Hore

407 Mpx s Fujifilm GFX 100

Nedávno Fujifilm vydali nový firmvér pre fotoaparát GFX 100, ktorý pridáva funkciu pixel shift. A ja som si mohol novinku vyskúšať.

Priemerne rozlíšenie fotoaparátov je 20 až 24 Mpx, profesionálnych aj cez 40 Mpx. Jedným z mála cenovo ešte stále dostupným fotoaparátom s rozlíšením 102 Mpx je Fujifilm GFX 100. Pre mňa fotoaparát asi s najlepším snímačom (nielen z hľadiska rozlíšenia). 100 Mpx ťažko využije aj profesionál pracujúci pre renomované značky, či tlačiaci veľké fotografie výstavného formátu. Má zmysel 4-násobné rozlíšenie? Kde sa dá pixel shift reálne využiť?

Pixel Shift

V nedávno vydanom firmvéri získal Fujifilm GFX 100 možnosť využiť technológiu určenú pre stabilizovanie obrazu pohybom snímača, na vytvorenie fotografií s 4x väčším rozlíšením, ako má snímač. Túto technológiu poznáme z iných fotoaparátov, kde sa nazýva pixel-shift, multishot…

Fotoaparát pri Pixel Shifte automaticky nafotí 16 záberov vo formáte RAW. U iných značiek to zvyčajne býva 8. Využíva pri tom mechanizmus IBIS stabilizácie pohybom snímača, ktorý dokáže posúvať snímač s presnosťou na 1 alebo 0,5 pixelu. Priamo vo fotoaparáte sa výsledný záber s 400 Mpx rozlíšením neposkladá, až v programe FUJIFILM Pixel Shift Combiner. Program podporuje tethering, čo sa hodí v ateliéri, alebo spracuje súbory z karty. Z nich vytvorí komprimovaný DNG súbor o veľkosti 1,4GB, ktorý možno následne spracovať v programoch Photoshop, Capture One atď.

Všeobecne platí, že obrazový snímač (s Bayerovou maskou alebo X-Trans) zaznamenáva s každým zo svojich pixelov iba červené (R), zelené (G) alebo modré (B) informácie. Informácie o ďalších dvoch farbách sa odhadujú a dopĺňajú na základe informácií z okolitých pixelov. Funkcia Pixel Shift Multi-Shot automaticky sníma obrázky a zároveň posúva obrazový snímač fotoaparátu tak, aby zaznamenával informácie o všetkých troch farbách pre každý z jeho pixelov, čo umožňuje presnú reprodukciu farieb a poskytuje pokročilú úroveň rozlíšenia obrazu, ktorá umožňuje zachytiť tie najjemnejšie detaily.

Princíp

„Pixel Shift Multi-Shot“ sa dosahuje postupným snímaním 16 snímok, ktoré pozostávalo z nasledujúcich dvoch procesov. 8 záberov sa použije pre získanie informácií o presných farbách, 8 záberov pre zväčšenie rozlíšenia.

1. Proces zaznamenávania presných informácií RGB

Aby bolo možné zaznamenať presné informácie o farbách RGB pre každý jednotlivý pixel, funkcia posúva obrazový snímač o veľkosť jedného pixela, aby automaticky nasnímala štyri snímky pre pokrytie každého pixelu.

2. Proces štvornásobného zväčšenia pixelov

Funkcia posúva obrazový snímač o veľkosť 0,5 pixela, aby sa dosiahlo 4-násobné rozlíšenie.

3. Workflow

Špeciálny softvér „Pixel Shift Combiner“ sa použije na kombináciu snímok do jedného súboru RAW vo formáte DNG. Ten je následne možné vyvolať v RAW konvertoroch, napr. Capture One, alebo Adobe Camera RAW.

Odporúčania

  • Pri fotografovaní musí byť fotoaparát na statíve, snímanie trvá niekoľko desiatok sekúnd. Fotoaparát by mal byť zapnutý 10-15 minút, aby sa stabilizovala teplota fotoaparátu a objektívu, v závislosti na okolitých podmienkach.
  • Pixel Shift funguje len v režime el. uzávierky.
  • Neodporúča sa používať OIS v objektívoch.
  • Neodporúča sa ani cloniť viac ako na f/11, pretože sa začne prejavovať difrakcia.
  • Odporúčaný expozičný čas by mal byť dlhší ako 1/5 s., pri fotení s využitím prirodzeného svetla, trvalého svetla i bleskov. Pri použití bleskov je potrebné nastaviť väčší interval medzi zábermi, aby sa stačil dobíjať blesk/y.


FUJIFILM Pixel Shift Combiner

V režime PIXEL SHIFT MULTI SHOT fotoaparát nasníma sériu snímok RAW a pomocou technológie IBIS posúva obrazový snímač tak, aby získal obrázok vo vysokom rozlíšení a reálne farby. Viaceré obrázky sa potom skombinujú a pomocou softvéru FUJIFILM Pixel Shift Combiner sa vytvorí digitálny negatívny (DNG) súbor RAW. Program je zdarma, stiahnuť ho môžete zo stránok Fujifilm.


FUJIFILM Pixel Shift Combiner.

Program umožňuje využiť funkciu tetheringu, prepojenia z fotoaparátom, alebo spracováva fotografie z karty, či disku. Je to jednoduchý program, ktorého jediným účelom je spojiť dielčie zábery a vyexportovať ich do DNG. Nemá žiadne nastavenia, okrem toho, kde sú zdrojové súbory a kam sa má uložiť výsledný multishot vo formáte DNG.

Pixel Shift v praxi

Novú funkciu som otestoval doma i  v teréne. Na veľký fotoaparát musíte mať veľký statív a ja ho veru mám. Karbónový Velbon s nohami ako z kuchynského stola. Na fotoaparáte som nastavil samospúšť a rýchlu sekvenciu snímania a vypol som stabilizáciu na objektíve. Pri krátkych expozičných časoch trvá nasnímanie 16 záberov približne 8 sekúnd. Ďalších niekoľko sekúnd trvá dokončenie ukladania záberov na kartu.

16 RAW-ov, ktoré fotoaparát nasníma, je úplne normálnych. Každý je samostatne použiteľný ako štandardná fotografia s rozlíšením 102 Mpx. Tie je nutné spojiť pomocou programu FUJIFILM Pixel Shift Combiner. Je to jednoduchý program pre dávkové spracovanie súborov. U programu mi vadí, že neukazuje ani náhľady. Pomohlo by aj, keby boli série nejako číselne odlíšené, aby ste vedeli, ktoré súbory patria k sebe. Vôbec netušíte, čo ste už spracovali a čo vás ešte čaká. Ak toho nafotíte viac, čaká vás frustrácia a práca naviac, aby ste zistili, ktoré série sú spracované a ktoré nie.

Samotný proces skladania je bezproblémový. Na mojom Mac Mini z roku 2018 trvalo skladanie okolo jednej minúty. DNG súbory majú veľkosť okolo 1,4 až 1,8 GB.


DNG súbory som vyvolal v ACR module Photoshopu CC.

DNG súbory som spracoval v programe Adobe Photoshop CC. Otvoria sa v module Adobe Camera RAW. Pri spracovaní DNG nie sú k dispozícii Fujifilm profily, čo je logické, pretože tu ide v prvom rade o verné farby. Neskúšal som, ale predpokladám, že je možné vytvoriť vlastný profil pomocou Colorcheckera a použiť Colorchecker aj ako referenčný terč pri fotení.

Pri spracovaní je nutné fotografie doostriť, pretože sharpening je tu nastavený na nulu.

Multishot záber má rozlíšenie 23296x17472 bodov (407 Mpx). Na mojom 4K monitore, keď nastavím vyplniť obrazovku, je zväčšenie 15,3%. Bol som prekvapený, že si môj Mac Mini s úpravami poradil a netrvalo to príliš dlho. Ak by sa fotografie tlačili, bez extrapolácie je možné urobiť zväčšeniny 197x147 cm pri 300DPI, 295x221 cm pri 200 DPI alebo 394x295 cm pri 150DPI.

     
Vľavo fotografia na 4K monitore, nastavené zväčšenie na vyplnenie obrazovky. Vpravo nastavené 100% zväčšenie.


107 Mpx štandardný súbor má štvrtinovú veľkosť 407 Mpx multishotu.

Pri fotení scény, kde je väčší pohyb, vznikajú nepekné artefakty, ktoré sa len ťažko retušujú. Pixel shift je preto využiteľný len pre fotenie statických scén, bez pohybu.


Pri fotení SND sa na scéne pohybovali ľudia a vietor pohyboval vlajkami.


Artefakty spôsobené vlatím zástav sú viditeľné aj na ich tieňoch vrhaných na budovu.


Artefakty spôsobené pohybom ľudí.

Vráťme sa ale ku kvalite, ktorú pixel shift prináša.


Porovnanie detailov pri 100% zväčšení, vľavo štandardný záber, vpravo multishot.


Porovnanie detailov, keď je štandardný záber (vľavo) zväčšený na 200%.


Detail hodiniek pri 100% zväčšení.

Záver

Funkcia Pixel Shift u GFX 100 je primárne určená pre snímanie reprodukcií umeleckých diel. Za týmto účelom bol nedávno predstavený aj model GFX 100 IR citlivý na neviditeľné infračervené spektrum, ktoré umožňuje odhaľovať oku neviditeľné detaily. Pri využití viditeľného spektra dokáže nasnímať farby vernejšie ako u fotoaparátov s Bayerovou alebo X-Trans maskou. Vďaka extrémne vysokému rozlíšeniu sú zaznamenané najjemnejšie detaily a textúry.

Ideálne je, ak sa fotografuje pomocou funkcie tethering, priamo do počítača a fotografie sa ihneď skladajú.

Využiť pixel-shift v exteriéri je možné, ale ak sa na scéne niečo pohybuje, vznikajú nepekné artefakty, ktoré fotografie znehodnocujú. Pri fotení scén, kde sa nič nehýbe, sú výsledky veľmi pôsobivé. Z vyvolaných fotografií je možné tlačiť špičkové zväčšeniny o šírke 4 metre.

Bohužiaľ, nemôžem sem vložiť fotografie v 400 Mpx rozlíšení. Aj v JPG s pomerne vysokou kompresiou majú cez 70 MB. Preto som JPG fotografie zbalil do ZIP-u, ktorý si môžete stiahnuť z tejto adresy: uhttps://www.icloud.com/iclouddrive/0mN5MWsjc4s7C7rppZimJ6i0A#fujifilmgfx100_pixelshift

https://drive.google.com/file/d/1T8qwefr6g3wlf1KpxRgJgNqx66dvH9JT/view?usp=sharing

Pozor veľkosť súboru je 412MB, po niekoľkých týždňoch bude súbor zmazaný.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jozef84
2020-12-08 09:05:07
Dokážu tento potenciál a rozlíšenie využiť veľkoformátové tlačiarne? Vzhľadom na veľkosť súborov a buffera v tlačiarni... Nemá to už niekto vyskúšané?
 
Otecadams
2020-12-08 14:27:18
Všetky stiahnuté JPGy majú nepekný raster (možno to na 4K monitore nevidno), teda okrem jedného a síce dubových dverí- tie sú parádne. Ak by tam nebola tá výnimka, bral by som to ako vlastnosť, ale takto to predsa len vyzerá na nepatrný pohyb počas snímania. Alebo čo?
 
caver
2020-12-08 16:17:17
príspevok od: Otecadams
Všetky stiahnuté JPGy majú nepekný raster (možno to na 4K monitore nevidno), teda okrem jedného a síce dubových dverí- tie sú parádne. Ak by tam nebola tá výnimka, bral by som to ako vlastnosť, ale takto to predsa len vyzerá na nepatrný pohyb počas snímania. Alebo čo?
Tiez ma to zaujima, cim to je.
 
JohnNewton
2020-12-11 15:31:08
Ešte tú plachtu na hlavu a bude to rovnako nepohodlné ako v 19. storočí, a výsledok je veľmi rozpačitý...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované