Hore

Fujifilm X-T2

X-T2 na prvý pohľad vyzerá ako jeho predchodca. Drobné vylepšenia ergonómie sa však ukazujú ako pomerne zásadné. Nový procesor zrýchlil všetko čo mohol a konečne sme sa dočkali funkčného kontinuálneho zaostrovania. Pre mňa najväčším prekvapením je podstatné vylepšenie videa.

Prvé dojmy z tohto fotoaparátu som už popísal po návrate z Francúzska, kde bol oficiálne predstavený novinárom a predajcom. K dispozícii boli predprodukčné vzorky, ktorých firmvér občas zamrzol. Tých pár hodín, čo sme si mohli fotoaparát vyskúšať, rozhodne nestačilo na jeho preskúmanie a preskúšanie. Preto som sa ani podrobnejšie nevyjadril k jeho kvalitám. Teraz mám na redakčnom stole “ostrý” kus a môžem sa pustiť do poriadneho testovania.

 

Špecifikácia

Fujifilm X-T2 je vlajkovou loďou radu X-T. Je to nasledovník úspešného modelu X-T1. Telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny a utesnené proti prachu a vode. Fotoaparát je osadený treťou generáciou APS-C snímača X-Trans s rozlíšením 24 Mpx. Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu ISO 200-12800, v rozšírenom nastavení od ISO 100 do 51 200. Hodnoty mimo štandardného rozsahu sú použiteľné len pri snímaní do JPG. Okrem JPG je k dispozícii samozrejme aj RAW, ten je 14bitový, na výber je aj nekomprimovaná verzia. Nový je procesor X-Processor Pro, ktorý ma až 4x väčší výkon ako jeho predchodca. Ako druhý model s rozlíšením 24 Mpx má aj X-T2 v ponuke obrazový profil Acros, ktorý je podmienený práve vyšším rozlíšením a rýchlejším procesorom.

Podľa typu objektívu a svetelných podmienok je rýchlosť zaostrovania len 0,06 s. Fotoaparát štartuje už za 0,3 sekundy. Interval medzi zábermi bol skrátený na 0,17 s. (s Power Boosterom). Oneskorenie spúšte je 0,045 s. v režime elektronickej spúšte. Zlepšila sa prekresľovacia frekvencia hľadáčika až na 100 FPS. Výrazne sa skrátila medzera v zobrazovaní, pri použití sériových záberov.


4x výkonnejší procesor a grip s funkciou BOOST sa podpísali na rekordných parametroch.

Z inovácií treba spomenúť duálny slot pre SD karty a trojsmerné vyklápanie displeja. Uzávierka s najkratším časom 1/8000 s. umožňuje synchronizáciu s bleskom do 1/250 s., s kompatibilnými bleskami aj s kratšími časmi (režim FP). V režime elektronickej uzávierky je najkratší čas 1/32 000 s.

Obrovským skokom je vylepšenie videa, ktoré má rozlíšenie 4K. Pri zázname z HDMI portu je k dispozícii F-Log gamma s rozšíreným dynamickým rozsahom.

Výkon fotoaparátu zlepšuje voliteľný Power Grip, ktorý zvyšuje nielen rýchlosť sériového snímania ale skracuje aj odozvu spúšte a zvyšuje frekvenciu prekresľovania hľadáčika.


 • Snímač: APS-C CMOS X-Trans III 24,3 Mpx
 • Bajonet: X-mount
 • Meranie expozície: TTL 256-zónové
 • Uzávierka: mechanická 30 - 1/8000s., X-sync 1/250 s., elektronická s najkratším časom 1/32 000 s.
 • Sériové zábery: 14 obr./s., nekomprimovaný RAW 25 obr. v sérii
 • Zaostrovanie: Hybridný AF (TTL contrast AF / TTL phase detection AF)
 • Monitor: 3” LCD výklopný v troch smeroch, rozlíšenie 1 040 000 bodov
 • Hľadáčik: elektronický s rozlíšením 2 360 000 bodov, 0,77x zväčšenie
 • Video: 4K (3840x2160) max. 30p, Full HD max. 60p, HD max. 60p, dátový tok až 100 MB/s.
 • WiFi: áno
 • Podpora pamäťových kariet: Dual slot SD
 • Rozmery: 132.5 x 91.8 x 49.2 mm
 • Hmotnosť: 457g bez batérie


PDF brožúra.

http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/x/fujifilm_x_t2/

Dizajn a ergonómia v porovnaní s X-T1

X-T2 a X-T1 sú si veľmi podobné. Vo Fuji neexperimentovali a ponechali takmer všetko rovnaké. Z hľadiska ovládania došlo k pár malým zmenám. Spredu sú fotoaparáty takmer totožné. Malé zmeny sú na vrchnej časti. Mierne sa zväčšili otočné voliče, do spúšte pribudol závit pre mechanickú diaľkovú spúšť a zmizlo tlačidlo Record. Miesto neho funguje spúšť. Na prepínači režimov pribudol samostatný režim videa. Zmenila sa logika ovládania zámkov voličov ISO a času, tie sú buď úplne zamknuté alebo odomknuté. Logika sa zjednodušila a je to tak dobre. Na korekcii expozície pribudlo písmenko C. Vtedy sa prepne korekcia na +/- 5EV, nastavuje sa však už rollerom.

Zadná časť vyzerá na prvý pohľad rovnako, jedno tlačidlo nahradil joystick výberu AF bodov. K nemu sa neskôr vrátim. Zmenila sa konštrukcia vyklápania displeja. U X-T1 sa da vyklápať len hore-dole, u X-T2 aj do jednej strany. Aj k tomuto prvku sa ešte vrátim. Takmer som si nevšimol zmenu na rolleroch, tie sa dajú stlačiť a fungujú tak aj ako tlačidlá. Smerový volič je výraznejší, i takáto maličkosť poteší.

Ďalšiu dôležitú zmenu nájdete na bočnej strane gripu. Dvierka do priestoru pre pamäťovú kartu majú pridaný zámok. Po ich otvorení čaká ďalšia zmena a to dva sloty pre karty.

Zmenilo sa menu, ktoré je graficky modernejšie. Plusom je určite samostatné podmenu režimu Video a možnosť vytvoriť si vlastné podmenu (MY). Zmenila sa aj grafika zobrazovania informácií na displeji a v hľadáčiku.


Joystick pre výber AF bodov je výrazným vylepšením ergonómie ovládania. Nájdete ho aj na prídavnom gripe.


Na voliči korekcie expozície pribudla položka C (custom), umožňuje nastaviť korekciu predným rollerom v rozsahu +/- 5EV.

Funkcie a vychytávky

Menu

Ako som vyššie spomenul, menu je zmenené. Rozdelené je do 7 skupín. Samostatnú záložku má aj video. Praktická sa ukazuje možnosť vytvoriť si vlastné menu, kde som si dal nastavenia, ktoré som pri testovaní často používal. Zmenu menu hodnotím ako vydarenú. Vadila mi však zastrčená položka formátovania karty, bohužiaľ nejde pridať do My Menu.

Quick Menu je takmer zhodné s ostatnými fotoaparátmi, tu sa žiadna revolúcia nekoná.


Nové grafické rozhranie Menu.

Snímač a procesor

APS-C snímač X-Trans CMOS tretej generácie má rozlíšenie 24,3 Mpx. Nárast rozlíšenia poteší všetkých tých, ktorým 16 Mpx bolo niekedy málo. Zachovaná je unikátna štruktúra masky RGBG. Snímač je bez optického Low-Pass filtra. Čítanie dát zo snímača je dvakrát rýchlejšie ako doteraz, čo má využitie pri zaostrovaní a sekvenčnom snímaní.

Nový procesor X-Pro je dokonca 4x rýchlejší ako jeho predchodca. Zvýšenie výkonu má vplyv prakticky na všetky rýchlostné parametre.

Uzávierka

Štrbinová uzávierka je testovaná na 150 000 cyklov. Najkratší čas je 1/8000 s. V režime elektronickej tichej uzávierky je to až 1/32 000 s. Fotoaparát dokáže aj sám prepínať medzi režimami uzávierky. Synchronizačný čas blesku je 1/250 s, s kompatibilnými bleskami funguje fotoaparát aj v režime FP (Focal Plane), kedy dokáže synchronizovať blesk až do 1/8000 s. U Fuji začína obdobie Strobist. Hurá, toto trvalo. S novým bleskom EF-X500 bude radosť pracovať.

Pri fotení s XF 56/1,2R som veru ocenil elektronickú uzávierku, pretože na číslicu 1/32 000 s. som sa pozeral neraz. Elektronická uzávierka je samozrejme úplne tichá. Plusom je skrátenie blackoutu v hľadáčiku pri sériových záberoch.

Citlivosť ISO

Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu ISO 200 - 12 800. V rozšírenom nastavení od ISO 100 až do 51 200. Mimo štandardného rozsahu sa však fotografie ukladajú výhradne do formátu JPG.

Meranie expozície

Meranie expozície využíva 256-zónové TTL meranie. Prepínanie spôsobov merania je mechanické, po voličom expozičných časov. Má 4 režimy: celoplošné, plošné so zvýhodneným stredom, bodové a viac zónové matrix.


Oproti X-T1, má X-T2 4 spôsoby merania expozície.

RAW/JPG

Fotoaparát umožňuje snímanie do formátov RAW a JPG samostatne alebo súčasne. 14-bit RAW môže byť nekomprimovaný alebo komprimovaný. Pri komprimovanom RAW-e je úspora dát značná, pretože má len polovičnú veľkosť ako nekomprimovaný.

Obrazové profily

Dušou fotoaparátov Fujifilm X sú obrazové profily založené na reálnych filmových materiáloch. V našej fotoškole sme sa im podrobne venovali, preto ich tu nebudem obšírnejšie popisovať. A áno, Acros tu nájdete, ak sa na to pýtate. X-T2 má naviac jemnejšie nastavenie funkcií vplývajúcich na spracovanie obrazu pri formáte JPG. Odšumovanie sa však stále nedá úplne vypnúť.

X-T2 som použil pri písaní článkov o profiloch:

http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/digitalna-fotografia/obrazove-profily-fujifilm-i/

http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/digitalna-fotografia/obrazove-profily-fujifilm-ii/

Displej a hľadáčik

Hľadáčik je parádny. Neviem či aktuálne nájdete väčší a to myslím aj zrkadlovky. Toto je skoro ako pohľad do stredoformátového fotoaparátu. Jemnosť rastru oceníte pri manuálnom zaostrovaní, ale aj pri práci s malou hĺbkou ostrosti. Hľadáčik je typu OLED s 2 360 000 bodmi. Prekresľovacia frekvencia je 60FPS, v režime Boost dokonca 100FPS. Pri sériových záberoch sa výrazne skrátil blackout (výpadok obrazu). Do Japonska putuje odo mňa veľká pochvala a aj veľké Ďakujeme!


Skrátil sa výpadok obrazu medzi jednotlivými zábermi, pri sériovom snímaní.

Displej je kvalitný a tak sa viac budem venovať konštrukcii výklopného mechanizmu. Ten je netradičný. Na prvý pohľad vyzerá, že sa dá vyklápať len smerom hore a dole. Na boku je však malý zámok, po jeho posunutí sa dá displej vyklopiť do jednej strany. Dá sa skombinovať vyklopenie v obidvoch osiach, ale podľa konštrukcie odhadujem, že to konštruktéri mysleli skôr tak, že budete displej vyklápať skôr vždy len v jednej osi. V každom prípade je to menej intuitívne i voľnosť pohybu je menšia ako u displejov s otočným kĺbom. Napriek tomu vylepšenie vítam. U hľadáčika aj displeja môžete nastaviť jas a farbu.


Displej sa teraz dá vyklápať aj do strany.

Grip

K fotoaparátu som mal aj vertikálny battery grip. Je pomerne veľký, vlastne sa drží lepšie ako grip fotoaparátu. Na gripe sú základné ovládacie prvky, rollery sú aj tu stláčacie, nechýba ani joystick výberu AF bodov. Do gripu sa zmestia dve batérie, spolu s treťou batériou vo fotoaparáte je celková kapacita okolo 1000 záberov, čím sa dostávame na úroveň zrkadloviek.

Na gripe sa nachádza malá páčka Normal/Boost. V režime Boost sa zapne “Turbo”, zrýchli sa automatické zaostrovanie, zvýši sa rýchlosť prekresľovania hľadáčika, skráti sa oneskorenie spúšte a zvýši sa snímková frekvencia z 8 na 11 obr./s. Grip je vyhotovený rovnako kvalitne ako telo fotoaparátu.


Grip umožňuje použiť naraz až 3 batérie (2+1 v tele), sú na ňom ovládacie prvky a po prepnutí do režimu BOOST urýchľuje niektoré parametre fotoaparátu.

Automatické zaostrovanie

Automatické zaostrovanie v tomto fotoaparáte je úplne iný level ako doteraz. Dá sa povedať, že je to najhlavnejšia inovácia spolu s novým snímačom. Zvýšila sa citlivosť AF bodov. Oblasť bodov s fázovou detekciou je výrazne väčšia a má viac bodov. Nový algoritmus by mal byť presnejší pri problematických štruktúrach. Detekcia tvári je dnes samozrejmosťou, menej už detekcia oka. Táto funkcia spolu s veľkým pokrytím AF bodov robí fotenie portrétov oveľa jednoduchšie a presnejšie, ako u zrkadloviek.

K dispozícii je až 325 bodov. Tie s fázovou detekciou sú sústredené do štvorca v strede obrazového poľa. Využívať môžete všetky body naraz, skupinu bodov alebo vami vybraný bod.


Schéma rozloženia zaostrovacích bodov. Zelené sú body s fázovou detekciou.

Kompletne prepracované sú nastavenia kontinuálneho zaostrovania, ktoré je známou slabinou CSC fotoaparátov. 4x rýchlejší procesor dovoľuje vykonávať oveľa väčší počet operácií, čo sa prejavilo na rýchlosti i spoľahlivosti zaostrovania. Nastavenia sú veľmi podrobné a v mnohom pripomínajú tie, ktoré poznáme zo zrkadloviek Canon (napr. EOS 7 Mark II). Nastaviteľné sú tri parametre AF-C zaostrovania, k dispozícii je 6 prednastavení (s možnosťou doladenia) pre rôzne situácie, ktoré sú ilustrované malými náhľadmi.

Veľmi dobre je zaostrovanie a s ním spojené nastavenia popísané na špeciálnej stránke Fujifilm X-T2.


Prospekt nastaveniam AF venuje dve strany.

Veľmi kladne hodnotím zabudovanie joysticku pre výber AF bodov. Prakticky to kompenzuje to, že displej stále nie je dotykový. Naviac joystick má využitie aj pri listovaní v menu, nastavovaní funkcií a pri prezeraní záberov atď.

Na X-T1 je tlačidlo Focus Assist, tu ustúpilo joysticku, ale nestratilo sa. Túto funkciu obdržal zadný inovovaný roller. Po jeho stlačení sa zväčší časť obrazu na celú plochu. Naviac po otočení rollerom sa mení veľkosť výrazu.

Tethering

Presunieme sa do ateliéru. Najmä tu má využitie tethering, ovládanie fotoaparátu z počítača. Tethering funguje v programe Adobe Lightroom CC, po nainštalovaní zásuvného modulu Tether Shooting Plug-in for Adobe® Photoshop® Lightroom®. Živý náhľad na obrazovke počítača umožňuje len verzia Pro.

Sloty

Ďalšie splnené prianie mnohých užívateľov. Dvojitý slot s dvierkami so zámkom. Sloty pre SD karty sú konfigurovateľné. Voľby sú tri. Pri prvej sa po zaplnení karty v jednom slote presunie zapisovanie na kartu druhú. V druhom nastavení sa ukladajú zábery na obidve karty (zálohovanie) a v treťom sa na jedu kartu ukladajú RAW-y a na druhú JPG-y.


Dva konfigurovateľné sloty pre SD karty.

Konektivita

K samozrejmej výbave patrí USB a HDMI konektor. Okrem toho k fotoaparátu pripojíte USB diaľkovú spúšť (i mechanickú) a externý mikrofón. Konektor pre pripojenie slúchadiel nájdete na prídavnom gripe.

Nechýba WiFi. Aplikáciu pre ovládanie fotoaparátu sme si predstavili v predchádzajúcich recenziách a ja len pripomeniem, že patrí k tým vydareným.


Zhora konektor pre diaľkové ovládanie, HDMI, USB a vstup pre externý mikrofón.

Fotoaparát v praxi

Pokiaľ budete len behať po meste, je takmer jedno, či budete mať v ruke staršiu X-T1 alebo novú X-T2. Asi jediné, čo vám príde ako plus, je joystick pre výber AF bodov. Situácia sa diametrálne zmení, keď budete fotografovať pohyb. Tu je vidno rozdiel triedy. A samozrejme aj pri snímaní videa. S X-T2 sa pracuje výborne vo všetkých situáciách. Ak mám fotoaparátu niečo vytknúť, je to grip. Ten je stále plytký a nepomôže mu ani malé zväčšenie, keď pridáte grip vertikálny. Na výšku sa drží fotoaparát oveľa lepšie. Grip je skutočne mizerný, nedovolil som si nosiť foťák len tak v ruke. Tu by sa vo Fuji mohli inšpirovať u Olympusu OM-D E-M5 Mark II. I tento foťák má plytký grip, ale keď k nemu pridáte rozširujúci, drží sa foťák super, no hlavne bezpečne.

Vylepšenie ohľadom ergonómie ovládania je k prospechu. I nové menu je lepšie. Modifikácia vyklápania displeja tiež potešila. Zdá sa, že inžinieri z Fujifilmu pri vylepšovaní nespravili žiadnu chybu. Snáď by mohli pridať na volič korekcie expozície tiež zámok, ten sa mi občas podarilo nechtiac pretočiť. Každý fotograf má svoje zvyky, ja som naučený používať roller ako korekciu expozície. Preto mi prišiel vhod vylepšený volič korekcie, kde pribudlo písmenko C. Pri jeho nastavení sa korekcia volí predným rollerom. Pre mňa je to praktickejšie.

Musím sa pristaviť pri veľkosti fotoaparátu. Bez prídavného gripu je to pomerne kompaktný stroj a pri používaní pevných objektívov je kompaktná aj celá zostava. To sa zmení po pripojení rozmerného gripu a použití profesionálnych zoomov. Boom! Zrazu je tu zostava rozmerná a ťažká. Kde sú toľko oceňované výhody CSC fotoaparátov, kompaktné rozmery a nízka hmotnosť? Fyzikálne limity sú neúprosné a ak majú mať objektívy určité parametre, menšie sa nedajú urobiť. Malé rozmery a nízka hmotnosť však nie sú tou jedinou vymoženosťou CSC fotoaparátov. To si myslia len frfloši. CSC fotoaparáty, to je aj samotná podstata týchto prístrojov, permanentná práca so živým náhľadom a elektronický hľadáčik. Ja sám by som prijal, keby môj Nikon D800E ostal tak veľký ako je a zabudovali do neho hľadáčik a AF z X-T2.

Veľké očakávanie boli ohľadom zaostrovania, najmä kontinuálneho. Zlepšenie si nevšimnete, keď len tak budete behať po meste alebo prírodou. Priznám sa, netrúfam si zlepšenie presne hodnotiť. To dokáže len ten, kto pravidelne fotí akcie s X-T1 alebo X-T10. I ten bude potrebovať nejaký ten čas, aby preskúmal všetky nové funkcie, ktoré sa týkajú nastavenia AF. Je ich požehnane.

Keď som fotil s XF 56/1,2R, ktorý nepatrí medzi najrýchlejšie objektívy, všimol som si rozdielu v rýchlosti zaostrovania, keď bol použitý AF bod s fázovou detekciou a keď bol použitý bod s vyhodnotením kontrastu. Rozdiel bol pomerne značný v prospech fázovej detekcie.

Kontinuálne zaostrovanie je podstatne vylepšené. Nie je to len tvrdenie výrobcu. Odhliadnuc od všetkých možných nastavení, ktoré som ani nestačil vyskúšať, je fotoaparát rýchlejší a presnejší, ako všetky Fujinky, ktoré som doteraz testoval. Taká X-T10 nedokázala sledovať protiidúci kamión, idúci odhadom 60 km/s. To je hračka pre zrkadlovky. X-T2 pri niečom takom nezaváha. Každý záber ostrý. Ako si však poradil v zložitejšej situácii, kde sa pohyb neustále mení? Kvôli odpovedí som sa vybral krížom cez celú Bratislavu, na podujatie Bitka pri Lamači. Úspešnosť bola nad očakávanie dobrá, pritom som sa do akcie vrhol bez tréningu. Zaostrovanie som vyskúšal nielen na aktéroch bitky, ale aj pri fotení dravcov. Keď som fotografoval v Le Mans s predprodukčnou vzorkou, mal som veľa odpadu. “Ostrý” kus je však už odladený a verím, že ďalšie firmvéry prinesú ešte ďalšie vylepšenie zaostrovania.


Naháňať dravca po oblohe je obťažné pre akýkoľvek fotoaparát. Išlo to aj bez tréningu a zo základným nastavením.


Konečne som mal celú sériu protiidúcej električky ostrú. Takýto ľahký model bol pre predchodcu problematický.

Raz za čas ma pri testovaní fotoaparátu Fujifilm vytočí, a to riadne, keď fotoaparát vypíše, že nemôže pokračovať v ukladaní záberov na kartu, pretože sa minulo číslovanie. Pomôže vtedy len preformátovanie karty, alebo vloženie druhej. Samozrejme stane sa to vtedy, keď máte len jednu kartu a fotíte niečo dôležité.

Video

Doteraz som mal pocit, že pre Fujifilm je video len príťažou a najradšej by ho do svojich fotoaparátov ani nedávali. X-T2 je prvým fotoaparátom, kde je video plnohodnotnou funkciou. Nehovorím, že sa zrodila konkurencia pre Sony A7R II/A7S II, ale pokrok je tu obrovský. Nielenže tu je skok v rozlíšení s Full HD na 4K, zlepšilo sa prakticky všetko, čo s videom súvisí.

Pri nastavení 4K dochádza k miernemu orezu uhla záberu (crop 1,17x), pri Full HD sa využíva celá plocha snímača. Dátový tok je v obidvoch prípadoch 100Mbps. V 4K videu je maximálna frekvencia 30p, vo Full HD dvojnásobok. Dĺžka jednej sekvencie u 4K videa je max. 29 minút 59 sekúnd.

Video sa zapisuje priamo na kartu. Simultánne je možné sledovať obraz na monitore, pripojenom cez HDMI. Výstup z HDMI sa dá využiť aj pre nahrávanie.

Využiť maximálny dynamický rozsah umožňuje gamma F-Log. Na stránkach Fujifilm si môžete stiahnuť LUT tabuľku pre F-Log Gamma. F-Log je zatiaľ k dispozícii len pri nahrávaní z HDMI výstupu. Interne by mal byť dostupný s niektorým pripravovaným updatom firmvéru.

Ak sa z videom nechcete hrať v počítači, ale požadujete hotový výstup, môžete použiť simulácie filmov, dokonca aj čiernobiely Acros.Kvalitou záznamu a ponukou funkcií uspokojí prístroj aj náročnejších filmmakerov. Video už nehrá vo Fuji druhé husle, ale stalo sa plnohodnotnou funkciou.

Po novom sa funkcia videa objavila na prstenci režimov snímania, ktorý sa nachádza pod voličom citlivosti. Na fotoaparáte nenájdete typicky červené tlačidlo Record, nahradila ho spúšť. Osobne mi tento spôsob vyhovuje viac, malé červené tlačidla sú väčšinou neergonomické.

Nastavenia videa majú po novom samostatné podmenu. Je to krok vpred, ale škoda, že do tohto podmenu neboli vložené všetky funkcie súvisiace s videom, napr. nastavenie displeja, slúchadiel atď.

Automatické zaostrovanie ma príjemne prekvapilo svojou robustnosťou. Nebehá bezhlavo dopredu-dozadu. Preostrovanie je plynulé, i keď sa občasnému zaváhaniu nevyhne. Je dostatočne dobré, aby nepôsobilo na záberoch rušivo, i keď ich nakrúcal amatér bez skúseností.

Veľkým mínusom fotoaparátu je nestabilizovaný snímač. Pri fotení to až tak nevadí, objektívy, pri ktorých by to robilo problémy, majú zabudovanú optickú stabilizáciu. Pri videu to však citeľne chýba. Preto som po celý čas snímal radšej zo statívu.

Pri fotoaparáte s pokročilou funkciou videa nesmie chýbať vstup pre externý mikrofón. Výstup na slúchadla tu však nenájdete, je len na prídavnom gripe.

Nakrúcal som v 4K rozlíšení s využitím profilov ProNEG STD a Acros. Obával som sa, či je vôbec X-Trans snímač vhodný pre video. Obavy boli zbytočné. Fujifilm X-T2 má výborný video výstup a to aj bez F-Log gammy, ktorú som nemohol vyskúšať. Veľký dynamický rozsah, prirodzené farby, výborné prekreslenie detailov. Ak k tomu pripočítam, že video sa mi nakrúcalo pohodovo, nemôžem ani veriť, že je to Fujifilm.

Obrazová kvalita

Snímač je stále konštrukcie CMOS X-Trans s charakteristickou farebnou maskou. Na jednej strane to určuje jedinečný charakter výstupu fotoaparátov Fujifilm, na druhú to spôsobuje problémy so spracovaním obrazu (vyvolanie RAW).

JPG

U JPG nejde úplne vypnúť odšumovanie, ale teraz má nastavenie +/- 4 stupne, u X-T1  to je +/- 2 stupne. Aj pri najnižšej hodnote je na JPG fotografiách vidieť mierne rozostrenie najjemnejších detailov. V +/- štyroch stupňoch je nastaviteľné aj doostrovanie. Precíznejšie sa dá nastaviť práca so svetlami a tieňmi (H-Tone a S-Tone). Celkovo je spracovanie obrazu jemnejšie, nastaviteľné ako u predchodcu a iných modelov, okrem X-Pro2.

RAW

Do ISO 800 netreba šum riešiť, pri 100% zväčšení sa začne výraznejšie objavovať pri ISO 1600. Ak budete tlačiť fotografiu formátu cca 70x50 sm, šum na nej neuvidíte, pozorovateľný začne byť od ISO 3200. U ISO 6400 je neprehliadnuteľný, ale úplne v norme. Slušne použiteľné je aj ISO 12 800. Vyššie citlivosti sú dostupné len pre JPG formát a tým pádom len ťažko použiteľné.

Vytiahol som z archívu fotografiu z Nikonu D7200, ktorý patrí k najlepšie hodnoteným APS-C zrkadlovkám. Fujistov poteší, že z hľadiska šumu je na tom X-T2 lepšie. Rozdiely sa začnú prejavovať od ISO 1600. U ISO 12 800 je to rozdiel na úrovni 1EV v prospech Fuji.

Nárast rozlíšenia zo 16 na 24Mpx ocenia tí, ktorí fotografie tlačia na väčší formát. Nárast rozlíšenia je takmer o 1/4. Pri hustote 240dpi je to skok z 51,8x34,5 cm na 63,5x42,3 cm. Zvýšiť rozlíšenie bol dobrý krok, na fotografiách je viac detailov, prípadne sa dá urobiť väčší výrez, pritom vplyv na šum to nemá. Nedošlo k zhoršeniu iných kvalitatívnych parametrov obrazu. Charakteristický akvarelový efekt rozpíjania zelenej je menší.

Vyskúšal som RAW s aj bez kompresie a nevidel som rozdiel. Možno pri fotení hviezd, alebo iných veľmi ťažkých motívoch. Nekomprimovaný RAW zbytočné zaberá veľa miesta, ak fotíte reportáž, šport a pod., je zbytočné fotiť do nekomprimovaného RAW. Ten si nechajte na krajinárske zábery, nočné fotografie, astrofotografie a iné svetelne obťažné scény.


Oproti 16 Mpx je nárast rozlíšenia pomerne veľký (+33%).


X-T2 + XF 50-140/2,8 je fenomenálna kombinácia.

Dynamický rozsah snímača je veľmi dobrý, i keď sa nevyrovná takému fotoaparátu ako Nikon D810. Pri vyťahovaní tieňov sa objavuje šum. Opraviť sa dajú zábery podexponované aj o vyše -3EV. Obraz vytiahnete z takmer čiernej plochy. Slušné sú možnosti záchrany prepalov, ale u digitálov je to vždy menej, ako v prípade tieňov.


Vľavo fotografia zámerne preexponovaná o +3EV, vpravo po korekcii expozície pri vyvolávaní RAW (100% zväčšenie).


Vľavo fotografia zámerne podexponovaná o -3EV, vpravo po korekcii expozície pri vyvolávaní RAW (100% zväčšenie).

X-T1 vz. X-T2

X-T1 vôbec nie je zastaralý fotoaparát, aktuálne sa dopredáva s veľmi zaujímavým cashbackom, ktorý vytvára riadnu cenovú priepasť oproti novinke. Nebudem riešiť, či sa X-T2 oplatí alebo nie. Každý si musí zvážiť sám všetky pre a proti. Preto sa na rozdiely pozriem skôr ako užívateľ, ktorý už X-T1 má a zvažuje, či upgraduje na nový model.

Výrazne sa zlepšilo automatické zaostrovanie. AF bodov je oveľa viac a pokrývajú väčšiu plochu. Vďaka joysticku sa ľahšie a rýchlejšie vyberajú. Konečne funguje aj kontinuálne zaostrovanie.

Potešila ma aj taká maličkosť, ako posunutie statívoveho závitu do osy objektívu. U X-T1 rýchloupínacia doštička prekrýva dvierka batériového slotu a sťažuje tak výmenu batérie.

Počas testovania X-T2 som mal k dispozícii aj X-T1 a urobil som niekoľko porovnávacích testov. U obidvoch fotoaparátov som nastavil snímanie do RAW+JPG. Doostrenie a odšumenie som nastavil na najnižšie hodnoty. X-T2 spracováva JPG o poznanie lepšie, malé detaily sú lepšie vykreslené a nie je to len kvôli väčšiemu rozlíšeniu. Algoritmus doostrenia a odšumenia je lepší. Markantný rozdiel je pri natívnom ISO 200, pri vyšších hodnotách sa rozdiel zmenšuje.

Dynamický rozsah X-T2 je o chlp lepší. Máličko to pocítite pri záchrane prepalov. X-T1 má mierne teplejšie farby a inak pracuje s farebným posunom Tint (zelená-purpurová). Ak máte X-T1 a budete prechádzať na X-T2, budete musieť mierne zmeniť spôsob, akým upravujete fotografie.

Šum je u X-T2 o málinko lepší. Rozdiely sú minimálne. Ale predsa len je tu výrazný krok k dobru, ak chcete využiť vysoké citlivosti. X-T1 pri ISO 12 800 fotí už do JPG, výrazne “vyžehľuje” a fotky sú tak prakticky nepoužiteľné. X-T2 fotí aj pri ISO 12 800 do RAW.

Obrovský rozdiel je vo videu. U X-T1 je táto funkcia len aby sa nepovedalo, používať ju je však trápením. X-T2 má video parádne a dobre sa s ňou pracuje pri jeho natáčaní.

+ rýchlejší hľadáčik
+ vylepšená ergonómia
+ lepší AF
+ 4K video
+ uzávierka s rýchlejšou synchronizáciou s bleskom
+ automatické prepínanie medzi mechanickou a elektronickou uzávierkou
+ využiteľnejšia vysoká citlivosť

X-T1 sa teraz dopredáva za veľmi atraktívnu cenu. Ak ste náročný amatér, ktorý sa neživí fotením a ani nefotí šport, X-T1 vám bude plne postačovať. Za ušetrené peniaze si môžete kúpiť minimálne jeden slušný objektív.

X-T2 vz. X-Pro2

Určite sa nájdu fotografi, ktorí sa budú rozhodovať medzi týmito dvomi vlajkovými loďami. Každá zastupuje výrazne odlišnú koncepciu. A to bude rozhodujúci faktor pri výbere, pri rovnakej obrazovej kvalite. Rangefinder alebo DLSR-Like? Tu bude okrem rozumu vyberať aj srdce.

X-T2 je celkovo o niečo lepší. Lepší je AF, rýchlosť i video. Hľadáčik je väčší, ale nie hybridný. Displej je výklopný, ale s o niečom menším rozlíšením. Ergonómia ovládania X-T2 je lepšia. Umožňuje pripojiť aj vertikálny grip, ktorý zlepšuje ergonómiu a zvyšuje výdrž, ba dokonca zlepšuje aj rýchlosť.

X-Pro2 je výborný fotoaparát i keď trochu zaostáva. To však nevadí, má iné určenie a atletické parametre X-T2 sa tu nevyužijú. X-Pro2 je v prvom rade typický fotoaparát pre street fotografiu a prácu s pevnými sklíčkami. U X-T2 sa myslelo na komfort pri použití veľkých objektívov. Zvláda všetky žánre vrátane športu a wildlife.

U mňa pre svoju univerzálnosť a lepšie ovládanie vyhráva X-T2.

Plusy  a mínusy

+ zvýšenie rozlíšenia
+ slot pre 2 karty
+ joystick + dvojčinné rollery
+ samostatný režim videa
+ obrovský hľadáčik
+ vylepšený AF
+ 4K video
+ battery grip s funkciou boost
+ prepracované menu
+ celkové zrýchlenie

-  volič korekcie expozície by mohol mať zámok
-  problematické vyklápanie displeja
-  F-Log len pri zázname videa z HDMI portu
-  snímač nie je stabilizovaný
-  niektoré funkcie v Menu sú horšie dostupné
-  plytký grip
-  minimálna citlivosť pri RAW ISO 200, rozšírená citlivosť len pre JPG

Záver

X-T2 je vlajkovou loďou Fujifilmu nielen na papieri. Je to najuniverzálnejší a najlepší fotoaparát tejto značky. I keď vyzerá takmer ako jeho predchodca, vylepšení je neúrekom. Najprv sú to tie drobné ergonomické, nie tak dôležité, ale potešia. Oveľa zaujímavejší je nárast rozlíšenia, výrazné zlepšenie zaostrovania, zrýchlenie všetkých parametrov, vylepšenie práce s bleskami a v neposlednom rade aj obrovský skok vo videu. V kategórii APS-C fotoaparátov patrí k špičke v dynamickom rozlíšení i nízkej úrovne šumu. Osobne sa stále nedokážem zmieriť s “akvarelovým efektom” pri fotení zelene, ktorý zmenšuje využitie fotoaparátu pri fotení prírody/krajiny. Vďaka vyššiemu rozlíšeniu je to však menej vidieť.

Zdôrazniť musím môj veľmi pozitívny dojem z videa. Obrazová kvalita je vynikajúca a s prístrojom sa veľmi dobre pracuje. Škoda len nestabilizovaného snímača.

X-T2 je vo všetkom lepšia ako X-T1, čo je stále výborný fotoaparát, ktorý nijako morálne nezastaral a dá sa kúpiť oveľa výhodnejšie. Upgrade z X-T1 na X-T2 má určite zmysel. V mnohom je to o dosť lepší fotoaparát. Ak vás na X-T1 niečo veľmi škrie, na X-T2 je to z najväčšou pravdepodobnosťou odstránené, alebo výrazne vylepšené.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Šedivec
2016-10-17 08:48:26
Dobrá recenzia, vďaka.
Ako šťastný majiteľ t2 sa pridávam k tomu, že je to vynikajúci aparát.
Musím však povedať a budem sa opakovať, že "akvarel efekt" sa prejavuje v jpg a raw ktoré sú vyvolané v adobe a iných. Pri vyvolaní v capture one akvarel nieje! Je to platený soft a neni lacný ale ak chce človek fotiť fujinami x tak je nezmysel vyvolávať v softoch, ktoré nedokážu spracovať raf fuji plnohodnotne.
Ps: fotky bez akvarelu v capture one platia aj pre x trans I a II mal som všetky...
 
tibren
2016-10-17 09:53:13
vsade sa pise ze pri foteni na fuji je problem pri vyvolavani RAW. ale aky problem konkretne? ten akvarelovy efekt? aky RAW converter je potom najlepsi? capture one, ako pise sedivec?
 
zvonec
2016-10-17 10:26:34
príspevok od: tibren
vsade sa pise ze pri foteni na fuji je problem pri vyvolavani RAW. ale aky problem konkretne? ten akvarelovy efekt? aky RAW converter je potom najlepsi? capture one, ako pise sedivec?
Ono, cely problem je v tom ze X-Trans ma ine usporiadanie pixelov ako klasicky senzor, ktory pouziva tzv. bayerovu masku, cize rovnomerne rozdelenie pixelov.
Je o tom vela materialov: ako napriklad https://www.darktable.org/2014/08/using-x-trans-cameras-with-darktable/

A ktory je najlepsi? Na to nieje odpoved. To je iba zdroj na flame....
 
Hanigal
2016-10-17 10:30:33
Zdravím,
vďaka za recenziu. Ja osobne veľmi som zvedavý na nový fuji x100f a stále nič.... verím, že niečo z xt2 sa presunie aj na novú fuji x100f.
Čo sa týka spracovania RAW, tak niekoľko rokov používam adobe a verím, že sa postupne podarí akvarel efekt odstrániť. Adobe si je vedomý, že na tom musí ešte popracovať - na druhej strane som čakal od takej veľkej firmy operatívnejší prístup, a to najmä ak si vezmeme do úvahy, že za Iridient developerom je vraj jeden človek a fotky spracované týmto programom sú o poznenie lepšie a to človek ani nemusí robiť 100% crop.

 
elemental
2016-10-17 11:01:58
Po poslednom update FW na X-PRO2 uz nie je rozdiel v rychlosti AF, iba v nastaveniach pri AF-C a v pocte snimkoch za sekundu. To je dost zmatocne napisane v rozdieloch. Pre mna osobne je aj kvalita spracovania navonok podstatne lepsia u PROcky, celkovo feeling robustnejsieho pristroja.

Inak pred updejtom bol ten rozdiel AF medzi PRO2 a XT2 priepastny hlavne pri zlom osvetleni a so starsimi sklami ako XF35 a XF56. Zopar svadieb je na taketo porovnania uplne idealny testovaci priestor

Velmi sa mi na XT2 paci moznost, ze dofotim a zapojim do gripu adapter a nabijem baterie, nemusim po svadbe riesit postupne nabijanie baterii A ak sa nemylim, tak aj telo sa uz da nabijat cez microusb ako x100t.
 
Šedivec
2016-10-17 11:06:57
príspevok od: tibren
vsade sa pise ze pri foteni na fuji je problem pri vyvolavani RAW. ale aky problem konkretne? ten akvarelovy efekt? aky RAW converter je potom najlepsi? capture one, ako pise sedivec?
Najlepší je ten z ktorého fotky ti vyhovujú a si s nimi spokojný.
Pre mňa je to C1. Dá sa v ňom najlepšie skorigovať dynamický rozsah, ostrosť, redukcia šumu, da sa vypnúť auto korekcia objektívov a pri fuji x je úspešne "potlačený" akvarel. Každý lepší soft má možnosť 30 alebo viac dňovej free verzie na vyskúšanie... treba skúšať.
Všade ľudia frflú na raf s x trans ale "obetovať" xxx € (v mojom prípade 138€ - upgrade z c1 7 expres - 39€ v 50% akcii ktorú robí phase one cca 2x za rok) a nie lopnúť sa nedá. Pozor k cene c1 9 treba prirátať 25% dph. Aj tak mi to stojí za to. Keď dám xxxx € za techniku, tak xxx € ma nezabije a mám fotky s ktorými som spokojný. V podstate je to cca cena lepšej brašne s ktorou sa vystatuje nejeden z nás. Soft ale nikto nevidí ze? tak že asi tak..
 
elemental
2016-10-17 11:19:03
príspevok od: Šedivec
Najlepší je ten z ktorého fotky ti vyhovujú a si s nimi spokojný.
Pre mňa je to C1. Dá sa v ňom najlepšie skorigovať dynamický rozsah, ostrosť, redukcia šumu, da sa vypnúť auto korekcia objektívov a pri fuji x je úspešne "potlačený" akvarel. Každý lepší soft má možnosť 30 alebo viac dňovej free verzie na vyskúšanie... treba skúšať.
Všade ľudia frflú na raf s x trans ale "obetovať" xxx € (v mojom prípade 138€ - upgrade z c1 7 expres - 39€ v 50% akcii ktorú robí phase one cca 2x za rok) a nie lopnúť sa nedá. Pozor k cene c1 9 treba prirátať 25% dph. Aj tak mi to stojí za to. Keď dám xxxx € za techniku, tak xxx € ma nezabije a mám fotky s ktorými som spokojný. V podstate je to cca cena lepšej brašne s ktorou sa vystatuje nejeden z nás. Soft ale nikto nevidí ze? tak že asi tak..
Navyse ak si tym dotycny aj zaraba, tak mi to pride ako samozrejmost Ja osobne nemam problem ani s vystupom z LR, tak si platim mesacne ten, resp. cely balik od Adobe nakolko pracujem aj s videom.
 
tibren
2016-10-17 11:26:27
príspevok od: Šedivec
Najlepší je ten z ktorého fotky ti vyhovujú a si s nimi spokojný.
Pre mňa je to C1. Dá sa v ňom najlepšie skorigovať dynamický rozsah, ostrosť, redukcia šumu, da sa vypnúť auto korekcia objektívov a pri fuji x je úspešne "potlačený" akvarel. Každý lepší soft má možnosť 30 alebo viac dňovej free verzie na vyskúšanie... treba skúšať.
Všade ľudia frflú na raf s x trans ale "obetovať" xxx € (v mojom prípade 138€ - upgrade z c1 7 expres - 39€ v 50% akcii ktorú robí phase one cca 2x za rok) a nie lopnúť sa nedá. Pozor k cene c1 9 treba prirátať 25% dph. Aj tak mi to stojí za to. Keď dám xxxx € za techniku, tak xxx € ma nezabije a mám fotky s ktorými som spokojný. V podstate je to cca cena lepšej brašne s ktorou sa vystatuje nejeden z nás. Soft ale nikto nevidí ze? tak že asi tak..
dik
 
roka222
2016-10-17 13:26:07
,,Záver X-T2 je vlajkovou loďou Fujifilmu nielen na papieri. ,,

Tou vlajkovou loďou nie je náhodov GFX 505
 
JohnNewton
2016-10-17 17:26:09
príspevok od: roka222
,,Záver X-T2 je vlajkovou loďou Fujifilmu nielen na papieri. ,,

Tou vlajkovou loďou nie je náhodov GFX 505
Také ľahké a nevieš, však ten nemá X-Trans
P.S. zase som sa neovládol, hanbím sa ....
 
acton
2016-10-17 17:46:52
príspevok od: Hanigal
Zdravím,
vďaka za recenziu. Ja osobne veľmi som zvedavý na nový fuji x100f a stále nič.... verím, že niečo z xt2 sa presunie aj na novú fuji x100f.
Čo sa týka spracovania RAW, tak niekoľko rokov používam adobe a verím, že sa postupne podarí akvarel efekt odstrániť. Adobe si je vedomý, že na tom musí ešte popracovať - na druhej strane som čakal od takej veľkej firmy operatívnejší prístup, a to najmä ak si vezmeme do úvahy, že za Iridient developerom je vraj jeden človek a fotky spracované týmto programom sú o poznenie lepšie a to človek ani nemusí robiť 100% crop.

Adobe musi este popracovat? a preco by mal? kvoli fujifilmu? asi srandujes.
 
Šedivec
2016-10-17 18:46:50
príspevok od: acton
Adobe musi este popracovat? a preco by mal? kvoli fujifilmu? asi srandujes.
Adobe bol prvý čo podporoval x t2. Asi majú iný názor na fujifilm ako ty... tak preto.
 
JohnNewton
2016-10-17 19:03:25
príspevok od: Šedivec
Adobe bol prvý čo podporoval x t2. Asi majú iný názor na fujifilm ako ty... tak preto.
Len to stále nie je to pravé orechové. Vieš si predstaviť, že by Sigma na Foveon nevydala svoj RAW konvertor ? To isté malo urobiť aj Fuji. Kto to má vedieť lepšie zrekonštruovať z X trans ako oni ?
 
Šedivec
2016-10-17 20:10:30
príspevok od: JohnNewton
Len to stále nie je to pravé orechové. Vieš si predstaviť, že by Sigma na Foveon nevydala svoj RAW konvertor ? To isté malo urobiť aj Fuji. Kto to má vedieť lepšie zrekonštruovať z X trans ako oni ?
To je fakt. Súhlasím
 
bobo222
2016-10-17 20:15:09
U toho tele sa mi zdá trochu nervózny bokeh (tie zábery z Lamača). Hlavne listy v pozadí.
Ale pozerám to na neskalibrovanom lacnom monitore, ako to vidíte Vy?
 
blahoslav J B Art
2016-10-17 20:42:21
príspevok od: JohnNewton
Len to stále nie je to pravé orechové. Vieš si predstaviť, že by Sigma na Foveon nevydala svoj RAW konvertor ? To isté malo urobiť aj Fuji. Kto to má vedieť lepšie zrekonštruovať z X trans ako oni ?
američtí soudruzi z NDR dělají v Adobe asi nějakou chybu ... ked to nevedia urobit ako ti z Capture One
 
seejey
2016-10-17 22:13:12
príspevok od: blahoslav J B Art
američtí soudruzi z NDR dělají v Adobe asi nějakou chybu ... ked to nevedia urobit ako ti z Capture One
LR ani ACR nemaju v podstate problem. Treba len pohladat. Problemom je ostrenie ktore v zakladnom nastaveni a pouziti vytvara ten neprijemny "flakaty sum". Treba sa pohrat s nastaveniami slajderov ostrenia. Daju sa aj najst rozne free pressety pre ostrenie x-trans raw suborov.
 
IO-NR
2016-10-17 23:56:12
príspevok od: blahoslav J B Art
američtí soudruzi z NDR dělají v Adobe asi nějakou chybu ... ked to nevedia urobit ako ti z Capture One
Podla testov na fanusikovskych Fuji strankach je dobre nastaveny LR lepsie hodnoteny ako C1... chyba bude niekde medzi fotoaparatom a PC.
 
acton
2016-10-18 04:38:35
príspevok od: Šedivec
Adobe bol prvý čo podporoval x t2. Asi majú iný názor na fujifilm ako ty... tak preto.
asi... ja osobne sa cudujem kazdemu kto si fujifilm kupi.
 
blahoslav J B Art
2016-10-18 05:39:31
príspevok od: IO-NR
Podla testov na fanusikovskych Fuji strankach je dobre nastaveny LR lepsie hodnoteny ako C1... chyba bude niekde medzi fotoaparatom a PC.
ja to viem a aj ho pouzivam ... len ci to vedia aj taki Newton a acton 😊
 
JohnNewton
2016-10-18 06:49:29
príspevok od: blahoslav J B Art
ja to viem a aj ho pouzivam ... len ci to vedia aj taki Newton a acton 😊
Tak sa pozri na foto z nábrežia Eurovei z teraz uverejneného testu XT2 a podobnú foto z testu P GX80 . To je 16 Mpx snímač s klasickým bayerom vs Vaša vlajková loď s 24 Mpx za nepomerne viac €. A ja som to nefotil a ani nemanipuloval. Rozmazanie jemných štruktúr je neprehliadnuteľné.

http://img.ephoto.sk/images/content/galeria/e685865db5f9990410232fc4c6f42350.jpg
http://img.ephoto.sk/images/content/galeria/005b50162ffad712d279bca9b88378d3.jpg

Medzi fotoaparátom a PC bol šéfredaktor

 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2016-10-18 10:35:03
príspevok od: JohnNewton
Len to stále nie je to pravé orechové. Vieš si predstaviť, že by Sigma na Foveon nevydala svoj RAW konvertor ? To isté malo urobiť aj Fuji. Kto to má vedieť lepšie zrekonštruovať z X trans ako oni ?
Silkypix je defacto natívny Fuji raw editor, predprodukčné RAWy sa vyvolávajú v ňom. Ešte pred oficiálnym oznámením X-Pro2 som ho mal doma. Ale silkypix je skoro rovnako netrebny jak tie editory od Sigmy. Realita je aspoň pre mňa taká, že LR v základných nastaveniach vyvolá dosť zle hocijaký raw. Vidieť to na Nikone Canone aj Olympuse (farby) Fuji (ostrosť+farby) stačí si porovnať JPEG rovno z foťáka a JPEG vyvolaný z RAW v LR.
 
pista58
2016-10-18 10:38:33
co konkretne prosim myslis pod "zakladnymi" nastaveniami?
 
blahoslav J B Art
2016-10-18 11:04:40
príspevok od: JohnNewton
Tak sa pozri na foto z nábrežia Eurovei z teraz uverejneného testu XT2 a podobnú foto z testu P GX80 . To je 16 Mpx snímač s klasickým bayerom vs Vaša vlajková loď s 24 Mpx za nepomerne viac €. A ja som to nefotil a ani nemanipuloval. Rozmazanie jemných štruktúr je neprehliadnuteľné.

http://img.ephoto.sk/images/content/galeria/e685865db5f9990410232fc4c6f42350.jpg
http://img.ephoto.sk/images/content/galeria/005b50162ffad712d279bca9b88378d3.jpg

Medzi fotoaparátom a PC bol šéfredaktor

ja s tym nemam problem ... idem fotit portret, zoberiem Fuji X-E1 ... idem fotit Euroveu, do lesa alebo na dovolenku, zoberiem Oly OMD M10 😊
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2016-10-18 11:04:52
príspevok od: pista58
co konkretne prosim myslis pod "zakladnymi" nastaveniami?
dajme tomu akékoľvek jednotné nastavenia pre každú značku ako porovnávajú na DPreview, (ale tam to doostrujú ešte v PS). Na vyrovnanie farebnosti a jasu JPEG z foťáka verzus JPEG z LR ale nepomáha ani prepnutý rovnaký camera profil a ani zapnutá korekcia objektívu. Vždy musím do HSL panelu minimálne a do kriviek vojsť a trošku zmeniť WB aby sa to priblížilo ale aj tak to nie je 100% ono.
 
JohnNewton
2016-10-18 11:23:52
príspevok od: blahoslav J B Art
ja s tym nemam problem ... idem fotit portret, zoberiem Fuji X-E1 ... idem fotit Euroveu, do lesa alebo na dovolenku, zoberiem Oly OMD M10 😊
To je v poriadku, niekde to vadí a inde nie, ale dať toľko € za XT2 tak by ma to mrzelo, celkom som zvedavý že ak Fuji pôjde do FF či to bude X trans.
 
fatality
2016-10-18 13:02:34
príspevok od: JohnNewton
To je v poriadku, niekde to vadí a inde nie, ale dať toľko € za XT2 tak by ma to mrzelo, celkom som zvedavý že ak Fuji pôjde do FF či to bude X trans.
a inak..teraz ma tak napadlo..neslo Fuji do x-trans koli tomu,ze ked koli potencionalnej vyssej ostrosti nepouziju lowpass filter,aby nevznikalo moiree? a nakoniec je vysledkom nizsia ostrost(detailov) a problematicke vyvolavanie rawov vo vacsine konvertorov.. ..
resp.ma x-trans aj iny vyznam,okrem nenachylnosti na moiree?
 
JohnNewton
2016-10-18 13:22:03
príspevok od: fatality
a inak..teraz ma tak napadlo..neslo Fuji do x-trans koli tomu,ze ked koli potencionalnej vyssej ostrosti nepouziju lowpass filter,aby nevznikalo moiree? a nakoniec je vysledkom nizsia ostrost(detailov) a problematicke vyvolavanie rawov vo vacsine konvertorov.. ..
resp.ma x-trans aj iny vyznam,okrem nenachylnosti na moiree?
Neviem, možno v ČB viac filmový look vzhľadom na charakter šumu ktorý viac pripomína filmové zrno. Ale pre mňa to zatiaľ vyzerá skôr ako slepá cesta. Čas ukáže.
 
fatality
2016-10-18 13:30:17
príspevok od: JohnNewton
Neviem, možno v ČB viac filmový look vzhľadom na charakter šumu ktorý viac pripomína filmové zrno. Ale pre mňa to zatiaľ vyzerá skôr ako slepá cesta. Čas ukáže.
jj..inak preto sa mi celkom paci X-A rada..je tam klasika bayer,dobry setak od 24mm a fajn cena+ostatne vyhody Fuji zostavaju..pouzitelne najma namiesto vsetkych tych 1" predrazenych profi kompaktov bez hladaciku..
 
JohnNewton
2016-10-18 13:38:08
príspevok od: fatality
jj..inak preto sa mi celkom paci X-A rada..je tam klasika bayer,dobry setak od 24mm a fajn cena+ostatne vyhody Fuji zostavaju..pouzitelne najma namiesto vsetkych tych 1" predrazenych profi kompaktov bez hladaciku..
V prípade že nepotrebuješ aj slušné video. Predsa len sú Sony a Panasonic v tom ďalej, vrátane stabilizácie snímača.
 
fatality
2016-10-18 13:53:13
príspevok od: JohnNewton
V prípade že nepotrebuješ aj slušné video. Predsa len sú Sony a Panasonic v tom ďalej, vrátane stabilizácie snímača.
noo suu..ale zas maju svoje muchy..Panasonicy az do gx80 napr.mali shutter shock..
na co mi je neviemaka stabilizacia,ked casy do cca 1/80-100 nie su 100% ostre koli kopaniu..
sony zas ergonomia a objektivy..atd..
ono na kazdej znacke sa najdu + a - a clovek,ktory ide kupovat,by mal vediet co chce a co bude fotit a podla toho vyberat..univerzalny svaty gral neexistuje.. ..
 
JohnNewton
2016-10-18 14:10:00
príspevok od: fatality
noo suu..ale zas maju svoje muchy..Panasonicy az do gx80 napr.mali shutter shock..
na co mi je neviemaka stabilizacia,ked casy do cca 1/80-100 nie su 100% ostre koli kopaniu..
sony zas ergonomia a objektivy..atd..
ono na kazdej znacke sa najdu + a - a clovek,ktory ide kupovat,by mal vediet co chce a co bude fotit a podla toho vyberat..univerzalny svaty gral neexistuje.. ..
Tiež si myslím, že je dobré vedieť o nedostatkoch vopred a podľa toho sa zariadiť. Tak o nich aj hovorím. Žiaľ naša mentalita je skôr taká, že keď som si to kúpil, tak to musí byť najlepšia vec v galaxii
 
fatality
2016-10-18 14:37:14
príspevok od: JohnNewton
Tiež si myslím, že je dobré vedieť o nedostatkoch vopred a podľa toho sa zariadiť. Tak o nich aj hovorím. Žiaľ naša mentalita je skôr taká, že keď som si to kúpil, tak to musí byť najlepšia vec v galaxii
tak vraviet.. ..podla mna uz o tom davas moc.. ..ako..mas pravdu,ale vsetkeho vela skodi a mina sa to ucinkom..lebo..keby som tu znacku aj nenavidel (co nie),tak po takejto neustalej "antikampani" ju asi zacnem milovat
 
JohnNewton
2016-10-18 14:52:39
príspevok od: fatality
tak vraviet.. ..podla mna uz o tom davas moc.. ..ako..mas pravdu,ale vsetkeho vela skodi a mina sa to ucinkom..lebo..keby som tu znacku aj nenavidel (co nie),tak po takejto neustalej "antikampani" ju asi zacnem milovat
No môžem aj o Kii , tiež žiadna sláva, raz stačilo
 
fatality
2016-10-18 15:04:06
príspevok od: JohnNewton
No môžem aj o Kii , tiež žiadna sláva, raz stačilo
to racej na nejakom moto-portali (co sa mozno aj deje )..
 
pista58
2016-10-18 15:11:43
príspevok od: Jozef Peniak
dajme tomu akékoľvek jednotné nastavenia pre každú značku ako porovnávajú na DPreview, (ale tam to doostrujú ešte v PS). Na vyrovnanie farebnosti a jasu JPEG z foťáka verzus JPEG z LR ale nepomáha ani prepnutý rovnaký camera profil a ani zapnutá korekcia objektívu. Vždy musím do HSL panelu minimálne a do kriviek vojsť a trošku zmeniť WB aby sa to priblížilo ale aj tak to nie je 100% ono.
dakujem, rozumiem. ja sa JPEG z fotaka nesnazim dorovnat, takze toto vobec neriesim.
 
JohnNewton
2016-10-18 15:21:28
príspevok od: fatality
to racej na nejakom moto-portali (co sa mozno aj deje )..
Veď pre to tu neriešim, a ani inde, lebo u aut to je komplikovanejšie. Iba keď sa niekto vyslovene opýta. Klamať nebudem
 
Vixen
2016-10-18 15:31:32
príspevok od: fatality
noo suu..ale zas maju svoje muchy..Panasonicy az do gx80 napr.mali shutter shock..
na co mi je neviemaka stabilizacia,ked casy do cca 1/80-100 nie su 100% ostre koli kopaniu..
sony zas ergonomia a objektivy..atd..
ono na kazdej znacke sa najdu + a - a clovek,ktory ide kupovat,by mal vediet co chce a co bude fotit a podla toho vyberat..univerzalny svaty gral neexistuje.. ..
Fuji X-T1 taktiež trpí na roztrasenie závierky (shutter shok) a to aj pri kratších časoch ako 1/100s!! Samozrejme mechanickej .
 
PeCh
2016-10-18 15:59:52
príspevok od: JohnNewton
Tak sa pozri na foto z nábrežia Eurovei z teraz uverejneného testu XT2 a podobnú foto z testu P GX80 . To je 16 Mpx snímač s klasickým bayerom vs Vaša vlajková loď s 24 Mpx za nepomerne viac €. A ja som to nefotil a ani nemanipuloval. Rozmazanie jemných štruktúr je neprehliadnuteľné.

http://img.ephoto.sk/images/content/galeria/e685865db5f9990410232fc4c6f42350.jpg
http://img.ephoto.sk/images/content/galeria/005b50162ffad712d279bca9b88378d3.jpg

Medzi fotoaparátom a PC bol šéfredaktor

Len tak so zaujímavosti som to pozrel. A čuduj sa svete visím, že tá fotka X-T2 je fotená na 16mm (EQ 24mm), fotka z Panáka je na 23mm (EQ 46mm). Takže z Panáka je vlastne akoby dvojnásobne priblížená, tak by som aj normálne očakával, že bude obsahovať viacej detailov ako z X-T2. Ale keď si pozriem na detaily s výnimkou toho, čo je spôsobené inou ohniskovou vzdialenosťou tam nevidím nič, že by jedna fotka bola diametrálne lepšia ako druhá. Rozdiel vidím vo farebnosti, kontraste... v prospech X-T2 ale tiež by som z toho nevyvodzoval žiadne závery, lebo boli fotené v inom čase a za iného počasia.

Takže neviem, čo si vlastne chcel povedať a dokázať. BTW neohajujem X-Trans senzor. Osobne by som skôr preferoval Bayerovú masku, ale v zásade mi nevadí ani X-Trans.
 
JohnNewton
2016-10-18 16:35:57
príspevok od: PeCh
Len tak so zaujímavosti som to pozrel. A čuduj sa svete visím, že tá fotka X-T2 je fotená na 16mm (EQ 24mm), fotka z Panáka je na 23mm (EQ 46mm). Takže z Panáka je vlastne akoby dvojnásobne priblížená, tak by som aj normálne očakával, že bude obsahovať viacej detailov ako z X-T2. Ale keď si pozriem na detaily s výnimkou toho, čo je spôsobené inou ohniskovou vzdialenosťou tam nevidím nič, že by jedna fotka bola diametrálne lepšia ako druhá. Rozdiel vidím vo farebnosti, kontraste... v prospech X-T2 ale tiež by som z toho nevyvodzoval žiadne závery, lebo boli fotené v inom čase a za iného počasia.

Takže neviem, čo si vlastne chcel povedať a dokázať. BTW neohajujem X-Trans senzor. Osobne by som skôr preferoval Bayerovú masku, ale v zásade mi nevadí ani X-Trans.
Ale ja som ten x trans mal dva roky, viem presne čo robí s jemnými štruktúrami, ak teda medzi tým neprišiel niekto s lepším RAW konvertorom. Na tom čo som dal ako príklad to je vidieť. Ak to nevidíš alebo Ti to nevadí môžeš byť samozrejme spokojný úžívateľ to ja vôbec nepopieram. Máš na obraz iné nároky a možno uprednostňuješ jpeg a farebnú ľúbivosť. Ja som 10 rokov do jpegu nič nefotil. Ale to je vlastnosť senzora, k tomu sa ešte nakopili iné nedostatky (XE-1, XT-1 a niekoľko objektívov) ale už som o tom písal.

P.S. Anča, počul som, že si dobrá v posteli .... No jedni vravia tak a iný onak, Janko
nevyhovieš každému
 
Šedivec
2016-10-19 08:13:48
príspevok od: IO-NR
Podla testov na fanusikovskych Fuji strankach je dobre nastaveny LR lepsie hodnoteny ako C1... chyba bude niekde medzi fotoaparatom a PC.
Keby si napísal že podľa tvojich testov a ukazal by si presvedčivý vysledok tak by som tvoj príspevok nebral ako amatérsky výkrik do lesa
 
musicman
2016-10-20 03:21:24
otazne je v tejto kategorii keby ste si mali vyberat kto by bol vitaz je to vyssia trieda csc a teda tu patri olympus OMD e-m5 mark II.(ale aj pripravovany e-m1 mark II), sony A6300(prip novy A6500) , panasonic GX8 prip nova GH5(v priprave) kazdopadne tento fuji je vazny kandidat na vitaza spomedzi vyssie menovanych masiniek ,ale rozhodne je vidno celkovo vyrazne viditelne zlepsenie u csc systemov fuji oproti minulym rokom, najma pri videu a samotnom zaostroavani pocas videa(co bola dlhorocna bolacka a achilova pata fuji systemov) je to priam svetovy pokrok natacanie videa je teraz defacto takmer zrovnatelne s csc systemami sony a panasonicu ,som zvedavy ci fuji chysta aj nastupcu popularnej low entry csc T10-ky, X-T20..
 
JohnNewton
2016-10-20 07:50:38
príspevok od: musicman
otazne je v tejto kategorii keby ste si mali vyberat kto by bol vitaz je to vyssia trieda csc a teda tu patri olympus OMD e-m5 mark II.(ale aj pripravovany e-m1 mark II), sony A6300(prip novy A6500) , panasonic GX8 prip nova GH5(v priprave) kazdopadne tento fuji je vazny kandidat na vitaza spomedzi vyssie menovanych masiniek ,ale rozhodne je vidno celkovo vyrazne viditelne zlepsenie u csc systemov fuji oproti minulym rokom, najma pri videu a samotnom zaostroavani pocas videa(co bola dlhorocna bolacka a achilova pata fuji systemov) je to priam svetovy pokrok natacanie videa je teraz defacto takmer zrovnatelne s csc systemami sony a panasonicu ,som zvedavy ci fuji chysta aj nastupcu popularnej low entry csc T10-ky, X-T20..
Tak priam svetový pokrok ?! OMG
https://www.youtube.com/watch?v=-OtrVna4OAY

Presne takéto vyhlásenia vás odlišujú od ostatných užívateľov
 
Marcel Rebro
2016-10-20 08:20:25
príspevok od: musicman
otazne je v tejto kategorii keby ste si mali vyberat kto by bol vitaz je to vyssia trieda csc a teda tu patri olympus OMD e-m5 mark II.(ale aj pripravovany e-m1 mark II), sony A6300(prip novy A6500) , panasonic GX8 prip nova GH5(v priprave) kazdopadne tento fuji je vazny kandidat na vitaza spomedzi vyssie menovanych masiniek ,ale rozhodne je vidno celkovo vyrazne viditelne zlepsenie u csc systemov fuji oproti minulym rokom, najma pri videu a samotnom zaostroavani pocas videa(co bola dlhorocna bolacka a achilova pata fuji systemov) je to priam svetovy pokrok natacanie videa je teraz defacto takmer zrovnatelne s csc systemami sony a panasonicu ,som zvedavy ci fuji chysta aj nastupcu popularnej low entry csc T10-ky, X-T20..
Toto mi vážne pripomína štýl jedného pána, čo tu onehdá vyberal mirroless pár rokov ...
 
JohnNewton
2016-10-20 08:24:18
príspevok od: Marcel Rebro
Toto mi vážne pripomína štýl jedného pána, čo tu onehdá vyberal mirroless pár rokov ...
Tiež si myslím, mne sa vyhrážal zabitím....
 
fatality
2016-10-20 08:57:23
príspevok od: Marcel Rebro
Toto mi vážne pripomína štýl jedného pána, čo tu onehdá vyberal mirroless pár rokov ...
a tak sa snazil..aj si chvilu pockal..aj nick novy..aj Panasonic namiesto Panak.. ..
 
sharkyyy
2016-10-21 09:39:53
príspevok od: musicman
otazne je v tejto kategorii keby ste si mali vyberat kto by bol vitaz je to vyssia trieda csc a teda tu patri olympus OMD e-m5 mark II.(ale aj pripravovany e-m1 mark II), sony A6300(prip novy A6500) , panasonic GX8 prip nova GH5(v priprave) kazdopadne tento fuji je vazny kandidat na vitaza spomedzi vyssie menovanych masiniek ,ale rozhodne je vidno celkovo vyrazne viditelne zlepsenie u csc systemov fuji oproti minulym rokom, najma pri videu a samotnom zaostroavani pocas videa(co bola dlhorocna bolacka a achilova pata fuji systemov) je to priam svetovy pokrok natacanie videa je teraz defacto takmer zrovnatelne s csc systemami sony a panasonicu ,som zvedavy ci fuji chysta aj nastupcu popularnej low entry csc T10-ky, X-T20..
X-t10 je entry? X-T10 ma vsetko ako x-t1, len je mensia , mensi hladacik. Ma vsak aj vyhody oproti x-t1...
 
peto79
2016-11-13 14:01:03
je tu niekto, kto prešiel z FF systému na mirorrless, alebo používa ich spoločne? hľadal som na fóre podobnú tému, ale nenašiel som. Mám canon 6D, predal som staré 5Dii, a plánujem si kúpiť XT1 alebo XT2 a 1 objektív, buď 16-55 2.8, alebo 23 1.4 a nejaký širokáč od Samyangu. Komplet výmenu by som nechcel, lebo celý park objektívu nechcem vymeniť. Nechám si sigmu 50 1.4 Art a canon 85 1.2ii, zbytok by som predal. Ak má niekto skúsenosti, prijal by som nejaké dobré rady. Hlavne ma zaujíma, či je možné obe značky používať spoločne na 1 fotení, či nie je problém s postprocesom. Možno najlepšie by bolo používať Fuji na reportáž, ako napr. narodeninové párty, krstiny, a pod., a canon na portréty.
 
martinmlm
2016-11-13 19:31:43
príspevok od: peto79
je tu niekto, kto prešiel z FF systému na mirorrless, alebo používa ich spoločne? hľadal som na fóre podobnú tému, ale nenašiel som. Mám canon 6D, predal som staré 5Dii, a plánujem si kúpiť XT1 alebo XT2 a 1 objektív, buď 16-55 2.8, alebo 23 1.4 a nejaký širokáč od Samyangu. Komplet výmenu by som nechcel, lebo celý park objektívu nechcem vymeniť. Nechám si sigmu 50 1.4 Art a canon 85 1.2ii, zbytok by som predal. Ak má niekto skúsenosti, prijal by som nejaké dobré rady. Hlavne ma zaujíma, či je možné obe značky používať spoločne na 1 fotení, či nie je problém s postprocesom. Možno najlepšie by bolo používať Fuji na reportáž, ako napr. narodeninové párty, krstiny, a pod., a canon na portréty.
Neprechádzal som z FF, ale podla skúseností iných, ak si kúpite X-T2, tak canon osane doma na poličke. Na spracovanie foto si potom treba stiahnúť do počítača adobe DNG convertor...a dokúpit viacej kusov batérií.
 
blahoslav J B Art
2016-11-13 19:52:02
príspevok od: peto79
je tu niekto, kto prešiel z FF systému na mirorrless, alebo používa ich spoločne? hľadal som na fóre podobnú tému, ale nenašiel som. Mám canon 6D, predal som staré 5Dii, a plánujem si kúpiť XT1 alebo XT2 a 1 objektív, buď 16-55 2.8, alebo 23 1.4 a nejaký širokáč od Samyangu. Komplet výmenu by som nechcel, lebo celý park objektívu nechcem vymeniť. Nechám si sigmu 50 1.4 Art a canon 85 1.2ii, zbytok by som predal. Ak má niekto skúsenosti, prijal by som nejaké dobré rady. Hlavne ma zaujíma, či je možné obe značky používať spoločne na 1 fotení, či nie je problém s postprocesom. Možno najlepšie by bolo používať Fuji na reportáž, ako napr. narodeninové párty, krstiny, a pod., a canon na portréty.
uz som tu daval viackrat odkaz na Vojtu Hurycha, pre mna etalon svadobnej fotografie, na ktoreho besede som bol, ktory presiel z FF na Fuji
http://hurych.cz/blog/2015-12-01-11-duvodu-proc-jsou-moje-fotky-diky-fujifilmu-lepsi
 
JohnNewton
2016-11-14 12:30:41
príspevok od: blahoslav J B Art
uz som tu daval viackrat odkaz na Vojtu Hurycha, pre mna etalon svadobnej fotografie, na ktoreho besede som bol, ktory presiel z FF na Fuji
http://hurych.cz/blog/2015-12-01-11-duvodu-proc-jsou-moje-fotky-diky-fujifilmu-lepsi
Čierna ovca, biela vrana, výnimka potvrdzuje pravidlo....atď. Vyber si, čo sa Ti hodí . Marketingový tendečný blábol jak vyšitý .
 
blahoslav J B Art
2016-11-14 16:07:11
príspevok od: JohnNewton
Čierna ovca, biela vrana, výnimka potvrdzuje pravidlo....atď. Vyber si, čo sa Ti hodí . Marketingový tendečný blábol jak vyšitý .
ak si na jednu stranu dam Hurychove tvrdenia, ako sa to da s Fuji a k tomu jeho fotky z portfolia ... na druhu stranu tvoje, ako sa to neda s Fuji a tvoje fotky v profile ... tak sorry, vyberam si Hurycha
 
JohnNewton
2016-11-14 16:48:49
príspevok od: blahoslav J B Art
ak si na jednu stranu dam Hurychove tvrdenia, ako sa to da s Fuji a k tomu jeho fotky z portfolia ... na druhu stranu tvoje, ako sa to neda s Fuji a tvoje fotky v profile ... tak sorry, vyberam si Hurycha
To je sloboda, vyber si náboženstvo podľa ľubovôle, je to zakotvené v ústave. (a môže sa volať aj Fuji )
 
blahoslav J B Art
2016-11-14 17:42:29
príspevok od: JohnNewton
To je sloboda, vyber si náboženstvo podľa ľubovôle, je to zakotvené v ústave. (a môže sa volať aj Fuji )
ake typicke ... namiesto par dobrych fotiek z vlastneho archivu zacnes vytahovat nabozenstvo
 
JohnNewton
2016-11-14 17:52:52
príspevok od: blahoslav J B Art
ake typicke ... namiesto par dobrych fotiek z vlastneho archivu zacnes vytahovat nabozenstvo
Môžeš začať u seba . Či zatiaľ to neide, čakáš na ten svoj Fuji stredoformát ?
 
blahoslav J B Art
2016-11-14 18:13:07
príspevok od: JohnNewton
Môžeš začať u seba . Či zatiaľ to neide, čakáš na ten svoj Fuji stredoformát ?
nevyhovaraj sa a neodvadzaj pozornost ... ako ti moze clovek tu na fotoportali uverit co pises, ked sa pozrie na tvoje fotky v profile? ... pritom fotis uz 50 rokov a dobre svetlo na konci tunela nikde
 
JohnNewton
2016-11-14 18:26:08
príspevok od: blahoslav J B Art
nevyhovaraj sa a neodvadzaj pozornost ... ako ti moze clovek tu na fotoportali uverit co pises, ked sa pozrie na tvoje fotky v profile? ... pritom fotis uz 50 rokov a dobre svetlo na konci tunela nikde
A u Teba logické myslenie v nedohľadne, ľahko manipulovateľný, následne sám manipulátor. ( a tiež už nemáš 15 rokov).Ak si zožral tú znášku hlúpostí z toho linku (ako keby to písal Konečný ) tak to s Tebou nevyzerá dobre. Podľa Teba by mal byť každý deň keď niekto prešiel na Fuji, národným sviatkom Koľko ľudí medzi tým zmenilo značku a formát samozrejme nepočítaš. To sa nehodí. Toto sa u iných užívateľov rôznych značiek nevidí A už si s tým dosť trápny . Politruk svojej obľúbenej značky
 
blahoslav J B Art
2016-11-14 19:02:35
príspevok od: JohnNewton
A u Teba logické myslenie v nedohľadne, ľahko manipulovateľný, následne sám manipulátor. ( a tiež už nemáš 15 rokov).Ak si zožral tú znášku hlúpostí z toho linku (ako keby to písal Konečný ) tak to s Tebou nevyzerá dobre. Podľa Teba by mal byť každý deň keď niekto prešiel na Fuji, národným sviatkom Koľko ľudí medzi tým zmenilo značku a formát samozrejme nepočítaš. To sa nehodí. Toto sa u iných užívateľov rôznych značiek nevidí A už si s tým dosť trápny . Politruk svojej obľúbenej značky
vidim, ze to nikam nevedie ... vykrucas sa ako ficohad

mne je v zasade jedno, kto cim foti ... kolega hore chcel poznat nazor na prechod z FF na Fuji, tak som dal priklad cloveka, ktory to urobil a ktoreho poznam osobne z prednasky ...
zaujal ma slogan, ktorym Hurych pozyval na prednasku: svojimi fotografiami rozpravajte svadobny pribeh ... a popri tom spomenul aj prechod z FF Canon na Fuji ... toto ale nemohli rozdychat technofilni magori, ktori sa stale krutili okolo techniky ako pes okolo vlastneho chvosta ... ich nezaujimal svadobny pribeh, ale technika, technika, technika

a aby som nezabudol, z FF Nikon na Fuji presiel aj dalsi moj oblubeny fotograf, na ktoreho prednaske som tiez bol, pred 2 rokmi v ramci Ephoto day v Ruzinovskom dome kultury, Jiri Ruzek ... ktory mimochodom stale foti s Fuji X-E1
http://www.jiriruzek.net/proc-jsem-presel-od-nikonu-k-fuji-x.html

aby som to uzavrel ... naprd fotky su naprd fotky, nech by boli vyfotene hoci aj Fuji fotakom
 
JohnNewton
2016-11-14 19:55:58
Stále robíš tú istú nadprácu pre Fuji. Ľudia nerobia žiadne vedu z toho keď vymenia Sony za Olympus, Olupus za Pentax, Pentax za Nikon, Nikon za Leicu, to len vy máte tú stále nutkavú potrebu zdôrazňovať "svoj prechod"


A môj obľúbený športovec prešiel na toto:
http://autobild.cas.sk/clanok/211297/saganovo-vysnene-auto-ma-1-000-koni

mám aj ja ?

Suseda z domu oproti chodila roky v normálnom odeve. Teraz nosí burku. A stavím sa, že má na to aspoň 10 " dobrých "dôvodov.

mám aj ja ?

 
fatality
2016-11-14 20:40:13
príspevok od: JohnNewton
Stále robíš tú istú nadprácu pre Fuji. Ľudia nerobia žiadne vedu z toho keď vymenia Sony za Olympus, Olupus za Pentax, Pentax za Nikon, Nikon za Leicu, to len vy máte tú stále nutkavú potrebu zdôrazňovať "svoj prechod"


A môj obľúbený športovec prešiel na toto:
http://autobild.cas.sk/clanok/211297/saganovo-vysnene-auto-ma-1-000-koni

mám aj ja ?

Suseda z domu oproti chodila roky v normálnom odeve. Teraz nosí burku. A stavím sa, že má na to aspoň 10 " dobrých "dôvodov.

mám aj ja ?

Hurych sa este normalne dal precitat..ale henten Ruzek,to jak keby som pocuval nejakeho jehovistu.. ..cista tlacenka.. ..
 
blahoslav J B Art
2016-11-14 20:51:23
príspevok od: JohnNewton
Stále robíš tú istú nadprácu pre Fuji. Ľudia nerobia žiadne vedu z toho keď vymenia Sony za Olympus, Olupus za Pentax, Pentax za Nikon, Nikon za Leicu, to len vy máte tú stále nutkavú potrebu zdôrazňovať "svoj prechod"


A môj obľúbený športovec prešiel na toto:
http://autobild.cas.sk/clanok/211297/saganovo-vysnene-auto-ma-1-000-koni

mám aj ja ?

Suseda z domu oproti chodila roky v normálnom odeve. Teraz nosí burku. A stavím sa, že má na to aspoň 10 " dobrých "dôvodov.

mám aj ja ?

toto je fotoportal ... nie je to ani portal o autach, ani o dopingu, ani o nabozenstve
toto je clanok o Fuji ... o Fuji X-T2
Ephotak sa pyta na prechod z FF na Fuji ... ani z S na O, ani z O na P, ani z P na N, ani z N na L

a teraz mi prezrad, co na tom nechapes ..... ak na fotoportali, v clanku o Fuji X-T2, na otazku o prechode z FF na Fuji dam odkaz na cloveka a jeho stranku, ktory to absolvoval a ktoreho poznam???
 
Roman Point
2016-11-15 02:30:42
príspevok od: blahoslav J B Art
ak si na jednu stranu dam Hurychove tvrdenia, ako sa to da s Fuji a k tomu jeho fotky z portfolia ... na druhu stranu tvoje, ako sa to neda s Fuji a tvoje fotky v profile ... tak sorry, vyberam si Hurycha
Presne o tomto to he.. Stačí 10 fotografov ktorí prejdú z N alebo Oly prípadne zostanú v klube C verní na EOS M5 ktorí príde a môže sa rozpútať rovnaká kampaň ako na fuji.. Fuji má len navyše filtre ktoré s fotografovej práce spravia neosobny, nekreativny fuji stajl fotiek. Stačí pár lepších skiel pre fuji a razom máme staronové náboženstvo Canon. Preto celá ta kampaň okolo fuji a prechodu na Fuji je len opantanie zmyslov. M5 v ničom nezaostáva za Fuji a v niečom ho dokonca aj prekonáva.. Len nie je dosť magorov čo by tomu spravili rovnakú nezmyselnú kampaň ako má fuji.

Garantujem ti že všetci čo ich články citas by boli rovnako spokojný s M5kou ako sú teraz s fuji čo sa týka práce a kvality fotografií. Hold ľudia sú bláznivé stádo..
 
JohnNewton
2016-11-15 07:01:06
príspevok od: blahoslav J B Art
toto je fotoportal ... nie je to ani portal o autach, ani o dopingu, ani o nabozenstve
toto je clanok o Fuji ... o Fuji X-T2
Ephotak sa pyta na prechod z FF na Fuji ... ani z S na O, ani z O na P, ani z P na N, ani z N na L

a teraz mi prezrad, co na tom nechapes ..... ak na fotoportali, v clanku o Fuji X-T2, na otazku o prechode z FF na Fuji dam odkaz na cloveka a jeho stranku, ktory to absolvoval a ktoreho poznam???
Tak sa toko drž, lebo "ficohad" a "bašternák" a rôzne iné Tebou používané politické vsuvky nie sú o fotografovaní A Ty čo nechápeš, že polovica tej propagandy je len demagógia zacielaná na menej chápavých ? Vlastne, na čo sa vôbec pýtam.... Myšlienku z Tvojej hlavy som sa tu ešte nečítal
 
sharkyyy
2016-11-15 12:24:59
Toto.je diskusia k x-t2. Patria tu clanky tipu, kto presiel fuji, kto.s tym foti, ako sa mu foti....
Niektori to nevedia prekusnut a dusi ich to. Pakujte sa do inej diskusie .
 
MagickVamp
2016-11-15 14:29:04
príspevok od: sharkyyy
Toto.je diskusia k x-t2. Patria tu clanky tipu, kto presiel fuji, kto.s tym foti, ako sa mu foti....
Niektori to nevedia prekusnut a dusi ich to. Pakujte sa do inej diskusie .
Ved hej a je dobre to aj podrobit kritike z kazdej strany. Co z takeho fora kde je len jedna strana? Toto je diskusia X-T2, alebo snad je to miesto kde sa ludia fotiaci FUJI potrebuju ujistovat ze si vybrali dobre a racej nechcu nic ine pocut a vidiet? Ludia dnes bezne migruju medzi znackami, alebo maju viac systemov, ak chcu pocut len jednu stranu, staci sa ozvat predajcom ako je Konecny a ak sa clovek do techniky nevyzna, tak ho zlomi na par ucelovych testoch (na ne je majster) raz dva. Pripadne si precitat tlacovu spravu kde sa pise len v hyperlativoch, az sa clovek divy ze za to nedostali aj nobelovu cenu.

Ja si to tu napriklad citam, lebo dlhodobo hladam daco male a nenapadne, doteraz som FUJI zavrhoval, lebo tie cipy boli z mojho pohladu priserne, jak vyliate vodove farby a ostrenie nic moc. Ostrost objektivov si zatial neviem dobre preverit, ale podla photozone.de sa zdaju fantasticke. A tato X-t2 ma konecne cip z ktoreho vystup je celkom obstojny (teda mne sa to tak zda, ale a mala by mat aj vyborne ostrenie. Tak by som rad nejaku objektivnu recenziu, zrovnavaci test, dozvedel sa co najviac o chybach, aby som vedel ci s nimi viem zit alebo nie. Jednoducho to najdolezitejsie je zatial vacsinou vzdy pod clankom, minimalne su to veci co stoja zato preverit, ak clovek vo FUJINACH nema prehlad....
 
blahoslav J B Art
2016-11-15 16:09:39
príspevok od: Roman Point
Presne o tomto to he.. Stačí 10 fotografov ktorí prejdú z N alebo Oly prípadne zostanú v klube C verní na EOS M5 ktorí príde a môže sa rozpútať rovnaká kampaň ako na fuji.. Fuji má len navyše filtre ktoré s fotografovej práce spravia neosobny, nekreativny fuji stajl fotiek. Stačí pár lepších skiel pre fuji a razom máme staronové náboženstvo Canon. Preto celá ta kampaň okolo fuji a prechodu na Fuji je len opantanie zmyslov. M5 v ničom nezaostáva za Fuji a v niečom ho dokonca aj prekonáva.. Len nie je dosť magorov čo by tomu spravili rovnakú nezmyselnú kampaň ako má fuji.

Garantujem ti že všetci čo ich články citas by boli rovnako spokojný s M5kou ako sú teraz s fuji čo sa týka práce a kvality fotografií. Hold ľudia sú bláznivé stádo..
garantujem ti, ze aj ty by si bol spokojny, keby si ostal pri systeme Canon EOS M

ak bude nejaky clanok alebo recenzia systemu Canon EOS M, alebo bude chciet niekto z Ephotakov prejst z FF na EOS M, kludne mozes dat link na nejakeho profesionalneho fotografa, ktory presiel z FF na EOS M ... ja s tym nebudem mat ziadny problem ako napr. K.Srnec v inom clanku dal odkaz na ceskeho wildlife fotografa, ktory presiel z FF na Olympus
 
blahoslav J B Art
2016-11-15 16:33:30
príspevok od: JohnNewton
Tak sa toko drž, lebo "ficohad" a "bašternák" a rôzne iné Tebou používané politické vsuvky nie sú o fotografovaní A Ty čo nechápeš, že polovica tej propagandy je len demagógia zacielaná na menej chápavých ? Vlastne, na čo sa vôbec pýtam.... Myšlienku z Tvojej hlavy som sa tu ešte nečítal
no jasne, ako som predpokladal, k teme Fuji X-T2 alebo prechodu z FF na Fuji, ani slovko ... ani z vlastnej hlavy, ani z cudzej

tak pridam ja ... dalsi z mojich oblubenych fotografov, ktory presiel z FF Canon na Fuji,
Damien Lovegrove
http://www.prophotonut.com/
 
Roman Point
2016-11-15 17:13:15
príspevok od: blahoslav J B Art
no jasne, ako som predpokladal, k teme Fuji X-T2 alebo prechodu z FF na Fuji, ani slovko ... ani z vlastnej hlavy, ani z cudzej

tak pridam ja ... dalsi z mojich oblubenych fotografov, ktory presiel z FF Canon na Fuji,
Damien Lovegrove
http://www.prophotonut.com/
Vyzerajú tie foto ako s každého iného apsc akurát že aplikoval nejako vsco filtre alebo čo.. Žiadna plasticita, žiadny 3D efekt a ani bleskom to nedokázal kompenzovať. Môj názor na to čo som videl v tvojom odkaze.
 
JohnNewton
2016-11-15 17:23:56
príspevok od: blahoslav J B Art
no jasne, ako som predpokladal, k teme Fuji X-T2 alebo prechodu z FF na Fuji, ani slovko ... ani z vlastnej hlavy, ani z cudzej

tak pridam ja ... dalsi z mojich oblubenych fotografov, ktory presiel z FF Canon na Fuji,
Damien Lovegrove
http://www.prophotonut.com/
A pre čo to Tebe neide a jemu áno, veď už máš dosť dlho Fuji ? A teraz skús z vlastnej hlavy. Trochu Ti pomôžem, jemu to pôjde s čímkoľvek a Tebe možno s ničím ....
 
JohnNewton
2016-11-15 17:42:30
príspevok od: Roman Point
Vyzerajú tie foto ako s každého iného apsc akurát že aplikoval nejako vsco filtre alebo čo.. Žiadna plasticita, žiadny 3D efekt a ani bleskom to nedokázal kompenzovať. Môj názor na to čo som videl v tvojom odkaze.
Oni sa potrebujú uisťovať, že urobili dobre, tak každý deň hľadajú nejakú ovečku, ktorá " prestúpila " . Na chvíľu ich to uspokojí, ale čim dlhšie to majú, tým viac ich nahlodáva červík neistoty Každý súdny človek po čase zistí že sa to nezhoduje s bombastickými
reklamnými vyhláseniami. Ja si fakt nepamätám ani majiteľov omnoho snobskejších značiek aby sa takto dorábali Prajem im FF Fuji, aby mohli zase "prechádzať " ... na stredoformát nemôžu, bolo by to rúhačstvo vzhľadom na X-trans
 
qwak
2016-11-15 17:48:10
Chlapi bavi vas to takto sa tu navzajom doje*ava*?
 
blahoslav J B Art
2016-11-15 17:53:41
príspevok od: qwak
Chlapi bavi vas to takto sa tu navzajom doje*ava*?
jasne
 
JohnNewton
2016-11-15 17:58:10
príspevok od: qwak
Chlapi bavi vas to takto sa tu navzajom doje*ava*?
Jasné, zvyšuje to návštevnosť
 
JohnNewton
2016-11-15 18:06:26
príspevok od: blahoslav J B Art
jasne
Ty si ten dobrý Fuji policajt a ja ten zlý
 
blahoslav J B Art
2016-11-15 18:15:14
príspevok od: JohnNewton
Ty si ten dobrý Fuji policajt a ja ten zlý
ja pomaham ludom prechadzat k Fuji, ty ich pred tymto krokom chranis
 
JohnNewton
2016-11-15 18:35:34
príspevok od: blahoslav J B Art
ja pomaham ludom prechadzat k Fuji, ty ich pred tymto krokom chranis
No, ja im hovorím že je lepšie stáť na daždi ako pod odkvapom
 
Roman Point
2016-11-15 18:38:39
príspevok od: blahoslav J B Art
jasne
Konečne niečo múdre a pravdivé
 
Roman Point
2016-11-15 18:45:02
príspevok od: JohnNewton
Oni sa potrebujú uisťovať, že urobili dobre, tak každý deň hľadajú nejakú ovečku, ktorá " prestúpila " . Na chvíľu ich to uspokojí, ale čim dlhšie to majú, tým viac ich nahlodáva červík neistoty Každý súdny človek po čase zistí že sa to nezhoduje s bombastickými
reklamnými vyhláseniami. Ja si fakt nepamätám ani majiteľov omnoho snobskejších značiek aby sa takto dorábali Prajem im FF Fuji, aby mohli zase "prechádzať " ... na stredoformát nemôžu, bolo by to rúhačstvo vzhľadom na X-trans
Veď jasné že je to len bublina ktorá časom praskne.. Tie foto nemajú fakt nič doseba a ani sa nepodobaju na výstup z FF.. Taký svadobný fotograf ako je Marek Zelina má ďaleko krajšiu farebnú úpravu fotografií ( lebo si to vypracoval sám ) než nejaký procesor ktorý sa snaží napodobniť veci dávno minulé.. Fotenie s fuji je fotenie s vášňou a záľubou ale len k fotaku a jeho gýč filtrom. Nie je to záľuba k samotnej fotografií. To vidíš podľa všetkých tých priblblých blogov..
Akože veľmi sa snažia dať najavo ako su nad vecou a aj tak 85% z tých drístov je len hladkanie si fuji ega a to bohužiaľ s fotografiou nemá nič spoločné..
Dnes hocijaký samsung S7 spraví rovnakú foto ako Fuji aj s trapnym Vsco filtrom ktorý sa dá stiahnuť s google store. FF je FF ak spraví fuji x-trans FF potom to budem brať ako serióznnu náhradu za FF telá.. Ale to skôr príde Canon s FF CSC takže zase to nebude nič prevratné..

Dobrú noc
 
fatality
2016-11-15 19:11:31
príspevok od: qwak
Chlapi bavi vas to takto sa tu navzajom doje*ava*?
sak Blahoslav J*be Art,nie?
 
JohnNewton
2016-11-16 05:24:42
príspevok od: MagickVamp
Ved hej a je dobre to aj podrobit kritike z kazdej strany. Co z takeho fora kde je len jedna strana? Toto je diskusia X-T2, alebo snad je to miesto kde sa ludia fotiaci FUJI potrebuju ujistovat ze si vybrali dobre a racej nechcu nic ine pocut a vidiet? Ludia dnes bezne migruju medzi znackami, alebo maju viac systemov, ak chcu pocut len jednu stranu, staci sa ozvat predajcom ako je Konecny a ak sa clovek do techniky nevyzna, tak ho zlomi na par ucelovych testoch (na ne je majster) raz dva. Pripadne si precitat tlacovu spravu kde sa pise len v hyperlativoch, az sa clovek divy ze za to nedostali aj nobelovu cenu.

Ja si to tu napriklad citam, lebo dlhodobo hladam daco male a nenapadne, doteraz som FUJI zavrhoval, lebo tie cipy boli z mojho pohladu priserne, jak vyliate vodove farby a ostrenie nic moc. Ostrost objektivov si zatial neviem dobre preverit, ale podla photozone.de sa zdaju fantasticke. A tato X-t2 ma konecne cip z ktoreho vystup je celkom obstojny (teda mne sa to tak zda, ale a mala by mat aj vyborne ostrenie. Tak by som rad nejaku objektivnu recenziu, zrovnavaci test, dozvedel sa co najviac o chybach, aby som vedel ci s nimi viem zit alebo nie. Jednoducho to najdolezitejsie je zatial vacsinou vzdy pod clankom, minimalne su to veci co stoja zato preverit, ak clovek vo FUJINACH nema prehlad....
Problém je, že táto komunita nerada hovorí o nedostatkoch. Keď ich aj po čase zistia, cítia sa asi oklamaní alebo zahanbení, ja neviem, nerozumiem tomu. Pri tom to nie je ich chyba. Mám kamaráta s XT1, po dvoch rokoch používania je to od spokojnosti ďaleko. Zápasí s nedostatkami o ktorých sa mu pri N D90 ani nezdalo. A hovorí, že darmo to sem napíše, fan klub sa bude tváriť, že to nie je pravda. Ty ak rád fotografuješ zver a prírodu, ako to občas spomínaš tak bez toho RAWu to nie je ono. V CSC APSC by som to momentálne videl možno na S 6500 vzhľadom k rýchlosti ostrenia a ľahkému spracovaniu rawu. Menšia dilema ale bude výber objektívu.
 
qwak
2016-11-16 13:05:17
Myslim ze Fuji system netreba vnimat ako ultimatnu kvalitu co sa tyka obrazu...Tvrdenie ze su lepsie nez FF je scestne a pochybujem ze to ktokolvek berie vazne. Zaroven je ale obrazova kvalita vyborna, vyrovna sa comukolvek v APSc a v 80% aj FF (tak ako to dokazu v idealnych podmienkach aj mensie snimace alebo M4/3). Pre ma je Fuji zaujimave tym ze to nevyzera ako bazooka...

Volakedy som skusal X100s, naozaj krasny fotak ale pomaly ostril, casto dost nepredvidatelne exponoval... (mozno som ho nevedel obsluhovat). Chcel som ho no ked som ho porovnal s Nikonom za polovicu ceny tak dako nebolo o com... Zda sa ale ze doba pokrocila a mnozstvo veci ktore nefungovali uz funguju, jasne D810 (alebo iny FF) bude mat lepsi obraz a dynamicky rozsah, jasne D500 je rychlejsi a spolahlivejsi v akcii, jasne Olympus E-M1 MKII je najlepsi a tiez nevyzera ako bazooka...

Je dost dovodov preco do Fuji ist -skvely hladacik, ked chcem vyborny Jpeg -ak nechcem tak RAW sa da predsa upravit podla lubovole netreba sa drzat len Fuji profilov, elektronicka uzavierka, je o nieco mensi/lahsi nez zrkadla, je krasny -dakto to ma v rici dakto nie, fotone osoby si casto myslia ze to je filmovy fotak a fotografa nevnimaju ako teroristu - to zavisi aj na inom a zas dakto to ma v rici dakto nie, vyborne objektivy -sice dost drahe...nemyslim ze to su len vyplody Fuji fanklubu.
Ak mam zaujem treba zajst dakde do predajne a pred kupou vyskusat (alebo objednat a mam 7 dni na vratenie) ak nebude vyhovovat tak si kupim Olympus/Sony/Nikon/Canon/Samsung/Praktiku...
 
MagickVamp
2016-11-16 13:47:23
príspevok od: JohnNewton
Problém je, že táto komunita nerada hovorí o nedostatkoch. Keď ich aj po čase zistia, cítia sa asi oklamaní alebo zahanbení, ja neviem, nerozumiem tomu. Pri tom to nie je ich chyba. Mám kamaráta s XT1, po dvoch rokoch používania je to od spokojnosti ďaleko. Zápasí s nedostatkami o ktorých sa mu pri N D90 ani nezdalo. A hovorí, že darmo to sem napíše, fan klub sa bude tváriť, že to nie je pravda. Ty ak rád fotografuješ zver a prírodu, ako to občas spomínaš tak bez toho RAWu to nie je ono. V CSC APSC by som to momentálne videl možno na S 6500 vzhľadom k rýchlosti ostrenia a ľahkému spracovaniu rawu. Menšia dilema ale bude výber objektívu.
Ale pisu tu ze aj na ten raw od FUJI je nejaky konventor ktory dokaze s aqvarelkami co to zabojovat a ja viem ze to moze byt komplikacia, ktoru vacsina majitelov FUJI zrejme fotiacich do JPG neriesia. X-T2 mi pride vystupom o dost lepsia ako X-T1 a FUJI skla patria k tym najlepsim. Mne to zatial nehori, do vrecka som si kupil zatial M3 a na nosenie 6D + 150-600 mam zatial sily dost, je to skor nepohodlne. Takze cakam ktora znacka uspokoji moju tuzbu po kompaktnosti a kvalite zaroven. Ano A6500 je top volba co sa cipu tyka a asi jediny APSC/Dx fotak so stabilizovanym 5osym snimacom na fotenie. Ale presne ako si napisal problem je so sklami, bud nie su kvalitne, alebo nie su kompaktne.
 
JohnNewton
2016-11-16 14:19:32
príspevok od: MagickVamp
Ale pisu tu ze aj na ten raw od FUJI je nejaky konventor ktory dokaze s aqvarelkami co to zabojovat a ja viem ze to moze byt komplikacia, ktoru vacsina majitelov FUJI zrejme fotiacich do JPG neriesia. X-T2 mi pride vystupom o dost lepsia ako X-T1 a FUJI skla patria k tym najlepsim. Mne to zatial nehori, do vrecka som si kupil zatial M3 a na nosenie 6D + 150-600 mam zatial sily dost, je to skor nepohodlne. Takze cakam ktora znacka uspokoji moju tuzbu po kompaktnosti a kvalite zaroven. Ano A6500 je top volba co sa cipu tyka a asi jediny APSC/Dx fotak so stabilizovanym 5osym snimacom na fotenie. Ale presne ako si napisal problem je so sklami, bud nie su kvalitne, alebo nie su kompaktne.
Neviem či sa tak už stalo, ale mohlo by to byť riešenie aj pre Win.

http://www.fujirumors.com/yes-soon-iridient-digital-also-for-windows-linux-public-beta-in-marchapril/
 
martinmlm
2016-11-16 15:51:04
príspevok od: qwak
Myslim ze Fuji system netreba vnimat ako ultimatnu kvalitu co sa tyka obrazu...Tvrdenie ze su lepsie nez FF je scestne a pochybujem ze to ktokolvek berie vazne. Zaroven je ale obrazova kvalita vyborna, vyrovna sa comukolvek v APSc a v 80% aj FF (tak ako to dokazu v idealnych podmienkach aj mensie snimace alebo M4/3). Pre ma je Fuji zaujimave tym ze to nevyzera ako bazooka...

Volakedy som skusal X100s, naozaj krasny fotak ale pomaly ostril, casto dost nepredvidatelne exponoval... (mozno som ho nevedel obsluhovat). Chcel som ho no ked som ho porovnal s Nikonom za polovicu ceny tak dako nebolo o com... Zda sa ale ze doba pokrocila a mnozstvo veci ktore nefungovali uz funguju, jasne D810 (alebo iny FF) bude mat lepsi obraz a dynamicky rozsah, jasne D500 je rychlejsi a spolahlivejsi v akcii, jasne Olympus E-M1 MKII je najlepsi a tiez nevyzera ako bazooka...

Je dost dovodov preco do Fuji ist -skvely hladacik, ked chcem vyborny Jpeg -ak nechcem tak RAW sa da predsa upravit podla lubovole netreba sa drzat len Fuji profilov, elektronicka uzavierka, je o nieco mensi/lahsi nez zrkadla, je krasny -dakto to ma v rici dakto nie, fotone osoby si casto myslia ze to je filmovy fotak a fotografa nevnimaju ako teroristu - to zavisi aj na inom a zas dakto to ma v rici dakto nie, vyborne objektivy -sice dost drahe...nemyslim ze to su len vyplody Fuji fanklubu.
Ak mam zaujem treba zajst dakde do predajne a pred kupou vyskusat (alebo objednat a mam 7 dni na vratenie) ak nebude vyhovovat tak si kupim Olympus/Sony/Nikon/Canon/Samsung/Praktiku...
Kupil som si fuji lebo podla testov a skuseností bol menší, lacnejší a približoval sa kvalite obrazu FF. Nikde som nevidel, aby niekto tvrdil, že je "LEPŠI" ako FF
 
JohnNewton
2016-11-16 17:18:18
príspevok od: martinmlm
Kupil som si fuji lebo podla testov a skuseností bol menší, lacnejší a približoval sa kvalite obrazu FF. Nikde som nevidel, aby niekto tvrdil, že je "LEPŠI" ako FF
Ale táto myšlienka je často podsúvaná príkladmi ako kto z FF prešiel na Fuji Dokonca ilustrovaná aj "názornými ukážkami" . Dôvody sú ale skôr v rovine veľkosti, hmotnosti a náklonnosti k retro designu .
 
fatality
2016-11-16 18:59:16
príspevok od: martinmlm
Kupil som si fuji lebo podla testov a skuseností bol menší, lacnejší a približoval sa kvalite obrazu FF. Nikde som nevidel, aby niekto tvrdil, že je "LEPŠI" ako FF
je dost dx,ff fotakov s vystupom blizkym alebo rovnakym ako ff,mensich ako zrkadlovky a lacnejsich nez ff zrkadlovky a nikto,kto na ne presiel nevypisuje ody na prechod jak fujihovisti ..
 
blahoslav J B Art
2016-11-16 19:40:59
príspevok od: fatality
je dost dx,ff fotakov s vystupom blizkym alebo rovnakym ako ff,mensich ako zrkadlovky a lacnejsich nez ff zrkadlovky a nikto,kto na ne presiel nevypisuje ody na prechod jak fujihovisti ..
zrejme sa niet cim chvalit
 
JohnNewton
2016-11-16 19:57:36
príspevok od: blahoslav J B Art
zrejme sa niet cim chvalit
No ale kedy si to uvedomíte ?
 
JohnNewton
2016-11-16 20:20:40
JPEG pre J B Art (nestrašte deti )

http://petapixel.com/2016/11/16/great-jpeg-shootout-brand-best-straight-camera/
 
Roman Point
2016-11-16 21:13:27
príspevok od: JohnNewton
JPEG pre J B Art (nestrašte deti )

http://petapixel.com/2016/11/16/great-jpeg-shootout-brand-best-straight-camera/
Super videjko dnes som ho pozeral hneď ako ho narali chalani na yt..
Ale prekvapujúci výsledok Nikon, Canon, Panasonic, Fuji to je presné poradie ale tak aj zemiaková je v pohode
 
blahoslav J B Art
2016-11-16 21:36:38
príspevok od: JohnNewton
JPEG pre J B Art (nestrašte deti )

http://petapixel.com/2016/11/16/great-jpeg-shootout-brand-best-straight-camera/
aaale chodte! ... takyto klip dokaze bajpasovany Fico zostrihat za 3 minuty a sutaz s vopred urcenym vitazom do 3 sekund

ale aby nedoslo k nejakemu omylu ... ja som si nekupil Fuji (X-E1) pred rokom preto, lebo by to mal byt najlepsi fotak/cip ... ale preto, lebo vystup z neho sa mi paci ... ale tiez klasicky dizajn a ovladanie

prirovnal by som to k tebe (aby som nedal zase nieco z politiky) ... ani ty si si nevybral za manzelku tu najlepsiu zenu na svete (Slovensku, meste, dedine, ...)
... ale preto, lebo sa ti pacila
 
martinmlm
2016-11-16 22:48:52
príspevok od: fatality
je dost dx,ff fotakov s vystupom blizkym alebo rovnakym ako ff,mensich ako zrkadlovky a lacnejsich nez ff zrkadlovky a nikto,kto na ne presiel nevypisuje ody na prechod jak fujihovisti ..
Keby prešli na fuji, tak by písali
 
JohnNewton
2016-11-17 07:11:21
príspevok od: blahoslav J B Art
aaale chodte! ... takyto klip dokaze bajpasovany Fico zostrihat za 3 minuty a sutaz s vopred urcenym vitazom do 3 sekund

ale aby nedoslo k nejakemu omylu ... ja som si nekupil Fuji (X-E1) pred rokom preto, lebo by to mal byt najlepsi fotak/cip ... ale preto, lebo vystup z neho sa mi paci ... ale tiez klasicky dizajn a ovladanie

prirovnal by som to k tebe (aby som nedal zase nieco z politiky) ... ani ty si si nevybral za manzelku tu najlepsiu zenu na svete (Slovensku, meste, dedine, ...)
... ale preto, lebo sa ti pacila
Blahoslav, ale Ty nás tu často kŕmiš s tým ako jedine z Fuji a Tebe "vypadol hotový JPEG" A aké to šokujúce prekvapko, nielen Tebe, nielen z Fuji a dokonca ani nie je najlepší Chápem, že sa to nehodí do Tvojej predstavy o Fuji božstve .

To že chceš a máš lebo sa Ti páči je presne tak ako to má byť. A netreba to podopierať rôznymi pomocnými účelovými barličkami. Ani nevieš ako v tom máš blízko k hranolovi, ktorého tak "obdivuješ"
 
MagickVamp
2016-11-17 08:36:28
príspevok od: blahoslav J B Art
aaale chodte! ... takyto klip dokaze bajpasovany Fico zostrihat za 3 minuty a sutaz s vopred urcenym vitazom do 3 sekund

ale aby nedoslo k nejakemu omylu ... ja som si nekupil Fuji (X-E1) pred rokom preto, lebo by to mal byt najlepsi fotak/cip ... ale preto, lebo vystup z neho sa mi paci ... ale tiez klasicky dizajn a ovladanie

prirovnal by som to k tebe (aby som nedal zase nieco z politiky) ... ani ty si si nevybral za manzelku tu najlepsiu zenu na svete (Slovensku, meste, dedine, ...)
... ale preto, lebo sa ti pacila
Boze moj, hlavne ze tie clanky co ty pastujes su uuuplne ze seriozne. Tak ucelova siet neobjektivnych clankov na podporu FUJI, ako vytvoril odborny poradca pre FUJI Konecny, snad ani nema obdoby. A ty mu to zeries a milujes ho, tak ako kazdeho kto prejde k FUJI, okamzite sa stava tvojim idolom, jeho tvorba ta fascinuje a si okamzite pripraveny obohatit svoj pastovaci repertoar.

Uplne staci povedat FUJI sa mi paci, uz pri priatelke som sa naucil ze toto je bez diskusie. Len ona mi nezacne hucat ze nad konverzy niet a divi sa preco v nich nebeha aj Usama Bolt. ,-)
 
MagickVamp
2016-11-17 09:20:33
Ono by to chcelo normalny velky objektivny porovnavaci test X-T2, napriklad s D7200 alebo 80D, alebo obomi. (porovnanie s podobnymi sklami (pre mna idealne na wild life 100-400, alebo nejake skla ako 24-70) , mnozstvo detailov a sum na vysokom aj nizkom ISO, samozrejme porovnania rawov, porovnanie rychlosti a presnosti ostrenia v dobrom ale aj zlom svetle, sledovanie objektu, sustredit sa na slabiny) Aby sa dokazali rozhodnut aj ludia fotiaci do raw a zvyknuty na pracu klasickych zrkadloviek, ktorym nestaci len dookola omielany pekny JPG a dizajn (a to chapem ze k takemu dizajnu clovek uz moze ziskat aj citovy vztah). Lebo ked je to ozaj vsetko co FUJI ponuka tak je to malo. :-/ Myslim ze cenovka aku ma X-T2 si zasluzi tvrdy test konecne bez ohladov na to ze je to CSC.
 
JohnNewton
2016-11-17 09:45:19
príspevok od: MagickVamp
Ono by to chcelo normalny velky objektivny porovnavaci test X-T2, napriklad s D7200 alebo 80D, alebo obomi. (porovnanie s podobnymi sklami (pre mna idealne na wild life 100-400, alebo nejake skla ako 24-70) , mnozstvo detailov a sum na vysokom aj nizkom ISO, samozrejme porovnania rawov, porovnanie rychlosti a presnosti ostrenia v dobrom ale aj zlom svetle, sledovanie objektu, sustredit sa na slabiny) Aby sa dokazali rozhodnut aj ludia fotiaci do raw a zvyknuty na pracu klasickych zrkadloviek, ktorym nestaci len dookola omielany pekny JPG a dizajn (a to chapem ze k takemu dizajnu clovek uz moze ziskat aj citovy vztah). Lebo ked je to ozaj vsetko co FUJI ponuka tak je to malo. :-/ Myslim ze cenovka aku ma X-T2 si zasluzi tvrdy test konecne bez ohladov na to ze je to CSC.
RAWy z XT2 stiahneš z webu, skús ich spracovať v softe na ktorý si zvyknutý , sústreď sa na jemné prírodné detaily a možno Ti to dá nejaký výsledok. Na deklarované ISO sa u Fuji a u Olyho nedá spoľahnúť, to môže byť rozdiel o 1 a viac EV, a potom Ti to o šume nedá pravdivý obraz. Ostrenie by si si musel asi vyskúšať sám už len pre to že na to má vplyv aj konkrétny objektív. Aj tu už ľudia majú XT2, pri troche ústretovosti by si sa vedel dohodnúť na nejakú hodku, že by si si niečo cvakol na svoju kartu.
 
blahoslav J B Art
2016-11-18 00:05:31
skusil by som zhrnut moje poznatky z ephotodiskusie:

- fotograf by si nemal vyberat fotak podla vystupu, aky z neho lezie
- ak sa fotografovi nebodaj ten vystup paci (fuj! hanba! hanba! ... aby som pouzil slova Janka Kozaka), nemal by o tom publikovat clanky na internete, aby tym neprovokoval majitelov inych znaciek
- ak uz taku chybu fotograf spravil a clanok zverejnil, tento sa nesmie pouzit ako odkaz v diskusii, kde sa diskutuje o podobnej teme
- fotograf necita clanky z odkazu v diskusii, ale odpoveda podla toho, co si mysli, ze sa v clanku pise
- kladna recenzia znacky fototechniky, ktoru vlastni fotograf, je objektivna recenzia
- ak sa v recenzii objavia kriticke poznamky na znacku fototechniky, ktoru vlastni fotograf, je to neobjektivna recenzia
- ak recenzent kritizuje konkretny fotoaparat alebo konkretny objektiv znacky, ktoru vlastni fotograf, je to povazovane za osobny utok
- ziadna fotka vyfotena s fotoaparatom s mensim cipom nemoze byt lepsia, ako fotka vyfotena s fotoaparatom s vacsim cipom
- vacsi fotoaparat (vacsi cip) znamena lepsi fotograf
- fotograf nikdy nenarazi na vlastne limity, limitovany je len fototechnikou
- fotograf neriesi dobre svetlo, fotograf riesi mnozstvo detailov, sum na vysokom a nizkom ISO, rychlost a presnost ostrenia
- cim ma fotograf lepsi prehlad a technicke poznatky o fototechnike, tym horsie su jeho fotky v portfoliu
- trafena hus zagaga (trafeny fotograf napise reakciu na diskusny prispevok)
 
Roman Point
2016-11-18 02:17:14
príspevok od: blahoslav J B Art
skusil by som zhrnut moje poznatky z ephotodiskusie:

- fotograf by si nemal vyberat fotak podla vystupu, aky z neho lezie
- ak sa fotografovi nebodaj ten vystup paci (fuj! hanba! hanba! ... aby som pouzil slova Janka Kozaka), nemal by o tom publikovat clanky na internete, aby tym neprovokoval majitelov inych znaciek
- ak uz taku chybu fotograf spravil a clanok zverejnil, tento sa nesmie pouzit ako odkaz v diskusii, kde sa diskutuje o podobnej teme
- fotograf necita clanky z odkazu v diskusii, ale odpoveda podla toho, co si mysli, ze sa v clanku pise
- kladna recenzia znacky fototechniky, ktoru vlastni fotograf, je objektivna recenzia
- ak sa v recenzii objavia kriticke poznamky na znacku fototechniky, ktoru vlastni fotograf, je to neobjektivna recenzia
- ak recenzent kritizuje konkretny fotoaparat alebo konkretny objektiv znacky, ktoru vlastni fotograf, je to povazovane za osobny utok
- ziadna fotka vyfotena s fotoaparatom s mensim cipom nemoze byt lepsia, ako fotka vyfotena s fotoaparatom s vacsim cipom
- vacsi fotoaparat (vacsi cip) znamena lepsi fotograf
- fotograf nikdy nenarazi na vlastne limity, limitovany je len fototechnikou
- fotograf neriesi dobre svetlo, fotograf riesi mnozstvo detailov, sum na vysokom a nizkom ISO, rychlost a presnost ostrenia
- cim ma fotograf lepsi prehlad a technicke poznatky o fototechnike, tym horsie su jeho fotky v portfoliu
- trafena hus zagaga (trafeny fotograf napise reakciu na diskusny prispevok)
No mohol si toto napísať pod diskusiu pod Fuji XT-2 ?? Si ty dobrý Kozák..
 
JohnNewton
2016-11-18 02:18:05
príspevok od: blahoslav J B Art
skusil by som zhrnut moje poznatky z ephotodiskusie:

- fotograf by si nemal vyberat fotak podla vystupu, aky z neho lezie
- ak sa fotografovi nebodaj ten vystup paci (fuj! hanba! hanba! ... aby som pouzil slova Janka Kozaka), nemal by o tom publikovat clanky na internete, aby tym neprovokoval majitelov inych znaciek
- ak uz taku chybu fotograf spravil a clanok zverejnil, tento sa nesmie pouzit ako odkaz v diskusii, kde sa diskutuje o podobnej teme
- fotograf necita clanky z odkazu v diskusii, ale odpoveda podla toho, co si mysli, ze sa v clanku pise
- kladna recenzia znacky fototechniky, ktoru vlastni fotograf, je objektivna recenzia
- ak sa v recenzii objavia kriticke poznamky na znacku fototechniky, ktoru vlastni fotograf, je to neobjektivna recenzia
- ak recenzent kritizuje konkretny fotoaparat alebo konkretny objektiv znacky, ktoru vlastni fotograf, je to povazovane za osobny utok
- ziadna fotka vyfotena s fotoaparatom s mensim cipom nemoze byt lepsia, ako fotka vyfotena s fotoaparatom s vacsim cipom
- vacsi fotoaparat (vacsi cip) znamena lepsi fotograf
- fotograf nikdy nenarazi na vlastne limity, limitovany je len fototechnikou
- fotograf neriesi dobre svetlo, fotograf riesi mnozstvo detailov, sum na vysokom a nizkom ISO, rychlost a presnost ostrenia
- cim ma fotograf lepsi prehlad a technicke poznatky o fototechnike, tym horsie su jeho fotky v portfoliu
- trafena hus zagaga (trafeny fotograf napise reakciu na diskusny prispevok)
Vidím posun v myslení. Sebakriticky si sa popísal. Ale až takto ?!
 
Roman Point
2016-11-18 02:20:32
príspevok od: JohnNewton
Vidím posun v myslení. Sebakriticky si sa popísal. Ale až takto ?!
Prečo nie? On Jé Bé celé Art. On fotí na Fuďži
 
duroslav
2016-11-18 08:52:52
Pred dvoma týždňami som si kúpil Fuji X100T. Musím teraz predať komplet výbavu Nikon a fotiť už len na Fuji? Alebo si tie hračky môžem nechať?
 
JohnNewton
2016-11-18 09:34:35
príspevok od: duroslav
Pred dvoma týždňami som si kúpil Fuji X100T. Musím teraz predať komplet výbavu Nikon a fotiť už len na Fuji? Alebo si tie hračky môžem nechať?
Ide o to, či už chceš byť v prechode Ak predáš, si tam...
 
duroslav
2016-11-18 10:11:20
Do prechodu mám ešte ďaleko. A okrem toho mám trochu pochybnosti, či s tým pevným 23mm objektívom nafotím všetko na čo som používal zrkadlovku s N objektívmi.
Ale na druhej strane Fuji je určite super a verím že to pôjde aj len s tým jedným objektívom.
Aj Marcel Konečný hovorí, že všetko okrem Fuji sú pičoviny, tak to snáď bude pravda.
 
fatality
2016-11-18 10:18:14
príspevok od: duroslav
Pred dvoma týždňami som si kúpil Fuji X100T. Musím teraz predať komplet výbavu Nikon a fotiť už len na Fuji? Alebo si tie hračky môžem nechať?
podla vsetkeho by si mal.. ..a potom este napisat blog "Preco som predal Nikon vybavu a presiel na Fuji".. ..
 
JohnNewton
2016-11-18 12:08:52
príspevok od: fatality
podla vsetkeho by si mal.. ..a potom este napisat blog "Preco som predal Nikon vybavu a presiel na Fuji".. ..
Chlapi, neondejte ma, lebo s Vixenom napíšeme blog " prečo prejsť od Fuji " a to úplne kamkoľvek .... ( v zdraví a s radosťou ho užívajte, čo vadí nám, nemusí vadiť Vám , mňa iritujú len tie velikášske bludy) Tie časy keď mal každý Flexaret sú už preč.
 
fatality
2016-11-21 15:22:22
príspevok od: JohnNewton
Chlapi, neondejte ma, lebo s Vixenom napíšeme blog " prečo prejsť od Fuji " a to úplne kamkoľvek .... ( v zdraví a s radosťou ho užívajte, čo vadí nám, nemusí vadiť Vám , mňa iritujú len tie velikášske bludy) Tie časy keď mal každý Flexaret sú už preč.
tak som trosku pobrowsil,popatral aj inde,porovnal nejake tie rawy,jpgy..a..myslim ze X-T2 je prvy fotak od Fuji,co si nezasluzi tvoju obvyklu kritiku..neviem ako to spravili,ale ten novy X-Trans III uz nepatla detaily..
a pouzitelne ISO je fakt takmer ako pri FF..(ak teda Fuji nepodvadza s ISO,ako sa niekde pisalo)..
dnesne moderne APSC sa lisia v ISO od FF uz iba o 1EV,tak ako foti FF na 6400,foti APSC na 3200 a toto Fuji foti na ISO 5000 zhruba ako FF na 6400..teda rozdiel iba 0.33EV..
co by mohlo ospravedlnit aj vyssiu cenu..je to vreckovy takmer fullframe s vybornymi sklami a vystupom..a kedze ma dost skiel s f1.4 a tusim aj jedno s f1.2 ani s DOF by nemusela byt problem..
 
Roman Point
2016-11-21 15:48:31
príspevok od: fatality
tak som trosku pobrowsil,popatral aj inde,porovnal nejake tie rawy,jpgy..a..myslim ze X-T2 je prvy fotak od Fuji,co si nezasluzi tvoju obvyklu kritiku..neviem ako to spravili,ale ten novy X-Trans III uz nepatla detaily..
a pouzitelne ISO je fakt takmer ako pri FF..(ak teda Fuji nepodvadza s ISO,ako sa niekde pisalo)..
dnesne moderne APSC sa lisia v ISO od FF uz iba o 1EV,tak ako foti FF na 6400,foti APSC na 3200 a toto Fuji foti na ISO 5000 zhruba ako FF na 6400..teda rozdiel iba 0.33EV..
co by mohlo ospravedlnit aj vyssiu cenu..je to vreckovy takmer fullframe s vybornymi sklami a vystupom..a kedze ma dost skiel s f1.4 a tusim aj jedno s f1.2 ani s DOF by nemusela byt problem..
Aj ja si myslím že hlavný problém je tá fujifilná agrasívna X kampaň okolo.. Je normálny apsc fotak čo fotí ako D500, 80D a tak podobne..
 
JohnNewton
2016-11-21 17:35:02
príspevok od: fatality
tak som trosku pobrowsil,popatral aj inde,porovnal nejake tie rawy,jpgy..a..myslim ze X-T2 je prvy fotak od Fuji,co si nezasluzi tvoju obvyklu kritiku..neviem ako to spravili,ale ten novy X-Trans III uz nepatla detaily..
a pouzitelne ISO je fakt takmer ako pri FF..(ak teda Fuji nepodvadza s ISO,ako sa niekde pisalo)..
dnesne moderne APSC sa lisia v ISO od FF uz iba o 1EV,tak ako foti FF na 6400,foti APSC na 3200 a toto Fuji foti na ISO 5000 zhruba ako FF na 6400..teda rozdiel iba 0.33EV..
co by mohlo ospravedlnit aj vyssiu cenu..je to vreckovy takmer fullframe s vybornymi sklami a vystupom..a kedze ma dost skiel s f1.4 a tusim aj jedno s f1.2 ani s DOF by nemusela byt problem..
Áno, možno to je prvý použiteľný Fuji, o detailoch si ale myslím svoje a s ISOm má šťastie, že sa s ním DXO nezaoberá vo svojich meraniach. Možno by aj Olymu spadla sánka
 
JohnNewton
2016-11-21 17:38:04
príspevok od: Roman Point
Aj ja si myslím že hlavný problém je tá fujifilná agrasívna X kampaň okolo.. Je normálny apsc fotak čo fotí ako D500, 80D a tak podobne..
Trochu by som to poopravil, nie je žiadny žáner čo by D500 neodfotila a FXT2 áno. Naopak to ale celkom neplatí, respektíve s inými obmedzeniami, čo je ale pochopiteľné. A len tak pre zaujímavosť, máme rok 2016. A Fuji stále zápasí s FHD videom. Čomu nerozumiem, lebo ich skúsenosti s TV snímacou technikou sú bohaté.

http://www.dkamera.de/media/cache/full/news/fujifilm-x70-und-ricoh-gr-ii-im-vergleich-teil-3/Videovergleich_FujiFilm_X70_Ricoh_GR_II.jpg
 
fatality
2016-11-21 19:50:48
príspevok od: Roman Point
Aj ja si myslím že hlavný problém je tá fujifilná agrasívna X kampaň okolo.. Je normálny apsc fotak čo fotí ako D500, 80D a tak podobne..
tak kampan musi byt dorazna,ked si chcu ukrojit z predajov tradicnych vyrobcov zrkadloviek..
noo nieje,je mensia a lahsia a to je povacsinou hlavny dovod k prechodu na csc..
 
fatality
2016-11-21 19:58:18
príspevok od: JohnNewton
Áno, možno to je prvý použiteľný Fuji, o detailoch si ale myslím svoje a s ISOm má šťastie, že sa s ním DXO nezaoberá vo svojich meraniach. Možno by aj Olymu spadla sánka
mrkni si detaily na dpreview..na tom zelenom chlpatom cude co maju v testovacom obrazci..x-t1 a spol - akvarel,x-t2 rovnake detaily ako trebars d7200..
zas nebud zatvrdnuty dedek co si raz nieco povedal,a ani fakty ho nepresvedcia o opaku..
no a s tym ISOm..uvidime,ked sa na to nepodujme dxomark,niekto to urcite zmeria a porovna s C,N,P,S..ak to uz nezmeral..
a ak by namerane ISO sedelo s udavanym,tak je to podla tucna masinka hodna tych penazi..
 
JohnNewton
2016-11-21 20:46:46
príspevok od: fatality
mrkni si detaily na dpreview..na tom zelenom chlpatom cude co maju v testovacom obrazci..x-t1 a spol - akvarel,x-t2 rovnake detaily ako trebars d7200..
zas nebud zatvrdnuty dedek co si raz nieco povedal,a ani fakty ho nepresvedcia o opaku..
no a s tym ISOm..uvidime,ked sa na to nepodujme dxomark,niekto to urcite zmeria a porovna s C,N,P,S..ak to uz nezmeral..
a ak by namerane ISO sedelo s udavanym,tak je to podla tucna masinka hodna tych penazi..
Môže byť, voči RAWu z XT1 tam je posun k lepšiemu.
 
Roman Point
2016-11-22 02:21:28
príspevok od: fatality
tak kampan musi byt dorazna,ked si chcu ukrojit z predajov tradicnych vyrobcov zrkadloviek..
noo nieje,je mensia a lahsia a to je povacsinou hlavny dovod k prechodu na csc..
80D veru nie je o moc väčšia a ťažšia než xt2 alebo om1 markII
 
JohnNewton
2016-11-22 19:17:16
príspevok od: fatality
tak som trosku pobrowsil,popatral aj inde,porovnal nejake tie rawy,jpgy..a..myslim ze X-T2 je prvy fotak od Fuji,co si nezasluzi tvoju obvyklu kritiku..neviem ako to spravili,ale ten novy X-Trans III uz nepatla detaily..
a pouzitelne ISO je fakt takmer ako pri FF..(ak teda Fuji nepodvadza s ISO,ako sa niekde pisalo)..
dnesne moderne APSC sa lisia v ISO od FF uz iba o 1EV,tak ako foti FF na 6400,foti APSC na 3200 a toto Fuji foti na ISO 5000 zhruba ako FF na 6400..teda rozdiel iba 0.33EV..
co by mohlo ospravedlnit aj vyssiu cenu..je to vreckovy takmer fullframe s vybornymi sklami a vystupom..a kedze ma dost skiel s f1.4 a tusim aj jedno s f1.2 ani s DOF by nemusela byt problem..
Chcel som byť optimista, ale nedá sa . Tie zakrútené červíky čo x-trans produkuje miesto prírodných textúr sú stále rovnaké. A rozdiel v ISO pri rovnakom EV je medzi N D500 a FXT2 5000 vs 2900.

 
fatality
2016-11-23 15:26:30
príspevok od: JohnNewton
Chcel som byť optimista, ale nedá sa . Tie zakrútené červíky čo x-trans produkuje miesto prírodných textúr sú stále rovnaké. A rozdiel v ISO pri rovnakom EV je medzi N D500 a FXT2 5000 vs 2900.

a co to je? jpg z x-t2?
na objektivne porovnanie by som musel vidiet jpg trebars z d7200,80d a pod. nafoteny za rovnakych podmienok so sklom podobnej kategorie a s rovnakou f.
takto vidime v 100% nahlade nieco,co nevieme,ako vyzera v skutocnosti..mozu to byt skrutene listy trebars vrby(mal som podobny problem s kompaktom a ked som nafotil rovnaky motiv s d5100,zistil som,ze problem nieje v optike,ale v charaktere listov,boli to nejake divne stromy s takym "chmýřím" namiesto listov)..
na tom testovacom obrazci dpreview vyzeraju jemne struktury x-t2 rovnako ako z klasickeho bayeru..
a tie infosky o ISO mas odkial? rad by som sa na to mrkol..
ako..ja nie som ani nekriticky zastanca Fuji ani jeho nadseny kritik a kludne sa necham presvedcit o pravde..z relevantnych zdrojov..
takze ak mas link na porovnanie outdoor fotiek bayer vs. X-trans III,s rovnakou ohn.vzd,clonou,podmienkami,sem s nim
takisto aj nejaky test real ISO vs. deklarovane..
 
JohnNewton
2016-11-23 16:05:39
príspevok od: fatality
a co to je? jpg z x-t2?
na objektivne porovnanie by som musel vidiet jpg trebars z d7200,80d a pod. nafoteny za rovnakych podmienok so sklom podobnej kategorie a s rovnakou f.
takto vidime v 100% nahlade nieco,co nevieme,ako vyzera v skutocnosti..mozu to byt skrutene listy trebars vrby(mal som podobny problem s kompaktom a ked som nafotil rovnaky motiv s d5100,zistil som,ze problem nieje v optike,ale v charaktere listov,boli to nejake divne stromy s takym "chmýřím" namiesto listov)..
na tom testovacom obrazci dpreview vyzeraju jemne struktury x-t2 rovnako ako z klasickeho bayeru..
a tie infosky o ISO mas odkial? rad by som sa na to mrkol..
ako..ja nie som ani nekriticky zastanca Fuji ani jeho nadseny kritik a kludne sa necham presvedcit o pravde..z relevantnych zdrojov..
takze ak mas link na porovnanie outdoor fotiek bayer vs. X-trans III,s rovnakou ohn.vzd,clonou,podmienkami,sem s nim
takisto aj nejaky test real ISO vs. deklarovane..
Skúšaj, RAWy aj Jpegy k stiahnutiu na:

http://www.dkamera.de/testbericht/fujifilm-x-t2/beispielaufnahmen.html
možno sa dopracuješ k lepším výsledkom
no a zarazil ma aj tento rozdiel RAW 6400 ISO clona 5,6
Exp. čas XT2 - 1/2900 sec, N D500 1/5000 sec.
Nertvdím, že to je písmo sväté, ale predsa...


 
fatality
2016-11-24 15:13:26
príspevok od: JohnNewton
Skúšaj, RAWy aj Jpegy k stiahnutiu na:

http://www.dkamera.de/testbericht/fujifilm-x-t2/beispielaufnahmen.html
možno sa dopracuješ k lepším výsledkom
no a zarazil ma aj tento rozdiel RAW 6400 ISO clona 5,6
Exp. čas XT2 - 1/2900 sec, N D500 1/5000 sec.
Nertvdím, že to je písmo sväté, ale predsa...


mrkol som sa zatial na tie casy..museli sa tam menit svetelne
podmienky..(je to pri dennom svetle a to nebyva rovnake)..
rozdielne casy pre rovnake ISO a clonu vychadzaju aj pri Canone,
aj pri Olympuse aj pri dvoch roznych Nikonoch..keby sme brali
za vztazny Nikon(vychadzaju mu najkratsie casy,teda najvyssie real ISO)
a predpokladali,ze svetelne podmienky su rovnake,musel by podvadzat aj
Canon,aj Olympus aj Fuji..alebo by tito traja boli real,a Nikon mal vyssie real ISO,nez deklarovane
taze toto ma zatial nepresvedcilo,ze Fuji podvadza s ISOm... ..
 
JohnNewton
2016-11-24 18:28:42
príspevok od: fatality
mrkol som sa zatial na tie casy..museli sa tam menit svetelne
podmienky..(je to pri dennom svetle a to nebyva rovnake)..
rozdielne casy pre rovnake ISO a clonu vychadzaju aj pri Canone,
aj pri Olympuse aj pri dvoch roznych Nikonoch..keby sme brali
za vztazny Nikon(vychadzaju mu najkratsie casy,teda najvyssie real ISO)
a predpokladali,ze svetelne podmienky su rovnake,musel by podvadzat aj
Canon,aj Olympus aj Fuji..alebo by tito traja boli real,a Nikon mal vyssie real ISO,nez deklarovane
taze toto ma zatial nepresvedcilo,ze Fuji podvadza s ISOm... ..
S veriacimi s a ja do debaty nepúšťam, právo na vieru majú deklarované v ústave. Ale mal som na statíve vedľa seba P FZ1000 vs XT1, plošné meranie, jednofarebná predloha, rovnaké ohnisko. Rozdiel od 0,3 po viac ako 1 EV so stúpajúcim isom. K XT2 sa neviem vyjadriť. Ale u Olyho si stačí pozrieť ISO measurments Panák ho má príkladné. Oly vedome klame. Pentax sa tiež drží veľmi presne a Leica občas "klame" vo svoj neprospech. Pre to hovorím, že je škoda(alebo šťastie) pre Fuji, že DXO ich má na háku... . Fuji je ako kofola, ked ju miluješ, niet čo riešiť...a tak to aj vnímam. Ale nakoniec, kto nemá rád tie milosrdné lži, keď sa to týka jeho miláčika ?
No ako si dopadol s RAWom ?
 
fatality
2016-11-24 20:45:26
príspevok od: JohnNewton
S veriacimi s a ja do debaty nepúšťam, právo na vieru majú deklarované v ústave. Ale mal som na statíve vedľa seba P FZ1000 vs XT1, plošné meranie, jednofarebná predloha, rovnaké ohnisko. Rozdiel od 0,3 po viac ako 1 EV so stúpajúcim isom. K XT2 sa neviem vyjadriť. Ale u Olyho si stačí pozrieť ISO measurments Panák ho má príkladné. Oly vedome klame. Pentax sa tiež drží veľmi presne a Leica občas "klame" vo svoj neprospech. Pre to hovorím, že je škoda(alebo šťastie) pre Fuji, že DXO ich má na háku... . Fuji je ako kofola, ked ju miluješ, niet čo riešiť...a tak to aj vnímam. Ale nakoniec, kto nemá rád tie milosrdné lži, keď sa to týka jeho miláčika ?
No ako si dopadol s RAWom ?
ten veriaci ako ze ja?
ak hej,to si sa moc netrafil..
fpoho,to uz je relevantny vysledok,vlastne meranie,nemam ti dovod neverit..
ale rad bych sa na to pozrel aj pri X-T2,na nejakom doveryhodnom serveri,snad
si ich casom niekto zobere do parady..ak by si nieco nasiel,daj vedet..
inak s tym dxomark to je divne a podozrive.. ..ze ich vynechavaju..dzentlmenska dohoda?
raw som este neriesil,nieje moc casu a vpodstate mi staci to dpreview porovnanie,su tam aj jemne struktury,ktore su na X-Trans I,II kaša a pri X-Trans III uplne fpoho,ako bezny bayer..
 
MagickVamp
2016-11-25 12:35:27
príspevok od: fatality
mrkol som sa zatial na tie casy..museli sa tam menit svetelne
podmienky..(je to pri dennom svetle a to nebyva rovnake)..
rozdielne casy pre rovnake ISO a clonu vychadzaju aj pri Canone,
aj pri Olympuse aj pri dvoch roznych Nikonoch..keby sme brali
za vztazny Nikon(vychadzaju mu najkratsie casy,teda najvyssie real ISO)
a predpokladali,ze svetelne podmienky su rovnake,musel by podvadzat aj
Canon,aj Olympus aj Fuji..alebo by tito traja boli real,a Nikon mal vyssie real ISO,nez deklarovane
taze toto ma zatial nepresvedcilo,ze Fuji podvadza s ISOm... ..
Mrkaj na Dxomark, real ISO nema skoro ziadna znacka a zacina platit, ze cim novsi model, tym viac sa to vzdaluje od reality. https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D500-versus-Canon-EOS-M3-versus-Olympus-OM-D-E-M5-Mark-II___1061_1019_1006 Tu mas napriklad realne ISO ake boli namerane, Canon M3, Nikon D500 a Olympus M5mkII....vidis ze M3 ma udavane cca ako je realne, ale ak by som zobral novsi model Canon 80D tak tam uz to je asi take ako ma aj Nikon D500, teda realne je nizsie...v porovnani co som vybral je vidno ze pri M3 je udavane ISO1600 v skutocnosti ISO 1576, u Nikonu D500 je to 1156, ale u Olympusu je to len ISO 770...brutal nie? FUJI tym ze zasahuje do rawov a bluruje ich a celkovo maju asi ako jediny bayerovu masku, tak Dxo neotestoval asi od roku 2012 jedinu FUJI Takze ak chces vediet ako to je u toho ktoreho modelu, idealne je zobrat model ktory ma takmer realne udavane ISO a porovnat si to s vybranym model FUJI, jednym z nich je aj panasonic FZ1000, spominana M3, nejake Leica a rozne starsie modely fotoaparatov.

Co sa tyka detailov, tak XT2 mi uz pride celkom fajn, az na tu zelenu, ked pozeram na dpreview tak jasne vidno ze zo zelenou maju problem stale.
 
JohnNewton
2016-11-25 14:41:29
príspevok od: MagickVamp
Mrkaj na Dxomark, real ISO nema skoro ziadna znacka a zacina platit, ze cim novsi model, tym viac sa to vzdaluje od reality. https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D500-versus-Canon-EOS-M3-versus-Olympus-OM-D-E-M5-Mark-II___1061_1019_1006 Tu mas napriklad realne ISO ake boli namerane, Canon M3, Nikon D500 a Olympus M5mkII....vidis ze M3 ma udavane cca ako je realne, ale ak by som zobral novsi model Canon 80D tak tam uz to je asi take ako ma aj Nikon D500, teda realne je nizsie...v porovnani co som vybral je vidno ze pri M3 je udavane ISO1600 v skutocnosti ISO 1576, u Nikonu D500 je to 1156, ale u Olympusu je to len ISO 770...brutal nie? FUJI tym ze zasahuje do rawov a bluruje ich a celkovo maju asi ako jediny bayerovu masku, tak Dxo neotestoval asi od roku 2012 jedinu FUJI Takze ak chces vediet ako to je u toho ktoreho modelu, idealne je zobrat model ktory ma takmer realne udavane ISO a porovnat si to s vybranym model FUJI, jednym z nich je aj panasonic FZ1000, spominana M3, nejake Leica a rozne starsie modely fotoaparatov.

Co sa tyka detailov, tak XT2 mi uz pride celkom fajn, az na tu zelenu, ked pozeram na dpreview tak jasne vidno ze zo zelenou maju problem stale.
Tak že, keď Oly ešte o 1 EV prirtvrdí, tak na rovnakom delkarovanom ISO nám bude šumieť tak ako najlepšie FF No nekúp to Niekto za veľkou mlákou sa bude musieť nas.ať a urobiť z toho olygate....a soudruzi malinkatý šikmooký sa nám budú v telke o v hlbokom predklone ospravedlňovať - Lebo keď vie byť Pentax férový aj v najnovšom K1, môže tak činiť každý....

https://www.dxomark.com/Cameras/Pentax/K-1---Measurements

 
fatality
2016-11-25 14:52:00
príspevok od: MagickVamp
Mrkaj na Dxomark, real ISO nema skoro ziadna znacka a zacina platit, ze cim novsi model, tym viac sa to vzdaluje od reality. https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D500-versus-Canon-EOS-M3-versus-Olympus-OM-D-E-M5-Mark-II___1061_1019_1006 Tu mas napriklad realne ISO ake boli namerane, Canon M3, Nikon D500 a Olympus M5mkII....vidis ze M3 ma udavane cca ako je realne, ale ak by som zobral novsi model Canon 80D tak tam uz to je asi take ako ma aj Nikon D500, teda realne je nizsie...v porovnani co som vybral je vidno ze pri M3 je udavane ISO1600 v skutocnosti ISO 1576, u Nikonu D500 je to 1156, ale u Olympusu je to len ISO 770...brutal nie? FUJI tym ze zasahuje do rawov a bluruje ich a celkovo maju asi ako jediny bayerovu masku, tak Dxo neotestoval asi od roku 2012 jedinu FUJI Takze ak chces vediet ako to je u toho ktoreho modelu, idealne je zobrat model ktory ma takmer realne udavane ISO a porovnat si to s vybranym model FUJI, jednym z nich je aj panasonic FZ1000, spominana M3, nejake Leica a rozne starsie modely fotoaparatov.

Co sa tyka detailov, tak XT2 mi uz pride celkom fajn, az na tu zelenu, ked pozeram na dpreview tak jasne vidno ze zo zelenou maju problem stale.
a este ked si zobereme,ze dxomark a dpreview su tiez len sukromne spolocnosti ovplyvnovane peniazmi bohviektorej znacky,nic ine,nez vlastne testy nam asi nezostane.. ..
 
JohnNewton
2016-11-25 17:27:26
príspevok od: fatality
a este ked si zobereme,ze dxomark a dpreview su tiez len sukromne spolocnosti ovplyvnovane peniazmi bohviektorej znacky,nic ine,nez vlastne testy nam asi nezostane.. ..
Je dnes ešte niečo čo nie je súkromné ? Teda okrem inštitúcií v Severnej Kórei ? Treba sa riadiť len ľudskou a profesionálnou cťou . Môžeme, a budeme občas nechtiac mýliť. Ale nemali by sme vedome klamať ani seba, ani zákazníkov ....
 
blahoslav J B Art
2016-11-25 18:48:39
príspevok od: fatality
a este ked si zobereme,ze dxomark a dpreview su tiez len sukromne spolocnosti ovplyvnovane peniazmi bohviektorej znacky,nic ine,nez vlastne testy nam asi nezostane.. ..
len ci nam pri tom vsetkom testovani ostane vobec nejaky cas na normalne fotenie
 
JohnNewton
2016-11-25 19:58:26
príspevok od: blahoslav J B Art
len ci nam pri tom vsetkom testovani ostane vobec nejaky cas na normalne fotenie
No nebudeš sa venovať politike, alebo počkáš na dôchodkový vek
A sú aj iné radosti života..
 
fatality
2016-11-26 12:23:06
príspevok od: blahoslav J B Art
len ci nam pri tom vsetkom testovani ostane vobec nejaky cas na normalne fotenie
normalne fotim..ale ked si chcem kupit novy fotak,chcem poznat jeho parametre..skutocne..a nie marketingove zavadzanie..
 
blahoslav J B Art
2016-11-26 15:13:11
príspevok od: fatality
normalne fotim..ale ked si chcem kupit novy fotak,chcem poznat jeho parametre..skutocne..a nie marketingove zavadzanie..
pekne od teba, ze chces rozsirit rady Fuji X fotografov s novym modelom X-T2 😉
 
fatality
2016-11-26 15:46:51
príspevok od: blahoslav J B Art
pekne od teba, ze chces rozsirit rady Fuji X fotografov s novym modelom X-T2 😉
no to nieje vobec take iste..aj ked je x-t2 papierovo super fotak,v hre je viacero adeptov..a
bude dolezite,ktory bude dobryaj v reale,nie len v tlacovej sprave..
a kebych si aj kupil Fuji,ziaden X-fotograf zo mna nebude,tak ako teraz
niesom Nikonak,Canonak ani Olympusak..
pre mna to je len napis na fotaku a dolezite je,ako foti,nie ako sa vola..
 
JohnNewton
2016-11-26 17:22:40
príspevok od: fatality
no to nieje vobec take iste..aj ked je x-t2 papierovo super fotak,v hre je viacero adeptov..a
bude dolezite,ktory bude dobryaj v reale,nie len v tlacovej sprave..
a kebych si aj kupil Fuji,ziaden X-fotograf zo mna nebude,tak ako teraz
niesom Nikonak,Canonak ani Olympusak..
pre mna to je len napis na fotaku a dolezite je,ako foti,nie ako sa vola..
No teda, takto sa do sekty nedostaneš Čo keď tam praktizujú voľný sex ako vraj medzi jehovistami . Mal by si to ešte zvážiť, ja by som sa v tom prípade nechal zlomiť.....
 
fatality
2016-11-26 17:35:03
príspevok od: JohnNewton
No teda, takto sa do sekty nedostaneš Čo keď tam praktizujú voľný sex ako vraj medzi jehovistami . Mal by si to ešte zvážiť, ja by som sa v tom prípade nechal zlomiť.....
ja uz mam sex,aj ked nechcem to u mna nezavazi
 
JohnNewton
2016-11-26 17:48:39
príspevok od: fatality
ja uz mam sex,aj ked nechcem to u mna nezavazi
Ja presne naopak , sa máš
 
blahoslav J B Art
2016-11-26 22:10:14
príspevok od: fatality
no to nieje vobec take iste..aj ked je x-t2 papierovo super fotak,v hre je viacero adeptov..a
bude dolezite,ktory bude dobryaj v reale,nie len v tlacovej sprave..
a kebych si aj kupil Fuji,ziaden X-fotograf zo mna nebude,tak ako teraz
niesom Nikonak,Canonak ani Olympusak..
pre mna to je len napis na fotaku a dolezite je,ako foti,nie ako sa vola..
ako uz viackrat pisal K.Srnec a aj dalsi ... sucasne fotaky +/- fotia velmi dobre ... preto pre mna je dolezitejsie, nie ako fotia fotaky, ale ako fotim ja
 
blahoslav J B Art
2016-11-26 22:17:47
príspevok od: blahoslav J B Art
ako uz viackrat pisal K.Srnec a aj dalsi ... sucasne fotaky +/- fotia velmi dobre ... preto pre mna je dolezitejsie, nie ako fotia fotaky, ale ako fotim ja
rozdiely v technike roznych znaciek v porovnatelnej kategorii mozu byt radovo v percentach ... ale rozdiely medzi fotografmi mozu byt radovo v desiatkach percent ... staci si pozriet tunajsiu fotogaleriu
 
JohnNewton
2016-11-27 10:54:10
príspevok od: blahoslav J B Art
ako uz viackrat pisal K.Srnec a aj dalsi ... sucasne fotaky +/- fotia velmi dobre ... preto pre mna je dolezitejsie, nie ako fotia fotaky, ale ako fotim ja
V tom prípade si prvý, čo to dokáže bez fotoaparátu A my ostatní, čo to nedokážeme ani s fotoaparátom... a pre to to máme ako zábavku na celý život Tešíme sa na rôzne "prechody" a ako nám raz možno z aparátu vypadne hotový JPEG ako Tebe a už Ti nebudeme tíško závidieť....a asi ani neprepadneme depresii ak sa náhodou nedostaneme medzi top fotografov. Takže, berme to s trochou humoru. Je veľa rybárov a len jeden Jakub Vágner.
 
fatality
2016-11-27 11:30:23
príspevok od: blahoslav J B Art
ako uz viackrat pisal K.Srnec a aj dalsi ... sucasne fotaky +/- fotia velmi dobre ... preto pre mna je dolezitejsie, nie ako fotia fotaky, ale ako fotim ja
pozri,to su take reci pre uplnych amaterov,co sa nevedia rozhodnut pre prvy fotak..a u takeho je jedno ci pri trochu rodina trochu vylet/dovolenka/kamaratkinportret bude stlacat spust na 700d,d5200,x-e1,a5000 alebo epl-6..
ja vsak viem,co chcem a potrebujem to pretavit do co najlepsej masiny vs. budget..a k tomu rozhodnutiu potrebujem co najvernejsie vstupne info,nie oeby od vyrobcov,lebo chcu predat..
a ked si zoberieme len max. pouzitelne ISO,pri fotakoch porovnatelnej cenovej katogorie,tak sa lisia kurefsky viacej,nez len par percent..a tych pre mna rozhodujucich a lisiacich sa parametrov je podstatne viac..
takze..ani ty si si nevyberal fotak stylom "ententiicky dva spendliicky",ale vybral si si fotak podla svojich poziadaviek,tak,prosim ta,dopraj tuto zabavku aj nam.. ..
 
blahoslav J B Art
2016-11-27 11:40:31
príspevok od: JohnNewton
V tom prípade si prvý, čo to dokáže bez fotoaparátu A my ostatní, čo to nedokážeme ani s fotoaparátom... a pre to to máme ako zábavku na celý život Tešíme sa na rôzne "prechody" a ako nám raz možno z aparátu vypadne hotový JPEG ako Tebe a už Ti nebudeme tíško závidieť....a asi ani neprepadneme depresii ak sa náhodou nedostaneme medzi top fotografov. Takže, berme to s trochou humoru. Je veľa rybárov a len jeden Jakub Vágner.
pomocou krabice od topanok uz bolo davno vyhotovenych kopec fotiek ... ty ako stary fotograf by si mal o tom nieco vediet
 
JohnNewton
2016-11-27 11:54:37
príspevok od: blahoslav J B Art
pomocou krabice od topanok uz bolo davno vyhotovenych kopec fotiek ... ty ako stary fotograf by si mal o tom nieco vediet
Tomáš Baťa nebol len tak hocikto. Ako prvý začal baliť topánky do fotoaparátov....
 
blahoslav J B Art
2016-11-27 13:24:30
príspevok od: fatality
pozri,to su take reci pre uplnych amaterov,co sa nevedia rozhodnut pre prvy fotak..a u takeho je jedno ci pri trochu rodina trochu vylet/dovolenka/kamaratkinportret bude stlacat spust na 700d,d5200,x-e1,a5000 alebo epl-6..
ja vsak viem,co chcem a potrebujem to pretavit do co najlepsej masiny vs. budget..a k tomu rozhodnutiu potrebujem co najvernejsie vstupne info,nie oeby od vyrobcov,lebo chcu predat..
a ked si zoberieme len max. pouzitelne ISO,pri fotakoch porovnatelnej cenovej katogorie,tak sa lisia kurefsky viacej,nez len par percent..a tych pre mna rozhodujucich a lisiacich sa parametrov je podstatne viac..
takze..ani ty si si nevyberal fotak stylom "ententiicky dva spendliicky",ale vybral si si fotak podla svojich poziadaviek,tak,prosim ta,dopraj tuto zabavku aj nam.. ..
ale ked si po pretestovani a vyberani kupis ten najlepsi fotak v pomere vykon/cena ... prides o zabavku

sam sa podla napisaneho asi nepovazujes za uplneho amatera, pokrocily fotograf uz byva vacsinou specializovany na nejaky zaner a vyber vhodnej techniky sa znacne zuzi

a kedze sme pod clankom o Fuji ... mne sa ten specificky vystup pacil ... X-E1 som si kupil, lebo som videl z nej fotky (nie testovacie obrazky) portretnych fotografov (nie recenzentov) a mnohokrat som ich spominal (Jiri Ruzek a D.Lovegrove) a vydrazil som telo s objektivom XF18-55 za vybornu cenu do 300 eur ... a ak sa moje fotky neblizia k ich, tak viem, ze chyba nebude vo fototechnike, ale vo fotografovi
 
MagickVamp
2016-11-27 18:49:32
príspevok od: fatality
pozri,to su take reci pre uplnych amaterov,co sa nevedia rozhodnut pre prvy fotak..a u takeho je jedno ci pri trochu rodina trochu vylet/dovolenka/kamaratkinportret bude stlacat spust na 700d,d5200,x-e1,a5000 alebo epl-6..
ja vsak viem,co chcem a potrebujem to pretavit do co najlepsej masiny vs. budget..a k tomu rozhodnutiu potrebujem co najvernejsie vstupne info,nie oeby od vyrobcov,lebo chcu predat..
a ked si zoberieme len max. pouzitelne ISO,pri fotakoch porovnatelnej cenovej katogorie,tak sa lisia kurefsky viacej,nez len par percent..a tych pre mna rozhodujucich a lisiacich sa parametrov je podstatne viac..
takze..ani ty si si nevyberal fotak stylom "ententiicky dva spendliicky",ale vybral si si fotak podla svojich poziadaviek,tak,prosim ta,dopraj tuto zabavku aj nam.. ..
Blahoslavovi strata casu daco vysvetlovat. On ma totiz teoriu ako ti aj sam odpisal ze aj s krabicou od topanok sa da fotit, pre mna je len divne ze naco mu je fotak, ked aj mobil foti. Totiz Blahoslav je asi najtazsie chapaju jedinec akeho som kedy stretol, on sa riadi motom ako: 1..- Ak ti nestaci rozsah objektivov, ostrenie, ISO a podobne, na zaner aky chces fotit, tak ten zaner nefot! Tak mi to bolo raz vysvetlene a mam pocit ze preto, lebo on sa na viac nezmoze a citi sa potom menejcenne, aj ked som mu vysvetloval, ze vobec nemusi, len nech sa nestara do nas ostatnych. Teraz asi sam chapes preco su testy zbytocne, lebo Blahoslav musi vydrzat s tym co ma, tak naco je tebe daco lepsie? Naco ti teleobjektiv? Proste nefot wildlife! Naco ti rychle ostrenie, alebo nejaky rychly fotak? Jednoducho nefot rychly pohyb! Naco ti pekne vysoke ISO? Jednoducho nefot ked mas malo svetla a nemas stojan. Kup si krabicu od topanok a fot daco staticke! Nebavi ta to? Blahoslava musi, tak sa kus zapri, kup si nejaky low end fuji alebo olympus a budes v komunite a bude steba lepsi clovek, mozno aj jeho novy vzor. Hlavne netestuj, je to ruhanie, musis kupit a verit ze to co kupujes je top, dokazy a testy su pre hlupakov.... To su tak v skratke myslienky nasho Blahoslava.
 
blahoslav J B Art
2016-11-27 19:41:44
prispevok bol sice napisany pod inym clankom, ale podla mna plati vseobecne ...

zlate.slnko
pred 59 min.
vtpinejší vyhráva: že naštartujte svoju kreativitu s novým foťákom!!!!
Kto je tvorivý, poradí si s čímkoľvek, komu tvorivosť chýba, tomu ani žiadny prístroj nepomôže. Takejto reklame môže uveriť skutočne len zúfalec
 
fatality
2016-11-27 20:25:22
príspevok od: MagickVamp
Blahoslavovi strata casu daco vysvetlovat. On ma totiz teoriu ako ti aj sam odpisal ze aj s krabicou od topanok sa da fotit, pre mna je len divne ze naco mu je fotak, ked aj mobil foti. Totiz Blahoslav je asi najtazsie chapaju jedinec akeho som kedy stretol, on sa riadi motom ako: 1..- Ak ti nestaci rozsah objektivov, ostrenie, ISO a podobne, na zaner aky chces fotit, tak ten zaner nefot! Tak mi to bolo raz vysvetlene a mam pocit ze preto, lebo on sa na viac nezmoze a citi sa potom menejcenne, aj ked som mu vysvetloval, ze vobec nemusi, len nech sa nestara do nas ostatnych. Teraz asi sam chapes preco su testy zbytocne, lebo Blahoslav musi vydrzat s tym co ma, tak naco je tebe daco lepsie? Naco ti teleobjektiv? Proste nefot wildlife! Naco ti rychle ostrenie, alebo nejaky rychly fotak? Jednoducho nefot rychly pohyb! Naco ti pekne vysoke ISO? Jednoducho nefot ked mas malo svetla a nemas stojan. Kup si krabicu od topanok a fot daco staticke! Nebavi ta to? Blahoslava musi, tak sa kus zapri, kup si nejaky low end fuji alebo olympus a budes v komunite a bude steba lepsi clovek, mozno aj jeho novy vzor. Hlavne netestuj, je to ruhanie, musis kupit a verit ze to co kupujes je top, dokazy a testy su pre hlupakov.... To su tak v skratke myslienky nasho Blahoslava.
..
 
JohnNewton
2016-11-27 20:35:45
príspevok od: blahoslav J B Art
prispevok bol sice napisany pod inym clankom, ale podla mna plati vseobecne ...

zlate.slnko
pred 59 min.
vtpinejší vyhráva: že naštartujte svoju kreativitu s novým foťákom!!!!
Kto je tvorivý, poradí si s čímkoľvek, komu tvorivosť chýba, tomu ani žiadny prístroj nepomôže. Takejto reklame môže uveriť skutočne len zúfalec
Ty máš vzácny dar, nechcieť porozumieť písanému textu Tá krabica od topánok je inak dobrý nápad, budeš mať topánky aj fotoaparát. "že naštartujte svoju kreativitu s novým foťákom" toto je asi ten najmenej škodlivý blábol výrobcov, kam sa hrabú na Konečného .... Inak, moja nebohá stará mama pracovala v 30 r. min.storočia ako asistentka miestneho fotografa. (spracovanie, sklenené dosky, retuš, kolorovanie,proste klasika) Ešte zachytila nástup dig. techniky, keď som ja pracoval s veľkou VHS kamerou. Považovala to za niečo úžasné a veľmi by sa jej to páčilo v čase keď fotografovala ona. No a to je ten podstatný rozdiel, Ty túžiš po tej kartónovej krabici. Máš ju mať Ale pozor, ten úžasný hotový jpeg Ti z nej nevypadnééééé
 
blahoslav J B Art
2016-11-27 20:55:43
príspevok od: JohnNewton
Ty máš vzácny dar, nechcieť porozumieť písanému textu Tá krabica od topánok je inak dobrý nápad, budeš mať topánky aj fotoaparát. "že naštartujte svoju kreativitu s novým foťákom" toto je asi ten najmenej škodlivý blábol výrobcov, kam sa hrabú na Konečného .... Inak, moja nebohá stará mama pracovala v 30 r. min.storočia ako asistentka miestneho fotografa. (spracovanie, sklenené dosky, retuš, kolorovanie,proste klasika) Ešte zachytila nástup dig. techniky, keď som ja pracoval s veľkou VHS kamerou. Považovala to za niečo úžasné a veľmi by sa jej to páčilo v čase keď fotografovala ona. No a to je ten podstatný rozdiel, Ty túžiš po tej kartónovej krabici. Máš ju mať Ale pozor, ten úžasný hotový jpeg Ti z nej nevypadnééééé
https://www.youtube.com/watch?v=NnOTtfkilLc

https://www.google.sk/search?q=pinhole+photos&biw=1280&bih=649&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwi1m8e-28nQAhWrC8AKHa1qBt8Q_AUIBigB
 
JohnNewton
2016-11-27 21:10:55
príspevok od: blahoslav J B Art
https://www.youtube.com/watch?v=NnOTtfkilLc

https://www.google.sk/search?q=pinhole+photos&biw=1280&bih=649&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwi1m8e-28nQAhWrC8AKHa1qBt8Q_AUIBigB
Unikla mi pointa, ja Ti v tom nebránim,do konca mám aj pár nepotrebných harabúrd to tmavej komory, a znovu Ti ich rád podarujem. Akurát by som nebol rád, keby si vliekol film do labu a následne ho digitalizoval. To by bola svätokrádež... A tiež som podozrievavý, či sa niekedy nekvalita netvári ako snaha o umenie.
 
fatality
2016-11-27 21:58:06
príspevok od: blahoslav J B Art
prispevok bol sice napisany pod inym clankom, ale podla mna plati vseobecne ...

zlate.slnko
pred 59 min.
vtpinejší vyhráva: že naštartujte svoju kreativitu s novým foťákom!!!!
Kto je tvorivý, poradí si s čímkoľvek, komu tvorivosť chýba, tomu ani žiadny prístroj nepomôže. Takejto reklame môže uveriť skutočne len zúfalec
a nieco z vlastnej hlavy nemas?
 
blahoslav J B Art
2016-11-27 22:15:45
príspevok od: JohnNewton
Unikla mi pointa, ja Ti v tom nebránim,do konca mám aj pár nepotrebných harabúrd to tmavej komory, a znovu Ti ich rád podarujem. Akurát by som nebol rád, keby si vliekol film do labu a následne ho digitalizoval. To by bola svätokrádež... A tiež som podozrievavý, či sa niekedy nekvalita netvári ako snaha o umenie.
vdaka, ale otec ma este stale doma komplet tmavu komoru, aj ked uz hodne rokov zbalenu v skriniach ... prave nedavno sa zastrajal, ze to vsetko rozbali a zase zacne robit fotky, lebo podla neho s digitalnym fotakom fotia ludia, ktori o fotke nemaju ani sajnu
stravil som s nim niekolko vecerov v kupelke premenenej na tmavu komoru, ale nikdy ma to nechytilo ... hlavne to cakanie od cvaknutia vo fotaku po vyvolanu a vysusenu fotku
ja som naskocil az na digitalnu fotografiu koncom minuleho storocia
 
blahoslav J B Art
2016-11-27 22:18:57
príspevok od: fatality
a nieco z vlastnej hlavy nemas?
keby som mal vlastnu hlavu, tak nou zarabam miliony, ako jeden nas nemenovany politik
 
josseee
2016-11-28 22:30:58
príspevok od: blahoslav J B Art
keby som mal vlastnu hlavu, tak nou zarabam miliony, ako jeden nas nemenovany politik
ale daj uz pokoj s tym precedom...kazdy svk web co otvorim len fico,fico,fico...a ty ho este aj sem furt motas
 
MagickVamp
2016-11-29 14:26:45
Ok podme spat k Fuji X-T2, ja som viac menej uneseny z tych objektivov co FUJI ma, aspon podla photozone.de maju fenomenalnu ostrost. Napriklad http://www.photozone.de/fuji_x/987-fuji100400f4556 a tu je zas nejaky test http://naturalexposures.com/mirrorless-telephoto-comparison-leica-fuji-nikon-olympus/

Pri vsetkych starsich fuji cipoch zrejme v standardne rozsirenych editoroch sa ich potencial uplne stracal. S novym X-T2 by konecne mohli zaziarit. Akurat clovek ma rad pohodlie a ked uz raz sa naucil robit vo fotoshope tak sa mu moc nechce ucit v niecom novom a este za to aj platit. X-T2 sa oplati sledovat aj to ci konecne bude podpora fotoshopu. Verim ze pribudnu porovnavacie recenzie a nesfanatizovani ludia ktori vlastnia aj iny system a budu to vediet objektivne porovnat. A snad aj poriadne otestovat v mraze, ked uz sa FUJI chvali tym ze je mrazuvzdorna.
 
JohnNewton
2016-11-30 08:01:25
príspevok od: josseee
ale daj uz pokoj s tym precedom...kazdy svk web co otvorim len fico,fico,fico...a ty ho este aj sem furt motas
Ja už preto neotváram ani konzervu
 
Ivan001
2016-11-30 20:56:57
K dispozícii je nová verzia firmware pre FUJIFILM X-T2
 
fatality
2016-11-30 23:12:56
príspevok od: JohnNewton
Tak že, keď Oly ešte o 1 EV prirtvrdí, tak na rovnakom delkarovanom ISO nám bude šumieť tak ako najlepšie FF No nekúp to Niekto za veľkou mlákou sa bude musieť nas.ať a urobiť z toho olygate....a soudruzi malinkatý šikmooký sa nám budú v telke o v hlbokom predklone ospravedlňovať - Lebo keď vie byť Pentax férový aj v najnovšom K1, môže tak činiť každý....

https://www.dxomark.com/Cameras/Pentax/K-1---Measurements

https://photographylife.com/does-fuji-cheat-with-its-sensors
 
MagickVamp
2016-12-01 07:56:35
príspevok od: fatality
https://photographylife.com/does-fuji-cheat-with-its-sensors
Uzitocny clanok pre dalsie rozhodovanie. Tak to mame cierne na bielom. Inak mam pocit ze FUJI ma praveze velky problem so sumom (minimalne mal) a aj to vysvetlim. Doteraz sa 16 Mpx snimac fuji porovnaval vacsinou s 24 mpx Dx snimacmi. Ale treba si uvedomit, ze 16 Mpx snimac ma o 47,7% vacsie svetlocitlive bunky ako 24 Mpx snimac. Takze mali o 47,7% vacsiu svetlocitlivu bunku, zasahuju do raw a maju a nasadeny dost silny blur (akoby ste otvorili raw Nikon ci Canon a nasledne dali silno potlacit sum, pridete o nejake detaily, ale sum to efektivne potlaci) a este muselo takto podvadzat s realnym ISO.

Myslim ze FUJI sa doteraz snazilo nieco velmi silno maskovat... a zdarilo, Konecny dokonca FUJI prirovnaval k FF snimacom, kde 16 mpx zblurovany raw a vlastne realne nizsie ISO, zamerne porovnaval s 36 Mpx Nikonom D800, ktory ma aj napriek vacsiemu snimacu kvoli velkemu poctu mpx len o 5% vacsie svetlocitlive bunky a potom sa to zovseobecnovalo na vsetky FF. To si ale malo ludi uvedomovalo a Konecny je bud hlupak alebo manipulator, preto jeho testy nemusim, ale ludi tak dost popletie/podvedie.

Snad FUJI s novym snimacom skutocne vyriesilo sum a nebude to zas len nejaky blaf v podobe blurov a klamstiev s realnym ISO...
 
MagickVamp
2016-12-01 09:47:07
Pardon, XT1 malo vdaka malo megapixlom dokonca o 53% vacsiu svetlocitlivu bunku ako D7100. http://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X-T1-vs-Nikon-D7100
 
JohnNewton
2016-12-01 10:05:30
príspevok od: MagickVamp
Uzitocny clanok pre dalsie rozhodovanie. Tak to mame cierne na bielom. Inak mam pocit ze FUJI ma praveze velky problem so sumom (minimalne mal) a aj to vysvetlim. Doteraz sa 16 Mpx snimac fuji porovnaval vacsinou s 24 mpx Dx snimacmi. Ale treba si uvedomit, ze 16 Mpx snimac ma o 47,7% vacsie svetlocitlive bunky ako 24 Mpx snimac. Takze mali o 47,7% vacsiu svetlocitlivu bunku, zasahuju do raw a maju a nasadeny dost silny blur (akoby ste otvorili raw Nikon ci Canon a nasledne dali silno potlacit sum, pridete o nejake detaily, ale sum to efektivne potlaci) a este muselo takto podvadzat s realnym ISO.

Myslim ze FUJI sa doteraz snazilo nieco velmi silno maskovat... a zdarilo, Konecny dokonca FUJI prirovnaval k FF snimacom, kde 16 mpx zblurovany raw a vlastne realne nizsie ISO, zamerne porovnaval s 36 Mpx Nikonom D800, ktory ma aj napriek vacsiemu snimacu kvoli velkemu poctu mpx len o 5% vacsie svetlocitlive bunky a potom sa to zovseobecnovalo na vsetky FF. To si ale malo ludi uvedomovalo a Konecny je bud hlupak alebo manipulator, preto jeho testy nemusim, ale ludi tak dost popletie/podvedie.

Snad FUJI s novym snimacom skutocne vyriesilo sum a nebude to zas len nejaky blaf v podobe blurov a klamstiev s realnym ISO...
K testu mám drobnú výhradu, pokiaľ chceme vedieť o koľko sa reál ISO líši od deklarovaného bolo by dobré mať ako predlohu 18% šedú tabuľku. A keď sa expozičné parametre stretnú, porovnať ISO, a nezaťahovať do toho šum. Dnes už takmer každý nejako viac alebo menej zasahuje do RAWu ( z hľadiska odšumovania ). Tiež aj meranie expozície a vyhodnotenie konkrétnej scény môže byť u rôznych modelov iné . Pre to tá šedá
 
blahoslav J B Art
2016-12-05 21:48:16
http://www.fotoradce.cz/recenze-fujifilm-x-t2
 
Roman Point
2016-12-06 09:21:06
príspevok od: blahoslav J B Art
http://www.fotoradce.cz/recenze-fujifilm-x-t2
Že teba ešte nezablokovali za tie neustále linky na externé weby kde sa rovnaká téma preberá ako tu kde má z toho tento web profity Ja keby som admin alebo Karol tak sa nezdržím
 
fatality
2017-01-28 22:11:33
príspevok od: JohnNewton
K testu mám drobnú výhradu, pokiaľ chceme vedieť o koľko sa reál ISO líši od deklarovaného bolo by dobré mať ako predlohu 18% šedú tabuľku. A keď sa expozičné parametre stretnú, porovnať ISO, a nezaťahovať do toho šum. Dnes už takmer každý nejako viac alebo menej zasahuje do RAWu ( z hľadiska odšumovania ). Tiež aj meranie expozície a vyhodnotenie konkrétnej scény môže byť u rôznych modelov iné . Pre to tá šedá
https://petapixel.com/2017/01/27/x-trans-promise-problem/
dobry clanok..
 
JohnNewton
2017-01-29 05:36:45
príspevok od: fatality
https://petapixel.com/2017/01/27/x-trans-promise-problem/
dobry clanok..
Už nebudem len sám "zlý policajt" Sú tam dosť tvrdé vyjadrenia na Fuji marketing...
 
fatality
2017-01-29 12:31:17
príspevok od: JohnNewton
Už nebudem len sám "zlý policajt" Sú tam dosť tvrdé vyjadrenia na Fuji marketing...
su..ale najma pekne dopodrobna rozobrane problemy x-trans..resp.vysvetlene preco vidime,to co vidime..okrem fanboys ☺
 
Ultra TXF
2017-01-29 13:05:49
John Newton opäť nesklamal a ďalší "antifujisti "

Mám taký dojem, že problémom Fuji nie sú jeho obdivovatelia ,ale skôr zanietení hateri

Musí byť ten Fuji fakt dobrý, keď to toľko ľudí serie
 
JohnNewton
2017-01-29 13:28:42
príspevok od: Ultra TXF
John Newton opäť nesklamal a ďalší "antifujisti "

Mám taký dojem, že problémom Fuji nie sú jeho obdivovatelia ,ale skôr zanietení hateri

Musí byť ten Fuji fakt dobrý, keď to toľko ľudí serie
A prečo sa trafená hus na mňa sťažuješ ? Napíš autorovi článku....
 
MagickVamp
2017-01-29 15:33:59
príspevok od: fatality
https://petapixel.com/2017/01/27/x-trans-promise-problem/
dobry clanok..
Ako tak pozeram, zdielanie takehoto vlakna by teroreticky mohol byt aj tresny cin. Fuji sa stava nabozenstvom a u nas je myslim zakazana nabozenska neznasanlivost
 
JohnNewton
2017-01-29 15:43:55
príspevok od: MagickVamp
Ako tak pozeram, zdielanie takehoto vlakna by teroreticky mohol byt aj tresny cin. Fuji sa stava nabozenstvom a u nas je myslim zakazana nabozenska neznasanlivost
A trest bude nepodmienečné doživotné fotografovanie s X trans a nikdy inak
 
blahoslav J B Art
2017-01-29 16:21:31
príspevok od: Ultra TXF
John Newton opäť nesklamal a ďalší "antifujisti "

Mám taký dojem, že problémom Fuji nie sú jeho obdivovatelia ,ale skôr zanietení hateri

Musí byť ten Fuji fakt dobrý, keď to toľko ľudí serie
Clanok som necital, ale pozrel som sa najskor na portfolio autora clanku, ktory je fotograf, spisovatel, muzikant a IT-ckar
Podla jeho galerie mam dojem, ze urcite vie najst aspon 1000 dovodov, ako sa nieco neda nafotit ... ale nema aspon par fotografii, ktore by za nieco stali.

Sorry, ale je to podobny pripad, ako kvaziodbornici na fotoportaloch, plno teoretickych a odbornych prispevkov, ale fotky v galerii slabe.

Ja sa inspirujem od skutocnych fotografov, ktory naopak hladaju sposoby, ako sa to da urobit a nie ako sa to neda, napr. z mojich oblubenych
http://www.lovegrovephotography.com/category/galleries/
 
JohnNewton
2017-01-29 16:29:34
príspevok od: blahoslav J B Art
Clanok som necital, ale pozrel som sa najskor na portfolio autora clanku, ktory je fotograf, spisovatel, muzikant a IT-ckar
Podla jeho galerie mam dojem, ze urcite vie najst aspon 1000 dovodov, ako sa nieco neda nafotit ... ale nema aspon par fotografii, ktore by za nieco stali.

Sorry, ale je to podobny pripad, ako kvaziodbornici na fotoportaloch, plno teoretickych a odbornych prispevkov, ale fotky v galerii slabe.

Ja sa inspirujem od skutocnych fotografov, ktory naopak hladaju sposoby, ako sa to da urobit a nie ako sa to neda, napr. z mojich oblubenych
http://www.lovegrovephotography.com/category/galleries/
Dlhodobo si pletieš techniku a jej možnosti s umením fotografie. Ta tvoja básnička o stredoformáte je ale o technickej dokonalosti výstupu. (asi si to neuvedomuješ) Nie o veľkosti, hmotnosti, alebo cene alebo iných praktických vlastnostiach. O tom sa pri tom ani nesluší hovoriť. Čiže tiež by si chcel technicky dokonalý výstup. Máš pocit, že to čo držíš v ruke vyvíjal nejaký umelec ? Chvála bohu, nie. A teraz šup von fotografovať, ja som už bol
 
blahoslav J B Art
2017-01-29 17:15:05
príspevok od: JohnNewton
Dlhodobo si pletieš techniku a jej možnosti s umením fotografie. Ta tvoja básnička o stredoformáte je ale o technickej dokonalosti výstupu. (asi si to neuvedomuješ) Nie o veľkosti, hmotnosti, alebo cene alebo iných praktických vlastnostiach. O tom sa pri tom ani nesluší hovoriť. Čiže tiež by si chcel technicky dokonalý výstup. Máš pocit, že to čo držíš v ruke vyvíjal nejaký umelec ? Chvála bohu, nie. A teraz šup von fotografovať, ja som už bol
nic si nepletiem ... len ty tu pleties nejaky stredoformat ... ber to tak, ze ja trollujem o stredoformate, niekto iny o detailoch na vysokom ISO, iny o chybach Fuji ... atd.

zhrnul by som to asi takto
kto umi, ten umi, kto neumi, ten cumi ...
prolozene do fotografickej slovenciny ... kto vie, ten foti, kto nevie, ten testuje (netyka sa K.Srnca)
 
JohnNewton
2017-01-29 17:18:12
príspevok od: blahoslav J B Art
nic si nepletiem ... len ty tu pleties nejaky stredoformat ... ber to tak, ze ja trollujem o stredoformate, niekto iny o detailoch na vysokom ISO, iny o chybach Fuji ... atd.

zhrnul by som to asi takto
kto umi, ten umi, kto neumi, ten cumi ...
prolozene do fotografickej slovenciny ... kto vie, ten foti, kto nevie, ten testuje (netyka sa K.Srnca)
Kto vie fotí mobilom, a kto nie tak Fuji a Olympusom (Ty) Ber to ako názornú ukážku demagógie Tvojho typu

http://mobilephotoawards.com/2015-mpa-results/
 
JohnNewton
2017-01-29 17:54:34
Môj J B mobile Art
 
fatality
2017-01-29 18:02:23
príspevok od: blahoslav J B Art
Clanok som necital, ale pozrel som sa najskor na portfolio autora clanku, ktory je fotograf, spisovatel, muzikant a IT-ckar
Podla jeho galerie mam dojem, ze urcite vie najst aspon 1000 dovodov, ako sa nieco neda nafotit ... ale nema aspon par fotografii, ktore by za nieco stali.

Sorry, ale je to podobny pripad, ako kvaziodbornici na fotoportaloch, plno teoretickych a odbornych prispevkov, ale fotky v galerii slabe.

Ja sa inspirujem od skutocnych fotografov, ktory naopak hladaju sposoby, ako sa to da urobit a nie ako sa to neda, napr. z mojich oblubenych
http://www.lovegrovephotography.com/category/galleries/
za sociku by si bol dobry kadrovak ☺ nieje dolezite co a preco je napisane,ale kto to napisal ☺
 
blahoslav J B Art
2017-01-29 18:25:13
príspevok od: JohnNewton
Kto vie fotí mobilom, a kto nie tak Fuji a Olympusom (Ty) Ber to ako názornú ukážku demagógie Tvojho typu

http://mobilephotoawards.com/2015-mpa-results/
ok, upravujem preklad ... kto vie, ten foti a nie je dolezite cim, kto nevie, ten testuje
moze byt?
 
blahoslav J B Art
2017-01-29 18:46:05
príspevok od: fatality
za sociku by si bol dobry kadrovak ☺ nieje dolezite co a preco je napisane,ale kto to napisal ☺
socializmus odisiel, komunisti zial nie ... je nedela, tak trochu pisma z fotografickej biblie nezaskodi:

* Chráňte sa falošných fotografov: prichádzajú k vám v ovčom rúchu, ale vnútri sú draví vlci.
* Poznáte ich podla fotografii. Veď či fotia z tŕnia hrozná alebo z bodliakov figy?
* Tak každý dobrý fotograf robí dobré fotky, kým zlý fotograf robí zlé fotky.
* Dobrý fotograf nemôže robit zlé fotky a zlý fotograf nemôže robiť dobré fotky.
* Každý fotograf, ktorý nefoti dobré fotky, skonci ako testovac techniky.
* Teda podla ich fotografii ich poznáte.
 
blahoslav J B Art
2017-01-29 18:48:47
príspevok od: JohnNewton
Môj J B mobile Art
no ale toto nie je nic moc ... to by sa dalo nafotit aj s Fuji
 
JohnNewton
2017-01-29 18:52:59
príspevok od: blahoslav J B Art
no ale toto nie je nic moc ... to by sa dalo nafotit aj s Fuji
Ale iba s tým bez X trans
 
fatality
2017-01-29 19:05:00
príspevok od: blahoslav J B Art
socializmus odisiel, komunisti zial nie ... je nedela, tak trochu pisma z fotografickej biblie nezaskodi:

* Chráňte sa falošných fotografov: prichádzajú k vám v ovčom rúchu, ale vnútri sú draví vlci.
* Poznáte ich podla fotografii. Veď či fotia z tŕnia hrozná alebo z bodliakov figy?
* Tak každý dobrý fotograf robí dobré fotky, kým zlý fotograf robí zlé fotky.
* Dobrý fotograf nemôže robit zlé fotky a zlý fotograf nemôže robiť dobré fotky.
* Každý fotograf, ktorý nefoti dobré fotky, skonci ako testovac techniky.
* Teda podla ich fotografii ich poznáte.
chudak Karol..a Julo Kotus..a Jozko Peniak..takto im nalozit..☺..
 
MagickVamp
2017-01-29 19:08:10
príspevok od: blahoslav J B Art
socializmus odisiel, komunisti zial nie ... je nedela, tak trochu pisma z fotografickej biblie nezaskodi:

* Chráňte sa falošných fotografov: prichádzajú k vám v ovčom rúchu, ale vnútri sú draví vlci.
* Poznáte ich podla fotografii. Veď či fotia z tŕnia hrozná alebo z bodliakov figy?
* Tak každý dobrý fotograf robí dobré fotky, kým zlý fotograf robí zlé fotky.
* Dobrý fotograf nemôže robit zlé fotky a zlý fotograf nemôže robiť dobré fotky.
* Každý fotograf, ktorý nefoti dobré fotky, skonci ako testovac techniky.
* Teda podla ich fotografii ich poznáte.
Jeeej vy mate uz aj modlitbickuuuu. dostavate aj tie piskotky po prezentacii novej Fujinky?
 
Roman Point
2017-01-29 19:57:20
príspevok od: MagickVamp
Jeeej vy mate uz aj modlitbickuuuu. dostavate aj tie piskotky po prezentacii novej Fujinky?
Mama dobre pečie a varí a otec má po škatuliach rozloženú tmavú komoru.. Čo viac potrebuješ vedieť? On žije v strašných podmienkach na jeho vek.. Nečudoval by som sa ak by nepracoval a ak náhodou pracuje tak odovzdáva doma výplatu a dostáva z nej vreckové.. Preto má to čo má a je to strop techniky aká existuje.. Ak by použil vreckové na cestu vlakom do najbližšej predajne fototechniky aby si mohol pozrieť a vyskúšať čím sa dnes fotí tak by nemal na keksíky na desiatu prípadne by sa nevedel ani dostať jeden deň do práce. Takže nechajme ho žiť v tom svete v ktorom sa pohybuje.. Ona to už nejak do dôchodku odhopká
 
blahoslav J B Art
2017-01-29 20:23:17
príspevok od: MagickVamp
Jeeej vy mate uz aj modlitbickuuuu. dostavate aj tie piskotky po prezentacii novej Fujinky?
ja som polyfotogamista ... doma mam Olympus, Fujinu a aj Canona ... aj ked starsieho, ale mne na veku nezalezi
 
blahoslav J B Art
2017-01-29 21:05:20
príspevok od: Roman Point
Mama dobre pečie a varí a otec má po škatuliach rozloženú tmavú komoru.. Čo viac potrebuješ vedieť? On žije v strašných podmienkach na jeho vek.. Nečudoval by som sa ak by nepracoval a ak náhodou pracuje tak odovzdáva doma výplatu a dostáva z nej vreckové.. Preto má to čo má a je to strop techniky aká existuje.. Ak by použil vreckové na cestu vlakom do najbližšej predajne fototechniky aby si mohol pozrieť a vyskúšať čím sa dnes fotí tak by nemal na keksíky na desiatu prípadne by sa nevedel ani dostať jeden deň do práce. Takže nechajme ho žiť v tom svete v ktorom sa pohybuje.. Ona to už nejak do dôchodku odhopká
vsetko je tak, ako pises ... len ak najdem nejaku brigadu, tak tam chodim na bicykli ... a tym usetrim nejake eura
 
Roman Point
2017-01-29 21:23:45
príspevok od: blahoslav J B Art
vsetko je tak, ako pises ... len ak najdem nejaku brigadu, tak tam chodim na bicykli ... a tym usetrim nejake eura
Preto ťa mám rád Blaho blažený lebo ty si si svoj osud nevybral.. Bojuj statočne ďalej! Raz keď zostaneš v tom dome sám tak sa ti uľaví a začneš konečne slobodne dýchať.
 
fatality
2017-01-29 22:10:26
príspevok od: Roman Point
Mama dobre pečie a varí a otec má po škatuliach rozloženú tmavú komoru.. Čo viac potrebuješ vedieť? On žije v strašných podmienkach na jeho vek.. Nečudoval by som sa ak by nepracoval a ak náhodou pracuje tak odovzdáva doma výplatu a dostáva z nej vreckové.. Preto má to čo má a je to strop techniky aká existuje.. Ak by použil vreckové na cestu vlakom do najbližšej predajne fototechniky aby si mohol pozrieť a vyskúšať čím sa dnes fotí tak by nemal na keksíky na desiatu prípadne by sa nevedel ani dostať jeden deň do práce. Takže nechajme ho žiť v tom svete v ktorom sa pohybuje.. Ona to už nejak do dôchodku odhopká
bohuzial..ty si vacsi chudak,nez ten z koho sa pokusas robit si srandu..dusevny..
 
Roman Point
2017-01-30 02:41:02
príspevok od: fatality
bohuzial..ty si vacsi chudak,nez ten z koho sa pokusas robit si srandu..dusevny..
Ty si dvojnásobný lebo reaguješ na veci ktoré sa ta netýkajú, ale keď si sa už ozval.. A ten duševný ťa mal radšej do plachty pustiť ale to už je iná pesnička
 
JohnNewton
2017-01-30 06:42:16
Nech už sú naše názory na techniku akokoľvek rozdielne, do takejto osobnej roviny ozaj nemusíme.....
 
Roman Point
2017-01-30 07:36:35
príspevok od: JohnNewton
Nech už sú naše názory na techniku akokoľvek rozdielne, do takejto osobnej roviny ozaj nemusíme.....
Ani to ďalej nepôjde. Myslel som to dobre s Blahoslavom chcel som ho len podpichnut a poposunut iným smerom
Faťáka neriešim.. To je ephoto superman.. Ten sa zapoji hlavne keď môže niekomu pomôcť. Cíti sa potom lepšie aj keď nie je prečo
 
MagickVamp
2017-01-30 11:48:07
príspevok od: blahoslav J B Art
ja som polyfotogamista ... doma mam Olympus, Fujinu a aj Canona ... aj ked starsieho, ale mne na veku nezalezi
ano tym sa stale ohanas, zacinam mat pocit ze si ten stary 12 rocny low end canon v hodnote 50 eur asi drzis naschval aby si mohol poukazovat na to ze ty nie si zaujaty. akurat je to pekne vidno ako citlivo reagujes ked dakto slapne na Fuji ci Olympus.

Fatality pridal: https://petapixel.com/2017/01/27/x-trans-promise-problem/

A tvoja reakcia klasicka obranna, ani si to necital ale rovno si skritizoval autora o ktorom nic nevies. Suhlasim s tym co ti napisal Newton, ti co techniku robia nie su nastastie umelci a to ze je niekto dobry fotograf neznamena ze sa vyzna nejak extra v technike a keby sa vyznal tak by mal vysledky mozno este lepsie. A to ze dakto sa vyzna v technike neznamena ze je nutne zly fotograf. Skor si myslim, ze aktualne techniku sleduju hlavne ludia co chcu investovat a nemaju zas penazi na rozhadzovanie. Ty nechces investovat, tak neviem naco stale komentujes clanky o technike, ked pokrok v tejto oblasti je podla teba nepotrebny.

A ta tvoja modlidbicka...no fakt len piskotku ti dat potom uz. Klasicky obranny mechanizmus a sposob ako si zjednodusit vnimanie sveta aby to pre teba nebolo take zlozite, len smutne ze v este 30 rokoch vnimas svet takto ciernobielo a uz v 30 rokoch mas tak skostnatene nazory. Point ma v jednom pravdu a kiez by ta jeho postuchnutie konecne nakoplo, prilis skoro si sa vsetkeho vzdal a rozhodol ze racej nic nechces miesto toho aby si zabojoval.

 
alkaline
2017-01-31 12:57:42
...ha...vidím že je všetko postarom...
...a to je dobre...
...zmeny sú tak znervózňujúce... 
JohnNewton
2017-02-01 10:48:28
Možno Vám svitá na lepšie časy

http://digiarena.e15.cz/iridient-x-transformer-konvertor-rawu-z-fotoaparatu-fujifilm-pro-windows
 
šereda
2017-05-15 10:20:25
Tu mám problém na x-t1 zámok funguje len na voliči ISo na voliči expozície sa dá zamknúť iba režim A ostatné sa mi dle libosti prepínajú a robia šarapatu, je to tak správne ale mám nejakú poruchu. Ď
 
mahu
2018-01-15 08:47:40
Má niekto aktuálne skúsenosti so spracovaním RAW, resp. akým smerom sa to pohlo (akvarel)? Pýtam sa na to aj v súvislosti s príchodom FUJIFILM X RAW STUDIO, do ktorého vkladám nádeje. Resp. či dopomohol nový firmware, atď.
Ďakujem
 
PeCh
2018-01-15 10:22:18
príspevok od: mahu
Má niekto aktuálne skúsenosti so spracovaním RAW, resp. akým smerom sa to pohlo (akvarel)? Pýtam sa na to aj v súvislosti s príchodom FUJIFILM X RAW STUDIO, do ktorého vkladám nádeje. Resp. či dopomohol nový firmware, atď.
Ďakujem
Ako sa pohlo neviem. Čo takto skúsiť Rawtherapee a Darktable a vyskúšať si to vlastnej koži?

Ale píšem skôr kvôli tomu X Raw Studiu. Nie je to Raw editor v klasickom štýle. Je to len nástroj na automatizáciu vyvolávania Rawov priamo vo foťáku. Pripojíš kábel a všetky parametre, ktoré si mohol zadať vo foťáku (simulácia filmu, expozícia, vyváženie bielej...) si vyklikáš v tomto nástroji a on ti dá fotku vyvolať vo foťáku a zobrazí ti ju. Ak ti vyhovuje výstup priamo z foťáku, tak je to ok, ale treba sa zmieriť s tým, že tam nenastavíš nič iné ako vo foťáku (napr. redukcia šumu, len +2, +1, 0, -1, -2 a pod., t.j. nič medzi hodnotami vo foťáku). Podľa recenzií Mac verzie má tento SW zatiaľ problém príliš veľkým množstvom fotografií v jednom adresári a celkovo so stabilitou (padá).
 
mahu
2018-01-15 11:04:12
príspevok od: PeCh
Ako sa pohlo neviem. Čo takto skúsiť Rawtherapee a Darktable a vyskúšať si to vlastnej koži?

Ale píšem skôr kvôli tomu X Raw Studiu. Nie je to Raw editor v klasickom štýle. Je to len nástroj na automatizáciu vyvolávania Rawov priamo vo foťáku. Pripojíš kábel a všetky parametre, ktoré si mohol zadať vo foťáku (simulácia filmu, expozícia, vyváženie bielej...) si vyklikáš v tomto nástroji a on ti dá fotku vyvolať vo foťáku a zobrazí ti ju. Ak ti vyhovuje výstup priamo z foťáku, tak je to ok, ale treba sa zmieriť s tým, že tam nenastavíš nič iné ako vo foťáku (napr. redukcia šumu, len +2, +1, 0, -1, -2 a pod., t.j. nič medzi hodnotami vo foťáku). Podľa recenzií Mac verzie má tento SW zatiaľ problém príliš veľkým množstvom fotografií v jednom adresári a celkovo so stabilitou (padá).
Ďakujem za info. Každopádne si to nevyskúšam priamo, lebo ešte len uvažujem nad kúpou tohtoo stroja. Len si potrebujem overiť, že nespravím hlúposť. Toto je jediná vec, ktorá mi v tom bráni, keďže som hlavne krajinkár (romýšľal som aj nad inými značkami prístrojov, ale táto konfigurácia mi zatiaľ vychádza ako naj). O tom X Raw Studiu som mal inú predstavu, čo sa týka účelu. Dúfal som, že to vyrieši a bude priamo podporovať aj import do PC.
 
PeCh
2018-01-15 11:23:04
príspevok od: mahu
Ďakujem za info. Každopádne si to nevyskúšam priamo, lebo ešte len uvažujem nad kúpou tohtoo stroja. Len si potrebujem overiť, že nespravím hlúposť. Toto je jediná vec, ktorá mi v tom bráni, keďže som hlavne krajinkár (romýšľal som aj nad inými značkami prístrojov, ale táto konfigurácia mi zatiaľ vychádza ako naj). O tom X Raw Studiu som mal inú predstavu, čo sa týka účelu. Dúfal som, že to vyrieši a bude priamo podporovať aj import do PC.
Na to vyskúšanie som myslel, že to ide aj bez vlastnenia tohto fotoaparátu. Nie je až taký problém nájsť nejaký RAW a vyskúšať si ho vyvolať vo svojom RAW editore. Tak najlepšie zistíš, či je to pre teba dostatočné.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia