Pokročilí fotografi vždy netrpezlivo očakávajú, čo nové Canon prinesie v tejto triede. Predchádzajúci model EOS 60D bol prijatý rozpačito. Canon zmenil prístup k návrhu a preč bola robustnosť tak populárnych modelov EOS 30D/40D/a 50D. Mne sa ale tento krok s presunutím fotoaparátu o 1/2 triedy nadol páčil. A páči sa mi aj teraz. Canon nemal konkurenta pre Nikon bestseller D90 a nemal by ani teraz pre D7000 a D7100. Bol to krok správnym smerom. Ak niekto chce lepšiu náhradu EOS 50D, má k dispozícii EOS 7D. Portfólio zrkadloviek EOS je teraz dobre rozvrhnuté. Ergonomicky jednoduchší EOS 700D pre nadšených amatérov, EOS 70D pre pokročilých amatérov a EOS 7D pre poloprofesionálov a profesionálov.
EOS 70D je digitálnou transformáciou kedysi tak populárnych filmových fotoaparátov EOS s číslovkou 50/30/33.
Prvý dojem
Túto kategóriu fotoaparátov mám rád. Nezruinujú vás, pritom im nič nechýba, majú slušné parametre a dobre sa s nimi pracuje. Sú veľmi univerzálne a uplatnia sa prakticky v ľubovoľnom fotografickom žánri. Canon EOS D70 dobre padne do ruky a aj bez prídavného battery gripu ho držím všetkými prstami. Rukoväť je dobre tvarovaná, ukazováčik je vedený vlysom priamo na spúšť.
Chvíľu som si zvykal na roller vedľa displeja. Canoňáci budú ale ako doma.
Fotoaparát pôsobí dostatočne robustným dojmom na to, aby som ho nepovažoval za čisto amatérsky. Dva displeje, množstvo tlačidiel, my budeme určite kamaráti. Čo trochu nechápem, je prepínač ON/OFF, ktorý je na každom Canone niekde inde. Tu je pod voličom programov. Asi si nikdy nezvyknem na menu. To má čím ďalej, tým viac záložiek. Ešte že si najčastejšie používané funkcie môžem dať k obľúbeným.
Základná charakteristika
Aktuálne modely EOS majú porovnateľný obrazový výstup a veľké rozdiely nehľadajte. Čím sa teda odlišujú, je funkčná výbava, parametre, spracovanie a najmä ergonómia. Canon EOS 70D je práve zaujímavý svojou ergonómiou. Pre náročnejších fotografov je typické, že okrem dostatočných parametrov vyžadujú dobré držanie, stavový displej a dva rollery. Tento fotoaparát to všetko má. Je to druhý najvyšší APS-C model, nad ktorým tróni už len EOS 7D.
Fotoaparát je vyhotovený z kvalitných materiálov, kombinácie hliníka a polykarbonátovej živice so sklenenými vláknami. Naviac je pretesnený voči vode a prachu.
- 20,2-megapixelový snímač CMOS APS-C a procesor DIGIC 5+
- 19 krížových bodov systému AF a fotografovanie rýchlosťou 7 obr./s
- Dual Pixel CMOS AF
- Okamžité zdieľanie a diaľkové ovládanie cez Wi-Fi
- Citlivosť ISO 12800 (H:25600)
- 7,7 cm dotykový displej Vari-angle ClearView II LCD
- Inteligentný hľadáčik
- Filmy Full-HD
Srdcom fotoaparátu je nový 20,2-megapixelový senzor CMOS a procesor DIGIC 5+. Aj vďaka nemu zvláda až 7 obr./s. O automatické zaostrovanie sa stará 19 krížových senzorov. EOS 70D je prvý fotoaparát, ktorý využíva senzor CMOS AF s technológiou dvojitých pixelov od spoločnosti Canon, ktorá umožňuje počas snímania videa rýchle a plynulé sledovanie automatického zaostrovania. Každý pixel má dve fotografické diódy, ktoré možno čítať samostatne počas automatického zaostrovania, alebo spolu na zachytenie snímky.
Nový senzor s technológiu dvojitých pixelov.
Video je samozrejme vo Full HD rozlíšení so stereofónnym zvukom. Ovládanie môže byť aj plne manuálne a k fotoaparátu môžete pripojiť aj externý mikrofón.
Vďaka zabudovanému Wi-Fi môžete fotoaparát prepojiť s počítačom, tabletom alebo chytrým telefónom a bezdrôtovo prenášať fotografie alebo fotoaparát ovládať.
Citlivosť je nastaviteĺná v rozsahu ISO 100 až 12 800, užívateľsky rozšíriteľnou až na ISO 25 600.
Veľmi praktický je výklopný otočný displej Clear View II LCD s pomerom strán 3:2, ktorý má 1 040 000 obrazových bodov a uhlopriečkou 3”, ktorý je naviac dotykový. Inteligentný hľadáčik s 98 % pokrytím dokáže na LCD vrstve zobrazovať pomocný raster, ale aj vodováhu.
Kedže sa jedná o fotoaparát pre pokročilejších fotografov, disponuje príkladnou ergonómiou ovládania a praktickým stavovým displejom. Okrem tradičných expozičných režimov je k dispozícii aj funkcia HDR a efektové funkcie.
Fotoaparát EOS 70D je kompatibilný s kompletným sortimentom objektívov EF a EF-S a bleskov Speedlite série EX vyrobených spoločnosťou Canon.
Podrobnú špecifikáciu a pekné ukážkové videá nájdete na oficiálnych stránkach Canon Slovakia.
Dizajn a ergonómia
Popis toho, čo vidno spredu bude bleskový. Na rukoväti je dopredu naklonená spúšť a pod ňou senzor IR diaľkového ovládania. Pri rukoväti je malá dióda pomocného osvetlenia AF. Pod bajonetom je tlačidlo DOF. Pod označením EOS 70D je poistka bajonetu a nad ňou tlačidlo blesku.
Omnoho pestrejší bude popis hornej časti fotoaparátu. Práve tu sa tento model líši od EOS 650D/700D. Z pohľadu fotografa sa na ľavej strane nachádza kruhový volič programov s poistkou proti neželanému pretočeniu. Pod voličom je prepínač ON/OFF. Preskočme cez výklopný blesk a inteligentnú päticu na pravú stranu. Tej dominuje stavový displej s podsvietením. Okrem rolleru je tu šestica tlačidiel: AF - režim automatického zaostrovania, DRIVE - nastavenie jednotlivých alebo sériových záberov, samospúšte..., ISO - nastavenie citlivosti, tlačidlo nastavenia spôsobu merania, tlačidlo podsvietenia displeja a nakoniec pre mňa neznáme tlačidlo, ktorým sa nastavuje výber senzorov AF, ale aj zaostrovacieho poľa.
Prejdime na zadnú časť fotoaparátu. Okulár hľadáčika s dioptrickou korekciou je osadený gumenou očnicou. Po jeho ľavej strane je tlačidlo INFO pre zobrazenie niektorého z režimov hlavného displeja a tlačidlo pre vstup do MENU. Pod hľadáčikom je otočný výklopný displej. Po jeho pravej strane je krížový volič s potvrdzovacím tlačidlom SET a okolo voliča je otočný roller, ktorý má aj vlastný zámok (LOCK). Pri ňom sa nachádza tlačidlo DELETE. Vyššie sú tlačidlá PLAY a [Q] - nastavenie hlavných funkcií cez displej. Po pravej strane hľadáčika je prepínač Live View (režim foto a video), uprostred s tlačidlom START/STOP. A dostávame sa k poslednej trojici tlačidiel, ktoré vyslovene padnú pod palec: AF-ON pre aktiváciu zaostrovania, hviezdičkou je tradične označená pamäť expozície a posledné, najkrajnejšie tlačidlo slúži pre výber AF bodov (tak trochu duplikované tlačidlo). Posledné dve menované tlačidlá v režime PLAY fungujú pre nastavenie lupy.
Na bočnej strane rukoväte je krytka, pod ktorou je ukrytý slot pamäťovej karty. Na protiľahlej bočnej strane sú sústredené konektory: 3,5 mm mikrofónny vstup, konektor káblovej spúšte, HDMI a USB/AV Out.
Zostáva už len spodná časť s priestorom pre akumulátor a závitom pre pripevnenie na statív. Ten je umiestnený presne v osi objektívu.
Hlavné funkcie
Automatické zaostrovanie
Fotoaparát využíva 19 bodové automatické zaostrovanie. Všetky senzory sú krížové! To prispieva k rýchlosti, presnosti a spoľahlivosti automatického zaostrovania. Problémy s backfocusom a frontfocusom môžete eliminovať vďaka užívateľskej funkcii mikronastavenia AF. Do pamäte sa zmestí až 40 objektívov. Fotoaparát si pamätá ich sériové čísla, nastavenie je možné v rozsahu +/- 20 krokov.
Senzor automatického zaostrovania.
Páči sa mi trend Canonu, vylepšovať zaostrovanie v režime živého náhľadu, nielen softvérovo, ale aj vývojom nových technológií. Po hybridnom senzore s niekoľkými senzormi AF, tu máme prvý Dual Pixel CMOS AF. Všetky efektívne pixely na povrchu snímača fotoaparátu EOS 70D pozostávajú z dvoch samostatných fotodiód, z ktorých sa pri automatickom zaostrovaní s fázovou detekciou čítajú údaje samostatne a pri zobrazovaní spolu. Dual Pixel CMOS AF pokrýva približne 80 % šírky a výšky záberu v režime Live View. Po zapnutí sledovania tváre a objektu, funkcia Movie Servo AF sleduje zvolený objekt v pohybe alebo pri kompozícii záberu. Alebo si zvoľte rôzne oblasti zaostrenia jednoduchým poklepaním dotykového displeja dokonca aj počas záznamu. Takto môžete preostrovať z bližšieho objektu na vzdialenejší, alebo naopak a dosiahnúť tak zaujímavý efekt preostrenia. Veľmi pekne má Canon popísanú túto novú technológiu na svojich oficiálnych stránkach.
Zaostrovací modul som pretestoval na bratislavských holuboch. K plnej spokojnosti.
Meranie expozície
TTL meranie sa vyhodnocuje 63-zónovým SPC senzorom. K dispozícii sú všetky tradičné spôsoby merania expozície: viaczónové, čiastkové (7,7%), bodové (3%) a integrované s dôrazom na stred. Korekcia expozície je možná vo veľkom rozsahu +/- 5EV.
Citlivosť ISO
Štandardne je rozsah citlivosti nastaviteľný v rozsahu ISO 100 - 12800. Rozšíriteľná je až na ISO 25 600, pri snímaní videa max. 12 800. Nastaviť je možné aj rozsah ISO v automatickom režime.
Hľadáčik
V optickom hľadáčiku je použitý pentaprismatický hranol z optického skla. Ten zabezpečuje vyššiu svetelnosť a optickú kvalitu. Hľadáčik pokrýva približne 98% fotografovanej scény pri 0,95x zväčšení. Matnica je opatrená LCD vrstvou, zobrazujúcou nielen aktívne body zaostrovania, ale aj pomocnú kompozičnú mriežku a jednoduchú vodováhu.
Pentaprismatický hranol vyrobený z optického skla.
Displej
3” displej Clear View II TFT s pomerom strán 3:2 má rozlíšenie cca 1 040 000 bodov. Je výklopný a otočný s kĺbom na ľavej strane. Naviac je dotykový.
Uzávierka
Rozsah časov uzávierky je 30 s. - 1/8000 s. + BULB. Synchronizačný čas s bleskom je 1/250 s. Nenašiel som informácie o počte cyklov, na ktoré je závierka konštruovaná, ale dá sa predpokladať, že to bude rovnako ako u EOS 60D, 100 000 cyklov. Závierka je pomerne tichá, má naviac aj tichý režim, ktorý jej hlučnosť zníži, ale nie tak ako u EOS 5D Mark III, kde je jediným zvukom vaše dýchanie.
Blesk
Vstavaný blesk podporuje E-TTL II meranie a manuálny režim nastavenia výkonu. Nechýba synchronizácia na 1. a 2. lamelu, redukcia červených očí, korekcia blesku a pamäť blesku. Naviac funguje ako riadiaca jednotka pre ovládanie externých bleskov Speedlite. Externé blesky je možné nastavovať priamo z fotoaparátu. Možnosti sú široké a “strobisti” budú isto spokojní.
Sériové zábery
Maximálna snímková frekvencia je 7 obr./s. To je slušný parameter. Pri fotografovaní do RAW+JPG, na kartu Samsung Class 10, som urobil 8 záberov v sérii. RAW-ov samostatných až 14 v sérii. Fotoaparát má rozhodne športového ducha.
Dotykové ovládanie
Dotykové ovládanie som si pochvaľoval už u EOS 100D. Vylepšuje to komfort ovládania v režime živého náhľadu, ale aj pri nastavovaní niektorých parametrov. Výborné je, že ak nechcete, nemusíte ho používať. Všetko sa dá nastaviť cez tlačidlá a rollery. Ovládanie je vlastne duplikované. Dotykové ovládanie by mohlo byť na všetkých fotoaparátoch, aj na profesionálnych zrkadlovkách.
Obzvlášť komfortné je dotykové ovládanie pri prezeraní fotografií. Podobne ako na smartfónoch a tabletoch, pohybom prsta listujete galériou a oddialením prstov zoomujete. Ak listujete naraz dvomi prstami, posúvate sa o desať fotografií. Nie je to “vymakané”.
Displej je kapacitný a preto je ovládanie príjemné, nemusíte na displej tlačiť. Odozva je rýchla. Inak dobre navrhnuté ovládanie by išlo ešte vylepšiť. Napr. pri pohybe prsta zhora nadol by sa mohlo meniť zobrazovanie pomocných informácií, alebo dvojklikom by sa fotka mohla vyzoomovať.
WiFi
Fotoaparát má vstavanú WiFi konektivitu. Tá je v práci fotografa čoraz dôležitejšia. WiFi má niekoľko režimov, záleží k čomu sa chcete pripojiť. Do iPadu som si stiahol bezplatnú aplikáciu EOS remote. Prepojenie s fotoaparátom fungovalo bez problémov. Fotografie som mohol sťahovať do tabletu, alebo z neho fotoaparát ovládať. Neviem, či je to nejaký problém, ale všetky fotoaparáty s WiFi, ktoré som doteraz mal na odskúšanie, mali aplikácie, ktoré boli navrhnuté pre telefóny so štandardným rozlíšením. Kedy sa dočkám aplikácie, ktorá bude na mojom staručkom iPade prvej generácie konečne na celú obrazovku?
Režim Remote pre ovládanie fotoaparátu z chytrého zariadenia.
Jedna z foriem zobrazenia fotografií na pamäťovej karte, pri sťahovaní do chytrého zariadenia.
Menu
Menu je typické pre Canon, mne však viac vyhovuje menu u Sony, či Nikonu. 15 záložiek je priveľa, pritom niektoré obsahujú len dve, či tri položky. Canon to so snahou, aby ste nemuseli skrolovať obrazovku, preháňa. Ešteže je k dispozícii omnoho prehľadnejšie Quick menu. Z množstva záložiek a položiek sa dokážete vymotať, ak si tie najpoužívanejšie uložíte do záložky “My menu”.
Užívateľské nastavenia
Niekoľko večerov môžete stráviť pri nastavovaní fotoaparátu k obrazu svojmu. Konfigurovateľné je prakticky každé kolečko a tlačidlo. Len nastavenie AF má 13 parametrov.
Iné vychytávky
Canon EOS 70D je fotoaparát strednej triedy, takže tu nesmú chýbať ani špeciálne funkcie, akými sú viacnásobná expozícia a predsklopenie zrkadla. K nim by som zaradil aj praktickú vodováhu nielen v hľadáčiku, ale aj na hlavnom displeji.
Fotoaparát v praxi
Po skúsenostiach s Canon EOS 5D Mark II mávam u Canonu strach s toho, ako bude fungovať automatické zaostrovanie. Ak budú mať všetky modely aspoň tak dobrý AF ako v 70D, je po strachu. Rýchly a spoľahlivý, taký je AF modul v tomto fotoaparáte. Snáď len keby mal o niečo väčšie pokrytie. Počet bodov je dostatočný a viac by bolo skôr na škodu. Z 19-tich sa rýchlejšie vyberá, pritom dobre pokrývajú fotografovanú scénu. Ak zvyknete používať len jeden senzor a prekompozíciu, odporúčam vypnúť v nastaveniach AF funkciu Tracking sensitivity, inak vám bude fotoaparát preostrovať. Páčilo by sa mi, keby sa dali vyberať senzory AF krížovým voličom bez toho, aby som musel najprv stlačiť príslušné tlačidlo. Volič je aj tak v režime fotenia nevyužitý.
Fotoaparát je rýchly. Štart je prakticky okamžitý, odozva spúšte tiež. 7 obr./s. je dostatočných takmer pre akékoľvek akčné fotografovanie. Rýchlosť som preveril s bratislavskými holubmi.
Celkovo mi fotoaparát sadol, pracovalo sa mi s ním veľmi dobre. Mohol som sa sústrediť na fotografovanie. A to je v tejto kategórii najdôležitejšie. Pár výčitiek na ergonómiu ovládania ale predsa len mám. V prvom rade je to zapínanie. Riešenie s páčkou okolo spúšte je omnoho praktickejšie. Ďalej mi nevyhovuje ergonómia krížového voliča s rollerom na zadnej strane fotoaparátu. Aj pre moje “chirurgické” prsty je trochu subtílny. Všimol som si aj jednu chybu. V režime živého náhľadu, ak sklopím displej zobrazovačom smerom k telu, ostane displej rozsvietený. Podľa mňa by sa mal v takomto prípade fotoaparát automaticky prepnúť zo živého náhľadu do štandardného režimu.
HDR
Fotografie s veľkým dynamickým rozsahom dokáže vyskladať priamo fotoaparát. Aby ste túto funkciu mohli aktivovať, musíte nastaviť súborový formát JPG. Fotoaparát urobí rýchlo za sebou 3 zábery, z ktorých vyskladá výslednú fotografiu s väčším dynamickým rozsahom. HDR má niekoľko podnastavení. Tým prvým je, či chcete urobiť len jeden záber, po ktorom sa fotoaparát vráti do štandardného režimu, alebo chcete fotografovať do HDR až kým túto funkciu nevypnete. Pre tých, ktorí chcú HDR fotiť bez použitia statívu, je tu funkcia zarovnania záberu, kde ale môže dôjsť k čiastočnému orezu fotografie v závislosti na presnosti snímania. Mne sa ale pomerne často stalo, že zábery boli rozpasované a dielčie fotografie sa nepresne prekrývali. Preto odporúčam fotografovať výhradne s použitím statívu. Príjemne ma prekvapilo, že HDR zábery vyzerali prirodzene, bez “akvarelového” efektu. Niekedy zlepšenie expozície vnímate, len keď porovnáte normálnu fotografiu s tou HDR.
Fotka vyvolaná z RAW, bez úprav.
Zväčšenie dynamického rozsahu v RAW konvertore Lightroom 5.
Fotografia nasnímaná s funkciou HDR, bez statívu môže vzniknúť takýto “rozdvojený” obraz.
Efektové programy
Do fotoaparátu tejto triedy nepatria, ale keď už tu sú, prečo ich neodskúšať. K dispozícii sú výhradne pri snímaní do formátu JPG a len v režime živého náhľadu. Každý z efektov má možnosť nastavenia. U niektorého je to sila účinku, u iného farebnosť. Nebudem sa efektami podrobnejšie zaoberať. Ich vplyv na fotografiu si môžete pozrieť na testovacích fotografiách. Bližšie sa pristavím len pri efekte miniatúry, ktorá napodobňuje efekt objektívu Tilt s možnosťou naklopenia roviny ostrosti. Pri fotografovaní si môžete vybrať umiestnenie pásu, ktorý má zostať ostrý. Výborne sa to nastavuje cez dotykové ovládanie.
Príslušenstvo
K EOS 70D si fotograf môže dokúpiť GPS prijímač GP-E2, ktorý do metadát vloží údaje o zemepisnej polohe. Diaľkové ovládanie závierky je možné infračervenou diaľkovou spúšťou RC-6, alebo káblovou spúšťou RS-60E3. Lepšiu ergonómiu držania a ovládania, ako aj alternatívny zdroj energie, poskytuje battery grip BG-E14.
Kvalita fotografií
Trend neustáleho zvyšovania rozlíšenia nie je každému po chuti. Mnohí by radšej videli nové modely s rozumnejším rozlíšením 14 - 16 Mpx a čo najnižším šumom. Možno ich neskôr výrobcovia vypočujú, ale rozhodne nie teraz. Nielen Canon, ale aj konkurenčné značky s pretekami vo zvyšovaní rozlíšenia ešte neskončili. Osobne mi súčasný trend až tak veľmi nevadí, pokiaľ sa netýka najnižších amtérskych modelov. Majiteľ takého fotoaparátu, akým je EOS 70D, už dokáže využiť vysoké rozlíšenie. Dôležité je aby to nebolo na úkor iných obrazových parametrov. Aká bude miera šumu pri vysokých aj nízkych hodnotách ISO? Odrazí sa vysoké rozlíšenie na vykreslení jemných detailov? Nebudú napokon fotografie horšie ako u staršieho modelu s tým, že zbytočne zaberú viac miesta na karte a pevnom disku počítača? Môžete si oddýchnuť. Canon EOS 70D je kvalitný fotoaparát nielen hardvérovo, ale má aj výborný obrazový výstup.
Súčasne som snímal do formátov JPG a RAW. RAW-y majú priemerne 24 MB, maximum som zaznamenal 27,5 MB. JPG súbory sa podľa charakteru scény pohybujú od 3 do 9 MB.
Ostrosť
Vyššie rozlíšenie rozhodne nie je na škodu. S dobrými objektívmi využijete každý pixel. Pred niekoľkými rokmi som si na DSLR Canon všimol, že s rastúcim rozlíšením nerástlo zároveň aj prekreslenie jemných detailov. Fotografie tvorilo viac bodov, ale pod drobnohľadom sa nárast rozlíšenia akosi vytrácal. Fotografiám chýbala tzv. pixelová ostrosť. Pre tento fotoaparát to rozhodne neplatí.
Farby
Farby sú prirodzené, s mierne nižším kontrastom. To samozrejme platí pre RAW, v JPG závisí všetko na nastavení parametrov spracovania obrazu vo fotoaparáte. V súvislosti s farbami musím pochváliť aj displej. Či na fotografiách prezeraných v počítači, alebo na displeji fotoaparátu, mám z nich rovnaký pocit (farba, svetlo, kontrast) aký som mal z atmosféry scény, ktorú som na nich zachytil. Toto bolo jedno z najpríjemnejších zistení počas testovania fotoaparátu. K tomu ako svet vníma ľudské oko sa ale najviac približujú HDR fotografie s decentne nastaveným spracovaním. Fotografie som spracovával v programe Adobe Lightroom 5. Profil Adobe Standard nie je príliš vydarený z hľadiska reprodukcie farieb. Mojim favoritom je Camera Portrait, veľmi dobre vyvážený profil s akurátnou saturáciou, kontrastom a hlavne pre mňa lepším podaním farieb. Ak máte radšej saturované a kontrastné fotografie, odporúčam profil Camera Landscape.
Šum
So šumom je na tom fotoaparát lepšie ako nedávno testovaný EOS 100D. Pri 100% priblížení nájdete jemný šum aj pri ISO 100, ale neprekrýva najjemnejšie detaily. Výraznejší je v tieňoch, čo súvisí s celkovým dynamickým rozsahom fotoaparátu.
Pri vyšších hodnotách ISO sa podarilo udržať šum na rovnakej úrovni ako u snímača s 18 Mpx rozlíšením, použitom v EOS 60D, či EOS 100D. Rozumná hranica je ISO 6400, pri ISO 12 800 je šumu viac ako obrazových informácii a ISO 25 600 je len marketingový ťah, zlepšujúci papierové parametre fotoaparátu.
V čom je Canon horší oproti konkurencii, je väčšia miera farebného šumu aj pri stredných hodnotách citlivosti, o vyšších nehovoriac.
Dynamický rozsah
V čom Canon nedosahuje kvalitu porovnateľných snímačov u Nikonu, je dynamický rozsah. Nie že by bol malý. V RAW konvertore sa s fotografiami pracuje dobre, ale tak na úrovni Nikonu D90/D300. So svetlami sa pracuje dobre, ale zlepšenie kresby v tieňoch sprevádza nárast šumu. Nikon je v tomto expozične o triedu pružnejší. Znamená to, že u Canonu je lepšie zábery mierne preexponovať.
Video
Nedávno testovaný Canon EOS 100D ukázal, že video vie. S objektívmi STM sa osvedčil aj pri náročnejších scénach plných pohybu. Bolestným miestom zrkadloviek je automatické zaostrovanie v režime živého náhľadu, ktoré je väčšinou zúfalo pomalé a dýchavičné. Hybridný snímač, ktorý Canon použil do niektorých modelov, situáciu vylepšil. Teraz tu máme ďalšiu inováciu, ktorá by mala zaostrovanie ešte vylepšiť. Hybridné snímače mali medzi svetlocitlivými bunkami rozmiestnených niekoľko senzorov automatického zaostrovania. Snímač v tomto fotoaparáte je ale iný. Každá jednotlivá bunka funguje nielen ako svetlocitlivý prvok, ale aj ako AF senzor.
Snímanie videa je blokované, ak je aktivovaná funkcia WiFi, pritom ani nemusíte byť k ničomu pripojený. Wifi sa nedá vypnúť cez Quick menu a musíte ísť do hlavného menu. No nemohlo by sa to vypínať automaticky, keď sa prepne páčka Live View do režimu video?
Zrkadlovky Canon sú dlhodobo lídrom vo videu. EOS 70D je fotoaparát vyššej kategórie a tak je v hľadáčiku aj náročnejších filmárov. Tých určite sklame absencia výstupu na slúchadla. K pokročilejším video funkciám môžeme zaradiť manuálne nastavenie úrovne zvuku, či korekciu expozície počas snímania videa.
Voliť možno medzi viacerými rozlíšeniami a dvomi kompresiami videa. Jedno doobedie som premárnil, keď som točil síce v maximálnom rozlíšení, ale s väčšou kompresiou. Na videu to bolo vidieť. Ak chcete z videa “vymačkať” maximum, rozhodne zvoľte najmenšiu kompresiu.
Vstavaný mikrofón je citlivý. Pri použití objektívu s STM motorom nie je v nahrávkach počuť žiaden zvuk z objektívu. Nové zaostrovanie fungovalo dobre aj so staršími objektívmi. Priložené video som snímal nielen s EF-S 18-135 STM, ale aj s EF 70-200/2,8L USM. SO zaostrovaním v LV režime som veľmi spokojný. Sony SLT fotoaparáty sú stále o niečo rýchlejšie, ale konečne im dokáže zrkadlovka klasickej konštrukcie šliapať na päty. Obrazová kvalita je ale u Canonu lepšia. Kvalitné video s týmto fotoaparátom natočí aj amatér, ktorý má na kvalitu vysoké nároky, ale nechce sa stať filmárom a dokupovať špeciálne príslušenstvo.
Canon EOS 70D vz. 60D
Na prvý pohľad veľa zmien neuvidíte. Fotoaparáty sú si veľmi podobné. Novinka má o 2 Mpx viac, nový výkonnejší procesor DIGIC 5+, lepší AF modul, väčšie pokrytie hľadáčika, viac obrázkov za sekundu, stereo zvuk, zabudovanú WiFi a možnosť pripojiť GPS. Napokon nie je toho až tak málo. Ale ani veľa na to, aby ste chceli upgradovať u EOS 60D. Ak si máte vybrať medzi novým EOS 70D a dopredajovým EOS 60D, nový model víťazí na celej čiare. Jedine radikálne znížená dopredajová cena by mohla zvrátiť vážky na stranu staršieho modelu.
Canon EOS 70D vz. 7D
Aj keď je EOS 7D pekný fotoaparát, vzhľadom na svoj vek, začína ťahať za kratší koniec. Nový snímač, AF, procesor, výklopný dotykový displej, WiFi, jednoduchšie snímanie videa ma u EOS 70D oslovuje viac. EOS 7D toho ponúka naviac len málo: 100% hľadáčik, o 1 obr./s. viac, no hlavne robustnosť. U mňa teda vyhráva EOS 70D, až do okamihu, kedy nebude predstavený nástupca EOS 7D Mark II.
Canon EOS 70D vz. 6D
Na prvý pohľad takmer zhodné fotoaparáty. EOS 6D má lepší obrazový výstup nielen menším šumom, ale aj väčším dynamickým rozsahom. To je ale vykúpené vyššou cenou. EOS 70D je ale lepší na video, má rýchlejšie sériové snímanie a lepší AF. Je to športovejší typ. V niektorých žánroch je výhodou ja crop 1,6x. Naviac má aj výklopný otočný displej s dotykovým ovládaním.
Canon EOS 70D vz. 700D
EOS 70D predčí EOS 700D nielen v ergonómii, ale aj vo všetkých parametroch. EOS 700D má lepšiu len cenu. Pri rozhodovaní to preto bude len o obsahu peňaženky.
Canon EOS 70D a konkurencia
Fotoaparát má dvoch hlavných konkurentov. Najmä Nikon D7100 a potom aj Pentax K-5II. Parametrovo je Pentax asi najslabší. Je to ale výborný fotoaparát, ktorý v našich končinách dopláca na malú popularitu a rozšírenosť značky. To je jeden z dôvodov, prečo z výberu väčšinou odpadne ako prvý. Problémom je aj to, že Pentax doteraz nepredstavil Full Frame fotoaparát, na ktorý by pokročilý fotograf mohol neskôr upgadovať. Súperom ťažkej váhy je Nikon D7100, ktorý je parametrovo o 1/4 triedy vyššie. Má vyššie rozlíšenie a viac zaostrovacích bodov. To ale nie vždy musí byť výhodou. Zato väčší dynamický rozsah áno. Nikon D7100 má o triedu lepší šum. Canon kontruje výklopným otočným displejom, dotykovým ovládaním a zabudovaným WiFi. Ďalej pohodlným snímaním videa a lepším podaním farieb. Sily sú veľmi vyrovnané. Pri výbere preto budú zohrávať hlavnú úlohu sympatie k značke a ponuka objektívov, prípadne niektorá funkcia, či parameter, ktorý je pre konkrétneho fotografa dôležitý.
Plusy a mínusy
+ volič programov s poistkou
+ výklopný otočný displej
+ dotykové ovládanie
+ príkladná ergonómia ovládania
+ stavový displej
+ 7 obr./s.
+ Dual pixel AF
+ vodováha v hľadáčiku
+ simulácia expozície
+ kvalita videa
- príliš veľa záložiek MENU
- chýba výstup na slúchadla
- 98% pokrytie hľadáčika
- chýba vyslovene tichý režim
- chýba PC kontakt pre pripojenie štúdiových bleskov
- vyšší farebný šum
Záver
S Canonom EOS 70D sa mi pracovalo veľmi dobre. Pochvaľoval som si výborný polohovateľný displej, dotykové ovládanie a rýchle automatické zaostrovanie. Pre moje amatérske potreby je to takmer ideálny fotoaparát na snímanie videa. Malé ergonomické nedostatky, ktoré má vlastne každý fotoaparát, nie sú tak početné, aby znepríjemňovali obsluhu fotoaparátu. Prijal by som väčší dynamický rozsah, menší farebný šum a k úplnej spokojnosti mi chýba ovládanie z tabletu s obrazom na celý displej.
Canon EOS 70D je univerzálny fotoaparát pre široké spektrum fotografov rôznych žánrov. Nielen statických ale aj akčných. Vo väčšine situácií dokáže nahradiť aj vyšší model EOS 7D. Vysoké rozlíšenie nie je na škodu a na fotografiách je využitý každý pixel, niektorí by si ale priali menší šum. Pre nich odporúčam bratranca s Full Frame snímačom, EOS 6D.