Hore

Nikon D5000

Príchod D5000 vyvolal v našom šéfredaktorovi Julovi chvíľkový nepokoj. Asi aj vás by ako majiteľa Nikonu D300 vytočil fakt, že rovnako skvelý snímač je teraz k dispozícii aj začínajúcemu amatérovi.

 

Môžem ho ale upokojiť, rozdiel v obrazovej kvalite tu je. Rozdiel dvoch tried je zrejmý nielen vo vyhotovení a funkciách, ale aj v obraze. Nechcem, aby ste hneď na začiatku dostali pocit, že D5000 fotí zle. Naopak, na amatérsky fotoaparát sú výsledky nadpriemerné.

 

Design

 

Ak ste videli alebo držali Nikon D40/D60 nebude pre vás D5000 veľkým prekvapením. Takmer celá konštrukcia je prevzatá z týchto modelov, určite si ale všimnete významnú konštrukčnú novinku, výklopný otočný displej.

Nikon D5000 je drobček, aspoň podľa môjho názoru. Potvrdilo sa to, keď som naň nasadil AF-S 17-55/2,8. Keby ste nemali merítko a posudzovali len podľa obrázku, mysleli by ste, že som naň nasadil pomaly svetelný 200 mm teleobjektív.

 

V tomto segmente sa na ergonómiu až tak nehľadí, preferované sú čo najmenšie rozmery a najnižšia hmotnosť. Pokročilým užívateľom s vyššími nárokmi na ergonómiu je určený model D90. Niektorým užívateľom nie sú zrejme rozdiely medzi zrkadlovkou pre začiatočníkov a pre pokročilých, hlavne ak majú podobné parametre. Využijem preto priestor tejto recenzie aj na vysvetlenie rozdielov.

 

 

D5000 je približne o 1/3 menší ako D90, nemusím mať prsty ako jaternice, aby som zistil, že pohodlný úchop je kde-tam. Grip je užší a pomerne blízko objektívu. Malíček má tendenciu zošmyknúť sa pod fotoaparát. S Nikonom D300 som zvyknutý držať fotoaparát vo zvesenej ruke, dokonca aj s ťažším objektívom. Tu by som sa bál, že sa mi fotoaparát vyšmykne. Pri fotografovaní je dôležitý pevný úchop druhou rukou.

 

Oproti konkurenčným zrkadlovkám Sony a Olympus je ale ergonómia držania lepšia, Nikon nepriviedol miniaturizáciu do extrému.

 

 

Okolo spúšte je prepínač ON/OFF. Toto umiestnenie môžu Nikonu ostatní závidieť, prístroj sa vďaka nemu pohodlne zapína aj vypína. Pred spúšťou, bližšie k užívateľovi sú dve tlačidlá. Pravé je určené pre korekciu expozície a ako shift tlačidlo nastavenia clony v manuálnom režime. Ľavé tlačidlo ovláda zobrazovanie expozičných parametrov na displeji. Na hornej časti, blízko gripu je tradičný kruhový volič expozičných programov.

 

 

Zadnej strane dominuje výklopný a otočný displej s uhlopriečkou 2,7" a rozlíšením 230 000 bodov. Otočný kĺb je umiestnený na dolnej hrane. Je to trochu nešťastné riešenie, stačí zospodu pripevniť rýchloupínaciu doštičku pre statív a pohyblivosť displeja sa výrazne obmedzí. Rozmýšľal som, prečo Nikon zvolil umiestnenie kĺbu na spodnej sčasti, namiesto ľavej. Napadá mi jediný dôvod, na ľavej strane by nemohli byť umiestnené tlačidlá a zmenila by sa tak koncepcia ovládania zavedená u všetkých modelov značky.

 

 

Displej slúži nielen na prezeranie záberov, či pohyb v menu ale funguje ako hľadáčik v režime Live View. Ďalej zobrazuje aj informácie o expozícii a nastaveniach. U Nikonu D90 nájdeme na hornej strane druhý, menší stavový displej. Pokročilejší užívatelia mi dajú za pravdu, že takéto riešenie s dvomi displejmi je praktickejšie. Na malý Nikon D5000 sa však druhý displej nezmestí.

 

Prednosťou otočnej konštrukcie je, že pri preprave môže byť displej natočený smerom od fotografa a je dobre chránený pred poškodením a znečistením. D5000 je prvou zrkadlovkou Nikon s takýmto riešením.

Vedľa displeja je tlačidlo režimu Live View a viacúčelový krížový volič s potvrdzujúcim tlačidlom. Ten som pravidelne nechtiac stláčal pri fotení dlaňou a posúval som si tak aktívny senzor AF. 

 

Palec ruky obsluhuje otočný volič a pamäť expozície, umiestnené tiež na zadnej strane. Nikon D90 ma naviac jeden otočný volič pod spúšťou.Po ľavej strane displeja je päť tlačidiel (prehrávanie, Menu, lupa a tlačidlo pre vyvolanie rýchlych nastavení), nad nimi je tlačidlo „Delete".

 

 

Hľadáčik s dioptrickou korekciou patrí k tomu lepšiemu v triede. Na matnici sa zobrazuje 11 bodov automatického zaostrovania. Užívateľsky je možné zapnúť zobrazenie pomocnej mriežky, ktorá vám pomôže nielen pri komponovaní, ale aj pri dodržiavaní horizontu a snímaní panorám. Hľadáčik zobrazuje 95% snímaného obrazu. Nechýba dioptrická korekcia v rozsahu -1,7 až +0,7 DPT. Zväčšenie je 0,78x (oproti 0,94x u Nikonu D90). Okrem klasických údajov o čase, clone, korekciách a pod. zobrazuje aj hodnotu ISO.

 

Zobrazovanie informácii na LCD displeji je nastaviteľné.

  

Niekomu bude chýbať tlačidlo pre kontrolu hĺbky ostrosti. Mne osobne nechýba, hĺbku ostrosti kontrolujem na zosnímanej fotografii.

 

V prednej časti nájdeme tlačidlo blesku a samospúšte, to má možnosť priradenia inej funkcie, napr. ISO, či WB. Tým sa dá pomôcť ergonómii ovládania. Okrem iného sa vpredu nachádza aj pomocné svetlo automatického zaostrovania, je to lepšie, ako využívať svetlo vstavaného blesku.

 

Technická špecifikácia

 

Kompatibilita s objektívmi

 

Fotoaparát je kompatibilný s AF objektívmi s bajonetom F, vyrobenými pre FF aj DX zrkadlovky. Nemá v tele vstavaný motorček, preto pri použití AF objektívov bez vlastného motorčeka musí užívateľ zaostrovať ručne. U najstarších AF objektívov bez označenia D a G nefunguje naviac meranie 3D Colormatrix II. To môže byť dôvodom prečo zvoliť D90 ale aj nemusí. Súčasná paleta objektívov AF-S určených pre takúto triedu zrkadloviek je už dostatočne široká.

 

Snímač

 

Obrazový snímač s rozlíšením 12,3 mil. bodov je vyrobený technológiou CMOS. Prvý krát bol úspešne predstavený v modeli D300. Funkcia odstraňovania prachu zo snímača otrasom je doplnená riadením prúdenia vzduchu vo vnútri zrkadlovej šachty tak, aby sa minimalizoval prúd prachových častíc na snímač. Za týmto účelom je za bajonetom umiestnená smerová dýza.

 

Aj keď má snímač rovnaké parametre ako u vyšších modelov, sú fotografie snímané pri vyššom ISO viac zašumené a majú menší dynamický rozsah. Nikon musel nejako obrazovo oddeliť fotoaparáty rôznych tried. V Nikone D5000 nie je k dispozícii 14-bit RAW.  Inak je ale kvalita záberov na veľmi dobrej úrovni, ale o tom bližšie v časti venovanej obrazovej kvalite.

 

Citlivosť

 

Štandardne je citlivosť nastaviteľná v rozsahu 200 až 3200 ASA. Užívateľsky je možné zväčšiť rozsah od 100 do 6400 ASA

 

Procesor

 

Aj vďaka rýchlemu procesoru Expeed je práca s fotoaparátom príjemná. Tento procesor sa štandardne montuje do všetkých zrkadloviek Nikon.

 

Meranie expozície a AF

 

Meranie expozície Color 3D Matrix II je spojené s automatickým zaostrovaním. Všetko zabezpečuje 420 pixelový RGB senzor, ktorý vyhodnocuje nielen jas, kontrast, ale aj farebnosť snímanej scény a tieto údaje vyhodnocuje spolu s údajmi o zaostrovaní. Z toho ťaží aj výborné kontinuálne zaostrovanie s 3D sledovaním objektu a pokročilé meranie záblesku iTTL. Okrem viaczónového merania je k dispozícii aj integrálne a bodové meranie.

 

Expozičné programy

 

Aká by to bola zrkadlovka pre začiatočníkov, keby nemala automatický program. Pre tých menej skúsených sú určené aj motívové programy. Otočením voliča sú ihneď k dispozícii režimy "Bez blesku", "Portrét", " Krajina", "Deti", "Šport", "Makro" a "Nočný portrét". Viac motívových programov je pod voľbou "Scene". Z tých zaujímavejších spomeniem Low Key" a High Key. Spolu ich je 19.

 

U motívových programov sa mi páčilo, že je možné shiftovať expozičnú krivku. To znamená, že ak prístroj zvolil určitú kombináciu času a clony, ja som ju mohol zmeniť, podobne ako by som pracoval v pokročilom režime P.

 

Na protiľahlej strane voliča sú tradičné programy "P - programová automatika", "A - predvoľba clony", " S - predvoľba času" a "M - manuálna expozícia".

 

Zaostrovanie

 

Technológie z vyšších modelov sa dostávajú do tých nižších a D5000 používa 11-bodový autofokus z D90-ky a 3D sledovanie pohybujúcich sa objektov. Fotoaparát nemá vstavaný motorček, preto nepodporuje automatické zaostrovanie u iných ako AF-S a AF-I objektívov.  Na vlastnej koži som sa o tom poučil, keď som si na rekonštrukciu napoleónskej bitky zobral D5000 s AF 80-400VR, musel som samozrejme zaostrovať manuálne. Tu sa ukázalo, že aj keď je hľadáčik pomerne veľký, nie je prispôsobený pre manuálne zaostrovanie. V amatérskej kategórii sa ale aj tak predpokladá hlavne používanie automatického zaostrovania.

 

Live View

 

Režim živého náhľadu sa aktivuje stlačením príslušného tlačidla LV. Stlačením tlačidla Info sa mení zobrazovanie pomocných informácii, vrátane pomocnej mriežky. Automatické zaostrovanie je v tomto režime vyhodnocované na základe detekcie kontrastu z obrazu. Spôsob zaostrovania je možné nastaviť, funguje tu aj rozoznávanie tvári a sledovanie objektu, ktorý na chvíľu opusti zorné pole.

 

Automatické zaostrovanie pri živom náhľade je zúfalo pomalé, použiteľné je len pri snímaní nepohybujúcich sa objektov (krajina, zátišia, architektúra...). AF sa aktivuje pri stlačení spúšte, na rozdiel od D90, kde sa tak deje po stlačení tlačidla autofokusu na zadnej strane. Jediné použiteľné automatické zaostrovanie v LV priniesla len firma Sony, ale na úkor hľadáčika, ktorý je malý a tmavý.

 

Videorežim

 

Video je k dispozícii v režime Live View, nahrávanie sa spustí po stlačení tlačidla OK. Maximálna dĺžka jedného záberu je 5 minút. Rozlíšenie je nastaviteľné v troch veľkostiach: 1280x720, 640x424 a 320x216. Nahrávať možno so zvukom alebo bez. Počas nahrávania je možné zoomovať a manuálne zaostrovať.

 

Ak vás táto funkcia zaujíma, venujeme sa jej v samostatnom článku.

 

Závierka

 

Životnosť závierky je min. 100 000 cyklov, to je viac než postačujúce, aj keď fotoaparát počas svojej životnosti vystrieda viacero majiteľov. Rozsah časov je 1/4000 - 30 s., v manuálnom režime je možné použiť aj dlhšie časy B, T. Potrebná je káblová alebo infračervená diaľková spúšť.

 

Režimy snímania

 

Fotoaparát má samozrejme aj režim sériových záberov. Maximálna frekvencia 4 obr./s. je v danej triede nadštandardná. Samospúšť má omeškanie 2, 5, 10 alebo 20 sekúnd. Pri použití infračerveného diaľkového ovládania sa exponuje záber okamžite po stlačení spúšte na DO alebo až po 2 sekundách. Pre experimentovanie s časozberným snímaním je určená funkcia podrobne nastaviteľného itervalometra, maximálny počet záberov je 999.

 

Zaujímavou funkciou je tichý režim, ten sa volí v režime záberov a je označený písmenom Q (Quiet - ticho). Určený je pre snímanie v priestoroch, kde nechcete rušiť zvukom závierky a zrkadlom, napr. v kostole alebo pri fotení spiacich detí. Prístroj pri tomto nastavení spomalí rýchlosť sklápania zrkadla a rozdelí expozíciu na dve časti. Po stlačení spúšte sa exponuje záber, ale zrkadlo zostane v hornej polohe. Dole sa pomaly vráti až po uvoľnení spúšte. Príjemné je, že pritom fotoaparát vypne aj zvukovú signalizáciu zaostrenia, takže ju nemusíte vypnúť v menu.

 

Blesk

 

Vstavaný blesk má smerné číslo 13 (pri ISO 100). Podľa zvoleného expozičného programu sa vyklápa automaticky alebo po stlačení príslušného tlačidla. Synchronizácia je možná s časmi dlhšími ako 1/200 s. Nechýba synchronizácia na prvú alebo druhú lamelu, fill-in a redukcia červených očí. Na rozdiel od D90 a vyšších modelov, nedokáže fungovať ako riadiaca jednotka pre diaľkové riadenie externých systémových bleskov (aj keď to tvrdí český prospekt).

 

Active D-Lightning

 

Kvality použitého snímača sú známe, patrí k tomu najlepšiemu, čo na APS-C zrkadlovke nájdete. Preverili sme ho v redakčných testoch Nikonov D300 a D90. Preto som sa rozhodol preveriť podrobnejšie funkciu Active D-Lightning a prácu s farebnými režimami.

 

Activ D-Lightning je prekladaná ako digitálny blesk, jej účelom je presvetliť pri práci s bleskom pozadie. Tak to je u iných značiek. Ale Nikon ide ďalej. Prívlastok Active naznačuje, že fotoaparát do procesu zväčšenia dynamického rozsahu pristupuje aktívne. Presvetlenie tieňov pri práci s bleskom je len jeden aspekt využitia.

 

Active D-Lightning slúži na zväčšenie dynamického rozsahu ľubovoľnej scény, s alebo bez použitia blesku. Bežný D-Lightning len softvérovo zosvetľuje tmavé partie obrazu po jeho naexponovaní. Aktívny pracuje už pri meraní expozície a kombinuje úpravu expozičných hodnôt s úpravou nasnímaných dát. Výsledkom je širší dynamický rozsah s minimalizáciou prepalov a lepším prekreslením tieňov. Nastaviteľný je v štyroch stupňoch, alebo je stupeň účinnosti nastavený automaticky. Funkciu je možné , samozrejme, deaktivovať.

 

V praxi ju odporúčam používať, výsledky sú výborné a hlavne neskúseným užívateľom pomôže vysporiadať sa s expozične ťažkými situáciami. V menu Retouche je k dispozícii funkcia D-Lightning pre úpravu fotografie po jej nasnímaní. Oproti Active D-Lightning  pracuje už len s nasnímanými dátami.

 

Picture Control je funkcia ovplyvňujúca saturáciu, kontrast, jas, posun farieb a ostrosť. Užívateľ ma k dispozícii šesť prednastavených kombinácii, z ktorých každú si môže upraviť podľa svojich požiadaviek. Pomocou dodávaného softvéru si môže dokonca vytvoriť vlastný profil a nahrať ho cez pamäťovú kartu do fotoaparátu, alebo si upravený profil vyexportovať z fotoaparátu. Picture Control je obdobou výberu filmu a tým aj jeho vlastností a vplyvu na výsledný obraz.

 

Standard - ako už názov napovedá, je to taká stredná cesta, ktorá vyhovuje väčšine bežných situácií

Neutral - pre dosiahnutie verných farieb, alebo keď sa bojíte posterizácie výrazne saturovaných farieb

Vivid - pravý opak neutrálneho nastavenia, zvýrazňuje farebnosť a kontrast

Monochrome - snímanie do čiernobieleho režimu, bohužiaľ bež možnosti výberu farebných filtrov pre ČB fotografiu

Portrait - pre prirodzené podanie pleťových odtieňov

Landscape - pre pekné farby zelene a modrej oblohy

 

Retouche

 

Zaradeniu D5000 do kategórie amatérskych zrkadloviek zodpovedá aj široká ponuka dodatočných úprav fotografii priamo v prístroji. Profesionálni fotografi sa úpravami zaoberajú až v počítači, často krát sú vybavení drahým softvérom s vysokým nárokom na obsluhu a výkon počítača. Naproti tomu amatér, ktorý takýmto vybavením nedisponuje rád siahne po takejto možnosti zabudovanej do fotoaparátu.

 

Ukážka spracovania fotografii v menu Retouche:

 

Originálny záber

Monochrome

Sepia

Cyanotype

Greenhancer

Fish eye

JPG vyvolaný z RAWu priamo vo
fotoaparáte,s drobnými úpravami
expozície a farebnosti.

Originálny záber

Soft filter

Originálny záber

Filter outline.
Po vytlačení môže
fotografia slúžiť ako
podklad pre
omaľovánku pre deti.

 

Nejedná sa len o „vyčačkávanie" fotografie. Ponúkané funkcie sú aj užitočné. Okrem konverzie do ČB, Sepie a Cyanotype, tu nájdete aj Soft filter, Fish Eye, korekciu zbiehania línií, korekciu sférického skreslenia, montáž dvoch záberov, orez, zmenšovanie atď. Zahŕňajú aj úpravu fotografii vo formáte RAW.

 

HDMI

 

Klasický AV výstup je pre prezeranie fotografií na moderných TV s vysokým rozlíšením nedostačujúci. Fotoaparát má zabudovaný HDMI výstup a s ním je pozeranie fotografii a videa zážitkom. Veľkosť konektora je štandardná, kábel nie je v cene prístroja.

 

Napájanie

 

Prístroj je napájaný jedným akumulátorom EN-EL9. Nemá možnosť dokúpenia batériového gripu pre použitie alternatívneho zdroja napájania.

 

Pamäťové média

 

Nikon už tradične podporuje v tejto kategórii pamäťové karty SD/SDHC.

 

Softvér

 

Nikon k svojim zrkadlovkám dodáva program View NX, ktorý slúži len na organizáciu, prezeranie fotografii a dokáže exportovať RAW do formátov TIFF a JPG. Neumožňuje okrem otáčania žiadne úpravy. Ešteže sa RAW dá spracovať priamo vo fotoaparáte. Ak chce užívateľ pracovať hlavne s formátom RAW, mal by si dokúpiť konvertor Nikon Capture NX alebo iný program.

 

Testovanie

 

Fotoaparát som dostal na testovanie bez objektívu, ani ma to netrápilo, lebo som nechcel testovať seťák 18-55VR, ale preveriť ho z objektívmi strednej a profesionálnej kvality, aby test nebol obmedzený najlacnejším nikoňáckym objektívom.

 

Pri testovaní som sa zameral hlavne na obrazový výstup a to, ako ho ovplyvňuje nastavenie profilov a Active D-Lightning. Ďalej ma zaujímalo, či je ergonómia obmedzujúca a v neposlednom rade som bol zvedavý aj na video. Snímal som naraz do formátov JPG a RAW aby som mohol porovnať výsledky, ktoré sa dajú dosiahnuť nastaveniami fotoaparátu s výsledkami pri spracovaní v RAW konvertore.

 

Nasledujúce fotografie prezentujú funkciu Active D-Lightning a jej vplyv na dynamický rozsah. Začínajúcim užívateľom snímajúcich do formátu JPG odporúčam mať ju trvale zapnutú v režime Auto.

 

Fotografia nasnímaná do formátu
JPG bez funkcie Active
D-Lightning.1/20s., F16,
ISO 200.

Fotografia nasnímaná do formátu
JPG s funkciou Active D-Lightning
nastavenou na Normal. 1/20s.,
F16, ISO 200.

Pre porovnanie záber vyvolaný
z RAW súboru s aplikovaním
funkcií recovery a fill light.

 

Začiatočníkom robí problém aj snímanie jasovo neštandardných objektov. Nevedia nastaviť, prípadne korigovať expozíciu a dokonca z automatických režimov používajú len tie najzákladnejšie. Ak patríte k tejto skupine, naučte sa  využívať všetky scénické programy. Dokážete tak zvládnuť aj ťažké situácie.

 

Vybral som dva tmavé objekty pre fotografiu v štýle Low key. S takýmto motívom majú problém všetky zrkadlovky. Automatika merania zle vyhodnotí expozíciu a miesto čierneho reliéfu budete mať na fotografii stredne sivý. Nikon D5000 má scénický režim Low Key, ktorý upraví expozíciu pre tento typ scény.

 

Fotografia nasnímaná do formátu
JPG v programovej automatike P.
  1/40s., F3,2, ISO 200.

Fotografia nasnímaná do formátu
JPG v scénickom programe Low
Key. 1/100s., F5, ISO 400.

Pre porovnanie záber vyvolaný z
RAW súboru s aplikovaním funkcíi
korekcie expozície a fill light.

  

Fotografia nasnímaná do formátu
JPG v programovej automatike P.
1/100s., F5, ISO 200.

Fotografia nasnímaná do formátu
JPG v scénickom programe Low
Key. 1/160s., F3,3, ISO 200.

Pre porovnanie záber vyvolaný z
RAW súboru s aplikovaním funkíi
korekcie expozície a fill light.

  

Do druhej oblasti patria zábery typu High key, tie automatika vyhodnotí tiež zle a podexponuje ich. Opäť tu máme vhodný scénický režim, High key.

 

Fotografia nasnímaná do formátu
JPG v programovej automatike P. 
1/400s., F5, ISO 500.

Fotografia nasnímaná do formátu
JPG v scénickom programe High
Key. 1/100s., F5, ISO 400.

Pre porovnanie  záber vyvolaný z
RAW súboru a upravený podľa
mojich predstáv o High Key.

  

Mieru šumu a kontrast pri konkrétnej hodnote ISO som sa tento krát rozhodol zistiť v reáli a nie na našom tradičnom štúdiovom zátiší. Všetky fotografie sú bez úprav, snímané do formátu JPG, fotoaparát mal nastavené automatické  potlačenie šumu pri vyššom ISO. Pre ukážku sú priložené aj dve fotografie vyvolané zo súborov RAW s aplikovaním odstránenia šumu na doostrenia podľa mojich nastavení.

 

ISO 200

ISO 400

ISO 640

ISO 800

ISO 800, upravený RAW

ISO 1250

ISO 1600

ISO 2500

ISO 3200

ISO 3200, upravený RAW

ISO 6400, užívateľské nastavenie
vyššej citlivosti

  

No a náš klasický štúdiový test, opäť všetky fotografie snímané do formátu JPG.

 

 

 

Obrazový výstup sa blíži Nikonu D90, šumovo si počína o niečo horšie. Pre mňa sú smerodajnejšie reálne fotografie, než testy šumu a tu ma D5000 presvedčila, že dokáže snímať živé atraktívne zábery. Vďaka Active D-Lightingu s dobre prekreslenými tieňmi.

 

Na koniec ešte galéria fotografií vyexportovaných do 8-bit JPG (sRGB) z RAW súborov, bez alebo len minimálnymi úpravami.

 

 

 

 

Plusy

 • snímač CMOS s nízkym šumom
 • 11-bodové automatické zaostrovanie
 • výklopný otočný displej
 • pokročilé úpravy fotografií priamo vo fotoaparáte
 • HD video
 • HDMI
 • rýchlosť sériového snímania 4 obr./s.
 • X-sync 1/200 s.

 

Mínusy

 • ergonómia ovládania asi neuspokojí pokročilejších užívateľov
 • umiestnenie kĺbu displeja
 • absencia vstavaného motorčeka
 • vstavaný blesk nefunguje ako riadiaca jednotka pre diaľkové odpaľovanie bleskov

 

Záver

 

Na prvý pohľad sa Nikon D5000 od svojich predchodcov odlišuje len výklopným displejom s funkciou Live View. Akokoľvek zaujímavá je funkcia videa, dôvodom pre kúpu väčšinou nebýva. Aké lákadlá teda konštruktéri do tohto modelu zabudovali?

 

Tým hlavným je CMOS snímač s výbornou obrazovou kvalitou, nízkym šumom, veľkým dynamickým rozsahom.

Funkcia HD videa prvýkrát predstavená v Nikone D90 je využiteľnejšia vďaka otočnému výklopnému displeju. Pochváliť treba automatické zaostrovanie, bohaté a prehľadné menu, možnosť úpravy fotografií a funkciu Auto D-Lightning.

Nikonu prinášajú plusové body aj objektívy základnej a strednej triedy, ktoré oproti konkurencii dosahujú vyrovnanejšiu kvalitu. Azda najlepšou voľbou je AF-S 16-85VR, ten ale nie je v cenovo zvýhodnenom kite. Ako svetelný "záklaďák" by som volil AF-S 35/1,8 DX

 

Mnohí očakávali, že Nikon zabuduje do tohto modelu motorček pre automatické zaostrovanie s typovo staršími AF objektívmi, nestalo sa tak. Umiestnenie otočného kĺbu displeja je pri práci na statíve obmedzujúce. Vytkol by som umiestnenie tlačidla pre spustenie nahrávania videa, vedel by som si ho predstaviť niekde vedľa tlačidla AE-L/AF-L.

 

Celkovo by fotoaparátu prospelo viac ovládacích tlačidiel, myslím, že miesto pre ne by sa našlo. Ak je pre vás dôležitá príkladná ergonómia ovládania, kompatibilita so staršími objektívmi, či ešte lepšie technické parametre, odporúčam model strednej triedy Nikon D90.

 

Inovatívne funkcie, výklopný displej, to niečo stojí. Preto Nikon predstavil nový model D3000, ktorý preberá úlohu cenovo najdostupnejšieho vstupného modelu. Jeho recenziu vám čoskoro prinesieme.

 

 

Nikon D5000 + AF-S 18-55VR si môžete zakúpiť v ePhotoshop.sk

Nikon D5000 + AF-S 18-105VR si môžete zakúpiť v ePhotoshop.sk

Nikon D5000 + AF-S 18-55VR + 55-200VR si môžete zakúpiť v ePhotoshop.sk

 

 

Český prospekt vo formáte PDF.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
ianbbaa
2009-09-30 12:07:47
Cakal som kedy to bude v teste spomenute nieco ako antireklama...

´Oproti konkurenčným zrkadlovkám Sony a Olympus je ale ergonómia držania lepšia, Nikon nepriviedol miniaturizáciu do extrému.´

Tu nemozme porovnavat a230,330 a 380....pripadne oly e450,atd...

Ak chceme porovnat D5000 tak napr. so SONY a550 - ktora je za ten isty peniaz urcite pre amatera mnohonasobne lepsia. a550 nema video, ale super liveview, bomba LCD, A mount objektivy, viac MPX, Vyborne vysledky pri vysokych ISO, napr. aj nova funkcia na hranie sa - auto HDR, je vacsi a tazsi kapanek takze ergonomia lepsia...atd atd.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-09-30 12:13:22
Myslim, ze D5000 je porovnatelna prave s A380 a Olympusmi rady E-5XX. Porovnaval som len ergonomiu drzania, nie celkove parametre, ci funkcnost. Spomenul som to preto, ze sme zaroven mali v redakcii prave Sony a Olympus a kazdy kto ich chitil do ruky, nadaval na zly uchop.
 
ianbbaa
2009-09-30 12:40:23
Beriem ze a230,330,380 a ich ergonomia je k h***vnu. Ja mam a200 a mne sa drzi super aj par znamych co maju canon D400 a 450 boli prekvapeni ako sa im dobre drzi. a380 je ale podla mna nepredajny kus pokial rapidne neklesne s cenou alebo si musi najst toho kto ju chce. Nechcem odbacat od temy.
a550 je ale podla mna priamy rival D5000 co sa ceny tyka. a550 telo za 750,-e (a500 so setom za 730e).

Kazdy pred vyberom ale nech si zodpovedne vyberie, chyti ten ci onen kus do ruky a pozrie viacero testov a vystupov z daneho adepta na kupu. Tod vsjo.
 
wayne
2009-09-30 13:36:41
nepozastavoval by som sa nad tym, kazdy si pochvaluje inu ergonomiu, mne sa tiez a200 drzi lepsie ako 450D, no ked som chytil D90 uz som hmkal ze nooo nie je to zle..kazdemu vyhovuje skratka nieco ine
 
vjacesslav
2009-09-30 16:19:28
Ja by som pridal ešte ešte jednu vec k negatívam. Rovnako ako aj Nikon D90, nemá konektor na pripojenie externého mikrofóna pri nahrávaní HD Videa, ktoré je tak nielen oklieštené nízkou snímkovou frekvenciou 24 obr/s, ale aj mono zvukom interného mikrofónu. Na druhej strane je to skoro dokonalá zmenšenina taktiež plastového Nikonu D90. Snímač majú úplne rovnake, dokonca aj črevá. Líšia sa len inak nastavenými výstupnými parametrami.
 
TermiT
2009-09-30 16:31:52
príspevok od: wayne
nepozastavoval by som sa nad tym, kazdy si pochvaluje inu ergonomiu, mne sa tiez a200 drzi lepsie ako 450D, no ked som chytil D90 uz som hmkal ze nooo nie je to zle..kazdemu vyhovuje skratka nieco ine
Ale recenzia ma byt objektivna a ked uz treba pisat daco subjektivne, tak by sa to malo patricne aj sformulovat..
A hladacik zaradit medzi tie vacsie v danej triede, no neviem..
 
wayne
2009-09-30 16:44:43
verim, ze Karol napisal recenziu podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia. recenzia literarny utvar, ktory ma zhrnut a hodnotit, v tomto pripade fotak. hodnotit stopercentne objektivne nejde, preotze kazdy z nas hodnoti a vnima veci ci hodnoty na ktorych zalezi inak, ak sa zda Karolovi recenzia 100% objektivna, nemusi sa zdat rovnako Tebe, je to logicke :) na vyjasnenie si nezrovnalosti je tu tato diskusia pod clankom, a Tvoju otazku by som preto nasmeroval na autora, ja Ti zial neporadim :(
 
TermiT
2009-09-30 17:08:32
Este by som sa opytal, ci neplanujete niektore fotky, najma tie s ukazkou roznych ISO nastaveni, uploadnut v plnom rozliseni, pretoze na fotke 1024*xx sa sum moc neda hodnotit.. :(
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-09-30 17:15:24
príspevok od: TermiT
Este by som sa opytal, ci neplanujete niektore fotky, najma tie s ukazkou roznych ISO nastaveni, uploadnut v plnom rozliseni, pretoze na fotke 1024*xx sa sum moc neda hodnotit.. :(
Fotky budu nahodene v plnom rozliseni, clanky nahadzuju nasi externy kolegovia, a musim priznat, ze som neskontroloval ci su odkliky OK. Zajtra chybu napravime.
 
Horak Martin
2009-09-30 22:11:05
Som šťastným majiteľom tohoto fotoaparátu už niekoľko mesiacov a k nemu používam objektív nikkor 18-105. Som maximálne spokojný, so všetkým akurát ma mrzí, že som fotoaparát kupoval zrovna z tej série, v ktorej bolo niekoľko tisíc kusov vadných ( o čom aj Nikon informoval) Ale zatiaľ sa mi vada neprejavila...
 
rasto.tn
2009-09-30 22:40:18
Ak by som si mal vybrať fotoaparát Nikon, určite by som si tento model zobral- dobrá cena/kvalita, je to trochu lepšie ako D3000 ale zase trochu lacnejšie ako D90 - o peniaze ide vo fotografii asi najviac a niekoľko mínusov ako to, že nemá motor na tele a pod., ľudí čo si kupujú foťáky v lacnejšej triede moc nezaujíma. A ten otočný display by mohol byť štandardom u všetkých zrkadloviek, lebo viem si predstaviť, že pri fotení by to využil nejeden amatér aj profesionál.
 
Marína
2009-10-01 15:37:54
príspevok od: Horak Martin
Som šťastným majiteľom tohoto fotoaparátu už niekoľko mesiacov a k nemu používam objektív nikkor 18-105. Som maximálne spokojný, so všetkým akurát ma mrzí, že som fotoaparát kupoval zrovna z tej série, v ktorej bolo niekoľko tisíc kusov vadných ( o čom aj Nikon informoval) Ale zatiaľ sa mi vada neprejavila...
Nezachytila som informáciu o vadnej sérii tohoto aparátu. Aj ja som čerstvou majiteľkou tohtoto Nikonu, zatiaľ som veľmi spokojná. Prosím vás o bližšiu informáciu o ktorú sériu ide. Ďakujem
 
Marína
2009-10-01 15:45:19
príspevok od: Horak Martin
Som šťastným majiteľom tohoto fotoaparátu už niekoľko mesiacov a k nemu používam objektív nikkor 18-105. Som maximálne spokojný, so všetkým akurát ma mrzí, že som fotoaparát kupoval zrovna z tej série, v ktorej bolo niekoľko tisíc kusov vadných ( o čom aj Nikon informoval) Ale zatiaľ sa mi vada neprejavila...
Nezachytila som informáciu o vadnej sérii tohto aparátu. Aj ja som čerstvou majiteľkou Nikonu D5000 a zatiaľ som veľmi spokojná. Prosím informáciu o ktorú sériu ide.
 
Horak Martin
2009-10-01 16:29:11
príspevok od: Marína
Nezachytila som informáciu o vadnej sérii tohto aparátu. Aj ja som čerstvou majiteľkou Nikonu D5000 a zatiaľ som veľmi spokojná. Prosím informáciu o ktorú sériu ide.
Ahoj, tu nájdeš bližšie informácie
http://nikoneurope-cz.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/44571/c/241/r_id/127676
 
milos
2009-10-01 18:01:24
Bolo by maximálne korektné,a o to by malo v každej recenzii ísť,uviesť,že testovacie snímky uverejnené v tomto článku,boli vyhotovené objektívmi profi triedy (zoomy alebo pevné sklo o konštantnej svetelnosti 2,8),aby si bol čitateľ vedomý toho,na čo sa pozerá.Ceny týchto skiel ďaleko prevyšujú cenu samotného tela D5000,s ktorým som sám veľmi spokojný.

To len tak pre poriadok,aby sa z recenzie nestalo zavádzanie.

Tu sú linky na shop,kde sú aj ceny týchto objektívov:

telo:
http://shop.ephoto.sk/nikon-d5000-telo.html

objektívy použité na testsnímky(aj snímky flóry,fauny a architektúry na konci článku):
http://shop.ephoto.sk/nikon-af-s-micro-nikkor-105-mm-f-2-8g-ed-vr.html
http://shop.ephoto.sk/katalog/objektivy/wzoomy/nikon-af-s-14-24-mm-f-2-8g-ed.html
http://shop.ephoto.sk/katalog/objektivy/zoomy/nikon-af-s-17-55-mm-f-2-8g-dx-ed.html
http://shop.ephoto.sk/katalog/objektivy/zoomy/nikon-af-s-16-85-3-5-5-6-dx-vr-ed.html

Popravde povedané: ked tieto objektívy vrazíte hoc aj do Flexaretu,tak máte peknú snímku.
Nechcem rýpať,len uviesť veci do objektívnosti.Znovu opakujem,sám mám D5000 a som spokojný.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-10-01 18:42:07
Musel som pouzit svoje vlastne objektivy, pretoze nam dodali na test len telo. Nepovazujem za zle, ked su pouzite kvalitne objektivy, tak sa ukazu skutocne kvality snimaca.
 
Azimut
2009-10-01 19:37:39
príspevok od: Karol Srnec
Musel som pouzit svoje vlastne objektivy, pretoze nam dodali na test len telo. Nepovazujem za zle, ked su pouzite kvalitne objektivy, tak sa ukazu skutocne kvality snimaca.
To ako keby dala firma testovať auto bez motora.:)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-10-01 19:43:40
príspevok od: Azimut
To ako keby dala firma testovať auto bez motora.:)
Zvazoval som, ze urobim dierku do krytky bajonetu a urobim dierkovu komoru ale napokon som sa rozhodol inak. Skoda, mohol to byt jedinecny test.
 
Azimut
2009-10-01 20:09:06
príspevok od: Karol Srnec
Zvazoval som, ze urobim dierku do krytky bajonetu a urobim dierkovu komoru ale napokon som sa rozhodol inak. Skoda, mohol to byt jedinecny test.
Karol,vážim si Tvoje recenzie,rád ich čítam. Len som tým chcel povedať, a dať za pravdu milosovi,že keď už dá firma testovať ľudový fotoaparát,tak by mala dodať aj patričný objektív k nemu. Lebo napr. pre mňa je elkový objektív na hony vzdialený a preboha,načo by mi bol?!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-10-01 20:52:38
príspevok od: Azimut
Karol,vážim si Tvoje recenzie,rád ich čítam. Len som tým chcel povedať, a dať za pravdu milosovi,že keď už dá firma testovať ľudový fotoaparát,tak by mala dodať aj patričný objektív k nemu. Lebo napr. pre mňa je elkový objektív na hony vzdialený a preboha,načo by mi bol?!
Zrkadlovka je vyhodna v tom, ze na nu mozes dat akykolvek objektiv, ktory na nu pasuje. Preto moze byt zrkadlovka testovana nezavisle na objektiv, ktoy ti k nej nanutia a naopak mozes otestovat aj najhorsi objektiv na najlepsej zrkadlovke azistit jeho skutocny potencial.
 
mariansimuv
2009-10-01 21:41:10
príspevok od: vjacesslav
Ja by som pridal ešte ešte jednu vec k negatívam. Rovnako ako aj Nikon D90, nemá konektor na pripojenie externého mikrofóna pri nahrávaní HD Videa, ktoré je tak nielen oklieštené nízkou snímkovou frekvenciou 24 obr/s, ale aj mono zvukom interného mikrofónu. Na druhej strane je to skoro dokonalá zmenšenina taktiež plastového Nikonu D90. Snímač majú úplne rovnake, dokonca aj črevá. Líšia sa len inak nastavenými výstupnými parametrami.
´ktoré je tak nielen oklieštené nízkou snímkovou frekvenciou 24 obr/s´ - práve o tomto sa nedávno bavili vo fotopodcaste TWIP, kde video profesionál Alex Lindsay horekoval nad tým, že niektoré DSLR nemajú práve frekvenciu 24 obr./s, s ktorou on pracuje štandardne pri strihu vo Final Cut Pro a ktorá má ten pravý ´cinematic look´.
 
milos
2009-10-01 21:44:28
Karol,ďakujem ešte raz za peknú recenziu.Že si použil to najlepšie čo si mal k dispozícii,či to už Nikon dodal alebo nie,len chválim.Ale nie o tom som hovoril.Hovoril som o tom,že keď testujem telo a robím s ním zábery,musím uviesť aj typ objektívu ktorý som nato použil,aby snímka ktorú zverejním nebola zavádzajúca.
A duplom,keď pod článkom uvedieš linky na setové ponuky tohto produktu.
To potom zaváňa zavádzaním.

Po lopate: pri každom,podotýkam KAŽDOM,snímku v tejto recenzii,by mal byť uvedený typ objektívu,ktorým sa snímka robila.Vrátane použitého filtra a blesku (ak boli použité).
A to všetko len z dôvodu zachovania objektívnosti,lebo v recenzii by o nič iného nemalo ísť.
Len o tom som hovoril.Možno som sa zle vyjadril,mrzí ma to.Tvoje články si vždy rád prečítam a tie EDéčka,ktoré si použil,lebo nikoňáci sú sv*ne a nedodali sklá,ti úprimne závidím.

Svetlo s tebou,len tak ďalej.
 
vjacesslav
2009-10-01 22:41:42
To je dosť zaujímavé. V dnešnej dobe by mal práve Final Cut vedieť spracovávať videá aj s vyššou snímkovou frekvenciou. Aj keď amíci majú stále aj podľa ich normy 24fps, v Európe je to 25 fps ale vďaka digitálnej technológiám to už prechádza na 30fps a viac. V klasických kinách je to stále 24fps. Vďaka vyšším snímkovým frekvenciách sa však dá zaznamenať podrobnejšie a detajlnejšie priebeh deja a vytváriť tak kreatívnejšie veci. V tom bude Canon 7D a jeho 60fps prelomový medzi zrkadlovkami. Inak nevedel by si mi hodiť link na tú diskusiu? Vyzerá že je zaujímavá. Dík
 
mariansimuv
2009-10-02 10:29:54
príspevok od: vjacesslav
To je dosť zaujímavé. V dnešnej dobe by mal práve Final Cut vedieť spracovávať videá aj s vyššou snímkovou frekvenciou. Aj keď amíci majú stále aj podľa ich normy 24fps, v Európe je to 25 fps ale vďaka digitálnej technológiám to už prechádza na 30fps a viac. V klasických kinách je to stále 24fps. Vďaka vyšším snímkovým frekvenciách sa však dá zaznamenať podrobnejšie a detajlnejšie priebeh deja a vytváriť tak kreatívnejšie veci. V tom bude Canon 7D a jeho 60fps prelomový medzi zrkadlovkami. Inak nevedel by si mi hodiť link na tú diskusiu? Vyzerá že je zaujímavá. Dík
Ohladom linku na konkretny podcast ti nepomozem, lebo si uz nepamatam v ktorej casti o tom presne diskutovali, takze si budes musiet spatne vypocut aspon 10 epizod dozadu, ale stoji to zato. Skoda, ze aj na Slovensku nerobi napr. ephoto.sk takyto podcast. Bolo by to super. Tu je link: http://www.twiplog.com/episodes/
 
Fester182
2009-10-04 13:14:40
Asi aj vás by ako majiteľa Nikonu D300 vytočil fakt, že rovnako skvelý snímač je teraz k dispozícii aj začínajúcemu amatérovi. /// chcel som sa spytat nie nahodou D200 ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-10-04 13:28:27
príspevok od: Fester182
Asi aj vás by ako majiteľa Nikonu D300 vytočil fakt, že rovnako skvelý snímač je teraz k dispozícii aj začínajúcemu amatérovi. /// chcel som sa spytat nie nahodou D200 ?
Nie, snimac pouzity v D200/D80 je v nizsom modeli D3000 spolu aj so systemom zaostrovania.
 
boris74
2009-10-05 17:49:41
Zdravím všetkých.Rozhodujem sa nad kúpou nejakej amatérskej zrkadlovky,mala by to byť moja prvá,a myslím že D5000 by bola dobrá volba,aspoň podla recenzií.No trocha ma odrádza tá chyba,ktorú niektoré kusy majú.V Nikone to síce opravia zadarmo,ale aj tak neviem-môžte mi poradiť?
 
Horak Martin
2009-10-05 18:53:10
príspevok od: boris74
Zdravím všetkých.Rozhodujem sa nad kúpou nejakej amatérskej zrkadlovky,mala by to byť moja prvá,a myslím že D5000 by bola dobrá volba,aspoň podla recenzií.No trocha ma odrádza tá chyba,ktorú niektoré kusy majú.V Nikone to síce opravia zadarmo,ale aj tak neviem-môžte mi poradiť?
Boris, ako som písal, už ju mám dlhšie a zatiaľ som maximálne spokojný. Pokial si zvolíš dobrý objektív tak budeš spokojný aj ty.
 
boris74
2009-10-05 20:02:58
Tak do nej asi pojdem,ale keďže som od štvrtka nezamestnaný,skôr jak na Vianoce to nevidím(v tom lepšom prípade).No v každom prípade dám vedieť.
 
tomasqo
2009-10-07 15:19:19
príspevok od: Karol Srnec
Nie, snimac pouzity v D200/D80 je v nizsom modeli D3000 spolu aj so systemom zaostrovania.
Ak este niekoho vytocil identicky snimac, vymenim teda svoju D5000 za D300 :-)))))))))))))))))))))
 
tomasqo
2009-10-07 15:27:30
príspevok od: boris74
Zdravím všetkých.Rozhodujem sa nad kúpou nejakej amatérskej zrkadlovky,mala by to byť moja prvá,a myslím že D5000 by bola dobrá volba,aspoň podla recenzií.No trocha ma odrádza tá chyba,ktorú niektoré kusy majú.V Nikone to síce opravia zadarmo,ale aj tak neviem-môžte mi poradiť?
Ja som ju kupoval zaciatkom septembra a ziadne problemy sa nevyskytuju.
 
Edward88
2009-10-09 12:00:55
No úžasné, napíšem príspevok, odošlem a viac ho nevidím :-( Takže ešte raz a už len stručne: Autor píše, že si na fotenie napoleónskej bitky vzal AF 80-400 a bola to chyba, pretože musel ostriť manuálne, keďže D5000 nemá motorček v tele a objektív ho tým pádom asi tiež nemá. V eshope http://shop.ephoto.sk/nikon-af-80-400-mm-f-4-5-5-6d-ed-vr.html sa ale píše v špecifikácii tohto 80-400 objektívu že AF je poháňaný DC servomotorom. Tak má, alebo nemá motorček ten objektív? Alebo sú dva typy? AF a AF-S? Nikde to ale v názve tovarovej položky nie je. Ďakujem za prípadné vysvetlenie, neviem čo si o tom mám myslieť.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-10-09 12:09:32
príspevok od: Edward88
No úžasné, napíšem príspevok, odošlem a viac ho nevidím :-( Takže ešte raz a už len stručne: Autor píše, že si na fotenie napoleónskej bitky vzal AF 80-400 a bola to chyba, pretože musel ostriť manuálne, keďže D5000 nemá motorček v tele a objektív ho tým pádom asi tiež nemá. V eshope http://shop.ephoto.sk/nikon-af-80-400-mm-f-4-5-5-6d-ed-vr.html sa ale píše v špecifikácii tohto 80-400 objektívu že AF je poháňaný DC servomotorom. Tak má, alebo nemá motorček ten objektív? Alebo sú dva typy? AF a AF-S? Nikde to ale v názve tovarovej položky nie je. Ďakujem za prípadné vysvetlenie, neviem čo si o tom mám myslieť.
Je len jedna verzia tohto objektivu, ktora motorcek nema. Je pohanany cez prevodovku z tela fotoaparatu.
 
Edward88
2009-10-09 13:42:17
príspevok od: Karol Srnec
Je len jedna verzia tohto objektivu, ktora motorcek nema. Je pohanany cez prevodovku z tela fotoaparatu.
Karol, ďakujem, tak potom v Eshope je chybne uvedený údaj že je tam DC servopohon.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-10-09 13:53:10
príspevok od: Edward88
Karol, ďakujem, tak potom v Eshope je chybne uvedený údaj že je tam DC servopohon.
Takto to oznacuje Nikon vo svojich prospektoch (anglickych), kolegovia z ePhotoshop.sk to prebrali z tadial.
 
milos
2009-10-09 17:08:20
Pre doplnenie názoru na tento stroj,video v plnom rozlíšení (1080):

http://rapidshare.com/files/283850425/DSC_0080.AVI

Nikon D5000+Nikon 35mm/F1,8 , točené z ruky bez statívu alebo akýchkoľvek iných podporných zariadení,čiže ako amatérčina absolútna.
Dúfam,že to autora článku (dobrého),nedovedie niekam mimo čistú objektívnosť a nenahnevá sa za to na mňa,že som mu vstúpil do jeho článku bez jeho súhlasu svojim príspevkom.
Vopred ďakujem autorovi článku.
 
milos
2009-10-16 01:49:44
ešte jeden bezvýznamnný názor na tento stroj:

http://www.digimanie.cz/art_doc-47B6C978397FDD3CC1257636003D4661.html
 
milos
2009-10-16 01:59:18
alebo

http://www.digimanie.cz/art_doc-486BDB81152ACDD5C12576260066F7BB.html
 
Nikustek13
2009-11-27 00:13:12
Ahojte. Od kompaktu by som rada prešla na zrkadlovku. Zatiaľ asi len na amatérsku, aby moje fotky ako tak vyzerali, kým sa naučím manuálnym nastavením vykúzliť kvalitné fotky.Zatiaľ fotím dovolenky, malú neter a občas vybehnem do prírody.Je to dosť široký okruh ale niekde začať treba... Keďže je taký veľký výber fotoaparátov, vybrala som sa na FotoSlovakia do BA, ´však tam budú odborníci´. Prezentáciu mal iba Nikon a tam ma zaujala práve D5000-ka. Lenže som veľmi nerozhodná a preto, ak by mal niekto čas, chuť a hlavne trpezlivosť poradiť mi, bola by som vďačná. Samozrejme, najväčším problémom je obmedzený rozpočet:( preto mi na značke až tak nezáleží...
Za reakcie a rady vopred ďakujem
 
Marcel Rebro
2009-11-27 07:22:47
kvantifikuj ´obmedzeny rozpocet´ ... kazdy je obmedzeny inak ;-)))
 
Nikustek13
2009-11-28 19:23:49
:) Tých 500 - 700eur. Myslím že v dnešnej dobe , keď ceny stále klesajú, by sa dalo niečo vybrať :) ešte raz ďakujem za ochotu
 
apple
2009-11-29 11:54:20
môžete mi prosím poradiť, rozmýšľam nad týmto fotoaparátom, ale neviem sa rozhodnúť medzi setom:

NIKON D5000 + AF-S 18-105 DX VR alebo NIKON D5000 + AF-S 18-55 DX VR +AF-S 55-200 VR

Som úplný začiatočník a fotiť chcem ako amatér hobby. Pracujem s nehnuteľnosťami a interiérmi, takže kvalitná foto sa vždy zíde. Plánujem fotiť okrem nehnuteľností a interiérov aj krajiny, prírodu, ľudí a portréty...

Recenzií som si prečítal kopec, všade tvrdia iné a pravdu povediac zatiaľ ani moc všetkým tým pojmom nerozumiem, preto sa obraciam na Vás, skúsených odborníkov o radu...

Viem, že sety niesú nič moc, ale pre mňa na začiatok si myslím, že by mohli stačiť, nakoľko nechcem na začiatok investovať majland :-)

Zatiaľ sa prikláňam k NIKON D5000 + AF-S 18-105 DX VR, ale dám si poradiť.

Vopred všetkým ďakujem za rady...
 
apple
2009-12-01 12:26:40
nikto neporadí?
 
milos
2009-12-01 15:01:00
Ja ti radím D5000+18-200 VR,v tvojom prípade.A máš vystaráno.
 
apple
2009-12-03 18:29:22
príspevok od: milos
Ja ti radím D5000+18-200 VR,v tvojom prípade.A máš vystaráno.
bol som v predajni si ju vyskúšať v ruke a hneď vedľa mali D90 a keď som chytil D5000 a D90 ta D90 mi hneď sadla no ruky s D5000 som mal pocit, že mi vypadne z ruky... na D5000 sa mi páči ten otočný displej a video so zvukom, ale tá D90 ta mi zasa sedí v ruke a je o dosť drahšia... a teraz fakt neviem...
 
IceDive1
2009-12-03 19:04:08
príspevok od: apple
bol som v predajni si ju vyskúšať v ruke a hneď vedľa mali D90 a keď som chytil D5000 a D90 ta D90 mi hneď sadla no ruky s D5000 som mal pocit, že mi vypadne z ruky... na D5000 sa mi páči ten otočný displej a video so zvukom, ale tá D90 ta mi zasa sedí v ruke a je o dosť drahšia... a teraz fakt neviem...
D90 je urcite lepsia volba, vsak je to aj vyssia trieda. Ak nevadi vyssia suma urcite by som isiel do nej. Otocny display je sice dobra vec ale da sa bez toho zit. Na D5000 by mi chybala moznost dialkovo odpalovat blesky s internym bleskom.
 
kosto-ac
2010-02-04 21:59:23
zrkadlovku by som pre vas moc nedoporucoval pokial sa tomu nemate venovat na vyssej urovni a zrkadlovky su narocne na objektivy co sa tyka cistenia a nehovoriac o financnom zatazeni takze radsej potom nikon coolpix p80
 
kosto-ac
2010-02-04 22:04:32
príspevok od: IceDive1
D90 je urcite lepsia volba, vsak je to aj vyssia trieda. Ak nevadi vyssia suma urcite by som isiel do nej. Otocny display je sice dobra vec ale da sa bez toho zit. Na D5000 by mi chybala moznost dialkovo odpalovat blesky s internym bleskom.
no co sa tyka otocneho displeja je to vynikajuca vec ja to mam vyriesene tak ze ak potrebujem otocny displej pouzijem canon
 
Cmeliak
2010-02-14 21:28:01
príspevok od: apple
môžete mi prosím poradiť, rozmýšľam nad týmto fotoaparátom, ale neviem sa rozhodnúť medzi setom:

NIKON D5000 + AF-S 18-105 DX VR alebo NIKON D5000 + AF-S 18-55 DX VR +AF-S 55-200 VR

Som úplný začiatočník a fotiť chcem ako amatér hobby. Pracujem s nehnuteľnosťami a interiérmi, takže kvalitná foto sa vždy zíde. Plánujem fotiť okrem nehnuteľností a interiérov aj krajiny, prírodu, ľudí a portréty...

Recenzií som si prečítal kopec, všade tvrdia iné a pravdu povediac zatiaľ ani moc všetkým tým pojmom nerozumiem, preto sa obraciam na Vás, skúsených odborníkov o radu...

Viem, že sety niesú nič moc, ale pre mňa na začiatok si myslím, že by mohli stačiť, nakoľko nechcem na začiatok investovať majland :-)

Zatiaľ sa prikláňam k NIKON D5000 + AF-S 18-105 DX VR, ale dám si poradiť.

Vopred všetkým ďakujem za rady...
Ahojte

Poprosim o radu, zaujal ma prispevok od apple-a, ale odpoved na svoju otazku, co sa tyka objektivu k D5000, nedostal. Mozno sa na to uz niekto pytal, no nenasiel som to, som tu cerstvo zaregistrovany. Potom si vybral D90, takze uz je to nepodstatne.
Ale mam taku istu dilemu ohladne D5000, kedze sa neviem rozhodnut, ci 18-55 + 55-200 alebo 18-105. Som laik a kazda rada je dobra... :)
O inych objektivoch zatial neuvazujem, limituju ma financie. Viem, ze to nie su extra objektivy, ale pre mna to zatial staci.
Rad chodim na huby a na hory, rad by som pofotil nejake krajinky a rastliny ci huby, viem, ze by to chcelo aj nejaky kvalitny teleobjektiv na hory a makroobjektiv na huby, ale to je otazka dalekej buducnosti :)
S tymi setakmi to asi nebude to prave orechove, viem, ze to nie su objektivy, s ktorymi sa da fotit vsetko, iba by som potreboval poradit, ktora varianta by bola lepsia. Najprv som uvazoval nad 18-55 + 55-200, teraz spekulujem nad 18-105... :) Poradte, please...
Dik moc.
 
wayne
2010-02-14 21:32:26
18-105 nema taky rozsah ako 18-55+55-200, ak si vyhladas konkretne fotky tym objketivom, bud tu, alebo na www.pixel-peeper.com tak si urobis nazor sam. ale 18-105 je dobra volba predny clen sa neotaca takze tam mozes nastoknut aj filter bez problemov... je to na tebe, ja by som bral 18-105 a k nemu radsej 50/1.8, alebo 35/1.8 ked uz 2 objektivy...
 
Cmeliak
2010-02-15 16:20:57
príspevok od: wayne
18-105 nema taky rozsah ako 18-55+55-200, ak si vyhladas konkretne fotky tym objketivom, bud tu, alebo na www.pixel-peeper.com tak si urobis nazor sam. ale 18-105 je dobra volba predny clen sa neotaca takze tam mozes nastoknut aj filter bez problemov... je to na tebe, ja by som bral 18-105 a k nemu radsej 50/1.8, alebo 35/1.8 ked uz 2 objektivy...
Dik za nazor.
Este by som rad vedel jednu vec. Na detaily (nemusi byt makro) rastlin, hub ci hmyzu by bol lepsi 35/1.8 nez 18-105, alebo sa mylim?
50/1.8 som pozeral, ale ten tusim nie je AF-S, teda neviem, ci to vadi, kedze ma pevne ohnisko a d5000 nema motorcek, ale asi by som mal zvolit 35/1.8, kedze ten je AF-S...
 
wayne
2010-02-15 16:39:33
nuz, 18-105 ma o cosi vacsie zvacsenie, to je pravda, no 35/1.8 ma zas mensiu hlbku ostrosti, co moze byt aj na uzitok aj na skodu. na makro to velmi nie je, lepsie makro odfotis s 55-200, ale ani to nebude celkom ono... pozri si http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=13020 a http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=13142 usudis sam..
 
Cmeliak
2010-02-16 05:32:21
Skvela stranka.
Tak tento tyzden to vypukne, d5000 + 18-105 sa bude na mna usmievat, uz sa tesiiim :)
Dik za rady a trpezlivost :)
 
wwcko
2010-02-23 14:20:18
Ahojte.
Prechadzam z nepravej zrkadlovky na zrkadlovku a rozhodujem sa medzi D3000 a D5000.:) Aj ked som na kompakte vyuzivala man. nastavenie uz viac z neho nedostanem. Fotim najme ludi. Nie som krajinar, ani zatazena na makro, ani nechodim fotit na koncerty. Chcela by som od vas radu, aky objektiv si k nemu kupit AF-S 18-105 DX VR alebo AF-S 18-55 DX VR + AF-S 55-200 VR. Viem ze ste to tu uz riesili, ale Cmeliak predsa ho chce vyuzivat na iny ucel ako ja.
Dakujem za rady :)
 
Rastislav
2010-02-24 08:27:42
príspevok od: wwcko
Ahojte.
Prechadzam z nepravej zrkadlovky na zrkadlovku a rozhodujem sa medzi D3000 a D5000.:) Aj ked som na kompakte vyuzivala man. nastavenie uz viac z neho nedostanem. Fotim najme ludi. Nie som krajinar, ani zatazena na makro, ani nechodim fotit na koncerty. Chcela by som od vas radu, aky objektiv si k nemu kupit AF-S 18-105 DX VR alebo AF-S 18-55 DX VR + AF-S 55-200 VR. Viem ze ste to tu uz riesili, ale Cmeliak predsa ho chce vyuzivat na iny ucel ako ja.
Dakujem za rady :)
Ahoj, skús, len tak pre zaujímavosť, si pozrieť aj Pentax Kx. Stojí ako 3000 a porovnaj funkcie, snímač a fotky, ktoré nájdeš na internete.
 
wwcko
2010-02-25 11:05:49
príspevok od: Rastislav
Ahoj, skús, len tak pre zaujímavosť, si pozrieť aj Pentax Kx. Stojí ako 3000 a porovnaj funkcie, snímač a fotky, ktoré nájdeš na internete.
Rasto dakujem.
Pozrala som sa na to a teda mam este nad cim premyslat :)
 
suziana
2010-03-07 18:18:40
ahojte,
potrebovala by som radu..seriozny nazor..som zaciatocnik ale chcem kvalitu, lebo ma fotenie velmi bavi takze:
D3000 objektív zoom AF-S DX VR NIKKOR 18-55 mm f/3,5-5,6
D3000 objektív AF-S DX NIKKOR 18-55 mm II + objektív AF-S DX 55-200 mm
D3000 AF-S DX Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR
D3000 objektív AF-S DX NIKKOR 18-55 mm II
alebo
NIKON D5000 + objektív AF-S DX 18-55 II
resp. otazka je ci D3000 alebo D5000, myslite ze sa da spolahnut aj na bazar
 
arowanaaquarium
2010-03-08 06:18:40
Osobne by som z tvojho výberu radšej zobral alternatívu NIKON D5000 + objektív AF-S DX 18-55 II.
Na bazár sa vo väčšine prípadov spoľahnúť dá, hlavne pokial máš možnosť osobného odskúšania ponúkaného tovaru.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-03-08 07:48:43
Ci uz sa rozhodnes pre D3000 alebo pre D5000 (lepsi snimac, otocny displej, video), zvol ako setak 18-105, nielen z dovodu praktickejsieho rozsahu, ale tento objektiv ma neotacavu prednu cast, co je prakticke pri pouziti filtrov (polarizacny a prechodove). Ak zistis, ze potrebujes silnejsi objektiv, neskor si ho dokupis.
 
lindao
2010-03-08 15:45:36
ahoj, mám tento foťák so seťákom 18-55 (bez VR):-( uvažujem nad kúpou ďalších objektívov, no keďže mám foťák nový, nemôžem rozhadzovať znova a tisíce eur..určite uvažujem nad tu odporúčaným 35mm 1,8 a potom neviem - či doplniť set objektívom 55-200, alebo sa zamerať na 18-200mm a seťákového sa časom zbaviť.. alebo stačí aj 18-135? ide mi o to, že ak má objektív rozsah dokopy 18-200, či to nie je nejako na úkor kvality, alebo niečoho.. fotím čo sa dá, dokonca sme si urobili s kamarátkami fotokrúžok, kde nás učí profesionálka, čiže chodíme veľa von a potom sa hráme s photoshopom.. a mám otázky - ako je dôležitá funkcia VR? je to veľmi poznať? je kvalitne rovnako dobrý aj objektív Sigma či Tamron (viem, že musia byť plne kompatibilné s týmto konkrétnym foťákom, keďže musí mať motor) a ak áno, viete mi aj poradiť ktorý? čo znamená pri teleobjektívoch označenie ´wide angle´ alebo ´ normal´? pre dobré ceny plánujem objektívy z USA, len nerozumiem pri ich označení - USA alebo Import - čo to znamená? môžem dať za objektív tak okolo 300€ (fotím len 2mesiace, nemôžem doma vyskakovať) :-)
ďakujem za všetky rady..
 
slavmiro
2010-03-08 16:24:52
este udaj svoj vek, inac tu mozes schytat.. :)
Q: Ked sa ucis s profesionalkou, preco davas tieto trivialne otazky do webu?
 
wayne
2010-03-08 16:38:49
35/1.8 je skvely objektiv, ak ho casom doplnis 18-200 budes mat paradnu kombinaciu na DX format, ktora ti nejaky ten piatok vydrzi a prezije aj par tiel. nikonacky 18-200 je z velkorozsahovych zoomov zrejme najkvalitnejsi, casom sa nan chystam aj ja, ale mam cas, netreba nic unahlit :) sigma a tamron su alternativy, su lacne a podavaju aj vykon odpovedajuci cene. pokial by to bolo len trochu mozne, vyhol by som sa im.

skratky pohotovo rozlustis s tymto clankom; http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/vyber-fotoaparatu/svet_skratiek/

do 300€ sa dostanes akurat s 35/1.8 alebo so starsim tamronom 17-50/2.8 (neviem ale ako je to tam s motorom, ktora verzia ma a ktora nema motor), a to by som uz radsej ti poradil spominany 18-200. VR je ucinna technologia pri slabsom svetle, ked nemozes velmi priclonit a chces udrzat v ruke dlhsi cas. funguje ale len na staticke objekty, cokolvek co sa hybe ti to lepsie odfotit nepomoze, tvoj fotak vsak ma celkom slusny obrazovy vykon, trochu dvihnut ISO mozes bez obav...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-03-08 16:39:33
A co na to profesionalka? Nedokaze poradit? Je zrejme, ze o technike nevies takmer nic. Bolo by slusne sa naucit aspon zakladne pojmy a az potom zacat klast otazky, pretoze po kazdej odpovedi sa vyroji desat dalsich otazok. Mozno miesto hrania s PS sa treba ucit zaklady. Mas prestudovanu Fotoskolu a Tipy redakcie a forum o technike?
 
lindao
2010-03-08 18:00:30
príspevok od: Karol Srnec
A co na to profesionalka? Nedokaze poradit? Je zrejme, ze o technike nevies takmer nic. Bolo by slusne sa naucit aspon zakladne pojmy a az potom zacat klast otazky, pretoze po kazdej odpovedi sa vyroji desat dalsich otazok. Mozno miesto hrania s PS sa treba ucit zaklady. Mas prestudovanu Fotoskolu a Tipy redakcie a forum o technike?
no pytam sa, ked neviem, na to sa kladu otazky, nie? ospravedlnujem sa za neslusnost, dakujem za tipy, ako to napravit.. ;-)
 
lindao
2010-03-08 18:11:34
takuto odpoved amater-zaciatocnik naozaj oceni, velmi dakujem ;-)vazim si to, naozaj, zacinala som mat neprijemny pocit, ze je toto forum cisto pre profikov a kazdu otazku si treba najskor nastudovat :-O
este raz dakujem, takze 35-ka na portrety schvalena, pockat a nasetrit na 18-200, skratky si pozriem, VR vysvetlene, tamron a sigmu nie ;-)
dakujeem! ;-)
 
lindao
2010-03-08 18:17:32
vek myslim s tym nema nic spolocne, zrejme ste sa tu viaceri uz s fotakmi v ruke narodili :-P
a uz som schytala a pochopila.. ;-)
 
wayne
2010-03-08 18:45:44
na portrety je ten objektiv trochu kratky, ak by si chcela kvalitny cisto portretny objektiv, urcite by si mala vziat 50/1.4 hoci stoji trochu nad 300 eur, bude stat za kazdy cent, ked som este na svoju a200 prvykrat nastokol minoltacku 50/1.4 bol som prekvapeny o kolko lepsie moje fotky vyzeraju :) 35/1.8 je skor univerzalny objektiv vhodny na kazdy zaner, hoci ma svoje obmedzenia... mama mala fotak s pevnym 50mm objektivom a fotila nim vsetko. ak chces vacsinou portrety, bude lepsia bud 50tka alebo tamron 17-50, 35tka je na aps-c na potrety dost kratka, aspon mne sa s nou portrety fotia divne, musim ist prilis blizko, bol som zvyknuty na 50tku ktoru snad doplnim do vybavy coskoro... skus si nazoomovat na 35mm alebo 50mm a fot ludi ochotnych ti pozovat, nebudes mat sice tak kvalitne fotky ale budes mat predstavu co to obnasa pouzivat kratsie ohniska...
 
lindao
2010-03-08 19:40:11
príspevok od: wayne
na portrety je ten objektiv trochu kratky, ak by si chcela kvalitny cisto portretny objektiv, urcite by si mala vziat 50/1.4 hoci stoji trochu nad 300 eur, bude stat za kazdy cent, ked som este na svoju a200 prvykrat nastokol minoltacku 50/1.4 bol som prekvapeny o kolko lepsie moje fotky vyzeraju :) 35/1.8 je skor univerzalny objektiv vhodny na kazdy zaner, hoci ma svoje obmedzenia... mama mala fotak s pevnym 50mm objektivom a fotila nim vsetko. ak chces vacsinou portrety, bude lepsia bud 50tka alebo tamron 17-50, 35tka je na aps-c na potrety dost kratka, aspon mne sa s nou portrety fotia divne, musim ist prilis blizko, bol som zvyknuty na 50tku ktoru snad doplnim do vybavy coskoro... skus si nazoomovat na 35mm alebo 50mm a fot ludi ochotnych ti pozovat, nebudes mat sice tak kvalitne fotky ale budes mat predstavu co to obnasa pouzivat kratsie ohniska...
tak ja uz naozaj neviem, drzala som sa nazorov tu na ephoto, v podstate je tu prave 35-ka dost preferovana + rovnako prispevky tu na ephoto :
´ja by som ako svetelný ojektív na portréty odporučil Nikon AF-S 35 mm f/1,8G DX. po prepočítaní cropu je to cca 50-tka. pri 50mm, čo je po prepočte cca 80-tka by mohol v interiéroch mať problém, že by človek nemal kam cúvnuť ;)
mám ho k môjmu nikonu d90 a nemôžem sa sťažovať. fotky z neho sú proste úžasné´.
 
DuFFi
2010-03-24 15:27:20
Kup tu 35mm, urcite neolutujes. Svetelnost 1,8 je oproti setovym objektivom skvela a ocenis ho aj pri fotkach kde budes potrebovat viac pracovat s hlbkou ostrosti. Ja mam ku D5000 setak 18-105mm a o par dni pojdem kupit prave tento 35mm 1,8.
K nasej druhej starsej zrkadlovke Canon 300D sme pred nedavnom dokupili 50mm 1,8 a oproti setovemu 18-55mm to je doooost velky rozdiel.
 
lindao
2010-04-10 10:49:28
kúpila som 35-ku a som nadšená! skvelá kresba, krásny bokeh, nádherné farby, portréty, žiadny problém so zaostrením, fotky nemajú chybu ;-)
 
Pytre-p
2010-04-14 21:38:12
Ahojte. Chcem si kúpiť D5000 len potrebujem radu na kúpu objektivu.Niesom žiadny profesionál len ho potrebujem k svojej práci. Potrebujem fotiť interiér a moc dôležitý je pre mňa veľký uhol záberu v obmedzenom priestore. dokážete mi poradiť aký ideálne je objektiv na tuto prácu a na tento konkretny typ zrkadlovky? Ďakujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-04-14 21:59:06
príspevok od: Pytre-p
Ahojte. Chcem si kúpiť D5000 len potrebujem radu na kúpu objektivu.Niesom žiadny profesionál len ho potrebujem k svojej práci. Potrebujem fotiť interiér a moc dôležitý je pre mňa veľký uhol záberu v obmedzenom priestore. dokážete mi poradiť aký ideálne je objektiv na tuto prácu a na tento konkretny typ zrkadlovky? Ďakujem.
Tokina 12-24/4 alebo Nikon 10-24.
 
milos
2010-04-14 22:52:09
príspevok od: Pytre-p
Ahojte. Chcem si kúpiť D5000 len potrebujem radu na kúpu objektivu.Niesom žiadny profesionál len ho potrebujem k svojej práci. Potrebujem fotiť interiér a moc dôležitý je pre mňa veľký uhol záberu v obmedzenom priestore. dokážete mi poradiť aký ideálne je objektiv na tuto prácu a na tento konkretny typ zrkadlovky? Ďakujem.
Ja ti doporučujem Tokinu 11-16/2,8.
Nebude ti chodiť síce AF na D5000,ale ten pri širokáči ani nepotrebuješ.Ručne nastavíš zaostrenie na nekonečno a máš všetko ostré.
Získaš ale jedinečnú svetelnosť v tomto segmente a to v interiéroch potrebuješ ako soľ.
 
NikonMan4
2010-05-26 19:47:24
Zdravim...chystam sa zacat s fotenim a rozhodol som sa pre zrkadlovku Nikon. Po precitani vela clankov a recenzii som sa rozhodol pre Nikon D5000 prave pre pomer cena/vykon. Len momentalne mam dilemu aky si kupit objektiv. Chystam sa fotit asi vsetko od nejakeho makra, cez portret, dovolenky az po krajinu. Takze by som potreboval aj dake to zoom. Podla mna by bol pre mna idealny objektiv Nikon AF-S 18-200 mm f/3,5-5,6G DX ED VR II, len ten bohuzial prevysuje moj rozpocet, preto hladam nieco lacnejsie, ale po precitani recenzii neodporucaju setove objektivy, preto sa obraciam na vas a budem rad za kazdu radu. Moja predstava by bola nejaky jeden vsestranejsi objektiv a cena maaaximalne do 500 eur a idealne tak okolo 300 eur. Velmi pekne dakujem za ohlasy!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-05-26 20:50:37
príspevok od: NikonMan4
Zdravim...chystam sa zacat s fotenim a rozhodol som sa pre zrkadlovku Nikon. Po precitani vela clankov a recenzii som sa rozhodol pre Nikon D5000 prave pre pomer cena/vykon. Len momentalne mam dilemu aky si kupit objektiv. Chystam sa fotit asi vsetko od nejakeho makra, cez portret, dovolenky az po krajinu. Takze by som potreboval aj dake to zoom. Podla mna by bol pre mna idealny objektiv Nikon AF-S 18-200 mm f/3,5-5,6G DX ED VR II, len ten bohuzial prevysuje moj rozpocet, preto hladam nieco lacnejsie, ale po precitani recenzii neodporucaju setove objektivy, preto sa obraciam na vas a budem rad za kazdu radu. Moja predstava by bola nejaky jeden vsestranejsi objektiv a cena maaaximalne do 500 eur a idealne tak okolo 300 eur. Velmi pekne dakujem za ohlasy!
Taketo otazky patria do fora, priestor pod clankom je urceny na komentare uzivatelov!
 
NikonMan4
2010-05-26 23:38:49
príspevok od: Karol Srnec
Taketo otazky patria do fora, priestor pod clankom je urceny na komentare uzivatelov!
Tak sa ospravedlnujem, neviem ako to tu este chodi, som tu prvy den a videl som ze tu ludia riesili objektivy. Ale dobre vediet, napisem na forum, tak vdaka a sorry.
 
Miracle
2010-06-29 08:27:41
Nechcem zakladat novu temu vo fore tak mozno tu. Funguje na D5000 autoISO? V programoch A,S,M?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-06-29 08:42:56
príspevok od: Miracle
Nechcem zakladat novu temu vo fore tak mozno tu. Funguje na D5000 autoISO? V programoch A,S,M?
Ano funguje, dokonca aj na profesionalnych modeloch.
 
Miracle
2010-06-29 22:22:35
Vdaka :)
 
sn00zer
2010-11-06 19:23:29
nikon D5000 alebo canon EOS 500D ? :)
 
Tamara008
2010-12-14 13:13:38
príspevok od: sn00zer
nikon D5000 alebo canon EOS 500D ? :)
riesim podobny problem, vyriesil si?
 
Martin Gabriel
2010-12-14 20:52:56
Jednoznačne Nikon
 
sn00zer
2010-12-18 10:24:19
príspevok od: Tamara008
riesim podobny problem, vyriesil si?
ano, canon D500
 
Chrisato
2011-06-20 20:36:38
Caute necital som predosle komentare lebo je ich tu vela (nie kvoli lenvosti.. ČAS!!!..)
je tento fotak vhodny pre uplne zacinajuceho fotografa?? Stručne Dakujem.
 
8martin5
2011-06-20 21:00:53
príspevok od: Chrisato
Caute necital som predosle komentare lebo je ich tu vela (nie kvoli lenvosti.. ČAS!!!..)
je tento fotak vhodny pre uplne zacinajuceho fotografa?? Stručne Dakujem.
Je.
 
Retko
2011-06-21 08:22:15
Je. Vlastná skúsenosť.
 
Chrisato
2011-06-21 20:58:05
tak diky moc
 
jani8814
2011-07-12 11:01:12
Ahojte mam d5000 a externy blesk sb 700 a aj napriek tomu ze sa uvadza ze d5000 nieje schopna odpalovat blesky pomocov vstavaneho nme to ide staci si len sb700 nastavit na remote a nasledne na su4 a odpalujeme dialkovo!!! ide to
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované