blogs.adobe.com/lightroomjournal/2013/09/lightroom-5-2-now-available.html
 
Nokiboy
2014-06-03 18:28:59
AHOJTE PROSÍM O RADU:

idem kupovať svoju prvú zrkadlovku, už som mal možnosť fotiť s niekolkými, ale nie až profesionálne. Som skôr skúsenejší amatér.

Neviem sa rozhodnúť medzi zrkadlovkami

Nikon D7100 +18-140 AF-S DX VR
a
Canon 70D +18-135 mm
alebo
Canon 70D + Tamron 18-270 mm

Vie mi niekto poradiť ku ktorému sa mám prikloniť, určite chcem k nim nejaký univerzálny objektív, ktorá z týchto verzií bude asi najlšpšia volba? alebo poradiť iný univerzálny objektív k jednému z fotoaparátov ale nie až príliš drahý.

ĎAKUJEM
 
MagickVamp
2014-06-03 19:53:18
príspevok od: Nokiboy
AHOJTE PROSÍM O RADU:

idem kupovať svoju prvú zrkadlovku, už som mal možnosť fotiť s niekolkými, ale nie až profesionálne. Som skôr skúsenejší amatér.

Neviem sa rozhodnúť medzi zrkadlovkami

Nikon D7100 +18-140 AF-S DX VR
a
Canon 70D +18-135 mm
alebo
Canon 70D + Tamron 18-270 mm

Vie mi niekto poradiť ku ktorému sa mám prikloniť, určite chcem k nim nejaký univerzálny objektív, ktorá z týchto verzií bude asi najlšpšia volba? alebo poradiť iný univerzálny objektív k jednému z fotoaparátov ale nie až príliš drahý.

ĎAKUJEM
Ak casom nemas zaujem ist do FF a tocenie videa pre teba nie je extra dvolezite, tak by som bral nikon D7100, v DX triede je Nikon ovela dalej ako canon, na tu canon pekne serie. Preglgol by som dokonca aj otrasny servis Nikon a ich politiku srania na zakaznika. Ak ale planujes ist casom do FF, tak by som bral canon....tam je Nikon uz len papierovo lepsi ale realita je uplne ina, ci uz v kvalite ISO v slabom svetle alebo aj ostreni Nikon akosi zaspal dobu, jednoducho v FF by som povedal ze canon je takmer dva krat lepsi, aspon v cenach do 2500 Eur, nad 2500 neviem, Nikon D4s bude iste pecka. Co sa tyka univerzalneho objektivu, bral by som tamron 28 - 300 mm.
 
c0lder
2014-06-03 20:18:55
príspevok od: Nokiboy
AHOJTE PROSÍM O RADU:

idem kupovať svoju prvú zrkadlovku, už som mal možnosť fotiť s niekolkými, ale nie až profesionálne. Som skôr skúsenejší amatér.

Neviem sa rozhodnúť medzi zrkadlovkami

Nikon D7100 +18-140 AF-S DX VR
a
Canon 70D +18-135 mm
alebo
Canon 70D + Tamron 18-270 mm

Vie mi niekto poradiť ku ktorému sa mám prikloniť, určite chcem k nim nejaký univerzálny objektív, ktorá z týchto verzií bude asi najlšpšia volba? alebo poradiť iný univerzálny objektív k jednému z fotoaparátov ale nie až príliš drahý.

ĎAKUJEM
Zober ten ktory sa ti paci, oba su porovnatelne, jeden ma vyhody aj druhy ma vyhody. Iso cca rovnako, obraz porovnatelny, AF v realnom vyuzity ma 70D lepsie, d7100 ma len viac bodov ale zvykne "missnut v akcii". V prospech nikonu zase hra kusok lepsi dynamicky rozsah. To je otazka ako, mam kupit audi alebo bmw? Opakujem, ber ktory sa ti paci. Osobne som canonak a grip na canonoch sa mi paci viac ako na nikonoch.
 
roland.g76
2014-06-03 20:30:24
Nuž to sa ťažko radí ale ani s jedným ( Canon či Nikon ) neurobíš chybu, oba sú dobre fotoaparáty. Vyskúšaj si ich a uvidíš ktorý ti lepšie sadne ergonomicky a do ruky. Prípadne ešte môžeš sa rozhodnúť ( lepšie povedané prikloniť sa ) k značke ktorú majú tvoji známi fotografi v tvojom okolí, do budúcna kompatibilita a môžeš si vyskúšať ( požičať ) iné sklá atd.
Neviem čo konkrétne väčšinou fotíš, ale tie objektívy by som ti poradil Tamron 17-50 f 2,8 ( prvá verzia ) a Tamron 70-300 USD VC plus neskôr nejaké to pevne svetelne sklo.
Ak fotíš nejaké akčnejšie scény kde potrebuješ rýchlo zaostriť tak Tamron 17-50 f 2,8 je dosť pomalý, taký priemer je skôr na statické a krajinky. Sigma 17-70mm f2,8-4 HSM by bola lepšia čo sa týka rýchlosti ostrenia. Ale osobné skúsenosti s ňou nemám. Ideálny by bol Canon EF-S 17-55 f2,8 IS USM ale to už asi bude mimo tvoj rozpočet.
A ešte by stálo za zváženie ak by si do budúcna plánoval FF tak by bolo pre teba lepšie aby si hneď kupovať sklá na FF.
 
snow
2014-06-04 07:34:57
z mojeho pohladu ma canon lespie urobene telo, 70d sa mi lespie drzi v ruke, ma fantasticke video, pre niekoho zbytocne, ale pre mna je neodpustitelne ze nikon nema aspon vyklopny dsplej ked uz ho nema aspon dotykovy ako canon. Lepsi servis. Lahsi resp. vacsi vyber pouzitych objektivov na slovensku, kedze je rozsirenejsi ako nikon. Ale nikon sa mi napr. viacej paci na pohlad, len ked ho chytim do ruky tak mi nesedi. A este drobnost, ak budes kupovat canon tak si uvedom ze ten setak s STM je navrhnuty pre tiche absolutne bezhlucne preostrovanie pri nataceni videa, tak perfektne plynule a tiche automaticke preostrenie ti neurobi ani jeden objektiv, ktory sa tu sponimal v cene aku si ochotny zaplatit.
 
Nokiboy
2014-06-04 12:34:42
Vďaka za rady:
Objektív by som chcel jeden, nechcem investovať do viacerých aspon nie v dohladnej dobe
Oba som si skúšal len v predajni, a čo sa týka fotiek, Nikon vyhral, ale ....
Stále ma však ťahá k tomu Canonu 70D, lepšie sa mi s ním robilo, výhodou priama wifi, otočný displey a to video vyzerá fakt super, väčšinou skôr fotím making of na natáčaniach, čiže je to rôzne, interiérové, či exteriérove, aj akčné aj viac menej statické.
Väčšina známych má Canon takže sklá si viem možno požičať, alej aj tak by som chcel vybrať jeden univerzálny objektív k tomu Canonu,
Lacnejšie ma vyjde v sete: Canon 70D +18-135 mm
ale ak je nejaký univerzálny Tamron s rozsahom od 18 nad 105, čo je moja minimálna požiadavka rozsahová objektívu, či sa neoplatí viac Tamron 18-270. čo ma vyjde o niekolko eur viac.
Počul že je lepší od canon 18-135, len neviem, či nie je až príliš pomalý v zaostrovaní na rýchlejší pohyb.
Preto prosím o radu s objektívom do 450€ max, čo nájdem na nete. Vďaka
 
Igor Šaffo
2014-06-04 13:27:05
príspevok od: Nokiboy
Vďaka za rady:
Objektív by som chcel jeden, nechcem investovať do viacerých aspon nie v dohladnej dobe
Oba som si skúšal len v predajni, a čo sa týka fotiek, Nikon vyhral, ale ....
Stále ma však ťahá k tomu Canonu 70D, lepšie sa mi s ním robilo, výhodou priama wifi, otočný displey a to video vyzerá fakt super, väčšinou skôr fotím making of na natáčaniach, čiže je to rôzne, interiérové, či exteriérove, aj akčné aj viac menej statické.
Väčšina známych má Canon takže sklá si viem možno požičať, alej aj tak by som chcel vybrať jeden univerzálny objektív k tomu Canonu,
Lacnejšie ma vyjde v sete: Canon 70D +18-135 mm
ale ak je nejaký univerzálny Tamron s rozsahom od 18 nad 105, čo je moja minimálna požiadavka rozsahová objektívu, či sa neoplatí viac Tamron 18-270. čo ma vyjde o niekolko eur viac.
Počul že je lepší od canon 18-135, len neviem, či nie je až príliš pomalý v zaostrovaní na rýchlejší pohyb.
Preto prosím o radu s objektívom do 450€ max, čo nájdem na nete. Vďaka
ja by som odporučil Canon 15-85, tichy rychly
myslim, ze od Canonu v tomto rozsahu najlepsie sklo
nieco som nasiel na bazosi:
http://foto.bazos.sk/inzerat/38043519/Canon-EF-S-15-8535-56-IS-USM.php

pripadne canon 17-55 f2,8, ale tu uz ten rozsah je este mensi a aj cena niekde inde
 
mayko
2014-06-04 13:40:55
príspevok od: Nokiboy
Vďaka za rady:
Objektív by som chcel jeden, nechcem investovať do viacerých aspon nie v dohladnej dobe
Oba som si skúšal len v predajni, a čo sa týka fotiek, Nikon vyhral, ale ....
Stále ma však ťahá k tomu Canonu 70D, lepšie sa mi s ním robilo, výhodou priama wifi, otočný displey a to video vyzerá fakt super, väčšinou skôr fotím making of na natáčaniach, čiže je to rôzne, interiérové, či exteriérove, aj akčné aj viac menej statické.
Väčšina známych má Canon takže sklá si viem možno požičať, alej aj tak by som chcel vybrať jeden univerzálny objektív k tomu Canonu,
Lacnejšie ma vyjde v sete: Canon 70D +18-135 mm
ale ak je nejaký univerzálny Tamron s rozsahom od 18 nad 105, čo je moja minimálna požiadavka rozsahová objektívu, či sa neoplatí viac Tamron 18-270. čo ma vyjde o niekolko eur viac.
Počul že je lepší od canon 18-135, len neviem, či nie je až príliš pomalý v zaostrovaní na rýchlejší pohyb.
Preto prosím o radu s objektívom do 450€ max, čo nájdem na nete. Vďaka
Ak ti ide primarne o video, tak s 18-135 STM budes zrejme spokojny: prijemny rozsah, dobry stabilizator, ale hlavne plynule a tiche preostrovanie. Pri fotke sa tiez nestrati. Odporucam kupit v kite s cashback, co je momentalne asi najvyhodnejsia ponuka. Bazarovo sa skoro neda zohnat, kedze si ho vsetci drzia, zrejme kvoli videu...skor niekto predava cely kit.
 
i-co
2014-07-11 09:23:47
Nechcem otvárať novú tému. Uvažujem o nákupe tejto zrkadlovky. Našiel som na digiarena.cz dosť hrozivú diskusiu o problémoch so zaostrovaním. Zaujímalo by ma aké sú praktické skúsenosti so zaostrovaním. Boli nejaké problémy?
 
orim
2014-07-11 14:15:00
No moj 70D ostri zle nad cca 6m - 10m. Ako kedy. Proste loteria, az na PC zistim, ci je to ostre. A mne to vyzera tak, ze aj ked mam zapnute ostrenie na povedzme lavy horny ostriaci bod, tak v pripade, ze na neho nevie 70D zaostrit, tak pouzije hocaky iny ostriaci bod - presne tak akoby bol v automatickom rezime vyberu ostriaceho bodu. A potom pipne e blikne lavy horny bod, ze zaostrene. A ja cvaknem a potom to mozem vymazat...
Nekupis 70D?
 
i-co
2014-07-11 19:03:06
príspevok od: orim
No moj 70D ostri zle nad cca 6m - 10m. Ako kedy. Proste loteria, az na PC zistim, ci je to ostre. A mne to vyzera tak, ze aj ked mam zapnute ostrenie na povedzme lavy horny ostriaci bod, tak v pripade, ze na neho nevie 70D zaostrit, tak pouzije hocaky iny ostriaci bod - presne tak akoby bol v automatickom rezime vyberu ostriaceho bodu. A potom pipne e blikne lavy horny bod, ze zaostrene. A ja cvaknem a potom to mozem vymazat...
Nekupis 70D?
Hmmm .... a čo stredový bod? Ten je OK?
 
orim
2014-07-11 19:13:48
príspevok od: i-co
Hmmm .... a čo stredový bod? Ten je OK?
Nie, vsetky su rovnake. 
orim
2014-07-11 19:24:20
typický príklad. červený bod je "zaostrený", v skutočnosti je zaostrené na ľavý dolný roh na kvet... viď príloha.
 
i-co
2014-07-11 19:29:34
príspevok od: orim
typický príklad. červený bod je "zaostrený", v skutočnosti je zaostrené na ľavý dolný roh na kvet... viď príloha.
No to je v ..... Teraz mám riadneho chrobáka v hlave. Čo upgrade firmware, alebo reklamácia. Kdesi som čítal, že treba vypnúť tichý režim.
 
orim
2014-07-11 20:03:30
no nechcem ostat na dovolenku bez fotaku...
a novy fw neexistuje.

dlho trvalo, kym som naladil microadjustement, az potom som mohol zacat riesit ostrenie. a teraz dovolenky, takze tazko povedat. navyse aj tak vsade pisu, ze v servise nevedia co s tym. TAK POTOM CO S TYM?

ale keby nebol problem s ostrenim, tak je to fajnovy fotak.
 
vrak
2014-07-11 20:38:39
príspevok od: orim
no nechcem ostat na dovolenku bez fotaku...
a novy fw neexistuje.

dlho trvalo, kym som naladil microadjustement, az potom som mohol zacat riesit ostrenie. a teraz dovolenky, takze tazko povedat. navyse aj tak vsade pisu, ze v servise nevedia co s tym. TAK POTOM CO S TYM?

ale keby nebol problem s ostrenim, tak je to fajnovy fotak.
skus vypnut ten tichy rezim.
 
orim
2014-07-12 11:07:13
príspevok od: vrak
skus vypnut ten tichy rezim.
čo máš na mysli? aký tichý režim?
 
i-co
2014-07-13 12:52:39
príspevok od: orim
čo máš na mysli? aký tichý režim?
Myslím, že sa o tom píše tu:
http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=212&t=1194675&st=0&sk=t&sd=a&start=330
Asi štvrtý príspevok v od vrchu. Len teoretizujem .. ale za skúšku nič nedáš...
 
orim
2014-07-13 22:45:53
No stale nechapem ten tichy rezim, ved na tom odkaze riesia tichy rezim v rezime LiveView s bleskom. Vobec neriesia ostrenie.
A v piatom prispevku od rnechvatal sa popisuje presne to, co pisem aj ja. Ale zas nic o tichom rezime...
Teda? Co mam skusit?
 
i-co
2014-07-14 08:01:06
Hmm .... zdá sa , že to s tým naozaj nemá nič spoločné. Sorry ... planý poplach . Smutné je, že firma Canon sa hrá na mŕtveho chrobáka. Tie foťáky sú už predsa v predaji cca jeden rok.
 
lbato
2014-07-14 13:10:31
príspevok od: i-co
Hmm .... zdá sa , že to s tým naozaj nemá nič spoločné. Sorry ... planý poplach . Smutné je, že firma Canon sa hrá na mŕtveho chrobáka. Tie foťáky sú už predsa v predaji cca jeden rok.
ja som kupoval 70D pred dvoma týždňami a nemám zatial žiadne problémy s ostrením na stredový bod ani na žiadny iný, žiadny backfocus ani front focus, ked tak tak micro adjustment všetko vyrieši. vyskúšané s objektívmi EF 50mm F1.4 USM, 18-135mm 3.5-5.6, 18-55 3.5-5.6 a Canon EF 20mm F2.8 USM. Nejaké fotky mám tu www.ephoto.sk/uzivatel/lbato/fotografie/ a tu http://fotky.sme.sk/fotograf/109083/lukas-bato
 
mavtrend
2014-07-18 02:40:19
Canon sa nehra na mrtveho chrobaka (narozdiel od Nikonu a problemom s olejom). Canon vymiena fotoaparaty pri tejto chybe. Problematicke su niektore kusy kupovane cez kanaly v Nemecku a USA. Kde ste kupovali fotaky? Viac si vyhladajte na dpreview v diskusii Canon:

http://www.dpreview.com/forums/1019?utm_campaign=internal-link&utm_source=mainmenu&utm_medium=text&ref=mainmenu
 
JohnNewton
2014-07-18 07:19:00
príspevok od: lbato
ja som kupoval 70D pred dvoma týždňami a nemám zatial žiadne problémy s ostrením na stredový bod ani na žiadny iný, žiadny backfocus ani front focus, ked tak tak micro adjustment všetko vyrieši. vyskúšané s objektívmi EF 50mm F1.4 USM, 18-135mm 3.5-5.6, 18-55 3.5-5.6 a Canon EF 20mm F2.8 USM. Nejaké fotky mám tu www.ephoto.sk/uzivatel/lbato/fotografie/ a tu http://fotky.sme.sk/fotograf/109083/lukas-bato
Mikroadjustment nevyrieši všetko pri zoom objektívoch. Nastavíš ho pri istej ohniskovej vzdialenosti ale mimo nej to už nemusí byť úplne presné.
 
lbato
2014-07-19 20:06:42
príspevok od: JohnNewton
Mikroadjustment nevyrieši všetko pri zoom objektívoch. Nastavíš ho pri istej ohniskovej vzdialenosti ale mimo nej to už nemusí byť úplne presné.
áno to je samozrejmé mal som na mysli pevné sklá ale vďaka za postreh
 
bear
2014-07-20 08:39:56
príspevok od: JohnNewton
Mikroadjustment nevyrieši všetko pri zoom objektívoch. Nastavíš ho pri istej ohniskovej vzdialenosti ale mimo nej to už nemusí byť úplne presné.
Na 70D (ako na 5D3 a 1DX) sa da microadjustment nastavit na zoom objektive zvlast pre najkratsie a najdlhsie ohnisko zvlast. Na zoom objektivoch s velkym rozsahom to sice nevyriesi vsetko, ale oproti starsiemu systemu, kde sa dala nastavit len jedna hodnota to vyriesi vacsinu problemov.
 
orim
2014-08-11 19:52:59
no mne to stale ostri takto:
 
i-co
2014-08-12 06:59:42
príspevok od: orim
no mne to stale ostri takto:
Hmmm... takže ja som nakoniec tú D 70 - ku kúpil. Vybral som si autorizovaného predajcu zo ZV, ktorý servisuje výrobky priamo vo Viedni. Aj keď mal o niečo vyššiu cenu ako vo vačších obchodoch.
Navyše som sa dohodol, že si foťák vyskúšam priamo v predajni ešte pred zaplatením na svojich objektívoch. Našťastie nijaké problémy so zaostrovaním sa u mňa neprejavili. Zaostrovanie je rýchle a presné. Zaostrovanie cez Live View funguje dokonca aj s filtrom ND 1000. Aparát mám asi cca 2 týždne a momentálne čakám na vyplatenie 110€ Cash Back (nárok mám už schválený).
Takže u mňa všetko v poriadku.
Myslím si, že zaostrovanie tak ako je prezentované na ukážkovej foto je dôvod na reklamáciu.
 
kozakm
2014-08-12 07:18:53
príspevok od: i-co
Hmmm... takže ja som nakoniec tú D 70 - ku kúpil. Vybral som si autorizovaného predajcu zo ZV, ktorý servisuje výrobky priamo vo Viedni. Aj keď mal o niečo vyššiu cenu ako vo vačších obchodoch.
Navyše som sa dohodol, že si foťák vyskúšam priamo v predajni ešte pred zaplatením na svojich objektívoch. Našťastie nijaké problémy so zaostrovaním sa u mňa neprejavili. Zaostrovanie je rýchle a presné. Zaostrovanie cez Live View funguje dokonca aj s filtrom ND 1000. Aparát mám asi cca 2 týždne a momentálne čakám na vyplatenie 110€ Cash Back (nárok mám už schválený).
Takže u mňa všetko v poriadku.
Myslím si, že zaostrovanie tak ako je prezentované na ukážkovej foto je dôvod na reklamáciu.
Kupovat dnes D70, fotak stary 10 let, to chce odvahu!
 
i-co
2014-08-12 08:15:49
príspevok od: kozakm
Kupovat dnes D70, fotak stary 10 let, to chce odvahu!
70 D samozrejme .....
 
orim
2014-08-12 09:12:10
ta ukazkova foto je po DVOCH servisnych zasahoch v ramci reklamacie.... pricom z Bratislavy z nemenovaneho autorizovaneho servisu sa to vratilo s tym, ze "problem sa neprejavil"...
 
snow
2014-08-12 09:33:38
príspevok od: orim
ta ukazkova foto je po DVOCH servisnych zasahoch v ramci reklamacie.... pricom z Bratislavy z nemenovaneho autorizovaneho servisu sa to vratilo s tym, ze "problem sa neprejavil"...
to je ktory ten nemenovany ? rad by som vedel kam nechodit. Ked uz pises, tak to napis ako chlap a nie ako slovak
 
orim
2014-08-12 09:48:40
príspevok od: snow
to je ktory ten nemenovany ? rad by som vedel kam nechodit. Ked uz pises, tak to napis ako chlap a nie ako slovak
fotak je o5 v servise, davam im teda priestor na opravu.
 
rnechvatal
2014-08-15 10:29:14
Protože zde bylo zmiňováno moje jméno v souvislosti s českým fórem a problémy s ostřením, doplním moje další zjištění. Foťák byl na opravě v AWH, ale žádný problém neshledali. DOma jsem udělal následující jednoduchý pokus. Postavil foťák na stativ. Zaostřil kamkoliv pomocí hledáčku a AF. Přepnul na MF a Live View. Při 10-násobném zvětšní zkontroloval zaostření. Vždy bylo zaostřeno přesně. To že foťák dělá občas neostré fotky zřejmě není problém ostření, ikdyž to tak na první pohled vypadá, ale jako by došlo k rozmazání v okamžiku stisku spouště. Aspoň tak mi to po mých dalších pokusech připadá. Půjčil jsem foťák na týden kolegovi fotografovi a po týdnu používání mi tvrdil, že se mu foťák zdá v pořádku a občasn eostrá fotka že je v normě. Často je neostrá i při časech, kdy by se to stát nemělo. Podle mě problém není v ostření, ale někde jinde. A problém že to ostří jinam ??? Podle mě špatně nastavený mikroadjustment. U mě chtěly nastavit všechny objektivy, většinou do +.
 
orim
2014-10-06 18:39:35
Kto sa vie vyjadriť, prosím...
70D + 17-55/f2.8 is usm: Je toto normálne?
(teda, okrem toho, že 70D stále neostrí...)
 
jan21
2014-10-06 20:38:00
príspevok od: orim
Kto sa vie vyjadriť, prosím...
70D + 17-55/f2.8 is usm: Je toto normálne?
(teda, okrem toho, že 70D stále neostrí...)
Polož niekde celé raw-y a mrknem na to.
 
markato1
2014-10-06 20:41:08
príspevok od: orim
Kto sa vie vyjadriť, prosím...
70D + 17-55/f2.8 is usm: Je toto normálne?
(teda, okrem toho, že 70D stále neostrí...)
takze v ktorom MENOVANOM servise to bolo?..je to uplne zle..
 
orim
2014-10-06 23:26:47
príspevok od: markato1
takze v ktorom MENOVANOM servise to bolo?..je to uplne zle..
cez prolaiku do awh, odkial sa to vratilo s tym, ze vsetko je OK, ze to je chromaticka vada...
akoze wtf?
neviem najst cr2, tak aspon z DPP vyexportovane rawy do jpg bez uprav, s exifom:
http://uloz.to/xV4KXhxY/test6-rar

 
i-co
2014-10-07 07:59:49
Nemôže to robiť zapnutá korekcia chromatickej chyby vo fotoaparáte? Skús povypínať všetky korekcie. Druhá možnosť by bola spracovať raw v nejakom inom programe (nie DPP), napríklad Adobe Lightroom ...
 
orim
2014-10-07 09:34:13
príspevok od: i-co
Nemôže to robiť zapnutá korekcia chromatickej chyby vo fotoaparáte? Skús povypínať všetky korekcie. Druhá možnosť by bola spracovať raw v nejakom inom programe (nie DPP), napríklad Adobe Lightroom ...
Nemoze, tam (na tych fotkach) preteka svetlo do susednych (tmavych) pixelov, navyse, v rawe je fuk, ci je korekcia zapnuta, aplikuje sa to az pri spracovani do jpg. A samozrejme som to robil aj v inom programe, z DPP je to tu kvoli objektivnosti.
Teraz som zobral svoj objektiv, kamosove telo 70D a fotil to iste rovnakym sposobom a je to OK. Teda, definitivne je odpeceny senzor. A v servise opravuje upratovacka.
Som strasne sklamany zo 70D.
 
orim
2014-10-07 09:40:17
Jaj, perlička, servis mi odporúča kúpiť si lepší objektív...
 
jan21
2014-10-07 10:11:17
príspevok od: orim
Jaj, perlička, servis mi odporúča kúpiť si lepší objektív...
No zatiaľ len narýchlo ale ked nieje prdlý objektív (posun, poškodenie vnútorných členov, olej na šošovke..) tak to bude v tele. Doma večer pozriem podrobnejšie a chcelo by to raw.

Máš na skušku iný objektív?

Tato nieje zaostrená nikde!:
 
orim
2014-10-07 10:34:14
príspevok od: jan21
No zatiaľ len narýchlo ale ked nieje prdlý objektív (posun, poškodenie vnútorných členov, olej na šošovke..) tak to bude v tele. Doma večer pozriem podrobnejšie a chcelo by to raw.

Máš na skušku iný objektív?

Tato nieje zaostrená nikde!:
Však som aj písal, že stále nevie 70D ostriť, však preto som ju reklamoval. A pri výmene mirror boxu dodrbali snímač.
Takže fakt, nie je zaostrená nikde. 70D N E O S T R Í !
Mne ide o tie "prepaly", auru okolo predmetov, ružové hrany, modré tiene, farebné fľaky v tieňoch, šum ako iso 1600 i keď bolo 100. Ako prvé digitály z roku 2000...

A asi si nevidel moj komentár vyššie:
"Teraz som zobral svoj objektiv, kamosove telo 70D a fotil to iste rovnakym sposobom a je to OK. Teda, definitivne je odpeceny senzor. A v servise opravuje upratovacka.
Som strasne sklamany zo 70D."
 
jan21
2014-10-07 10:50:08
príspevok od: orim
Však som aj písal, že stále nevie 70D ostriť, však preto som ju reklamoval. A pri výmene mirror boxu dodrbali snímač.
Takže fakt, nie je zaostrená nikde. 70D N E O S T R Í !
Mne ide o tie "prepaly", auru okolo predmetov, ružové hrany, modré tiene, farebné fľaky v tieňoch, šum ako iso 1600 i keď bolo 100. Ako prvé digitály z roku 2000...

A asi si nevidel moj komentár vyššie:
"Teraz som zobral svoj objektiv, kamosove telo 70D a fotil to iste rovnakym sposobom a je to OK. Teda, definitivne je odpeceny senzor. A v servise opravuje upratovacka.
Som strasne sklamany zo 70D."
No, keď je to tak, tak reklamuj.
On vadný je ten tvoj kus, neber to všeobecne! 70D je výborný stroj strednej triedy a určite máš na neho záruku, vymeň ho!!

Ktovie kde sa stala chyba ale zo servisu by toto /takto nedotiahnuté/ nemalo vyjsť.
 
orim
2014-10-07 11:03:52
príspevok od: jan21
No, keď je to tak, tak reklamuj.
On vadný je ten tvoj kus, neber to všeobecne! 70D je výborný stroj strednej triedy a určite máš na neho záruku, vymeň ho!!

Ktovie kde sa stala chyba ale zo servisu by toto /takto nedotiahnuté/ nemalo vyjsť.
Ja som aj reklamoval. Tieto fotky tu su vysledok...
Zhrnutie:
1. telo - 3 reklamacie: po prvykrat AWH praha, niečo spravili, ale stale malo. Potom dvakrat prolaika - im sa vraj problem neprejavil, podla nich vsetko ok. Na 3ti pokus to tam pritom slo aj s 50/1.8 objektivom, ani ho nenasadili...
2. telo - rovnako neostrilo, bez reklamacie vymenene za tretie.
3. telo - neostrilo, 1. reklamacia, islo to tam aj so 17-55 f2.8, vymena mirror boxu v AWH, ale poskodeny senzor a zas objektiv ani nenasadili - a to ho mali "zladit" s telom (ale nezladili) - vid fotky, druha reklamacia (poskodenie senzoru) - AWH tvrdi, ze vsetko je OK, (vid fotky!!) a mam si kupit lepsie objektivy...

Servis totalne zlyhal, vobec sa neoplati tam nieco posielat.

Koniec - dostal som nas5 peniaze, nemam cim fotit.


PS: 17-55 a 70-200 f4 is usm sa mi zdaju byt dost dobre objektivy...
 
jan21
2014-10-07 13:24:38
príspevok od: orim
Ja som aj reklamoval. Tieto fotky tu su vysledok...
Zhrnutie:
1. telo - 3 reklamacie: po prvykrat AWH praha, niečo spravili, ale stale malo. Potom dvakrat prolaika - im sa vraj problem neprejavil, podla nich vsetko ok. Na 3ti pokus to tam pritom slo aj s 50/1.8 objektivom, ani ho nenasadili...
2. telo - rovnako neostrilo, bez reklamacie vymenene za tretie.
3. telo - neostrilo, 1. reklamacia, islo to tam aj so 17-55 f2.8, vymena mirror boxu v AWH, ale poskodeny senzor a zas objektiv ani nenasadili - a to ho mali "zladit" s telom (ale nezladili) - vid fotky, druha reklamacia (poskodenie senzoru) - AWH tvrdi, ze vsetko je OK, (vid fotky!!) a mam si kupit lepsie objektivy...

Servis totalne zlyhal, vobec sa neoplati tam nieco posielat.

Koniec - dostal som nas5 peniaze, nemam cim fotit.


PS: 17-55 a 70-200 f4 is usm sa mi zdaju byt dost dobre objektivy...
Kukni
ze je 70D a 17-55 veľmi dobra kombinacia, to len u teba je nieco zle a ešte zreťazene

http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=19&camera=1806&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3
 
orim
2014-10-07 13:34:04
príspevok od: jan21
Kukni
ze je 70D a 17-55 veľmi dobra kombinacia, to len u teba je nieco zle a ešte zreťazene

http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=19&camera=1806&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3
Mal som smolu na fotak 3x, na servis 4x, jasne, ze sa teraz bojim kupit dalsiu 70D. A vlastne Canon... Po takej skusenosti? To nie je strach, to je zdravy rozum.
Kupit fotak kvoli novemu systemu ostrenia, ktory potom neostri, je dost tragicke. A mat zaradom 3 rovnako postihnute, to uz je prosto stastie...

Len kupene objektivy ma drzia...

A teraz fakt neviem, co dalej.
 
markato1
2014-10-07 15:04:16
príspevok od: orim
Mal som smolu na fotak 3x, na servis 4x, jasne, ze sa teraz bojim kupit dalsiu 70D. A vlastne Canon... Po takej skusenosti? To nie je strach, to je zdravy rozum.
Kupit fotak kvoli novemu systemu ostrenia, ktory potom neostri, je dost tragicke. A mat zaradom 3 rovnako postihnute, to uz je prosto stastie...

Len kupene objektivy ma drzia...

A teraz fakt neviem, co dalej.
pokial si nespokojny so 70D tak si vyber iny model..,pripadne nakup u ineho predajcu,ktory servisuje inde,neviem nic ine poradit.pripadne predaj objektivy pokial si nespokojny so znackou a skus nieco ine,aj tam to vsak bude loteria..chyba sa moze vyskitnut vsade a pripadny blbci v servisoch to vedia este zakaznikovy pekne znechutit...pripad npr. nikonu a ich casto problematicky servis v prahe..
 
jan21
2014-10-07 15:28:13
príspevok od: orim
Mal som smolu na fotak 3x, na servis 4x, jasne, ze sa teraz bojim kupit dalsiu 70D. A vlastne Canon... Po takej skusenosti? To nie je strach, to je zdravy rozum.
Kupit fotak kvoli novemu systemu ostrenia, ktory potom neostri, je dost tragicke. A mat zaradom 3 rovnako postihnute, to uz je prosto stastie...

Len kupene objektivy ma drzia...

A teraz fakt neviem, co dalej.
Veď zober svoj objektív/objektívy, choď do predajne, nafoť si niečo tam, zarezervuj si ho, vyvolaj fotky aspoň 20×30, a keď OK vezmi.
To v Fotolabe v Auparku alebo F&F v Optime máš na za polhodinku aj s fotkami na počkanie a sú ta ľudia čo rozumejú a poradia
...a majú vsjo Canon, Nikon, Fuji, Oly....Z webu máš 14 dni na vratenie, to je času ajajaj!
 
Martin P
2014-10-07 19:52:14
príspevok od: orim
Mal som smolu na fotak 3x, na servis 4x, jasne, ze sa teraz bojim kupit dalsiu 70D. A vlastne Canon... Po takej skusenosti? To nie je strach, to je zdravy rozum.
Kupit fotak kvoli novemu systemu ostrenia, ktory potom neostri, je dost tragicke. A mat zaradom 3 rovnako postihnute, to uz je prosto stastie...

Len kupene objektivy ma drzia...

A teraz fakt neviem, co dalej.
mal som podobne problemy pred piatimi rokmi so 7D a skoro ma rozdrapilo jak to nefungovalo a neostrilo ved to tu niekde je v archive a potom som zobral 5D mk2 a nelutujem skus 6D alebo novu 7D mk 2, ale az po par mesiacoch az vychytaju prve nedostatky a urobia novy firmware alebo fakt vyskusat v predajni nejaky konkretny kus 70D doma pozret fotky a potom ked bude dobry presne ten kus kupit a ked nastane problem vykaslat sa na servisy na sk a ist do rakuska tam maju iny pristup k zakaznikovi a nehazarduju so svojou povestou
kamarat ma sony A7 a na sk mu nauctovali v zaruke za opravu ktora aj tak nic nevyriesila take prachy a neuznali mu zaruku ze rezignoval isiel do rakuska niekde pri viedni tam sa mu na to pozreli vycistili za par dni nastavili prijemne sa chovali a zaplatil 25 euro za super sluzbu a potvrdili ze ten aparat nieje pokazeny iba trosku spinavy a zapraseny u nas mu chceli menit moduly s elektonikou a malo ho to stat vela vela penazi lebo zaruku mu nechceli uznat foti s tym a nema problema a tesi sa z dobreho fotaku
odporucam sa vyhybat niektorym nekompetentnym mamlasom na sk a zaruka europska funguje vsade a mozno aj na celom svete
 
orim
2014-10-07 20:26:10
príspevok od: jan21
Veď zober svoj objektív/objektívy, choď do predajne, nafoť si niečo tam, zarezervuj si ho, vyvolaj fotky aspoň 20×30, a keď OK vezmi.
To v Fotolabe v Auparku alebo F&F v Optime máš na za polhodinku aj s fotkami na počkanie a sú ta ľudia čo rozumejú a poradia
...a majú vsjo Canon, Nikon, Fuji, Oly....Z webu máš 14 dni na vratenie, to je času ajajaj!
No dost dlho trvalo, kym som pochopil/zistil, ze to nie ja zle fotim a zle nastavujem microadjustament, ale ze to fotak si ostri hocikam (tazko uverit take nieco, ked moja stara 50D ostrila rychlo a presne)... a cim vacsia vzdialenost, tym horsie (nahodnejsie).
Takze v predajni to tazko zistim.

Neviem, preco tak branis 70D, internet je plny problemov s ostrenim na nom a ja som to videl/zazil. Zial.
Ked 50D pipol, ze je zaostrene, tak bolo. 70D pipla a az doma som zistil, ze niekde uplne inde je ostre. Pripadne nikde na fotke nebolo vidno nic zaostrene. Kludne som dal ostrit na hruby strom v parku 10m odo mna, piplo to, odfotilo a strom bol uplne mimo focus, ale cosi povedzme 3m za nim! bolo ostre. A to v rezime manualneho vyberu ostriaceho bodu. Cista tragedia. A dalsia fotka v serii mohla byt ostra hned pri mne a strom zas nic. Doteraz nechapem ako je to mozne ale tak to robilo.
Urobit ostru fotku sa pohybovalo na hranici statistickej chyby.
V byte to este slo, ale vonku, na vacsie vzdialenosti... Ci 17-55, ci 70-200, loteria.
 
jan21
2014-10-07 20:40:31
príspevok od: orim
No dost dlho trvalo, kym som pochopil/zistil, ze to nie ja zle fotim a zle nastavujem microadjustament, ale ze to fotak si ostri hocikam (tazko uverit take nieco, ked moja stara 50D ostrila rychlo a presne)... a cim vacsia vzdialenost, tym horsie (nahodnejsie).
Takze v predajni to tazko zistim.

Neviem, preco tak branis 70D, internet je plny problemov s ostrenim na nom a ja som to videl/zazil. Zial.
Ked 50D pipol, ze je zaostrene, tak bolo. 70D pipla a az doma som zistil, ze niekde uplne inde je ostre. Pripadne nikde na fotke nebolo vidno nic zaostrene. Kludne som dal ostrit na hruby strom v parku 10m odo mna, piplo to, odfotilo a strom bol uplne mimo focus, ale cosi povedzme 3m za nim! bolo ostre. A to v rezime manualneho vyberu ostriaceho bodu. Cista tragedia. A dalsia fotka v serii mohla byt ostra hned pri mne a strom zas nic. Doteraz nechapem ako je to mozne ale tak to robilo.
Urobit ostru fotku sa pohybovalo na hranici statistickej chyby.
V byte to este slo, ale vonku, na vacsie vzdialenosti... Ci 17-55, ci 70-200, loteria.
Ja nebránim 70D...veď keď máš €€€ za ňu a chceš si nechať objektívy môžeš vyskúšať 60D, 7D, niektoré nižšie alebo vyššie (priplatiť si na 6D?) tak ako som popísal...alebo mrkni tu z 2ruky.

A keď si rozčarovaný z Canona choď do mirrolessu Fujiny su fajn. Sony, Olynky...čokoľvek - keď chceš fotiť. Veď nemusíš hneď.
Ide o to či chceš fotiť a či s canonom?
...alebo nový bicykel, tiež sa vypredávajú staršie modely
 
orim
2014-10-07 20:59:54
príspevok od: jan21
Ja nebránim 70D...veď keď máš €€€ za ňu a chceš si nechať objektívy môžeš vyskúšať 60D, 7D, niektoré nižšie alebo vyššie (priplatiť si na 6D?) tak ako som popísal...alebo mrkni tu z 2ruky.

A keď si rozčarovaný z Canona choď do mirrolessu Fujiny su fajn. Sony, Olynky...čokoľvek - keď chceš fotiť. Veď nemusíš hneď.
Ide o to či chceš fotiť a či s canonom?
...alebo nový bicykel, tiež sa vypredávajú staršie modely
ze bike
a fotit budem mobilom, ako ostatní normálny ľudia
 
orim
2014-10-07 21:08:05
príspevok od: Martin P
mal som podobne problemy pred piatimi rokmi so 7D a skoro ma rozdrapilo jak to nefungovalo a neostrilo ved to tu niekde je v archive a potom som zobral 5D mk2 a nelutujem skus 6D alebo novu 7D mk 2, ale az po par mesiacoch az vychytaju prve nedostatky a urobia novy firmware alebo fakt vyskusat v predajni nejaky konkretny kus 70D doma pozret fotky a potom ked bude dobry presne ten kus kupit a ked nastane problem vykaslat sa na servisy na sk a ist do rakuska tam maju iny pristup k zakaznikovi a nehazarduju so svojou povestou
kamarat ma sony A7 a na sk mu nauctovali v zaruke za opravu ktora aj tak nic nevyriesila take prachy a neuznali mu zaruku ze rezignoval isiel do rakuska niekde pri viedni tam sa mu na to pozreli vycistili za par dni nastavili prijemne sa chovali a zaplatil 25 euro za super sluzbu a potvrdili ze ten aparat nieje pokazeny iba trosku spinavy a zapraseny u nas mu chceli menit moduly s elektonikou a malo ho to stat vela vela penazi lebo zaruku mu nechceli uznat foti s tym a nema problema a tesi sa z dobreho fotaku
odporucam sa vyhybat niektorym nekompetentnym mamlasom na sk a zaruka europska funguje vsade a mozno aj na celom svete
no pekna nocna mora, brrr.
 
Pixel9
2014-10-24 02:54:17
Parádny fotoaparát !
 
orim
2014-11-12 12:16:24
Mal som 4 telá a všetky trpeli náhodným ostrením.
Takže som bol donútený kúpiť 7D2 ale je to teda iná káva...
 
Minomino
ocenenie redakciou 2014-11-12 12:46:45
ak by niekto chcel, mam 70D navyse, posuniem dalej za cca. 700,- eur, v zaruke do 1/2016, komplet balenie, do 10K zaberov.
 
Dušan
2015-01-27 14:28:40
Ahojte
Neviete mi poradiť ako je to vlastne s tým Wifi na 70D... Ovladať foták cez smartphone alebo tamlet je možné len ak mam wifi signal ? nemôžem využiť mobilnú internet ?
Pretože v propagačnom videu chlap fotil v prírode orly ale pochybujem že v prírode by chytil wifi len tak hocikde, preto ma zaujima či je možné využiť aj mobilný internet alebo to musi byť iba wifi aby som mohol ovladať fotoaparat cez mobil či tablet.
Vdaka za každú radu !
 
Matúš Koprda
2015-01-27 14:41:09
príspevok od: Dušan
Ahojte
Neviete mi poradiť ako je to vlastne s tým Wifi na 70D... Ovladať foták cez smartphone alebo tamlet je možné len ak mam wifi signal ? nemôžem využiť mobilnú internet ?
Pretože v propagačnom videu chlap fotil v prírode orly ale pochybujem že v prírode by chytil wifi len tak hocikde, preto ma zaujima či je možné využiť aj mobilný internet alebo to musi byť iba wifi aby som mohol ovladať fotoaparat cez mobil či tablet.
Vdaka za každú radu !
70D nemám, ale predpokladám že to bude fungovať rovnako ako na iných zrkadlovkách s wifi - tj. foťák si sám vytvorí svoju vlastnú wifi sieť na ktorú sa môžeš pripojiť so svojím telefónom/tabletom a tak cez telefón komunikovať s foťákom (tj. ovládať ho, sťahovať z neho fotky a pod, záleží od možností aplikácie). Wifi je iba lokálna bezdrôtová sieť, nemusí súvisieť s pripojením na internet (a v tomto prípade ani nesúvisí).
 
i-co
2015-01-27 14:41:24
príspevok od: Dušan
Ahojte
Neviete mi poradiť ako je to vlastne s tým Wifi na 70D... Ovladať foták cez smartphone alebo tamlet je možné len ak mam wifi signal ? nemôžem využiť mobilnú internet ?
Pretože v propagačnom videu chlap fotil v prírode orly ale pochybujem že v prírode by chytil wifi len tak hocikde, preto ma zaujima či je možné využiť aj mobilný internet alebo to musi byť iba wifi aby som mohol ovladať fotoaparat cez mobil či tablet.
Vdaka za každú radu !
Ak Wifi HotSpot slúži samotný aparát. Ak teda vo fotoaparáte povolíš WiFi, normálne sa k nemu pripojíš cez tvoj mobil. Ovládací program do mobilu je zadarmo. Nijaký ďalší zdroj WIFI signálu v prírode nepotrebuješ.
 
Dušan
2015-01-27 14:53:22
takže ak tomu spravne rozumiem, foták nepotrebuje wifi signal pretože sám foták vydáva signal na ktorý sa pripojím svojim mobilom hocikde ?
Pretože ked som to skúšal doma tak vyžadovalo heslo od mojej wifi siete doma a nie to o čom tu píšete vy tak už som fakt zmetený.
 
Dušan
2015-01-27 15:33:20
Skúšal som to viac krat ale bez wifi sa mi to prepojiť neda, nechapem ako s tym môže človek fotit von na lúke proste to nedokážem pochopiť ako to mam prepojiť, skúšal som všetko ale nejde to bez wifi siete ktoru mam doma, možno mam starý smartphone a preto to nechce ist ale tym to podla mna nieje (sony xperia mini pro)
 
i-co
2015-01-27 17:26:56
príspevok od: Dušan
Skúšal som to viac krat ale bez wifi sa mi to prepojiť neda, nechapem ako s tym môže človek fotit von na lúke proste to nedokážem pochopiť ako to mam prepojiť, skúšal som všetko ale nejde to bez wifi siete ktoru mam doma, možno mam starý smartphone a preto to nechce ist ale tym to podla mna nieje (sony xperia mini pro)
Takže. K aparátu máš príručku k použitiu WIFI. Skús si stiahnuť z intrenetu podrobnejšiu verziu
http://www.canon.sk/Support/Consumer_Products/products/cameras/Digital_SLR/EOS_70D.aspx?type=manuals&manualid=tcm:127-1076537

Potom treba postupovať krok za krokom podľa návodu. Prvé spárovanie je trochu náročnejšie.
V zásade by sa dalo povedať že:
1.)Najprv si do mobilu stiahni ovládací program z Android marketu.
2.)Potom na mobile odpoj domáce wifi.
3.)Nakonfiguruj na fotoaparáte WIFI a aktivuj ho.
4.)Potom zapni wifi na mobile a necha ho zdetekovať WIFI Canonu.
5.)K spárovaniu dôjde po zadaní hesla Wifi Canonu do mobilu. Heslo si samozrejme určíš sám.

Skúšal som to na mobile Alcatel Idol Mini a na tablete Acer Iconia. V oboch prípadoch to fungovalo.
Treba len postupovať presne krok za krokom podľa návodu.
 
Dušan
2015-01-27 18:27:10
príspevok od: i-co
Takže. K aparátu máš príručku k použitiu WIFI. Skús si stiahnuť z intrenetu podrobnejšiu verziu
http://www.canon.sk/Support/Consumer_Products/products/cameras/Digital_SLR/EOS_70D.aspx?type=manuals&manualid=tcm:127-1076537

Potom treba postupovať krok za krokom podľa návodu. Prvé spárovanie je trochu náročnejšie.
V zásade by sa dalo povedať že:
1.)Najprv si do mobilu stiahni ovládací program z Android marketu.
2.)Potom na mobile odpoj domáce wifi.
3.)Nakonfiguruj na fotoaparáte WIFI a aktivuj ho.
4.)Potom zapni wifi na mobile a necha ho zdetekovať WIFI Canonu.
5.)K spárovaniu dôjde po zadaní hesla Wifi Canonu do mobilu. Heslo si samozrejme určíš sám.

Skúšal som to na mobile Alcatel Idol Mini a na tablete Acer Iconia. V oboch prípadoch to fungovalo.
Treba len postupovať presne krok za krokom podľa návodu.
skvelé už to ide ! mali ste pravdu, dakujem ešte raz i-co !
 
simpike
2015-02-15 18:07:38
príspevok od: viliamtel
Inak všeade na roznych videach na yotube vidno v menu fukciu digital zoom čo je dosť zaujimava fukncijka som raád že sa vratila naspať do canonu posledne bola v 600D v recenzii ste otom nenapisali ani slovo...
Takze, k tomu Digitalnemu zoomu.... Je ho mozne zapnut z akymkolvek sklom a to aj s pevnym ale len vo FHD .... zoomuje od 3x po 10x ale crop faktor je neskutocny.... Dolezite zisteni: s digitalnym zoomom zmizne akekolvek Moire a Aliasing vo Videu a strata kvality je minimalna.... zasadne to vyuzivam vo videach s architekturou.... Toto sa nikde nespomina ale mam to odskusane s mojou 70D...... Dalsi problem je ze ostrenie cez Dual Pixel technologiu a pomocou dotyk. displeja nefunguje a je nutne pouzit AF tlacitko ktore vyuziva iba stredovy bod na zaostrenie a je neskutocne pomale e nepresne..... nefunguje ani manualne doostrenie cez objektiv....
 
simpike
2015-02-15 18:11:32
príspevok od: orim
Kto sa vie vyjadriť, prosím...
70D + 17-55/f2.8 is usm: Je toto normálne?
(teda, okrem toho, že 70D stále neostrí...)
Nemas nahodou zapnuty Digitalny zoom??? Ak nieje vada v optike ci fotoaparate tak moze to byt prave ten dig. Zoom
 
simpike
2015-02-15 18:17:16
príspevok od: orim
cez prolaiku do awh, odkial sa to vratilo s tym, ze vsetko je OK, ze to je chromaticka vada...
akoze wtf?
neviem najst cr2, tak aspon z DPP vyexportovane rawy do jpg bez uprav, s exifom:
http://uloz.to/xV4KXhxY/test6-rar

Takze zaprve.... prestudu komplet menu kde sa nastavuje AF a aj mikro nastavenie pre samotny objektiv a potom ak nepomoze, skontroluj ci nefotis na digitalny zoom to by sedelo ako uliate podla tvojich foto.... dalej, pozicaj si inu optiku a znovu nafot a porovnavaj... tak zistis ci je chyba v optike ci alebo v tele
 
snow
2015-03-10 15:28:33
otazka na majitelov 70d, da sa niekde nastavit aby bolo mozne pre video mod natacat cez hladacik ?
 
Marcel Rebro
2015-03-10 15:46:56
príspevok od: snow
otazka na majitelov 70d, da sa niekde nastavit aby bolo mozne pre video mod natacat cez hladacik ?
Skus popremyslat. Ked pozeras cez hladacik musi byt vyklopene zrkadlo. Pri exponovani sa sklopi, aby svetlo dopadlo na chip.

Ked tocis video, v akej polohe teda musi byt zrkadlo?
 
JohnNewton
2015-03-10 16:08:28
príspevok od: Marcel Rebro
Skus popremyslat. Ked pozeras cez hladacik musi byt vyklopene zrkadlo. Pri exponovani sa sklopi, aby svetlo dopadlo na chip.

Ked tocis video, v akej polohe teda musi byt zrkadlo?
V takej, aby som sa pri holení neporezal. .....
 
snow
2015-03-10 16:39:26
príspevok od: Marcel Rebro
Skus popremyslat. Ked pozeras cez hladacik musi byt vyklopene zrkadlo. Pri exponovani sa sklopi, aby svetlo dopadlo na chip.

Ked tocis video, v akej polohe teda musi byt zrkadlo?
;(
 
bear
2015-03-10 18:00:25
príspevok od: snow
;(
Ale mozes si dokupit LCD viewfinder, mozes potom mat fotak prilozeny pri oku pri pozerani na LCD, funguje to celkom dobre.
 
bonifacko
2015-03-11 09:54:02
Tu maš taky hladačik na LCD: http://www.mini-max.sk/video-dslr

http://www.mini-max.sk/video-dslr/lcd-hladaciky/genesis-cineview-vf-pro-lcd-hladacik
 
Bruce
2015-05-28 13:57:16
Že to tá technika môže vydržať a každý to balí a leští a ono to vydrží aj pri mraze...

http://www.zive.sk/clanok/105084/rekordna-fotografia-vyraza-dych-zachytava-alpy?utm_source=autobild.sk&utm_medium=zona-article&utm_content=box-magaziny-article&utm_campaign=cross#http://www.telegraph.co.uk/travel/snowandski/france/11628359/365-gigapixel-Mont-Blanc-panorama-becomes-the-worlds-largest-ever-photograph.html
 
Jozef Macák
2015-05-28 15:13:52
príspevok od: Bruce
Že to tá technika môže vydržať a každý to balí a leští a ono to vydrží aj pri mraze...

http://www.zive.sk/clanok/105084/rekordna-fotografia-vyraza-dych-zachytava-alpy?utm_source=autobild.sk&utm_medium=zona-article&utm_content=box-magaziny-article&utm_campaign=cross#http://www.telegraph.co.uk/travel/snowandski/france/11628359/365-gigapixel-Mont-Blanc-panorama-becomes-the-worlds-largest-ever-photograph.html
hm...som si zoomol na tu kabinku lanovky...pekne odflaknute na taky megaprojekt... machlule,lana nesedia...canon sa pod toto podpisal?
 
Bruce
2015-05-28 16:48:39
podpísala sa pod to hlavne pani zima. No žiaľ to nie je výrobca fototechniky, ale len jedno s ročných období...
 
Bruce
2015-08-07 13:10:50
Konečne mi došla náhrada za slnečnú slonu ES-68 na STM 50mm.
Osvedčený výrobca JJC. Označenie produktu LH-68. Objednané cez eBay priamo z Číny.
Kvalita je normálna, clona je reversible, dá sa na objektív otočiť opačne.
 
MagickVamp
2015-08-07 13:50:37
príspevok od: Bruce
Konečne mi došla náhrada za slnečnú slonu ES-68 na STM 50mm.
Osvedčený výrobca JJC. Označenie produktu LH-68. Objednané cez eBay priamo z Číny.
Kvalita je normálna, clona je reversible, dá sa na objektív otočiť opačne.
77D? to co je? :-P
 
Bruce
2015-08-07 14:19:26
Čakal som, kto si to prvý všimne...
A je to v zlej sekcii...
 
MagickVamp
2015-08-07 16:25:21
príspevok od: Bruce
Čakal som, kto si to prvý všimne...
A je to v zlej sekcii...
Tak co to je?
 
Bruce
2015-08-07 17:34:00
Čínsky klon
 
alexmenti
2015-08-07 18:08:15
príspevok od: Bruce
Čínsky klon
77D...môj ty bože!...aj to fotí?
 
blahoslav J B Art
2015-08-08 09:35:08
príspevok od: alexmenti
77D...môj ty bože!...aj to fotí?
okrem toho, ze v sebe spaja vyhody 2 fotakov EOS 70D a EOS 7D, da sa s tym aj telefonovat a ma slot na 2 SIM karty
 
Filip Minárik
2015-08-27 23:49:36
a je v kosiku dufam, ze ma nenasere, inak leti o stenu rozhodovanie, ci ostat, alebo prejst na nikon bolo dost tazke, kedze v rovnakej triede dostane clovek urcite viac (d7200) 2EV navyse...
 
PeterBosko
2015-12-30 00:00:40
príspevok od: orim
Mal som 4 telá a všetky trpeli náhodným ostrením.
Takže som bol donútený kúpiť 7D2 ale je to teda iná káva...
Spravil si dobre orim. Ja uz takto trpim cca rok. Mam 70D a to iste. Cital som celu diskusiu, aj na inych forach a este som sa neprinutil bud to hodit o zem, alebo aspon predtym skusit odniest do servisu. Len skoda, ze ho mam z Polska, tak ma to tak trochu odradza.
Ked to nejak z rychlika zhrniem, mam nieco podobne ako ty (teda mal si), v mensiom rozsahu. Ked chcem mat ako taku istotu zaostrenych fotiek, pouzijem display a teda fotim cez liveview. Cez hladacik je to velmi mala uspesnost. Samozrejme riesil som microadjustment na sto sposobov (terc/dottune/atd), doladil som to a po case ako keby sa to rozladi. Ano prevazne pouzivam objektiv, ktory je sam o sebe ''trieda'' a to 50mm f1,8 II (v MA posun o +15). Ale cez liveview sa da pouzivat, samozrejme pri x cvaknutiach. Pouzival som ine objektivy na 70D a stale to nie je stabilne, fakt nahodne neostre zabery. Teraz testujem na nom 24-70 L f2.8 a taktiez psycho, ostrenie ako sa mu chce. Cez hladacik to vyzera oka, po nasnimani ostrost niekde inde, ako keby mal FF alebo BF. V microadjustment som nastavoval aj najnizsi rozsah aj najvyssi a najlepsie je to na nule. Po cvakanutiach raz presne raz vobec, myslim prevazne cez hladacik. Proste zufalost. Novy firmware v nedohladne samozrejme, aj tak by to asi neodstranil podla mna. Su na tu temu este nejake napady?
 
orim
2016-01-22 09:19:06
príspevok od: PeterBosko
Spravil si dobre orim. Ja uz takto trpim cca rok. Mam 70D a to iste. Cital som celu diskusiu, aj na inych forach a este som sa neprinutil bud to hodit o zem, alebo aspon predtym skusit odniest do servisu. Len skoda, ze ho mam z Polska, tak ma to tak trochu odradza.
Ked to nejak z rychlika zhrniem, mam nieco podobne ako ty (teda mal si), v mensiom rozsahu. Ked chcem mat ako taku istotu zaostrenych fotiek, pouzijem display a teda fotim cez liveview. Cez hladacik je to velmi mala uspesnost. Samozrejme riesil som microadjustment na sto sposobov (terc/dottune/atd), doladil som to a po case ako keby sa to rozladi. Ano prevazne pouzivam objektiv, ktory je sam o sebe ''trieda'' a to 50mm f1,8 II (v MA posun o +15). Ale cez liveview sa da pouzivat, samozrejme pri x cvaknutiach. Pouzival som ine objektivy na 70D a stale to nie je stabilne, fakt nahodne neostre zabery. Teraz testujem na nom 24-70 L f2.8 a taktiez psycho, ostrenie ako sa mu chce. Cez hladacik to vyzera oka, po nasnimani ostrost niekde inde, ako keby mal FF alebo BF. V microadjustment som nastavoval aj najnizsi rozsah aj najvyssi a najlepsie je to na nule. Po cvakanutiach raz presne raz vobec, myslim prevazne cez hladacik. Proste zufalost. Novy firmware v nedohladne samozrejme, aj tak by to asi neodstranil podla mna. Su na tu temu este nejake napady?
to je mi luto.
zbav sa ho, cim skor. neda sa s tym nic robit. alebo si kup objektivy s f3,5 alebo horsie, tam sa to strati
 
rh
2016-12-18 06:25:40
Trochu objektivity: http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-70D-vs-Pentax-K-5-II
 
Johnnny
2016-12-18 09:10:16
príspevok od: rh
Trochu objektivity: http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-70D-vs-Pentax-K-5-II
No porovnavat to na zaklade Snapsortu to asi nikto nebude a Pentax tu kvoli neexistujucemu servisu nikto doporucovat nebude
 
kaukaz
2016-12-18 11:29:25
príspevok od: Johnnny
No porovnavat to na zaklade Snapsortu to asi nikto nebude a Pentax tu kvoli neexistujucemu servisu nikto doporucovat nebude
No porovnavat to na základe tvojho príspevku by som to uz vobec nikomu nedoporucoval. V pripade Pentaxu je autorizovany servis v Prahe, Nikonisti posielaju tiez do Prahy kde su udajne velke problemy s kvalitou tak radia to posielat radsej do Nemecka a v pripade Canonov je rada posielat to do Viedne. No internet nieje imunny voci prispevkom kde niekto nieco napise a rozmysla az potom, v tvojom pripade ani potom nie v pripade tohto prispevku.
 
Johnnny
2016-12-19 13:52:50
No to ze to posielaju do Prahy je pekne, ale stale plati, ze tu ten servis nie je. Okrem toho ma mnoho uzivatelov dost negativne skusenosti co je jeden z dovodov preco ma Pentax taky maly podiel na nasom trhu.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované