Hore

Sony Alfa 700 + VIDEO recenzia

/Dňa 6. septembra padlo embargo na novú digitálnu zrkadlovku Sony Alfa 700. Po viacerých kačiciach, ktoré sa objavili na internete, sa prívrženci bajonetu Sony Alfa môžu tešiť na vyspelý prístroj s vysokým rozlíšením.

 

 

 

Zaujímavosťou je nový senzor, ktorý je tentoraz CMOS namiesto tradičného Sony CCD senzora a dvojitá redukcia šumu, ktorá by mala byť účinnejšia ako klasická, ktorá sa aplikuje na digitálny výstup. Prvá fáza redukcie šumu prebieha na analógovom signále ešte pred A-D konvertovaním. Potom nasleduje klasická druhá fáza, ako u väčšiny digitálnych prístrojov.

Dizajn a ergonómia

Dizajnovo Sony Alfa 700 pripomína svojho teoretického predchodcu Konica-Minolta 7D, podobne ako Alfa 100 trochu pripomínala Konicu-Minoltu 5D.   Pri pohľade na telo fotoaparátu vás určite zaujme jeho robustnosť, ktorá nemá nič spoločné s neohrabanosťou.

 

 

Fotoaparát je jednoducho na prvý pohľad iný od Alfy 100. Plasty na povrchu pôsobia dôveryhodnejšie a na sebavedomí pridáva aj fakt, že telo je vyrobené z magnéziovej zliatiny na hliníkovom ráme. Oproti Alfe 100 je 700-ka trochu ťažšia, ale vďaka týmto moderným komponentom je váhový rozdiel iba 130 g (so založenými batériami).

 

 

Na prednej strane fotoaparátu je aj analógový prepínač spôsobu ostrenia so 4 možnosťami voľby: S - zaostrenie na jednu vzdialenosť a fixácia AF, A - automatické rozpoznávanie pohybu a preostrenie v prípade potreby, C - kontinuálne preostrovanie na pohybujúci sa objekt a MF - manuálne ostrenie. Je to veľmi praktické, že pre zmenu spôsobu ostrenia nie je potrebné vchádzať do menu fotoaparátu.  Alfa 700 má takýchto analógových riešení viac.

 

 

Na vrchnom paneli sú kvôli rýchlosti ovládania štyri tlačidlá venované najčastejšie používaným funkciám ISO, WB, Drive a kompenzácia expozície. Na ľavej strane (z pohľadu fotografa) horného panelu je kotúč na voľbu základných režimov snímania, na ktorom v tejto kategórii fotoaparátu nemôžu chýbať polomanuálne módy priority času a clony a aj plne manuálny režim.

 

 

Osobne som čakal, že nová Alfa bude mať aj stavový LCD displej na vrchnom paneli, ale prístroj pokračuje v trende ovládania pomocou veľkého zadného displeja. Ten je naozaj nádherný, s uhlopriečkou 3" a s 920 000 obrozovými bodmi. Na takom displeji je už naozaj možné skontrolovať, či je vaša fotografia ostrá.

Nad displejom je hľadáčik chráneným veľkou a pohodlnou gumovou očnicou, pod hľadáčikom sú dva senzory ktoré snímajú priblíženie objektu (tváre) k fotoaparátu a v prípade, že sa priblíži, vypnú displej a aktivujú zaostrovanie, ak

sa zároveň držíte gripu fotoaparátu.

 

 

Vedľa hľadáčika je hlavný vypínač prístroja a pod ním v stĺpci tlačidlá menu, zobrazenia displeja, vymazania a prehrávania nafotografovaných obrázkov. Napravo od displeja je tlačidlo blokovania expozície s otočným prepínačom spôsobu merania svetla. Vedľa je tlačidlo na rýchlu deaktiváciu AF, ktoré v režime prehrávania obrázkov má vynikajúcu funkciu rýchleho zväčšenia obrázku. Toto som veľmi často a s radosťou využíval. Netreba totižto čakať, kým fotoaparát pomaly po krokoch zväčší náhľad, ten je zväčšený na potrebnú veľkosť jediným stlačením tlačidla! Pod zadným otočným kolieskom pre voľbu hodnôt sa nachádza štvorsmerový joistick s potvrdením na stred a pod ním programovateľné tlačidlo C a tlačidlo Fn pre vyvolanie a zmenu nastavení v základnom menu, ktoré sa stále zobrazuje na displeji. Posledným ovládačom je posuvný zapínač stabilizátora obrazu, ktorého polohu možno stále skontrolovať letmým pohľadom a v prípade potreby ho veľmi rýchlo zapnúť alebo vypnúť.

 

 

Na pravej strane fotoaparátu sa nachádza iba kryt slotu pre karty CF a MS Pro Duo a na ľavom boku fotoaparátu (opäť z pohľadu fotografa) všetky potrebné konektory (AV, HDMI, USB, PC terminál, káblová spúšť a sieťové napájanie).

 

 

Na spodnej strane Alfy už nájdeme len kryt batérie a kovový statívový závit, pri ktorom nám trochu chýbalo pogumovanie pre lepšie dosadnutie na statívovú doštičku.

 

 

Sony Alfa 700 je veľmi vyvážený fotoaparát, ktorý je rýchlo návykový a to dokonca aj pre užívateľa, ktorý je zvyknutý na iný systém ovládania. Všetky tlačidlá sú kvalitne spracované a mnohé ovládače sa dajú kontrolovať jediným pohľadom (meranie svetla, stabilizátor, spôsob ostrenia). Ani raz sa mi nepodarilo nechcene stlačiť ovládač a náhodne zmeniť hodnoty.

 

 

Malá výčitka smeruje k tlačidlu na zmenu citlivosti ISO, ktoré je problém dosiahnuť prstami pravej ruky, keď máte fotoaparát zavesený na remeni. Ten totiž stojí v ceste prstom a tak sa skôr oplatí stlačiť tlačidlo palcom pravej ruky.

 

Zaujímavé je aj vyváženie fotoaparátu s nasadeným vertikálnym gripom, keď sa fotoaparát aj s ľahkým objektívom (napr. Sony 18-70, 3,5-5,6) preklápa dopredu. Pravdepodobne je to pre ľahké materiály, z ktorých je vyrobené telo sedemstovky. Nedá sa povedať, že ide o chybu dizajnu, keďže s ťažším objektívom sa preklopí každý fotoaparát, len sa nám zdalo, že s takým ľahkým plastovým objektívom by to aparát s gripom mohol ustáť.

V praxi, obrazová kvalita

Keďže sme mali na odskúšanie iba predprodukčnú vzorku Sony Alfa 700, test rýchlosti a obrazovej kvality Vám prinesieme neskôr, keď sa nám dostane na otestovanie ostrá predajná vzorka.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fotomark
2007-09-23 18:48:56
dobrý nápad to video, som zvedavy na ostatné testy
 
modraa
2007-09-24 11:10:26
Jooj, veľmi sa mi páči recenzia vo forme videa. Je to výborne spracované a keďže mám A100 , mala som dojem,že sedemstovku držím sama v ruke.. Gratulujem !
 
dado
2008-05-21 16:17:35
Dobrí ľudia,
ešte nemáte kompletný test aj s obrazovou kvalitou ?
Veď čoskoro bude výročie uverejnenia čiastočnej recenzie (17.09.2008).
 
vavrik
2008-06-05 11:32:05
Podľa môjho názoru je veľkým nedostatkom aparátu, že nemá výklopný a otočný displej. Recenzia má primeranú kvalitu k predprodukčnej vzorke.
 
steparik
2008-12-22 07:52:12
Vedel by mi prosim, niekto poradit zo skusenosti pre aky z tychto troch aparatov sa
rozhodnut?
SONY DSLR-A700, NIKON D90 a CANON EOS 40D.
Prestupujem z ultrazoomu Lumix FZ5, nakolko som viackrat narazil na hranice jeho moznosti,
recenzie mam preluskane, ale netrufam si to kvalifikovane rozlusknut. Dakujem.
 
Ferdo
2008-12-22 09:00:01
príspevok od: steparik
Vedel by mi prosim, niekto poradit zo skusenosti pre aky z tychto troch aparatov sa
rozhodnut?
SONY DSLR-A700, NIKON D90 a CANON EOS 40D.
Prestupujem z ultrazoomu Lumix FZ5, nakolko som viackrat narazil na hranice jeho moznosti,
recenzie mam preluskane, ale netrufam si to kvalifikovane rozlusknut. Dakujem.
Ahoj, Sony A700 je dobry fotoaparat, sam s nim fotim... vo vela veciach ma nad Canon 40D. Nikon D90 je tak o pol triedy nizsi model ale tiez velmi vydareny. Pozri si aj ceny prislusenstva.. objektivov, bleskov, atd. Pokial mas ambicie ist vyssie a smerovat k profesionalnemu vybaveniu, ani Sony ani Nikon nieje najlacnejsie riesenie, trochu lepsie je na tom Canon. Co sa tyka objektivov tretich vyrobcov, Sigma, Tamron, Tokina..atd. tak to mas uplne jedno :)

Nikon je najnovsi so spominanych fotoaparatov, vie aj HD video co je pre neho male plus, asi by som siel do Nikonu..
 
steparik
2008-12-23 10:13:34
Dakujem za radu, tiez mam Nikona ako favorita. Myslis, ze v druhom kvartali buduceho roka by mohol ist s cenou nizsie, alebo to by bolo este priskoro?
 
peteruno
2009-04-15 12:32:58
príspevok od: vavrik
Podľa môjho názoru je veľkým nedostatkom aparátu, že nemá výklopný a otočný displej. Recenzia má primeranú kvalitu k predprodukčnej vzorke.
Pan Vavrinec na to kolko mate rokov by som chcel od Vas vediet preco si myslite ze otocny display je nedostatkom d-slr?Podla mna nema otocny display co hladat v polo ani v profi zrkadlovkach.
 
vavrik
2009-04-18 17:33:32
príspevok od: peteruno
Pan Vavrinec na to kolko mate rokov by som chcel od Vas vediet preco si myslite ze otocny display je nedostatkom d-slr?Podla mna nema otocny display co hladat v polo ani v profi zrkadlovkach.
Dobrý deň pán peteruno,
ďakujem za váš dopyt a názor na môj príspevok. Neviem, či som vás nesprávne pochopil, ale podľa môjho názoru počet rokov účastníka tohto rozhovoru nemá zásadný vplyv na to, čo si myslíme o technickom riešení toho ktorého fotoaparátu. Iná je ovšem otázka, keď hovoríme o počte rokov praxe s určitým fotoaparátom.
Teraz priama odpoveď na vašu priamu otázku totiž prečo si myslím, že otočný display je nedostatkom d-slr?
Absencia otočného displaya na d-slr, či polo alebo profi je nedostatkom najmä vtedy, keď snímaný obraz pozorujeme nie v hľadáčku, ale na displayi a fotíme v neobvyklých polohách napr. pri zemi, za rohom, nad hlavou atď. Pozorovať záber na veľkom a jasnom displeyi(i na slnku) je nepopierateľne po každej stránke výhodnejšie, ako v malom hľadáčiku. No a práve túto možnosť vynikajúco umožňujú výklopné a otočné dosplaye. Keby výrobcovia vyrábali profi zrkadlovky s výklopným a otočným displayom, ani na minútu nepochybujem, že po počiatočnom ostýchaní by po nich siahol nejeden profesionál.
Som presvedčený, že je len otázkou času, kedy sa k tomu kroku odhodlajú i svetové firmy ako Nikon, či Canon. Ostatne firma Nikon už naznačila, že sa touto problematikou zaoberá. Zatiaľ iba v polo profi (Nikon D5000), ale ...

Na záver by som mal i ja dopyt na vás: prečo si myslíte, že otočný display nemá čo hľadať ani v polo ani v profi zrkadlovkách?
 
Ferdo
2009-04-19 18:23:19
Ja sa skusim tiez vyjadrit, preco by otocny display nemal co hladat v polo a profi zrkadlovkach... :)

Myslim ze tak skoro v takejto kategorii nebude, lebo je to zbytocne. Neviem si predstavit profika s riadne nalozenym Canonom 1D MarkIII ci Nikonom D3, na nom blesk, ci tele 70-200/F2.8 alebo riadne prerasteny zakladak 24-70/F2.8, ako foti s natiahnutymi rukami cez display... :))) dost komicka predstava... o stabilite a pevnom drzani fotoaparatu sa neda rozpravat.

Otocny LCD bude este dlho vysadou kompaktov a amaterskych zrkadloviek
 
peteruno
2009-04-21 19:16:02
Dobry den pan Vavrinec.Na zaciatok chcem napisat,ze poctom rokov som myslel roky praxe.Nebolo mi zamerom urazit Vas.
A preco otočný display nemá čo hľadať ani v polo ani v profi zrkadlovkách?
Mozno tam niekedy predsa len bude,no profi zrkadlovky su o rychlosti a spolahlivosti.Otocny display profi zrkadlovku neurobi ani rychlejsou ani spolahlivejsou.
Napr..Ked budete v dave ludi a budete chciet odfotografovat Meciara ako chyta novinara pod krk tak sa budete pozerat na otocny display alebo zdvihnete ruky nad hlavu a stacite spust? Ak vsak chcete fotografovat kvietky
 
oscarr
2009-06-08 07:21:23
Zdravím!
Má tento fotoaparát funkciu predsklopenia zrkadla? Predpokladám, že by to mohol obsahovať. Ako sa dá táto funkcia vyvolať?
Vďaka za každú radu!
 
wayne
2009-06-08 08:27:28
ano ma, vola sa mirror lock-up
 
Jaro68
2012-08-02 14:46:51
príspevok od: wayne
ano ma, vola sa mirror lock-up
Prepáč ale ja som to nenašiel môžeš ma naviesť ďakujem
 
Iygor
2012-08-02 15:38:56
príspevok od: Jaro68
Prepáč ale ja som to nenašiel môžeš ma naviesť ďakujem
ak sa pýtaš na a700-vku tak na tele fotoaparátu hore máš tlačítko drive, vyber voľbu samospúšť 2sek.
 
Jaro68
2012-08-02 16:42:57
príspevok od: Iygor
ak sa pýtaš na a700-vku tak na tele fotoaparátu hore máš tlačítko drive, vyber voľbu samospúšť 2sek.
Ďakujem krásne to ma nenapadlo )
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia